KAMER LAAKT HOUDING VAN VER. STATEN Motie vraagt nieuwe regeringsstappen Sovjets zullen Ike ontvangen groots WELKOME RUSTDAG RUDY CARRELL naar festival in Londen Verhoging van zes pet voor ambtenaren Eerste Kamer pleit voor spijtoptanten Niet Anastasia, maar ontkwam IK, aan Olga, moord op gezin van tsaar Miskenning van Nederlandse belangen" Hoofd van burgerwacht arrest in LONEN IN LANDBOUW OMHOOG Regering wil BERAAD OVER VERBINDING SCHELDE-RIJN Wat een geluk Weer wordt ruiger DAGBLAD VOOR ZEELAND „Slecht voorbeeld" DEENSE PREMIER ERNSTIG ZIEK Mikojan in Havana Algiers WIJNTANKER OP ZANDBANK Italiaanse beweert Noordwestelijke wind j ZWAAR BEPROEFD GEZIN 100e JAARGANG No. 23288 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Tel 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 l 7pP,iwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. WOENSDAG 10 FEBR. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt no. 35 (Van onze parlementaire verslaggever) I)e Tweede Kamer heeft zich gisteren unaniem en met grote felheid uilgesproken over de behandeling van ons land door Amerika bij de afwerking van de luchtvaart, rechten voor de K.L.M. Voordat het debat over de begro ting van Buitenlandse Zaken een aanvang nam, was met dat doel al een motie op de tafel van voorzitter Kortenhorst gedeponeerd en kon minister Luns zijn hart luchten over wal hij noemde een „flagrante discriminatie van ons land". Hij zei dat bij de onderhandelingen was blijk gegeven van „de meest onverbloemde bescherming van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen met volledige miskenning van de Neder landse belangen." Concurrentie heeft daarbij een doorslaggevende rol gespeeld, aldus de minister, die uiteenzette hoe de positie van de V.S. tegenover ons is. Het land neemt een overheersende plaats in. Immers zestig a zeventig procent van de wereldlucht vaart valt onder Amerikaanse rekening. gering, hernieuwde stappen te onder nemen om een herziening van de Amerikaanse beslissing te verkrij gen". Rijnvaart Minister Luns en staatssecretaris mr. van Houten hebben de Tweede Kamer voorts in het vooruitzicht ge steld dat de onderhandelingen met Duitsland nu spoedig hun beslag zul len kunnen krijgen. Mr. v. Houten moest echter toegeven dat er toch nog iets is waar men na drie jaar onderhandelen nog niet uit is geko men. Dit betreft het probleem van de Rijnvaart. Daarbij doet zich nog altijd de vraag voor of Duitsland bereid zal zijn over geschillen over de akte van Mannheim, die wel de gelijk als uitgangspunt gehandhaafd blijft, de beslissing van een interna tionaal rechter te aanvaarden. Minister Luns rekende op een al gehele overeenkomst „binnen afzien bare tijd". De regering acht het noodzakelijk dat het verdrag de mo gelijkheid opent het Rijnvaartvraag- stuk aan het internationale hof voor te leggen. ISieuw-Guinea De minister heelt in de Tweede Kamer krachtig stelling genomen te gen het standpunt dat dr. Patijn (P. v.d.A.) tijdens het debat over zijn „Wanneer een dergelijk machtig land op dit gebied een zo ernstig voorbeeld geeft van protectionisme moet men zich dan nog verwonderen wanneer landen dit voorbeeld gaan volgen?", aldus de minister, die de hoop uitsprak dat de Amerikanen een andere koers zullen gaan varen op luchtvaartgebied die meer in over eenstemming zal zijn met de ideeën van vrij ondernemersschap die zij steeds verkondigen. ..De Nederlandse regering had van onze grootste bondgenoot stellig wat anders verwacht", aldus minister Luns, die daar nog aan toevoegde dat hij al met de Amerikaanse am bassadeur in ons land heeft gespro ken en hem zijn standpunt heeft ken baar gemaakt. De minister was er van overtuigd dat het laatste woord over deze zaak nog niet is gezegd. Hij was de Kamer dankbaar voor het indienen van de motie die dit standpunt van de regering zeker zal versterken. De inhoud van de motie luidt als volgt: „De Kamer, kennis genomen heb bende van de loop der besprekingen te Washington over de landingsrech ten der K.I.M., spreekt haar diepe teleurstelling uit over de daarbij door de regering der Verenigde Staten aangenomen houding, welke een miskenning is van de vrijheid van luchtverkeer en van de beginselen van gezonde con currentie, voorts discrimineert ten nadele van het nationale Nederland se belang en niet past in het kader van de bondgenootschappelijke be> trekkingen, welke tussen de Verenig de Staten van Amerika en Neder land bestaan, verzoekt te allen overvloede de re- begroting had ingenomen ten aan zien van Nieuw-Guinea. Dr. Patijn had daarbij gevraagd dat Nederland eigener beweging aan de V.N. zou vragen het trustbeheer over Nieuw- Guinea aan Nederland op te dragen. Minister Luns zei dat er eigenlijk geen enkele andere moeilijkheid is met Nieuw-Guinea dan alleen met Indonesië. Geen ander land ter wereld wil ons daar weg hebben of is ontevre den over de manier waarop wij het tot ontwikkeling brengen. Wanneer wij op het voorstel van dr. Patijn zouden ingaan, aldus de minister, zou het geschil niet uit de weg wor den geruimd. Het enige om Indone sië tevreden te stellen zou zijn dat wij Nieuw-Guinea aan dat land af staan, maar dan zou er met andere landen, met name Australië, een zeer moeilijke situatie ontstaan. Tegen mr. Biesheuvel (A.R.zei minister Luns, dat de regering iedere kans om de emancipatie van de be volking van Nieuw-Guinea te ver snellen, zal aangrijpen. De Deense premier Hansen is zeer ernstig ziek. Officieel is medege deeld dat hij longontsteking heeft. De 53-jarige Hansen heeft in de herfst van 1958 een keeloperatie on dergaan en zou aan kanker lijden. Hij is vanaf januari 1955 premier. Dc de plaatsvervangend premier van Sovjet-Unie, Mikojan, heeft ver klaard dat zijn regering van plan is president Eisenhower een grootse ontvangst te bereiden wanneer hij in juni naar Moskou komt. Op een officieel banket te Havana dat te zijner ere werd gegeven, klonk Mikojan met de Amerikaanse zaak gelastigde, Daniël Braddock op be tere Russisch-Amerikaanse betrek kingen. Mikojan klonk voorts met premier Fidel Castro op de „blijven de vriendschap" tussen hun twee lan den. Mikojan was in opperbeste stem- EEN JONGETJE van 6 jaar is gis teren in Rotterdam door een auto gegrepen en in het ziekenhuis over leden. HET TABAKSPROCES dat vier Ne derlandse J a vatabakmaatschappijen zijn begonnen over het eigendoms recht van de te Bremen aangevoer de partijen, wordt op 1 maart voort-1 gezet. EEN JONGEMAN (17) in Rotter dam, die door zijn baas toch weer in dienst was genomen nadat hij deze voor 900 gulden bestolen had, stal nu weer 660 gulden van zijn lankmoedige werkgever. Met vrien- j den maakte hij het geld op. De baas zal nu wel een andere jongen zoe ken. DE COMMUNISTISCHE partij in Marokko is op grond van zijn on verenigbaarheid met het mohamme- j damsme en met dc constitutionele monarchie ontbonden door het hof van appèl in Rabat. VEERTIEN VAN de 37 Indiërs die Chinezen werden vastgehouden, zijn vrijgelaten. DE HEER D. LOUWES, die op 1 mei als voorzitter van het Land bouwschap aftreedt, zal het voorzit terschap van de stichting huishoude lijke voorlichting ten plattelande overnemen van prof. dr. G. A van Poelje. KARDINAAL STEPINAC, die in zijn geboortedorp Krasic moet blijven heeft een ernstige longontsteking. VANDAAG brengt Eisenhower een inspectiebezoek aan Cape Canave ral, het lanceerterrein voor raket ten. DE CHRISTEN-democratische frac tie in de Duitse Bondsdag heeft dinsdag besloten haar ereraad te verzoeken de beschuldigingen aan het adres van minister Oberlaender te onderzoeken. Oberlaender heeft zelf om een onderzoek door de ere raad verzocht. ming. Toen hij aan Matthew Kenney, een Amerikaanse correspondent van U.P.I., werd voorgesteld, verklaarde hij goedgeluimd: .tToen ik vorig jaar naar de Russische tentoonstelling in de Verenigde Staten ging, was ik ge waarschuwd op te passen voor Ame rikaanse journalisten. Maar ik heb bevonden dat ze nog zo kwaad niet waren en dat je, als je openhartig te gen hen bent. geen moeilijkheden met hen hebt". Mikojan vertelde aan Kenny dat hij het op Cuba best naar zijn zin had en dat hij a.s. zaterdag zou ver trekken. Mikojan, die eind vorige week in Havana is gearriveerd om de Russische tentoonstelling te ope nen, is zorgvuldig uit het oog van het publiek gehouden na de anti communistische demonstratie, waar bij geschoten is. Majoor Sapin Lignières, die tijdens het oproer in Algiers bevelhebber van de burgerwacht in deze stad is geweest, is maandag beschuldigd van een aanslag op de veiligheid van de staat. Hij is naar de gevangenis overge bracht. Er wordt voorts een actie voorbereid tegen 16 mensen, van wie een aantal in de gevangenis zitten en de rest voortvluchtig is. Er is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de adjudant van generaal Massu. De Franse minister van Justitie, Michelet, zou aangedrongen hebben op een krachtige actie tegen de lei ders van het oproer. In totaal zijn nu 16 personen ge arresteerd en beschuldigd van sa menzwering tegen de staat. Er doen ook geruchten de ronde dat negen generaals van het Franse leger in Algerië overgeplaatst zouden zijn. VV (Van onze speciale verslaggever) RUDY CARRELL, de jonge confé rencier-cabaretier-zanger, zal Ne derland vertegenwoordigen op het Eurovisie-songfestival, dat dinsdag 29 maart in Londen wordt gehou den. Hij zong het liedje „Wat een geluk" dat 225 van de toe te ken nen 600 punten kreeg. Zijn uitvoe ring van deze song, die evenals „Een beetje" werd geschreven door Dick Schallies en Willy van Hemert, werd uitverkoren boven de versie die zangeres Anny Palmen er van gaf. Met deze uitslag zijn de vermoedens van de insiders, die van tevoren inzage hadden ge had van de liedjes en de vertolkin gen, volkomen bewaarheid. Zij hadden Rudy Carrell getipt als winnaar en onbedreigd de pre sentatiejury onder voorzitterschap van Retié Sleeswijk koos hem una niem als beste vertolker be haalde hij de hoogste eer. „WAT een geluk" is door acht van de twaalf jury's in Nederland als het beste liedje aangewezen. De beoordelaars in Yerseke waardeer den het met een vierde plaats. Zij lieten de eerste plaats delen door „Addio" (dat tenslotte twee de werd) en „Ik leef", dat als zes de uit de bus kwam. De Brabant se juryleden in Boxtel legden meer waardering aan de dag voor „Wat een geluk". Van hen kreeg de song 23 van de zestig te verdelen pun ten. De einduitslag van de nationale fi nale is als volgt: 1 „Wat een ge luk"; 2 „Addio"; 3 „Niet voor m"; 4 „Carrousel"; 5 „In mijn hart"; 6 „Ik leef"; 7 „Regenkap- je"; 8 „Vanavond". Kita Huyskens gaf een blonder levendige vertolking van „Regen- kapje", dat als song echter weinig geslaagd kan worden genoemd. Direct na afloop van deze bijzon der rommelige uitzending, die aan kwaliteit inboette door het nerveu- Het weer gaat ingrijpend veran deren. Een van Groenland afkom stige depressie trok snel in diepte toenemend naar noord-Zweden. Aan de westflank van deze depressie heerst in het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen een zware noor- derstorm en wordt koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden ge transporteerd. De sterke luchtdrukdalingen bo ven Scandinavië hebben tot gevolg dat bij ons de wind naar het noordwesten draait en tot krachtig zal toenemen. In de aangevoerde onstabiele lucht kunnen later buien tot ont wikkeling komen. In het tempera- tuursverloop overdag komt weinig verandering. RUDY CARRELL „Wat een geluk"Inderdaad! ze optreden en de vele versprekin gen van organisator Piet te Nuyl jr., heeft Anny Palmen zich een zeer sportieve verliezeres getoond. Als eerste kwam zij Rudy Carrell gelukwensen met een klinkende zoen gn een grote bos bloemen. DE kwaliteit van de liedjes was naar onze mening over het algemeen minder dan vorig jaar met uitzon dering van „Wat een geluk", dat dan ook 115 punten meer kreeg dan de als tweede geklasseerde song. Of Rudy Carrell er in Londen suc ces mee zal hebben valt op het moment uiteraard niet te zeggen. Zeker is wel, dat hij van de tot nu toe bekende liedjes voor Lon den uit andere landen minder con currentie zal ondervinden dan Ted dy Scholten vorig jaar. Het songfestival is echter een te wisselvallige aangelegenheid dan daarop nu reeds hoop te bouwen voor weer een Nederlandse zege. Ellen Blaazer was ter controle van de N.T.S. aanwezig. Een van de twaalf jury's komt morgenavond voor de t.v. (In het journaal). Dit is de jury te Yerseke. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft in prin cipe besloten tot een loonsver hoging van vier procent in de akker- en weidebouw en de vee houderij per 1 april a.s. De regering heeft de centra les van overheidspersoneel het voorstel gedaan tot verhoging van de salarisbedragen voor het overheidspersoneel met vijf procent en tot verbetering van de overige financiële posities met één procent, waaronder be grepen de verwerking van de huurcompensatie 1957 in de sa larissen. Dit komt dus neer op een totale verhoging van zes procent. Deze ver hoging zou dienen in te gaan op 1 ja nuari 1960. tenzij achteraf zou blij ken, dat de gemiddelde ingangsda tum van de vernieuwing der C.A.O.'s en loonregelingen in het bedrijfsleven vóór genoemde datum zou liggen. Het voorstel werd gedaan tijdens een bijeenkomst van de centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken, die werd bijgewoond door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Finan ciën en van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De situatie met betrekking tot de pensioenen acht de regering dermate ingewikkeld, dat zij hierover op een vóór 1 april a.s. gelegen datum een afzonderlijke discussie in het overleg wil voeren. In de van de zijde der organisaties naar voren gebrachte wensen vonden de regeringsvertegenwoordigers aan leiding tot nader beraad met betrek king tot de positie van de laagst- bezoldigden. De vertegenwoordigers van vier der vijf centrales van overheidsper soneel hebben verzocht zich over het totale voorstel in eigen kring nader te mogen beraden. De vertegenwoor digers van de vijfde centrale achtten geen reden tot nader beraad aanwe zig en verklaarden zich tegen het voorstel. Naar wij vernemen zou het hier de centrale betreffen die aangesloten is bij het N.V.V. Besloten werd het overleg vrijdag a.s. voort te zetten. Bij San Francisco is dinsdag een groot tankschip met bijna tien mil joen liter wijn aan boord in nood komen te verkeren. Het 21.800 ton metende schip, de „Angelo Petri", kreeg in zware zee motorstoring en dreef op een zandbank. Er zijn hef- schroefvliegtuigen uitgezonden om zo nodig de 40 bemanningsleden van boord te halen. De „Angelo Petri" was met Californische wijn op weg naar Caribische havens en de Ame- kaanse oostkust. de (Van onze parlementaire verslaggever) De gehele Eerste Kamer heeft minister van Justitie gevraagd om ruimere toelating van spijtoptanten uit Indonesië. Deze mensen die bij de soevereiniteitsoverdracht mede op aandringen van de toenmalige Neder landse vertegenwoordiging* in Indo nesië de Indonesische nationaliteit hebben aangevraagd, verkeren thans in zeer grote moeilijkheden. De minister van Justitie, mr. Beer man, heeft enige tijd geleden in de Verwachting van het K.N.M.I. tot woensdagavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur- LSeleJld,e be««lking' en later v 1ïuien' Tot matig of i J a. ,s toenemende noordweste- J tr.^nr.Ti °"levcer dezelfde l temperaturen als gisteren. t erw»chting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Bewolkt Zl "ï,Ple. neers'agvlagen, maar nit hM 'nfen' Kra<-htige wind i uit het noordwesten. Weinig ver- andering in temperatuur J Vandaag: zon onder 17.42, maan J op 15.45 uur. Morgen: zon op 8.05 uur, maan t onder 7.04 uur. Minister Luns heeft in de Tweede Kamer meegedeeld dat na de bespre kingen die hij op 20 februari zal voeren over het verdrag inzake de Beneiux-unie, hij ook nog een infor mele gedachtenwisseling zal hebben met zijn Belgische collega over de Schelde-Rijnverbinding. De Neder landse regering is steeds bereid, al dus minister Luns, om haar mede werking te verlenen tot verbetering van deze verbinding indien deze maar niet als een consequentie van het Deltaplan wordt beschouwd. Was Amsterdam, dinsdag een tus- J senhalte in de zegetocht van de Nederlandse schaatsglorie, die J zondag in Davos en Garmisch Partenkirchen is begonnen? We J t weten het niet. De resultaten van J Squaw Valley zullen dat moeten J t uitwijzen. In elk geval bood Am- t J sterdam dinsdag een dag ont- J panning aan Jan Pesman, Sjouk- j J ie Dijkstra, Joan Haanappel en Ie andere leden van de Neder- J landse ploeg voor de Olympische J Winterspelen, die dinsdagavond J t per vliegtuig naar de V.S. zijn t J vertrokken. Dinsdagmiddag maakte het ge- zeischap een rondvaart door de t grachten en havens van Amster- J dam. Op de voorplecht van de t boot v.l.n.r.: Jan Pesman, Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel. „Niet Anastasia is in 1918 bij de moord op het tsarenge- zin aan de kogels van de bol sjewisten ontsnapt. Het was grootvorstin Olga, die als enige ontkwam aan de moord in de kelder. Ik heb Anastasia's lijk zelf zien liggen." Dat beweert een vrouw die in een villa te Menaggio aan het Comomeer in Italië woont onder de naam Marga Boodts. „Ik ben Olga, de oudste doch ter van de tsaar" verklaarde zij tegenover een verslaggever van een Milanees weekblad. ..Ik zou mijn ware identiteit mijn leven lang geheim gehouden heb ben, als de laatste ontwikkelingen in het proces-Anastasia in Hamburg niet een gunstige wending dreigden te nemen" zo rechtvaardigde zij haar onverwachte onthulling. De ontwikkelingen ten gunste van Anna Anderson zijn te danken aan de verklaringen van een Duitse hoogleraar die op anthropologische gronden aantoonde dat Anna Ander son inderdaad de dochter van de vermoorde tsaar kan zijn. „Ik kan niet dulden dat iemand die zich voor mijn zuster uit geeft, onze naam onteert" zei Marga Boodts, alias grootvorstin Olga. Zjj zou over verscheidene documenten beschikken om haar beweringen te staven en ook lit tekens op haar hoofd zouden aantonen dat zij inderdaad de oudste prinses uit de laatste Rus sische tsarenfamilie zou zijn. Dat zij aan de moord ontsnapt zou zijn, vterkiaart Marga Boodts als volgt: ze had onder de moordenaars een jongeman, Dimitri, herkend. Zij had hem aangesproken en om haar te redden had hij haar, Olga, in de al geméne verwarring een klap op het hoofd gegeven met zijn revol ver. Daardoor was zij bewusteloos ge raakt en dat spaarde haar voor de kogelregen uit de wapenen der bol sjewisten. Haar familieleden vielen stervend over haar en over elkaar heen. Twee dagen later was Dimitri teruggekomen en had haar in een zak met hooi ontvoerd. In haar plaats had hij het lijk van een an dere vrouw neergelegd. Via Wiadi- wostok, waar Olga een document in zake haar ware identiteit ontving, reisde zij naar Duitsland, waar zij onder de hoede van keizer Wilhelm II werd gesteld. Deze vertrouwde haar weer toe aan barones Elisabeth von Esebeck Schavenbach. Met dit alles is een nieuwe, en bijzonder vreemde verwikkeling in de zaak Anastasia gekomen. Tweede Kamer geweigerd om. meer dan circa 2000 spijtoptanten per jaar in Nederland toe te laten. Zijn argu ment was dat Nederland een grotere toevloed niet kan verwerken. Welis waar probeerde mr. Cammelbeeck (PvdA) gisteren de gehele zaak inde partijpolitiek «te trekken door de ver klaring dat vroegere (socialistische) ministers van Justitie een ruimer toe latingsbeleid hebben gevoerd. Mevr. Luyckx (KVP) kon de 2000 toelatin gen per jaar, vergeleken met de 1200 van vroeger, al een hele verbetering noemen. Toch was ook zij nog niet tevreden. Zij was een van de laatste sprekers tijdens dit debat. Vertegenwoordigers van alle partijen hadden dezelfde wens uitgesproken. Minder eensge zind was de kamer over het gratiebe leid voor de vier nog resterende Duit se oorlogsmisdadigers in Nederland. Minister Beerman heeft verklaard dat hij in beginsel voor hen de mogelijk heid om voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld niet wilde uitsluiten. De kamer was er nogal huiverig voor. Mr. Witteman (KVP) rekende op een juist inzicht bij de minister. Mr. ba ron De Vos Van Steenwijk (WD) meende dat de vier oorlogsmisdadi gers waarom het gaat al genoeg gra tie hebben. De heren Van Bruggen (CHU) en Cammelbeeck (PvdA) be twijfelden of tot deze misdadigers be sef van hun schuld is doorgedrongen. Het vierjarig jongetje Jopie Leeg water uit Spijkerboor raakte spelen derwijs in het water van de Knollen- dammervaart te Alkmaar. Het vent je verdronk. Drie jaar geleden werd de vader van het jongetje, toen deze in zijn stal een elektrische leiding aanlegde, door de stroom gedood en vier jaar geleden kwam een doch tertje uit het gezin eveneens door verdrinking om het leven. De weduwe Leegwater blijft nu met één kind achter.

de Stem | 1960 | | pagina 1