3 Laatste overleg liep op niets uit STAKING IN BOUWBEDRIJF NU ONAFWENDBAAR SOVJETS HEBBEN ATOOMRAKET Puinhoop Agadir wordt ontsmet Bisschoppen vragen uw steun Voorstel werkgevers J vond geen genade bij minister De Pous geraas....: Auto onder trein, één dode Frans schip met munitie ontploft Voor Elvis van Anita GIRO 32.33.00 mengbeker 12 )7S DAGBLAD VOOR ZEELAND TEVERGEEFS Ultimatum Zweedse spion beweert: Rustig weer Met kerstmis nog meer kardinalen Wij niet Baby gered uit brandend huis Vijftien jaar dood gewaand Pools echtpaar gearresteerd Gemeentesecretaris) aangehouden TOMADO ccds ie in mo- angt uren 90 van solo- fceeft icha- wol. :se- jrof hals. asci- 50 neri- ufje: heel '50 van der- raag •end ore. nde irne 90 hter een ach- Ceus ren. 75 I en send ge uit 75 liver land en illin- Ins - 190 lOOe JAARGANG No. 23309 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. j. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 5 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 du Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Voor elk Nederlands Bis- dom is de kerkenbouw een zware en drukkende last. Daarom richten Wij, Uw Bisschoppen ons tezamen tot I alle katholieken van ons land. Wij willen Uw aller aandacht vragen voor deze zorg en bekommernis. Zonder de bijstand van iedere gelovige zal de achterstand in de kerkenbouw steeds groter J worden. Dit betekent een ern- i stige bedreiging voor het gods- dienstige leven van talloze ka- 5 tholieken. Juist tussen de nieu- we woningen en jonge gezinnen moeten priester en kerk tijdig aanwezig zijn. S Wij mogen en kunnen hier- aan niet voorbij zien. Als Uw l Bisschoppen zijn wij verplicht Uw aller hulp in te roepen. Daarom vragen wij U met gro- te aandrang de regelmatige col- J lecten en acties voor de kerken- i bouw te blijven gedenken. Er hangt te veel van af. In het bijzonder vragen wij Uw offervaardigheid voor de collecte van Kerkenbouw-zon- dag, morgen, 6 maart, j God zegenc U allen. UW DANKBARE t bisschoppen Minister De Pous heeft vrijdagavond een laatste voor stel van de werkgevers in het bouwbedrijf, dat alsnog als een compromis was bedoeld, afgewezen. Het voor stel hield in dat de werkgevers voor lopende werken 25 procent van het bedrag der loonsverhogingen niet zouden doorberekenen. De heer Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, deelde mee dat er geen nieuw voorstel van werkgevers zijde meer te verwachten is. Dit komt er op neer dat een staking niet meer is af te wenden en dat maandag a.s. 150.000 Neder landse bouwvakkers het werk zullen platleggen. (Advertentie) Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecte-schaal te schenken of een extra-bij drage wil opzenden, kan dit doen op Katholieke Kerkenbouw Ne derland te Utrecht. Met ver melding: „Bestemd voor ker kenbouw in het bisdom Desgewenst kunt u ook de pa rochie van uw voorkeur hier bij vermelden. De besturen van de centrale bon den van werkgevers en werknemers hebben gisteren de gehele dag koorts achtig overleg gepleegd. Aanvanke lijk had men nog enige hoop een staking te ku inen voorkomen. Op verzoek van minister de Pous ver klaarden de werkgevers zich name lijk bereid, ondanks de mislukte on derhandelingen van donderdag, te vergaderen over een compromisvoor stel. Dit voorstel (zie boven) kon echter geen genade vinden bij de mi nister. Vrijdagmiddag nam de regering het initiatief tot een bespreking, waaraan werd deelgenomen door de minister-president, de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken, Verkeer en Waterstaat, Volkhuisves tingen en Defensie, benevens door de staatssecretarissen van Sociale Za ken en Algemene Zaken en door ver tegenwoordigers van de betrokken centrale werkgevers- en werknemers organisaties. Deze laatsten verklaarden zich toen bereid tot spoedoverleg met de orga nisaties in het bouwbedrijf. Ook dit beraad liep echter op niets uit. De werkgeversorganisaties hebben gisteren officieel het ultimatum ont vangen van de drie werknemersbon den. Dit ultimatum houdt in, dat, in dien de werkgevers de met hen over eengekomen C.A.O. niet onvoorwaar delijk ondertekenen, de drie vakbon den hun leden zullen oproepen tot werkstaking met ingang van maan dag. Het ultimatum is van kracht tot hedenmiddag 12.00 uur. Op DE SNEEUWSTORMEN in de V.S. hebben tot nu toe tachtig mensenle vens geëist. Het openbare leven in New York werd gedeeltelijk lamge legd: alle scholen en honderden za ken bleven gesloten en 6000 taxi's konden niet uitrijden. TSJANG KAI SJEK kan een derde ambtsperiode als president van Na tionalistisch China aanvangen. Een resolutie daartoe is in het parlement met grote meerderheid aangenomen. TIJDENS HET bezoek van Kroestjev aan Eiankiijk dienen de gelovigen zich van uiterlijke betogingen te ont houden cn een waardige houding aan te nemen, aldus heeft de aartsbis schop van Lyon, kardinaal Gerlier bekendgemaakt. VOORTAAN ZAL jaarlijks een We reld Invalidendag worden gehouden, op de zondag die het kortst voor het begin van de lente ligt. Dit jaar dus op zondag 20 maart. VOOR HET ANNE FRANK-dorp, waar ook een Nederlands huis ge bouwd zal worden, houden de leerlin- Scn van de scholen in ons land een grote inzamelingsactie. LEONE. een christen-democraat, neert van president Gronchi van Ita- ue een formatie-opdracht ontvan gen ter oplossing van de al ruim een .week oude kabinetscrisis. rtfTV";11!'"*van |,et knmi gei- vrfirtt" '""denavonri. opgemaakt vrijdagavond 23,15 uur: I zwakk°.g "■ee,r met opklaringen en temperaturen: "°Kere middag" i «lï11?"5 van ,lpt Belgisch niet J! Instit»ut: Bewolkt het Pk'anngen. Lichte wind uit n« westen. Minder koel. - "ul UI onder 2.49 uur t ondeara3d8fu,r °P J Op een persconferentie die door het Westduitse weekblad „Der Stern" was belegd heeft de Zweedse raketdeskundige Nils Larsson verklaard dat de Rus sen een raket zouden hebben mtwikkeld die op atoomenergie werkt en die tweemaal zo sterk zou zijn dan alles wat tot nu toe in het Westen aan raketkracht bekend is. De 42-jarige Larssen noemde zich ,,een westelijke Klaus Fuclis", die tot de meest geheime Russische ra ketcentra was doorgedrongen om de wereldmacht ,,in evenwicht" te bren gen. Hij vertelde dat hij getuige was geweest van een lancering van een reusachtige Russische intercontinen tale raket die te Krasnij Jar, een Russische basis voor raketproefne mingen ten zuidoosten van Stalin grad, zou zijn afgeschoten. Hfj was tijdens zijn' werk voor ra- ketonderzoekingsgroepen in Oost- europese landen tot de ontdekking gekomen dat de Russische geleerden wat hij noemde „de krachtigste raket ter wereld" hadden ontwikkeld. De atoomraket bestaat volgens Larssen uit twee trappen die in een eenvoudig omhulsel zijn samenge vat. De eerste trap zou worden aan gedreven door „thermo-nucleaire hitte". De hoofdredacteur van Der Stern. Henri Nannen, noemde het verhaal van Larsson „fantastisch", maar hij zei dat het niet was weersproken door de meest vooraanstaande Westduitse geleerden en deskundigen op dit ge bied. Hij zei ook dat Der Stern het verhaal van de Zweedse geleerde voor 8000 mark (ongeveer 7200 gulden) had gekocht. Met de benoeming van de 7 kardi nalen telt de Katholieke Kerk nu 85 kardinalen, het hoogste aantal, dat ooit bereikt is. Het is echter niet zeker dat het hierbij zal blijven. Paus Jo hannes heeft bij het begin van zijn pausschap duidelijk te verstaan gege ven, zich niet op een bepaald aantal kardinalen te willen vastleggen. In Rome wordt erover gesproken, dat paus Johannes rond Kerstmis van dit jaar het aantal kardinalen zal ver hogen tot 90. Dit aantal zou de paus dan in een apostolische constitutie als hoogst mogelijke aantal willen vast leggen. Een officiële bevestiging hier van is echter niet te krijgen. Op de persconferentie die drie uur duurde en die door sommige verslag gevers werd aangeduid als een „tweedegraads kruisverhoor", deelde Larsson ook mee dat de Russen wel licht al zo ver gevorderd zijn dat het waarschijnlijk is dat hun jongste „schot" in de Stille Oceaan met zo'n thermo-nucleaire raket is gedaan De Zweedse politie heeft ver klaard dat de „raketdeskundige" Nils Verner Larsson indertijd wegens spionage tot zeven jaar dwangarbeid is veroordeeld. Dit gebeurde toen hij in 1945, vlak na de tweede wereld oorlog. uit Duitsland naar Zweden terugkeerde. De politieautoriteiten weigerden bijzonderheden te onthul len omdat alle documenten die op de ze zaak betrekking hebben geheim zijn. Men zei ook dat Larsson een dub bele agent was tijdens de tweede we reldoorlog, hoewel hij voornamelijk voor de Engelsen werkte. dat tijdstip moet de onderteke ning zijn geschied of moet bij de werknemersorganisaties een dienovereenkomstige schriftelij ke toezegging binnen zijn. De vakvereniging ,,Het Zwarte Corps", een onafhankelijke bond van machine- en werkplaatspersoneel in witer-, spoor-, wegen- en utiliteits bouw, waarbij veel machinisten in de bouwnijverheid zijn aangesloten, heeft haar leden opgeroepen niet deel te nemen aan de staking. De vereni ging deelt mee dit besluit te hebben genomen omdat zij geen actie wenst te voeren voor de totstandkoming van een collectieve arbeidsovereen komst, die verscheidene bepalingen bevat, waartegen zij ernstige be zwaren heeft, terwijl zij bovendien buiten het overleg werd gehouden. Twee brandweerlieden zijn er vrij dagavond in geslaagd een zes maan den oude baby te redden uit de zolder van een brandend huis aan de Utrecht sedwarsstraat in Amsterdam-C. De brand ontstond omstreeks zes uur op de eerste etage in de woon kamer van de familie Klijssen tijdens het bijvullen van een brandende pe- tholeumkachel. In een oogwenk stond de kamer in lichter laaie. De heer Klijssen, zijn echtgenote en zijn ne genjarig zoontje wisten zich snel in veiligheid te stellen. De brandweer, die zeer vlug ter plaatse was, werd toen geattendeerd op de aanwezigheid van een baby op zolder, het kindje van de bewoners van de derde etage. Dezen waren op dat moment niet thuis. Twee brand weerlieden hebben het kind met be hulp van een hoge ladder Van de zol der gehaald. Vrijdagavond is op de onbewaakte overweg te Kockengen (bij Utrecht) een personenauto doos een trein ge grepen. Een van de vijf inzittenden, de 70-jarige heer B. van der Neut, werd hierbij op slag gedood. De vier anderen werden ernstig gewond. Het zijn de heer J. Hogendoorn en me vrouw M. Hogendoorn, de weduwe J. Korver en de chauffeur, de heer P. Doornenbal, allen afkomstig uit Ka- merik. De bestuurder van de auto heeft verklaard de trein niet opgemerkt te hebben. Het gezelschap was op weg naar een bruiloft. Een Franse vrouw die haar zoontje sedert het bombardement van Lyon dood waande, heeft hem na ruim vijftien jaar teruggevonden. De moe der, mevrouw Dompry, vond na het bombardement slechts puin over van het huis waar het kind zich bevond. De driejarige Pierre was echter het huis uitgelopen voordat het instortte en was door een patrouille aan de zorg van religieuzen toevertrouwd. Veel later is Pierre, die zich, volgens A.F.P., zijn familienaam herinnerde, er in geslaagd zijn grootouders en tenslotte ook zijn moeder terug te vinden. Advertentie) HEBRI wast en droogt voor U! J^en plan om hel geteisterde Agadir met de grond ge lijk te maken en vervolgens met napalm te bespuiten, heeft men gisteren laten varen nadat gebleken was dat er nog altijd overleven den onder het puin zitten. Inplaats daarvan zal men die bouwvallen neerhalen waarvan men zeker weet dal ze geen levend wezen meer herbergen. Daarna worden de ruïnes en puin hopen met ongebluste kalk en grote hoeveelheden D. D.T. gedesinfecteerd. T_1"ET gevaar voor een pestepi- dernie was gisteren zeer groot geworden. Er hing een ondraaglijke lucht van ontbin ding in de getroffen stad. Zwermen vliegen en duizen den ratten bewogen zich tus sen de ruïnes. De reddings ploegen deden hun werk uiterst omzichtig, het gezicht met gasmaskers of met doeken afgeschermd. den in veiligheid worden gebracht. Prins Moelai Hassan van Marok ko, die de leiding heeft bij het red dingswerk, heeft het leger opgedra gen alle mensen die tussen de ruïnes ronddolen, uit de stad te verwijderen. Het aantal gevallen van plundering namelijk is de laat ste dagen toegenomen. Drie Neder landse kampeerders, die in of bij Agadir verbleven tijdens de ramp. kwamen de politie meedelen dat zij van al hun bezittingen waren be roofd. Overzicht van een gedeelte van Agadir: Wat eens een huizenzee was werd in luttele minuten deze puinvlakte. Massagraven V Tijdagochtend hoorden redders hulpkreten onder de puinhopen van het hotel Saada. Zij gingen on middellijk met man en macht aan het graven en slaagden er in twee meisjes, wier nationaliteit nog niet is vastgesteld, opder het puin van daan te halen. Elders trof men in een bouwval een vrouw aan, die zo juist het le ven had geschonken aan een kind. Zowel de moeder als de baby kon- I li»! De filmploeg van de Nederlandse Filmpro- makers, heeft voor gisteren en vandaag domi- uktiemaatschappij, welke bezig is met de op- cilie gekozen in de poffertjeskraam aan het tarnen voor de nieuwe film „Makkers staakt Weteringcircuit te Amsterdam. De foto geeft uw wild geraas" onder regie van Fons Rade- een beeld tijdens de opnamen. Officieel zijn nu reeds 4000 doden geteld. Men vreest dat nog min stens 3000 mensen onder het puin begraven liggen. De Spaanse ambassadeur te Ra bat deelde mee dat naar schatting zeventig procent van de 1200 perso nen tellende Spaanse kolonie is omgekomen. Het aantal personen dat actief aan het reddings- en opruimings- werk deelneemt, bedraagt thans meer dan drieduizend. Een met Marokkaanse soldaten bemande bulldozer was gisteren doende met het delven van massagraven langs de autoweg buiten de stad. Meer dan tweeduizend stoffelijke over schotten zijn in zulke graven al bij gezet. De Nederlandse mariniers die aan het reddingswerk deelnamen zijn weer aan boord van hun sche pen gegaan. Zij hadden bericht ge kregen dat hun hulp niet meer no dig was. Het smaldeel zou in de afgelopen nacht zee kiezen. De zeshonderd Nederlandse ma rinemannen hebben donderdag slachtoffers geborgen in de Marok kaanse wijk van Agadir waar zeer veel mensen zijn omgekomen. Spe ciale medische veiligheidsmaatre gelen waren getroffen om de Ne derlandse helpers tegen besmet tingsgevaar te beschermen. Aangezien de transportmiddelen ter plaatse zeer ontoereikend zijn, waren de mariniers zeer geholpen door een tweetal personenauto's en een truck, welke een Nederlander in Agadir, de heer van Riel, hun aanbood. Lof voor hulp TAe Marokkaanse minister van -U' Volksgezondheid, Joessef Bel Ab bes, heeft donderdag op een bijeen komst van het kabinet gesproken over de edelmoedigheid en snelheid waarmee talrijke landen medische hulp voor de gewonden hebben ge zonden. De omvang van de hulpverlening maakt de coördinatie ervan tot een vraagstuk op zichzelf. De Amerikaanse kruiser „New port" heeft aan zijn hoofdkwartier in Napels bericht, dat hjjj in de ha ven van Agadir voor anker is ge gaan om te dienen als opvangcen trum voor de slachtoffers. Het schip heeft voedsel aan boord voor 3000 mensen gedurende twaalf da gen. Het kan 500 tot 800 personen tegelijk bergen. Hoewel er reeds 4000 slachtoffers zijn geborgen, zal men vele lijken nimmer terugvinden en ook het juiste dodental nooit weten. Eerst een week nadat de stad is gedesin fecteerd zal men de nog gevonden lijken weer durven aanraken en verwijderen. Daarna zal men de vernielde stad met behulp van ont- ploftingsstoffen en bulldozers ega liseren en trachten te herbouwen. Het Franse vrachtschip „La Coubre", dat een lading wapens en springstof aan boord had, is vrijdag aan de kade te Havanna ontploft, waarbij meer dan twin tig mensen het leven hebben verloren. Er zijn zestig gewon den. Het radiostation van Memphis (V.S.) heeft 24 uur lang gram mofoonplaten van rock 'n roll- zanger Elvis Presley gedraaid. Dit ter ere van Elvis' terug keer in de burgermaatschappij. Elvis is deze week afgezwaaid na anderhalf jaar bij de Ame rikaanse troepen in Duitsland te hebben gediend. Anita Wood, een blondine die een goede kennis van Elvis is, en die als disc jockey bij radio Memphis werkt, heeft haar werkgever overgehaald tot dit muzikaal eerbetoon aan Elvis. Miss Wood draagt een „vriend- schaps"-ring van diamant en robijn, welke Elvis haar gege ven heeft voor hij onder dienst ging. Ook vertelt zij dat Elvis haar vaak heeft opgebeld. Hij heeft een hekel aan schrijven. Hun babbeltjes via de Atlan tische telefoonkabel duurden soms 40 minuten. De Poolse Janina Dabrofska, die werkte op de Amerikaanse ambassade in Warschau, is gearresteerd. Ook haar man is aangehouden. Mevrouw Dabrofska heeft vele Po len. die naar de V.S. willen emigere- ren, vragenlijsten inzake visa ge stuurd. De lijsten waren voorzien van een stempel van de ambassade. Haar echtgenoot ging, voorzien van een nagemaakt bewijs dat hij in dienst was van de ambassade, naar deze Po len toe en troggelde hun vast een voorschot af op de reis, die natuurlijk nooit zou worden gemaakt. Onder verdenking valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd is door de politie aangehouden de 58-jarige J. H. van de L., gemeentesecretaris van St.-Odiliënberg (L.). Hij zou op betalingsrollen tal van valse posten geplaatst hebben. Deze manipulaties zijn gedurende een drietal jaren ge pleegd en er is een aanzienlijk be drag mee gemoeid. Van de L. wordt maandag voor de officier van justitie te Roermond geleid. (Advertentie) Voor 9.50 een elektrische junior- mixer. Koop bij uw Tornado koffiemolen, de losse I U maakt vliegensvlug de heerlijk ste milkshakes, cocktails, nage rechten enz. Ook ideaal voor babyvoeding. Mengbeker in geschenkverpak king receptenboekje slechts »5°

de Stem | 1960 | | pagina 1