Gelukkig overbodig MISLEIDENDE RADIO BOODSCHAP PAS OP, COLLEGA! UITGEZONDEN Frits kreeg zijn zin VOORMALIGE FASCISTENLEI DER IN ARREST Van R. Aanklager beschuldigt Spoorweg staking afgelast JAARGRENS BIJ HUUR VERHOGING ONJUIST Nederlands meisje dood aangetroffen Arrestant in moordzaak Rotterdam Financiële hulp voor getroffen boeren AANVAL OP DUIKBOOT jent Directie N.S. akkoord met vijf procent Step inac Kard. wo,rdt in Zagreb beg raven Bencluxgeest vraagt nauwe contacten Niet Kroestjev is gek DAGBLAD VOOR 7~HÜLlT:~Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35 In Engeland: „Alibi in elkaar gedraaid*' Temperaturen om het vriespunt Huis- en grondeigenaren Bij Lausanne: Gevolgen van droogte Kroestjev tekent akkoord voor lening aan India Na boerenopstandin Amiëns staanbaar in volle hebt on- ren. 14- jaar. >ruan om uur het grootser, PAGET 100e JAARGANG No. 23291 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A j. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 13 FEBR. 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post. f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt i^Treau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen De directie van de Nederland se Spoorwegen heeft zich ak koord verklaard met een loons verhoging van 5 procent voor het N.S.-personeel. De openbare aanklager in de zaak van de Nederlandse marconist Willem van R., «lie te Boston terecht staat op verdenking van moord, heeft van R. er vrijdag van beschiil. digd een verhouding met de 23-jarige Amerikaanse Lynn Kaiifmaim te hebben beëindigd door haar te slaan en in de haven van Boston te werpen. Van R. zat stil en in spanning te luisteren toen MacAuliffe de persoon van het slachtoffer begon te beschrijven. De vrouw wier lichaam in de haven was aangetroffen had kort voor haar dood een verjaardagsfuifje georganiseerd voor een van haar reisgezel len, aldus vertelde MacAuliffe. De staf van een Londense firma had maatregelen getroffen voor de ver wachte spoorwegstaking in Enge land. Om te voorkomen dat de chefs niet naar de zaak konden komen bij gebrek aan vervoer had men divan bedden in de kantoren neergezet. Op de foto ziet men hoe de bedden werden afgeladen. Overbodig werk naar nu is gebleken. EEN VIERJARIG schipperszoontje is gisteren in de haven van Heeren veen verdronken. De vader, H. de Jong, zag zijn kind, dat verwondin gen aan het hoofd bad, drijven. SPANJE KRIJGT een nieuw krediet van 25 miljoen dollar van de OEES waardoor het totaal krediet tot 100 miljoen is gestegen. ADENAUER HEEFT een aanklacht ingediend tegen een in West-Berlijn gevangen gehouden Oostberlijns stu dent, die karikaturen van hem en van Hitier op een schutting had ge kalkt. TEGEN 1980 is de Indonesische be volking waarschijnlijk uitgegroeid tot tussen de 140 en 160 miljoen zie len. Dan zou het Indonesische volk op vier na het grootste op aarde zijn, na communistisch China, India, de Sovjet-Unie en de V.S. OP SLAG GEDOOD werd de 63-jari- ge Amsterdammer T. Spiekstra, toen hij gisteren onder de wielen van een achteruit rijdende tankwagen geraak te. NAAR SCHATTING zal het oprichten van een tweede staalbedrijf 400 mil joen gulden kosten, heeft prof. L.*H. Klaassen gisteren gezegd. Hij hield een pleidooi voor de vestiging op Rozenburg. ER WAREN op 1 februari 609.856 tv- toestellen in ons land, tegen 584 766 op 1 januari. Van 1 tot 11 februari werden in ons land gemiddeld 900 tv-toestellen per dag verkocht, een record. Het aantal radio's steeg'in de loop van januari van 2.605.338 tot 2.611.800. De draamomroep zag het aantal aangeslotenen dalen van 490.157 tot 489.737. EEN WESTDUITSE chemische in dustrie heeft een synthetische vezel gemaakt waarvan „papieren" over hemden kunnen worden gemaakt, die weggegooid kunnen worden als ze te vuil zijn geworden. De bond van Britse spoor wegarbeiders heeft vrijdag avond de staking die maan dag zou moeten beginnen, afgelast. De minister van Arbeid, Ed ward Heath, deed gisteren een laatste poging om de dreigende staking te voorkomen. Heath deelde mee dat hij een geheim plan had, dat aan de transport commissie en de drie vakbonden zou worden voorgelegd. Het plan blijkt succes te hebben ge had. De Britten, die zich al op een noodtoestand voorbereidden, ontvingen het nieuws uiteraard met vreugde. Voorlopig wordt het in elk geval géén verkeers chaos. Na een dag van intensieve bespre kingen op het ministerie van Arbeid in Londen heeft de Nationale Unie van Spoorwegpersoneel, die loonsver hoging eiste voor haar 355.000 leden, een verhoging van vijf procent, met terugwerkende kracht tot 11 januari aanvaard. De Zuidslavische regering heeft gisteren onverwachts toestemming gegeven om het stoffelijk overschot van kardinaal Stepinac vandaag, terdag, bij te zetten in de kathedraal van Zagreb. De dag tevoren was ge meld, dat de regering een dergelijk verzoek van de r._k. kerk had afge wezen. Er werden al voorbereidingen ge troffen voor een begrafenisplechtig heid in de kerk van het dorp Krasic, waar de kardinaal woensdag over leed. Men neemt aan, dat president I Tito persoonlijk zijn toestemming voor de plechtigheid in de kathedraal van Zagreb, het voornaamste r.-k. cenrw.m in Zuid-Slavië, heeft gege ven als gebaar van goede wil tegen over de kerk. In alle katholieke kerken in Zuid. slavië worden rouwdiensten gehou den. Duizenden in het zwart gekle de mensen trokken gisteren langs de katafalk. De eretekenen van het kar dinalaat ontbreken echter, daar kar dinaal Stepinac nooit in de gelegen heid is geweest, deze in ontvangst te nemen. In het aartsbisdom Zagreb, waarvan kardinaal Stepinac aartsbis schop is geweest, luiden twee maal per dag de klokken. Alle 22 bisschoppen van Joegoslavië zullen aan de begrafenis deelnemen. Naar in Belgrado verluidt, zal ook een vertegenwoordiger van de regering aan de begrafenis deelnemen. De zaal op de zevende verdieping van het gerechtsgebouw zat vol men sen toen gisteren na het aanwijzen van de jury en het bezoek aan Spec tacle Island daags tevoren, het eigenlijke proces begon. MacAuliffe noemde de 23-jarige gescheiden Lynn Kaufmann een vriendelijke goedhar tige vrouw. Volgens MacAuliffe heeft de Nederlander haar in haar hut aan boord van de Utrecht mishandeld (geslagen tot „ze hulpeloos was", zei hij), en daarna een misleidende radioboodschap uitgezonden over haar verdwijning. Van R. zou het slachtoffer na het fatale bezoek en de mishandeling die er uit zou zijn voortgekomen, „over de reling heb ben gesmeten". „We zullen aan de hand van verdachtes eigen verklarin gen aantonen dat een bericht, dat hij had uitgezonden, degenen die deze vrouw zochten er toe zou brengen niet daèr te zoeken waar zij, naar hij wist, gevonden moest worden' aldus MacAuliffe. Na de daad heeft de Nederlandse marconist „een alibi in elkaar gedraaid". Hij had, zo ver klaarde de openbare aanklager, „mededelingen over het slachtoffer gedaan die alleen de moordenaar zou kunnen geven" Volgens MacAuliffe heeft van R. vanaf het begin van het politieonderzoek een alibi gehad, „al thans iets waarvan hij geloofde dat het een alibi was, een alibi voor een bepaalde tijdsspanne, waarvan hij zelf heeft gezegd dat die van kardi naal belang was". Getuigen Een prachtig idee ter bevordering van de verkeersveiligheid is verwe zenlijkt door de eigenaar van een café aan de autosnelweg naar Man chester, bij Leeds: Hij heeft op zijn buffet een bandapparaat geplaatst waar de chauffeurs tijdens hun kop je koffie inlichtingen aan kunnen geven over de toestand van de we gen en de weersomstandigheden op macjiuiuic ..i de do°r hen afgelegde wegen. Hun tussen^de" marconist ^en "de "ge'schei-collega-chaujjeurs, die uit een an- den Amerikaanse na vanaf het mo- dere richting komenweten dan ment waarop ze ontstonden, op 14 waar zij aan toe zijn, wanneer zij augustus vorig jaar. Van R. had handje even afdraaien. deze betrekkingen in een verklaring tegenover de politie „onverkwikke lijk" genoemd. Het Openbaar Minis terie zal verklaringen aanvoeren over deze betrekkingen en andere en over de identiteit en de kenmerken van de betrokken personen. „Zij zul len aantonen dat hij, in haar hut. iets bij zich droeg dat hij daar heeft achtergelaten. En dit met behulp van zijn eigen verklaring", aldus MacAuliffe. Hij kondigde een getuigenis aan vclgens welke zou blijken dat van R. de vrouw heeft aangevallen en zich bewust was van de aard van de ver wondingen die hij haar heeft toege bracht. Uit het bewijsmateriaal zal blijken dat het stoffelijk overschot van Lynn Kaufmann tekenen van zware mishandeling vertoonde. De verwondigen zijn onder meer gecon stateerd aan hoofd, gezicht, oog, hersenen en borst. Een getuige-des- kundige zal bijzonderheden meede len, aldus de aanklager. De zitting werd bijgewoond door mevrouw van R. De eerste getuige die na de ope ningsverklaring van het Openbaar Ministerie werd gehoord, was de re chercheur-fotograaf Norman Phil- man die foto's identificeerde van de hut van Lynn Kaufmann en de Utrecht, foto's welke vorig jaar in New York zijn gemaakt. Verwachting van het KNMI tot zaterdagavond, opgemaakt vrij dagavond 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met slechts wat verspreid voorkomende neer slag. Nevelig weer met plaatselijk mist. Matige tot zwakke noordoos telijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Afwisselend bewolkt en plaatselijk neerslag. Lichte wind uit het noordoosten. Ongeveer dezelfde temperaturen. Vandaag: zon onder 17.48 u., maan op 19.01 u. Morgen: zon op 8.00 u., zon onder 17.50 u., maan op 20.08 u., maan onder 8.33 u. Maandag: zon op 7.58 u. maan onder 8.58 u. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend in verband met de wets ontwerpen tot wijziging van de grondbelasting en de huurwet. Wat de huurverhoging voor wonin. gen betreft, vraagt de bond zich af waarom woningen, tot stand gekomen voor 1918, aan een andere procedure onderworpen zouden moeten worden dan woningen, die na dit stadium tot stand gekomen zijn. Het adres aan de Tweede Kamer dringt erop aan elke jaargrens te laten vervallen, echter met toepassing van de bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen richtlijnen inzake gebreken aan en verwaarlozing van woningen, onge acht de datum van tot standkoming. Voorts vragen de huis- en grondeige naren een waarlijk algemene huurver hoging met handhaving van het klaag recht van de huurder. Ook voor bedrijfsruimten zou een huurverhoging van 20 pet. alsnog mo gelijk moeten zijn. Tenslotte vraagt het adres het terugbrengen van de huurgrenzen voor bedrijfspanden, De tienjarige Zaandammer Frits de Hesse heeft een brief geschreven aan de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper, waarin hij mededeelde dat hij met zijn vader een raket had gebouwd. Hij zou de raket wel eens aan de generaal willen laten zien, als hij op zijn beurt dan de vliegtuigen van de generaal mocht bekijken. Generaal Schaper is op dit aanbod ingegaan en heeft Frits met zijn vader bij zich laten komen. Nadat hij de fraaie modelraket van 85 cm lengte en nog enkele modelvliegtui gen (zie foto) bewonderd had, gaf hij Frits toestemming om naar waarboven vrije huren mogelijk zijn, van 5000, 3500 en 2500 tot respec tievelijk 3600, 2500 en 2000 en afwijzing van de voorgestelde verho. Ypenburg te gaan, waar de jonge \rakettenbouwer verschillende vlieg- van de g™ndbelastmg. tuigen van de Koninklijke Lucht- I macht mocht bekijken. In de omgeving van Lausanne (Zw.) is het stoffelijk overschot ge vonden van een :3-jarig Nederlands meisje, Eline Bos, dochter van een fabrikant te Eerbeek (gem. Brum- men), die te Lausanne in een voor aanstaand hotel een praktijktijd doormaakte. Dit praktische hotel- werk zou zij gedurende een jaar ver richten. Zij was op 15 december in Lausanne aangekomen. Sedert 9 februari werd het meisje vermist. Donderdag werd haar lijk gevonden, doch de politie heeft om trent het onderzoek geen nadere me dedelingen willen doen. De doods oorzaak is nog. onbekend. De ouders van het meisje vertoefden met va kantie in Zwitserland en zijn onmid- dellijk naar Lausanne vertrokken. In antwoord op de opmerkingen van verschillende sprekers in de Belgi sche Kamer heeft de minister van buitenlandse zaken Wigny gezegd dat een nauwe samenwerking in Bene- lux-verband onontbeerlijk is. Zijn de partement is er telkens op bedacht ge weest om zich inzake de buitenlandse politiek met zijn naburen en vrien den te verstaan. Op het binnenlandse plan van de economische unie werd het vraagstuk GentTerneuzen opgelost en er wer den plenaire vergaderingen belegd zo niet qp de top dan tenminste op hoog niveau om de moeilijke landbouw vraagstukken aan te pakken. De eerste etappe van de onderhan delingen is zo pas met succes bekroond en nu gaat de regering onmiddellijk besprekingen beginnen teneinde de rechtmatige eisen van Antwerpen te doen inwilligen. Ten slotte zijn de koninklijke be zoeken en tegenbezoeken een gelegen heid om ook bij de volksmassa het begrip te doen doordringen van een werkelijke broederlijkheid. In Brussel wordt nog vernomen, dat als Belgisch onderhandelaar voor de Schelde-Rijnkwestie is aangewezen baron de Gruben, eertijds Belgisch ambassadeur in Bonn. De Rotterdamse politie heeft een man aangehouden, die ervan ver dacht wordt schuldig te zijn aan de dood van de 28-jarige A. van der S., die dondek 'ag gewurgd in een Rotterdamse hotelkamer werd aan getroffen. In verband met het on derzoek kan de politie geen nadere gegevens verstrekken, doch tot nu toe zou de man ontkennen er iets mee te maken te hebben gehad. De aangehouden man zou aanvan kelijk voor een ander misdrijf zijn aangehouden, doch er zouden aan- De minister van Landbouw en Vis- ke is van ernstige droogteschade. serij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft Ongeveer 58.500 van de 233.000 be thans besloten de land- en tuinbouw- drijven in Nederland hebben zware bedrijven, die ernstig door de droog- schade geleden. Deze bedrijven heb- wijzingen zijn die in verband met te van de voorbije zomer en nazo- ben een oppervlakte van ongeveer deJ m£ord tegen hem pleiten mer zijn getroffen, financieel tege- 565.000 hectaren. Gezien deze situatie j De vrouw die getrouwd is ge- moet te komen. Deze beslissing is heeft de regering in aansluiting weest met een dompteur en daarom mede gebaseerd op e«en in de door op de reeds eerder van overheids- Airrterdamse Wallenbuurt be de droogte getroffen gebieden inge- wege getroffen maatregelen, die kendheid zou hebben genoten als steld onderzoek, waarbij is gebleken, vooral gericht waren op een directejtnnie de leeuwentemster", is on tlat voor een zeer groot aantal land- verbetering van de veevoederpositie geveer <jrie maanden geleden naar bouwbedrijven in deze gebieden spra- der getroffen bedrijven zoals be- Rotterdam gekomen, waar zij in de kende maximaal 27,5 miljoen gulden Katendrechtsestraat een kamer huur- beschikbaar gesteld voor een fman-de ciële tegemoetkoming aan de zwaarst getroffenen. Deze tegemoetkoming zal worden "XT/N/*^ /^T^T^TVT uitgekeerd in de vorm van een toe- IX] f I H H X) slag per hectare cultuurgrond van' 1 1V/VJ T IJ Ij 1 ten hoogste honderd gulden per hectare voor die bedrijven, die het allerzwaarst getroffen zijn, terwijl bij I een minder zware schade een gerin- Premier Kroestjev van de Sovjet- ger bedrag aan toeslag zal worden Unie en premier Nehroe van India uitgekeerd. Aan de bedrijven met een hebben vrijdag in Nieuw-Delhi de gemiddelde opbrengstderving van overeenkomst tussen Rusland en In dia ondertekend krachtens welke In dia een krediet van miljard roe bel van de Russen krijgt voor zijn economische ontwikkeling. Van Russische zijde is meegedeeld dat de twee staatslieden vrijdagmor gen ook het geschil tussen India en China hebben besproken. Kroestjev zou aangedrongen hebben op een on minder dan 35 pet. zal geen tege moetkoming worden verstrekt. Ge zien het bijzondere karakter van de ze financiële tegemoetkoming en ten einde de financiële hulp te richten op die gevallen, waarin hulpverle ning het meest dringend is. zal de regering de toeslag niet verlenen aan ondernemers, die geacht kunnen worden de geleden schade zelf te kun- lerhoud tussen Nehroe en premier nen dragen. Derhalve zal geen uitke- Tsjoe En Lai. Nehroe voelt weinig V'K voor zo'n gesprek. De Franse politie heeft de rechtse leider Henri Dorgeres gearresteerd, in verband met de demonstratie die donderdag in Amiens tegen de regering is ge houden. Dorgeres (63), een vroeger parlementslid en vroegere lei der van de extremistische be weging der „Groene Hemden" werd in zijn woning te Parijs gearresteerd. „Dorgeres" is een politieke schuil naam die vroeg in de dertiger jaren werd aangenomen door graaf Henri d'Halluin. In 1935 richtte hij de be weging der groenhemden op. De be weging van Dorgeres was, zoals de bruinhemden van Hitier en de zwart- hemden van Mussolini, gericht op vestiging van een corporatieve staat. Maar volgens Dorgeres vormden de boeren de dynamische klasse in Frankrijk, doordat zij de onbevoor- rechten waren en omdat zij de hoe ders waren van Franse tradities en oude deugden. De groenhemden waren agrarische activisten. Zij kregen grote aanhang in het noorden tijdens de tarwecrisis vlak voor de oorlog, doch vormden nooit een ernstige dreiging voor de derde Franse republiek. In persberichten wordt beweerd, dat Dorgeres zich vooraan in de groep bevond, welke probeerde de prefec tuur van Amiens te bestormen. Volgens persberichten heeft Dorge res gepoogd het sprekerspodium te beklimmen om zich tot de betogers te richten. ring plaatshebben, indien het gemid delde van de aanslagen in de in komstenbelasting van de desbetref fende landbouwer over de jaren 1956, 1957 en 1958, buiten de a.o.w.-premie, meer dan 1000 gulden per jaar heeft bedragen. Ook komt men niet in aanmerking voor een toeslag, indien betrokkene per i januari 1959 is aan geslagen in de vermogensbelasting. President Arturo Frondizi mag dan een „totale aanval" op de duik. boot in de Golfo Nuevo hebben be. volen, het middernachtelijk uur, dat als tijdstip voor de aanval was ge kozen, verstreek zonder dat er iets gebeurde. De schepen waren niet in staat onmiddellijk een actie te onderne men. Vernomen wordt dat het smal deel, dat de ingang van de golf be waakt, niet is uitgerust met diepte bommen van 't soort dat diepte kan bereiken waar de onderzeeboot zich bevindt. Er is echter op gewezen, dat de onderzeeboot spoedig aan de oppervlakte zal moeten komen. Men gelooft bovendien dat krachtiger dieptebommen op weg zijn uit de Verenigde Staten. Er is een ietwat pijnlijk mis verstand ontstaan. President Eisenhower zou premier Kroestjev „crazy" genoemd hebben, een duidelijk Ameri kaans woord voor „gek". Het kwam zo: journalisten vroegen wat Eisenhower dacht van Kroestjevs uitlating dat de Russische ruimtevaartsucces sen de superioriteit van het communisme boven het kapita lisme hadden bewezen. Een onofficiële schriftelijke verklarn'g over de persconfe rentie legde de president dit antwoord in de mond: „I think he's crazy", ofwel „Ik geloof dat hij gek is". Maar James Hagerty, die daarvoor is. heeft zich gehaast te verklaren dat de president duidelijk heeft gezegd: ik ge loof dat HiET gek is.

de Stem | 1960 | | pagina 1