HULSTER HISTORIE OVERPEINZINGEN BIJ CARNAVAL Voorsprong „Fout Technische samenwerking met algemene federatie Honderd gulden rond in Stemtoto-pot deze week Sleep voer op zandplaat Ovezandse KAB wenst vorming oudercomité Ook 's-H. Arendskerke wil woonruimtewet houden Pagblad £Hc£tettt Stand Derde lustrum Individueel onderwijs aan Vlissingse l.t.s. Opgeklaard Avontuur Verwarring DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 Amusement Chaos Kath. Landelijke Rijverenigingen AANBESTEDINGEN K )T( I-formulier Zorg voor invalide beschermde vogels Bij Walsoorden Faillissementen Me, tneb Televisie Rad io Geen „Doe t zelf' in maart Sjoukje Dijkstra heeft haar tweede plaats achter Carol Heiss nog verstevigd. Na de laatste verplichte figuur had zij een voorsprong van bijna 20 punten op nummer 3: Barbara Roles. Overigens heeft het Neder landse meisje op deze laatste fi guur een voortreffelijke presta tie verricht. Ze kreeg slechts een halve punt minder dan Ca rol Heiss. Mevrouw Benedict, het Nederland se jurylid voor het kunstrijden is van mening, dat Sjoukje Dijkstra haar tweede plaats wel zal behouden. Ove rigens vond zij, dat de laatste figuur niet zo best werd verreden. Zij gaf Sjoulye dan ook een halve punt min der dan de overige juryleden. ,,Ik heb een fout gezien, die de anderen ken nelijk niet zagen", zo luidde haar ver klaring. Het amusement is voortreffelijk verzorgd. Walt Disney heeft elke dag wat nieuws. Zo werd gisteren de dag dat 150 jaar geleden Fre deric Chopin werd geboren een pianorecital gegeven door een jon ge talentvolle Amerikaanse pianist Palmer. Het uitgraven van de eeuwen- oude Keldermanpoort te Hulst gaat gestadig voort. In het grote <rat dat in het bolwerk is gegraven n nu de resten van twee ngspoorten met bijbehorende is. Niet minder dan 10.000 m3 grond is er reeds door SGW- arbeiders afgegraven. Het minis terie van o. k. w. heeft nu weer subsidie verleend voor het conserveren van de opgegraven verdedigingswerken. Helaas is er niet voldoende natuursteen aanwezig, zodat er gerestaureerd moet worden met de kleine Ysselsteentjes. Over een paar maanden hoopt men weer nieuwe ontdekkingen te doen. Dan zal aan de stadszijde begonnen worden met het uitgraven van de onder de twee toegangspoorten lopende waterpoort. Het was gisteren in Squaw Valley niet zo druk als zondag toen er 50.000 bezoekers waren. Tienduizenden au to's zorgden voor een complete chaos op de toegangsweg. De officiële stand is nu 5 verplichte figuren: 1. Carol Heiss (Ver. Staten), pl. cij fer 9 837,8 pnt. 2. Sjoukje Dükstra (Ned.), pl. cijfer 20 792,0 pnt. 3. Barbara Roles (Ver Staten), pl.- cijfer 32 772,9 pnt Joan Haanappel heroverde de vierde plaats, die zij zondag aan de Tsjechische Jana Mrazkova ver speelde. De verdere rangschikking na de vijf) verplichte figuren is: Joan Haanappel (Ned.) pl. cijfer 45.5 - 737,1 pnt.; Jana Mrazkova (Tsj. Slowakije) pl. cijfer 54 732,5 pnt.; Laurence Owen (Ver. Staten), pl.- cijfer 57,5 741,7 pnt DE RUSSIN KLARA GUSEVA, zon dag vierde op de 1500 meter, is maandag Olympisch schaatskam pioene 1000 meter geworden. Haar landgenote, de wereldrecordhoud- ter en oud-wereldkampioene Ta nara Rylova eindigde als derde ach- er de Oostduitse Helga Haase, die zaterdag verrassend de titel op de T00 meter behaalde. DE DUITSER GEORG THOMA legde beslag op de Olympische titel noord se combinatfe. De Noor Tormod Knutsen werd tweede en de Rus Nikolai Gusakov derde (De noordse combinatie is samengesteld uit twee nummers, ski-springen (zondag ge wonnen door Thoma) en een cross country over 15 km (die maandag werd gehouden). IN HET NUMMER AFDALING, een wedstrijd over 3095 meter, waaraan 66 skiërs deelnamen, behaalde de Fransman Jean Vuarnet de gouden medaille. De Duitser Peter Lanig werd tweede en Guy Perillat (Fr.) zorgde voor een bronzen p]*k. ONDERHOUD KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND Voqr het jaar 1960 is voor het on derhoud van het kanaal door Zuid- Beveland het laagst ingeschreven door de fa. Th. Swets uit Hardinxveld. De fa. v.d. Straeten uit Hansweert die reeds vele jaren het onderhoud van het kanaal verzorgde, had voor 6000 meer ingeschreven. (Van onze verslaggever) In het „Casino" te 's Hertogenbosch hield de „Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rijverenigingen" maandag zijn jaarlijkse algemene vergadering. De waarnemend-voor zitter, de heer L. H. Horrichs uit Berg aan de Maas sprak in ztfn openingswoord zijn vreugde uit over het feit, dat iiï het lb€?gin van dit jaar tot een samenwerking op technisch gebied was besloten met de „Konink lijke Nederlandse Federatie", een samenwerking, die in loop van 1960 nader zal worden gepreciseerd. Waarnemend-voorzitter L. H. Hor richs opende de bijeenkomst met het uitspreken van een korte herdenkings rede, gewijd aan de nagedachtenis van dokter F. Roelvink uit Oirschot. de gedurende negen jaar voorzitter was van de „Nederlandse Katholieke Bond" en die op 21 december bij een auto-ongeval om het leven kwam. Dokter Roelvink werd door de spreker geschetst als de grote stuwkracht van de bond. Hij kende de ruitersport door en door. Zijn deskundigheid werd algemeen erkend en riep de Het blijkt de voorbije zondag weer erg moeilijk te zijn geweest om de gevraagde resultaten juist op te geven. Inderdaad waren er uitslagen bij die niemand had verwacht. Maar zoals altijd zit 't hem juist in die afwijkende overwinningen en nederlagen. In tussen is de STEM-toto-pot alweer uitgegroeid tot 100.(hon derd gulden). Een aantrekkelijk rond sommetje dat de eventuele winnaar(s) vooral met het carnavalsfeest bijzonder te pas zal kunnen komen. Vorige week was het aantal deelnemers alweer geducht gestegen en ditmaal zal die stijging zich ongetwijfeld sterk voortzetten. aan onze Stem-toti De voorwaarden: Zoals U weet, moet ingevuld worden: 1 als (J denkt, dat de thuisclub wint; 2 verliest en 3 bij gelijk spel 1. Ieder kan deelnemen 2. De deelneming is geheel gratis Men kan het hiernaast staande Toto-formulier gebruiken en op een briefkaart plakken echter is het óók geoorloofd de wedstrijden op een brief kaart over te schrijven Niei per brief! 4. Frankering van briefkaarten die op een van onderstaande adressen worden ingeleverd is niet nodig Dit moet natuurlijk wel met briefkaarten geschie den. die per post verzondei worden 5 De inzendingen moeten uiter lijk a.s vrijdagmiddag te 12 uur op een der onderstaande- adressen aanwezig zijn Latei binnengekomen formulieren wor den terzijde gelegd 6 Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd 7. Indien twee wedstrijden, voor komende op het Toto-formu lier. worden afgelast, blijft het bedrag, dat beschikbaar is staan tot de daarop volgende week. 8 Er kan maar één uitslag per briefkaart worden ingevuld" SpartaAjax Fortuna '54Blauw Wil NOAD—SVV LimburgiaRBC EindhovenVSV RCHDHC 4- Baronie—Xerxes UVSEBOH ONALonga StormvogelsH V C Controle-totaalcijfer: Reserve-wedstrijd: KFCV olewijekers bewondering op van de in- en out siders. Zijn afwezigheid op de voor zitterszetel is een verdrietige leegte. De „Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rij vereniging. .1" is een vereniging op federatieve grond slag. De vier gewestelijke organisa ties, die tezamen de N.K.B. vormen, zijn de bonden van de landelijke rijverenigingen van de A.B.T.B., L.L.T.B., L.T.B. en N.C.B. Zowel op gewestelijk als nationaal niveau be staat er een nauw contact en een nauwe samenwerking tussen de rui terbonden en de stands- en jeugd organisaties van de boeren en boerinnen. De goede samenwerking tussen de organisatie van de jonge boeren en tuinders en de N.K.B. vormt een garantie, dat de sportieve doelstelling van de landelijke ruiter sport haar plaats vindt in de brede persoonlijkheidsvorming rakende doelstelling van de agrarische jongerenvereniging. Het aantal leden van de N.K.B. en zijn samenstellende organisaties onder ging ook dit jaar enige wijziging. Per 1 januari omvatte de N.K.B. een totaal van 227 afdelingen met een ge zamenlijk aantal leden van 4038 Over de gewestelijke organisaties ge zien vertoont zich momenteel het volgende beeld: de A.B.T.B heeft 26 afdelingen met 342 leden; de L.T.B 9 afdelingen met 114 leden; de L.L.T.B. 47 afdelingen met 1366 leden. De grootste groep vormt de N.C.B met 145 afdelingen en 2216 leden. Naast dit aantal werkende leden zijn er vele duizenden, die de lande lijke ruitersport financieel onder steunen. Een centrale administratie daarvan ontbreekt, zodat nauwkeurige getallen niet zijn te geven. Het is een verblijdend teken, dat het aantal afdelingen na de terug gang van vorig jaar weer een stijging laat zien met name in het werk gebied van de ruiterbonden van de L.L.T.B. en N.C.B., maar ook het ledenaantal nam toe. Hier zijn het de ruiterbonden van de A.B.T.B en L.L.T.B. die de toon aangeven. Niet te ontkennen valt, dat de omvang van de vier gewestelijke organisaties sterk uiteenloopt. Het neemt niet weg dat er overal actieve kernen zijn, die de garantie geven, dat de katholieke landelijke ruitersport in de provincies boven de grote rivieren, zowel als daar beneden een waarachtige bij drage in het geheel van de N.K B leveren. Meer dan ooit breekt de erkenning door dat de landelijke ruitersport de specifieke sport is van de boerenjeugd; de ideale vrije tijds besteding. die de jonge mens ver trouwd en bevriend maakt met het edelste der dieren. De tractor moge de plaats van het paard op vele bedrijven innemen; de deelneming aan de landelijke ruitersport kreeg bij de meeste jongeren een positievere inslag. Toespraken op de jaarvergadering werden gehouden door de heer K Schummelketel over de vorming van kader en door kapelaan A. Merkx ;eestelijk-adviseur van de bond. Op de uitslag behoeft l) niet lang te wachten. Die vindt u maandag morgen in onze krant De adressen van onze kantoren, waar de briefkaarten kunnen worden ingeleverd zijn Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, Breda. Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. Bijkantoor OOSTERHOUT, Arendstraat 14. Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Bijbureau TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24. De oost-Zeeuwsch-Vlaamse vogel wacht „De Steltkluut" heeft van de minister van 0. k. w. toestemming gekregen tot het onder zich hebben van beschermde vogels voor zover deze invalide zijn. Wanneer vogelvrienden een derge lijke vogel aantreffen kunnen zij daarmee terecht op Jacob Catsstraat 23 te Terneuzen. Voor het samenstellen van lijsten kunnen zij daar ook aangifte doen van de vondst van minder-algemeen be kende dode vogels. Op deze wijze kan er een beter inzicht verkregen worden van wat in Zeeuwsch-Vlaan deren aan vogels leeft. Overdreven chauvi nisten zijn de Sassena- ren niet, zolang er niets minderwaardigs over het carnaval (hun car naval! wordt gezegd. Zij zijn er (en met re den) van overtuigd, dat Sas de enige gemeente in Zeeland is, waar het carnavalsfeest sedert mensenheugenis be staat. Zij zien zelfs mei een beetje minachting neer op dié plaatsen waar sedert enige ja ren carnaval werd in gevoerd om wat vreem delingen te trekken Nou moet eerlijkheids halve gezegd worden de Sassenaren kunnen carnaval vieren. Wij peinsden daarover eer, beetje, toen wij in eer paar winkels de attri buten zagen, die gedu rende drie dagen van een ernstig mens een zot maken. De maskers zijn al een beschouwing waard. Kartonnen ge zichten van kribbebij- ters, japneuzen en dwa zen. Grimmige en la chende gezichten, ma gere en bolle, chagrij nige en vrolijke. Alle maal uitdrukkingen dif je in het dagelijkse le ven ook ziet maar dan niet zo sterk. Allemaal dienend om op die drie dagen van volgende Ter hoogte van Walsoorden is het schip Fluviale 11 afkomstig van Ant werpen en onderweg naar Hansweert ter hoogte van Walsoorden omhoog gevaren. Het schip was geladen met pyriet. Het werd gesleept door de sleepboot Jan. De kapitein van de sleepboot had even het roer over moe ten geven aan een 15-jarige scheeps jongen, die daarna buiten de boeien voer. Onmiddellijk vertrok vanuit Hansweert het bergingsvaartuig Inkt vis voor het verlenen van eventuelê hulp. Later voegden zich hierbij de sleepboot Schelde van Muller uit Terneuzen en het bergingsvaartuig Bruinvis van Van der Tak. Het schip zat echter dusdanig op de zandplaat, dat van direct gevaar geen sprake was. Het schip is bij hoog water zon der assistentie vlot gekomen. week al-les en iedereen voor de gek te houden Wij zagen er verdei clowns- en andere kos tuums. Helder wit met goud en zwarte, ronde knopen. Onze gedach ten gingen even terug naar vroeger, toen wil onszelf daar ook ach ter en onder verscholen en het eerzame burgers wel eens (niet al te1 lastig maakten en on eindig veel plezier had den. Wij dachten er aan noe gek het is, dat eer mens een masker op moet zetten om zijn eigen masker af te kun nen gooien. En wij wa ren eerst van mening, dat dit zottenfeest ei genlijk niet meer past in deze tijd omdat het tegenwoordig iedere dag feest is; omdat er van het strenge vasten van vroeger niet veel meer over is. Maar wij zijn daarop teruggeko men. Carnaval is we! nodig op de dag van vandaag. De mens moet eens een keer helemaal los kunnen zijn. Hij leeft veel meer in span ning dan vroeger en hij moet maar al te dik wijls tegen zwart wit zeggen. Alleen hopen wij, dat de carnavals vierders op Aswoens dag naar de kerk gaan en even maar naden ken over het „Memen to homo Er is nog een reden waarom wij het carna val sympathiek vinden. Wij verbeelden ons dan altijd, dat het eind van de winter nabij is. Als wij 's morgens om een aur of acht in deze tijd van het jaar buiten ko men dan zien wij soms een vuurrode zon er gens aan de horizon Klimmen. Dan vliegen vele en grote formaties wilde ganzen tegen een strakke lucht scherp afgetekend naar die gouden poort. Dan kun je overdag van die klei nigheden zien, die een naderend voorjaar even maar aanduiden. Een man spit zijn tuintje en een boerenknecht loopt over de bruine akker Cs avonds purper in de ondergaande zon) kunstmest te strooien. Wij weten dan dat de lente toch weer komt en dat wij over een week of wat onze neus begraven in de geur van seringen. Een mens voelt zich dan weer jong worden en dat komt dan allemaal van de lente en van het carnaval. W. Op de jaarvergadering van de K.A.B. te Ovezande, die in café Doene werd gehouden en waarbij ook burgemeester Andriessen aanwe zig was, werd een uitvoerige discus sie gevoerd over de situatie in het onderwijs ter plaatse. Het werd door voorzitter K. van Steenbergen, van zeer groot belang geacht, dat er in de parochie stappen worden ge daan, om tot de oprichting van een ouder- of schoolvereniging te komen. Contact Naar de mening van vele K.A.B.- ers zijn de ouders veel te weinig betrokken in het onderwijs van hun kinderen. Er werd op gewezen, dat er meer contact moet komen tussen de ouders en het onderwijzend perso neel, want dit is met het oog op dit zeer belangrijk aspect van de op voeding beslist noodzakelijk. „In feite is het zo", aldus de voor zitter, „dat de meeste ouders er geen flauw idee van hebben, hoe het met het onderwijs en de vorderin gen van hun kinderen gesteld is". Men moest echter tot de conclu sie komen dat iedereen wacht, tot een ander met deze wensen voor de dag komt. Allen zijn het er wel over eens. dat er op dit gebied iets gedaan moet worden, zoals dat ook in vele andere parochies het geval Opgeheven is het faillissement van A. Vermeulen, Hoogstraat 33 te Sluis wegens gebrek aan actief. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. heeft de raad van 's Heer Arendskerke besloten de minister van maatschappelijk werk te advise ren om de woonruimte wet 1947 niet in te trekken. De algemene situatie op het gebied van de woningvoor ziening in de gemeente laat zulks nog niet toe. Aan de provinciale verenigingen voor de geestelijke volksgezondheid werd een subsidieverhoging toege staan tot tien cent per inwoner. De raad besloot geen adhesie te betuigen aan een motie van de raad van Valkenswaard gericht aan de minis ter van Binnenlandse Zaken betref fende de verhoging van de ambte naren-salarissen. Wel ging de raad akkoord met een drie procent voor schot op de verhoging van de sala rissen. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. werden de exploitatie vergoedingen voor het bijzonder kleu teronderwijs over 1959 vastgesteld. Aan de werkplaats voor minder validen zal een geschenk aangeboden worden door de gemeenten. De raad bepaalde de bijdrage van 's Heer Arendskerke hierin op 96 gulden. Het ligt in de bedoeling een opdracht te geven aan de Middelburgse kunste naar Andries Minderhoud. De Quarles- polder die te groot is om als een straat of wegje te worden beschouwd kreeg drie wegnamen, namelijk De Quarlespolderweg, Jonker Fransweg, en Oude Veerweg. De raad verklaar de zich akkoord met de overname van het rijk van de Burg. Leeuwe straat in Lewedorp. De gemeente krijgt hiervoor een tegemoetkoming van 14.000 gulden. Het voorstel tot verlenging van de brandtijden van de straatverlichting kon eveneens de instemming van de heren verwerven. In een uitbreidings plan te Nieuwdorp zal een straat aan gelegd worden lopende van de Beatrixstraat naar de Coudorpsedijk. Hiervoor werd een krediet uitge trokken. Eveneens voor straataanleg werden gelden beschikbaar gesteld voor het dorp 's Heer Hendriks kinderen. Hier zal de doorbraak van het bouwplan naar de Oude Rijksweg verwezenlijkt worden terwijl de Parallelweg langs de Rijksweg nog een stukje doorgetrokken wordt. De vaststelling van grondprijzen voor grondverkoop in de uitbreidingsplan nen Lewedorp en 's Heer Arends kerke leverde geen bedenkingen op De prijzen werden bepaald op resp zeven en tien gulden per vierkante meter. Bij de rondvraag informeerde de heer Zonneveld (C.H.) nog naar de afbouw van de vier woningwet" woningen op 's Heer Arendskerke De heer De Schipper (A.R.) wees op het feit dat het plantsoen bij de her vormde kerk op 's Hendrikskinderen meer en meer als voetbalveld ge bruikt wordt. Deze spreker drong erop aan dat de Heer Wissestraat spoedig herlegd wordt. De heer Lindenberg (V.V.D.) in formeerde naar de plaatsing van de 50 km borden in de gemeente. De voorzitter antwoordde dat hiervoor nog geen goedgekeurd krediet is. Tenslotte wees de Goedegebure (C. H.) op de wenselijkheid van straat- aanleg in het uitbreidingsplan 's Heer Arendskerke gereed te hebben voor dat met de bouw van het rusthuis begonnen wordt. In al deze zaken zegde de burgemeester de aandacht van het college van b. en w. toe. Advertentie» 't helpt en 't Is lekker is, doch niemand neemt het initia tief Derhalve besloot de K.A.B. om in de Raad van Overleg opnieuw op stappen in die richting aan te dringen en mocht daarbij geen resul taat worden verkregen, dan zal de K.A.B individueel actie voeren om tot de oprichting van een schoolver eniging te komen, opdat op deze ma nier het zo gewenste contact met het onderwijzend personeel zal wor den verkregen. Ook de gedifferentieerde loonpolitiek kwam nog ter sprake en het bleek dat men zich met deze loonpolitiek wel kon verenigen. Burgemeester Andriessen hield nog een toespraak waarin hij de K.A.B. lof toezwaaide. Toekomstplannen Dit jaar zal de Ovezandse K.A.B. het derde lustrum gaan vieren en het ligt in de bedoeling om met het oog hierop in de loop van het jaar met een feestelijk programma voor de dag te komen. „Er moet echter meer actie komen* in onze plaatse lijke vakbonden", oordeelde men en mede om deze réden zal er haar gestreefd worden om ook voor de metaalbewerkers een plaatselijke af deling op te richten, opdat het vak bondswerk zo veelzijdig mogelijk ge richt kan worden. Om de passiviteit van vele leden te doorbreken zul len in de toekomst pogingen wor den gedaan om van tijd tot tijd pro pagandistische bijeenkomsten te be leggen, waarop bevoegde sprekers het maatschappelijke en sociale werk in alle mogelijke aspecten zullen be lichten. Hoogstwaarschijnlijk vindt reeds in de vasten zo'n bijeenkomst plaats. Het volgend cursusjaar wil het ge meentebestuur van Vlissingen aan de gemeentelijke lagere technische school individueel onderwijs invoe ren in metaalbewerking. Twintig tot vijfentwintig procent van de leerlin gen blijkt niet in staat het onderwijs te kunnen volgen in klasverband. Ook elders in het land kent men al individueel nijverheidsonderwijs. Voor Zeeland is het een nieuwig heid. Niet alleen drukken de leerlingen die om een of andere reden het on derwijs in zijn huidige vorm niet kunnen volgen het peil van het on derwijs. maar vaak moeten zij zelf na een of twee jaar de school ver laten zonder getuigschrift. Zij zoeken werk als ongeschoold arbeider, ko men vaak in een totaal andere rich ting terecht, krijgen massa-werk en spoedig verliezen zij alle met moeite en zorg bijgebrachte kennis en kun de. B. en w.. die de raad voorstellen tot individueel onderwijs te beslui ten, zijn van mening dat een afde ling individueel onderwijs aan de bestaande l.t.s. om meerdere rede nen te verkiezen is boven een af zonderlijke school. Na de filmreportages van de Olym pische Winterspelen (aanvang 7 uur) en het NTS-journaal draait de Vara- televisie de Duitse speelfilm ,,De kapitein van Köpenick". Deze figuur is niet ontsproten aan het brein van een auteur met veel fantasie, maar ontleend aan een werkelijk gebeurd feit in het begin van deze eeuw. Toen moest een schoenmakertje een paspoort hebben, omdat hij in het buitenland een nieuw leven wil de beginnen. Het koppige Pruisje for meerde een aantal soldaten 16 in totaal en pleegde een overval op het stadhuis van Köpenick. Hij eiste als kapitein in uniform een paspoort maar de burgervader moest hem te leurstellen: er was geen paspoorten afdeling. Dit feitje leerde de mensen van die tijd hoe belachelijk de situaties wa ren: ambtenaren ropen voor militai ren en maakten van hun gemeente administratie een farce. Dat alles stelde het martiale Duitsland van die tijd in een bijzonder ridicuul dag licht. Het gegeven is door tegenstan ders van de Pruisische „cultuur" daarom uitgebuit. De film van van avond is daarvan een kostelijk voor beeld. België: Na een filmpje over Geel en een korte muzikale komedie draait de Vlaamse televisie een film thriller. Besloten wordt met de ru briek „Vergeet niet te lezen". Coos van Overbeek speelt vanmid dag van 3.30 tot 4 uur werken voor piano van Haydn, Ravel, Absil en Godron via de zender Hilversum I. In ditzelfde programma kan men vanavond luisteren naar de radio wedstrijd „Tussen Keulen en Parijs" en het amusementsprogramma „Uit ben je De KRO begint het avondprogram ma met „Licht te verteren". Vanaf 8 uur komt de uitzending uit het Royal Theater in Roermond, waar de tweede trekking plaatsheeft van de zevende SUS-actie. Op bezoek zullen komen vorst Lowie en prins Harry III van de Roermondse Carnaval Ver eniging „D'n Uul" met gevolg en Prinsenkapel o.l.v. Jean de Bock. Om 9.15 uur begint een Italiaans operaprogramma. Olympische WinterspelenHilver sum 2: 10.15 uur: Leo Pagano met o.a. verslag kunstrijden op de schaats (vrije figuren). let verdrag van de Economische Unie tussen de Benelux-landert kan nu met bekwame spoed door het parlement in behandeling geno men worden. Een succesrijke con ferentie van Benelux-ministers in Brussel heeft de atmosfeer daarvoor opgeklaard. In november besloot een meerderheid van de Kamer tot uitstel. De Nederlands-Belgische verhoudingen Waren geprikkeld, vooral door de moeilijkheden in zake de uitvoer van onze land- bouwprodukten. Er klonken on vriendelijke persstemmen over en weer. De ware Benelux-geest was zoek. In die stemming zou de be handeling van het Unie-verdrag onwezenlijk hebben aangedaan. We kunnen ons dan ook goed be grijpen, dat de meerderheid van de Kamer destijds besloot het ver drag te laten rusten, totdat de mi nisters weer waren bijeen geweest. Die ministersbijeenkomst is door al lerlei omstandigheden een paar keer verdaagd. Maar nu heeft ze dan toch plaatsgehad met een uitkomst, die in hoge mate bevre digt. Nu kan de behandeling van het Unie-verdrag ook in de juiste gesteldheid plaatsvinden. Van socialistische zijde heeft men heftig geopponeerd tegen het uitstel. Later klonk nog het woord, dat onder het kabinet -De Quay ons aanzien in het buitenland hollen- derwijs achteruit gaat. Dit veel gesmade kabinet is er echter binnen een paar maanden tijds in geslaagd voor Gent-Terneuzen een goede oplossing tot stand te brengen, de landbouwgeschillen met België tot een minimum te reduceren en een aanpak van het Schelde-Rijnpro- bleem te bevorderen, welke goed uitzicht op een spoedige oplossing biedt. Dat is toch nogal wat £)e ronde-tafel-conferentie te Brussel is geëind":d met veel vriendelijke redevoeringen en goede wensen voor een voorspoedige toe komst van de onafhankelijke staat Kongo en hartelijke betrekkingen met België. Toch is het een groot en ge waagd avontuur, dat thans gaat beginnen. Als de nationalistische krachten eenmaal vrij spel krijgen, weet men wel, waar men begint, maar niet waar men eindigt. We zijn ervan overtuigd, dat België niet anders kan doen dan wat het thans toegezegd heeft. Vasthouden aan de ouwe verhoudingen zou tot een langdurige en verbitterde strijd hebben geleid. In heel Afrika is de emancipatie opeens in een stroom versnelling geraakt, waar men niet tegenop kan tornen. De grote vraag zal nu echter ook in Kongo zijn, of er voldoende inheemse leiders met verantwoordelijkheidszin zijn, om te begrijpen, dat men het voorlopig nog niet stellen kan zonder ge bruik te maken van Belgische be- stuurservaring. Er is nu al dui delijk een machtsstrijd gaande tus sen Kongolese leiders. Kasavoeboe heeft door een vroegtijdig vertrek naar zijn land een voorsprong trachten te behalen op zijn mede dingers. Onder invloed van die machtsstrijd zouden radicale ten- denzen wel eens tot ontwikkeling kunnen komen. Met meer dan ge wone belangstelling dient de ont wikkeling afgewacht te worden. We wilen onze Belgische vrienden toewensen, dat op een ronde-tafel- conferentie met vriendelijke rede- voerigen geen smartelijke ontgoo cheling volgt, zoals wij helaas moesten beleven. LIET schijnt, dat Kroestjevs reis door Indonesië geen al te groot succes wordt. De Rus verbergt zijn verveling niet tijdens vermoeiende programgedeelten. De universiteit van Bandoeng weigerde een ere doctoraat toe te kennen aan „een goddeloze". Een toespraak tot een jeugdcongres kon niet doorgaan, omdat de jongelieden in een hevi ge strijd vóór en tegen het com munisme waren gewikkeld. Dat is dus allemaal niet zo fraai. Be spaard worden Kroestj ev natuur lijk ook kijkjes in de kampongs, waar ellende en honger hoogtij vieren. Bespaard is hem tevens het aanhoren van een rede voor de jeugd van minister Yamin, die be halve westelijk Vieuw-Gulnea ook Brits Noord-Borneo en Portugees Timor voor Indonesië opeist. Nu moet men overigens zeggen dat die Yamin wel consequent is. In te genstelling met westelijk Nieuw- Guinea dat door volkeren van ge heel ander ras wordt bewoond, zijn Brits Borneo en Portugees Ti- mor „koloniale" enclaves in het Indonesische rijk. Daarover zou Soekarno zich echt kunnen opwin den. Hij doet het echter niet, want de vriendschap met Engeland is hem altijd nog wel wat waard. Al koketteert hij dan nog zo graag met zijn hoge Russische relatie. Het politieke tafereel dat Indo nesië met dit alles biedt, is er wel een van zonderlinge verwarring. De eerste Zeeuwse Doe-het-zelf- tentoonstelling voor vakman en amateur die begin maart zou worden gehouden zal worden uitgesteld tot het najaar. Een van de redenen is dat tijdens de vorstperiode geen metsel werk in de zalen Krijger te Goes kon worden uitgevoerd zodat thans niet voldoende ruimte beschikbaar is. Hel is de bedoeling de Doe-het-zelf- tentoonstelling dan te combineren met een afdeling Handel en Industrie.

de Stem | 1960 | | pagina 3