VERLAGING VEERTARIEF WESTER-SCHELDE Van R. luisterde gesprek af Chessman vandaag de Caryl naar gaskamer Kroestjev in Djakarta enthousiast bejubeld Minister Korthals kondigt aan in Tweede Kamer: \POLITIE-GLJUlGh BEWEERI: Akkoord bestuur met provinciaal later zorg van HOERA VOOR! TOTO 100! 5uzzeIpot (fl. 6417,58) blijft staan Protest van verdediging Na kil afscheid in Rangoon Man zonder emoties T.V" daagt Varagids DAGBLAD VOOR ZEELAND Autohandelaar verduisterde „halve RAI" Franse bommen op Tunesië Tuinbouw: géén vestigingseisen Voor brommers: maximum nodig Arrestaties in Marokko NA TWAALF JAAR JURIDISCHE STRIJD: 5 Meer bewolking Geen medelijden Barmhartigheid Hongkong levert Nederlander niet uit Filomena was geen blijvertje 100e JAARGANG No. 23296 Uitgave N.V. Uïtg. Mij. Neerlandia Directeur. E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J- v- Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aara- rvaag. Losse nummers 15 ei- Ad ver ton ti oprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat_24!_ teL_2601_—OOSTBURG, Nieuw straat 41, tel. no. 35 De recherche te Utrecht heeft de 50-jarige Utrechtse autohandelaar J. van O. gearresteerd, verdacht van verduistering van tenminste 45 auto's ter waarde van f 150.000.- en oplichting, van vijf personen. O. verduisterde 23 auto's, die op zijn naam werden gefinancierd, ter wijl hij 22 huurauto's van een Am sterdamse garage verkocht. Het geld hiervan stak hij in eigen zak. Daarnaast verkocht hij aan vijf personen een auto, die zogenaamd door hem gefinancierd werden. In werkelijkheid betaalde een financie ringsmaatschappij het geld. De af lossing van de vijf kopers verduis terde hij eveneens. Een Franse bommenwerper uit Algerië heeft „enkele bommen van groot kaliber" op Tunesië laten val len, zo meldt een communiqué van het Tunesische ministerie van voor lichting. Volgens het communiqué vielen de bommen in Ben Ainine, ongeveer 80 km ten zuiden van de Middellandse Zee en richtten zij „materiële scha de" aan. De Tunesische regering heeft een scherp protest bij de Fran se ambassade in Tunis ingediend. Van Franse zijde in Tunis is nog geen commentaar gegeven op het in cident. In het communiqué werd geen melding gemaakt van persoonlijke ongevallen. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Korthals is bereid tot een „bepaalde verlaging" van de tarieven op de Zeeuwse veren voor voetgangers, rijwielen en bromfietsen. Indien voor de financiering van het Sloeplan een oplossing wordt gevonden zal met de uitvoering worden begon nen. Het Kreekrakplan vraagt een uiterst zorgvuldige bestude ring. Het rapport over de oesterproeven in het Veerse Gat is dezer dagen klaargekomen. Binnenkort zal de minister overleg plegen met zijn collega van Landbouw, bij wie de uiteindelijke beslissing ligt. Het overleg met België over de Schelde-Rijnver- binding is weer geopend. Er is met België overeenstemming be reikt over de verbeteringen aan en rond het kanaal Gent-Ter- neuzen. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de klacht van de overbelaste bussen in de Langstraat. De minister zag geen aanleiding om de spoorlijn opnieuw voor personenvervoer open te stellen. Een ontwerpregeling voor de ver goeding van onteigeningen is nog in studie. Voor de landbouw zijn er vestigingsmogelijkheden elders. Met de onteigeningen kan overigens nog geen haast worden gemaakt, omdat het officiële verdrag tussen beide landen nog niet tot stand is geko men. De afdeling tuinbouw van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité heeft in haar vergadering van giste ren besloten „zo krachtig mogelijk stelling te nemen" tegen het advies van de S.E.R. aan de regering inza ke de erkenningseisen voor de tuin bouw. De S.E.R. had zich uitgespro ken tegen invoering van vestigings eisen in de landbouw en tegen hand having van de bestaande vestigings eisen in de tuinbouw. DE 5 PLUS de maximum 1,2 voor het overheidspersoneel geldt ook voor het onderwijzend personeel waarvan de slarissen door het rijk worden vastgesteld of goedgekeurd. DE OUDSTE ZOON uit een gezin met vijf kinderen, de 22-jarige J. Bollen uit Keipen (L.) is gisteren op weg naar zijn werk met zijn mo tor tegen een vrachtauto gereden en daarbij op slag gedood. EEN RECORD in Blij dorp: gisteren werd er voor de zesde keer een orang-oetan geboren. Dat heeft geen dierentuin ter wereld ooi no teerd. gepres- Al deze mededelingen deed mi nister Korthals gisteren in de Tweede Kamer, waar de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde was. De minister en staatsse cretaris Stijkel voerden gedurende vele uren het woord om de zeven tien afgevaardigden, die eerder in de week hun wensen hadden voor gelegd, te beantwoorden. Over de veertarieven op de Wes- terschelde zei de minister, dat het aanvankelijk de bedoeling was, dat tegelijk met de tariefverlaging het provinciaal bestuur een deel van de lasten van het rijk zou overnemen. Het provinciaal bestuur heeft dat echter geweigerd. De minister wil nu toch tariefsverlaging invoeren in de hoop, dat hij er in zal slagen alsnog met de provincie tot overeenstem ming te komen. Over het Sloeplan zei de minister verder nog, dat dit j.aar met de on derzeese oeververdediging ter plaat se kan worden begonnen. Ook dit jaar reeds zullen de bedrijven, die daarvoor belangstelling hebben, zich buitendijks kunnen vestigen. Voordat het rijk echter een bijdrage verleent in de financiering van het eigenlijke Sloeplan moet wel vaststaan, dat er van de zijde van het bedrijfsleven inderdaad belangstelling bestaat. Het Kreekrakplan is volgens de minister zo ingrijpend, dat er nog veel overleg en studie nodig zal zijn. De werken langs het kanaal van Terneuzen zullen, voor zover zij op Nederlands gebied liggen. 200 mil joen gaan kosten. België neemt daarvan tachtig procent voor zijn rekening. De tarieven van de ha venrechten zullen niet hoger zijn dan elders met reductie voor de bedrijven ter plaatse. De huidige regeling van de spoorwegtarieven zal ook na 1961 gehandhaafd blij ven. Zeeuwsch-Vlaanderen blijft het voordeel houden van het Bel gische tariefsysteem en van de speciale exportzeehaventarieven. Brom fietsvergunning Minister Korthals zei over de ver keersveiligheid, dat hijzelf er van overtuigd was, dat ook buiten de bebouwde kom een maximum-snel heid zal moeten komen. Een vereen voudigde regeling voor betere be scherming van voetgangers zal niet lang meer op zich laten wachten. De minister wacht nog op een advies over de vraag of „bromfietsvergun- ningen" moeten worden ingesteld. De minister ontkende met de mees te nadruk de socialistische bewering, dat de regering niet alles over zou hebben voor de veiligheid van Fries land en Groningen, Maar inpoldering van de Lauwerszee is voor die vei ligheid niet nodig. Dat kan ook met verhoging van de bestaande dijken. Overigens herinnerde de heer De Ruiter (C.H.U.) er bij de replieken aan, dat de P.v.d.A. zich nu zo druk maakt over de Lauwerszee cn daar vorig jaar met geen woord over heeft gesproken. Over de eigen tunnelplannen van de gemeente Amsterdam zei de minis ter, dat hiertegen in beginsel geen bezwaar bestaat als Amsterdam kans ziet om de financiering zelf te verzorgen en als ze bovendien niet in strijd komt met het algemene fi nancieringsbeleid van de regering. In beginsel is er ook geen bezwaar tegen, dat de gemeente in een dei- gelijk geval tol gaat heffen voor het gebruik van de tunnel, ook weer in dien deze tol niet zo hoog is, dat ze in strijd komt met het algemeen be lang. Staatssecretaris Stijkel sprak over de moeilijkheden voor het internatio nale vervoer. Helaas is het nog steeds zo, dat andere landen aan het Nederlandse vervoer veel belemme ringen in de weg leggen. ETr was deze week geen enkele foutloze inzending, zodat de puzzelpot, die alweer tot bijna f 6500 is gegroeid, blijft staan. En omdat Carnaval weer voor de deur staat is er volgende week voor de beste inzending een CARNAVALSPREMIE van elfhonderd elf gulden en elf cent ter beschikking. Dat is dus weer de moeite waard, puzzel vrienden. De hele pot volgende week of.... die vette premie. Succes ermee In de afgelopen week zijn in Ca sablanca en vele andere Marokkaan se steden negen leiders van de „Na tionale Unie van Volkskrachten" (U. N.P.F.) gearresteerd. Deze partij is voortgekomen uit de Istiqlal, de re geringspartij sinds het onafhankelijk worden van Marokko en zij is ont staan na een splitsing in deze partij. Drie arrestanten worden beschul digd van samenzwering tegen de staat. In Rabat doen hardnekkige ge ruchten de ronde dat een komplot is verijdeld, dat ten doel had kroon prins Moelai Hassan te vermoorden. In het proces tegen Van R., dat in Boston wordt gehouden, verscheen gisteren als getuige luitenant Arthur Cadigan jr. van de Bostonse havenpolitie, die op 21 september aan boord van de „Utrecht" kwam om de logboe ken van het schip met de eerste officier door te nemen. Hij zei dat Van R. toen buiten de kaar- tenkamer de conversatie had gevolgd. Cadigan verklaarde, toendertijd niet geweten te heb ben wie er buiten aan het raam stond mee te luisteren. De offi cier van justitie vroeg hem of hij die persoon nu kon identi ficeren. Jawel, het was de ver dachte, aldus Cadigan. De tweede politieagent was luite nant Victor Kaufman, chef van de moordbrigade van Brooklyn-west. De ze verklaarde, dat Van R. aanvan kelijk ontkende enige intieme om gang met mevr. Kaufmann te heb ben gehad. Een dag later gaf hij tenslotte dit toch toe. Rechercheur William McKeever, ook van Brook lyn, getuigde, dat hij om één uur 's nachts van 30 september begonnen was met het verhoor van Van R„ een verhoor, dat zeven uur later door luitenant Kaufman werd overgeno men. McKeever deelde mee, dat Van R. had toegegeven een verhouding met mevr. Kaufmann te hebben ge had en vervolgens om een persoon lijk onderhoud met kapitein Joseph Fallon, de chef van de afdeling moordzaken van Boston, te hebben gevraagd. In zijn verhoor had Kaufman ge vraagd, waarom Van R. er op stond zqn logboek mee naar het politiebureau te nemen. Van R. zou hierop hebben geantwoord, dat hij verantwoording moest afleggen van de tijd tussen zeven en acht uur 's avonds, speciaal voor een periode van twintig minuten. Kauf- Premier Kroestjev is gisteren voor een bezoek van twaalf da gen aan Indonesië, in Djakarta aangekomen. Hij werd begroet door president Soekarno, tal rijke officiële personen en een menigte van naar schatting een half miljoen mensen. Deze druk- EEN GROOTS welkom viel gisteren kapitein en bemanr.'ng van de „Inge Toft in Haifa ten deel. Ik wil toch nog eens proberen door het Suezka- naal te varen, zei de kapitein tot de enthousiaste Israëliërs. DE PAUS heeft gisteren de premier van Marokko in officiële audiëntie ontvangen. EEN SLOPER die een .zwaar kistje van een twintig meter hoge stelling had geschopt, waardoor een steiger- rnaker, die het kistje op zijn hoofd kreeg, werd gedood, is gisteren in Den Haag tot twee maanden voorwaar delijk veroordeeld. IN INDIA wordt beweerd dat de Da lai Lama grote delen van fabelach- "ge schatten die hij op zijn vlucht Tibet zou hebben meegevoerd aan het verkopen is. t het K.N. J opgemaakt i MC,ers.ve™ach«nE van i M.I. tot vanavond, c J Sisterenavond 23.15 uur: i *?er bewolking met plaatselijk f t enige regen. Zwakke tot matige J J JY1 u,t zuidelijke richtingen. t ezelfde temperaturen als giste-1 0 i*en iets hogere. V erwachting van het Belgisch 1 weerkundig instituut: J J Dver het algemeen bewolkt of i f nevelig. 's Nachts en 's mor- Sens hier en daar mist. Dezelfde 5 t temperaturen als gisteren. 2 Vandaag: Zon onder 17.59 uur Maan onder 10.55 uur. Morgen: Zon op 7.48 uur. Maan 2 op 2.10 uur. .■vtLk..:...::- De KNVB-verenigingen hebben op initiatief van het comité „Toto 100" een bedrag bijeengebracht om te komen tot een kunstzinnge uitbeel- ding van hun vreugde over de Z honderdste toto. Het hierbij afge- Z beelde ontwerp van de jonge Rot- Z terdamse beeldhouwer Huib Noor- Z I lander (drie juichende figuren) Z is thans goedgekeurd. Het krijgt Z een plaats in het bonds,gebouw. Z (Van onze redacteur) Vandaag zal Chessman ster ven. De man die twaalf jaar ge leden ter dood werd veroor deeld en er telkens weer in slaagde op het laatste moment uitstel van executie te krijgen, wordt vanavond om 7 uur (Ned. tijd) naar de gaskamer geleid van de San Quentin- gevangenis in Californië. Het hooggerechtshof ver wierp zijn laatste beroep en weigerde een aanbeveling te doen tot gratieverlening. Dit betekent dat ook gouverneur Brown geen genade voor recht kan laten gelden. Caryl Chessman, die men wel „de man zonder ziel" heeft ge noemd omdat hij geen enkele maal van emoties heeft blijk gegeven, toonde gisteren voor het eerst een zweem van w-ekhartigheid. Hij diende zelf een gratieverzoek in bij de gouverneur, ofschoon hij tevoren had verklaard dat hij nooit op de knieën zou vallen voor een man die eerder geweigerd had het doodvon nis tegen hem te wijzigen. De nu 38-jarige Chessman werd indertijd veroordeeld wegens aan randing, ontvoering en roof. Er wa ren achttien beschuldigingen tegen hem ingebra'cht. In een auto met een rood licht op het dak om die op een politieauto te doen lijken maakte hij o.a. jacht op verliefde Taartjes die de eenzaamheid had den opgezocht. Hij beroofde ze en rerschillende keren randde hij zijn vrouwelijke slachtoffers aan, reden waarom hij tot de gaskamer werd veroordeeld. Chessman verkreeg zijn eerste uitstel doordat de stenograat, die de rechtszitting had genotuleerd, voor het beëindigen van zjjn werk kwam te overlijden. Een ander moest de verslagen afmaken. Chessman protesteerde tegen het feit dat de nieuwe stenograaf fa milie was van de openbare aan klager. Bovendien, beweerde hij, zat het verslag vol fouten. De exe cutie werd opgeschort en Chess man blééf procederen, twaalf jaar lang De boeken, die hij in de gevan genis schreef, maakten hem be roemd. Vooral „Dodencel 2455" zijn eerste werk heeft indertijd veel opgang gemaakt. Meer dan 150.000 dollar hebben zijn boeken hem opgebracht. Hij betaalde er zijn advocaten mee, hardnekkig volhoudend dat hij niet de „ban diet met het rode licht" was. De naam van de man die in de be ruchte auto zat zou hij bekendma ken in een brief die eerst na zijn dood geopend mocht worden.... Arthur Koestier heeft indertijd een brief geschreven over de ver schrikkingen van de dodencel, de psychische marteling van de we tenschap dat elke dag de laatste kan zijn. Koestier heeft maar en kele maanden in zo'n cel gezeten, Chessman twaalf jaar. Desondanks heeft de man uit Californië nooit de indruk gewekt dat de „dialoog met de dood" hem kwelde of zelfs maar vermoeide. Enkele dagen ge leden gaf hij een persconferentie. Hij rookte rustig een sigaret en maakte grapjes met de verslagge vers. Gouverneur Brown heeft beweerd dat hij nooit een zweem van be rouw heeft kunnen constateren bij Chessman. Hij is een man zonder gevoel, zei hij. En inderdaad: Chessman heeft even weinig mede lijden met zichzelf getoond als met zijn slachtoffers. Zijn verstand bleek ver boven het algemeen ge middelde te liggen, maar zijn ver mogen om algemeen menselijke emoties te ondergaan bleek vrijwel nihil. CHESSMAN geen kans meer Psychiaters hebben indertijd ver klaard dat een ernstige ziekte in zijn kinderjaren het bewustzijn van Chessman heeft verminkt. Op zyn zestiende jaar ging hjj het pad der misdaad op en tien jaar later hoor de hij het doodvonnis. Nu, twaalf jaar nadien, beven zijn handen niet. Eisenhower heeft uit binnen- en buitenland verzoeken ontvangen tussenbeide te komen. Officieel kan de president niets doen, hoogstens zou hij een brief kunnen schrijven naar de gouverneur, maar volgens Hagerty was hij niet van plan dit te doen. De Osservatore Romano heeft gisteren een beroep op de Califor- nische gouverneur gedaan barm hartig te zijn voor Chessman, die al twaalf jaar aan een stuk ,,een ongehoorde straf" heeft ondergaan. Gisterenavond om 9 uur heeft Chessman nog een nieuw beroep ingediend bij het Opperste Ge rechtshof van Californië te stond in scherpe tegenstelling tot de verlatenheid op het vlieg veld van Rangoon in Birma, waar alleen officiële personen en de pers de premier uitgeleide deden. Duizenden waren al vroeg opgeko men om de Sovjetpremier op het vlieg veld en de weg naar het paleis waar de Russische gast zijn intrek zal ne men, te zien en toe te juichen. Het vervoer was gratis. Alle straten waren met Indonesische en Sovjetvlaggen versierd en op plei nen hingen reusachtige kleurenpor- tretten van Kroestjev en Soekarno. In de straten reden auto's met luid sprekers waardoor men de bevolking opdiep Kroestjev toe te juichen. Langs de straten stonden zwaar bewapende militairen en politiemannen. Ook de auto waarin Kroestjev en Soekarno naar het paleis reden, was vergezeld van een zwaar bewapend escorte. „Wij hoorden dat Indonesië een warm land is", zei de Russische gast in zijn toespraak. „Wij voelen ons nu warm maar niet vanwege de zon, maar vanwege het warme welkom", voegde hij -eraan toe. Een beetje warmte kon hij best ge bruiken, want zijn tweedaags be zoek aan Birma en het afscheid wer den gekenmerkt door een beleefde houding, zonder enige hartelijkheid, van de autoriteiten gereserveerdheid en zelfs harde woorden in een deel van de pers en onverschilligheid van de bevolking. De rechterlijke macht van Hong kong, heeft geweigerd te voldoen aan het Nederlandse verzoek tot uit levering van J. van S„ de 42-jarige leider van een dansgroep die in Ne derland onder verdenking van vrou wenhandel staat. Als gevolg van het verzoek tot uitlevering werd var S. onlangs gearresteerd, maar terstond vrijgelaten nadat de rechtercommis saris en de officier van justitie tot de conclusie waren gekomen, dat de gronden van het verzoek om uitleve ring van de Nederlandse regering on voldoende waren om de uitleverings procedure aanhangig te maken. Een beeld van het proces Van R. in Boston. Kapitein Albert J. de Bruijn van de „Utrecht" (links) spreekt in het gerechtsgebouw met William di Guiseppe, assistent van de openbare aanklager. man had hem gevraagd waarom deze periode zo belangrijk was. Van R. zou hebben geantwoord: „Ze werd van boord gegooid voor dat de loods het schip had verla ten, omdat ze in Boston is gevon den". Volgens Kaufman kon Van R. geen verklaring geven voor een wegrade- ring en correctie van een notitie in zijn logboek om zeven uur 's avonds op de fatale dag. Luitenant Kaufman deelde nog mee de verdachte te heb ben ondervraagd over lippenstift-al- drukken op het kussen van zijn kooi. Van R. hield vol, dat Lynn Kauf mann alleen maar in zijn hut kwam om naar de radio te luisteren, wat fruit te eten en een kopje koffie te drinken. Van R. heeft tegenover Kaufman ook verklaard, dat hij op de avond van de verdwijning nog even in de hut van Lynn Kaufmann is geweest. Hij trof haar daar aan in dezelfde kledij, waarin zij later op Spectacle Island werd gevonden, n.l. slechts gekleed in Bermuda shorts en blauwe pantoffels. Schorsing Omstreeks half zeven 's avonds had Van R. tegenover mevr. Spector verklaard nog even naar Lynns hut te gaan om te vragen of ze „kwam voor het diner". Volgens eerdere verklaring had Lynn Kaufmann zich die dag niet zo goed gevoeld. Rechercheur Kauf man deelde mee, dat Van R. hem had verteld, dat hij naar de hut toe ging en Lynn Kaufmann half ge kleed aantrof. Van R. had gezegd haar gevraagd te hebben hoe zij zich voelde. Mevr. Kaufmann had geant woord dat ze zich O.K. voelde. Mc.Keefer gewaagde ook uitvoe rig van wat Van R.verklaard zou hebben over een mogelijke zwan gerschap van Lynn Kaufmann en hierbij werden strikt intieme kwes ties uiteengerafeld, kennelijk tot ..plezier" van een deel van de pu blieke tribune, dat door rechter Murray met kracht tot de orde moest worden geroepen. Op dit punt kwam de verdediging van Van R. tussenbeide met de op merking dat McKeever nu verkla ringen aanhaalde die de verdachte onder druk van de politie had afge legd en dat deze dus niet ontvanke lijk waren. Hij vroeg de jury van verder aanhoren van dergelijke ver halen uit te sluiten. Daarop schorste de rechter de zitting om dit verzoek te overwegen. Het weekblad „TV" heeft een kort geding aanhangig gemaakt tegen de VARA, de N.V. de Arbeiderspers en de heer G. P. Bakker, resp. uitgeef ster en hoofdredacteur van de Radio- en tv-gids van de VARA. In de Vara-gids van 14 februari j.l. is een hoofdartikel gepubliceerd van de heer G. P. Bakker, waarin deze o.a. schrijft: „Nu blijkt, dat in het uit Nederland verzonden weekpro- gramma voor 7 tot 13 februari een aantal avonduitzendingen ontbreekt. Deze zijn dus niet vermeld in de bui tenlandse bladen. En wat zien we: Ook het weekblad TV wist ze nu!" Deze passage wordt door TV in strijd met de feiten en daarom scha delijk geacht. „Onze lezers hebben zelf kunnen vaststellen, dat deze pro gramma's wel in ons blad stonden vermeld, volgens de keuze, zoals bij ons gebruikelijk is", aldus het blad. ..Dat meisje wordt niet oud, ze zal geen twaalf jaar worden," zo verklaarde indertijd de ge meente-arts van Montespecchio, een dorpje in de Italiaanse Apennijnen. Die dokter is intus sen overleden, doch liet meisje, Filomena Cavani, leeft nog. Zij vierde gisteren haar 102e ver jaardag en heel Montespecchio vierde het feest mee. „Ik ben het leven nog lang niet moe." zo zei ze. Ze maakt elke zondag nog een wandeling van drie kilometer naar de kerk. Toen zij 16 jaar was en in een klooster wilde gaan, kon zij haar roeping niet volgen wegens haar zwakke gezondheid. Toen zij twintig was trouwde ze. Zij kreeg vier kinderen en vele kleinkinderen.

de Stem | 1960 | | pagina 1