VERNIETIG ONBEKENDE DUIKBOOT" Gezworenen naar Spectacle Island Tsarendochter Olgaal ontmaskerd ?5 Argentijnse president gelast Duizenden „opstand" boeren in te Amiëns VAN KORTE DUUR met Trujillo" V erdachte in arrest Hetzelfde verhaaltje van vier jaar terug Regering neemt kwestie zeer hoog op VROUW IN ROTTERDAM GEWURGD Oostenrijkse liet eigen zoon vermoorden Volledig akkoord met Duitsland Moordzaak Kaufmann INVENTUM SST" DAGBLAD VOOR ZEELAND Geheimzinnige satelliet WOLNO-1RON als wassen niet meer helpt! Ravage en veel gewonden EVEN BOVEN. Wind tussen noord en oost Deken na feestrede getroffen door hartverlamming rr OMWILLE VAN ERFENIS Moord te Birmingham opgelost Koolmonoxyde doodt chauffeur Marga Boodts Financiële steun 100e JAARGANG No. 23290 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M- L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel- 2601 OOSTBURG^Nieuwstraat Jl_,_teD VRIJDAG 12 FEBR. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 35 ct Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt no. 35 Een onbekend voorwerp wentelt momenteel om dc aarde. Het be schrijft een baan over de beide po- ien. Amerikaanse waarnemingssta tions observeren de geheimzinnige satelliet voortdurend. Men acht de mogelijkheid niet uit gesloten dat het hier een Russische kunstmaan betreft, waarvan de lan cering nooit is bekendgemaakt. Het is echter ook mogelijk dat het voor werp in kwestie de derde trap is van een der Spoetniks die de Sovjets in dertijd gelanceerd hebben. (Advertentie) ---.5swwmsms»--1 overhemden worden weer hagelwit met een flacon President Froudizi van Argentinië heeft donderdagavond opdracht gegeven om twaalf uur middernacht (in dc afge lopen nacht dus) de aanval te openen op «le geheimzinnige duikboot, die voor de Argentijnse kust, in de Golfo Ntievo, is ingesloten en die men na een jacht van elf dagen nog steeds niet heeft kunnen identificeren. Hel ministerie van Buitenlandse Zaken, zo werd ook hekend, treft voorbe reidingen voor het onmiddellijk verbreken van de diplo matieke betrekkingen met het land waarvan de duikboot afkomstig zal blijken te zijn. Elf oorlogsschepen lagen donderdagavond in de bewuste baai samengetrokken. Er werden mijnversperringen gelegd en alle scheepvaartverkeer was verboden. Tweemaal werden gisteren zo genaamde sonar-peilingen gedaan die de aanwezigheid van de duikboot aantoonden. Nog een tweede onderzeeër zou in de baai zijn verschenen, teneinde hulp te bieden aan het zusterschip. In Amiens is het donderdag tot ernstige vechtpartijen geko men tussen duizenden boeren uit Noord-Frankrijk, die naar de stad waren gekomen om te protesteren tegen de landbouw politiek van de regering. Meer dan 50 politiemannen liepen verwondingen op, evenals tientallen betogers. Tachtig personen werden gearresteerd. De politie moest traan gas gebruiken om zich te handhaven. Tientallen ruiten in he't centrum van Amiens zijn gesneuveld. Er waren in to taai een 25.000 boe ren naar Amiens getrokken om hun eisen krach' bij te zetten. De protest beweging van de boeren is reeds enige weken gaande (in januari zijn in Bretagne betogingen gehouden), doch deze zaak was door de revolutie in Algiers wat op de achtergrond ge raakt. Vreemd genoeg werden don derdag door de boeren of meelopers in Amiens een zelfde soort kreten aangeheven als veertien dagen geleden in Algiers, n.l. ,,Leve Massu" en „Al- gerië Frans De slag werd voornamelijk gele verd op de Place Longueville, het belangrijkste plein van Amiens. Na dat de rust was weergekeerd lagen het plein en enkele straten in de buurt bezaaid met scherven van stukgeslagen ruiten, omvergeworpen verkeersborden en stenen. Volgens onbevestigde berichten van het Argentijnse persbureau „Telam" is de duikboot donderdagochtend even aan de oppervlakte verschenen doch direct door een escadrille vlieg tuigen met luchttorpedp's aangeval len, waarop de boot weer onder wa ter verdween. Over de ondergrondse opslagplaats van levensmiddelen, die drie dagen geleden in de duinen aan de golf is ontdekt, werd gezegd dat de voor raden voldoende waren voor het on derhoud van 5000 man gedurende enige tijd. Men neemt aan dat de opslagplaats in elk geval met de ge heimzinnige duikboot in verband staat. De onderzeeëer is vermoede lijk beschadigd bij enkele diep tebomaanvallen die de Argen tijnse marine eerder heeft uit gevoerd en het is niet uitgeslo ten, dat de bemanning, terwijl de boot op de bodem ligt, repara ties uitvoert. De officiële instan- DE ZEESLEEPBOOT „Simson" uit IJmuiden is er gisteren in geslaagd de kotter ,,De Drie Gebroeders" vlot te brengen, die op 16 januari op het strand van Texel aan de grond liep. GAS uit een fles ontsnapte ontstond in een garage te Emmen een explosie. De eigenaar van de ga rage kreeg brandwonden en moest, bracht 1 ziekenhuis w°rden overge- HET FRANSE katholieke weekblad „Temoignagc Chrétien" is gisteren m beslag genomen omdat het een rapport bevatte over kampen en ge- vangenissen in Algerië. leh„H?NG£RIJE zal het onderwijs fchoe1d°PL?SgCeh„e rfaar f°abriekTten éC" d3g ^mten^to^heMRuhrgebfedl°omPgoed" K.S.G°°afg'ewezem Aut°rHeit ACHT WEKEN gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank geelst t-gen een twintig jarige nozem die op een avond in december in Den Haag een aantal voorbijgangers had lastig gevallen. NIET MINDER dan 104 Cubanen zijn gisteren tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld omdat zij tegen het bewind van Castro gekomplot- teerd zouden hebben. donderdagavond heeft voor de tweede maal binnen een maand Drand gewoed in een meisjesschool Wychen. Eén lokaal ging geheel verloren. Verwachting van het KNMI, tot vrijdagavond, opgemaakt don- Z derdagavond 23.15 uur: ^anvankelijk nog plaatselijk e-!rToenemende bewolking en J tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Matige tot vrij krachtige i wind tussen noord en oost. Tem- 5 peraturen om het vriespunt I Vandaag: zon onder 17.46 uur aman op 17'51' Morg™: zon op J «-UI uur, maan onder 8.05. Na het uitspreken van een feest rede ter gelegenheid van het 25%- hngnH?e w" van.de.r-k. boerinn%- A Wan.r°y 15 gisteren tengevol ge van een haitaanval overleden de- wA U' v3n Elp' Putoor van Wanroy en deken van het dekenaat Boxmeer. I Van de zes gevangenen uit Fres- nes (Frankrijk) die er vorige week in slaagden door een tun nel uit hun strafplaats te ont snappen, zijn er, zoals gemeld, al weer vijf gegrepen. Twee van hen. Andries en Bazin, werden achterhaald in het plaatsje Bon- ny-Sur-Loire. Daar werden zij ook gefotografeerd toen zij het politiebureau verlieten op weg naar Parijs, ties zijn echter uiterst spaar zaam met hun mededelingen. Een effectieve dieptebomaanval kan alleen worden uitgevoerd als de plaats, waar het doel zich bevindt, precies bekend is. De Argentijnse marine heeft grote hoeveelheden dieptebommen naar de Golfo Nuevo laten transporteren. De Argentijnse pers, die men in zijn algemeenheid niet rangschikt on der de meest terughoudende van de wereld, brengt het schaarse nieuws en de ruim beschikbare geruchten en speculaties in grote opmaak. In hotel „Aristo" in de Witte de Withstraat te Rotterdam is donder dagochtend het stoffelijk overschot van een vrouw aangetroffen. De po litie meent, dat zij door wurging om het leven is gekomen. De vrouw, de 28-jarige A. van der S.. die op Katendrecht haar domi cilie heeft, kwam woensdagnacht in gezelschap van een man naar het hotel, waar een kamer werd bespro ken. Donderdagmorgen om half elf kwam de hotelhouder tot de ontdek king dat de vrouw dood te bed lag. Toen de man en de vrouw van nacht hun intrek in het hotel na men. gaven beiden een valse naam op. Daardoor was het voor de politie moeilijk dc identiteit van de vrouw vast te stellen. Daar de recherche het vermoeden had met een vrouw te doen te hebben die op Katendrecht woont, werden enige agenten van de post Linker Veerdam opgeroepen. Zij bleken inderdaad de vrouw te ken nen. Een 62-jarige weduwe te Graz, in Oostenrijk, heeft bekend dat zij de moord heeft beraamd op een van haar zoons, die de lievelingszoon was van haar overleden echtgenoot. De 21-jarige Christian Lïchteneg- ger verdronk in een kanaal bij Graz, toen hij van een nieuwjaarsfeestje op weg was naar huis. Zijn 27-jarige broer, die in zjj-n gezelschap was, zei dat Christian wat te veel had ge dronken en in het water was geval len. Na een der grootste mensen jachten, die ooit door de politie werd georganiseerd, die zeven weken duurde en tijdens welke veertigduizend mensen zijn ge controleerd en twaalfduizend verhoord, heeft de politie te Birmingham in een nuchter, eenregelig communiqué bekend gemaakt, dat zij Patrick J. Byr ne, 27 jaar, heeft gearresteerd als verdachte van de moord op Stephanie Bair. De moord werd twee dagen voor Kerstmis in een tehuis voor jonge vrouwen, waar Stephanie woonde, ge pleegd. Op beestachtige wijze, zoals men zich zal herinneren. Het lijk werd onthoofd en zwaar verminkt aange troffen. De verdachte, een bouwvakar beider, is gisteren voor de rech ter geleid. Hii woonde op vrij kor te afstand van het tehuis van zijn slachtoffer. Hij was daar, op weg naar zijn werk, heengegaan, had de moord gepleegd en had de vol gende dag Birmingham verlaten, om bij zijn moeder in Warrington te gaan wonen, aldus de lezing van de aanklager. Bij de lijkschouwing echter ontdek te men ether in de hersenen van de verdronken jongeman. Toen zijn vader verleden jaar overleed, ontving Christian de halve erfenis. De andere helft was voor zijn moeder, maar in het testament was bepaald dat Christian ook die helft zou krijgen wanneer hij zou gaan trouwen. Zijn broers Johann en Franz, 19, en zijn zuster Maria, 24, erfden niets. Christian, de lieveling van zijn va der, kon ook met de andere leden van het gezin goed opschieten. Alles was pais en vrede in het gezin, tot Christian omgang met een meisje kreeg en zijn moeder trouwplannen vermoedde. Op oudejaarsdag werd het lot van Christian bezegeld in een bespreking in de keuken. ,,Ik riep Johann, Franz en Maria bij me", bekende de weduwe, ,,want we wisten allen wat er op het spel stond. Als hij ging trouwen zou ik niets meer hebben. Hij moest ver dwijnen". Hoewel de samenzweer ders het daarover eens waren, wilde niemand zich met de moord belas ten. Er werd toen geloot. De wedu we hield haar twee zoons twee luci fers voor. Johann trok de kortste. „Het moest een ongeluk lijken", vertelde de weduwe aan de politie. „Daarom droeg ik Johann op wat ether in de wijn van Christian te gieten. Dit zou hem duizelig maken en hij kon dan zonder moeite in het kanaal worden geduwd". Het gehele gezin is in arrest"*ge- steld. De staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. H. R. van Houten, en ambassadeur dr. Lahr van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken, zijn donderdag: in Den Haag tot overeenstemming gekomen over de nog openstaande Duits-Ne derlandse vraagstukken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hij voerde er aan toe, dat ver wacht mag worden dat binnenkort het Nederlands-Duitse verdrag kan worden ondertekend. De overeenkomst behelst ook de teruggave van Elten, Tudderen en een aantal andere correctiegebiedcn aan West-Duitsland. Voor het gebouw van de Verenigde i van de Dominicaanse republiek, ge- Naties in New York is door een neraal Rafael Trujillo. De meege- groep Dominicanen een demonstra- voerde spandoeken spraken duide- tie gehouden om hun ongenoegen lijke taal uit te drukken over de president De jury in het proces tegen de Nederlandse marconist Willem van R. is gisteren met een rond vaartboot naar Spectacle Island gevaren, het eilandje in de ha ven van Boston, waar een visser vorig jaar, op 19 september, het lichaam van Lynn Kaufmann heeft gevonden. De verdachte ging niet mee. Dc assistent van de openbare aan klager MacAuliffe vestigde de aan dacht van de juryleden op het silhouet van Boston, op een aantal boeien, op de vuurtoren, en op een ander eilandje. Eerst hadden MacAuliffe en rech- De 27-jarige ongehuwde chauffeur i J. de Witte uit Apeldoorn is te Vught door koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. De politie in Vught trof hem 's morgens vroeg in zijn wagen aan, nadat de dood was ingetreden. Een technisch on derzoek wees uit, dat de uitlaatpijp van zijn auto een lekkage had. De chauffeur heeft kennelijk in zijn eigen auto willen slapen. Om de kou de te overwinnen liet hij de motor doordraaien. ter Murray, die het proces leidt, ge durende een kwartier uiteenzettingen gehouden voor de jury. Daarna ver trok het gezelschap de jury stond onder bewaking naar dc haven. Van R. was bij de inleiding, dus vóór het vertrek aanwezig. Hij was kalmer dan op de openingsdag van het proces. De twaalf leden van de jury, die over het lot van van R. moeten be slissen, zullen tijdens het proces geen contact met de buitenwereld hebben. Zij zullen woonruimte betrekken op de 15e verdieping van het gerechts gebouw van de provincie Suffolk, waar het proces wordt gevoerd. De bewaking van de juryleden (twaalf mannen) is aan zeven politie-officie- ren van het gerechtshof opgedragen. (Advertentie) „Niet Anastasia, maar ik, Ol ga, ontkwam aan moord op het gezin van de tsaar". Dat be weerde eergisteren een vrouw die in een villa te Menaggio aan het Comomeer in Italië woont, onder de naam Magda Boodts. Deze 67-jarige Marga is er blijkbaar van uitgegaan, dat de mensen een kort geheugen hebben. Vier jaar geleden, zo weet het Belgische Handels blad te melden, deed zij met hetzelfde verhaal als thans haar intrede in de wereldpers. „Ik ben de echte dochter van de tsaar, die ontsnapte aan de slachtpartij van Jekaterinen- burg". Toen deze vrouw in mei 1956 de wereldpers in het ootje nam, had zij de zaken grootscheeps aangepakt. Dit keer vertelde zij, zoals wij in onze editie van woensdag j.L heb ben gemeld, slechts aan één week blad. dat zij Olga, de enige tsaren- dochter was, „die niet kon dulden, dat iemand die zich voor mijn zus ter uitgeeft, onze naam onteert". Dat laatste sloeg dan, zoals ge meld, op de ontwikkeling ten gun ste van Anna Anderson, die even eens pretendeert de echte tsaren- dochter te zijn. Deze Anna heeft bij val gekregen van een Duitse hoog leraar, die op antropologische gron den aantoond-dat Anna echt wel Olga, dochter van de vermoorde tsaar kan zijn. In 1956 was de Italiaanse Marga Boodts meteen maar in het licht van de wereldpers gaan staan. Italiaanse en buitenlandse bladen hadden hun afgevaardigden naar een persconfe rentie te Milaan gestuurd. Marga Boodts, wier echte naam overigens Marga Böttcher is, was de ontwerp ster van het persconferentie-plan. In een andere fantast, Giuseppe Ravegnani, die tijdens het fascis tische regime bekend stond als dichter en trouwe paladijn van maarschalk Italo Balbo, had zij een prima manager voor de pers conferentie. Ravegnani was toen, in de democratische tijd, voor de variatie communistisch journalist geworden. Op de persconferentie van '56 vertelde Marga-alias-Olga, dal ze 37 jaar gezwegen had, maar dat, nu zekere Anna Anderson schandalige rechten liet gelden, het tijd was, dat daaraan een einde werd gemaakt. Ze liet de persmensen foto's zien. En ze loog met zo'n overtuiging, dat de persmensen haar geloofden. Maar toen het verhaal onder de titel ,,Ik leef" verscheen, was zij door de Zwitserse politie ai ontmaskerd als een vulgaire oplichtster, wier echte naam Marga Böttcher was. Een zakenman uit Zürich, Ernst Keiler, had aan de schrijfster van het ontroerende verhaal „Ik leef" de nodige gelden overgemaakt, zo dat zij haar rechten door knappe ju risten zou kunnen laten verdedigen. En een hele reeks kapitaalkrachtige vrienden, zo weet het Belgische Handelsblad over deze affaire verder te melden, steunden de arme schrijf ster eveneens, in die mate zelfs, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de ..Arme Olga" daaraan nog steeds haar huidige welstand heeft te dan ken. Bij haar aanhouding in '56 zei ze tegen Keiler: „Mijn beste heer. Sinds jaren is schrijven mijn hob by. Ik heb een vruchtbare verbeel ding en ik zag met zoveel plezier mijn naam in de kranten, dat ik -vruchtbare verbeelding me niet heb kunnen weerhouden een beetje te overdrijven. Aan heel het verhaal heeft u toch kun nen zien, dat het een roman was.,." Thans is ze dus weer met haar „roman" voor de dag gekomen. En ze heeft succes gehad. Want, tja, we leven snel. En het geheugen van de mensen is zo kort.

de Stem | 1960 | | pagina 1