N4M POLITIE BOSTON ZELFMOORD AAN? It 's a BOY Toch voor weer uitstel Chessman Bollencultuur biedt perspectief Brabantse Kempen Zoveel hoofden, zoveel hoeden Directeur van Trek Air blijft in arrest Verdediging dwingt tot Voorspoedige koning bevalling in Elisabeth tegenspraak Voor BABY. BAMBI' naar INZENDERS IN BEROEP Soekarno slikt kritiek van Kroestjev Justitie blijft „walletjes'5 bestrijder* In Reusel komt bollenbedrijf Waar boeren best boeren PROTEST tegen nieuwe passen O.-Duitsland SALESMAN DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuidwestelijke wind Zoekgeraakt pool/ormulier „OVER GEHARKT PAADJE" fel aroma glijker. r op een kop verkooporganisatie ce Amsterdam, alleen- gers voor Nederland roemde kosmetische HOLLYWOOD >romotie een plaatf Zeeland en Zuid- de lijn Rotterdam- nen in of nabij het n of bereid te zijn stigen. Leeftijd ca. elbare opleiding, in en rijbewijs. "noet men voor alles oer zijn; ervaring in ranche is niet vereist, ne zal een gedegen ngen. De man moet esentatief en vooral zal worden belast en van bestaande af- r nodig nieuwe con- leggen. Bij voorkeur ito. or deze goed geho- positie gelieven een schreven sollicitatie, foto en beknopte ng in te zenden onder 2 aan S, Amsterdam-C. VAN DER STEEN 100e JAARGANG No. 23297 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur; E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat KL TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 20 FEBR. Abonnementsprijs 7.per taal, 8.20 per post, 0.54 per Buitenlandse abonnementen op aap- rvaag. Losse nummers IS «t Advertentieprijs voor de gehele cj^- lage 0.40 per mm. (Ing. MéA 1.Bij contract aanzienlijk reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities es Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 3» Na een gisteren te Maastricht ge houden conferentie tussen de offici'er van justitie en de rechtercommissa ris is besloten een bevel tot inbewa ringstelling af te geven ten aanzien van de 42-jarige eigenaar van het luchtreclamebedrijf „Trek-Air" te Maastricht, J. M. S., die op vermoe den van het doen verongelukken van de eenmotorige Fokker S-ll. die met de 23-jarige vlieger B. Kleijn aan de stuurknuppel op 22 januari in Het Kanaal bij Dover is gestort. Het onderzoek van de dienst lucht vaart rijkspolitie heeft uitgewezen, dat er voldoende termen aanwezig zijn om dit bewijs van inbewaring stelling af te geven. S. is naar het huis van bewaring in Maastricht overgebracht. Koningin Elizabeth van Enge land heeft 'gisterenmiddag om half vijf het leven geschonken aan een zoon. In de verklaring van het Buckinghampaleis werd gezegd, dat de 33-jarige konin gin voorspoedig bevallen is. „Hare majesteit en het jonge prinsje maken het beiden goed". De verklaring was ondertekend door de artsen, die de koningin hebben bij gestaan: de gynaecoloog John Peel, Lord Evans, Sir John Weir en dr. Ver non Hall. Aan de hoofdingang van het paleis werd de bekendmaking opgehangen. Tweeduizend mensen begroetten daar het nieuws van de geboorte van het „Vrijdagskind", dat volgens een oud Engels versje „beminnelijk" is. Behalve genoemde artsen waren in het paleis o.m. ook nog de zestigjarige vroedvrouw Helen Rowe en haar as sistente Annette Wilson in het paleis. Het is de eerste baby van een rege rend vorstin in Engeland sedert ko ningin Victoria in 1857 het leven schonk aan prinses Beatrice. De nieuwe prins zal na de elf jarige prins Charles in aanmerking komen voor troonsopvolging. Daar na volgen respectievelijk zijn ne genjarig zusje prinses Anne en de zuster van koningin Elizabeth, prinses Margaret. Prins Philip dronk met leden van het hof een glas champagne op het nieuwe prinsje. Onmiddellijk werd als eerste de mi nister van binnenlandse zaken, Butler, telefonisch op de hoogte gesteld. Euwenlang is het de gewoonte geweest dat de minister van binnenlandse za ken getuige was van de geboorte. Deze traditie is echter in 1948 bij de ge boorte van prins Charles afgeschaft. Spoedig na de geboorte bezocht prins Philip de koningin en zijn twee de zoon. Hij verliet zeer verheugd het vertrek. .Het is een jongen", zei hij tegen leden van het hof die in de gang wachtten. Ieder wenste hem geluk. In Londen verschenen binnen tien minuten na de officiële bekendmaking de eerste bestelauto's van kranten op straat die voorzien waren van aan plakbiljetten waarop stond: „It's a boy". Verwacht wordt, dat het prinsje ove- ongeveer vier weken tijdens een besloten plechtigheid op Bu ckinghampaleis zal worden ge doopt. Als namen voor de nieuwe prins zijn o.a. genoemd George (naar wijlen koning George, de vader van de koningin), Albert (de echt genoot van koningin Victoria) en Andrew (de vader van prins Phi lip), maar er is officieel nog niets over de namen bekend. Deze jongste telg van het Britse Onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte van het Britse prinsje stroomden duizenden Lon- denaren naar Buckingham Palace om met eigen ogen de officiële aan kondiging op het hek te zien. (Telefoto) vorstenpaar zal slapen in de wieg, waarin 33 jaar geleden zijn moeder lag. Er is nog een tweede, kleinere, met wit satijn afgezette wieg, die bijna zestig jaar geleden voor de hertog van Gloucester is gebruikt. De koningin heeft voor haar derde kind een marineblauwe kinderwagen gekocht. (Advertentie) Torenstraal 11 Breda TWEE HELIKOPTERS brengen maandag kardinaal König en dr. Kratzl, die in Varasdin in Joego-Sla- vië verpleegd worden, naar Wenen terug. DE GRIEP heeft ongeveer 15 pet. van de beroepsbevolking van de stad Groningen in zijn greep. Verscheide ne bedrijven ondervinden grote stag natie. DE GEHEIMZINNIGE satelliet is al vijfmaal waargenomen en eenmaal gefotografeerd. Hij heeft de naam 1960 Alpha gekregen. DE RADIOACTIVITEIT boven de Sahara was 48 uur na de atoom- proef der Fransen 50 maal zo groot als normaal, doch dat is altijd nog minder dan de straling die men on dergaat tijdens een röntgenonder zoek, aldus de Franse deskundigen. DE DEENSE PREMIER H. C. Han sen is gisterenavond om tien over half elf na een langdurige ziekte overleden. Hij is 52 jaar geworden. De oorzaak van zijn overlijden is keelkanker, die zich had verspreid naar de longen. J Weersverwachting van het w K.N. M.I., geldig tot vanavond, opge- maakt gisterenavond 23.15 uur: Aanvankelijk zonnige perioden. j Later echter toenemende bewol- t t king maar geen neerslag van be- i tckenis. Matige tot vrij krachtige J J zuidwestelijke wind. Minder koud. t Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: i Uchte stijging der temperatuur. J J Bewolkt tot zwaar bewolkt. En- i 4 kele neerslagvlagen. 4 t Vandaag: Zon onder 18 01 uur. Maan onder 11.35 uur. J J Zondag: Zon op 7.46 uur. Maan f op 3.19 uur. Zon onder 18.03 uur. t t Maan onder '2.22. uur. i Maandag: Zon op 7.44 uur. Maan J J op 4.21 uur. Chessman is gisteren niet naar de gaskamer gebracht. Hij leeft nog. Gouverneur Brown van Ca- lifornië heeft de man, die al zeven keer uitstel van executie in de meest letterlijke zin ver kreeg, uitstel van de gaskamer verleend voor ten minste zestig dagen. Terwijl de voorbereidingen voor de terechtstelling van Chessman, die twaalf jaar geleden ter dood werd ver oordeeld, in volle gang waren, kwam toch nog het bericht van het uitstel. Bewakers hadden hun „dodenwacht" betrokken. De veroordeelde had zijn „galgenmaaT' genuttigd. En in het vooruitzicht, dat binnen een half et maal bewakers hem met riemen zou den vastbinden in de stoel binnenin de kleine, van ramen voorziene ka mer, waarbuiten de gevangenisdirec teur en officiële getuigen zouden zijn, kwam het bericht: gouverneur Brown zal de gehele kwestie van de doodstraf voorleggen aan de wetgevende orga nen van de staat Californië, die in maart bijeenkomen. Zou deze boodschap niet gekomen zijn, dan zou tien uur later een bewaker een handle hebben over gehaald. Een compacte massa cy aankali. ter grootte van een ei, zou door die beweging in een onder de stoel staande bank met zwavelzuur zijn gevallen. Dan zouden wolken cyaangas ontstaan zijn, even do delijk als het beruchte „Zyklon B", dat in de Duitse vernietigingskam pen werd gebruikt. Chessman is opnieuw voorlopig daarvan gevrijwaard. Twee motieven ,,Ik wil de bevolking van Californië de gelegenheid geven zich, door be middeling van de kamer en senaat van onze staat, uit te spreken over de doodstraf". Dit verklaarde gouverneur Brown, nadat Chessman persoonlijk om een uitstel van executie had ver zocht. Een ander motief voor het uitstel was de komende reis van Eisenhower naar Zuid-Amerika. De executie van Chessman zou, naar de mening van de gouverneur, vijandige reacties hebben kunnen uit lokken. Van de onderminister van buiten landse zaken had de gouverneur nl, een telegram ontvangen, waarin werd gezegd, dat de regering van Urugay uiting had gegeven aan haar ernstige ongerustheid over verwachte demon straties van studenten en anderen te gen Chessmans terechtstelling wan neer president Eisenhower zou komen. Andere dader? De advocaten van Chessman zouden de identiteit kennen van degene die in werkelükheid zou hebben bedreven wat Chessman ten laste werd gelegd. In een brief, die pas na zijn dood geopend mocht worden, zou Chessman die naam geschreven heb ben. Chessman toonde zich, toen hij voor de achtste keer uitstel kreeg, „bijzonder opgelucht", zo verklaarde een bewaker. De chef van de afdeling moord van de Bostonse politie Joseph Fallon kwam gisteren in de ge tuigenbank tijdens het proces tegen Van R. Deze getuige had Van R. begeleid tijdens de trein reis van New York naar Boston. Onderweg zou Van R. aan Fal lon hebben gevraagd: „Waarom zou dit moord zijn? U heeft mij verteld dat ze is overleden ten gevolge van verdrinking. Dat is manslag, geen moord". Fallons getuigenis volgde op het voorlezen van een stenografisch ver slag van de verklaring, die Van R. op 30 september te Brooklyn had afgelegd. Rechter Murray had vastgesteld, dat die verklaring ,,een vrijwillige bekentenis" was geweest, ofschoon Van R. hem onmiddellijk weer had ingetrokken, toen de politie hem vroeg de verklaring voor zijn kapi tein voor te lezen. Fallon deelde mee, dat in Van R.'s verklaring sprake is van een haastig bezoek van de verdachte aan de hut van Lynn om streeks zeven uur 's avonds dezelfde avond waarop zij overleed. Er staat in dat hij haar toevalli gerwijze had geslagen in een 'twist gesprek. Fallon had -tijdens zijn verhoor la ten doorschemeren, dat de kinderen van Spector „zekere verklaringen zouden afleggen". Voordat Van R. de verklaring aflegde had hij de kapi tein al meegedeeld: ,,Ik realiseer me voor honderd procent, dat zij (de kinderen) met bewijzen zullen komen aandragen, die me de nek kunnen breken". '<dat Van R. deze verklaring had aC*:*egd vroeg Fallon hem of het Namens de heren J. Joosten en J. Visser te Oosthuizen, wier' poolfor- mulier, waarop een derde van de laatste hoofdprijs zou zijn gevallen is zoekgeraakt, is mr. dr. C. Berkhou wer te Alkmaar, tot wie de heren zich om rechtskundige bijstand heb ben gewend, voornemens beroep aan te tekenen tegen het besluit van de K.N.V.B. om vooralsnog niet tot uit kering van de prijs aan de heer Joos ten over te gaan. De heer Berkhou wer beroept zich op het toto-regle ment en wenst een uitspraak uit te lokken van de notaris, die het geschil zal moeten beslechten. Verder hoopt mr. Berkhouwer voor de commissie van geschillen door middel van ge- 1 tuigen de juistheid aan te tonen van de door de beide heren uit Oosthui- I zen afgelegde verklaringen. ..een ware verklaring was". Dat moet hij zijn, aldus Van R. Waarom? Stel me niet te veel vragen, aldus Van R. Moord onmogelijk Onder kruisverhoor gaf Fallon toe, dat hij het gangboord had gezien toen hij keek naar het promenade- de'; vlak naast Lynn Kaufmanns hut. (De verdediging zal willen aantonen, dat mevr. Kaufmann dat gangboord heeft geraakt, toen zij zich in het wa ter van de Bostonse haven gooide, waardoor ook de verschillende kwetsuren verklaard kunnen worden, die het lichaam vertoonde). Stephanie Spector en de Chinese jongen Pat Lee hebben geen van tweeën in hun getuigenis gezegd van R. de hut van mevr. Kaufmann te hebben zien binnengaan. Onder kruisverhoor moest Fallon toegeven, dat hij Van R. weliswaar had gezegd, dat de kinderen getuigenis zouden afleggen, maar dat hij toen nog niet met die kinderen had besproken, wat voor getuigenissen dat zouden zijn. Hij ontkende op vragen van de verdediging, dat hij tegenover een verslaggever van de t.v. zou hebben gezegd: „Ik ben van oordeel, dat moord onmogelijk is". Die verklaring heb ik nooit afgelegd, aldus Fallon. Bandopname Vervolgens vroeg de verdediging hem, of hij tegenover dezelfde ver slaggever had verklaard, dat de ge storven vrouw wellicht „per ongeluk aanraking is gekomen met een voorwerp, waarvan zij geen reden had om aan te nemen dat het er was" toen zij van het schip viel. Fallon wilde deze verklaring niet ontkennen, maar hij zei, dat hij hem nooit „in deze vorm" had gezegd. Overigens had hij deze woorden ge bezigd in de periode van 21 tot 24 september, dus voor de arrestatie van de Nederlander. Rechter Murray bepaaldedat de jury deze verkla ringen niet in zijn overwegingen mocht betrekken, tenzij zij „door de getuigen zouden worden bevestigd". De verdediging heeft verzocht een bandopname van Fallons verklarin gen tegenover de t.v.-verslaggever te mogen laten horen. Rechter Murray nam dit verzoek in overweging. Premier Kroestjev is de tweede dag van zijn verblijf in Indonesië be gonnen met kritiek die zijn gastheer, president Soekarno, zichtbaar onaan genaam trof. Dit gebeurde bij de plechtigheid van het heien v4n de eerste paal voor het enorme stadion dat even buiten Djakarta voor 12,5 miljoien dollar wordt gebouwd voor de komende Aziatische spelen. Dit stadion, zei Kroestjev, „is ouderwets en kost te veel geld". Ver der had hij aanmerkingen op de plan nen voor een sporthal, een hotel en andere gebouwen die bij het stadion zullen verrijzen. „Dit is slechts mijn persoonlijke mening", voegde hij er aan toe. Soekarno onthield zich van commentaar. Later zei Kroestjev ook nog, dat de Indonesiërs even hard moeten werken als de Russen, om het stadion voor 1962 af te krijgen. Na de plechtigheid reden Soekarno en Kroestjev terug naar het presi dentiële zomerpaleis te Bogor (het vroegere Buitenzorg), waar zij de nacht zullen doorbrengen. Vandaag beginnen zij aan een rondreis door Indonesië, die begint in Bandoeng. Gisteren werden ook de eerste re sultaten van Kroestjevs bezoek be kendgemaakt. Het Russisch-Indonesi- sche handelsverdrag, dat in augus tus van het vorige jaar afliep, werd verlengd tot eind van dit jaar. Het openbaar ministerie zal voort gaan met zijn actie tegen de prosti tutie, zei gisteren de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank, tijdens de behandeling van een zaak tegen zeven kamerverhuurders. Het moet toch mogelijk zijn de „wal letjes" weer tot een normale wjjk te maken, zei hij. Hij eiste tegen alle verdachten een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met als bijzondere voorwaarde dat zij gedurende de proeftijd van drie jaar geen kamers meer verhuren of ter beschikking stellen. Een der verdedigers en een getui- ge-deskundige, een seksuoloog, voer den wat zij zagen als praktische bezwaren aan tegen de actie van de justitie. Uitspraak op 4 maart. (Van onze verslaggever) In Reusel, zo'n dertig kilometer ten zuidwesten van Eindhoven, komt een bedrijf voor het drogen en schoonmaken van bloembollen. De man, die met dit idee in zijn hoofd rondloopt en dit jaar voor ongeveer anderhalf miljoen gulden aan bolcul- tures omzet in die hoek van Noordbrabant, is de bollenkweker C. Laan uit Venhuizen, in de kop van Noordholland. Zijn Westfriese afkomst ver raadt zich in zijn spraak, weer spiegelt zich in zijn robuust postuur en markante kop, kan men ook en vooral terugkennen in zijn koppige wilskracht. Zijn allermoeilijkste pioniersjaren zijn achter de ug. En voor me nige Brabantse boer is hij een Westfries monument van be trouwbaarheid geworden. Vijf jaar geleden begon hij te pio nieren met zijn bollen op de Bra bantse zandgj' inden, daarmee onze lagere schoolwijsheid dat alleen de „geestgronden" ten zuiden van Haarlem geschikt zouden zijn voor de bollencultuur. logenstraffend. Tulpen mislukten. „Vanwege de niet constante waterstand", zegt hij. Gladiolen en irissen slaagden. Garanties Aan de boeren verkoopt hij plant goed, dat tevoren op zijn bedrijf te Venhuizen is geselecteerd. Op zegel geeft hij de boer de garantie dat mits deze zich aan een aan tal voorwaarden houdt, door beide partijen te controleren, zoals soort van bemesting en het wieden van onkruid, er door hem ook een be paalde prijs voor de bloembol zal worden betaald. Per bunder irissen ligt deze garantie op 16.000 tot 20.000 gulden, voor de gladiolen is dit in doorsnede zo'n 12.000 gulden. Het komt er op neer, dat de boer per ha circa 5.000 gulden schoon kan overhouden. negen kinderen best geboerd na Toon Klaassen, die in 1939 uit Gilze uml(gratie' van Vi" naar Middelbeers vertrok en daar Boerse hectares h3" best boerde, o.m. dank zij de bollen. Twaalf duuzend Piet Daas uit Teteringen, die tien jaar geleden naar Middelbeers ver trok, beaamt dit. Hij heeft met zijn vrouw (Mar- garetha van Tichelen) en met zijn Wij troffen hem aan toen hij be zig was een regeninstallatie aan te leggen. „Kostbaar gedoe-tje", merkten wy op. „Twaolf duuzend", zee d'n Piet. Of ie dat zo maar voor het op scheppen had, wilden we weten. „Verdiend an een paar bunderkes bolle", zei boer Daas vierkant. Uit Gilze Toon Klaassen, op een steen worp afstand van Piet Daas, lijkt in heel wat opzichten op zijn buurman. Ook hp komt uit midden-Brabant, uit Gilze-Rijen Toen hij in '39 trouwde met Dina Bink uit Molenschot be gon hij te Middelbeers een ge mengd bedrijf. Negen kinderen en z'n pront vrouwke zijn de trots van zijn leven. En z'n be drijf (Vervolg pagina 3) Hoe moeilijk het begin van de bollencultuur te Wintelre (gem. Vessem) was, vertelt de heer H. Clessens, directeur van de Boerenleenbank daar en wethouder van die gemeente. Hij was een der eerste klanten van de heer Laan. ,Jedereen lachte me uit", zo vertelt de heer Clessens. „Een paadje naar mijn bollenveldje harkte ik 's zaterdags altijd zorgvul dig op. En als ik dan 's maan dags terugkwam, zag ik grote voetstappenmaar oou klei ne hakskes. Moeder de vrouw van mijn uitlachers was ook mee gaan kijken DE Was het misschien een wat vroege „zomerzotheid" of bezielde de leerlingen van de ulo-school aan de Olmenlaan in Middelburg iets anders, toen zij gisteren „behoed" op school verschenen? Wie kan trouwens nagaan, hoe zo'n zot idee ineens wordt geboren, al is het dan een tijd waarin carnavaleske gedachten ge makkelijk kunnen opbloeien. Gisterenochtend kwamen een stuk of tien leerlingen naar school met ieder een merk waardig hoofddeksel op, ken nelijk uit een lorrenm?.nd of van een duistere zolder ge haald. 's Middags was de ge hele klas wei-behoed aan de les. Het leverde een complete show van alle modellen uit de afgelopen halve eeuw op. De leraar neemt het nuchter op, want ach, alles gaat voor hij, zelfs de kolder die de jeugd letterlijk naar het hoofd kan stijgen. Maar een uitstekend geslaag de mop, dat was het. De Amerikaanse ambassade in Bonn heeft gisteren meegedeeld, dat de V.S., Engeland en Frankrijk bij de Russische opperbevelhebber in Duitsland hebben geprotesteerd. De drie protesterende landen verklaren, dat nieuwe door de Russische mili taire autoriteiten aan de westelijke militaire missies in Oost-Duitsland verstrekte passen „onaanvaardbaar" zijn. In de oude passen is sprake van vergunning voor westelijke officieren om in Oost-Duitsland te reizen. In de nieuwe passen is „Oost-Duits land" vervangen door „de Duitse de mocratische republiek".

de Stem | 1960 | | pagina 1