KLADDERIJ OP CURASAO „VOLGENS PLAN" Maximum in Venetië AAN HET WATER ONTRUKT SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND? Zaak LYNN KAUFMANN morgen voor hof te Boston Kantelende tank zet boerderij in brand Arrestanten lid van Nationale Volkspartij Werk van Leonardo da Vinei ontdekt Nu ook plaquette van Willem III besmeurd Kasavoeboe weer aan ronde tafel Geen andere grenzen voor Duitsland Nog geen vrijheid voor Cyprus Vraagtekens in proces tegen Van R. PAARDEMIDDEL DAGBLAD VOOR ZEELAND TELEGRAM AAN DE QUAY Chessman krijgt uitstel j Meer bewolking geen van executie Wraakoefening in Londense onderwereld Vliegtuig van Castro vermist Vakbonden wijken niet Antwerpenaar deed koopje Kroestjev: Na botsing onder Someren 100e JAARGANG No. 23287 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H- A- Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. •t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 9 FEBR. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236_— Bureau voor Zeeuws -Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35 De twee op de ronde-tafelconfe rentie in Brussel gevormde commissies hebben hun werk zaamheden maandag nog niet kunnen beëindigen. De voor vandaag aangekondigde plenai re vergadering van de r.t.c. is dan ook uitgesteld tot woens dag. Afgezien van de moeilijkheden over technische kwesties is in de commissies ook nog geen oplossing gevonden voor de eis van het „kar tel" van Kongolese nationalistische bewegingen, dat de instelling van een voorlopig nationaal comité heeft ver langd, dat tijdens de overgangsperio de het gezag zou moeten uitoefenen. In het „congrespaleis" in Brussel wordt echter vernomen dat de kloof tussen deze eis en het Belgische standpunt „niet zo breed meer is". Kasavoeboe heeft beloofd dat hij weer aan de besprekingen zal deelnemen. De Belgische premier Eyskens heeft maandagmiddag de overtuiging uitgesproken, dat het besluit de soe vereiniteit op 30 juni aan Kongo over te dragen het mogelijk zal ma ken de vriendschap en broederschap tussen Kongo en België en de econo mische banden tussen beide landen te behouden en zelfs te verbeteren. Kort na de arresta tie van een aantal personen op Curagao, die men schuldig acht aan de bekladding van het standbeeld van koningin Juliana te Willemstad, is een tweede geval van beeldbesmeuring ont dekt. Het betrof hier de plaquette op een muur van het Fort Amsterdam ter her denking van de af schaffing van de sla vernij door koning Willem III. De dader, een zekere Coster, werd door de politie van zijn bed gelicht. Evenals de andere ar restanten blijkt hij lid te zijn van de Na tionale Volkspartij, een van de samenwer kende partijen die bij zonder verstoord zijn over het feit dat de gedeputeerden op het eiland naar huis zijn gestuurd. Gezaghebber Gorsica, die momenteel alle bevoegdheden op het eiland in handen heeft, gaf gisteren te kennen dat de bekladding van monumenten volgens hem onderdeel is van een zorgvuldig beraamde campagne, bedoeld om onrust te verwekken onder de bevolking en om het te doen voorkomen als zou er vrijwel una niem ontstemming heersen over het besluit tot ontbinding van het bestuurscollege. De man die verantwoordelijk was voor de bekladding van het beeld van de koningin, een zekere Ru dolph, is bestuurslid van de Natio nale Volkspartij. Hij blijkt zijn daad te hebben gepleegd in overleg met andere bestuursleden. De politie IN ENGELAND gaan geruchten dat de koninklijke familie haar naam van Windsor wil gaan veranderen in Mountbatten, de naam van prins Philip. JACCOUD, die in Genève tot zeven jaar is veroordeeld wegens moord, zal geen beroep aantekenen, maar zijn verdedigers zoeken naar motie ven voor herberechting. IN TOKIO is een proces geopend waarin vier overlevenden van de atoombomaanval op Hirosjima scha devergoeding vragen van de Japanse sta at. EEN GRIEKS SCHIP, de Libya is in de Middellandse Zee ter hoogte van Algiers in moeilijkheden geko men en het heeft onmiddellijke hulp gevraagd. ONDER EEN VALLENDE muur is gisteren in St.-Annaparochie (Fr.) een 55-j.arige sloper gedood. Zijn zoon werd bij het ongeval ernstig gewond. DE OVERDRACHT van Cyprus, die op 19 februari zou plaatsvinden, zal wellicht opnieuw een maand moeten worden uitgesteld. De moeilijkheden tussen de Britse regering en Maka- rios over de Britse bases zijn nog niet opgelost. Sinds enkele dagen mag men in de beroemde Venetiaanse kanalen niet harder varen dan 8 km per uur. Deze snelheidsbeperking is er niet zozeer om ernstige aanvaringen te voorkomen, als wel tot bescherming van de grachtenhuizen en hun fun deringen. De golfslag van de steeds weer langsvarende boten kan na melijk de sterkste fundamenten „door de knieën" doen gaan. De Vënetiaanse politie is uitgerust met een speciale apparatuur (die werkt volgens het radarprincipe) om over treders van de nieuwe snelheids regeling onverbiddelijk te kunnen verbaliseren. trof bij hem thuis een met verf be smeurde broek aan. De man die de plaquette bekladde werd ook door besmeurde kledij verraden. De leider van de Nationale Volks partij, mr. dr. Da Costa Gomez, momenteel op weg naar Nederland, heeft de suggestie als zou zijn partij voor de wandaden verantwoordelijk zijn, verontwaardigd van de hand gewezen. „Ik weet van toeten noch blazen", zei hij, „en het laat mij koud wat een paar gekken hebben uitgehaald De politie op Curagao heeft inmid dels opdracht gekregen onmiddellijk op te treden tegen elementen die de orde trachten te verstoren. Morgen, woensdag, zouden bepaal de politieke groeperingen een pro testdemonstratie tegen het beleid van de lands- on rijksregering op touw willen zetten. Bevoogding De samenwerkende partijen, waar uit het naar huis gezonden bestuurs college was samengesteld, hebben gisteren een telegram gezonden aan premier de Quay, waarin zij protes teren tegen „de koloniale bevoog ding" en een „democratische be slechting" van de gerezen moeilijk heden vragen. Ze zinspelen op de mogelijkheid van vervroegde verkie zingen en zeggen niet te kunnen be grijpen dat de rijksregering, waar van de Nederlandse partner zelf door vervroegde verkiezingen aan het bewind is gekomen, op advies van de landsregering zonder meer het bestuurscollege zijn bevoegdheden heeft ontnomen. De samemverkende partijen zijn de N.V.P., de C.O.P. en de C.V.U. De Katholieke Volkspartij en de Democratische Partij nemen niet (meer) aan de regering deel. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat enkele gedeputeerden zonder meer een ander politiek jasje aantrokken, waardoor de eilandraad plotseling een college tegenover zich zag dat niet meer beantiooordde aan de samenstel ling van de raad. Doordat het col lege enkele malen pan kleur ver anderde en de eilandraad niet meer met de gedeputeerden wil de samenwerken, ontstond er een bestuurlijke chaos. De landsrege ring adviseerde daarom tot ontne ming van de bevoegdheden aan het college, een advies dat door de rijksregering werd opgevolgd. Red.) IVantoestanden Gezaghebber Gorsira heeft inmid dels te kennen gegeven dat hij van zijn gezag onmiddellijk gebruik zal maken om enkele plannen erdoor te krijgen die door de bestuursimpasse onuitgevoerd moesten blijven. Bo vendien wil hij aan enkele wantoe standen een einde maken. Hij kon digde een streng optreden aan tegen de verboden loterijen, die op het ogenblik op Curagao welig tieren en deelde verder mede, dat hij ook op zeer korte termijn het beleid ten aanzien van de volkswoningen wil zuiveren van iedere politieke beïn vloeding. In dit verband deelde hij mede, dat het bedrag der achterstal lige huur is opgelopen tot een be drag dat voldoende is om 2000 volks woningen te bouwen, waardoor het hele krotten-probleem op Curagao zou kunnen worden opgelost. Verwachting Van het KNMI tot j dinsdagavond, opgemaakt maan- f dagavond 23.15 uur- J Overdrijvende wolkenvelden, I I ,Vl"°Jral het noordcn van het land en hier en daar mist, overi- gens droog weer. Ongeveer de- l zelfde temperaturen als gisteren, i weinig wind. I Verwachting van het Belgisch j Weerkundig Instituut: Liehte ver- andcrlijkc wind. Bewolkt, maar 5 droog. Ongeveer dezelfde lempe- i i raturen. Vandaag: zon onder 17.40 uur maan op 14.48 uur. Morgen: zon op 8.07 uur, maan i onder 6.26 uur. Een rechter voor appèlzaken te Tucson, in de Amerikaanse staat Arizona, heeft maandag geweigerd Caryl Chessman uitstel van executie te verlenen. Zoals bekend is Chess- mans terechtstelling op 19 februari bepaald. De 34-jarige Sclwyn Cooney, een bekende figuur uit de Londense on derwereld, is dezer dagen doodge schoten en zijn vriend William Am brose, 36 jaar en evenmin een on bekende van de politic, raakte le vensgevaarlijk gewond toen enkele onbekei den een overval pleegden op de club waar heiden zich ophielden. De politie vermoedt dat er sprake is van een wraakoefening, daar Coo ney vorige week reeds tweemaal door onderwereldfiguren was afge ranseld. In het ziekenhuis waar Am brose voor zijn leven vecht, houdt de politie een rechercheur en een ste nograaf gereed, voor het geval dat de man weer tot bewustzijn komt en spreken kan. Ambrose werd in de maag geschoten en heeft een ingrij pende spoedoperatie moeten onder gaan. Het vliegtuig van dr. Fidel Castro, de Cubaanse premier, wordt ver mist op een vlucht van Cuba naar Miami, waar het gerepareerd zou worden. De laatste berichten van het toestel, een C-47, zijn zondag ontvan gen toen het boven straat Florida vloog. Het vliegtuig werd bestuurd door een assistent militair attaché van de Cubaanse ambassade in Was hington. Volgende week maandag, om één minuut na middernacht, be gint in Engeland een staking van meer dan 500.000 man spoorwegpersoneel. De staking zal, tenzij op het laatste mo ment de looneisen worden aan vaard die de vakbonden na mens hun leden hebben gesteld, (Van onze correspondent) Een schilderij, dat een tweetal jaren geleden te Brussel in een anti quariaat werd gekocht door de Antwerpenaar Frans Van Heesvelde is als een authentiek werk van Leonardo da Vinei (h) erkend. Toen de huidige eigenaar het schilderij kocht, had hij er niet het geringste vermoeden van dat hij een meesterwerk van ontschatbare waarde het werd nu voorlopig verzekerd voor 20 miljoen B.F.) in zijn bezit had gekregen. Eerst bij nader onderzoek viel het hem op, dat het schilderij verscheidene kenmerken van de werken van de grote mees ter vertoonde, en langdurige studies van uiteenlopende aard brachten tenslotte zekerheid. Tijdens een persconferentie die te Antwerpen gehouden werd, heelt thans de heer Van Heesvelde, bijgestaan door de Parijse professor C. Rabbione, verbonden aan het Louvre en da Vinci-specialist, „Het mystieke huwelijk van de Heilige Catharina" aan de Belgische en de internationale persver tegenwoordigers gepresenteerd. Mede aan de hand van diapositieven, van infrarode en van radiografische foto-opnamen toonden zij de „onbetwist bare tekenen van echtheid" aan. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de huidige eigenaar het schilderij via een internationale kunstveiling van de hand te doen. Morgen, woensdag, begint in Boston voor het Superior Court of Suffolk County, het proces rond de nog altijd duis tere zaak Lynn Kaufmann. Verdachte in dit proces is de Nederlandse radiotelegrafist W. M. R. van R., een der offi eieren van de „Utrecht." Op 19 september 1959 werd in de haven van Boston in de V.S. het lijk van de 23-jarige Lynn Kaufmann gevonden. Een onderzoek wees uit dat zij passagier van het Nederlandse schip „Utrecht" was, Daar werd zij intussen vermist. Lynn Kaufmann was de dochter van een rijke fabrikant in Chicago. Zij was 18 jaar toen zij met een of ficier trouwde, van wie zij twee jaar later scheidde. Daarna trad zij onderzoek ingesteld, dat tenslotte leidde tot de arrestatie van de tele grafist* Van R., die kort daarna een bekentenis zou hebben afgelegd. Daarin zou hy echter nooit hebben toegegeven de vrouw over boord te hebben geworpen. Hij zou trouwens kort daarop zijn bekentenissen weer hebben ingetrokken. Zijn vrouw, die naar de Verenigde Staten is ge reisd, is ervan overtuigd dat haar man zal worden vrijgespro ken en zij is niet de enige die twijfelt aan de juridische houd baarheid van de tenlastelegging. De beschuldiging luidt dat Van R. struikeld, over de railing gevallen en tegen de ijzeren buitenboordlad der geslagen zou zijn. Bij het onder zoek is ook de gedachte aan zelf moord geopperd. De openbare aanklager meent in een aantal brieven, die in de koffer van het slachtoffer gevonden zijn, zeer bezwarende feiten tegen Van R. gevonden te hebben. Een ander argument is dat Van R.'s jasje in Lynn Kaufmanns hut gevonden is. Hij had haar echter, naar later bleek, zijn jasje laten oppersen, het geen zij voor meerdere officieren van het schip deed. Lynn Kaufmann klaagde vaak over langdurige en hevige hoofdpij nen. Op de dag van haar verdwy ning aan boord, had men haar en kele malen geklopt voor het diner. Tweemaal had zij geantwoord, maar de derde maal hoorde men niets Toen men daarop haar hut forceer de, Bleek zy verdwenen. Moeilijkheden dienst van profesOTr Spector die Lynn Kau£mann in haar hut zou uienst van piniessor opector, cue hehh™ wrfmrl Maar Hat hmt „int in 1958 een studiereis naar Malakka ondernam. Hij nam zijn gezin en zijn secretaresse Lynn Kaufmann mee op reis. Om tijdig terug in Amerika te zijn voor zijn colleges, reisde de professor in augustus per vliegtuig terug, maar zijn gezin en zijn secretaresse maakten de terug tocht per schip. Op 5 augustus ver trokken zij met de „Utrecht" naar Boston, die daar op 18 september, een dag voordat het lijk van do jonge vrouw werd gevonden, aan kwam. Na de vondst werd een uitgebreid hebben gedood. Maar dat komt niet overeen met de bevindingen van de lijkschouwer, die na de sectie immers verklaarde dat het slachtoffer door verdrinking om het leven was geko men. De dood door verdrinking was, aldus zijn rapport, gevolgd op her senbloedingen, tengevolge van met grote kracht toegebrachte verwon dingen. De mogelijkheid bestaat dat die verwondingen Lynn Kaufmann op zettelijk zijn toegebracht, maar evenzeer is het mogelijk dat zij deze opliep tengevolge van een ernstige val. Bij voorbeeld doordat zij ge- Haar ouders kanten zich pertinent tegen de zelfmoordgedachte. De ver dediging heeft doordat het stoffelijk overschot met opmerkelijke haast werd gecremeerd, geen kans gekre gen om eveneens het lijk te schou wen de Amerikaanse wet opent daartoe de mogelijkheid en er zijn meer duistere punten in deze zaak. Zo werd er melding gemaakt van moeilijkheden tussen het slachtof fer en de echtgenote van de profes sor. Mevrouw Spector zou gepoogd hebben te voorkomen dat Lynn Kaufmann na de reis weer bij haar en haar man zou gaan inwonen. Van de zijde der Spectors is evenwel weer beweerd dat die moeilijkheden intussen waren opgelost. nationaal zijn en vermoedelijk een nog groter chaos veroorza ken dan de beruchte algemene spoorwegstaking van 1919. In 1955 heeft het spoorwegperso neel eveneens gestaakt en werd de regering genoodzaakt de noodtoe stand af te kondigen. De drie vakbonden van spoorweg personeel zijn het onderling niet eens over hetgeen hun leden minimaal toekomt en het congres van vakver enigingen (T.U.C.) tracht in dezen te bemiddelen. Dit neemt niet weg dat de vakbonden eendrachtig een sta kingsparool hebben uitgegeven. De vorige week hebben de spoor- mannen in het district Londen, waar de ondergrondse bij inbegrepen is, een dag (wild) gestaakt. Daardoor ontstond, vooral voor de forensen, een enorme chaos. Ze is slechts een voorproefje van wat er gebeurt als alle Engelse spoormannen het werk neerleggen. Reeds thans hebben talrijke bedrij ven ver in de omtrek autobussen en vrachtauto's gecharterd om hun eigen personeelvervoer te verzorgen zolang de spoorstaking duurt. Vrijwel alle hotelkamers in Londen zijn ge reserveerd door forensen die liever in Londen overnachten dan erbuiten. Meer en meer dringt de mens J J door in Nederlands nieuwste pol- i i der Oostelijk Flevoland. Deze fo- to geeft een overzicht van de polder bij Dronten, bezien in de richting Noord-Oost-Polder. Op de voorgrond een brug in aan- J bouw. Premier Kroestjev heeft gewaar schuwd dat de grenzen van Duitsland slechts door oorlog kunnen worden gewijzigd. „Wat door oorlog is gewij zigd, kan zonder oorlog niet opnieuw worden veranderd", zo zei hij op een receptie, die ter gelegenheid van het bezoek van president Gronchi op de Italiaanse ambassade in Moskou werd gegeven. „Iedereen weet", zei hij, „dat het noodzakelijk is de vrede te verwerke lijken door een situatie die door oor log is ontstaan te stabiliseren. Deze stand van zaken moet door perma nente overeenkomsten worden be krachtigd. Hieronder vallen ook de grenzen die na de tweede wereldoor log zijn ontstaan". Maandagmiddag circa half één be gon onder Someren een Duitse tank wagen van de firma Hennig uit Duisburg enigszins te slingeren en raakte daarbij de achterzijde van een passerende B.B.A.-bus. De autobus zwenkte eerst naar de linkerzijde van de weg en kwam ver volgens op de rechterberm tot stil stand. De aanhanger van de tankwa gen, waarop een olietank gemonteerd was. kantelde en werd door de Duit se auto nog 100 meter voortgesleept. De bestuurder namelijk wilde een langs de weg staande boerderij mij den. Door de klap echter vloog het deksel van het mangat, zodat de in houd, een zeer vluchtige brandbare stof (komol) over en langs de weg stroomde. De gassen kwamen door het schaven van de tank over het wegdek direct tot ontbranding. In een oogwenk stond de omgeving en ook de dubbele boc-derij van de heer H. Swinkels en diens zoon in brand. De onmiddellijk gealarmeerde brand weer kon niet in de directe nabij heid van deze boerderijen komen en kon daardoor ook geen gebruik ma ken van de nevelspuit. De dubbele boerderij brandde geheel uit. Het vee kon grotendeels worden gered, maar de inboedel ging verloren. Ook het verkeer werd door de dwars over de weg liggende tank enige uren ge stremd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Engeland heeft de onafhankelijk heid voor Cyprus voor onbepaalde tijd uitgesteld, nadat het opnieuw niet gelukt is de impasse te doorbre ken over de militaire basis die Enge land op dat strategische eiland in de Middellandse Zee wenst te behouden- Te Nicosia, hoofdstad van Cyprus, is door het gouvernement officieel bekendgemaakt dat het door deze impasse onmogelijk is geworden de desbetreffende wetgeving in het Brit se parlement af te handelen voor 19 maart, de jongste streefdatum voor overdracht. Een nieuwe datum is niet vastgesteld. Een verslaggever van de Lon dense Sunday Pictorial" heeft een middel, dat volgens hem door tandartsen en narcotiseurs reeds jarenlang wordt gebruikt om patiënten snel bij bewust zijn te brengen, aangewend als middel tegen dronkenschap en gecontatenrd dat het heel snel werkt. Op suggestie van een Londen se tandarts gebruikte de ver slaggever op zijn nuchtere maag dertien glazen wisky, in 75 mi nuten. Hij ivas toen, zoals een aan de proef meewerkende ge rechtelijke arts constateerde, „hulpeloos dronken". Toen gebruikte hij het tand artsenmiddel: tweemaal achter een, gedurende 50 seconden, snoof hij een mengsel van 95 percent zuurstof en 5 percent koolzuurgas op. En hij werd weer helemaal nuchter. Dat wil zeggen: voor hij het gas nam was een hoeveelheid alcohol in zijn bloed van 11 pro mille geconstateerd, maar daar na was het tot 21 promille ge stegen. Volgens de gerechtelijke arts bewijst dit dat de toediening van het gasmengsel de opne ming van de alcohol in de bloed baan versnelt, doch tegelijker tijd de invloed van de alcohol op de hersenfunctie neutrali seert.

de Stem | 1960 | | pagina 1