KROESTJEV TOEGEJUICHT SOERABAJA Kwestie uitstel Chessman politiek probleem In Nice is het onnen Mr. Charley op de RAI Westers totaalplan voor ontwapening INVENTUM BOILERS se Na de Benelux-conferentie ONTEVREDEN GAZET oo en t 3 Soekarno wil Aziatische plaats op topconferentie Moskou blijft bereid Oosten te helpen In 1959 record export katoen, rayon en linnen Mijnramp in Oost-Duitsland Officier „Na uitstel toch nog executie' Auto door trein gegrepen EEG-ministers vergaderen over vervoer Eerste - verdieping - trottoirs WEN *en 5 e npioen eiste Rivière DAGBLAD VOOR ZEELAND Componist-dirigent Hubert Cuypers overleden Stepinacs testament UITVERKOOP IN AMERIKA Ook gunstige persstemmen j Noordoostelijke wind Chauffeur van Paus overleden Spaanse militaire faciliteiten voor West-Duitsland Veertien miljoen pond meer voor Britse leger Hutbediende getuigt in proces Van R. ers hebben rit om de (130 km), ers van de houden. Jo vinnaar en r de Frans- ne van de voorsprong is 39,393 en het zeer met lange lange klim Roo (Ned.) 3.22; 3 Stol- liffel (Fr.) i 3.19.54; 6 heeft als :es behaald, ij als vijfde rswedstrijd, ïrs in de jn werd ge- de Duitser de laatste en daarbij had om de winnaar van m de eerste ment te ver- trsell (Did.) km; 2 Ver- km; 3 Holz uvard (Fr.) ngen (Ned.) l>lf Wolfshohl het Spaanse npioen cyclo id een voor- p de Zwitser die tweede lohl over de m en 11 se- ndenprijs. fshohl (West L; 2 Hunger- Aubry (Fr.) 58.26; 5 van 7. Longo (It.) e Luxembur- [igde als 13e vas: 1 België pnt. 3 Duits- heeft zondag pm van Oran É04 km af in feegevierde in an Le Dissez, toegewezen. iTr.) met een Ier: 4 Salva- ues Anquetil nglade (Fr.) z.t. Haan werd erard Saint, e en Hassen- Altig en de hamontes ex erd in 2 uur strijd staak- iburger Char- rcole Baldini. heeft zondag leis een gran- ld. In de drie ium-wedstrijd de achtervol- Ifs Hoger Ri- bergen kwam rvolging door campioen Mi- meter te lap- strijd bereikt de Italiaan na 3 km 605 Steenbergen ïgsfinale zeer hij reeds een er genomen, a zes ronden Rivière inge- vist de Frans- d staande te ïeter lapte de gen ging door ecord te ver- fout van de tijd van de opgenomen. irtuoos Hené [>ndag weer id gedemon- lgisch kam- ehalen, on- specialisten Wafflard en telstrijd deel- DINSDAG 23 FEBR. 1960 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur; E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. y. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en. Vaderland 100e JAARGANG No. 23299 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. l._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws In het communistische bolwerk van Indonesië. Soerabaja, waar een communist burgemeester is, waren wel bijzonder scherpe veiligheidsmaatregelen getroffen voor de komst van de Russische premier Kroestjev. Vele duizenden stonden langs de straat te jui chen. Hij sprak op een massa-bijeenkomst van 100.000 man in het sportstadion en verklaarde daar, dat Rusland „geweldige" raket ten beproefd heeft, die naar de planeten kunnen vliegen. -Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Kroestjev: „Wij heb ben pracht-ra- ketten". Tn het St.-Bernardusgesticht te Amsterdam is gisteren overleden de componist-dirigent Hubert Cuypers, die al geruime tijd in dit gesticht woonde. Hij werd op 26 december 1873 te Baexem bij Roermond gebo ren. Zijn eerste composities bestonden voornamelijk uit gewijde muziek, on der meer de ,,Missa Trinitatis" en een achtstemmig ,,Te Deum". Be kend werden ook zijn declamatoria „Terwe", „Die Wahlfart nach Kev- lar", „Das klagende Lied" en het „Alphonsus Oratorium". Als koordirigent verwierf hij o.m. bekendheid als leider van het Pale- strinakoor, Die Haghesanghers, Sur- sum Corda en de Verenigde Zangers. Het Vaticaanse blad Osservatore Ro mano heeft gisteren het geestelijk testament gepubliceerd van de dezer dagen overleden Zuidslavische kardi naal Stepinac, waarin deze zijn ge lovigen aanspoort loyaal te blijven aan de Rooms-Katholieke Kerk „zelfs ten koste van de dood". Stepinac waarschuwt tegen de „infiltratie van de atheïsten" en het communistisch beweren het zonder God te kunnen stellen. Het testament is gedateerd op 28 mei 1957. (Advertentie) (Zie advertentie pagina 8) Voorts zei hij, dat Rusland de V.S. zou inhalen wat de industriële en landbouwproduktie betreft. Op die massabijeenkomst zei hij voorts: „Wij kunnen uw strijd ter be vordering van de Indonesische eco nomie en cultuur en ter verbetering van het lot van de Indonesische be volking begrijpen". Hij onderstreepte de bereidheid van de Sovjet-Unie oosterse landen steun te verlenen niet slechts politieke en morele maar ook materiële steun die jaar voor jaar is toegenomen. Over de Russische economische /edijver met de V.S. zei de Rus sische leider, dat deze wedren nu een marathon zou kunnen wor den genoemd. „Wij moeten de V.S. achtervol gen omdat de V.S. eerder begon nen zijn. Maar de stijl waarin de V.S. lopen, maakt hun ademha ling zeer moeilijk". Kroestjev sprak in zijn rede ook over ontwapening. „Wij, het Russi sche volk, vragen de Westerse lan den ons te laten onderhandelen over ontwapening. Laten wij pogen oor log te voorkomen, laten wij niet wed ijveren voor uitbreiding van strijd krachten en wapens, maar voor ver mindering of opruiming van de oor logsuitrusting" Zonder Azië..,.? President Soekarno, die vervol gens het woord voerde, vroeg om een plaats voor Azië op de ko mende topconferentie. „Wjj als Aziatisch volk staan er versteld van dat er geen Aziatische verte- l genwoordiger op de topconferen- j tie zal zijn. Waarom? Omdat er geen vrede zal zijn zonder regeling van de vraag stukken in Azië en Afrika. Azië en Afrika zijn slachtoffers geweest van bloedvergieten". Radio-Djakarta heeft bekendge maakt. dat voor het vertrek van Kroestjev op één maart in Djakarta een cultureel akkoord tussen Rusland en Indonesië zal worden getekend. De Russische en Indonesische mi nisters van culturele zaken hebben de bijzonderheden van dit verdrag besproken. „Veel te duur.... Voordat Kroestjev naar Soera baja vertrok, had zich in Djokja karta een klein en voor de Indo nesiërs nogal oplezierig voorval letje afgespeeld, toen Kroestjev werd rondgeleid in een fabriek van batikdoek. Toen Kroestjev de batikkers aan Soekarno: „Wij willen Aziatisch ge luid horen op komende top-confe- rentie". De Amerikaanse uitverkoop is gisteren, op de dag waarop de geboorte van George Washington gevierd wordt, op Amerikaanse manier begonnen. Mensen die sinds donderdag in een tent voor de winkel hadden gekampeerd, konden er zeker van zijn, dat zij in New York een auto in de wacht sleepten voor 99 dollar cents, oj een televisietoestel voor dezelfde' prijs. Elders stonden koelkasten geannonceerd voor 2 dollar, bontmantels voor 9 dol lar. In Washington heeft een on dernemend zakenman, in wiens winkel bijzondere koopjes ston den, zaterdag een autobus afge huurd die hij voor zijn zaak neer zette, om de uitverkoop-enthou siasten onderdak te verschaffen. De zware sneeuwval was er re den genoeg voor. Enkele uren voor de grote warenhuizen fn New York opengingen, stonden vele duizenden mensen voor de deuren te dringen. het werk zag en hoorde dat een stuk doek van twee bij drie meter zes weken lang in bewerking is, schudde hij verbaasd het hoofd. „Veel te duur, verspilling", zei hij. De functionarissen die de Russi sche premier rondleidden hoorden hem zeggen: „Dit is van gisteren. en kregen het advies de werkwijze te versnellen en de produktie van batikdoek een hoog tempo te geven. Langzaam rondwandelend, zijn verbaasde ogen de kost gevend, mompelde Kroestjev zachtjes voor zich heen: „Machines, machines, machines. De „Gazet van Antwerpen" is be paald niet tevreden over de resultaten van de Brusselse Benelux-conferentie: „De besprekingen over de landbouw vraagstukken schijnen te zijn uitge vallen in het voordeel van Nederland, dat enkele weken geleden het risico had genomen een dreigende toon aan te slaan in een nota over de land bouw in de Benelux, gericiit tot het Belgische minister van buitenlandse DE STAAT NEW YORK km van de hoofdstad reusachtige schuilkelder vier miljoen dollar. Bij van kernwapens zal de onderdak kunnen vinden, die kelder 640 personen hen en werken. gaat op vijf Albany een bouwen ad een aanval regering er Er zullen in kunnen wo- TWAALF DAMES zullen 12 maart te Hillegom wedijveren om de titel „Miss Bril". Onder deze 12, die na de voorselectie van gisteren te Utrecht zijn overgebleven, is de Bos sche mej. Cissie Grosveld. HET STOFFELIJK overschot van La dy Mountbatten, die in het afgelo pen weekend in Noord-Borneo is overleden, zal donderdag voor de kust van Portsmouth aan de zee wor den toevertrouwd. De overledene heeft in haar testament verzocht aldus te worden begraven TE DORDRECHT is gisteren bij graafwerkzaamheden de 54-jarige ar beider P Kok uit Dubbeldam onder een lading zand gekomen. Eer men hem had bevrijd, was hij overleden. VOOR EEN Brussels hof van beroep is gisteren opnieuw de mijnramp van Marcinelle aan de orde gekomen Vijf technici werden destijds vrijgespro ken. 194 gezinnen van de 262 mijnwer kers, die het leven lieten, kwamen in beroep. IN VERBAND met de begrafenis van Adone Zoli, die voorzitter is geweest van de christen-democratische partij in Italië heeft de Italiaanse regering de beslissing uitgesteld of zij al dan niet zal aanblijven. Elders in deze edi tie berichten wij uitvoeriger over de moeilijkheden van de regering Segni. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.ia uur: J Over het algemeen veel bewui- J I king met aanv nkelijk in ver- scheidenc delen van het land nog regen. In de middag enkele ver- spreide opklaringen. Overwegend matige noordoostelijke wind. S Middag temperaturen van om- l streeks 4 graden. Verwachting van het Belgisch J S weerkundig instituut: Eerst betrokken hemel en regen- achtig. Daarna opklaringen en neerslagvlagen. Stijging van de temperatuur. Maximumtempera- l turen van 5 tot 10 graden. i Vandaag: Zon onder 18.06 uur. t Maan onder 14.25 uur. I Morgen: Zon op 7.39 uur. Maan I C op 6.02 uur. zaken. Praktisch kwam deze nota er op neer, dat het voortbestaan van de Benelux in gevaar zou komen, indien er van Belgische zijde geen toegevin gen werden gedaan aan de Neder landse landbouw. De Belgische rege«- ring zou dus zaterdag de Benelux hebben gered en de Belgische land bouw zou het gelag betalen". De „Standaard" prijst daarentegen de gunstige gesteldheid van alle deel nemende ministers jegens de Benelux: „Allen leken bereid om naar hun eerste liefde terug te keren en de Benelux-solidariteit op elk gebied, ook in de ruimere gemeenschappen te handhaven". „De Nieuwe Gids" schrijft de vlotte bespreking van de landbouwvraagstuk ken toe aan de constructieve voorbe reidende besprekingen tussen de mi nisters de Vleeshauwer en Marijnen. „Wat speciaal minister Marijnen be treft kan men zeggen, dat hij heeft willen breken met een verkeerde aan pak, die tot nu toe in Nederland ten opzichte van de Belgische landbouw werd gevolgd, namelijk een poging om de Belgische landbouw, die als ach terlijk werd afgeschilderd, te isoleren. De nieuwe visie van minister Marij nen is resoluut realistisch. Hij zal op die basis voor de Nederlandse land bouw in Benelux en zeker in de ge meenschappelijke markt, betere re sultaten boeken dan wanneer men bi lateraal onoplosbare moeilijkheden wil de forceren". Het blad meent tenslotte, dat het overleg van zaterdag vruchtbaar is geweest en de enkele anti-Nederlandse stemmingmakers aan de kaak heeft gesteld. Alleen, het mag niet bij optimistische verklaringen blijven, aldus het blad. Met drie kanonschoten is het car naval te Nice ingeluid. Zes dagen lang zal Prins Carnaval zijn scepter zwaaien over dit Rivièra-vakantie- oord. De intocht van de prins duur de volle twee uur, waarbij de stra ten gevuld waren met praalwagens, poppen en feestvierende mensen. Op de foto de intocht van de car navalsprins op zijn fraaie wagen. Te Rome is op 62-jarige leeftijd An- gelo Stoppa overleden. Hij is de chauffeur geweest van de laatste drie pausen: paus Pius XI, paus Pius XII en paus Johannes XXIII. Hij leed aan kanker en was sinds september van het vorige jaar al ziek. Vrijdag heeft paus Johannes hem in zijn ne derige woning opgezocht en enige mi nuten aan zijn bec gezeten. Gisteren morgen heeft de H. Vader in zijn persoonlijke kapel voor het zieleheil van de overleden chauffeur gebeden. De Nederlandse export van katoen, rayon- en linnenweefsels en -garens heeft in 1959 een record bereikt: zij steeg van 36.770 ton ter waarde van 391,6 miljoen gulden in 1958 tot 39.985 ton ter waarde van 404.4 miljoen gul den verleden jaar. De katoen-, rayon- en linnenuitvoer richtte zich naar meer dan tachtig landen in de we reld. Dit is meegedeeld op een pers conferentie van de komende textiel- jaarbeurs: 29 lebruari tot en met 6 maart. Ruim 22.181 ton of 55,5 procent van de totaal-export van katoen-, rayon- en linnenweefsels ging naar Europese landen (in 1958 ruim 18.300 ton of 49,8 procent) en 20,1 procent naar Afrika (25,7). De Nederlandse tricot- en kousen industrie verwerkte in het afgelopen jaar 13,5 miljoen kilogram garen. Daaruit werden 53 miljoen paar kou sen en sokken vervaardigd en 70 mil joen stuks tricotprodukten. Het Oostduitse persbureau ,,A.D. N." meldt, dat zich in de Karl Marx- steenkoolmyn te Zwickau, in Oost- Duitsland, een hevige ontploffing heeft voorgedaan, waardoor meer dan honderd mynwerkers van de buitenwereld werden afgesneden. Er zyn reeds vijftien stoffelijke overschotten geborgen. Veertig mijnwerkers zijn tot nu toe gered, enige hunner zyn gewond. In de mijn zijn nog 45 mannen opgeslo ten. De gehele reddingsdienst van het Oostduitse mijnwezen is ingescha keld. Uit gewoonlijk goedingelichte bron is in Londen vernomen, dat West- Duitsland de Spaanse regering polst over de mogelijkheid van militaire „faciliteiten" op Spaans gebied ten behoeve van de Westduitse weer macht. Het zou hier gaan om opslag plaatsen, ziekenhuizen en eventueel manoeuvregebieden, doch wat de Westduitse autoriteiten precies in ge dachten hebben, schijnt nog niet ge heel duidelijk te zijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde desgevraagd, dat hij ge hoord had. dat de bondsregering over deze kwestie overleg had ge pleegd met generaal Norstad, de Navo-bevelhebber in Europa. De deskundigen uit de vijf westerse landen, wier delegaties op 15 maart in Genève vijf Oost- Europese delegaties zullen ont moeten ter bespreking van het ontwapeningsprobleem, zijn thans begonnen aan het formu leren van een Westers totaalplan dat in een aantal stadia voorziet in een vrijwel volledige ontwa pening, voor kernwapens zogoed De begroting voor het Britse leger geldend voor hot financiële jaar dat op 1 april begint, is vastgesteld op ruim 470 miljoen pond sterling, het geen neerkomt op een verhoging van ruim 14 miljoen pond, vergeleken met de begroting voor het lopende jaar. Het aantal volwassen mannen in actieve dienst zal in de loop van het komende jaar teruggebracht wor den tot 216.000. Het bedrag dat hier door bespaard wordt, zal o.m. be steed worden voor loonsverhogingen. In een memorandum van het mi nisterie van oorlog, dat bij de begro ting was gevoegd, wordt gezegd, dat in het nieuwe uitrustingsprogram voor het leger de nadruk zal worden gelegd op de bewegelijkheid en de vergeldingskracht. De officier van justitie Stan ley Mosk te Los Angeles heeft verklaard, dat Caryl Chessman aan het eind van zijn uitstel van zestig dagen alsnog zal worden geëxecuteerd. „De be volking heeft de indruk ge kregen, dat gouverneur Brown Chessmans straf heeft gewij zigd. Maar hij heeft die alleen maar uitgesteld. In die tussentijd zullen de inter nationale gemoederen wel tot beda ren zijn gekomen en zal het Califor- nische volk zich door middel van zijn wetgevende organen over de dood straf hebben uitgesproken", aldus Mosk. Deze kwestie van uitstel is intus sen een van de belangrijkste politie ke problemen in Californië gewor den. Tot in Washington klinkt de echo door. In de „State Assembly" het con gres van Californië, dat op 29 fe bruari in bijzondere zitting bijeen komt ter bespreking van de dood straf. hebben van de 118 leden zich 42 uitgesproken voor handhaving van de doodstraf, en 23 ertegen. Tien le den hadden bun standpunt nog niet bepaald, de overigen konden nog niet worden gepolst. Wat de vraag betreft of Chessman gratie moet krijgen, hebben 46 zich tegenstander verklaard, 13 voorstander, en be hielden 16 anderen hun antwoord voor. Zijn er dus aanduidingen dat Chessmans lot bezegeld is voor waar het de staat Californië betreft, de beslissing van gouverneur Brown en het advies uit Washington, dat hem ertoe leidde, zijn politiek van veel groter belang. Een conservatief lid van de „State Assembly" loopt rond met de gedachte aan een motie van afkeuring tegen de gouverneur. Hij zoekt steun bij republikeinen en democraten. Californië blijkt met een vrij be langrijke meerderheid de doodstraf te willen behouden. Het feit dat in 27 jaar tijds acht voorstellen om de doodstraf af te schaffen schipbreuk hebben geleden in dit congres wijst daarop. Definitief De officier van justitie te Los An geles zal dezer dagen het districts gerecht van Los Angeles verzoeken een nieuwe executiedatum, minstens twee maanden na indiening van zijn verzoek, te bepalen. Het hof zal die datum heel kort na het verzoek vast stellen, zodat er bij de zestig dagen uitstel misschien nog een of twee weken extra komen. Binnen die tijd zal definitief wor den beslist over Chessmans lot. als conventionele strijdmidde len, en een vermindering, uitein delijk tevens een stopzetting, van de produktie van splijtbaar materiaal. In gezaghebbende kring te Londen wordt verwacht, dat het plan tegen eind volgende week, of anders in de eerste week van maart, gereed zal zij.ï. In beginsel was tijdens bespre kingen die in Washington zijn gehou den reeds overeenstemming bereikt. De Oosteuropese landen zullen ver moedelijk niet adders doen dan een reeds ingediend Russisch plan, dat een ontwapening in vier jaar regelt, ondersteunen. Het Westerse plan is, volgens ge zaghebbende zegslieden, gebaseerd op een vastleggen van de maximaal toegelaten sterktecijfers. Indien de Oosteuropese landen door het berei ken van overeenstemming met het Westen bewijzen de kwestie ernstig op te vatten, kan daarop een inter nationale controle worden ingesteld, terwijl de ontwapening wordt begon nen en kernwapens vernietigd wor den. In een later stadium vallen ook raketten en straalvliegtuigen onder de ontwapening en zullen garanties tegen onverhoedse aanvallen worden vastgelegd. (Advertentie) De chimpansee „Mr. Charley" van het circus Strassburger heeft giste-- ren een bezoek gebracht aan de automobieltentoonstelling in de RAI te Amsterdam. Hier onderzoekt hij de kwaliteiten van een „Triumph Sport", terwijl hij een lieftallige passagiere een vuurtje geeft. Gisterenmorgen omstreeks elf uur is op de niet-beveiligde overweg aan de Lupineweg nabij Apeldoorn een vrachtauto van een eierhandel te Apeldoorn door een trein uit de rich ting Deventer gegrepen en totaal vernield. De chauffeur, de 37-jarige A. van Hartskamp uit Apeldoorn, heeft een olietrein laten passeren, waarna hij weer optrok en de perso nentrein vermoedelijk niet heeft op gemerkt. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Het treinverkeer werd door het on geluk over een grote oppervlakte vr:i lang gestagneerd. Men verwacht, dat de openbare aanklager vandaag in eerste aanleg zijn aandeel in het proces tegen de van moord op Lynn Kaufmann be schuldigde Nederlandse radiotelegra fist Van R. zal voltooien met het als getuige doen optreden van de Indone sische hutbediende Gadong. Gadong bevond zich in Thailand. Californische autoriteiten hebben hem geld overgemaakt voor de luchtreis naar Boston, doch hij had dit geld te laat ontvangen om nog zaterdag j.l. zoals aanvankelijk het voornamen was, getuigenis te kunnen afleggen. Gadong is thans onderweg naar Bos ton. De ministers van vervoer van de zes landen der Europese Economi sche Gemeenschap komen 25 februari in Brussel bijeen ter bespreking van een door de E.E.G.-commissie opge stelde regeling voor opheffing van be paalde discriminaties op vervoersge bied. direct heet water van ca. 85°C De Engelse minister van ver voer, Ernest Marples, speelt met de gedachte aan een duidelijke scheiding tussen weg- en voet gangersverkeer en overweegt of in dit verband niet kan worden geëxperimenteerd met trottoirs ter hoogte van de eerste verdie pingen. Als de voetweg op deze wijze zou worden verhoogd, zou de ruimte welke thans door trottoirs in beslag wordt geno men, vrijkomen voor het weg verkeer en zou bovendien de noodzakelijke, maar met de hui dige middelen vrijwel onbereik bare scheiding tussen voetgan gersverkeer en rijdend verkeer een feit zijn, aldus minister Marples. Hij zei dat hij het experiment met de verhoogde trottoirs, die op steunbalken aan de huizen zouden worden bevestigd, heel graag eens zou willen proberen.

de Stem | 1960 | | pagina 1