FELLE BESCHULDIGING AAN ADRES V.S. Girokantoor in kerk Vijfman ontsnapt Ontslag voor Soustelle Volledige discriminatie jegens Nederland JACCOUD tot zeven jaar veroordeeld Bedrijfsleven kreeg compliment K.V.P.-pleidooi veel vrijstellingen voor AAPJE „VERRIED" ZIJN BAAS De Gaulle zuivert Eén te dik voor de vrijheid INVENTUM Na onze mislukte luchtvaartonderhandelingen Ambtenaren niet ten achter Represailles. Meer subsidie van 1 januari 1957 af Moordenaar moest wel bekennen.... Nieuwe Amerikaanse Ontdekker Kasavoeboe buiten spel? DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Spanning Israël- Syrië blijft Rustig weer Studie associatie Antillen met E.E.G. Bijzonder h.o. Vragen in Kamer over duurte verhoogd Kijkgeld tv. V erkiezingsui tslag van Kerala ~mne_ Voor God, Koningin en Vaderland 100e JAARGANG No. 23284 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt van Hp hpcrtrp (Van onze parlementaire verslaggever) Van de ongeveer drie en een half miljoen werknemers in Nederland heeft ongeveer 1,2 miljoen (waar van 710.000 loontrekkenden) een loonsverhoging geïncasseerd. Nu het overheidspersoneel voorlopig een verbetering van drie procent van het salaris ontvangt op het tijdstip, dat voor het overgrote deel van het per soneel in particuliere dienst nog geen loonsverhoging is goedgekeurd, kan men moeilijk zeggen, dat de ambtenaren achtirop zijn geraakt. Minister Toxopeus heeft dit geant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid Blom (P.v.d.A.). De minister handhaaft zijn toezeg ging, dat hij opnieuw overleg met de organisaties zal openen, zodra het gemiddelde van de loonsverho ging in het particuliere bedrijf zo ongeveer bekend is. Israël heeft in een brief aan de Veiligheidsraad verklaard, dat de „Arabische boeren", die bij dc re cente grensincidenten om het leven zijn gekomen, in werkelijkheid Sy rische militairen waren, bewapend met geweren en mitrailleurs. Terwijl Israël meldde, dat de Sy- riërs in het grensgebied opnieuw had den geschoten, beschuldigden de V.A.R. en Israël elkaar van agres sie. Zij deden dit in brieven aan de Veiligheidsraad zonder dat zij de raad verzochten in te grijpen. De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Water staat, E. G. Stijkel, heeft gisteren te Washington de Verenigde Stalen beschuldigd „van een volledige discrimi natie jegens Nederland". Deze felle kritiek bezigde de staatssecretaris als commentaar op hel mislukken van de luehtvaarlonderhaiidelhigen tussen Nederland en Amerika. In een deel onzer edities van gisteren konden wij hiervan onder „Laatste Nieuws" nog gewag maken. Van Nederlandse zijde was het doel der onderhandelingen landingsrechten voor de KLM te Los Angeles te verkrijgen. Dc afwijzing van dit verzoek nam de staatssecretaris „zeer ernstig". En hij vervolgde: „Deze weigering van Amerika draagt niet bij tot een verbetering van begrip tussen Nederland en de V.S." Het Amerikaanse ministerie van 3 itenlandse Zaken heeft geweigerd commentaar te geven op deze ver klaring van de heer Stijkel. Maar functionarissen van het ministerie geven als hun mening, dat de Ame- kaanse regering volkomen in zijn recht staat. Staatssecretaris Stijkel zei ver der tijdens een persconferentie te Washington, dat het voor de Ameri kaanse delegatie tijdens de onder handelingen enigszins moeilijk was De jury, die de taak had zich over Pierre Jaccoud uit te spreken. DE DIRECTIE van de Tojota Motor Company te Tokio heeft gisteren ont kend dat deze maatschappij van plan is een assemblagebedrijf in Neder land te stichten. „Er zit geen winst m zei hij. IN LONDEN heeft gisteren de mi- r' ur;'aad v.an de Westeuropese Unie in het geheim vergaderd. De intcn- ffehinrt® van, het overleg tussen En- wicïA do andere landen van ten pa was een der agendapun- MEER DAN veertig leerling-jockeys in Engeland zijn in staking gegaan Ze willen hogere lonen. 6 IN DUITSLAND is een wetsontwerp ingediend dat ue mogelijkheid moet scheppen in tijd van oorlog burgers op te roepen voor speciale diensten. TOT DIRECTEUR van de afdeling kredietverlening van de Hoge Auto riteit der K.S.G. is de heer A. Theu- nissen benoemd. IN HAARLEM is overleden mevrouw A, W. Brink - ten Dam, die enkele maanden geleden 100 jaar was ge worden. BEN AMERIKAANSE atoomonder zeeër is dezer dagen in de Bering- straat door een ijslaag van drie me ter dikte gebroken. I i Weersverwachting yan het K.N ÜkL tot vanavond, opgemaakt R«stLCnaVOnd 2313 u"r: cisteren 5 Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut BeJg'sch onklarin!nd £W?ai' bewolkt en n c mn r' i Enke*e neerslagvla- rahiror! f° Maximum-tempe- v»ng S^en 4 en 9 graden. Vandaag: Zon onder 17.33 uur. Maan op U.52 uur. Morgen; Zon op 8.14 uur. Maan onder 3.10 uur. Pierre Jaccoud, ex-deken van dc orde van advocaten te Gene ve, is gisteren schuldig bevon den aan moord op de 62-jarige zakenman Charles Zumbach, de vader van zijn rivaal in de „liefde". Hij werd tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. De betekenis van het proces gaat verder dan die van een moordaffaire. Velen zien het als de exponent van een verwording in het society-leven te Genève, waarover reeds eerder ge schreven werd en die tot allerlei min of meer geruchtmakende schandalen heeft geleid. Het Amerikaanse week blad „Time" haalde in dit verband een advocaat aan uit de Zwitserse stad, die opmerkte: ,,Hier wordt in feitede vuile was buiten gehangen van een allesbe halve frisse gemeenschap, die de vloek ondervindt van een welvaart, die tot onbeweeglijkheid heeft geleid". Jaccoud, eens een man die in hoog aanzien stond en voorzitter was van de Radicale Partij in Zwitserland, een man die bovendien allerlei erefuncties bekleedde, viel flauw toen hij het vonnis hoorde. Tijdens het gehele pro ces heeft hij in een zieken wagentje gezeten vanwege een ernstige ner veuze aandoening. Het proces heeft 14 dagen geduurd. Er werden meer dan 150 getuigen gehoord. rot het laatst toe heeft de verdachte zijn onschuld volgehouden. Toen het vonnis gevallen was kon hij nog uit rengen: „Negentien maanden heb ik P etc dag gewacht, waarop ik in het penbaar mijn onsehuid kon betuigen. «U deze woorden denk ik aan lien, die wachten".' a"ffSt en &cbed op mS0 spr£!k het „schuldig" uit S van stemmen. Zij mannon T Vljf1 Vl'OUWCn C11 zeveil mannen. Jaccoud werd ook schuldig bevonden aan poging tot moord op di echtgenote van zijn slachtoffer. De openbare aanklager, die 10 jaar had geeist is een oude vriend van de veroordeelde. De verdediger van Jac- coua de bekende Parijse advocaat Floriot, zei diep geschokt te zijn door het vonnis, De Europese Commissie van de E. E.G. zal een nadere studie maken van de associatie-aanvraag voor de Nederlandse Antillen en daarover aan de eerstv ^ende ministerraad van de Gemeenschap rapport uit brengen. geweest om de redenen voor haar weigering van het Nederlandse ver zoek te geven. Op de vraag of Nederland „repre sailles" tegen Amerika zou nemen, antwoordde de heer Stijkel, dat hij daarover op het ogenblik niets wilde zeggen. Argumenten De V.S. hebben zich voornamelijk beroepen op het argument dat de V.S. wat het verlenen van landings rechten betreft de politiek volgen dat de wederzijdse voordelen in een billijke verhouding tot elkaar moeten staan en dat dc voordelen die Ne derland krachtens het tweezijdige verdrag van 1957 verkreeg, reeds aanzienlijk waren. Van Nederlandse zijde was hierop geantwoord, dat inwilliging van het Nederlandse verzoek bredere per spectieven zou openen voor de handel met de V.S., terwijl voorts werd ge wezen op de traditie van Nederland als verlener van verkeersdiensten aan de wereld. De president-directeur van dc K. L.M., de heer I. A. Aler, vond de Amerikaanse oeslissing een „moei lijk te aanvaarden realiteit". „Eens te mjper blijkt", aldus de heer Aler, „dat de Ameri kaanse luchtvaartpolitiek geïn spireerd wordt door protectionis me, dat geheel vreemd is aan het algemene streven van de V.S. naar vrijheid van economische betrekkingen en het recht doen wedervaren aan het principe van vrije concurrentie." „De betreurenswaardige afloop van de besprekingen te Washington,' aldus de heer Aler, „betekent geens zins dat de K.L.M. ten aanzien van de rechten op de westkust van Ame^ rika het hoofd in de schoot legt". Soustelle, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de politieke om wenteling van mei 1958, die een einde maakte aan de Vierde Repu bliek en De Gaulle aan de macht bracht, heeft geen plaats meer in het Franse kabinet. Zijn vertrek lijkt op dat van Pinay, want ook Soustelle heeft zijn ontslag niet ingediend... Minister Bals wil dc verhoging van het subsidiepercentage voor bijzon dere universiteiten reeds per 1 ja nuari 1957 doen ingaan. Zoals ge meld heeft de regering dezer dagen voorgesteld dit percentage te verho gen tot 95 proeent van de kosten. Deze verhoging zou op 1 januari 1960 van kracht worden. De minister zegt nu, dat de bestu ren van die bijzondere universiteiten en hogescholen met het oog op de te verwachten toeneming van het aan tal studenten niet geaarzeld hebben de uitbouw van hun instellingen de laatste jaren met kracht ter hand te nemen, ondanks hun beperkte finan ciële mogelijkheden. Er van uitgaan de, dat een zodanige uitbouw een zaak van algemeen belang moet wor den geacht, acht de minister het al leszins verantwoord als datum van inwerkingtreding van de subsidiever hoging 1 januari 1957 voor te stel len. (Van onze parlementaire verslaggever) Vragen van de heer Nederhorst (P. v.d.A.) in de Tweede Kamer over „belangrijke prijsstijgingen, waar tegenover de verlaging van -de prij zen van Radion, Vim en gloeilampen in het niet vallen", hebben gisteren niet het effect gehad, dat de socia- (Van onze parlementaire verslaggever) De heer J. Peters (K.V.P.) heeft gisteren in de Tweede Kamer gevraagd om zo ruim mogelijke vrijstelling van t.v.-kijkgeld voor bejaarden, zieken en invaliden, Vijf misdadigers hebben kans gezien om te ontsnappen uit de gevangenis van Fresnes, 15 km ten zuiden van Parijs, die een der best bewaakte in Frankrijk heet te zijn. De gevangenen hebben kans gezien om onge merkt een tunnel van twaalf meter te graven en daardoor buiten de muren te komen. De uitbraakpoging, waaraan twee maanden gewerkt moet zijn, was door zes man ondernomen, doch een van hen was te dik om de tunnel te passeren en is onderweg blijven steken. Twee van de vijf ontsnapten zijn beruchte misdadigers. Een van hen, de 39-jarige Belg Jean Ambries, een vroegere mijn werker, is in België bij verstek ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een doua nier. Hij zat in Fresnes een straf van tien jaar uit, waarna hij aan België zou worden uitge leverd. Van zijn tien Franse ja ren waren er vier om. De politie is onmiddellijk met speurhonden een uitgebreide klopjacht begonnen. Een van de ontsnapten is inmiddels in het huis van zijn ouders in Parijs aangehouden. Hij vertelde, dat het groepje in de buurt van Fresnes een auto had gestolen en daarmee aan de haal was gegaan. Hij was onderweg uit gestapt en met een bromfiets verder gevlucht. is voor wie de t.v. geen luxe maar het enige middel om contact te blijven met het wone leven. Hij zei ook, dat hij teleurgesteld was over het uit blijven van de regeringsnota over de commerciële televisie. De verhoging van het kijkgeld van 30 tot ,f 36 (misschien in de toekomst nog eens tot 40) kreeg de algemene instemming van dc Kamer. Dc t.v. heeft zich in het verleden zo moeten behelpen dat het eigenlijk beschamend was en een ongunstige invloed had op de kwaliteit van het programma. Staatssecretaris Scholten zei in zijn antwoord, dat de verhoging zeker no dig is en dat de voor de komende jaren geraamde kosten beslist niet aan de hoge kant zijn. Hij dacht bijv. aan de extra-kosten voor eventuele uit zendingen van de Olympische Spelen. Verder zal de zendtijd per 1 oktober tot 22 uur per week worden opgevoerd en niet per 1 januari, zoals men eerst van plan was. Mr. Scholten hoopte, dat het ook mogelijk zal zijn te zijner tijd een tweede kanaal in gebruik te nemen. Over de vrijstellingen kon de staats secretaris nog geen mededelingen doen maar hij had kennelijk wel begrip voor de wensen van de Kamer. Mr. Scholten maakte van de gele genheid gebruik om nog eens de op vatting tegen te spreken, dat een nationale t.v,-organisatie goedkoper zou kunnen werken. Alle dure appa ratuur, studio's e.d. zijn al in één hand nl. de N.T.S., en de medewerkers van de verschillende omroepen zijn druk bezet. Aan de tv.-nota wordt hard ge werkt maar de staatssecretaris kon nog geen datum van indiening noe men. Heel lang zal het echter niet meer duren. 5? Een klein aapje is de 28-jarige Utrechtsche chauffeur J.C.v.D. die maandag gearresteerd werd wegens verdenking van moord op de Utrechtse prosti- tuée A. J. M. ook wel ge noemd „blonde Jopie" en „Dikke Alie" noodlottig geworden. Toen de verdachte een verkla- ring moest geven voor de krab ben op zijn gezicht, zei hij tegen de rechercheurs, dat deze een gevolg waren van een aanval van zijn aapje. Onmiddellijk werd het dier in beslag genomen en werd een veterinair onderzoek ingesteld, waarbij de recherche assistentie verkreeg van een Utrechtse dieren arts die goed bekend is met apen, Ook de patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie, dr. Zelden- rust, die reeds zondag sectie op het slachtoffer had verricht, onder zocht nog eens de gezichtskrabben van de Utrechtse chauffeur. Dr. Zeldenrust constateerde aan de hand van een onderzoek van de na geltjes van het aapje, dat de krab ben van de chauffeur door mensen nagels veroorzaakt moesten zijn. De dierenarts kwam tot eenzelfde conclusie en ook het vuil onder de nageltjes van het aapje vertoonde geen sporen van menselijk vlees of bloed. Dit bewijs was slechts een van de vele die de Utrechtse recher che opstapelde tegen de verdachte van D. Vanaf liet moment dat van D. in zijn woning in de Utrechtse wijk Zuilen werd gearresteerd, heeft hjj gelogen, zo deelde de officier van Justitie te Utrecht, mr. H. W. Overbeek, gisteren mede. Hij ver schafte een bgna sluitend alibi, dat door de recherche nauwkeurig werd onderzocht. Over de sporen die men in de schuit van het slachtoffer aan de Vecht vond, wilde mr. Overbeek zich niet uitlaten. Toch waren er, volgens hem, genoeg aanwijzingen om in de schuld van de verdachte te gaan geloven. De man was in de nacht van zaterdag op zondag j.l. in gezelschap van „blonde Jo pie" gezien. Hij bezocht met haai en nog andere kennissen verschil lende cafés en was toen plotseling spoorloos verdwenen. Later be zocht hij in zwaar beschonken toe stand de schuit van het slachtof fer. Er is toen onenigheid ontstaan, waarop van D. blonde Jopie naai de keel greep. Dit gebeurde zo krachtdadig, dat zij het bewustzijn verloor en kort daarna overleden moet zijn. Mr. Overbeek verwacht, dat van D.. voordat hij zich voor de rechtbank zal moeten verantwoor den, nog psychiatrisch geobser veerd zal worden. De bekentenis, zei hij, is bepaald niet uit de lucht komen vallen. Het overweldigende bewijsmate riaal drong de verdachte steeds meer in het nauw, zdoat erwel een bekentenis moest volgen. listen er waarschijnlijk van verwacht hadden. Minister de Pous antwoordde n.L, dat er in de komende maanden nog meer prijsdalingen op komst zijn. De medewerking van het bedrijfsleven is uitstekend, aldus de minister. Hij besprak vervolgens de artikelen die volgens de heer Nederhorst in prijs zijn gestegen. De melk is daar bij een bijzonder geval. De stijging wordt veroorzaakt door de afschaf fing van de subsidies, maar de ver hoging wordt gecompenseerd door een verhoging van de kinderbijslag. De prijs van enkele broodsoorten is inderdaad met één cent gestegen. Een onderzoek van het ministerie heeft uitgemaakt, dat dit noodzake lijk was. Het ministerie heeft echter ook voortijdige prijsstijgingen van brood ongedaan gemaakt. Voor de herenconfectie, die de heer Nederhorst had genoemd, zijn de prijzen niet gestegen, maar integendeel sinds 1958 met 3,5 pet. gedaald. De dekens zijn iets duurder geworden door de stijging van de wolprijs op de we reldmarkt. Toch zijn de prijzen nog negen procent lager dan in het vorige seizoen. Naar de prijsverhogingen van en kele verpakte geneesmiddelen wordt door het ministerie een onderzoek ingesteld. Als zij ongemotiveerd blijken, zullen de prijzen weer naar beneden moeten. De belangrijkste factor in de stij ging van de kosten van levensonder houd is echter de duurte van land- bouwprodukten als gevolg van de droogte. Daar kan de regering ook niets aan doen. Bij de nieuwe oogst zullen de prijzen in ieder geval moe ten dalen, aldus de minster. Gisteren is in het provisorische giro kantoor in de Betherlkerk te Tuin dorp de uitbetaling begonnen van de door het Rampenfonds uitge keerde gelden voor de gedupeerde bewoners. Gedurende drie dagen kunnen hier overdag en 's avonds de cheques verzilverd worden. Lan ge tijd in de rij staan was gelukkig dan ook niet nodig. 9? Ï5 Amerika heeft gisteren zijn negen de ontdekker-satelliet gelanceerd met een capsule van 135 kilo, die bestemd is om binnen dertig uur uit de ruimte terug te keren. Vliegtuigen zullen vandaag probe ren de capsule op te vangen, als zij aan valschermen neerdaalt in de buurt van Hawaii. Zij moet auto matisch van de satelliet loskomen als deze voor de zeventiende keer een baan om de aarde beschrijft. Vorige pogingen om een capsule te rug te krijgen zijn door technische onvolkomenheden mislukt. In de capsules bevinden zich geen levende wezens. De radioverbinding met de satel liet werkt niet. De capsule is 68 cm lang en 83 cm in doorsnede. Zij is gelanceerd door een tweetrapsraket van 23 me ter lengte. Alle uitslagen van de algemene verkiezingen in de Indiase staat Ke rala zijn nu bekend. Van de 126 par lementszetels heeft het anti-commu nistische blok (gevormd door de Con grespartij, de Praja-socialisten en de Moslemse liga) er 94 gekregen en de communisten 26. De overige zes ze tels zijn over vier partijtjes ver deeld. Jacques Soustelle, de Franse vice-premier en minister voor Saharazaken en atoomaangele genheden, is gisteren als zoda nig ontslagen. Het ontslag werd hem gegeven door De Gaulle in een mondeling onderhoud en is een gevolg van de houding, die Soustelle tijdens de opstand in Algiers had aangenomen. Men rekent er op, zoals wij gisteren reeds meldden, dat nog meer ontsla gen op hoog niveau zullen volgen. In Parijse politieke kringen gelooft men. dat Soustelle zal worden opge volgd door Guillaumat, die minister van defensie was. Pierre Messmer, 44 jaar, die altijd in dienst is geweest van het bestuur der overzeese ge biedsdelen en laatstelijk hoge com missaris in Dakar was, is nl. be noemd als minister van defensie. In sommige kringen had men ook rekening gehouden met een mogelijk ontslag van Delouvrier, gedelegeerd minister voor Algerije. Zover is het niet gekomen, want na een onderhoud met premier Debré gaf Delouvrier te kennen, dat hij onmiddellijk naar Al gerije terugkeert, „waar een belang rijke taak hem wacht". Arrestaties Intussen heeft de Franse politie bijzonder krachtig toegeslagen. Alleen al in Algiers zün meer dan veertig rechts-extremisten gear resteerd, o.w. Alain de Serigny, hoofdredacteur van de „Echo d'Alger". Ook in Parijs zijn rechtse vijanden van De Gaulle gearresteerd. Het hoofd van de nationale veiligheids- dienst in Algiers, de kolonel der pa rachutisten Yves Godard, is onder kwartierarrest geplaatst. (Advertentie) 1^? M. intensieve warmtespreiding Het is gisteren onzekerder dan ooit geworden, dat de Kongolese nationa listische leider Kasavoeboe nog ver der aan de ronde-tafelconferentie over Kongo in Brussel zal deelne men. Het kartel van Kongolese na tionalistische partijen heeft op een afzonderlijke vergadering de eis ver worpen, dat hij in zijn functie van voorzitter van het kartel zal worden herstcld;> De Kongolese afgevaardig de Daniël Kanza, die de plaats van Kasavoeboe heeft ingenomen sinds deze anderhalve week geleden de conferentiezaal verliet, omdat zijn eisen niet werden ingewilligd, heeft gisteren verklaard na zijn terugkeer in Kongo ook het aftreden te zullen eisen van Kasavoeboe als voorzitter van de Abako.

de Stem | 1960 | | pagina 1