KROESTJEY BETREURT KERN PROEF IN SAHARA Met de valhelm op de badkuip in Ultimatum aan duikboot Kardinaal Stepinac in kathedraal bijgezet f. 122.000 Studentendagen Tilburg feestelijk besloten Bewondering voor Frans enen felle protesten Voor Desmets duiven: DUIZENDEN CHINEZEN VERLATEN INDONESIË Washington: Frankrijk nu nog geen lid atoomclub Meer spookschepen in Argentijnse wateren Koe Annie het feestvarken DAGBLAD VOOR ZEELAND Sovjet-Unie koopt Cubaanse suiker Stern-toto f 75.- „China is ons moederland Argentijnse order voor Philips Kardinaal König bij botsing zwaar gewond Nu en dan sneeuwbuien OVERVALLERS HADDEN PECH j Storm: kans op I ontsnapping Overwegen Prinsenbeek Minister somt maatregelen op 100e JAARGANG No. 23292 Oitgave N.V. Uitg. MiJ. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. Don- gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J- v- "t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 15 FEBR. 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aatv- rvaag. Losse nummers 15 ci, Advertentieprijs voor de gehele op-' lage 0.40 per mm. (Ing. Mei f i.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor 7Tzl*wsê Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws i-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TEHNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35 (Van onze correspondent) De tweede veilingdag te Brussel van duiven uit het hok van de ver maarde Belgische duivenliefhebber wijlen de heer Desmet uit Ge- raerdsbergen, heeft gisteren even grote belangstelling gewekt als vo rige zondag. Negentig jonge dui ven, allemaal geboren in 1959, kwamen onder de hamer" en von den kopers uil Nederland, Frank rijk» Duitsland en België. Eén dui! werd verkocht voor ruim drieduizend gulden. Voor alle dui ven samen werd een prijs gemaakt van ruim zestigduizend gulden. Voegt men daarbij het bedrag van de vorige zondag verkochte oudere duiven, dan komt men aan het sen sationele bedrag van ruim f 122.000, 'n gemiddelde van ongeveer f 610.- per verkochte duif. De verkoop heeft alle op dit terrein bestaande records verre overtroffen. De weduwschapsmaand (duiven- mand), waarin de heer Desmet zijn beroemde Spanjevliegers naar de inkorfzaal bracht, is niet verkocht. De mand is geschonken aan zijn oude vriend P. A. A. de Weert uit Breda, de duivenmedewerker van ons dagblad. De Sovjet-Unie en Cuba hebben een overeenkomst getekend waarbij de Sovjet-Unie vijf miljoen ton suiker van Cuba in een periode van vijf jaar zal afnemen. De Sovjet-Unie zal de Cubaanse regering tevens een krediet van hon derd miljoen dollar verstrekken tegen een rente. Zaterdagmorgen om zeven uur heeft Frankrijk zijn eerste atoombom die in feite een omvangrijk „atoomapparaat'' was in de Sahara tot ontploffing gebracht. De lichtflits was kort en het gerommel duurde slechts vijf seconden (de Franse tv-kij kers hebben het later gezien en gehoord) maar de reacties ir alle delen van de wereld waren van heel wat langduriger aard. Ze varieerden van bewondering om het Franse technische kunnen tot scherpe protesten. Frankrijk is, zo beschouwt men het althans in Parijs, nu lid van de streng-besloten „atoomclub", die uit de V.S., Engeland en Rusland bestaat. Het stoffelijk overschot van Allysius kardinaal Stepinac is za terdag met de volle plechtigheid van het rooms-katholieke ritueel der overledenen, in de kathedraal van Zagreb bijgezet. De regering had voor deze plechtige begrafe nis van de aartsbisschop van Za greb, die sedert 1946 zijn functie niet meer heeft kunnen uitoefe nen, speciaal toestemming gege ven. De plechtigheid werd een half uur vertraagd doordat de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Koenig, die haar zou leiden, op weg naar Zagreb een auto-ongeluk kreeg. (Zie elders). De plechtigheid werd nu geleid door dr. Franjo Seper, die tot ad- De duizenden deelnemers (en deel neemsters) aan de Stern-toto" heb ben de uitslagen van het weekeind niet juist kunnen voorspellen. De pot ging er niet uit, maar de pot werd wel aangevuld en daarom... het vol gende gokje gaat om f 75,-. Daarmee zijn velen in Washing ton het overigens nog lang niet eens: de eerste ontploffing van de 10.000 ton zware plutonium bom betekent niet dat Frankrijk al zo ver is dat het de geheimen met de V.S. en Engeland kan delen, werd onofficieel ver klaard. Overigens zijn de Fransen niet van plan met hun kernproeven op te hou den, na dit eerste succes. De direc teur voor militaire toepassingen van kernenergie heeft laconiek verklaard dat Frankrijk niet al die miljoenen geïnvesteerd heeft voor die ene bom. De kosten van het ontplofte apparaat zouden 4 miljoen bedragen hebben. Men poogt ook een waterstofbom te vervaardigen en er zijn plannen om kleine operationele atoombommen te maken die door de Mirage-straal- bommenwerpers vervoerd kunnen worden. De bom die zaterdag ontplofte was veel te groot en te onhandelbaar om uit een vliegtuig geworpen te wor den. Volgens uitdrukkelijke Franse verklaringen zyn alle mogelijke veiligheidsmaatregelen genomen. In Italië begon men meteen waarnemingen te doen en ook el ders houdt men nauwkeurig in het oog of er radioactieve neer slag valt. Volgens de Britse luchtmacht was de straling zon dagavond boven Engeland „ge lijk aan die van een polshor loge". Honderden commentaren lokte de ontploffing uit. Met veel spanning zag men uit naar wat Kroestjev er van zou zeggen. Hij was zaterdag in New-Delhi, waar men hem zijn me ning vroeg. ,,Ik betreur de proef', zei hij, „maar ik geloof niet dat ze nadelige invloed zal hebben op de conferentie in Genève (waar over staking van kernproeven onderhandeld wordt) en ik ben van mening dat De Gaulle en het Franse volk werkelijk naar vermindering van de spanningen ver langen", aldus de Russische premier. Ongelegen Aanzienlijk gespierder van taal was de verklaring van Tass, die zaterdagavond pas kwam en waarin in bedekte termen werd gedreigd met hervattingen van de Russische proeven, als in het Westen kernontploffingen blijven plaatsvinden. Ook een Russische uitzending voor Afrikaanse lan den liet een dergelijk geluid ho ren en de Sovjets poogden daar in de luisteraars in Afrika te doen geloven dat door de proef ernsti ge voedselvergiftiging dreigt. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft verklaard dat men bewondering heeft voor de Franse prestatie, maar een officieel standpunt wordt pas bepaald wan neer verdere bijzonderheden over de proef bekend zijn. De New York Times gelooft dat nu de Geneefse conferentie bespoe- In Accra, de hoofdstad van Ghana., demonstreerden grote groepen Gha- nezen tegen de proef. Ze trokken met spandoeken naar de Franse ambassade. digd kan worden, en de New York Herald Tribune uitte de vrees dat er een tijd zal komen dat „onverant woordelijke heersers" ook kernwa pens in handen zullen krijgen. Hoewel Frankrijk zelf over het al gemeen zeer gunstig oordeelt over de proef, gaf de socialistische partij als haar mening te kennen dat ze op een „ongelegen ogenblik" genomen is. Dat is begrijpelijk, maar opmer kelijk is dat „Lè Monde" ook weinig enthousiasme toont. Het geld had be ter aan vreedzame doeleinden be steed kunnen worden, meent het. blad. Acties In Bonn ziet men in het feit dat Frankrijk kan beschikken over eigen atoomwapens, een versterking van de Navo, en in Londen waren de re acties ook gunstig. Maar Nasser liet een fel protest horen, en in Syrië, waar Nasser thans verblijft, werd druk gedemon streerd tegen wat men de Franse misdaad noemde. Er is op de 52 lan den van de Afrikaans-Aziatische be weging een beroep gedaan om de betrekkingen met Frankrijk te ver breken. In Marokko is tot staking opgeroepen en de premier van Gha na heeft na de proef onmiddellijk de Franse activa „bevroren". De Japan se regering en de raad tegen kern proeven zullen officieel protesteren in Parijs. MIKOJAN is op terugreis van Cuba naar Moskou via Oslo gereisd, v( een tweedaags bezoek. GROOTSTE luchtschip ter we reld. de 120 meter lange ZPG 3W is op een Amerikaanse marinebasis woest6611 r winc^ gegrepen en ver- BEVAN HEEFT gisteren het zieken-1 huis, waar hij is geopereerd, veria- ten. Zijn toestand baart geen zore meer. B BIJ EEN BRAND in een krottenwijk van Hongkong zijn 200 houten hutten verwoest, waardoor 1200 Chinese vluchtelingen dakloos werden. HET KONINKLIJK gezin zal deze zo mer enkele onderdelen van de Olym pische spelen in Rome bijwonen. MET EEN kruiwagen vol stenen viel de 39-jarige sloper J. Koning uit Am sterdam zaterdag van een 16 meter hoog dak. Hij overleed aan zijn ver wondingen. OP WEG NAAR de kerk werd giste ren de 70-jarige J. Vierboom uit Leuth, vlak voor zijn huis, door een bestelwagen aangereden en gedood. 7? Meer dan duizend Chinezen, die een verder bestaan in com munistisch China verkozen heb ben boven hun verblijf in Indo nesië, zijn in Singapore aange komen aan boord van het Ne derlandse schip „Tjiluwah". Een vroegere Chinese winkelier uit Soerabaja zei dat wellicht honderddui zenden andere Chinezen zullen vol gen. Onder de passagiers van de „Tji luwah" bevonden zich ook 210 Chinese studenten. „China is ons moederland en we hebben nergens anders een plaats", aldus de leider van de stu- dentengroep. Hij zei dat de studenten van plan zijn hun studie in Kanton Philips zal in opdracht van de Ar gentijnse regering het telegraafnet, de telefoon- en radiotelefonieverbin- dingen, het draadloze telexverkeer en andere communicatiemiddelen die Buenos Aires met talrijke plaatsen in het binnenland verbinden, aanzienlijk uitbreiden. Voor de uitvoering van het project verstrekte de Hollandse Bank Unie aan Argentinië een krediet van vier miljoen dollar, ofwel ruim 15 miljoen gulden. voort te zetten. Toen de leider werd gevraagd wat hij van een verblijf in China verwachtte, zei hij: „Wij zijn er nog nooit geweest". Geen van de studenten behoort tot enige politieke partij", zei hij. Drie schepen die de communistisch- Chinese regering voor het vervoer van de Chinezen uit Indonesië naar .China heeft gehuurd, liggen op de rede van Djakarta om nog 2200 anderen te re patriëren. In totaal zullen zes schepen voor dit doel uit China naar Indonesië komen. ministrator van het aartsbisdom Za greb is benoemd en eertijds kardi naal Stepinacs secretaris was. Het stoffelijk overschot werd bijge zet in een crypte achter het hoog altaar van de gothische kathedraal waar ook een twintigtal vroegere aartsbisschoppen van Zagreb en Kroatische nationale leiders rusten. De doodkist rust op dennetakken. Kardinaal Stepinacs zetel links van het altaar, sedert 1946 niet meer ge bruikt, was met zwart floers omhan gen en bedekt met boeketten witte anjers. Franciscus kardinaal König, aartsbisschop van Wenen, is za terdagmorgen in Zuid-Slavië, toen hij op weg was naar Zagreb om er de uitvaart van kardinaal Stepinac bij te wonen, ernstig gewond bij een auto-ongeval. De wagen van de kardinaal kwam in botsing met een grote koelwagen. De chauffeur van de kardinaal kwam bij de botsing om het leven en zijn secretaris werd ernstig gewond. De kardinaal liep een kaakbreuk, een lichte hersenschudding en een shock op, zijn secretaris heeft een schedelbreuk en breuken aan beide benen. Aanvankelijk liet de toestand van de Oostenrijkse kerkvorst zich ernstig aanzien, maar hij bleek later buiten levensgevaar te zijn. Zowel de kardinaal als zijn secreta ris zijn in een ziekenhuis in Varazdin opgenomen. Uit Oostenrijk vertrok een chirurg daarheen. Intussen had de kardinaal reeds een kleine operatie ondergaan. Een opname van de enorme wolk die onmiddellijk na de ontploffing ontstond. 4 4 4 4 4 4 meegedeeld door i net KNMI, geldig tot hedenavond, opgemaakt uur. zondagavond 23.15 t Nu en dan sneeuwbuien, afgewis- J seid door opklaringen. Matige, aan de kust later krachtige wind i tussen west en noordwest. I dagtemperaturen enkele J den boven het vriespunt. J Vandaag: zon onder 17.52 Maan op 20.08 nur. Morgen: zon op 7.56 uur, J onder 9.24 uur. Mid- gra- In Brussel hebben twee overvallers geprobeerd twee bankemployés, die een groot bedrag aan geld vervoer den, te overvallen. Zij wisten kenne. lijk dat de twee mannen iedere mor gen het geld en de effecten van de bank gingen halen om ze naar hun kantoor te brengen. Toen de auto met de waardevolle inhoud stopte, duwden de gangsters de employé een revolver onder de neus. Daarvan schrokken zij echter niet zo hevig, en er ontstond een vechtpartij, die eindigde met de vlucht van de overvallers. Een ach tervolging heeft echter geen resul taat opgeleverd. Als de overval gelukt zou zijn, had den de boeven een buit van vele mil joenen franks gemaakt. A iflk. (Van onze correspondent) In Tilburg is zaterdag een einde gekomen aan de Katholieke Studen tendagen. Het sluitstuk was een fo rum onder voorzitterschap van pater drs. J. II. Janssen s.j., en waarvan verder deel uitmaakten prof. dr. W. Brand, prof. dr. D. B. K. Schouten, père S. de Lestapis s.j. en dr. A. Ponsioen s.c.j. Verscheidene tijdens de studenten dagen naar voren gekomen proble men werden daarbij verder uitge diept. Als dank voor de genoten gastvrij heid in Hilvarenbeek kreeg de ge- DE WEDUWEN van de 435 omgeko men mijnwerkers in Coalbrook heb ben gevraagd opnieuw een gat te boren teneinde de lijken te bergen. 5? De Argentijnse autoriteiten hebben toegegeven dat in de Golfo Nuevo twee duikboten aanwezig zijn. In Buenos Aires gingen zaterdag hardnekkige ge ruchten dat de ingesloten, be schadigde onderzeeër een Rus sisch vaartuig zou zijn. Langs de kusten van Patagonië zouden thans meerdere Sovjetduikboten opereren, om te pogen de inge sloten collega te helpen. In de Argentijnse hoofdstad werd zelfs beweerd dat de regering met de Russische ambassade onderhandelde over een geschikte oplossing van het probleem, b.v. door het schip onder Oostduitse vlag te laten capituleren. Maar de autoriteiten lieten zich daar over niet uit. Tegen de opvatting dat het een Rus zou zjjn, die in de Golfo Nuevo in het nauw zit, pleiten waarnemingen die aangaven dat het een boot van ca. 1600 ton is, van een der laatste types die de Duitse Kriegsmarine in de strijd bracht. Deze schepen hebben een zeer krachtige batterij. Het gevangen schip verliest veel snelheid, waaruit men opmaakt, dat de energie van de bat terij uitgeput raakt. De schroef zou bij een der aanvallen beschadigd zijn. De Argentijnse marine had geen dieptebommen die de bodem van de golf kunnen bereiken. Deze zijn intus sen uit de V.S. aangevoerd. Het ziet er voor het schip dus niet zo goed uit, maar er zou storm op komst zijn en dat geeft de bemanning, zoals de er varing uit de oorlog geleerd heeft, eer. kansje om te ontsnappen. Vandaar dat de marine haast wil maken met het onschadelijk maken van de geheim zinnige duikboot. Via de Sonarinstallatie zou aan de commandant, met behulp van morse seinen, een ultimatum zyn overge bracht. Maar ook dat weigeren de autoriteiten in Buenos Aires te be vestigen. Zij bleven bij hun summiere verklaring over de aanwezigheid van twee onderzeeboten. Bij Antillen Nederlandse marineschepen heb ben, op oefening in de Caraïbische zee, sonarcontacten gehad met „een onbekend voorwerp", dat waarschijnlijk een duikboot is ge weest. Later werd uit Willemstad oericht dat er niets officieel vast staat. Vandaag, maandag, zou de mededeling van de Nederlandse schepen onderzocht worden. Bij New Foundland De Britse schout-bij-nacht Hezlet heeft zaterdag in Halifax, in Nieuw- Schotland, gezegd dat er ook voor de kust van New Foundland duikboten zijn waargenomen. Deze zouden zijn geïdentificeerd als Sovjetschepen. „Maar we kunnen er niets tegen doen, want ze varen buiten de territoriale wateren", zei hij. meente een plaquette aangeboden, voorstellende de symbolische overbe volking. Het joyeus weekend, als sluitstuk van de K.S.D. 1960, werd aangevan gen met het optreden van de stu dentendansgroep van de San Carlos- universiteit van Guatemala. Zondag werd de feestelijke U.K.S. V.-vergadering in de aula van de Til- burgse hogeschool gehouden. Ze werd bijgewoond door mgr. W. Bek kers, burgemeesters mr. C. J. G. Becht en J. P. M. Meuwese. Hoogtepunt van de middag was de rede die mgr. Bekkers hield tot de Nederlandse katholieke studenten, waarin hij stilstond bij de beoorde ling van het huwelijksleven, die geen eenvoudige zaak is. De Kerk heeft nimmer de voortplanting losgemaakt van de verantwoordelijkheid en het geweten van de persoon, zei hij. Geen oplossing is echter mogelijk, als men van de huwelijksbeleving „een soort handel" maakt, „met veel water in de wijn". Feestrede In zijn feestrede besprak père S. de Lestapis s.j. de oplossingen, die naar voren gehracht worden door het malthusianisme en het marxis me. Beide moeten worden afgewe zen, omdat ze leiden tot depersonali sering van de mens. Tot slot troffen de congresgangers elkaar op het Tilburgse Paleis-Raad huis, waar een joyeus, stijlvol gala soiree georganiseerd werd. De heer Jaap Zwart, garagehouder te Wormerveer, heeft proef gereden met zijn gemotoriseerde badkuip. Hij zal deze week met zijn vehikel deelnemen aan de badkuiprallye, die t.g.v. de automobieltentoostelling in de RAI te Amsterdam wordt ge organiseerd. Minister Korthals heeft geant woord op de schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid de heer Teijssen (KVP) over het ongeluk met dode lijke afloop, dat onlangs op een der onbewaakte overwegen in Prinsen beek is gebeurd. Naar aanleiding van dit ongeval, aldus de minister, is met de burge meester van Prinsenbeek een be spreking gehouden. Daarin werd be sloten dat gestreefd zal worden naar een spoedige verwezenlijking van een parallelweg (ten oosten van de spoorweg Breda-Lage Zwaluwe) van km 5958 (Grindweg) in zuidelijke richting aansluitend op de weg naar Burgst, welke reeds met een viaduct over de rijksweg nr. 16 wordt ge voerd. De spoorwegovergang aldaar zal dan worden voorzien van een automatische knipperlichtinstallatie, kruisingen zullen dan komen te ver vallen. kruisingen zullen dan komen. Ook wordt de mogelijkheid onder zocht van de aanleg van een viaduct over de rijksweg nr. 16 en over de spoorweg ongeveer ter hoogte van km 7150. De spoorweggang in de Spoor straat is reeds van een automatische knipperlichtinstallatie voorzien. Van het raadhuis te Oterleek en in de polder de Schermer is feestelijk gevlagd ter gelegen heid van het feit. dat de bijna negentienjarige koe Annie 8 van de heer P. Korver het re cord van een melkgift van 100.000 kilogram had gehaald. Nadat 's middags ds. A. J. van der Klaauw en pastoor A. Wen- neker, respectievelijk voorzitter vice-voorzitter van „De Scher mer Gemeenschap" samen een boom hadden geplant op het erf van de boerderij, kreeg de heer Korver een fraaie oor konde en Annie 8 ontving het hoogste ereteken, de oranje ro zet, verder een gouden medaille en een zilveren legpenning. In de hulde die het echtpaar Korver mocht ontvangen deelde ook de heer K. Silar, die de bejaarde koe vele jaren mede heeft verzorgd.

de Stem | 1960 | | pagina 1