IMPASSE IN BENELUX Gewoon en Kasavoeboe niet op receptie van Boude wijn Regeringen willen spoed- rapport over kanaal Sfem-toto f 100 nu Spijkers met koppen in Brussel Pater Horsthuis tot bisschop benoemd Zelfmoord onmogelijk zegt dr. Luongo Redelijk de voor compromis landbouw KROESTJEY IN DJOGJA Aardbeving in Algerië, 44 doden Kinderbijslag (o.a.) omhoog „Schelde-Rijn" binnenkort probleem af DAGBLAD VOOR In Braziliaans dioceesHNU VOORBIJ Zaak-Kaufmann Veel wind Ijooilwill Geen grenssluiting meer voor groenten en fruit Ongeregeldheden in Bolzano R.T.C.-Brussel geëindigd Belgen tonen zich soepel James Edward namen van Engels prinsje Zoli overleden 100e JAARGANG No. 23298 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 22 FEBR. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, tJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOS£BURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35 Paus Johannes XXIII heeft pater A.f Horsthuis uit Breda benoemd tot bis schop van het bisdom Jales, een der drie nieuwe bisdommen, die hij heeft ingesteld. Dit diocees zal een suffra gaan-bisdom zijn an het aartsbisdom van Ribeirao Preto (Brazilië) en zal samengesteld zijn uit gebieden, die van het diocees van Rio Preto zijn losgemaakt. Mgr. Horsthuis was tot nu toe vice- provinciaal van de Braziliaanse pro vincie, waartoe hij in 1959 werd be noemd. De nieuwbenoemde bisschop werd in 1912 in Diepenveen geboren en komt uit een gezin van twaalf kin deren. Kort na zijn geboorte verhuis de het gezin naar Breda, waar Jan Horsthuis (Arthur is zijn klooster naam) de lagere school bezocht. Vandaar ging hij naar Boxtel, waar hij intrad bij de paters assump- tionisten. In 1946 vertrok hij naar Brazilië, waar hij in 1959 benoemd werd tot vice-provinciaal. Zaterdag zijn voor de jury in de zaak-van R. een vijftigtal platen geprojecteerd van het lijk van Lynn Kaufmann. De lich ten in de rechtszaal waren ge doofd en de gordijnen werden gesloten. Van R. keek aandach tig toe. Voor het eerst sedert de behande ling van de zaak, die op 10 februari begon, was mevrouw van R. niet aan wezig. Ook de verdediger Langdon Powers, was afwezig. Hij heeft griep. □r. Michael Luongo, die de lijk schouwing had verricht, lichtte de platen toe. Bijna alle verwondingen, voorna melijk kneuzingen, die hij vermeldde, bevonden zich aan de linkerkant van het lichaam. Er waren geen beenbreu ken en de huid was slechts op één plaats een kleine snee boven het linkeroog kapot. Aan de linkerzijde IN DE KAPEL van de St.-Maartens kliniek te Nijmegen heeft mgr. W. Bekkers gisteren het missiekruis uit gereikt aan veertien Nederlandse en Duitse lekenmissionarissen van het missionair vormingscentrum te Ub- bergen. OOK ONROERENDE goederen van Nederlandse ingezetenen in Indonesië zijn nu door de regering in Djakarta overgenomen. Het betreft hier huizen e.d. MINSTENS 24 mensen zijn door sneeuwstormen in het noordoostelijke deel van de V.S. en in oost-Canada om het leven gekomen. IJMUIDENSE sleepboten zijn erin geslaagd het Britse vrachtschip ..Harpalon" los te trekken van de Haaksgronden. Het schip, dat naar IJmuiden gesleept is, heeft vrij ern stige schade opgelopen. VIGGO KAMPMANN, minister van Financiën in de Zweedse regering, zal de dezer dagen overleden pre mier Hansen opvolgen als eerste mi nister. GRAVIN MOUNTBATTEN, echtge note van het hoofd van de Britse de le.isiestaf, is te Jesselton (noord-Bor- neo) op 58-jarige leeftijd overleden. BIJ EEN botsing met een vracht auto is zondagochtend in Drachten de 50-jarige motorrijder E. van der Kuip verongelukt. Verwachting van het K.N.M.I., tot hedenavond, opgemaakt giste- renavond 23.15 uur: 2 Z Aanvankelijk nog opklaringen, 5 2 maar geleidelijk vanuit het zuid- 2 2 westen toenemende bewolking, 2 met in de middag kans op re- gen, vooral in het zuiden van het land. Matige tot krachtige, later mogelijk harde wind tussen zuid en oost. Iets lagere middagtem- 2 2 peraturen dan gisteren. 2 2 Verwachting van het Belgisch 2 2 weerkundig instituut: 2 2 Bewolkt met opklaringen en hier en daar neerslag. Sterke wind uit het zuidoosten. Vandaag: Zon onder 18.04 uur. Maan onder 13.20 uur. 2 Z Morgen: Zon op 7.41 uur. Maan 2 2 op 5.16 uur. 2 waren de hersenbloedingen het ergst. Vervolgens getuigde dr. Luongo dat mevrouw Kaufmann geslagen was tot ze bewusteloos was. Na minder dan vijftien minuten was ze dood, zei hij. Op de vraag-van McAuliffe of Lynn zelfmoord zou kunnen hebben ge pleegd, zei dr. Luongo: „Nee, iemand zou bewusteloos zijn en niet in staat zijn een opzettelijke daad te verrich ten". McAuliffe: Kan één harer verwon dingen veroorzaakt zijn doordat ze door de patrijspoort van haar hut werd gesleept?" Hierop antwoordde dr. Luongo ,,Ja". De verdediger Walter Powers vroeg dr. Luongo of de verwondingen ook kunnen zijn veroorzaakt door de val van het schip. Dr. Luongo zei, dat dit voor sommige blessures mogelijk is, maar dat het letsel aan borst en hoofd niet het gevolg van één val kan zijn. De verdediger beschikt over medi sche deskundigen die kunnen verkla ren, dat ook dit laatste letsel door aan raking met het schip tijdens de val an zBn veroorzaakt en dat het slacht offer door die aanraking bewusteloos kan zijn geraakt. Van R. keek aandachtig toe bij het vertonen van de foto's, maar hij gaf geen teken van ontroering. (Advertenties) BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHU1MRUBBERBED (Van onze speciale verslaggever). Niettegenstaande de slechte voortekenen, welke de Inter gouvernementele Benei nx-conferenlie van vrijdag en zater dag j.l. te Brussel voorafgingen, mag men aan het slot van deze ministeriële samenkomst vaststellen, dat een redelijk compromis werd bereikt en Benelux, met name ook wat het knelpunt van de landbouw betreft, uit het slop is geraakt. De sfeer van wederzijds begrip kan misschien het best worden geïllustreerd met de woorden van de voor zitter, de Belgische premier Eyskens Wij keren terug tot Benelux, onze eerste liefde. Ook ten aanzien van de Schelde-Rijnverbinding (zie elders op deze pagina) zijn er afspraken gemaakt die beloften inhouden voor een solide aanpak van deze kwestie. De ministers van Landbouw hebben vooraf in aansluiting op de be sprekingen van juli j.l. op de Hoge Veluwe afspraken kunnen maken op liet terrein van het Beneiux-verkeer in nog niet volledige geliberaliseer de groente- en fruitprodukten. Teneinde concrete inhoud te geven aan hun wil om de Bcnelux-samen- werking te versterken bij het onderzoek van landbouw-problemen, zul len de ministers van Landbouw nauw contact onderhouden. tijk wordt evenwel de voorsprong van de Benelux-Unie op de Euromarkt ook ten aanzien van de landbouw er kend en ruimte gegeven zulks in overeenstemming met art. 44 van het verdrag van Rome, dat regionale afspraken, die verder gaan dan de Euromarkt-regelingen, toelaat. Wan neer België op grond van de mini mumprijsregeling de grens voor to maten sluit, zal de tomatenipvoe.r uit Nederland daardoor niet automatisch worden getroffen. Pas wanneer de moeilijkheden voor België zouden aanhouden en vooraf gaand overleg terzake tussen de landbouwministers te Brussel en Den Haag geen succes zou opleveren, zou nog grenssluiting kunnen volgen. Ne derland zal dit overigens ook door aangepaste uitvoerheffingen kunnen voorkomen. Ook ten aanzien van de geconden seerde melk zijn de scherpe kantjes er afgegaan. Voor Nederland is intussen het be langrijkste, dat de hoogte van het in voercontingent wordt gehandhaafd. Op het stuk der directe belastingen heeft men afgesproken, dat de Bene- luxministers onderling overleg zullen plegen om nadelige beïnvloeding der economische activiteit tengevolge van afwijkende belastingsystemen, die re torsies kunnen verwekken, te voorko men. Verder wil men de dubbele be lastingheffing zoals ten aanzien van dividenden ongedaan gaan maken. Het communiqué gewaagt verder van nadere afspraken omtrent de aanbestedingen door overheidsinstel lingen, de coördinatie van de con- junctuurpolitiek, het vrij personen verkeer, de vrijheid van verblijf, vestigingseisen en opheffen van be lemmeringen in het goederenverkeer. In al deze gevallen gaat het om het stellen van nadere richtlijnen, uit brengen van rapporten, uitwerken van voorstellen of overeenkomsten, waar over op een volgende conferentie zal worden beslist. De eerstkomende wordt in april a.s. belegd. Een belangrijk punt is nog, dat de ministers de wens hebben uitgedrukt, dat de vergelijking van de systemen der directe belastingen van de drie landen verder wordt doorgevoerd, vooral wat betreft hun invloed op de economische activiteit. Zij hebben bo vendien besloten de verbetering van de tussen de Beneiux-ïanden gesloten overeenkomsten betreffende de dub bele belastingheffing ter hand te ne men. Zoals bekend wenste de Nederland se regering nu met name concrete beslissingen inzake de handel in groenten en fruit en een regeling ten aanzien van de gecondenseerde melk. De afspraken, hieromtrent in het communiqué aangegeven. komen meer in concreto op het volgende neer: Het stelsel van de minimum prijzen, dat minister de Vleeshauwer voorstaat, blijft gehandhaafd met dien verstande, dat in het intra-Be- neluxverkeer geen grenssluitingen voor groenten en fruit zullen plaats vinden zonder voorafgaand overleg tussen de landbouwministers. In beginsel krijgt hierdoor minis ter de Vleeshauwer zijn zin, wat be treft de door hem gewenste hand having van minimumprijsvoorschrif- ten, welke in het Euromarktverdrag van Rome zijn toegelaten. In de prak- Bij de Tweede Kamer zijn drie wets ontwerpen ingediend, waarbij in ver band met de komende huurverhoging en de stijging van de melkprijs een verhoging wordt voorgesteld van de ongevalsuitkeringen, renten ingevolge de invaliditeitswet en de kinderbijsla gen. Voorgesteld wordt de ongevalsuit keringen te verhogen met 6 pet. per 1 april 1960. Verder wordt, eveneens ingaande 1 april voorgesteld een verhoging van de invaliditeitsrenten krachtens de invaliditeitswet met 100 pet., waardoor de totale bijslag op genoemde renten van 190 pet. op 290 zal worden ge bracht, en een verhoging van de ge zinstoeslag met 5.per week, waar door het totaal van gezinstoeslag en daarop verleende bijslag komt te be dragen 73.per maand. Voorts wordt voorzien in een verho ging van de kinderbijslagen ingevolge de kinderbijslagwet ingaande 1 janu ari 1960 met 12 cent per kind per dag voor de eerste drie kinderen en met 13 cent per dag voor de volgende kin deren. In Bolzano, in Italiaans Tirol, is het zondag tot een heftige botsing geko men tussen Duits sprekende Tirolers en de politie. Ongeveer zeshonderd Tirolers gingen uit de kerk in op tocht naar een nieuw monument voor de Zuidtiroolse held Peter Mayr. De politie kwam tussenbeide, omdat gro te manifestaties twee dagen geleden werden verboden. Zij reed dadelijk op de demonstran ten in en deelde slagen met de gum mistok uit. De Duits sprekende bevolking van Italiaans Tirol is van mening, dat de Italiaanse regering zich niet houdt aan de minderheidsrechten die bij verdrag voor Zuid-Tirol werden vastgesteld. VOOR MEER dan 684 miljoen gulden hebben vorig jaar de Nederlandse tuinbouwveilingen (aangesloten bij het C.B.T.) omgezet. Dit bedrag is nooit tevoren bereikt. Toegejuicht en toegezongen door duizenden enthousiaste Kongolezen heeft de nationalis tische leider Kasavoeboe zondag een triomfantelijke tocht in Leo- poldstad gemaakt. Door geen gevolg te geven aan de uitnodi ging tot het bijwonen van een receptie op het koninklijk paleis in Brussel door koning Boude- wijn (die wel door de bijna 90 overige Kongolese afgevaardig den naar de zaterdag beëindig de ronde-tafel-conferentie werd bezocht), was hij de eerste afge vaardigde die in Kongo terug keerde. Het enthousiasme op het vliegveld was zo groot, dat de enkele tientallen Belgische politiemannen de menigte niet in bedwang konden houden en Ka savoeboe zelfs zijn van te voren voor bereide redevoering niet kon uitspre ken. Terwijl hij in een open auto van het vliegveld naar de stad reed, be groetten de duizenden Kongolezen hem met geroep van „koning" en redder van het land". Enkele uren daarvoor had koning Boudewijn in Brussel de overige Kon golese leiders verzekerd, „dat België op uw loyaliteit rekent, zoals u op de onze kunt rekenen" en de overtuiging uitgesproken, dat de beide volkeren verenigd zullen blijven door banden van oprechte vriendschap. Evenals minister-president Eyskens dat zaterdag in zijn grote rede op de R.T.C. had gedaan, waarschuwde de Belgische vorst de Kongolezen tegen de gevaren, die de onafhankelijke staat kunnen bedreigen. Premier Kroestjev van ae Sovjet- Unie is zondag in Djogjakarta aange komen, waar hij een dag zal blij ven. Hij is met president Soekarno van Bandoeng naar Djogjakarta ge vlogen. Op het vliegveld werd hij begroet door sultan Hamengkoe. Een groot aantal studenten bereid de de Russische premier zondag avond een geestdriftige ontvangst in de universiteit van de stad. Kroest- jevs gedrongen gestalte ging volko men teloor in de hem omstuwende studenten, aan wie hij links en rechts handen gaf. Verscheidene minuten was zijn lijfgarde alle controle over hem kwijt. In een toespraak, zijn meest bewogen tot nog toe in Indo nesië, wees Kroestjev er op dat de studenten hun kennis over Rusland i slechts van anderen hadden. Hij no-j digde zijn gehoor uit zich met eigen j ogen in Rusland van de vorderingen te overtuigen en zei bereid te zijn eventueel schriftelijk vast te leggen dat zijn gasten in de Sovjet-Unie niet gedwongen zullen worden de commu nistische ideologie te aanvaarden. Vandaag vliegt Kroestjev naar Soe- rabaja. Op verscheidene plaatsen in deze (rode) stad kon men gisteren opschriften aantreffen die beledigend voor hem waren. De foto toont Kroestjev tijdens de ontvangst in het paleis van Soekarno te Bogor. (Van onze speciale verslaggever) Het doorbreken van de im passe op landbouwgebied heeft te Brussel tegelijk mogelijk gemaakt, dat nu, weliswaar niet officieel in Benelux-ver- band, '(daar Luxemburg hierbij niet betrokken is), maar toch op ministerieel niveau, ook de kwestie van de Schelde-Rijn verbinding ter sprake kwam. In antwoord op de Nederlandse nota van november j.l. waarin, erg voorzichtig, gereageerd werd op de eerste Belgische van juli '59 aldus dit communiqué, heeft de Belgische regering een nota aan geboden, waarvan de Nederlandse regering met voldoening kennis heeft genomen. De ministers zijn vast besloten om een oplossing te vinden in het belang van de beide 'anden en zij zijn daartoe overeen gekomen om zeer binnenkort hun leskundigen aan te wjjzen die zo poedig mogelijk rapport moeten litbrengen. Wat in dit communiqué bijzonder ipvalt, is, naast de vermelde vast- >eslotenheid, het gebruik van de ermen „zeer binnenkort", „zonder verwijl" en „zo spoedig mogelijk". Enige twijfel kon hieraan wel- icht nog ontstaan door de publika- ie in „De Standaard" van een me morandum, dat de Belgische mi nister van Verkeer minister P. W. Segers ten gerieve van de confe rentie, waaraan hij zelf niet deel nam, had laten opstellen. Dit me morandum is bijna letterlijk een herhaling pro memorie van de voorstellen-Van Cauwelaert-Steen- erghe voor een Moerdijkkanaal, maar het gewaagt aan het slot alleen van het recht van de Ne derlanders de aanleg te eisen van een nieuwe verbinding, waarvan het algemeen tracé in ruime mate zou steunen op het in het verslag Van Cauwelaert-Steenberghe voor ziene Moerdijkkanaal. Met dit ,,in ruime mate" steunen op het oude tracé laat de minister intussen de mogelijkheid van een wijziging open en dit is juist met het oog op de duwvaartcapaciteit van de verbinding waarvoor hij pleit, van het grootste belang te achten. In zijn memorandum geeft mi nister Segers als gewenste afme ting voor de noordersluis in de nieuwe verbinding nog een breedte aan van 18 m^ter, terwijl de Ne derlandse waterstaat voor de Vol- keraksluis 'n breedte van 24 meter aanhoudt, juist terwille van de mo gelijkheid van de duwvaart. De conceptie van de Belgische minis ter is blijkbaar achterhaald. Overigens laat de soepeler be handelingswijze, die ook hij nu voorstaat, allicht toe, dat de Schel- de-Ryn-verbinding al vast ver nieuwd en verbeterd wordt door het zeekanaal van Antwerpen door te trekken naar de Oosterschelde, waardoor van Antwerpen tot Ber gen op Zoom het tracé Van Cau welaert-Steenberghe wordt aange houden. Na de voltooiing van het Delta plan kan men dan nog omzien naar een verdere oplossing. In ieder geval wordt dan al duwvaart mogelijk en houdt het hinderlijk samenvaren van zee- en binnen schepen op de Westerschelde op. De voor duwvaart ongeschikte slui zen van Hansweert en Wemeldinge behoeven zodoende niet meer te worden gebruikt, noch voor deze vaart vergroot. Dat de regeringen nu inderdaad vaart gaan zetten achter de op lossing van het probleem, is in het Brusselse communiqué voor terza ke deskundigen voldoende duidelijk te verstaan gegeven. De deskundi gencommissies, die moeten gaan onderhandelen, zullen zeer binnen kort worden aangewezen. Van Bel gische zijde zou ambassadeur de Gruben delegatieleider zijn en de commissies zouden elk drie perso nen omvatten. Het ligt voor de hand dat de kopstukken waaraan de oplossing van het vraagstuk Gent-Terneuzen te danken viel. ge roepen zullen worden ook thans hun ervaring tot gelding te bren gen. Haar gezamenlijk rapport zou eeds voor het einde van het jaar vorden ingewacht. Als men werkelijk dit tempo gaat aanhouden, mogen we dan ook binnen afzienbare tijd de oplos sing van het Schelde-Rijn-probleem tegemoetzien. Speciaal in west-Brabant mag men zich daarover verheugen, te meer omdat hierbij nu het Benelux- kanaal zeker een rol zal spelen, dat tevens de spil is van het Kreek- rakplan. i De Nederlandse vereniging van J tweelingen heeft dit weekeinde 4 zen nationaal tweelingencongres J i op Woudschotente Zeist ge- 4 J houden. Op de trap poseerden J 4 de leden Peggy en Norma van f den Berg met de ereleden van 4 de vereniging: de Zwolse vier- J ling DorotheeRiniElly en Han In de dorpen Meloeza en Be- nihilmane in het berggebied in Oost-Algerië, hebben zondag ochtend als gevolg van aard schokken 44 mensen het leven verloren. Meer dan 80 dorpelin gen werden gewond. De eerste schok, die zondag te 9.10 uur werd gevoeld,-heeft de meeste slachtoffers geëist. De bestuurder van een hefschroef- vliegtuig, die boven het getroffen ge bied vloog, verklaarde dat van Meloe za slechts een „hoop aarde en stof' was overgebleven (de dorpelingen woonden in van leem en gedroogde modder vervaardigde hutten). Door het Franse leger beschikbaar gestelde hefschroefvliegtuigen hebben 45 ernstig gewonden naar het zieken huis te Setif ongeveer driehonderd kilometer van Algiers overgevlo gen. Weer zag geen enkele van de dui zenden deelnemers en deelneemsters kans de uitslagen in de Stern-toto" juist te voorspellen. Een nieuwe kans wordt echter geboden en de volgende zondag zijn er f 100.- te verdienen. Twee Britse zondagsbladen The People en The Sunday-Dispatch voorspellen dat het derde kind van koningin Elizabeth Prins James Ed ward zal worden genoemd. Volgens eerstgenoemd blad verluidt in Hofkringen, dat de vorstin uit lief de voor Schotland en omdat zij trots is op haar voorouders uit het huis Stuart, vrijwel zeker haar tweede zoon naar een Stuart zal noemen en wel naar James Francis Edward Stuart (16881766), zoon van Jacobus de Tweede. Senator Adone Zoli, voorzitter van de christendemocratische partij van Italië en premier in 195758 is zater dagavond in Rome op 72-jarige leef tijd gestorven.

de Stem | 1960 | | pagina 1