VIJF PCT. BOUWBEDRIJF VOORLOPIG AFGEKETST Vreugdestorm over zuiden Verdediging gaat vrijspraak vragen Wat een (truc)slee! Abbas vraagt De Gaulle gesprek over Algerië Werknemersbonden reageren met waarschuwing Drie doden bij botsing te Sneek INDONESIË HEEFT NOG HEEL WAT MEER NODIG Doorberekeningsclausule onverwacht struikelblok Een concessie DAGBLAD VOOR ZEELAND Bóven 3000 m naar w.-Berlijn De Gaulle naar Alg ene C.a.o. 1 maart niet van kracht Nieuw idee van Ger Greyn: Congres zots prinsen Europa Schelde-Rijn Procedure kwam alleen nog ter sprake Deserteur na 10 haasje jaar Russische dollars niet voldoende Minder zacht Cafévriend met geld er vandoor Gezin met griep doodgevroren NA ONGEVAL OVERLEDEN INVENTUM boilers dvir„c,cahe8eA^*,er PROCES VAN R.: 100e JAARGANG No. 23305 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia lMrecteur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. ■t. i. tai. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. "ïei. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 aaWaÜ i DINSDAG 1 MAART 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar- 1 taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. J»ureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN. IJsbaanstraat 24. tel. 2601 —OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 35) ■•V w De V.S., Groot-Brittannië en Frank rijk hebben besloten hun vliegtuigen die de verbinding tussen West-Berlijn en West-Duitsland onderhouden, op meer dan 3000 meter hoogte te laten vliegen. De Sovjet-Unie zou zeer spoedig van dit besluit op de hoogte worden gesteld. Een jaar geleden had Rusland te kennen gegeven dat de toestellen uit de westelijke landen beneden een hoogte van 3000 meter moesten vlie gen. Het Westen baseert zich op het recht dat zijn vliegtuigen om de ver binding met twee miljoen inwoners van West-Berlijn en de geallieerde garnizoenen in deze sector te kunnen verzekeren, op die hoogte moeten kunnen vliegen die de meest ge schikte is. Gisterenmiddag omstreeks een uur zijn drie personen om het leven ge komen, toen de personenauto waar in zij zaten op de weg tussen Sneek en Jutrijp in frontale botsing ge raakte met een vrachtauto, naderend uit de richting Sneek. De botsing ont stond vermoedelijk doordat de be stuurder van de personenauto onwel werd. Drie van de vier inzittenden uit deze auto kwamen om het leven. Het zijn M. Band uit Oudendijk, P. Hidjus uit Middele en J. Ruiter uit Wijde Wormer. De heer J. Kout uit Wormer werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis in Sneek ge bracht. De vier mannen waren van Noordholland naar Friesland gereisd om stieren te kopen ten behoeve van kunstmatige inseminatie-doeleinden. De bestuurder van de vrachtauto, de heer Zandstra, bleef vrijwel on gedeerd. Tengevolge van de grote ravage, die de weg versperde, moest het verkeer geruime tijd worden om gelegd. Van gezaghebbende zijde te Parijs wordt verklaard dat president De Gaulle aan het eind van de week naar Algerië gaat. Het bezoek zou drie of vier dagen duren en een strikt militair karakter dragen. Het zou be perkt blijven tot contact met het le ger. Slechts een zeer klein aantal medewerkers zou de president ver gezellen. Woensdag, na een kabinets vergadering, zal de vertrekdatum worden bekendgemaakt. PRINS BERNHARD zal morgen van zijn Afrikaans bezoek in Nederland terugkeren. DE INDONESISCHE politie heeft bij overvallen bij goudsmeden op Oost- Java beslag gelegd op veertien niet- geregistreerde verborgen staven goud. Deze staven (.waarde ruim een ton) werden in beslag genomen. Een zakenman werd gearresteerd. DE WERVELSTORM die het Britse eiland Mauritius heeft getroffen, heeft de helft van de huizen van de hoofdstad Port Louis getroffen. Er zijn zestien doden. IN DE KOMENDE aandeelhouders vergadering van de Holland Amerika Lijn (21 maart a.s.) zal worden voor gesteld het dividend over 1959 te be palen op zes percent, terwijl dit di vidend over 1958 acht percent is ge weest. DE VOORZITTER van de Italiaanse senaat, Cesare Merzagora, is afge treden. DE STAATSSCHULD van België zal >n de eerste helft van 1961 het be- drag van 30 miljard gulden over schrijden. Het College van Rijksbemiddelaars heeft gisteren de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf, die o.a. een loonsverhoging van 5 procent inhield, goedgekeurd. Op 1 maart zouden de nieuwe lo nen en arbeidsvoorwaarden ingegaan zijn. De gezamenlijke werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben echter laten weten dat zij onder de door de rijksbemid delaars gestelde voorwaarden over de doorberekening in de prij zen, de nieuwe voorwaarden, waarmee zij op zich volkomen ak koord zijn, niet kunnen laten ingaan. De voorwaarde die de bemiddelaars stelden houdt in dat de gewijzigde lo nen en arbeidsvoorwaarden van kracht kunnen zijn op de na 1 maart 1960 aan te besteden objecten. Zij kunnen ook op onder handen zijnde werken worden toegepast, indien de aannemer een daartoe strekkend verzoek indient bij het College van Rijksbemiddelaars. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van een nadere overeenkomst tussen de aannemer en de opdrachtgever, waaruit blijkt, dat de hogere kosten niet aan de opdrachtgever in rekening worden gebracht. De gezamenlijke werkgeversorgani saties in het bouwbedrijf deelden naar aanleiding hiervan mee, dat het Col lege van Rijksbemiddelaars geweigerd heeft de door partijen ingediende voor stellen goed te keuren, tenzij de werk geversorganisaties zich er namens hun leden mee akkoord zouden verklaren dat inbreuk wordt gemaakt op essen tiële bepalingen van reeds eerder af gesloten aannemingsovereenkomsten tussen die individuele leden en hun opdrachtgevers. ,,Deze eis van het col lege van rijksbemiddelaars heeft de tijdige totstandkoming van een nieuw c.a.o op het laatste moment onmoge lijk gemaakt", aldus de werkgevers. De contracten tussen aannemers en hun opdrachtgevers plegen een risico clausule te bevatten, die het mogelijk maakt verhogingen of verlagingen van lonen, sociale lasten en materiaalprij- zen, die zich tijdens de uitvoering van het werk voordoen, in de definitieve bouwsom te verrekenen. Ook de op drachtgevers stellen, volgens de werk gevers, prijs op die risicoclausule, om dat daardoor voorkomen wordt dat aannemers altijd een risicobedrag in hun bouwsom opnemen, ook als er helemaal geen loon- of prijsverhogin gen zijn. Het College van Rijksbemiddelaars wilde de nieuwe c.a.o. voor op het ogenblik aan de gang zijnde werken alleen van kracht doen zijn, als de hogere kosten niet in de bouwprij zen worden berekend, terwijl de aan nemers de voor die „overlopende" werken overeengekomen risicoclau sule willen handhaven en dus wel willen doorberekenen. Nu de nieuwe c.a.o. niet op 1 maart kan ingaan, zullen de thans geldende lonen en arbeidsvoorwaarden onge wijzigd moeten blijven totdat alsnog overeenstemming wordt bereikt. „Toch tekenen De Bondsbesturen van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, de Rooms-Katholieke Bouwvaakrbeiders- bond St.-Joseph" en de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in hout- en bouwnijverheid hebben zich beraden over de ontstane situatie. De werkgeversorganisaties verlangen van de werkgeversorganisaties, dat deze de goedkeuring van de concept-c.a.o. door het College van Rijksbemidde laars mogelijk maken door onvoor waardelijk hun handtekening onder dit concept te plaatsen, opdat zaterdag aanstaande de nieuw overeengekomen lonen kunnen worden uitbetaald. Met de werkgeversorganisaties zal over de ontstane situatie vanmorgen een bespreking plaatsvinden. Mochten de werkgeversorganisaties onverhoopt niet bereid zijn aan het verlangen van de werknemersorga nisaties te voldoen, dan zullen deze organisaties „niet aarzelen met alle hun ten dienste staande middelen de invoering van deze c.a.o. te realise ren". De drie samenwerkende orga nisaties van werknemers wijzen er de leden met klem op. dat zij zich strikt dienen te houden aan de in structies van de organisaties, aldus het comité van de vakbonden. Er is de vorige week in verschil lende bladen (Belgische en Neder landse) melding gemaakt van een memorandum van het Belgische mi nisterie van verkeerswezen betreffen de de Schelde-Rijnverbinding. Dit memorandum bevatte een pleidooi voor het Moerdijkkanaal. Een communiqué van genoemd mi nisterie zegt nu, dat de contacten tussen Nederlandse en Belgische mi nisters bij gelegenheid van de on langs gehouden Benelux-conferentie enkel hebben gelopen over een nieu we procedure van spoedig onderhan delingen en niet over de grond van de problemen. Ver-strekkende conclusies, door sommigen uit dit memorandum ge trokken, worden met dit communi qué dus tenietgedaan. In de redevoering die premier Fer- hat Abbas van de Algerijnse rebellen- regering gisteren voor de Tunesische radio hield, verzoekt hij president De Gaulle om onderhandelingen over „ga ranties" voor De Gaulle's Algerijnse vredesplan. Abbas zegt daarin geen onderhande lingen voor te stellen over de toe komst van Algerije. (Ook De Gaulle heeft reeds herhaaldelijk verklaard dat dit een kwestie is waarover alle Algerijnen (moslems en Europeanen) in vrije stemming moeten beslissen). Dat Abbad de procedurekwestiess „van secundair belang" noemt, wordt be schouwd als een concessie aan de Fransen. Zijn aanbod van nu kan wor den gezien als een verzachting van de uitdaging in november, toen hij een onderhandelingsteam benoemde dat geheel bestond uit rebellenleiders die in Frankrijk gevangen worden gehou den, maar het is nog te betwijfelen, of zijn concessie ver genoeg gaat voor de Fransen, die op het standpunt staan dat toezicht van de Franse strijd krachten op de stemming voldoende garantie is voor een vrije stemming. Abbas vraagt nu duidelijk meer ga ranties. De rebellenleider doet in zijn rede voering ook een aanval op De Gaulle's plan voor het houden van kantonale verkiezingen in Algerije dit voorjaar. De rivierpolitie in Rotterdam heeft de 31-jarige J. F. G„ geboren in Am sterdam, aangehouden, toen deze aan boord van het regeringsschip „Wa terman" was aangekomen. De man, die hofmeester bij de marine zou zjjn geweest, zou in april 1950 gedeser teerd zijn uit een marinekazerne in Soerabaja. Tegenover verslaggevers heeft de Indonesische minister van buitenland se zaken dr. Soebandrio gisteren ver klaard, dat Indonesië voor zijn totale ontwikkeling nog 500 miljoen dollar wiiimmmi. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste renavond 23.15 uur: Verspreide opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Ma- hge tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Minder zacht dan gis teren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwaar bewolkt, afgewisseld met opklaringen. Temperaturen tot 15 graden. Vandaag: Zon onder 18.19 uur. Jlaan onder 22.50 uur. morgen: Zon op 7.24 uur. Maan °P 9.30 uur. Op 9, 10 en 11 oktober a.s. zal op initiatief van de heer Ger Greijn te Grevenbieht, organisa tor van allerlei congressen, en naar aanleiding van suggesties van verschillende zijden, in Val kenburg (L.) een eerste Euro pees congres van carnavalsprin sen en -vorsten met hun gevolg georganiseerd worden. Met de or ganisatie hebben zich belast de carnavalsverenigingen in Valken burg en Grevenbieht. Onder het gevolg wordt verstaan: de raden van elf. de hofkapellen, de ..Tanzmariechen" en de „buutreed- ners". Het programma zal op carna valeske wijze aan al deze onderde len aandacht schenken. Uitgeroepen zullen worden Europa's „Opperprins Carnaval 1960-1961". Europa's beste Tanzmariechen en Europa's beste topbuutreedner. De folkloristische betekenis van carnaval en van de carnavalsgebrui- ken zal door deskundigen op dit ge bied worden belicht. Het ligt verder in de bedoeling op zondag 9 oktober een glorieuze intocht te organiseren van deze prinsengezelschappen met hun gevolg. ..Een knaak of ik maak je kapot'', riep een nog onbekende man de 36- jarige PS. uit Lisse toe, terwijl beide mannen samen op weg waren naar een café. Zij hadden elkaar in een ander café ontmoet en daar had den ze wat gedronken. Bij het afre kenen had dc onbekende gezien, dal de heer S. een briefje van hondert gulden wisselde. Hoewel de heer S de keel werd dichtgeknepen, verze' te hij zich hevig. Tevergeefs echte, want hij geraakte bewusteloos t toen hij weer bij kennis kwam wa. zijn portefeuille met bijna honderd gulden verdwenen. aan kredieten nodig heeft, boven de 250 miljoen van de Sovjetrussische le ning, die premier Kroestjev zaterdag heeft toegezegd. Dr. Soebandrio zei niet te weten, of de gever van de benodigde kredieten de Sovjet-Unie zal zfjn of Amerika. Het nationalistische dagblad „Mer- deka" schrijft er zeker van te zijn dat de Russische lening Indonesië noch moreel noch politiek zal binden, hier aan toevoegend: „zonder achterdochtig te zijn zullen wij toch op onze hoede moeten zijn". Het blad van de Nahdatoel Oelama- partij „Masjarakat" schrijft: ..Wij zul len ons niet moeten laten maken tot een gemakkelijk doelwit, door ons te laten omkopen met materiële hulp". Ook talrijke andere Indonesische bladen waarschuwen waakzaam te zijn. Kroestjev heeft gisteren in Djakarta een persconferentie gegeven waar hij de Russische eisen ten aanzien van Berlijn herhaalde en waar hij even eens weer met het dreigement kwam dat de Sovjet-Unie desnoods met Oost-Duitsland een afzonderlijk vre desverdrag zal sluiten. (Advertentie) In Kopenhagen wordt op het ogen blik een internationale automobiel tentoonstelling gehouden. De foto graaf werd geïmponeerd door de lengte van een grote „Amerikaan". Hij dikte het nog wat aan door deze opname te maken met een speciale camera. Een auto om voor te gaan sparen. De politie van Illinois heeft bij Thomson aan de Mississippi in een geheel ingesneeuwd huis de lijken gevonden van een echt paar en zes kinderen, die een week geleden allen griep kregen en in hun bedden doodvroren. In de kelder vond men nog een levende, maar uitgehongerde hond. De 34-jarige betonwerker A. C. van der Ende, uit Rotterdam, is in de Ursula-kliniek te Wassenaar overle den aan de gevolgen van een be- drijfsongeluk, dat hem zaterdag is overkomen. De man stond op een vlondertje ongeveer 70 centimeter boven de begane grond, aanwijzingen te geven voor het optakelen van ijzer op een bouwwerk aan het Emma- park in Den Haag. Plotseling schoot een stuk uit ijzer uit de slot van de hijskraan. De heer van der Ende, die het gevaar zag naderen, maakte een zijsprong. Hij viel echter op zeer on gelukkige wijze op het betonnen vloertje en met ernstig hoofd- en rugletsel werd. hij in het ziekenhuis opgenomen. De verdedigers van Van R. hebben gisteren hun pleidooi ge houden. Walter Powers jr., een der advocaten, kondigde aan, dat hij een direct verzoek tot vrij spraak zou indienen, nadat de aanklager MacAuliffe nieuwe getuigen a. charge voor de recht bank zou hebben gehoord. Mac Auliffe liet vandaag als eerste getuige de politiestenograaf Wil liam Shanahan voorkomen. Deze had een deel van de door Van R. op een politiebureau in Brook lyn afgelegde verklaring opge nomen. Dat was verleden jaar, toen Van R. was gearresteerd. Volgens Shanahan had Van R. nimmer gezegd, dat Lynn Kaufmann ,,er vreemd uitzag" op de dag dat ze stierf. Toen Van R. zelf in de ge tuigenbank stond, had hij gezegd, dat mevr. Kaufmann er ziek uitzag, toen lij haar ongeveer twaalf uur voor laar verdwijning ontmoette. Shanahan herinnerde zich ook dat 'an R. had verteld, dat hij tegen het liddaguur van de fatale dag had •rnomen. dat mevr. Kaufmann zich et goed voelde. De getuigenis van Shanahan .vas bedoeld te suggereren, dat Van R. achteraf wat over de ver dwijning van mevr. Kaufmann had gezegd teneinde het betoog van de verdediging, dat ze zelf moord had gepleegd, te onder steunen. De tweede getuige van MacAuliffe was de rechercheur Thoman Rice. Hij sprak de verklaring van Van R. tegen, volgens welke de politie hem zou hebben gesuggereerd, een „val se verklaring" af te leggen en dat hij in de hut van mevr. Kaufmann was op de avond van haar sterven. Rice sprak ook tegen, dat Van R. door de politie was uitgehongerd tij dens het zeventien uren durende ver hoor. Hij zei dat „alle aanwezigen" hetzelfde voedsel kregen. Een andere getuige a charge, dr. Arthur O'dea, legde een verklaring af, die volkomen in tegenspraak was met de verklaring van dr. Milton Helpern, chef van de dienst voor ge neeskundig onderzoek van New York. Dr. Helpern had verklaard dat de verwondingen, die op het li chaam van mevr. Kaufmann werden aangetroffen, veroor zaakt hadden kunnen zijn door de val in het water. Dr. O'Dea zei het onmogelijk te achten, de ver wondingen te verklaren als te zijn ^veroorzaakt door eer* enkele val in het water. Volgens O'Dea waren de verwondingen veroor zaakt do#>r „slagen, schoppen en ranselen". Rechter Murray maakte gisteren een zeer ongewone opmerking, toen hij de openbare aanklager Mae Auliffe toen deze opnieuw getuigen d charge wilde oproepen om be- paalde verklaringen ten gunste van Van R. te laten ontzenuwentoe- voegde: heel deze stapel getuigenis sen en verklaringen hangt van bij- komstigheden aan elkaar.

de Stem | 1960 | | pagina 1