Krediet van 250 miljoen dollar van Moskou voor Indonesië Wettelijke regeling voetbaltoto Grandioze inzet carnaval Gelukkige verloofden Engelse documenten van schip gestolen VAN R. HOUDT ONSCHULD VOL Ook sterke culturele samenwerking Tsjoe En Lai in april naar India Stem-toto voor één Bredanaar INVENTUM BO,LERS va^ca1 885°water Dief ving bloedhonden DAGBLAD VOOR ZEELAND Soekarno naar Moskou Franse katholieke geestelijkheid negeert bezoek Kroestjev Aanhoudend zacht weer Reddingspogingen in Zwickau gestaakt Wijziging marine-code Mat) t tent De besprekingen tussen premier Kroestjev en president Soekarno zijn gisteren te Bogor (Buitenzorg) geëindigd. Er zijn drie documenten getekendeen gemeenschappelij. ke verklaring, een algenteen akkoord over economische en technische samenwerking en een cultureel akkoord. Op grond van de economische overeenkomst zal de Sovjet-Unie aan Indonesië een krediet van 250 miljoen dollar tegen 21 -_> percent verstrekken. Dit krediet, met een looptijd van zeven jaar, zal worden gebruikt voor de ont wikkeling van de industrie - met name voor de bouw van metaal, en chemische fabrieken - en de uitbreiding van de landbouw. De Chinese premier Tsjoe en Lai heeft er in toegestemd in april naair India te komen om het Chinees-Indiasc grensgeschil te bespreken. De juiste datum zal „via diploma tieke kanalen worden vastgesteld". De twee landen zullen hun cul turele samenwerking sterk uit breiden op allerlei terreinen: wetenschap, hoger en technisch onderwijs, openbare gezondheid, kunst en letteren en sport. De uitwisseling van boeken, kran ten, films en radio-uitzendingen zal in het bijzonder worden vergemakkelijkt. De burgers van elk der landen zullen vrijelijk toegang tot onderwijsinstel lingen van het andere land hebben om een studie voort te zetten. Men zal ook geleerden en onderwijskrachten uitwisselen. Op sportgebied zal er een zeer nau we samenwerking komen. In de gemeenschappelijke verklaring van Kroestjev en Soekarno wordt ge zegd, dat de besprekingen over de be trekkingen tussen beide landen en internationale vraagstukken in het algemeen, die tussen de Indonesische en Sovjet-leiders zijn gevoerd, waren verlopen in een hartelijke en vriend schappelijke sfeer van wederzijds be grip. Soekarno zal op uitnodiging van Kroestjev een bezoek aan de Sovjet- Unie brengen, op een door dc Indo nesische president nader te bepalen tijdstip. Ontwapening In de gemeenschappelijke verklaring van beide staatslieden wordt voorts gezegd, dat Moskou de Indonesische aanspraken op West-Irian volledig steunt. Indonesië staat achter Kroest jevs voorstel voor algehele en volle dige ontwapening. Over de topconferentie (s) merken beide staatslieden op, dat de belang rijkste vraagstukken in verband met het behoud van de vrede niet alleen de vier grote mogendheden, maar ook alle andere volkeren aangaan. Een van de duizenden deelnemers en deelneemsters heeft kans gezien de uitslagen van de voetbalwedstrij den in de „Stem-toto" goed te voor spellen. Het is de Bredanaar A. van Unen van de Haagsemarkt 18. Hij krijgt f 100.- toegezonden. De nieuwe inzet van de toto zal traditioneel weer f 50 bedragen. Daarom hopen Kroestjev en Soekarno dat ook andere landen behalve de Grote Vier aan een ..eventueel volgen- gende topconferentie" (dus niet de eerstkomende), die van invloed kun nen zijn op de vrede in de wereld, zullen deelnemen. Rusland zal Indonesië helpen bij de uitvoering van enkele projecten, die vallen onder een program voor het vreedzaam gebruik van kernenergie en onder meer een kernreactor voor wetenschappelijk onderzoek aan Indo nesië leveren en specialisten op kern gebied opleiden. Hooggeplaatste rooms-katholieke geestelijken in Frankrijk, onder wie twee kardinaals en drie bisschoppen, hebben besloten het officiële bezoek j dat de Sovjet-premier Kroestjev bin nenkort aan Frankrijk zal brengen, i te negeren. ziij de bezoeken die de Sovjetlei- der aan de Notre Dame in Parijs en de kathedralen van Reims en Rouaan zal brengen, zal de geestelijkheid verstek laten gaan. Kroestjev zal op deze zuiver toeristische bezoeken rondgeleid worden door functionaris-1 sen van de overheidsdiensten voor schone kunsten. De pauselijke nuntius in Parijs, Paul kardinaal Marella, is zaterdag n een beleefdsbezoek aan premier Debré naar Rome vertrokken. Men verwacht hem pas terug als Kroest jev weer vertrokken zal zijn. (Van onze parlementaire verslaggever) Een wettelijke regeling van de voetbaltoto is voor een grote meerderheid van de Tweede Ka mer aanvaardbaar om de gok lust in goede banen te leiden en om extra gelden ter beschikking te krijgen voor de sport en voor charitatieve doeleinden. Met uit zondering van enkele kleine groepen van tegenstanders (de protestants-christelijke fracties en enkele protestanten in de P.v.d.A. maakt de Kamer ech ter bezwaar tegen de beperking van de prijs tot' 25.000, PRINS BERNHARD is gisteren tel Khartoem aangekomen. Hij brengt daar een tweedaags officieel bezoek. DE KOFFIE-invoer in ons land (ge- baseerd op de eerste tien maanden van 1959) is wederom belangrijk toe- genomen en wel van 721.000 balen in 1958 tot 851.000 balen in 1959. IN DENEMARKEN zijn momenteel 60.000 mensen wegens griep bedlege rig. IN DE VIJF jaar die de Algerijnse oorlog thans duurt zijn in totaal 13.000 Franse officieren en man schappen gesneuveld. TSJANG KAI ïSJEK, president van nationalistisch China, is niet van plan naar een derde mandaat voor het presidentschap te dingen, omdat hij gekant is tegen herziening van de grondwet. EEN FRANSE bommenwerper, de supersonische ..Mirage IV A 01", is in 18,5 minuut van Parijs naar Mar seille gevlogen, wat een gemiddelde snelheid van 1900 km per uur be tekent. MINISTER De Pous van Economi- sche Zaken, is onderscheiden met het Grootkruis van Peru. ALLE binnenkomende of uitgaande reizigers in Indonesië zullen van 1 maart af door het bureau van de pro cureur-generaal worden ondervraagd. HET BESTUUR van de RAI heeft het voornemen het nieuwe RAI-ge- bouw aan het Europaplein in Am sterdam op 2 februari van het vol gende jaar te openen. Gisteren is de RAl-tentoonstelling gesloten. Er zijn 236.769 bezoekers geweest. PRESIDENT De Gaulle heeft op zijn tournee door Languedoc gezegd, dat Frankrijk met vreugde van zijn atoombom afstand zal doen als de andere bezitters van het wapen het zelfde doen. DR ADRIANO Olivetti, zoon van de stichter van Italië's eerste schrijf- machinefabriek, is dood aangetrof fen in de exprestrein van Milaan naar Lausanne. Hij was 59 jaar. Men gelooft, dat een hersenbloeding de doodsoorzaak is. w Weersverwachting van het K.N M.I. tot vanavond, opgemaakt i gisterenavond 23.15 uur t Toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige zuidelijke wind. i Zacht tot zeer zacht voor de tijd van het jaar. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Maximumtemperaturen van 13 tot 18 graden. Een weinig regen J tegen de avond niet uitgesloten. Hier en daar wat mist mogelijk. t Vandaag: Zon onder 18.17 uur. Maan onder 21.43 uur. Morgen: Zon op 7.27 uur. Maan J op 9.03 ur. De bom is gebarsten. Gisteren. Drie dagen kan ieder mens zichzelf zijn, kan hij zijn dage lijks masker ruilen voor zijn echt gezicht. In een temperatuur, die lente-achtig aandeed (tempe raturen van 18 graden), was het een genot de carnavalsbloemetjes buiten te zetten. Men deed het dan ook, overal beneden de Moerdijk. Hier zien we op de bovenste foto de aan komst van de prins op zijn prinsenwagen te Ber gen op Zoom. Daaronder de drukte tijdens de kinder-carnavalsoptocht te Breda. Van het jon getje ernaast kan men met reden zeggen: „Hij leert het wel. Dat wordt 'n goeie!" Voorzover uit het voorlopig verslag kan worden opgemaakt, lijkt de grens alleen aanvaard baar als onder ..prijs" niet wordt verstaan ,,het totaal van uitgekeerde gelden", maar „het aan een winnaar uit te keren be drag". Een dergelijke vertaling van het begrip zou immers be tekenen dat als er b.v. drie win naars zijn, ieder van hen 25.000 ontvangt, in plaats van 1/3 van dat bedrag. Van verschillende zijden wordt naar aanleiding van de voorgestelde beperkingen (maximum prijs en een inleg van niet hoger dan 1een vergelijking gemaakt met de staats loterij waarvan de hoofdprijs 100.000 is en waaraan men onbeperkt kan deelnemen. Hoewel het wel duidelijk is dat de AR, de CHU en de SGP tegen het voorstel zijn. ziet het er niet naar uit, dat de AR en de CHU de tot standkoming van de voorgestelde re geling tot iedere prijs willen voorko men. Zij zullen wel tegenstemmen, maar zich verder bij de overgro te meerderheid neerleggen. Een ander bezwaar van de voor standers van een regeling is, dat de regering slechts aan één organisatie de concessie tot het houden van een voetbaltoto wil toekennen. De voor keur zou worden gegeven aan twee of drie organisaties, waarvan er een min of meer het werk van de Cari- taspool zou overnemen d.w.z. dat de opbrengst uitsluitend aan sociale of charitatieve belangen ten goede zou komen. 20% belasting De Kamer heeft verder een aantal bezwaren tegen de voor gestelde belastingheffing (20 op loterijprijzen. Voor de voet balpool zou dit betekenen, dat de maximumprijs in feite maar 20.000 is. Voor liefdadigheidsloterijen bete kent het, dat het niet meer zo ge makkelijk zal zijn goederen als een auto. een TV-toestel (die tegen ge reduceerde prijs of gratis ter beschik king worden gesteld) als prijzen uit te loven. Voor de belastingheffing op prijzen in buitenlandse loterijen is het bezwaar, dat controle vrijwel niet mogelijk is en dat op deze manier wetsovertreding op vrij grote schaal wordt uitgelokt. De pogingen om de 74 in de „Karl Marx"-mijn te Zwickau in Oost- Duitsland ingesloten mijnwerkers te redden, zijn gisteren opgegeven na dat er een nieuwe hevige brand was uitgebroken. Er is geen hoop meer dan de mannen nog in leven zijn. De ramp, die afgelopen maandag de mijn trof. heeft 123 mijnwerkers het leven gekost; 51 man werden gered; 49 lijken konden worden geborgen. Reddingsploegen hadden bij hun werkzaamheden met grote moeilijk heden te kampen. De nieuwe brand maakte verdere vorderingen echter Hier zien we Anthony Robert Arm strong-Jones, de 29-jarige fotograaf en zijn verloofde prinses Margaret van Engeland. Een gelukkig span, dat lachend in de toekomst ziet. Gisteren zijn de prinses en haar verloofde tweemaal ter kerke ge weest. Om half tien communiceer den zij in dc koninklijke kapel op de gronden van het kasteel Wind sor. Om twaalf uur keerden zij te rug voor de ochtenddienst. Men verwacht, dat het huwelijk in april of juni zal plaatsvinden. De gezagvoerder van het in Londen ingeschreven schip „Wharanui", eigendom van de „New Sealand Shipping Com pany", heeft aangifte gedaan van diefstal van verzegelde stukken en geld uit een kluis in zijn hut. Een kruisverhoor van 141/, uur,het weerbericht had uitgezonden, dat waaraan de openbare aanklager mc Auliffe de Nederlandse mar conist Van R. onderwierp, ein digde zaterdag met een eenvou dig „neen, meneer" op de vraag of hij mrs. Lynn Kaufmann had geslagen en doen verdrinken. De twee woorden, door Van R. met heldere, vaste stem uitgesproken, slo ten twee dagen van een genadeloos kruisverhoor af, gedurende hetwelk de beklaagde nimmer zijn zelfbeheersing verloor. Hoewel Mc Auliffe enkele, ogen schijnlijke tegenspraken uit Van R. trok. bleef deze tot de kern van zijn verklaringen: dat hij een „valse ver klaring" had verzonnen omtrent een ruzie met Lynn in haar hut op de avond van de moord, dat hij „doods bang" was toen hij op 30 september voor moord werd gearresteerd en „zeer in de war" was na 17 uur van onder vragingen, en dat hij op intieme ,,te vriendschappelijke" voet stond met de Amerikaanse en nimmer ruzie had met haar. A décharge Van R. op dat uur in het logboek van de „Utrecht" had geschreven! De open bare aanklager heeft gesteld, dat Van R. omstreeks die tijd de bewusteloze mevrouw Kaufmann over boord heeft gezet. Bossen getuigde verder, dat er on geveer tien minuten voor nodig waren geweest om het door W.S.L. uitgezon den weerbericht op te nemen. De openbare aanklager heeft gezegd het mogelijk te achten, dat Van R. het weerbericht van een ander schip heeft gekregen en dat hij het later, als af komstig zijnde van de uitzending van W.S.L. van zeven uur 's avonds, in het logboek had geschreven. (Advertentie) Hij zei tegen de politie, dat de stukken zeer geheim zijn en slechts in tijd van oorlog mogen worden geopend. De politie stel de de F.B.I. en de marine-inlich tingendienst op de hoogte. Volgens het blad „Newark Star-Led ger" zou de kapitein gezegd hebben, dat het verloren gaan van dc docu menten de marine mogelijk zou nood zaken de gehele Britse marinccode te wijzigen. De diefstal vond,plaats terwijl het schip in de Amerikaanse haven New- wark, New Jersey, lag. Leden van de bemanning hebben een grote man, gekleed in een afgedankte militaire uniform gezien, die verklaar de dat hij een onderzoek moest in stellen naar elektrische apparaten, die bij vergissing aan boord van de „Wha ranui" waren aangebracht. De gezagvoerder, Williamson, ver klaarde tegenover Amerikaanse poli tiefunctionarissen, dat de stukken zich in een gesloten en verzegelde koffer in een brandkast in zijn hut bevon den. Hij mocht slechts kennis van de inhoud ervan nemen, indien Groot- Brittannië in oorlog geraakte en zijn schip zich in volle zee bevond. Een functionaris van het Britse con sulaat te Newark verklaarde, dat het gebruikelijk is dat Britse koopvaardij schepen in het bezit zijn van lastge vingen betreffende hetgeen hen in oorlogstijd te doen staat. Er is echter niets speciaal geheims aan deze niet in code gestelde instructies. Naar gebleken is, wordt ook geld uit de brandkast in de hut van de gezagvoerder vermist. Dr. Milton Helpern, chef van de dienst voor geneeskundig onderzoek van de stad New York. heeft als des kundige onder ede verklaard, dat naar zijn mening mevrouw Lynn Kauf mann niet was geslagen voor zij op 18 september j.l. in de haven van Boston verdronk. Volgens hem was zij in leven en bij kennis toen zij overboord viel. Een belangrijke getuige van de ver dediging was voorts John A. Bossen, een employé van de „Mackay Radio and Telephone Company of New York". Bossen verklaarde, dat zijn station W.S.L., op Long Island op 18 september 1959, 's avonds te zeven uur De achttienjarige Kaan Larry Cooper, die wegens diefstal tot gevangenisstraf was veroor deeld. slaagde er donderdag jl. in uit een kamp voor gevange nen te ontvluchten. De gevangenisautoriteiten zon den een bloedhond achter hem aan en deze bleef meteen spoor loos. Een tweede bloedhond volgde en ook van hem werd niets meer gezien. Een derde en een vierde bloedhond schenen eveneens in rook op te gaan, zodra zij op het spoor van Coo per kwamen. Toen trokken de politiemannen zelf op onderzoek uit en zij had den geluk. Cooper werd zater dag slapende in een kerk aan getroffen. Het bleek, dat hij elke volgende bloedhond had gevangen, zodra deze in zijn nabijheid was ge komen. Hij had de dieren aan bomen in een naburig moeras vastgebonden, na eerst de bel lenband rondom hun nekken te hebben verwijderd. Een vijfde, achter Cooper aan- gezonden bloedhond, kwam er niet zo goed af, hij werd door een auto overreden en gedood. MAANDAG 29 FEBR. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35) 100e JAARGANG No. 23304 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech- P. Y. M. Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841

de Stem | 1960 | | pagina 1