DE GAULLE GRIJPT MET STRAFFE HAND IN Verzoening op til LAATSTE RAI IN OUDE GEBOUW Kard. Stepinac (61) overleden Zij groeven zich naar de vrijheid...en zitten nu weer Algerijnse burgerwacht ontbonden Drie generaals van hun post verwijderd Proces in Boston begonnen iEMAN Voorlopig geen tariefs verlagingen bij P.T.T. Poging tot betoging Onderuit Gevangenis te Fresnes niet zó uitbraakvrij IJzeren Hein geeft les 6 N D E tUGER DAGBLAD VOOR ZEELAND AKU cn concern in V.S. bouwen glasgarenfabriek POLITIE ONDER CONTROLE Blij afscheid toch een traan Ministcr Korthals in Kamer Enkele buien Onverzettelijk in strijd tegen het onrecht Door ijs gezakt en verdronken Steun van Vaticaan ZAAK-KAUFMANN gave en lluidspre- l.e klank- gangen indhoven, 5 kursus- lector van Tilburg, arselhorst, -20545. Jfeveland 14-2008 en 3500 «SATIE OP ndistisch werk in het zuiden te zijn met het iede algemene ling, verrichte 260-oo bureau 100e JAARGANG No. 23289 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Bedactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vadertand DONDERDAG 11 FEBR. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULgT^Dubbele Poort 7^telefoon^2377^—-^Bhbureaus^JTERNEUZEN, IJsbaanstraat^24^teh^2601^j—^OOSTBURG^Nieuwstraat^4L^teh_na^35i De AKU cn Pittsburgh Plate Glass International maken bekend, dat zij overeengekomen zijn gezamenlijk een studie te maken over de vestiging van een glasgarenfabriek in West- Europa. Verwacht wordt, dat beide maatschappijen zullen overgaan tot de bouw van een gemeenschappelij ke fabriek, waarschijnlijk in Neder land. Pittsburgh Plate Glass is reeds sinds 1883 werkzaam op het gebied van de glasfabricage. Zij beschikt over dc meest moderne technologie op het terrein van de glasvezels en glasgarens. De Franse regering heeft woensdag een aantal zuiverings- maatregclcn ten aan zien van Algerië ge troffen. In de eerste plaats zijn de territo riale eenheden ont bonden, bestaande uit burger-reservisten, die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de recente rechtse re volte. Ook zullen voor het einde van de lente kantonnale verkiezin gen worden gehouden. De politic in Algerië zal geheel worden ge reorganiseerd en de psychologische dienst van het leger (het „vijfde bureau") wordt opgeheven. Voorts zijn drie ge neraals van hun post verwijderd. Deze besluiten zijn genomen op een vergadering van drie uur onder voorzitterschap van president De Gaulle. De drie ministers die het afgelopen weekeinde op bevel van De Gaulle een onder zoek in Algiers hebben ingesteld de ministers Messmer, Chate- net en Michelet hebben op deze vergadering verslag uitge bracht. Gebruikmakend van zijn noodbe- voegdheden heeft het kabinet voorts bij decreet een wijziging van het wetboek van strafrecht goedgekeurd die betrekking heeft op aanslagen DE SPOORWEGAFDELINGEN van de Nederlandse bond van vervoers- personeel hebben zich in een reso lutie akkoord verklaard met dc voor gestelde loonsverhogingen voor het spoorwegpersoneel. DE MINISTER van defensie van de vrije negerstaat Ghana heeft de be volking opgewekt met kracht, maar zonder geweld, tegen de Franse atoombomexplosie te protesteren. FRANKFORT GAAT een drive-in bioscoop" bouwen voor 1100 auto's, de derde in Europa. Geluid, warmte en eten en drinken, alles is voor handen. TENGEVOLGE van een botsing met een bromfietser is de 55-jarige heer A. Brinkman uit Doctinchem om het 1?vc" gekomen. In Grootebrock reed de 30-jarige N. Snel met zijn motor tegen een stilstaande auto. Ook hij verloor het leven. VuJJht^S DA huwelijksreis werd het slachtoffer Harkx bij Linz slachtoffer van een aanrijding. Hun auto taakte m een sneeuwhoop en begon toen te slingeren. Dc jongge huwden liggen nu in het ziekenhuis niet levensgevaarlijk gewond. TWEE EUROVISIE-uifzendingcn krii gen de tv-kijkers extra: vrijdag 19 februari het Amerikaanse ijsballet „Holiday on ice" vanuit Parijs on zondag 21 februari de amateurwe reldkampioenschappen in München. HET COLLEGE van rijksbemidde laars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de voorgestelde wijzigingen in dc collectieve arbeidsovereenkomst voor het bankpersoneel. DE AMERIKAANSE kernduikboot „Sargo" heeft een tocht onder water naar de noordpool voltooid. Het is de vierde maal dat een Amerikaan se atoomduikboot de noordpool be reikt. Voor de eerste maal sinds het I conflict dat hen twee jaar ge- leden uiteen deed gaan, zijn de zangeres Maria Callas en Antonio l Ghiringhelli van de Scala te Mi- l laan weer samen gezien. En wel bij een filmpremière in Milaan. Er gaan geruchten als zou Callas S het volgende seizoen een drama- tisehe „come back" in de Scala maken. i op de binnenlandse en buitenlandse veiligheid van de staat. De drie generaals, die hun dienst in Algerië hebben „geëindigd" zijn vol gens de minister van Voorlichting de generaals Jacques Faure, André Gribius en Henri Mirambeau. Voorts zouden nog acht hoge officieren van hun commando in Algerië zijn ont heven. De territoriale eenheden in Algerië omvatten een 20.000 man. Het zijn oud-militairen die enige dagen per maand bewakingsdiensten verrich ten. De kantonnale verkiezingen waar toe is besloten, zijn bestemd voor samenstelling van algemene raden op het niveau van de departemen ten. De verkiezingen zullen vóór 21 juni in geheel Algerië worden ge houden. Het burgerlijk bestuur zal bij de creet worden georganiseerd en ver sterkt. De politie komt met een nieuwe chef onder het directe ge zag van de regeringsafgevaardigde In Algiers, Dclouvrier. Minister Terrenoire verklaarde desgevraagd op een persconferentie dat er op de vergadering van woens dag niet is gesproken over een be- ëoek op korte termijn van generaal ie Gaulle aan Algerië. Hij wilde voorts geen bijzonder heden geven over de wijziging van het wetboek van strafrecht. Naar verluidt, zal de wijziging de auto riteiten machtigen verdachte perso nen een verblijfplaats aan te wijzen. In gewoonlijk betrouwbare kringen is vernomen, dat er in totaal 18 mensen in arrest vertoeven op be schuldiging van het in gevaar bren gen van de binnenlandse veiligheid en dat nog 16 verdachten voort vluchtig zijn. (Van onze verslaggever) De traditionele persconferen tie ter gelegenheid van de RAI, waar enkele honderden binnen- en buitenlandse journalisten plegen te komen, werd gisteren in Amsterdam geopend met het uitdelen van een grote witte zakdoek voor iedere aanwezige. Een enigszins ongewone geste, die verklaard werd door de voorzitter van de RAI, de heer A. J. ten Hoeve. De RAI-tentoonstelling, die volgen de week donderdag begint is de ne- (Van onze. parlementaire verslaggever) De mogelijkheid van tariefsverla gingen by de P.T.T. is niet uitgeslo ten. Dc gedachte daaraan blijft in mijn hoofd", zei minister Korthals gisteren in de Tweede Kamer by de behandeling van de P.T.T.-begroting. Maar hy maakte ook wel duidelijk dat als het ooit zover komt de verlagingen niet op korte termyn zouden komen. De minister wilde eerst de finan ciële uitkomsten van het bedrijf over de komende maanden nog eens af wachten. Er zijn belangrijke stijgin gen van dc uitgaven te verwachten, o.a. door de loonsverbeteringen voor het personeel. Ook blijft de P.T.T. zitten met de noodzaak om grote in vesteringen te doen. met name voor dc telefoondienst. De wachtlijsten groeien nog steeds, zo deelde de mi nister mee. Minister Korthals moest wel toegeven dat de financiële resul taten van 1958 veel gunstiger waren uitgevallen dan men had verwacht j Verwachting van het K.N.M.I. j lot vanavond, opgemaakt giste- renavond 23.15 uur: Veel bewolking met "enkele buien, 1 maar ook enkele opklaringen cn J "ier cn daar mist. Zwakke tot t matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig ver- 2 and er ing in temperatuur. 2 Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Bewolkt met opklaringen en hier co daar necrslagvlagcn. Matige 5 wind uit het westen. I Vandaag: Zon onder 17.44 uur, l maan op 16.45 uur. t Morgen: Zon op 8.03 uur, maan 2 2 °bdcr 7.36 uur. 2 i van een protcstbetoging. Tegen het n!ui. r "Chtend verzamelden zich enkele tientallen mannen voor het postkantoor in het centrum van Willemstad, kennelijk mct de bedoe ling Wanordelijkheden te verwekken Een betoger verklaarde dat de bel doding was (e protesteren tegen het feit dat de bekladders van het stand beeld van de koningin zijn gearres teerd. doch dat de politie niet op trad toen in de verkiezingscampagne biljetten met de beeltenis van dr. da Costa Gomez (do leider van de Na tionale Volkspartij-oppositie) werden besmeurd. De politie was met veel manschap pen aanwezig en verspreidde de be togers zonder noemenswaardig in cident. (dc Kamer had gezegd dat de tariefs verhoging in dat jaar eigenlijk hele maal niet nodig was geweest), maar de minister noemde als oorzaak van deze onverwachte resultaten de snelle opkomst van de conjunctuur waar niemand op had gerekend. Een be langrijke verliespost blijft de draad omroep. De gratificatieregeling voor het per soneel, waarover nogal wat moeilijk heden zijn geweest, was maar tijde lijk, zei de bewindsman. Voor 1960 wordt naar een betere regeling ge zocht. gen-en-twintigste sinds men in 1922 begon; het zal ook de laatste zijn in het oude, vertrouwde gebouw. En hoewel men blij is volgend jaar over een nieuw, groter gebouw te kunnen beschikken, neemt men toch met wat weemoed afscheid van het oude (tij delijke) bouwsel in de Ferdinand Bolstraat. Vandaar die zakdoek, die moest dienen voor het verwijderen van „de traan der weemoed". Het wordt echter een waardig af scheid. Voor de eerste maal overtreft het aantal standhouders de tweehon derd. Om precies te zijn 204. In het RAI-gebouw zelf stellen zij personen wagens en combi's ten toon, alsmede materiaal en gereedschappen. Voorts heeft men, naar bekend, beslag weten te leggen op de Apollohal, waar niet minder dan negentig verschillende uitvoeringen van kampeerwagens zul len staan (dertig primeurs). De totale tentoonstellingsoppervlakte is daar door gestegen tot 25.500 vierkante me ter tegen 23.000 in 1958. Nieuw Hoewel er niet veel nieuws op de tentoonstelling te zien zal zijn, dat al niet op een van de onlangs in het buitenland gehouden shows aanwezig is geweest, zal het Nederlandse publiek toch graag geconfronteerd worden met wat dan voor ons land nog nieuw mag heten. Daartoe behoort o.a. de sportwagen van de Volvo, een bijzonder kostbaar object, kampeerauto's van Goggomo- bil en van de Simca Arianc, de Peu geot 403 met dieselmotor, de Lloyd Arabella, dc (kleine) BMW 700, de Hillman, als (eerste) kleine Engelse wagen met slipvrije automatische gangwissel en voorts de Amerikaanse „compact" cars van Ford, Chevrolet en Chrysler. Minder als „compact" naar voren gebracht, maar eigenlijk allang aan dc markt, zal de nieuwe Studebaker Lark toch ook de nodige aandacht in die klasse opeisen. Als nieuwe ver schijningen op de Nederlandse markt dienen dan nog genoemd te worden de Italiaanse Abarth, van de Fiat 600 afgeleid en de Franse Facel Vega. In onze rubriek Aan de Rol op za terdag, en in een extra nummer, dat volgende week woensdag zal ver schijnen komen wij nog op deze ten toonstelling terug. Aloysius, kardinaal Stepinac, primaat van Zuid-Slavië, is gis teren op 61-jarige leeftijd te Krasic overleden. Hij was de laatste tijd ernstig ziek. Enige uren voor zijn dood had hij ademhalingsmoeilijkheden ge kregen. Volgens de behandelen de arts, dokter Bogicevic, werd de dood door harttrombose of hartzwakte veroorzaakt. De kar dinaal is tot het laatst toe bij kennis geweest. Op 18 september 1945 werd mgr. Stepinac in zijn woning te Zagreb ge arresteerd, beschuldigd van „misda den tegen het volk". Op elf oktober van dat jaar volgde zijn veroordeling: zestien jaar dwangarbeid en verlies van burgerrechten. Zes beschuldigin gen, alle betrekking hebbend op de tijd van de Duitse bezetting, werden tégen de aartsbisschop uitgebracht. De voornaamste daarvan was, dat hij zou hebben samengewerkt met Hitiers stroman in Kroatië, Ante Pavelitsj, en mede schuldig geweest zou zijn aan de gewelddadige „bekering" van dui zenden Serven tot het katholicisme. Valse getuigen traden op, documen ten werden vervalst, feiten waren ver draaid. In het communistisch Joego slavië van 1946 kende men het Mos- kouse recept voor dit soort processen terdege. Toen kwam voor Tito de breuk met Moskou. Hij moest hulp hebben van het Westen, dat prompt als eis de vrijlating van mgr. Stepi nac stelde. Tito liet in 1950 weten, dat hij be reid was Stepinac in vrijheid te stel len op voorwaarde, dat deze het land zou verlaten. Op 2 juli 1951 deed Ti- (Van onze correspondent) De plotseling glad geworden wegen veroorzaakten gisteren avond een dubbele slippartij in de Paul Krügerstraat te Vlissin- gen. Een volkswagen bestuurd door V. uit Vlissingen botste te gen een lichtmast. De wagen werd zwaar beschadigd en de lichtmast ontzet. Toen V., die geen letsel opliep, met twee po-' litieagenten de situatie stond op te nemen, zagen zij een andere' wagen naderen. Deze wagen rem de, doch slipte eveneens. De agenten kinden opzij springen, doch V. werd door de slippende auto, bestuurd door B. uit Kloosterzande. gegrepen en om-I ver gereden. V. kwam onder de wagen terecht en werd enige me ters meegesleurd. Toen men de auto oplichtte, kwam V. er onder uit kruipen. „Dat is me ook een mooie boel", zei hij en hij klopte zijn jas af. Woensdagmiddag is de tienjarige Adri van Beeck uit Boxtel in een visvijver verdronken, doordat hij zich op het te zwakke ijs had gewaagd. Het slachtoffer was de jongste uit een gezin met vijf kinderen. Vier van de vijf gevangenen die donderdag j.l. uit de ge vangenis van Fresnes in Frank rijk waren ontsnapt, zijn op nieuw gearresteerd, zodat thans nog slechts één man, Raymond Richard, voortvluch tig is. Jean-Louis Andries, een wegens moord veroordeelde Belg, werd in Dammarie sur Loing gearresteerd, samen met André Bazin, die al in dc onderwereld met Andries had samengewerkt. In de gevangenis van Fresnes wa ren Bazin en Andries in afzonderlij ke cellen, met twee verdiepingen er tussen, opgesloteii. Twee maanden lang bouwde Andries aan een tunnel, vanuit zijn cel onder de buitenste gevangenismuur door. Bazin, die als betonwerker was tewerkgesteld, liet zakjes cement naar de cel van An dries zakken, en beschikte over een systeem van trekdraden, waarmee hij een op het bed van Andries neerge legde pop kon laten bewegen als de cipier in de cel keek, terwijl de Belg aan het graven en metselen was. Dat dit allemaal mogelijk was, heeft de gevangenisautoriteiten met stomheid geslagen. Fresnes gold als een ge vangenis, die „uitbraakvrij" was... Dankzij hun uitgebreide voorbe reidingen konden Andries cn Bazin, en nog drie anderen, donderdag j.l. via de cel van Andries hoe da-t mogelijk was weet men ook nog niet al waren er dan gaten in de cclvloc- ren gemaakt en de tunnel de bui tenwereld betreden. In Parijs werd Jean-Claude Drou- et, een misdadigertje dat veel min der „autoriteit" heeft dan Bazin of Andries, in de kraag gevat. Een re chercheur vroeg hem om zijn papie ren. „Die heb ik niet. Ik ben Drouet, uit de gevangenis van Fresnes" zei hij. De dorpsgendarme van Damma rie sur Loing. een dorpje in midden- Frankrijk waar weinig toeristen ko men, had een rapportje doorgegeven over twee volkomen onbekende vreemdelingen die in het plaatselijke hotel hun intrek hadden genomen. Toen Drouet eenmaal gepakt was, en aan de tand gevoeld, dacht men daaraan terug. Een groepje recher cheurs snelde naar Dammarie, en stormde met getrokken revolvers de hotelkamer van Andries en Bazin binnen. Hoewel de beide voortvluch- tigen gewapend waren, waren zij te overdonderd om tegenstand te bie den. De operatie was snel afge werkt KARD. STEPINAC tegen het onrecht tot dit aanbood officieel aan het Va- tikaan. Rome liet de beslissing aan mgr. Stepinac zelf. Deze weigerde. Twee argumenten had Stepinac voor deze weigering: 1. „Ik ben onschuldig veroordeeld". 2. „Door de regering van mijn land kan ik niet als bisschop worden afge zet". Na veel verwikkelingen werd Ste pinac tenslotte begin december 1951 in vrijheid gesteld, op voorwaarde, dat hij zich in zijn geboortedorp Kra sic, 30 km ten zuid-westen van Za greb, zou vestigen. Het Vaticaan weigerde te erkennen dat mgr. Stepinac niet langer aartsbis schop van Zagreb zou zijn. En toen hij in december 1952 behoorde tot de 24 uitverkorenen, die door de H. Va der tot kardinaal werden benoemd, was dit het duidelijkste bewijs, dat het Vaticaan de houding van mgr. Stepinac volledig goedkeurde. Door hem met het kardinaalspurper te be giftigen accentueerde het Vaticaan, hoe het moedige gedrag van mgr. Stepinac als een voorbeeld geldt in de strijd tegen de vijanden van de kerk. Op 18 december 1952 klaagde de kardinaal voor de eerste maal over zijn gezondheid. In augustus 1953 werd een doktersverklaring uitgegeven, waarin medegedeeld werd, dat de kardinaal aan een bloedziekte leed. In september werd zijn toestand veel ernstiger, doch ook toen bleef de kar- dinaal-in-ballingschap de moedige fi guur, die hij altijd was: hij wenste geen gunsten te vragen, geen welda den te ontvangen voor en aleer men het grote onrecht aan hem had goed gemaakt: de herziening van zijn pro ces. Het nieuws van de dood van kardi naal Stepinac, die in kringen van de Romeinse curie als een symbool van de vervolgde kerk werd beschouwd, heeft in het Vaticaan grote beroering gewekt. Toen Paus Johannes het nieuws had vernomen, trok hij zich in zijn par ticuliere kapel terug om voor de zie- lerust van de overledene te bidden. In onofficiële kringen verwacht men, dat de teraardebestelling zater dag te Krasic zal plaats hebben. Wel ingelichte zegslieden verklaren, dat regeringsfunctionarissen overleggen op welke wijze de begrafenis zal ver lopen. Verbod van een uitgebreide plechtigheid zou bittere gevoelens wekken en aan de andere kant zou een grote openbare demonstratie de nationalistische gevoelens in Kroatië met zjjn drie miljoen katholieken kun nen aanwakkeren. Gisteren is in Boston het proces begonnen tegen de Nederlandse mar conist Willem van R., die beschul digd wordt van moord op de Ameri kaanse Lynn Kaufmann. Eerst mor gen zal het eigenlijke proces waar schijnlijk op gang komen. De eerste twee dagen namelijk zijn gewijd aan het kiezen van de twaalf juryleden en de afhandeling van andere proce durekwesties. Het proces wordt geleid door rech ter Frank J. Murray, lid van het hooggerechtshof van de staat Massa chusetts. De zitting vindt plaats op de zevende verdieping van het ge rechtshof van Suffolk County. Onge veer vijftig journalisten zijn erbij aanwezig. De Nederlandse zeeman zag er uit gerust en rustig uit toen hij zich bij aankomst in het gerechtsgebouw tien minuten lang liet fotograferen. Me vrouw van R., die haar man pas twee minuten voor het begin van de zitting zag, kuste hem en zei daarna tot de verslaggevers: „Ik ben er zeker van dat hij onschuldig is. Hij zei dat ik nerveuzer ben dan hij". Van R., die erg bleek zag, zei tot journalisten dat hij zich uitste kend voelt. Toen zijn advocaat, Lang don Powers, trachtte zijn cliënt weg te krijgen van de fotografen en jour nalisten zei van R.: „Kalm aan, wees toch niet zo zenuwachtig". Bij het aanhoren van de aanklacht stond van R. straf in de houding. De beschuldiging luidde, dat hij op 18 september 1959 tegen Lynn Kauf mann geweld heeft gepleegd met de bedoeling haar te vermoorden en dat hij vervolgens het lichaam van de 23-jarige vrouw overboord heeft geworpen. Mevrouw van R. kreeg een plaats op de publieke tribune. Achter haar nam de Nederlandse consul Th. He- bert plaats, die meedeelde dat hij het proces als „waarnemer" zal bijwo nen. Mevrouw van R. werd naar het ge rechtsgebouw vergezeld door me vrouw Merlin Ladd uit Lexington, bij wie zij logeert. Zij vertelde dat zij tijdens het wachten op het proces te gen haar man mevrouw Ladd ge holpen heeft in de huishouding. Op bovenstaand kaartje is het ver loop van het drama aangegeven. Willem van R. in gesprek met zijn verdediger. In de Sovjet-Unie heeft men een robot vervaardigd, die taal onderwijs geeft. Hij controleert de mondelinge en schriftelijke antwoorden van de leerlingen, telt de fouten, legt net zolang uit tot de leerling het begrepen heeft en weet precies te vertel len hoe het met de vorderingen van iedere leerling staat. Al leen zijn uitspraak is nog niet te best. De ontwerpers werken nu aan een robotdie ook de uitspraak van vreemde talen perfect beheerst.

de Stem | 1960 | | pagina 1