PRINSES MARGARET TROUWT MET FOTOGRAAF VLIEGRAMP BIJ SHANNON Explosie in fort bij Culemborg voor Faciliteiten Bonn in Frankrijk Grondslag van K.Y.P. bevredigend meer niet ERT U: Jones de verloofde Armstrong gelukkige Trouwdatum nog niet bekend Katholieke jongeren congresseren 3L Vier doden op Zweeds schip Van R. betwist getuigenis van kinderen 27 doden, 25 geredden Toestand aan grens Israël zeer ernstig Indonesië nog moeilijker of uit in CDU. een inspirerend ideaal Kroestjev waarschuwt Japan Nieuwe denstandswoning MONACO I dat het geluk ezind schijnt? zelf U hierop liet ervan in htige kleuren :te reportage, rengt OP ïRHEUGEN. DAGBLAD VOOR NOORDBRABANT Tamelijk zacht weer Euro-program IJsbrekers Zuidpool in biJ nood RUNDVEE de vlugge en prompte taling van mijn op 4 ari j.l. onteigende koe, terd bij de Onderlinge vee verzekeringsmaat- pij te Hulst, betuig ik ïede mjjn welgemeen- ink. an Gent, 24-2-'60. Mej. R. M. Baart PAARDEN de vlugge en prompte taling van mijn op 17 ari j.l. onteigend paard, kerd bij de Onderlinge den verzekeringsmaat - ipij te Hulst, betuig ik ïede mijn welgemeende iorpo, 24-2-*60. H. J. van Waea TE KOOP met grote tuin, Rapenburg-dorp 115. ide Rapenburg-dorp 115 ikapelle. T. De avontuur- riAELA DENIS tten in Margriet ■ie M. G. Schmidt UI Conny Stuart Ko van Dijk jRIET nog niet vangt, stuur dan een briefkaart ïRIET, Stad- 85,Amsterdam, niets van al dit eft te missen 1 100e JAARGANG No. 23303 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur E. H. B. Brader. Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna. Redactieraad H. Broeders, dr. H. M. Houben, mr. J. H. Jacobs, F. A. J. van Oers, A. J. van Putte, Pastoor M. Vos, ir. J. W. Wellen. Bureaus Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 (Eotf, Koningin en Vaderland Bijkantoor: ROOSENDAAL, Molenstraat 45, tel. 3581 BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26, teL 4780 OOSTERHOUT, Arendstraat 14, tel. 3753 WAALWIJK. Grotestraat 189 tel. 2861 GOES Westsingel 98, tel. 2236 ZATERDAG 27 FEBR. >900 jfcoopementsprb» 1 X,per kwaw» taal, 8,20 per post, 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan» vraag. Losse nummers 18 et Advertentieprijs voor de gehele ojv lage f 0,40 per mm. (Ing. Med. 1,Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke editie» en Algemene Voorwaarden woadeo op aanvraag gaarne verstrekt HULST Dubbele Poort 7. teL In Londen is gisterenavond officieel bekendgemaakt, dat prinses Margaret van plan is te trouwen met de 29-jarige fotograaf A. R. Armstrong-Jones, die vele foto's van de Britse koninklijke familie heeft gemaakt. De prinses ontmoette haar verloofde op een avondpartij twee jaar geleden. Het verloofde paar zal dit weekeinde met de konin gin-moeder doorbrengen in het koninklijk buitenverblijf van Windsor. De zuster van de prinses, koningin Elizabeth, en haar echtgenoot prins Philip, hebben verklaard, dat zij „verheugd zijn omdat het zo'n gelukkig span is". De officiële mededeling van Cla rence House luidde: „Met grote vreugde maakt konin gin-moeder Elizabeth de verloving be kend van haar geliefde dochter prin ses Margaret met de heer Anthony Robert Armstrong-Jones, zoon van de heer R. O. L. Armstrong-Jones Q. C. (Queens Council advocaat van ho ger rang) en de gravin Van Rosse, waarvoor de koningin gaarne haar toestemming heeft gegeven". De huwelijksdatum is nog niet be kend. Na dit weekeinde zal de verloofde van de prinses in het Buckingham Pa leis verblijven om contact te onder houden met degenen die de regelingen voor het huwelijk treffen. Verwacht wordt dat het verloofde paar dinsdagavond voor het eerst sa men in het openbaar zal verschijnen als het de koningin-moeder vergezelt naar een uitvoering in het Royal Opera House ten bate van het welda digheidsfonds van het Royal Ballet. Gunstig advies De Britse premier, MacMillan werd gisteren van de verloving op de hoog te gesteld en na overleg met het ka binet werd een gunstig advies uitge bracht. Armstrong-Jones, die vijf maanden ouder is dan dt 29-jarige prinses Mar garet, heeft gestudeerd in Eton en aan het Jesus College te Cambridge. Hij leidde de winnende „Acht van Cambridge" bij de universitaire roei- wedstrijd in 1950. In januari vertoefde hij als gast van de koningin in Sandringham toen prinses Margaret daar was. Hij is anglicaan en heeft twee boe ken geschreven, een over foto's in Londen en een over Malta. In 1956 exposeerde hij foto's in Londen, twee jaar geleden hield hij zich ook bezig met mode-ontwerpen en gaf hij een show van ski-kleding. Zijn fotografische bezigheden heeft hij in de afgelopen weken vaarwel ge zegd. Hij heeft de laatste verjaardag foto's van de prinses gemaakt, die in augustus werden gepubliceerd. Het is nog niet bekend wat zijn toe komstige werkzaamheden zullen zijn ei evenmin waar het paar zich na het huwelijk zal vestigen. PRINSES MARGARET eindelijk het geluk gevonden Het Zweedse vrachtschip „Cassio peia" (13.655 ton), dat twee dagen geleden uit Jokohama naar Zuidoost- Afrika was vertrokken, heeft met de grootste spoed koers gezet naar Na- ha op Okinawa, nadat een aantal be manningsleden ziek was geworden en sommige van hen waren overle den na het drinken van onzuivere alcohol De alcohol, die in Japan ge kocht was, bleek spiritus voor schoonmaakdoeleinden te zijn. De bemanning had het in het Japans ge stelde etiket op de fles niet kunnen lezen. -jij aankomst in Naha vertelde de kapitein, dat donderdagochtend om half negen zich het eerste ziektege val voordeed. Kort daarop klaagden ook anderen over ziekte en binnen een uui waren drie man dood. Gis terenochtend bezweek de vierde. Acht leden van de 41 koppen tellende bemanning zijn ziek. Het schip had geen dokter aan boord. Bij het proces te Boston tegen de Nederlandse marconist Van R. waren gisteren veel minder mensen op de publieke tribune. De rechter Murray zei, dat er niet meer dan 35 belang stellenden aanwezig mochten zijn, om dat de jury wordt afgeleid als er te veel toeschouwers zijn. Mevrouw Van R. zat gisteren op de eerste rij. De twee getuigen wier getuigenis Van R. betwistte, waren de twaalfja rige Stephanie Spector en de vijftien jarige Pat Lee, een Chinese jongen. In antwoord op een vraag over de asbakken in de hut van Lynn Kauff- man zei Van R. dat ze leeg waren. Hij had in een ervan tijdens het zoe ken een sigarettepeukje gedaan. Vol gens de politie zijn er twee sigarette- peukjes in de hut gevonden, één met] lippestift erop. Op vragen over zijn doen en laten eerder die avond zei Van R., dat hij in de conversatiezaal een paar minu ten met mevrouw Juanita Spector, de moeder van Stephanie, heeft gespro ken. Mevrouw Spector en hij hadden de zaal gezamenlijk verlaten en hij was naar de brug gegaan waar hij drie of vier minuten met de radar bezig was geweest. Nadat hij had gezien dat de havenloods van boord was gegaan, was hij naar de radiohut ge gaan, om de kustwacht te melden dat de „Utrecht" uit Boston wegvoer. Op eerder voor de politie afgeleg de verklaringen, n.l. dat hij Lynn Kaufmann, die bewusteloos was, door de patrijspoort aan stuurboord naar buiten had gewerkt en dat hij daarna zelf door de patrijspoort aan de achterkant naar buiten was ge klommen, kwam hij terug. Hij ont kende met beslistheid iets met moord te maken te hebben. KEIZERIN Farah van Perzië ver wacht, volgens welingelichte Perzi sche kringen, <ten baby. TE NEW YORK is een onderzoek in gesteld om vast te stellen hoeveel studenten graden hebben gekregen door gebruik te maken van de hulp van anderen bij het uitwerken van proefschriften en het afleggen van examens. DE EUROPESE Commissie van de E.E.G. zal de volgende week aan de ministerraad van de gemeenschap voorstellen doen voor versnelling van de overgangsperiode. EEN LEGERTRUCK is, zoals wij el ders in deze 'di+ie reeds uitvoerig berichtten, gisteren bij Gouda tegen een bus gereden, waardoor negen personen werden gewond. Onder die gewonden bev;ndt zich de 19-iarige dionstphchtige soldaat H. Smidt uit Vlissingen. DE N.V BANK voor Nederlandsche Gemeenten in Den Haag zal overgaan tot de uitgifte van een 4V2 percent jarige obligatielening, groot 100 gulden tot de koers van 98 P cent Datum van inschrijving 7 maart a.s. LEN DEEL van de reddingsploegen aie nog zoeken naar de 76 ingesloten 7(^7 e-rs ln de rampmijn te ls tenjggetrokken wegens +L gevaar zelf door de vlammen te worden afgesneden. Er is weinig bergen10^ 'ernan£* ,evend te kunnen het VLIEGTUIGONGEVAL dat eer- gisteren bij Gibraltar, zoals gemeld, ae vliegtuigmaUer constabel der eer- -te klasse A. L. Coenraad. het leven Kostte, is geschied met een Neder- andse machine, die als verloren moet worden beschouwd. J Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt J gisterenavond 23.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking met Plaatselijk enige regen, maar la- ter ook enkele verspreide opkla- ringen. Matige tot krachtige wind ruimend naar zuidwestelijke rich- tuig. Weinig verandering in tcm- peratuur. J Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Aanhoudend vrij zacht weer met den weinig regen of motregen bij tussenpozen. Windstoten van 65 km per uur kunnen het verkeer hinderen. Vandaag: Zon onder 18.13 uur. Maan onder 19.21 uur. Hot gen: Zon op 7.31 uur. Zon onder 18.15 uur. Maan op 8.12 uur. Maan onder 20.33 uur. Maandag: Zon op 7.29 uur. Maan op 8.37 uur. Een viermotorige DC-7 van de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij Alitalia is gisterochtend om half drie bij het Ierse vliegveld Shannon neergestort. Er waren 52 inzittenden, van wie er 27 omkwamen. Van de 25 overle venden, die in ziekenhuizen te Ennis en Limerick zijn opgeno men, verkeren er enkele in le vensgevaar. Het merendeel van hen is zwaar gewond. Het toestel, dat van Rome op weg was naar New York had een tussen landing op Shannon gemaakt om brandstof in te nemen. Volgens som migen deed zich, kort na de start, een ontploffing voor. Het toestel stortte 400 meter voorbij het einde van de startbaan van 300 meter hoogte neer in moerasachtig terrein, vlak bij een kerkhof Temidden van grafzerken en tomben lagen slachtoffers en brok stukken in een grote vlammenzee. De brandweer van he. vliegveld was bin nen tien minuten aanwezig. De veertig passagiers en 12 beman ningsleden bestonder, voor het meren deel uit Italianen. Shannon Airport, ruim 180 km van Dublin aan de rivier de Shannon ge legen, was in het verleden getuige van twee rampen, waar de KLM bij betrokken was. Op 5 september 1954 verongelukte aldaar kort na het opstijgen de Con stellation Triton van de KLM waar bij 28 mensen om het leven kwamen. Er waren 29 overlevenden. Op 15 au gustus 1958 verongelukte kort na het vertrek de KLM Super Constellation Hugo de Groot. Alle 99 inzittenden kwamen om het leven. Beide toestei len waren van Schiphol op weg naar New York. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, heeft met de diplomatieke ver tegenwoordigers van enkele grote mogendheden overleg gepleegd inza ke de toestand aan de grenzen van Israël met Syrië en Egypte. Volgens de laatste berichten heeft de Verenigde Aiabische Republiek drie divisies aan zijn grenzen gecon centreerd, dat is een grotere strijd macht dan het gehele Egyptische le ger ten tijde var de strijd in de Sinai. In de officiële mededelingen word de toestand „zeer ernstig" genoemd. De secretaris-generaal van de V. N„ Dag Hammarskjoeld, is van me ning dat het (nog) nodig is de Vei ligheidsraad bijeen te roepen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een beroep op Israël en de V.A.R. gedaan om zelfbeheersing te betrachten en zich te houden aan hun verplichtingen voortvloeiend uit het handvest van de V.N. Deze foto geeft een overzicht van de enorme ravage te Culemborg. Op de plaats van de ontploffing is een krater ontstaan met een door snee van 25 meter. De Indonesische procureur-gene raal heeft nieuwe bepalingen afge kondigd waaronder men het land zal kunnen verlaten of binnenkomen. Alle aanvragen voor een exit-, een entry- of een re-en try-permit moeten door het bureau van de procureur- generaal worden bekeken en voorzien zijn van foto's. Ook moeten aanvra gers zich vingerafdrukken laten ne men. De nieuwe bepalingen zijn voor ,,de nationale veiligheid", aldus de pro cureur-generaal. In het fort „Werk aan het Spoel" aan de Lek bii Culemborg heeft zich gisterenmorgen omstreeks half vier een ernstige ontploffing voorgedaan, waarbij vier personen zijn gewond. Zij zijn opgenomen in het St.-Barba- raziekenhuis ln Culemborg. De explosie is waarschijnlijk ont staan door gasvorming in een bun ker waar afgekeurde munitie lag op geslagen. Bij het fort is een school voor explosieven gevestigd, waar men bezig was met het demonteren Van officiële Franse zijde is gisteren meegedeeld, dat de Westduitse strijdkrachten facili teiten in Frankrijk hebben ge kregen, in het bijzonder voor de vestiging van opslagplaatsen. Nieuwe regelingen van deze aard zijn in de toekomst niet uit gesloten. Men legde er de nadruk op, dat de Franse regering er volledig begrip voor heeft, dat de Bondsrepubliek, door de betrekkelijk geringe omvang van haar grondgebied, gedwongen is om te trachten faciliteiten in andere NAVO-landen te krijgen. Naar aanleiding van de politieke storm met betrekking tot de eventuele vestiging van Westduitse bases Spanje, wordt uit Bonn gemeld, dat besprekingen dienaangaande al twee jaar oud waren. Franco zou echter weinig enthou siast zijn over de vestiging van West duitse bases, omdat de politieke na delen groter zijn dan de voordelen. Reeds een jaar geleden werd over wogen Spaanse officieren in West Duitsland en Westduitse officieren in Spanje te laten studeren. Dit ging echter niet door omdat het Westduit se defensiebudget niet in dergelijke uitgaven voorzag. Omstreeks begin 1958 stelde een groep, die in Bonn bekend staat als „de zes kolonels" voor in Spanje be voorradingsbases aan te leggen. Le den van de groep reisden regelmatig naar Madrid voor besprekingen met Spaanse stafofficieren. Ongeveer zes weken geleden ver trokken in opdracht van de Westduit se minister van defensie. Strauss, drie officieren naar Madrid. Hun taak was te bepalen, waar eventueel bevoorra- dings- en trainingsbases zouden kun nen worden gevestigd. Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft Bonn echter intussen te kennen gegeven, geen s.ap te doen zonder me deweten van de NAVO. eu ie missen i De foto laat het afgerukte neus- wiel zien, dat op grote afstand van het toestel werd aangetroffen. (Van onze verslaggever) Men kan moeilijk volhouden dat de eenheidsgedachte het laatste woord zou zijn van de katholieke politiek. Veeleer moet geconstateerd worden, dat deze gedachte als bron van inspiratie niet meer voldoet. Deze uitspraak, die veel ka tholieken als gewaagd in de oren zal klinken, deed vrijdag avond drs. S. Couwenberg op het congres van de jongeren groepen der KVP in het con ferentiecentrum „Woudscho- ten" te Zeist. Vandaag wordt dit concres nog voortgezet. De heer Couwenberg stelde, dat de eenheidsgedachte, zoals ze momen teel in praktijk wordt gebracht iede re expansie van de partij onmogelijk maakt, waarbij hij dan het woord expansie zeker niet in de minder gunstige zin gebruikte. Het enige wat we momenteel kunnen doen, meende hij, en waar dan ook onze hele politiek op gericht is, is het handhaven van onze positie tegen lanvallen van liberale en socialisti sche kant. Het is een politiek van het defensief die op de duur weinig bevredigend en inspirerend kan zijn. Bovendien houdt de katholieke een heidsgedachte bij voortduring de oude tegenstelling tussen rooms en niet-rooms in stand. Er is een middenweg, meende de inleider, tussen confessionele par tijvorming en (socialistische) door braak. Een tussenweg die een nieuw perspectief opent voor het sterk ver ouderde, Nederlandse partijstelsel. Het is de CDU-gedachte, die de christelijke politiek de kans biedt, zich van haar verouderde negentien- de-eeuwse opzet te bevrijden en daarmee tegelijk van het euvel der confessionele gespletenheid die in onze tijd weinig reëel meer aandoet. De heer Couwenberg was van oor deel, dat de negatieve reactie uit protestantse kring op de idee van een Nederlandse Christen-Democra tische Unie ten dele samenhangt met het feit, dat de KVP in haar huidi ge gestalte van katholieke eenheids partij een te rooms gezicht heeft. Toch meende hij, is een brede christen-democratische partijforma tie de enige oplossing. In dit opzicht zou men kunnen aanknopen bü de oorspronkelijke opzet van de KVP van na de oorlog: een partij waar in ook niet-katholieken kunnen wor den opgenomen. Men zou dan ook de naam van de party moeten verande ren. Hij gaf toe, dat de CHU-gedachte een ingrijpende mentale omschake ling vraagt, waartoe veel ouderen wellicht niet meer in staat zijn. Vooral de jongeren zullen dan ook een taak hebben bij het verwezenlij ken van deze gedachte. Moeizaam De andere inleiders omspeelden als het ware he4 thema, dat de heer Couwenberg had uitgewerkt. Zo stelde drs. W. Gielen dat evangelie noch natuurwet de katholieken een politiek beginselprogram bieden, maar w 1 geïnspireerd hebben tot de ontwikkeling van een sociale leer, die echter evolueert naarmate de maatschappij aan veranderingen onderhevig is. Vooral dit verander lijke element treedt momenteel sterk op de voorgrond. De heer J. Reynen stelde dat de internationale organisatie van chris ten-democraten zich te weinig bezig heeft gehouden met haar eigen ver leden en toekomst en dat de jonge samenwerking tussen de christen democratische partijen nog slechts moeizaam op gan; komt Zijn be toog sloot aan bij dat van drs. Gie len, waar deze opmerkte dat het be ginselprogram van de KVP een an dere opzet zou moeten krijgen wat bij een heroriëntatie van alle chris tenen op hun politieke beginselpro gram niet zo gemakkelijk is. In de discussie over een Nederlandse CDU zei hij, is dit totnutoe onderschat. Ook mej. T. Kol: sprak over de relatie tussen politiek en levensbe schouwing. De heer Engelen tenslot te hield een inleiding over de fac toren, die de katholieke Nederlander bij zijn politieke keuze beïnvloeden. Dat het streven naar een chris ten-democratisch program niet alleen leeft bij de jongeren in de KVP, maar ook bij de ouderen in deze partij mag blijken uit een artikel van dr. Albering, secreta ris van de KVP. in het Katholiek Staatkundig Maandschrift, dat deze keer zijn kolommen heeft opengesteld voor een uitvoerige beschouwing over de samenwer king van de christelijke partijen in ons land. Dr. Albering zegt de moeilijk heden van één NATIONAAL po litiek program niet te onder schatten. Voor wat de samen werking in Europees verband i betreft zegt hij letterlijk: Over een paar jaar zullen ho pelijk voor de eerste maal Euro pese verkiezingen worden gehou den. Dan zal er door de chris telijke partijen een beslissing ge nomen moeten zijn. in hoeverre de samenwerking op supra-na- tionaal niveau bij die verkiezin gen zal blijken. De samenwerking <n fractie-verband in de Europese lichamen zal één christen-demo cratisch program noodzakelijk maken. E?i dan is het loaisch. dat ook het Nederlandse program, waarmee de drie christelijke partijen in ons land de Europese verkiezingen ingaan, hetzelfde is". van projectielen. Door de ontploffing is een deel van het fort, waarin twee instructielokalen gevestigd zijn, in de lucht gevlogen. Van in de omgeving gelegen boerderijen zijn vele ruiten vernield en zelfs zijn hier en daar kozijnen weggeslagen. Door de ontploffing is een krater ontstaan met een middellijn van 25 meter. In de bunker wordt de afgekeurde munitie door de Explosievenoprui mingsdienst opgeruimd. Volgens de tot nu toe verstrekte gegevens was men gisteren in de bunker bezig ge weerpatronen, waarin zich trotyl be vindt, leeg te branden. De bunker is totaal uit elkaar ge slagen. De namen van de slachtoffers zijn dienstplichtig soldaat/messbediende C. G. R. Eenkhoorn, 20 jaar oud, af komstig uit Lekkerkerk, burgeramb tenaar F. de Keijzer uit Gellicum, de commandant van de school voor ex plosieven kapitein J. J. Blommaert uit Culemborg, 32 jaar en kapitein C. M. Mulder uit Montfoort. Toen Kroestjev gisteren op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta ar riveerde lag het verlaten in de re gen. De militairen die het kordon moesten vormen stonden te schuilen onder de goten van de goedangs en hangars op het vliegveld. Een mili tair muziekkorps probeerde de naar geestige sfeer weg te blazen, maar slaagde niet. Later op de dae kwam de als zeer belangrijk aangekondigde rede. Kroestjev waarschuwde .Japan voor de gevolgen van het kortgeleden met Amerika gesloten nieuwe veiligheids- verdrag. „Het Japanse optreden kan niet worden genegeerd. Het is een bedrei ging van de vrede". „Volledige ontwapening, onder toe zicht, is de beste manier om de vrede te garanderen", aldus de Rus sische premier. Hij voorspelde ook, dat de komen de topconferentie de weg zou vrij maken voor breder opgezette bijeen komsten van de wereldleiders. Geen bekorting De Russische premier zal zijn be zoek aan Indonesië niet bekorten. Hjj zal volgens plan op 1 maart ver trekken. Slechts in zijn dagelijks pro gramma werden enkele wijzigingen aangebracht. In het zuidpoolgebied ten zuiden var Argentinië wordt op het ogenblik het uiterste gedaan om hulp te ver lenen aan de Argentijnse ijsbreker Genera] San Martin, die zelf een stoutmoedige reddingspoging aan het ondernemen was. De ijsbreker zit se dert enige dagen ast in een buiten gewoon dik ijsdek in de Margareta- baai, ten zuidwesten van het schier eiland Palmer. Daardoor kan het schip niet zeven wetenschappelijke onderzoekers te h lp komen, die zich or het marinestation San Martin be vinden, en die, na lange maanden in he' zuidpoolgebied te hebben verble ven, bijna geen levensmiddelen meer hebben. Onder e' bevinden zich twee zieken. De ijsbreker heeft een bemanning van 200 man en bevindt zich in zijn ingesloten positie onge veer 30 km van de genoemde zuid- poolbasis. Ook het 1239 ton metende Deense poolschip „Kista Dan" zit al vijf dagen in het ijs van het zuidpoolge- bied vast.

de Stem | 1960 | | pagina 1