Nog maar informeel akkoord Problemen van Binnenhof Schelde-Rijnverbinding Politieke rel rond Lauwerszee 106 Mijnwerkers nog ingesloten van Navo Alarmsysteem bijna gereed De verdwijnende Hutbediende Gadong getuigenbank in Kanza uit de Abako gestoten Fins „miss'-noegen Nederlandse kustvaarder gezonken n DAGBLAD VOOR ZEELAND Dit jaar begin uitvoering Sloeplan Brand in rampmijn te Zwickau rr Opklaringen Proces Van K. Successen voor Kasavocboe Lijk van vrouw gevonden in Beatrixkanaal Stations van Turkije to Noorwegen Anti-Amerikaanse betoging in Argentinië Vandaag val Italiaanse regering verwacht WOENSDAG 24 FEBR. 1960 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Voor God, Koningin en Vaderland 100e JAARGANG No. 23300 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Zeeuws-Vlaandercn: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) Is rr nu al een akkoord over de Schelde-Rijnverhindiiig Op deze vraag, die in de Tweede Kamer is gesteld, heeft minister Korthals medegedeeld, dat deze veronderstelling niet juist is. Zover zijn we nog niet, aldus de minister. Hij zei, dat bij gelegenheid van de Benelux-eonferentie over de Landbouw het vraagstuk alleen in informeel stadium is aangesneden. Nederland heeft zich bereid verklaard het overleg te heropenen en afgesproken is met België dal beide landen experts zullen aanwijzen. Dezen zullen nog in 1960 rapport uitbrengen. Eerst daarna kunnen de rege ringen in het politiek vlak tot een overeenkomst komen. moet goed onderscheid maken tussen het binnen- en het buitendijkse deel. Bedrijven die zich buitendijks willen vestigen, kunnen dat dit jaar nog doen. Voor het binnendijkse deel zijn belangrijke waterstaatkundige wer ken nodig, die niet zullen worden uit gevoerd voordat duidelijk is hoe de belangstelling voor vestiging daar zich zal ontwikkelen. Dit laatste is nog geheel onze ker. In ieder geval wordt dit jaar een eerste begin van uitvoering gemaakt en ligt stimuleren van de volgende fase in de bedoeling. Minister Korthals heeft de heer Van den Heuvel (K.V.P.) verze kerd, dat hij over de manier waarop het Kreekplan door de provincie Brabant is ingediend geen kritiek heeft willen leveren- Hij had er zelfs alle begrip voor, dat de provincie deze zaak slechts in grote lijnen heeft kunnen aange ven. Maar hij vroeg dan ook begrip voor de regering voor de wijze waar op men daar op het plan reageert. Er is nu een zeer intensief overleg met de provincie, aldus de heer Kort hals. De minister heeft dr. Van den Heuvel eveneens nader uiteen gezet, dat hij inderdaad, in af wachting van een nog nader op te nemen overleg met Gedepu teerde Staten van Zeeland, al vast tot verlaging van de tarie ven voor de veren over de Wes- terschelde voor fietsers en bromfietsers zal overgaan. Er komt geen vrijstelling voor die categorie. Het nader contact met G.S. is in beginsel ai vastge steld. Omtrent de beslising inzake het Sloeplan zei drs. Korthals: ,,Men PRINSES BEATRIX is voornemens op vrijdag 25 maart a.s. de opening te verrichten van de internationale tuin bouwtentoonstelling 1960 „Floriade" te Rotterdam. OVER DE oogstresultaten van 1959 zijn de Nederlandse fruittelers bijzonder tevreden. Dit constateerde gisteren ir. C. Staf tijdens een vergadering van de Nederlandse Fruittelersorganisatie te Utrecht. VIJFTIEN van de 2200 lichtgevende horloges bleken bij een intensieve con trole te Amsterdam een te hoge gam mastraling te hebben. Als gevolg van horlogefabrikanten de hoeveelheid dit onderzoek, zo meent men, zullen radiumhoudend pasta op de wijzer platen tot een minimum gaan beper ken. VOOR MEER dan 200.000 gulden aan levensmiddelen is afgekeurd of onge- schikt bevonden bij het opnemen van de schade m winkels e.d. te Tuindorp- Oostzaan. MAARTEN VRIJ, pionier van de on derwijsvernieuwing in ons land. wordt dinsdag 1 maart a.s. 80 jaar. In zijn school, aan de Jan Luijkenstraat te Amsterdam, zal daags tevoren een bronzen borstbeeld van hem worden onthuld. HET BUREAU voor de burgerlucht vaart in Washington heeft gisteren verklaard, dat een dynamietontplof- fing het vliegtuigongeluk bij Wilming ton, Noord-Carolina, op 6 januari heeft veroorzaakt, waarbij 34 'mensen om kwamen. Gent-T erneuzen Over de onteigeningen als gevolg van de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen zei de minister, dat hij bereid was na te gaan of inder daad, zoals de heer Aantjes (A.R.) vreesde, de reeds gedane aanbiedin gen tot vergoeding lager zouden zijn dan elders. Volgens deze spreker had dit reeds tot een bittere stemming ge leid bij de betrokkenen. Minister Korthals wilde echter niet ingaan op een voorstel van dit Ka merlid om met de vertrouwenslieden uit het bedrijfsleven te gaan overleg gen. Dat zou teveel afwijken van de gebruikelijke procedure van grond aankoop. Lauwerszee Het met veel dramatisch effect opgediende amendement op een be grotingspost van Verkeer en Water staat van de socialisten, die daarmee de Friezen en Groningers wilden to nen, hoe de oppositie indijking van de Lauwerszee durft vol te houden, is met een meerderheid van 66 tegen 52 stemmen verworpen. Misschien komt er wel indijking. Het moet nog beslist worden. Ook omtrent de Amsterdamse tunnels is nog geen beslissing mogelijk, al komt die op korte termijn. ,,Ik vraag alleen enig uitstel, omdat het kabinet een lange lijst van verlangens nog moet afwegen en de rangorde vaststellen Er is geen sprake van dat de rege ring indijking" van de Lauwerszee zou hebben toegezegd. Die toezegging staat: .bedijking" van de zwakke Posthumus (P.v.d.A.) als argument naar voren gebracht. De minister zei echter, dat in de Deltawet alleen staat: .bedijking" van de zwakke zeeweringen. Wanneer wij dijken ver hogen dan bedijken wij, aldus de heer Korthals. De voorzitter dr. Kortenhorst had een ogenblik zijn handen vol aan de socialisten en roffelde minuten lang met zijn hamer om de interrupties van het duo Burger-Posthumus te smoren. Het protest groeide daarop nog meer aan. Dr. Kortenhorst trok toen het zwaarste register open: Schreeuwen is nog wel wat anders dan interrumperen, riep hij en hij maakte daarmee een eind aan het tumult. De vaststelling van prioriteiten, waarnaar de heer Vondeling (P.v. d.A.) 'informeerde, zal t.z.t. door de Kamer kunnen geschieden. Vanzelf sprekend, zei de minister. Reddingsploegen met een to tale sterkte van 460 man, die uitgerust zijn met rookmaskers, voeren in de Karl Marx steen koolmijn te Zwickau, in Oost- Duitsland, een verbeten strijd om de levens van 106 mijnwer kers, die, na een ontploffing, ge volgd door brand, meer dan een Weersverwachting van het KNMI S tot vanavond, opgemaakt dinsdag- avond 23.15 uur: Op vele plaatsen opklaringen en vrijwel overal droog weer. Over- vegend zwakke wind. Dezelfde tem- 5 peraturen als gisteren of iets ho-1 J gere. Verwachting van het Belgisch S Weerkundig Instituut: Matige noordenwind. Meestal be- trokken weer en kans op mistvor- ming. Voor donderdag en vrijdag kans op regen. S Vandaag: zon onder 18.08 uur. I J Maan onder 15.36 uur. Morgen: zon op 7.37 uur. Maan op 6.42 uur. mww Enkele kilometers ten zuiden van Maastricht, even voorbij de Sint Pietersberg, wordt, op Belgisch ge bied, de beruchte „Stop van Ter- naaien" uit de waterhuishoudkun- dige flessehals getrokken. De dub bele sluis met de twee nauwe vaar geulen kan als het werk gereed is dan door de scheepvaart „om zeild" worden door een kanaal dat de Maas met het kanaal Luik-Maas tricht verbindt. Op de foto: een overzicht van het werk in noordelijke richting. kilometer onder de aarde van de buitenwereld zijn afgesneden. Gisteren meldden wij, dat 45 mannen afgesloten waren. He laas bleken dit er veel meer te zijn. Tot nu toe zijn 51 mijnwerkers ge red. Enkele geredden zijn ernstig ge wond. Zeventien stoffelijke overschot ten werden geborgen. De reddingswerkzaamheden gaan met grote moeilijkheden gepaard. De reddingsploegen ondervinden hinder van grote hitte en sterke rookontwik keling. Alles wordt, met gebruikma king van de modernste reddingsmid delen, in het werk gesteld om het vuur te bestrijden en de ingeslotenen te be reiken. Mijngas De Oostduitse radio-omroep meldt in een uitzending uit Zwi ckau, dat een mijnwerker heeft gezegd, dat zich in de schacht, waar de brand woedt, het (dode lijke) mijngas verspreidt. Een gewond lid van een reddings ploeg verklaarde in het ziekenhuis: „Wij werden als verkenners omlaag gezonden, om een eerste indruk van de toestand te verkrijgen. De om standigheden waren zeer moeilijk. De temperatuur was bijzonder hoog en het zicht bedroeg, als gevolg van de sterke rookontwikkeling, op bepaalde plaatsen niet meer dan ongeveer tien Centimeter". Een dokter van ditzelfde ziekenhuis verklaarde, dat vele geneesheren zich hadden aangeboden om in de mijn af te dalen en eerste hulp aan de gewon den te verlenen. Verscheidene dokters werden uitgekozen, die daarop af daalden. Een andere dokter zei dat het hem moeite had gekost om verpleegsters, die reeds twaalf uur dienst hadden gedaan, te overreden naar huis te gaan. Allen wensten ook daarna nog op post te blijven. Overigens circuleren in Westber- lijnse kranten berichten, als zouden de produktienormen in de Karl Marx mijn zo zijn opgevoerd, dat men de veiligheid uit het oog had verloren. In Den Haag: Op het Binnenhof: begroting van Verkeer en Waterstaat: problemen. In het Binnenhof: verkeer en wat er staat: begrotelijke problemen. De 498 ton metende Nederlandse kustvaarder „Engonia" is dinsdagoch tend vroeg in de Golf van Biscaye ge zonken, nadat het schip in een Atlan tische storm zware slagzij had gekre gen. De tien opvarenden zijn tegen de middag opgepikt door de Franse trei- ler „Capitaine Quemerais". Om half vier in de ochtend had ra dio-Gibraltar het eerste noodsein van de Engonia opgepikt. Korte tijd later ving Bordeaux eveneens de noodsei nen van het schip op. Het Amerikaanse vrachtschip Ame rican Leader, de Nederlandse kust vaarder Kemphaan en enkele vissers schepen, alsmede een vliegtuig van de Franse luchtmacht, hebben daarna de zee afgezocht, totdat de Franse treiler de sloep met de tien opvarenden vond, in een zeer ruwe zee en bij een. storm van windkracht 6 tot 7. De kapitein van de kustvaarder, wiens schip op 30 mijl ten noordoos ten van de Spaanse haven Bilbao ge zonken moet zijn, heeft meegedeeld dat het schip nog dreef toen de be manning van boord ging. Men verliet het schip in een dichte duisternis. De openbare aanklager in het pro ces te Boston tegen de Nederlandse adiotelegrafist Van R. sloot gisteren in eerste aanleg zijn aandeel af met het als getuige doen horen van de 33- jarige Indonesische hutbediende Ga- dong. Deze verklaarde de 18e september 1959 te 7.30 uur 's avonds drie maal op de deur van de hut van me vrouw Kautfman geklopt te hebben, doch geen antwoord te hebben gekre gen. Hij had haar een glas met si naasappelsap willen overhandigen. Nadat hij voor de derde maal had geklopt, kwam mevrouw Juanita Spector, de echtgenote van de Ame rikaanse kenner van het Verre Oosten prof. Spector, uit een aangrenzende hut te voorschijn. Zij vertelde Gadong, dat mevrouw Kauffman zeeziek was en zij nam het glas met sinaasappelsap van hem aan. Gadong tikte met zijn knokkels op de rand van de getuigenbank om te laten zien hoe hij had geklopt. De openbare aanklager hecht ge wicht aan de getuigenis van Gadong, omdat hij stelt, dat Van R. op het ge noemde tijdstip zijn twist met Lynn Kauffman had. Hij zou haar hierbij bewusteloos hebben geslagen en in die Daniel Kanza, vice-voorzitter van de Abako, is van zijn func tie ontheven en uit de partij ge stoten, zo is in een te Leopold- stad door de Abako uitgegeven communiqué meegedeeld. Dinsdagochtend om ongeveer negen uur is in het Beatrixkanaal, in de buurt van het plaatsje Best, het stof felijk overschot van een vrouw aan getroffen. Er waren bepaalde aanwij zingen die aanvankelijk de veronder stelling rechtvaardigden dat hier mis daad in het spel was. Later bleek dit niet het geval te zijn. Dr. J. Zeldenrust, verbonden aan het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, vertrok onmiddellijk naar Best om daar sectie te verrichten op het lijk. Mr. J. Moons, officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch. nam het onderzoek in handen. Het slacht offer is een 53-jarige gescheiden mevr, B Haar dood is niet het gevolg van misdaad, verklaarde mr. Moons. Het stoffelijk overschot werd aan getroffen door enkele arbeiders, werk zaam bij het bouwen van een brug over pet kanaal. De opbouw van een reusach tig elektronisch alarmsysteem langs het ijzeren gordijn in Europa nadert zijn voltooiing. Als het gereed is, zal het 86 krachtige zenders en relayeer- stations omvatten, reikende van Noorwegen tot Turkije. Door middel van dit alarm-ap paraat zal het geallieerde op perbevel te Parijs onmiddellijk gewaarschuwd kunnen worden in geval van een verrassende vijandelijke aanval ergens langs de grenslijn tussen het Westen en het Sovjet-gebied. Het waarschuwingsstelsel begint op een punt ver ten noorden van de Poolcirkel en gaat dan in een halve maanvormige boog naar Klein-Azië. De totale aanlegkosten zullen alleen al voor de elektronische installatie tussen de 50 en 75 miljoen dollar liggen. Bovendien zullen de Navo- landen individueel gebouwen en per soneel leveren. Het systeem is „Ace High" gedoopt ..Ace" is de afkorting van Allied Command Europe, het geallieerde opperbevel in Europa, het wordt „hoog" genoemd omdat het werkt met tot in de troposfeer reikende golven en omdat de zenders veelal gevestigd zijn op de hoogste berg toppen. In april zal een begin worden ge maakt met de opleiding van het per soneel. dat de installatie moet be dienen en onderhouden. De employés komen uit verschil lende landen en spreken acht ver schillende talen. Het zullen jongelie den zijn, militairen zowel als bur gers, die een zeer nauwkeurig in zicht moeten verwerven in de inge wikkelde techniek van het systeem. De cursussen zulen worden gege ven op de Italiaanse luchtmacht-ba sis te Latina, 60 km ten zuidwesten van Rome. De werking van „Ace High" is vol komen onafhankelijk van de oom- municatie-systemen in verschillen de landen, waar stations gevestigd zullen wordcn.Dat is van belang om dat die nationale verbindingen op een kritiek moment door sabotage of in vasie zouden kunnen uitvallen. De werking van het alarmsysteem is niet onderhevig aan atmosferische storingen en kan niet door vijande lijke zenders gestoord worden. Dat is een gevolg van het tropo- sferische systeem, waarbij de zen ders tot ongeveer 400 km afstand reiken. Zij zenden hun golven over de horizon en in de troposfeer, die werkt als een reusachtige spiegel, welke de radiosignalen reflecteert. De signalen worden via deze re flectie, op aarde, op een punt ver van het uitzendende station, opge vangen, versterkt en op dezelfde ma nier verder geleid. Vijftien landen „Ace High" overtreft in omvang en betekenis reeds bestaande soort gelijke systemen, te weten „White Alice" in Alaska, „Dewline" dwars door Canada en „Double Jump", een telexnet van Izmir, in Turkije, via Napels naar Parijs. Aan de opbouw van het grote elektronische net werken ook Euro pese firma's mee zoals Krupp (Duits land), Hermes (Engeland), Nera (Noorwegen) en Van der Heem (Ne derland). Negen van de 15 Navolanden wer ken rechtstreeks mede aan „Ace High" en alle zijn zich ervan bewust dat het voortbestaan van het Wes ten van een onmiddellijk werkend alarmsysteem afhankelijk kan zijn. Kanza, die een vooraanstaand politi cus in het gebied van Thijsstad in Ne- der-Kongo is en het blad „Congo" uitgeeft, heeft op de ronde-tafel-con- ferentie te Brussel Kasavoeboe, de leider van de „Abako' verweten dat hij besluiten nam zonder de afvaardi ging van de Abako van tevoren te raadplegen. Voorts zijn Edmond Nzeza-Nalndo en Simon Nzeza, die beiden deel uit maakten van de afvaardiging naar de ronde-tafel-conferentie, tot nader or der in hun functie in de Abako ge schorst. Kanza behoorde tot de Abako-leden stuur van de Abako waarvan Ka savoeboe voorzitter is, van zijn functie van ondervoorzitter onthe ven „na een onderzoek van de feiten". Kanza behoorde tot de Abako-leoden die het besluit van Kasavoeboe om niet langer aan de conferentie in Brussel deel te nemen, afkeurden en in diens plaats de Kongolees Ngoe- voeloe tot leider van het „kartel der nationalistische partijen" benoemden. Kasavoeboe is zondag bij zijn te rugkeer in Leopoldstad een grootse ontvangst bereid. Volgens gisteren' in Brussel ontvangen berichten is de te rugkeer van andere Kongolese gede legeerden, die pas daags na de Aba- ko-leider in de Kongolese hoofdstad zijn aangekomen, vrijwel onopgemerkt gebleven. toestand via de patrijspoort, over boord hebben gezet. De verdedigers van Van R. hadden tegen het horen van Gadong geprotes teerd. Zij meenden namelijk, dat het twijfelachtig was of Gadong de be tekenis van de door hem afgelegde eed zou begrijpen. Rechter Murray wees echter dit pro test af. Betogers, behorende tot de Argentijnse socialistische party, hebben twee vlaggen van de Verenigde Staten verbrand, on der het uiten van kreten als „De Amerikanen staan voor de deur" Zij wilden hiermede protesteren te gen het aanstaande bezoek van pre sident Eisenhower aan Argentinië. De betogers werden onmiddellijk door de politie verspreid. Geen hunner werd in hechtenis genomen. De betoging werd gehouden na een bijeenkomst van de Argentijnse so cialistische partijj gericht tegen de buitenlandse politiek van de V.S. ten aanzien van Latijns-Amerika. Deze partij, die toenadering voorstaat tot de communisten en de Peronisten, is de enige partij in Argentinië, die zich tegen het bezoek van president Eisen hower heeft verklaard. Intussen is Eisenhower gisteren in de Braziliaanse stad Brasilia aange komen. Hij werd op het vliegveld begroet door de Braziliaanse presi dent, Kubitschek. Er werd geen for mele begroetingsrede uitgesproken. Deze zal vandaag in Rio de Janeiro worden gehouden. Een van de medewerkers van de minister-president Segni heeft mee gedeeld, dat verwacht wordt, dat de Italiaanse premier vandaag na een vergadering van zijn kabinet, het ont slag van de regering zal indienen. Politieke waarnemers te Rome zijn van oordeel, dat het ontslag van de legering, indien het door president Gronchi wordt aanvaard, het begin zal zijn van een langdurige politieke i crisis. Een teleurgestelde Fin, die zijn goede geld overhad om een „Miss Finland" te zien gekozen worden, heeft de organisatoren van het mondaine feest te Hel sinki een proces aangedaan om dat geen winnares werd aange wezen. De jury op de „Miss Finland soiree" zag af van het kiezen van een der kandidaten, omdat geen van haar aan de verwach tingen beantwoordde. De be slissing verwekte nogal wat sen satie. omdat Finland de wereld eerder een „Miss Finland" en een ..Miss Wereld" geschonken heeft. Eemeli Niemistoe, een van de lieden die wel wat voor de show voelden, heeft thans tegen twee der organisatoren, de heren Jan- ne Hakulinen en Paavo Paiwio, een aanklacht wegens bedrog in gediend. „Ik geloof vast dat de deel neemsters en wij die er voor betaalden om haar te bekijken, bij de neus genomen zijn", ver klaarde Niemistoe, nog steeds niet over zijn „miss"-noegen heen. Op 7 maart zal een rechtbank in Helsinki zich in de zaak ver- diepeq.

de Stem | 1960 | | pagina 1