NAVO krijgt speciale mobiele strijdmacht Puin en Aantal doden in rampstad niet beneden de 3500 Jury spreekt „onschuldig uit over Van R. Huisvrouwen van Nederland! Drie bataljons onder eenhoofdig commando Generaal Norstad kondigt aan: Verkeer in Europa eist 45000 doden per jaar DAGBLAD VOOR BEGRIP VOOR DE WEST-DUITSERS WA.-verzekering Bezwaar van Kodde niet steekhoudend Brown vraagt afschaffing van doodstraf Verleden oud nazi's wordt onderzocht Bouwvakkers in de Zaanstreek staakten NA BERAAD VAN VIJFTIEN UUR: 5 Aanhoudend zacht Meer dan een halve ton Puin. puin Homburg maakt de koopkracht van Uw inkomen gróter! De prijzen van alle Homburg's vleeswaren en con serven hebben wij vanaf heden drastisch verlaagd! Vraagt Uw winkelier nadere gegevens. (Vergeet vooral niet naar Homburg's "Rookvers" te vra gen, de vacuum ver pakte rookworst, die kersvers blijft!) de glorie van Cuyk! 100e JAARGANG No. 23307 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rech ter, P. V. M. Vereauteren, L. J. v. •t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 3 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.p«r kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per wnrtt Buitenlandse abonnementen op aap- rvaag. Losse nummers 15 at. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne vers trekt. Korean voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZÉN, IJsbaanstraatJ4,_tel^2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. tt) Urgente maatregelen dienen te worden genomen om tot ver laging te komen van het aantal verkeersongelukken in west- Europa, dat per jaar gemiddeld 45.000 levens eist. Dit is gisteren te Wenen op een persconferentie verklaard door de Ne derlandse staatssecretaris E. G. Stij- kel, president van de Europese con ferentie van ministers van Verkeer. Hoewel het onwaarschijnlijk is dat het ernstig probleem kan worden opge lost op Europese basis, is er een aan tal aspecten waarbij een uitwisseling van meningen zeer nuttig kan zijn, aldus de heer Stijkel. 5? De Navo zal volgend jaar een speciale mobiele strijd macht, uitgerust met conventionele en kernwapens, op richten. Dit heeft de Navo-opperbevelliebber, generaal Norstad, woensdag op een persconferentie aangekondigd. De strijdmacht zal op multi-nationale basis aanvankelijk op een sterkte van drie bataljons gebracht worden: een van Amerika, een van Engeland en een van Frankrijk. Volgens Norstad zal de strijdmacht de beschikking krijgen over eigen transporttoestellen, een tactische luchtmacht en ma- rinesteun. Ze zal onder eenhoofdig commando staan. De opper bevelhebber zei te hopen dat er nog twee andere landen bij be trokken zouden worden en dat uiteindelijk nog meer landen er aan deel zullen nemen. (Van onze parlementaire verslaggever) Het Tweede-Kamerlid Kodde (SGP) heeft in schriftelijke vragen aan de minister van Justitie bezwaar gemaakt tegen een vonnis van de Middelburgse kantonrechter naar aanleiding van een verkeersongeval. Daarbij was n.l. als bijzondere voorwaarde voor de voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid opgenomen, dat „verdachte zich binnen een maand verzekert te gen W.A." In zijn antwoord zegt mi nister Beerman, dat hij het niet juist acht om op dit vonnis commentaar te geven, omdat de rechterlijke macht onafhankelijk is. Wel verwijst de minister naar een eerder arrest van de Hoge Raad in een dergelijk geval. Daarbij kwam de Hoge Raad tot de conclusie, dat aan de voorwaarde niet behoeft te worden voldaan, mits de betrokkene geduren de de proeftijd geen motorvoertuig i bestuurt. Daarom wordt door deze voorwaarde de godsdienstige vrijheid van hen, die gewetensbezwaren heb ben tegen verzekeringen, niet aange tast, aldus de Hoge Raad. DE TWEEDE Kamer heeft de rege- nng gevraagd welke verhogingen van de pensioenbedragen voor A.O. W. en A.W.W. zijn te verwachten als compensatie voor de huurverhoging. Zij wilde ook weten waarom het noodzakelijke advies van de S.E.R. eerst nu is gevraagd. HET VERZOEK van de verdediging om de Maastrichtse sportvlieger M. b. tegen borgstelling voorlopig vrij te laten is door de rechtbank afge wezen. Met ingang van vandaag is de gevangenhouding van de arrestant gelast. KROEST JEV is gisteren aangeko men in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan dat al enige tijd met de Sovjet-Unie op uiterst goede voet staat. EEN JAAR gevangenisstraf heeft de bejaarde inbreker J. D. uit Amster dam gekregen, die door zijn maats i.de brandkastenkraker" werd ge noemd. Hij was op heterdaad betrapt bij een inbraak in een bakkerij. PRINS BERNHARD is gisteren van zijn verblijf in Afrika teruggekeerd. MET 158 TEGEN 1 stem heeft giste ren de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers het eerste van een drietal wetsontwerpen goedge- i strekkende tot de onafhanke lijkheid van Kongo. Over de kwestie van de luchtver dediging in Euroa zei generaal Nor stad dat er moeilijkheden met drie regeringen waren geweest maar dat de moeilijkheden met twee daarvan (die hij niet noemde) zijn opgelost. Wat betreft het derde land Frankrijk zei hij dat hij zeer op timistisch is. Hij hoopte dat in de nabije toekomst een oplossing zal worden gevonden die aan de ver eisten van het bondgenootschap te gemoet komt en aan de bijzondere belangen van Frankrijk aansluit. In antwoor^. op vragen over de Westduitse benadering van Spanje zei hij dat de Duitsers zich gesteld zagen voor een vraagstuk waarvan de NAVO zich wel bewust is. De Duitsers hebben een betrekkelijk klein en smal gebied en een relatief brede troepenconmentratie. De NAVO begrijpt hun behoefte aan oefenterrein zeer goed en zal zoveel mogelijk bijdragen om aan deze be hoefte tegemoet te komen. De NAVO zou ook kunnen zeggen dat zij daar voor in belangrijke mate de verant woordelijkheid draagt. Duitsland zoekt wegen en middelen om tot een oplossing van deze kwestie te komen en het had de generaal ver zekerd dat onderhandelingen, be sluiten of overeenkomsten pas zul len volgen na volledige coördinatie met de NAVO-autoriteiten. West-Duitsland is een essentieel en strategisch belangrijk deel van het Atlantisch Verbond, zei hij. De generaal zei onder de indruk te zijn van de houding van West-Duitsland, dat behoort tot de leidende voor standers van gezag en integratie der bondgenoten. Generaal Norstad zei voorts dat de gevechtsparaatheid in alle lid-staten op bevredigende wijze is verbeterd. Het aantal atoomeen Gouverneur Brown van Californië, die onlangs Caryl Chessman zestig dagen uitstel van executie gaf, heeft woensdag het parlement van de staat een boodschap gezonden waarin hij op afschaffing van de doodstraf aan dringt. De gouverneur noemt Chessman niet, maar zegt dat de doodstraf ,,een grove mislukking" is gebleken, omdat deze ,,noch de onschuldige heeft beschermd noch de booswichten heeft afgeschrikt". In de eerste plaats zijn de zwakken, armen, on wetenden en rasseminderheden er het slachtoffer van geworden, aldus de gouverneur. heden is vorig jaar verdubbeld. Hij merkte echter wel op, dat bij de op bouw van de NAVO-strijdkrachten nog enige vorderingen zullen moe ten worden gemaakt voordat men zal kunnen zeggen dat alle NAVO- troepen voor honderd procent pa raat zijn. „Alleen gepolst De permanente NAVO-raad, in Pa rijs bijeen, heeft woensdag besloten, dat het hele vraagstuk van de lo gistiek in NAVO-verband opnieuw en grondiger bestudeerd moet wor den. De permanente vertegenwoor diger van West-Duitsland bij de NAVO, von Walther, had eveneens de kwestie van de militaire facili teiten in Spanje voor de strijdkrach ten van de Bondsrepubliek ter sprake gebracht. Von Walter wees er op dat er alleen maar sprake is geweest van het pol sen van de Spaanse autoriteiten en niet van onderhandelen. Daarom had de Bondsrepubliek het niet nodig gevonden om de NAVO-raad offi cieel van een en ander in kennis te stellen. Een woordvoerder van de NAVO zei na afloop van de vergadering dat Von Walther het duidelijk had ge maakt dat West-Duitsland niet van plan is orn .gevechtsbases in Spanje te vestigen. Hij voegde hieraan toe dat de per manente raad zeer ingenomen was met de openhartige verklaring van de Duitse vertegenwoordiger. De Westduitse minister van Defen sie, Strauss, heeft woensdag in een radiorede verklaard, dat de Bonds republiek haar verplichtingen je gens de NAVO slechts dan kan na komen, als zij hulp krijgt bij het vestigen van depots buiten haar grenzen. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Heinrich von Bren- taMo, heeft in een telegram aan jood se leiders in Amerika meegedeeld, dat de Westduitse autoriteiten een onderzoek hebben ingesteld naar de achtergrond van vooraanstaande fi- g ren in de overheidsdienst en bij de rechtspraak, die beschuldigd worden van nazistische misdaden in het ver leden. De onderzoekers aarzelen niet, zo voegde de minister er aan toe, om hierbij gebruik te maken van docu mentatiemateriaal dat afkomstig is uit communistisch Oost-Duitsland. Hndhaving van deze figuren in de overheidsdienst is twijfelachtig ge worden, zo zei de minister verder, tengevolge van het tevoorschijn ko men van nieuw belastend bewijsma teriaal omtrent hun nazistisch ver leden. Hiei boven: Wat eens een prach tig badhotel was, is nu veran derd in een grote puinhoop. Hiernaast: Op de Franse marine basis bij Agadir worden drie kindertjes vertroeteld door een matroos, alvorens zij naar Casa blanca worden overgevlogen. In de (rode) Zaanstreek zijn gis teren enige honderden bouwvakarbei ders in staking gegaan. Zij handelen daarmee tegen de instructies der er kende vakbonden. Het betreft hier enige grote bouwwerken van o.a. d« Wormerveerse Aannemingsmaat schappij en de maatschappij Hensel- mans. De stakers liepen de andere grote bouwwerken langs om de ar beiders daar te bewegen ook te gaan staken. (Advertentie) Volgens de laatste berichten uit de geteisterde Marokkaan se stad Agadir verwacht men daar dat het aantal doden niet beneden de 3500 zal blijven. Tot nu toe heeft men bijna duizend stoffelijke overschot ten van slachtoffers geborgen. Alle Nederlanders die zich in de badplaats bevonden blij ken in veiligheid te zijn. Koning Mohamed van Ma rokko heeft afgekondigd dat j Verwachting van het K.N.M.I. 4 tot vanavond, opgemaakt giste- i t 'uiunca i Aanhoudend zacht. r t Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: °ewolkt en hier en daar neer- fag Matige wind uit het zuid- t westen. Ongeveer dezelfde tem- J Peraturen. J vandaag; Zon onder 18.22 uur. Morgen: Zon op 7.19 uur. Maan °P 10.32 uur. J De spanning gebroken... Willem van R, omhelst zijn vrouw na het „onschuldig" van de jury. i (Telefoto) Kort nadat gisteren de jury het „onschuldig" over Willem van R. had uitgesproken, ver klaarde de Nederlandse marco nist op een persconferentie, dat hij ervan overtuigd is dat Lynn Kaufmann zelfmoord heeft ge pleegd. „Vijf maanden heb ik gewacht op dit ogenblik en nu...." Van R. maakte een breed gebaar met zijn armen, terwijl hij glimlachte om aan te tonen hoe blij hij was weer vrij man te zijn. De perskamer op de tweede verdie ping van het gerechtsgebouw was af gestampt vol en buiten op de gangen was het gejuich van de mensen te horen die op de publieke tribune de uitspraak hadden aanhoord. Toen de uitspraak van de jury was voorgelezen, stond van R. kaars-, recht overeind. Hij drukte de handen tegen de slapen als om zijn ontroering gen, kostte 1893 dollar. De kosten voor de jury bedra gen 3272 dollar en een steno grafisch verslag van het proces kwam op 4556 dollar. Het bureau van de sheriff zei, dat er nog wel enkele duizen den dollars kosten bij zullen komen, waarvan men het pre cieze bedrag pas later kan vast stellen. Het proces heeft de stad Boston ongeveer 14.600 dollar gekost, dat is ongeveer 55.000. Alleen al de reis van de huthediende Gadong van Indonesië naar 0 Bostonom er een getuigenis te bedwingen. Zijn vrouw barstte in- van vijftien minuten af te leg- tranen uit. terwijl haar man als vrij 1 man uit de rechtszaal werd geleid. De districtsofficier van justitie, Gar rett Byrne, zei na afloop van het pro ces: „De jury heeft gesproken, dit is Amerikaans recht". Hij heeft het pro ces niet zelf geleid maar het overge laten aan zijn assistent John Mac Auliffe, die de rechtszaal haastig ver liet, toen hij de uitspraak had ver nomen. Hij was niet voor onmiddel lijk commentaar bereikbaar. De geheel uit mannen bestaande jury deed haar uitspraak na een be raadslaging die ruim 15 uur had ge duurd en die dinsdag begon om 23.43 Ned. tijd. De jury hield slechts een korte pauze om te ontbijten en deel de vervolgens haar uitsuraak mede aan rechter Frank J. Murray. „Ik dank V" Van R. zei onmiddellijk met tril lende stem: „I thank you members of the jury" (Ik dank u leden van de jury). Rechter Murray verdaagde onmid- delijk de zitting. Van R., een vrij man nu, werd ondanks het „onschuldig" nog door een deputy sheriff uit de beklaagdenbank naar de detentiecel geleid. Toen, hij langs de plaats van de verdediging kwam, greep hij de hand van advocaat Walter Powers jr. en schudde die heftig. Hij lachte, maar tranen stonden hem in de ogen. Eerder had Bernard Roetering, Amerikaans vertegenwoordiger van Holland Radio, de werkgever van R., gezegd dat hij vernomen had dat de marconist niet van plan was nu zee te kiezen. Roetering verklaarde dat de werkgever van van R. bereid was hem in dienst te houden. De vrouw van van R. was bij haar man in de detentiekamer, terwijl de jury beraadslaagde. Urenlang hadden zij, naar van R. verklaarde, samen ge beden. „Geen wrok De marconist werd door velen om ringd toen hij de rechtszaal verliet. Hij zei tegen de journalisten: „Ik denk absoluut dat het zelfmoord was. Ik heb vele redenen daarvoor". Hij weidde niet nader uit. „Ik voel tegen niemand wrok" zei hij. „Ik maakte mij gedurende hét proces nooit zorgen. Als men de waarheid vertelt, wint men het al tijd". Hij voegde er echter aan toe dat „toen de jury zo lang in beraad bleef, hij zich een beetje ongerust begon te maken". (Vervolg op pag. 3) Agadir voor 2 maart 1961 ge heel moet worden herbouwd. De verbindingen met het getrof fen gebied waren woensdagavond nog altijd niet hersteld. Het red dingswerk is nog in volle gang Men hoopt nog veel ingeslotenen uit de puinhopen te kunnen bevrij den. Uit vrijwel alle Europese lan den stroomt hulp toe voor de ge troffen stad, hetzij in de vorm van hulpcolonnes of van grote zendin gen levensmiddelen en medicamen ten. Een grote Amerikaanse krui ser met enorme voorraden aan boord stoomt op volle kracht naar de getroffen kuststreek. De horizon van Agadir is ver zonken. Een gebouw van vier ver diepingen steekt thans nog onge veer twee meter boven de grond uit en het geheel maakt de in druk alsof de stad met een reus achtige pers de grond is ingedrukt. In de nacht is nog het gesteun der gewonden hoorbaar, terwijl overdag het geluid van de lucht- boormachines overheerst. Red dingsploegen dringen hiermede door in de bergen puin, om gewon den te redden en lijken te bergen. In een inderhaast ingerichte lij kenkamer liggen honderden stoffe lijke overschotten. Sommigen wor den weggebracht en in massagra ven bijgezet. De opengekomen plaatsen worden dan weer gevuld met nieuwe slachtoffers. De Marokkaanse wijk van Aga dir, Talbordijk, ligt geheel tegen de grond. Grote ratten zijn heer en meester in de ruïnes. Zelfs de twee meter dikke muren van de oude ommuurde stad, de Kasjaba, ge bouwd op een heuvel, is onder het geweld van de aardbeving bezwe ken. Reddingswerkers, die slechts over primitieve gereedschappen beschikten, poogden gisteren met man en macht een meisje van vier of vijf jaar te bevrijden, dat vastgeklemd zat onder een stalen plaat en onophoudelijk „mama, mama" riep. „Skymasters" van de Amerikaan se luchtmacht zijn omgebouwd in ambulancevliegtuigen, waarmede veertig personen kunnen worden vervoerd. In de Marokkaanse wyk Talbordj staat vrijwel geen onbeschadigde woning meer. Sommige huizen zijn vrijwel spoorloos in een krater verdwenen, andere zijn in delen uit elkander gevallen. Andere huizen „hangen", in een of andere onmo gelijke hoek, nog overeind. Ook de weinige nog onbeschadig de woningen zijn ontruimd, daar de inwoners nieuwe schokken vrezen. Een Fransman vertelde hoe hij zich op de avond van de ramp in een bioscoop in Talbordj bevond. De bioscoop werd bijna geheel ver nield. „Bij de eerste, zeer hevige schok, scheurde het doek. Mijn stoel begon heen en weer te zwaai en. Er werd in de donkere bio scoopzaal gegild en iedereen pro beerde naar buiten te komen. Ge lukkig waren de grote deuren door de schok opengeslagen. Toen stort ten, voor zover ik kon kijken, alle gebouwen met een donderend ge weld in". UQMBURG5

de Stem | 1960 | | pagina 1