MENSEN EN MUZEN BOEKENPLANK BOEKHOUDER K'N&l%P bij „TRENCO" Reckitts Blauwsel I I I I I I I WIJ ZOEKEN WIJ BIEDEN: l Iet Vijandelijk Kamp ADVERTEERT IN DIT BLAD I Komt U óók werken TOPLONEN Rassenprobleem Pope ontkent schuld Duikboot bij Argentinië nog niet vernietigd Ghana neemt voorzorgen tegen Frankrijk Eisenhower in Puerto Rico LOUISSE-GOES N.V. Lekasin t PAARDEN 546ste STAATSLOTERIJ 4e klas 5e lijst DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 Roman van Jerome Weidman Propaganda voor „De Steltkluut" Niet langer helder Nederland zegt ANVV bezorgd Het bloedrode zwaard Zoek het eens op De volwassen man Oberlaender niet voor Britse t.v. Devaluatie van de IJslandse kroon Directie Louisse-Goes N.V. Goes. R.-k. Huishoudster I Fa. H0NDIUS en ZOON - Terneuzen tel. 01150-2474 giro 9745 WAT EEN GELUK1 JOANNA OOSTDIJK Johannes, Franciscus Nagelkerke Tramsingel 92 Breda Dameskapsalon J. RISKE Alléén garandeert echt wit „TRENCO" is een zeer vooruitstrevend confectiebe drijf, waar een pittige, prettige sfeer heerst. Bij „TRENCO" wordt gewerkt aan een kwaliteitspro- dukt en dit maakt het dat „TRENCO" voor uw pres taties de hoogste beloning geeft A) NAAIZAAL: 25 ERVAREN NAAISTERS 10 LEERLING NAAISTERS B) CONTROLE: 5 CONTROLEUSES C) STRIJKZAAL: 5 MEISJES In deze dagen van herlevend anti-semitisme is de lijvige roman ,Het vijandelijk kamp" van de Amerikaanse schrijver Jerome Weidman van bijzonder actuele betekenis. Met de titel wordt na melijk de christelijke wereld bedoeld zoals de hoofdfiguur, de 'oodse accountant George Hurst, haar ziet. Het boek is in een pret tig leesbare vertaling van J. F. Kliphuis bij A. W. Sijthoff te Lei den verschenen. De auteur is in de wereldliteratuur geen onbekende. Als student in de rechten publiceerde hij in 1937, op 24-jarige leeftijd, zijn eerste roman. Op zijn vele reizen over de gehele wereld verkreeg hij materiaal voor een dozijn romans en een honderdtal novellen, die in alle mogelijke tijd schriften werden opgenomen. Zijn boeken werden in niet minder dan acht talen overgezet. In het onderhavige werk schildert hij een onderdeel van het rassenpro bleem, namelijk het anti-semitisme. Wij, in Europa, denken daarbij on middellijk aan het Duitsland van Hit- Ier, maar hier gaat het om Ameri ka, dat ook de tegenstelling tussen Israëliet en gojim kent. Het leven van genoemde George Hurst wordt beheerst door achter docht en vooroordeel. Hij heeft het gevoel, dat iedereen hem buitensluit en hij oi indt ook inderdaad her haal'1 'ijk tegenwerking. Bij een sol licitatie b.v. geeft hij luthers als godsdienst op, omdat hij weet dat de firma geen joden in dienst neemt. Telkens weer stoot hij het hoofd en deze vijandelijkheid wordt tenslotte tot een obsessie. Zelfs zijn niet-jood- se vrouw, waar hij acht jaar mee ge trouwd is, vertrouwt hij niet meer. Tot op een fatale dag een zekere mr. Kashkin inlichtingen komt in winnen over Dora Dienst, een meisje waar Hurst voor zijn huwelijk een verhouding mee heeft gehad en dat hij nooit helemaal opzij heeft kunnen zetten, hoewel ze slechts ongeluk over hem bracht. Door deze onver wachte gebeurtenis komt heel zijn verleden weer naar boven, maar ouder en wijzer geworden weet hij de juiste weg te kiezen. Hij breekt met zijn zogenaamde vrienden en bevrijd van zijn waanidee keert hij terug naar zijn charmante vrouw, met wie hij verder zonder vrees door het leven kan gaan. Niet orthodox Het is wel duidelijk dat de hoofd persoon uit dit boek geen orthodoxe jood is. Met allerlei foefjes probeert hij zijn ras te verbergen en als hij met zijn trouwplannen rondloopt volgt hij de raad van zijn oom Zisha: „Kruip niet weg in een gat dat je voor jezelf graaft. Sticht geen particulier ghetto. Doe wat je hart je ingeeft. Een man zijn is belang rijker dan jood zijn. Als je niet De oost-Zeeuwsch-Vlaamse vogel wacht „De Steltkluut" hield in Philip pine en in Sas van Gent een propaganda-avond. Van het ministerie van o. k. w., onderafdeling „Natuurbescherming", was de heer H. J. A. de Reuver aan wezig om één en ander over vogels te vertellen. Spreker hield een korte inleiding over de bestaande „vogel- wetten" vanaf hun ontstaan. Ver volgens liet de heer de Reuver en 100-tal dia's, zwart-wit en kleuren over vogels zien. Deze dia's werden alle door hemzelf gemaakt. Met de zeer onderhoudende en interessante tekst vormden deze dia's, waaruit bleek dat de heer de Reuver een uit stekend vogelfotograaf is, een boeiend geheel. naar je hart luistert, zul je nooit een man worden". Weidman heeft het thema van de rassendiscriminatie fascinerend uit gewerkt. Jammer, dat zijn verhaal te wijdlopig is. Teveel bijfiguren trekken de aandacht weg van de eigenlijke handeling. Grotere be knoptheid zou zijn boek meer over tuigingskracht gegeven hebben. Daar staat tegenover, dat de com positie ronduit voortreffelijk is. Met behulp van flashbacks schept Weid man herhaaldelijk nieuwe hoogte punten, die de aandacht voortdurend geboeid houden. De karakterisering van de vele personen is uitnemend. We denken hierbij b.v. aan de gees tig getekende meneer Rapf. Tal van dramatische scènes zouden het in een toneelbewerking heel goed doen. Ook de dialogen zijn bijzonder levendig en natuurlijk. Alles bijeen een roman, die men met gespannen aandacht leest en die een ontstellend beeld geeft van de jammerlijke antithese tussen jood en christen, die zich ook in Amei-ika zo duidelijk manifesteert. WILLEM v.d. VELDEN Voor een krijgsraad van de Indone sische luchtmacht is te Djakarta gis teren het proces voortgezet tegen de Amerikaanse vlieger A. L. Pope, die in mei 1958 op Ambon neergeschoten werd tijdens een bombardements- vlucht die hij tegen de regerings strijdkrachten uitvoerde in opdracht van de tegenregering. Pope heeft, nadat hij reeds eerder de tegen hem uitgebrachte tenlaste legging had ontkend, gisteren formeel verklaard niet schuldig te zijn. Hij verzocht wederom behandeld te wor den als krijgsgevangen, in over eenstemming met de conventie van Genève. Ten tijde van zijn dienstneming bij de opstandige beweging was Indone sië in de wereldpers afgeschilderd als een land dat dreigde overheerst te worden door het communisme. Hij wilde vechten tegen het communis me, zei hij. „Achteraf bezien kan gemakkelijk worden vastgesteld dat de persbe richten overdreven waren", aldus Pope. „Als ik toen had geweten wat ik thans wist, had ik nu niet hier ge staan. Maar dat is het nadeel van het inzicht achteraf". De Argentijnse minister van mari ne, schout-bij-nacht Clement, heeft het bericht tegengesproken, dat de geheimzinnige duikboot, die zich nu al geruime tijd in de Golfo de Nuevo zou schuilhouden, door een dieptebom van een marinevliegtuig is getroffen. De minister voegde hieraan toe, dat de Golfo de Nuevo, bij wijze van voorzorgsmaatregel, nog enige tijd de speciale aandacht van de Argen tijnse marine zal houden. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (A. N.V.V.) heeft in een schrijven aan de colleges van burgemeester en wethouders van de Nederlandse ge meenten de aandacht gevestigd op het toenemend aantal klachten, dat zij van buitenlandse toeristen ont vangt over de hier te lande aange troffen verontreiniging en bevuiling van de openbare weg, het strand en andere recreatiegebieden, alsook van grachten, vaarten, sloten en dergelij ke. Enige tijd geleden, aldus de na tionale toeristische organisatie, is zelfs van deze verontreiniging en be vuiling gewag gemaakt in een inge zonden stuk in de „New York Ti mes", dat weer is overgenomen in „The Travel Agent", een vaktijd schrift, dat een belangrijke stem heeft in het Amerikaanse reiswezen. Zulke publikaties kunnen ernstige schade voor onze toeristische markt betekenen. Franse firma's in Ghana mogen geen goederen van Frankrijk kopen maar niet-Franse firma's mogen dit tot nader order wel. Dit heeft de mi nister van financiën van Ghana, Gbe- demah, gisteren op een persconfe rentie in Accra meegedeeld. Eerder had premier Kwame Nkroemah van Ghana, na de Franse kernproef in de Sahara, bekendgemaakt, dat alle ac tiva van Franse firma's in Ghana bevroren zullen blijven tot het tijdstip waarop de gevolgen van de ontplof fing voor de bevolking van Ghana bekend zijn geworden. Minister Gbe- demah zei, dat volgens zijn regering redelijk is dat de tegoeden van de Franse firma's zullen worden aange sproken, zo de jongste of de komende kernproeven van Frankrijk schade in Ghana veroorzaken. President Eisenhower is gisteren gearriveerd te San Juan in Puerto Rico, de eerste halte van zijn Zuid- amerikaanse rondreis. Ten aanschou- we van ongeveer 5000 belangstellen den, die achter een hecht politiecor- don stonden, werd Eisenhower be groet door de gouverneur van Puerto Rico, Luis Munoz-Marin. Tot vlak voor Eisenhowers aankomst hadden groepen betogers elkaar politieke leuzen toegebruld, en pamfletten in het rond gesmeten. Op spandoeken werd Eisenhower een welkom toege roepen. Hij vertoefde er een uur en hield een korte toespraak. Er was echter geen geluidsinstallatie. Het Thijmfonds deed een goede greep, toen het „Het bloedrode zwaard" van de Engelse meester verteller, H. E. Bates, voor zijn le den reserveerde. Op meer dan gewo ne spannende wijze verhaalt Bates in deze roman de barre belevenis sen van de kleine katholieke missie post, annex ziekenhuis in Kashmir, welke plotseling kwam te liggen in de vuurlinie en geterroriseerd werd door een bende woeste Pathanen en Affridi's. Gedurende de oorlog tussen Pa kistan en India in 1947 kwamen der gelijke dingen herhaaldelijk voor, wat de echtheid van het beschrevene des te aannemelijker maakt. Het tiendaagse beangstigend avon tuur van de twee missionarissen, het tiental zusters en de gemengde be volking van de post, worden door Ba tes in geladen stijl verteld, doch niet t minder boeiend is zijn schildering i van de verschillende personen, hun l reacties en gemoedsbewegingen. 1 Prachtig vooral is de karakterteke ning van pater Simpson, de slap lij kende geestelijke, die zich in de be proeving ontpopt als een heldhaftig man en voorbeeldig priester. Wie aan dit „oorlogsboek" begint, zit er aan vast tot de laatste bladzij den, die na veel beklemming, ver ademing brengen. Een jeugdencyclopedie zou men het bij de Uitgeversmij N.V. Stan daard-Boekhandel te Amsterdam ver schenen platenboek „Zoek het eens op" kunnen noemen. Het is een fraai verzorgd boek dat aan de hand van een duidelijke, summiere tekst en een schat aan veelkleurige platen vertelt van een heleboel interessante zaken. Er zit geen streng systeem in de ordening van de onderwerpen. Het springt van de hak op de tak en dat maakt het nu verschenen eerste deel tot een veelzijdig geheel waarnaar zeker de intense belangsteling van de jongelui zal uitgaan. Ze lezen er over dieren, zowel pre historische als in onze tijd voorko mende, over opmerkelijke planten, over belangrijke uitvindingen, be roemde personen (Mozart, Dickens, van Leeuwenhoeck enz.), het boek vertelt ook over fabricageprocessen, over de sleepvaart, medische weten schap. historie, over beroemde ste den (Brugge, Venetië), ook over Car naval in vreemde landen en in vroe ger tijden, over mythologie en over een groot aantal andere zaken. In de tekst wordt de stof, terecht, niet te zeer uitgediept het is een voor de jeugd bestemd boek en een groot aantal platen vult aan en verduidelijkt. Bij het tekenen daarvan is vaak vrij geïnterpreteerd en soms wat gefantaseerd maar steeds op verantwoorde wijze en zo is „Zoek het eens op" een boek geworden dat j„dere weetgierige jongen wel bijzon der aantrekkelijk moet voorkomen. In de serie „Jaren der volwassen heid", uitgegeven door uitgeverij De Toorts te Haarlem, verscheen van de hand van Drs. P. A. M. Eliëns on der bovenstaande titel een studie over de psychologie van de man van af de eerste volwassenheid tot aan de beginnende ouderdom. Zoals de auteu- in zijn inleiding schrijft: dit boek beoogt meer een popularisering van hetgeen elders over deze leef tijdsfase geschreven is, dan het weer geven van opvattingen op grond van eigen onderzoek. Wie dan ook in kort bestek geïnformeerd wil zijn inzake de talrijke verschillen en nuances in de literatuur over de volwassen man, kan hier uitstekend terecht. Wel zal de lezer zich somtijds door een over daad aan eclectisch materiaal moe ten heenworstelen om dan aan het eind een afronding van het thema te missen. Bij de vermelde opzet van dit boek is dit nochtans begrijpelijk. Naast een uitvoerige beschrijving van de lichamelijke en geestelijke evolu tie van de volwassen man, welke evolutie in meerdere opzichten een beginnende neergang betekent werpt de auteur licht op de positieve betekenis van deze fase. Uiteindelijk overheerst daardoor een optimisti sche tendens. Al bijeen is dit stel lig een nuttige en belangrijke uitga ve met meermalen verrassende ge dachten. A. G. De Britse commerciële televisie heeft een voornemen om de West- duitse minister voor vluchtelingenza ken, dr. Oberlander, in een van haar programma's te laten verschijnen, opgegeven. De minister zou binnen kort in een uitzending commentaar hebben geleverd op de film „De moord van Lvov (Lemberg)", waar van gedeelten zouden worden ver toond. De Britse commerciële televi sie meent echter, dat er in de afge lopen twee maanden reeds voldoende aandacht aan het nazi-probleem is besteed en dat men de kwestie nu beter kan laten rusten. (Minister Oberlander is er van Oostduitse zijde van beschuldigd, dat hij medeschuldig zou zijn aan het vermoorden van 2400 joden, in 1941, in Lemberg). De reegring van IJsland heeft een drastische devaluatie en verhoging van het officiële disconto bekendge maakt, waarvan Let doel is de eco nomische onafhankelijkheid van het eiland te verzekeren. Met ingang van maandag a.s. zal de IJslandse kroon, die door inflatie tot nu toe op buitenlandse markten vrijwel waardeloos was, geherwaar deerd worden en gesteld op 106,56 IJslandse kronen per pond sterling, i.p.v. zoals voorheen 46 kronen per pond sterling, en op 38 IJslandse kronen per Amerikaanse dollar i.p.v. voorheen 16 kronen per Amerikaanse dollar. Verwacht wordt, dat de valu ta daardoor stabiel en krachtig zal worden. De IJslandse circulatiebank maak te bekend, dat het disconto verhoogd zou worden van 7 tot 11 procent, het hoogste niveau in Europa, en dat de rente op spaarrekeningen zou stijgen van 5 tot 9 procent. PREMIER NEHROE van India heeft tegengesproken dat de communisti sche Chinezen Salt Lake bij Sjanthan in zuidelijk Ladach, ruim 240 km. bin nen India's gebied, zouden hebben bezet. FRANZ KARDINAAL KOENIG, de aartsbisschop van Wenen die tien da gen geleden zware verwondingen op liep, toen hij, op weg naar Zagreb om de rouwdienst voor kardinaal Stepinac te leiden, een auto-ongeluk kreeg, is gisteren per helikopter naar Wenen overgebracht. Chevrolet - Opel - Bedford WESTWAL 25 GOES TEL. 3141 vraagt een Vereisten j(: goede algemene ontwikkeling s(e goed met personeel en publiek kunnen omgaan gewend leiding te geven 4? ervaring in moderne bedrijfs administratie sfc praktijk-diploma Boekhouden 4t bij voorkeur M.B.A. Geboden wordt interessante werkkring, voor de juiste man levenspositie, die overeenkomstig bekwaamheid wordt gesalarieerd. Uitsluitend eigenhandig geschreven sollicitaties met volledige gegevens te richten aan: gevraagd liefst tussen 55 en 65 jaar, bij heer alleen, leef tijd ruim 65 jaar. Moderne nieuwe woning te Zierikzee, met televisie en radio. Brieven onder no 58056-0 bureau van dit blad. Verzekeringen Financieringen Hypotheken Effecten Bij Hoofdpijn helpt dat wij hebben kleding reerd en wordt. het adres gevonden waar al onze leder- vakkundig gerepa- opnieuw gespoten Op 2 maart a.s. hoopt onze geliefde vader en grootvader de heer EMILE VERMANDEL zijn 80e verjaardag te vieren. Dat God hem nog lang moge sparen is de wens van zijn dankbare kinderen en klein kinderen. Koewacht, februari 1960. Hiermede vervullen wij de droeve plicht U kennis te geven van het overlijden van onze dierbare echtgenoot, va der, behuwd- en groot vader en broeder de heer THEOFILÜS VAN DEN BRANDE echtgenoot van mevrouw Rosalia Linders, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Sterven den. Overleden in het R.-K. Ziekenhuis te Hulst in de ouderdom van 73 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uw gebeden aan. St. Jansteen R. van den Brande- Linders Terneuzen M. Eeckelaer- v. d. Brande J. Eeckelaer en kinderen. Hulst E. Albregts- v. d. Brande J. Albregts en kinderen. Terneuzen L. v. d. Brande- de Grave en kinderen. St. Jansteen A. v. d. Brande E. v. d. Brande- v. d. Vlies en kinderen. J. v. d. Brande D. v. d. Brande-Maes en kinderen. Fam. v. d. Brande. Fam. Linders. De uitvaart, waarbij Ued. beleefd wordt uitgeno digd zal plaats hebben in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper in St. Jansteen. op don derdag 25 februari te 9 uur, waarna de begrafe nis op het R.-K kerkhof aldaar. Rozenkransgebed op woensdag 24 februari te 19 uur in de kapel van het R.-K Ziekenhuis te Hulst. -j- Tot onze diepe droef heid overleed heden in het Ziekenhuis te Hulst, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de ouder dom van 79 jaar, mijn inniggeliefde man en va der behuwd- en groot vader DOMJNICUS L'ECLUSE echtgenoot van Leoni van Pottelberghe geboren te Wachtebeke 14 augustus 1880 en over leden te Hulst 21 fe bruari 1960. Zuiddorpe Wed. L. L'ecluse- van Pottelberghe Ch. Suy en zoon George. Stekene (België) R. Piessens-L'ecluse J. Piessens Odette Francoise. Fam. L'ecluse. Fam. v. Pottelberghe. Zuiddorpe, februari 1960. De plechtige gezongen H. Mis, gevolgd door de begrafenis, zal plaats hebben op woensdag 24 februari om 9 uur in de parochiekerk van O. L Vr. Tenhemelopneming te Zuiddorpe. Heden overleed, geheel onverwachts, na een ziek bed van enkele dagen, mijn inniggeliefde man EMILE JEAN BRUINS in de ouderdom van 72 jaar. Wed. C. J. Bruins- Teseling. Breda, 20 februari 1960. Seeligsingel 17. De begrafenis zal plaats hebben woensdag te 14.34 uur te Velsen, halte Drie huis. Geen bezoek. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondige ziekte, voorzién van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze inniggeliefde echt genote, moeder, behuwd, en grootmoeder echtgenote van in de leeftijd van bijna 71 jaar. Haar diepbedroefde echtgenoot, kinderen en kleinkinderen. De plechtige uitvaart zal plaats hebben op woens dag 24 februari a.s. te elf uur in de parochiekerk van de H. Willebrordus te 's-Heerenhoek. Fam. Nagelkerke. Fam. Oostdijk. Dankbetuiging Onze hartelijke dank aan de fam. Bonte voor de waarde ring, cadeaus en bloemen, die ik mocht ontvangen bij mijn 40-jarig jubileum, als mede de Edelachtbare Heer Burgemeester Zeereerw.Heer Pastoor en kapelaan. Eerw. Zusters, Voorzitter N.C.B. en C. Vercauteren en aan allen die het voor mij een onver getelijke dag hebben helpen maken. A. Ferket-van Damme en kinderen Koewacht, februari 1960. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Geboren Thijs, zoon van de heer en mevrouw Steins Bisschop-Ingen-Housz. Til burg. Overleden J. G. A. v. d. Sommen, 75 jaar. Eindhoven J Vooghden 71 jaar, Roosen daal. C. de Klerk, 67 jaar, Roosendaal. Dankbetuiging Voor uw deelneming en me deleven bij het overlijden van mijn geliefde man, vader, behuwd- en grootvader be tuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder aan de H.H. Geestelijken voor hun troostvolle woorden. En spe ciaal voor Dr. Rozemeyer en Zuster Schot voor de liefde volle verpleging voor hem besteed. Ook familie en bu ren en kennissen onze har telijke dank. Wed. L. S. Faes-van Opdorp en kinderen Ijzend ijke, februari 1960. Voor de vlugge en prompte uitbetaling van mijn op 12 februari j.l. onteigend paard, verzekerd bij de Onderlinge Paarden-Verzekeringsmaat- schappij te Hulst, betuig ik hiermede mijn welgemeende dank. P. W. de Visser Hoek, 16 februari 1960. Bij hardnekkige roos of haaruitval reeds bij de eerste behandeling suc ces. Wendt u zich voor gratis advies tot: Dubbele Poort 9 HULST Gediplomeerd te Parij: Natuurlijk, bij griepkinderen hoort de dokter èn - als ze niet helemaal ln orde zijn, hangerig, koortsig of ver kouden. als ze pijntjes heb ben of onrustig zijn - óók prettige en veilige SINAS- PRU» zutgtabletjes. Dezelfde samenstelling als de beroem de. van ouds beproefde grote mensen-tabletten. maar in speciale kinderdosering en met frisse limonadesmaak. Sinaspril gaat er zó in en helpt direct. Haal het gauw even in huis, u kunt het mor gen al nodig hebben. KINDER TABLETTEN 85 cent (veit'.g en I aangenaam HOGE PRIJZEN 2000 1930 4395 6265 18916 1500 15882 15974 1000 1540 5716 6874 12405 17626 400 6898 6926 7143 8154 8953 13915 16591 17062 200 3327 4268 6813 7297 9345 9364 9455 9839 10547 12003 12066 12702 13412 13718 13942 14357 15552 16217 16590 16743 17224 17576 18228 19238 19991 20095 20849 PBUZEN VAN ƒ80— 1035 112 185 280 286 376 527 653 721 836 2025 036 098 161 162 222 400 511 551 708 955 996 3285 291 436 582 589 594 648 659 672 807 943 951 4069 091 119 207 209 229 278 307 409 411 412 462 745 746 833 875 907 966 5195 214 323 518 536 845 900 964 6021 030 036 081 171 238 253 415 453 476 635 707 727 866 909 934 7070 117 142 154 194 253 340 404 407 433 454 533 572 604 752 826 905 948 8155 223 262 351 398 429 509 558 768 782 795 923 9059 225 361 434 471 539 695 737 779 827 858 892 900 965 10111 152 339 473 479 528 809 819 846 11005 022 199 221 232 411 429 582 596 621 669 704 844 886 935 12017 074 161 162 205 292 322 419 563 570 646 13044 229 257 364 400 422 485 643 659 824 871 944 14006 101 435 640 668 672 687 715 840 950 15021 261 262 316 425 443 518 529 530 641 970 16124 185 216 397 428 565 578 637 681 818 931 17003 151 423 428 480 630 696 720 761 783 864 18088 154 189 230 349 450 527 547 985 19033 067 144 216 388 512 634 876 936 20124 244 273 342 735 769 844 21028 204 232 321 338 347 405 420 587 739 780 806 815 818 985 NIETEN 1016 050 087 089 147 153 179 190 192 221 229 241 250 260 267 308 320 398 413 422 495 498 510 541 564 566 575 599 614 672 684 700 716 719 726 783 797 814 858 866 977 989 2028 046 110 144 214 234 243 306 322 347 379 396 412 423 468 472 489 501 575 583 652 662 680 779 794 810 918 942 3045 054 073 128 242 322 325 329 333 371 398 401 431 437 438 442 451 484 486 498 499 514 519 533 604 612 624 656 681 688 724 729 743 745 769 796 803 809 844 853 868 880 897 925 929 930 4013 033 108 197 239 248 286 291 344 384 418 441 452 490 575 585 589 659 662 724 806 844 867 936 938 958 967 987 992 5014 021 027 064 111 131 144 157 162 266 275 316 426 432 434 473 525 579 730 732 737 757 782 827 828 897 915 927 970 6017 096 101 108 138 201 239 244 247 252 255 295 297 321 325 342 389 390 425 466 501 529 546 581 621 640 706 718 746 822 835 861 869 887 902 945 959 960 966 972 978 988 993 7007 008 049 089 133 177 257 263 264 293 363 381 390 393 447 458 463 471 512 514 520 546 607 611 642 662 673 681 726 786 794 795 835 898 941 977 8027 060 066 083 137 161 170 194 201 203 238 318 343 421 439 464 478 482 523 524 569 599 602 627 650 656 712 761 781 792 798 831 888 907 925 932 948 994 •038 045 086 093 103 124 187 279 290 311 337 341 349 355 415 427 437 440 464 466 474 479 481 532 592 595 662 668 708 734 748 782 823 837 841 849 871 878 967 10018 068 097 114 127 138 140 169 175 205 219 233 269 276 281 307 311 317 364 413 427 428 436 459 495 497 516 542 545 556 584 592 594 612 620 623 636 671 689 735 786 826 836 858 880 899 909 940 953 955 979 989 11020 044 054 063 064 176 214 216 238 306 316 332 352 377 385 390 420 421 423 434 521 565 599 647 649 653 680 683 722 800 884 906 944 965 968 998 12021 026 046 050 073 100 111 120 212 240 313 320 342 353 384 410 422 427 432 464 486 516 559 582 597 614 617 630 648 661 767 786 798 799 824 908 915 947 13031 078 093 117 125 163 209 255 337 363 367 380 396 428 470 518 521 533 535 537 540 560 561 562 563 621 637 650 658 722 734 759 769 773 798 849 857 896 940 951 q„ Q7S 07Q qnq 14005 008 031 088 093 132 143 160 164 219 279 281 314 320 337 360 390 392 587 635 641 661 667 683 728 771 783 789 799 802 834 864 942 962 965 993 995 997 15000 15019 026 041 202 222 259 281 324 521 571 597 672 697 753 756 768 771 789 791 797 801 816 837 846 856 864 880 898 916 925 934 964 978 16056 058 079 099 101 144 152 190 202 203 229 231 251 252 305 339 349 454 458 480 482 498 504 509 514 533 541 559 561 604 622 661 696 721 737 744 749 761 847 873 885 903 904 949 962 968 983 989 17000 17027 055 072 099 101 128 233 279 382 384 390 392 427 464 473 498 505 523 534 536 569 612 650 658 681 682 690 729 762 799 832 839 851 881 947 1*018 022 087 092 106 130 139 198 203 253 201 300 311 333 385 437 440 587 678 682 734 735 755 788 805 811 833 936 949 951 958 975 980 981 993 19019 030 042 065 125 202 265 360 408 417 iV 255 474 480 514 528 618 620 632 642 724 792 825 884 917 931 979 20016 019 041 058 069 072 075 086 116 134 148 162 173 177 178 215 262 296 312 322 324 338 352 368 378 394 420 478 538 560 561 569 597 623 643 679 766 778 790 801 823 876 880 894 902 926 936 956 957 969 21015 052 053 252 259 275 293 297 308 324 330 430 441 442 444 448 570 575 599 615 616 681 703 7-15 760 791 824 832 851 868 888 933 941 995 Waarmee U ook wast U kunt niet zonder blauw sel. Dat is nog eens over tuigend aangetoond door het Wasserij Instituut TNO te Delft. Aldaar ge houden proeven bewezen; Naspoelen met Reckitts Blauw gaat het geel wor den van het wasgoed tegen. Zowel bij gebruik van zeep als van synthe tische wasmiddelen! Doe dus altijd Reckitts Blauwsel in het laatste spoelwater. Alleen dan krijgt U een werkelijk wit te was. Vergeet "t niet, mevrouw, Reckitts Zakje Blauw. Verantwoordelijkheidsgevoel om kwaliteits- produkt te beoordelen wordt verlangd. Minimum leeftijd 25 jaar. voor het opmaken van overhemden. Zeer licht strijkwerk. en UITSTEKENDE ARBEIDSVOORWAARDEN in NIEUWE, MODERNE ATELIERS met PRETTIGE MUZIEK TIJDENS HET WERK 14 DAGEN VAKANTIE AAN ééN STUK JAARLIJKS 2 MAAL EEN WEEK EXTRA LOON VERGOEDING VAN ALLE REISKOSTEN TIJDENS DE PAUZES IN DE KANTINE VERFRISSINGEN BENEDEN KOSTPRIJS Aanmeldingen aan ons bedrijf: BI SON STRAAT 15 (nabij St. IgnatiusziekenhuisBREDA, Tel. 38950.

de Stem | 1960 | | pagina 4