„Niet te snel blij zijn met woord van autoriteiten LUCTOR.. Pro Ecclesia te Koewacht Baron de l Hostée Zeeuws kampioen TER NAGEDACHTENIS VAN JAN LEMAIRE Vele verbetering eisen voor industriee van klimaat GIRO 308 Ir. Horstmann (K.v.K.) waarschuwt: Zeeuwen zijn al zo vaak teleurgesteld OOK ZAKEN DIE DE STREEK VERHEUGEN mm Kunstmaandorkest voor de Z.V.U. te Terneuzen De Derde Weg Tamme oppositie Nog onrusf JO (et emergo) Ir. C. A. L. Horstmann Hoestende kinderen? DUCKLEYC xKINOERHOESTSIROOP Rheumatisch Stram van lijf en leden? Y oortvluchtige Oostenrijker veroordeeld Middelburgse tandarts veroordeeld Boete van f d0()().- fijn FAAM fantastisch Centrale hengstenkeuring te Goes DOOR TREIN GEDOOD Voortzetting zaak aanvaring Karei Doorman Jaarvergadering Z.-Vlaamse K. v. K. Protest mr. Blaisse tegen mr. Burger GIRO 308 Televisie Radio N DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 STEEN (Van onze verslaggever) De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. C. A. L. Horstmann, heeft in zijn jaarrede op de gisteren gehouden vergadering te Terneuzen ernstige kritiek ge leverd op de rijksoverheid en de provinciale overheid. Bitterheid klonk uit zijn woorden toen hij zei: „Het nieuwe kabinet heeft zich tot taak gesteld te strijden tegen de devaluatie van de gul den. Ik moge hieraan toevoegen, dat een strijd tegen het steeds voortsluipende euvel van de devaluatie van het gegeven woord van de overheid even noodzakelijk is, ook voor de verdediging van de waarde van onze munteenheid". Ir. Horstmann kwam tot deze uit lating, nadat hij tot de conclusie was gekomen dat in de vijftien ja ren na de bevrijding de hoop van de Zeeuwen vele malen is opgewekt door uitspraken van de autoriteiten, doch dat die even zovele malen in rook is opgegaan. Bijna cynisch waarschuwde ir. Horstmann de Zeeuwsch-Vlamingen: ,,Uit dit alles is wel gebleken, dat wij ons ervoor moeten hoeden, ons niet te snel te verheugen over een bepaalde toezeg ging, ook niet wanneer deze van de overheid komt". Voorbeelden Met enkele voorbeelden lichtte de voorzitter van de Kamer van Koop handel zijn woorden toe. „Is het niet waar dat vele ministers na de oorlog het standpunt huldigden en dit ook wilden realiseren, dat de veer diensten een verlengstuk van de weg zijn en dus vrij moeten zijn? Van de destijds gedane toezeggingen" al dus de spreker. ,,is echter niets meer over". Als tweede voorbeeld noemde hij de deltawet. „Toen de deltawet na de overstromingsramp van 1953 ge maakt werd, had die als primaire taak de veiligheid van de bevolking. In verband met tekort aan personeel en door de urgentie van het werk werd de Wcsterschelde voorlopig buiten beschouwing gelaten. Thans staat vast dat alle deltawerken door gang zullen vinden, maar dat de verhoging van de dijken langs de Westerschelde zal worden getempo riseerd. Behalve dat Z. Vlaanderen dus niet van de ontzilting zal kun nen profiteren, wordt dc veiligheid van deze streek, het eerste doel van de deltawet, naar een verre toe komst verschoven". Oeververbinding Nadat ir. Horstmann nog gewag gemaakt had van het teleurstellende verloop van het onderzoek op brede basis naar dc mogelijkheden van het Westerscheldebekken, waaraan toch een ministriële brief aan het college van G.S. ten grondslag had gelegen, en nadat hij gesproken had van het hoopgevende bezoek van Prins Bern- hard aan Zeeuwsch-Vlaanderen, waaraan helaas de follow-up ontbro ken had, wijdde hij nog enige woor den aan de vaste oeververbinding. Hij zei er sterk aan te twijfelen dit in tegenstelling tot G.S, dat die er in 1970 zal liggen. ,,De stu die, het ontwerp en de bouw zullen zeker tien jaren in beslag nemen", zo zei hij, ,,en men is met de stu die nog niet eens begonnen. Onlangs nog heeft een Zeeuwse magistraat ons gezegd: „Het loopt mis in Zeeland als het zo blijft gaan, het loopt allemaal zo jam merlijk verkeerd. Maar we blijven vechten". Nu heeft de voorzitter van de K.v.K. voor Zeemvsch- Vlaanderen, ir. C.A.L. Horstmann. weer een bitter betoog gehouden. Hij heeft de teleurstellende erva ringen met dc rijks- en provinciale overheid gereleveerd. Hij heeft er op gewezen, dat zelfs de arbeiders gaan voelen dat Z.-Vlaanderen ten deert naar een onderontwikkeld ge bied. Hij heeft gesproken over de pijnlijk geringe toename van de be volking. Hij heeft geconstateerd, dat de afgelopen jaren hebben aan getoond, dat er van verbetering van het niet-industriële klimaa' zeer weinig is terecht gekomen. Zóver is het al gekomen, dat ir. Horstmann aan het slot van zijn jaarrede heeft uitgeroepen: „Indien de overheid niet spoedig ingrijpt, moet ik vrezen dat Zeeland, voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, spoedig het „emergo" uit haar wa penspreuk zal moeten schrappen". (Van onze verslaggever) In de dertigste algemene vergadering van de K. v. K. voor Zeeuwsch-Vlaanderen, gisteren in hotel Rotterdam te Terneuzen, heeft voorzit ter ir. C.A.L. Horstmann de factoren opgesomd, die de zo nodige verbetering van het industriële klimaat in Zeeuwsch-Vlaanderen moe ten bewerkstelligen: vol doende woningbouw, goede verbindingen (wegen en ve ren), normale stroom tarie ven, normale watertarieven, geen havengelden, zoals be pleit voor het akkoord tus sen Nederland en België over het kanaal Gent-Ter zen, medewerking van de overheid voor de aanleg van spoorraccordementen, af voer van afvalstoffen, aan leg van wegen, kaden, etc. Ir. Horstmann heeft intussen het „maar" dat aan deze voor waarden kleeft, niet veronacht zaamd. „Voor al deze punten zal men buiten Zeeland moeten gaan om ze te vinden," heeft hij daar aan toegevoegd. „De afgelopen jaren hebben ons aangetoond, dat er van ver betering van het industriële kli maat in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer weinig terechtgekomen is. Van vestiging van nieuwe indu strieën kan nauwelijks gesproken worden. Zelfs bestaande indu strieën kopen in overig Neder land terrein en onze bevolking zoekt en vindt werk buiten de pro vincie, hetzij via emigratie, het zij via pendelen. Een dusdanige verbetering van het klimaat, dat industrieën zich eigener bewe ging in Z.-Vlaanderen vestigen, acht ir. Horstmann het enige middel om werk te vinden voor de werklozen, die vooral in het oostelijke en westelijke gedeelte talrijk zijn. De bestaande indu strieën zullen dan ook hun uit breiding in Zeeland houden en niet gedwongen worden elders terrein te zoeken, zoals onlangs is gebeurd. De heer Horstmann merkte op, beslist niet te geloven aan de theorie, dat cr met verloop van tijd vanzelf industrieën en werk gelegenheden naar Zeeland ko men, omdat er elders, bv. in de Randstad Holland, geen plaats meer zal zijn, zoals wel eens is gesuggereerd. ..Er zal iets moeten gebeuren," aldus de heer Horstmann. De werkloosheid is zeer groot in Z. Vlaanderen. De gemiddelde werk loosheid van mannen steeg van 69 m 19d8 lot 75 in 1959 per dui zend mannelijke beroepsbeoefena- rCn-, Sem'ddelde betaalde werkloosheid steeg van 1275 in 1958 tot 1358 in 1959, voornamelijk door een toename van de werk loosheid in het bouwbedrijf, in de textielindustrie, in de vlasse- rijen en door een toename van de structurele werkloosheid in de landbouw. Alleen de bevolking van Terneuzen nam beduidend, net meest van de hele provincie toe De totale toename van heel Z.-Vlaanderen is slechts ruim honderd. Opnieuw een bewijs van afvloeiing van personeel naar el ders. „Wanneer we deze cijfers zien, dan is het te begrijpen, dat de werkloze arbeiders langzamer hand geen uitweg meer zien. Dan is het ook te begrijpen, dat vele werklozen de narigheid en de el lende van lange busreizen prefe reren boven een eeuwigdurende werkloosheid. En dat zij liever niet meer deelnemen aan het ge zinsleven, met de wetenschap dat hun handen tot nietsdoen zijn ge dwongen. Het is dus niet te ver wonderen, dat er pendeldiensten ontstaan op Antwerpen en zelfs op Rotterdam," aldus de voorzit ter van de K. v. K. De toenemende werkloosheid ziet ir. Horstmann als gevolg van een gebrek aan belangstelling van de overheid voor deze streek. (Advertentie) Gelukkig dat met vitamine C de hoest van Uw kleine onmiddellijk kan verlichten. Het beroemde ^CANADESE geneesmiddel tegen hoest en verkoudheid. Bij apothekers en drogisten Alleenverkoop: HACO N.V. - Maastricht (Advertentie) 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie. U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Begin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kruschen-kuur en al gauw - naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroor zaakt, voelt ge U een ander mens worden: jeugdiger, vief en weer blij... Te Koewacht is aan mej. A.A.l. Dierick de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt. Dit gebeurde in een vergadering van de K.A., waarin heel de familie van mej. Dierick aanwezig was. Pastoor Ligthart reikte de onderscheiding uit. Hij herinnerde daarbij aan het vele werk van mej. Dierick dat nu geëerd werd; haar werk op maat schappelijk, sociaal en charitatief terrein, parochieel en interparochieel en haar werk voor de missie. Het gerechtshof te Den Haag heeft overeenkomstig het von nis van de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van een jaar op gelegd aan de 44-jarige Oosten rijker H. O. E. G., terzake van verduistering van 182.000 ten nadele van de aandeelhouders van de springstoffenfabriek N.V. „Technochemie" te Rucphen. De procureur-generaal had twee jaar gevangenisstraf geëist. G. had deze N.V. opgericht teza men met een aantal kapitaalkrachti ge Nederlandse particulieren en in dustriëlen. Hij zelf werd directeur. In deze functie kocht hij onder meer met het geld van de aandeelhouders voor 182.000 een aantal waardelo ze machines. Later bleek, dat deze machines geleverd waren door een firma waarvan G. zelf de eigenaar was. G. heeft al enige tijd geleden de wijk genomen naar het buiten land. Een poging van de Nederland se justitie, zijn uitlevering bewerk stelligd te krijgen, is mislukt. De rechtbank te Middelburg; heeft dc Middelburgse tandarts K. E. van der V. veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar en een boete van vierduizend gulden. Dc eis luidde op 11 januari: drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, met een boete van 3000 gulden. Van der V. stond op 22 januari voor de Middelburgse rechtbank te recht. Hem was meerma'.en gepleeg de valsheid in geschrifte ten laste ge legd. De tandarts gaf de drie geval len, die in de dagvaarding waren ver meld. toe en bekende voorts, dal er verscheidene onregelmatigheden wa ren voorgevallen. Verdachte had hij het Algemeen Middelburgs Zieken fonds en bij het Algemeen Ziekenfonds Walcheren declaraties ingediend, die melding maakten van verschillende extracties, die in werkelijkheid niet waren verricht. Uit door de raads man van verdachte overgelegde pa pieren was gebleken dat van der V. reeds 12.000 gulden aan de zieken fondsen heeft terugbetaald. Boven dien heeft de afdelingsraad van de Maatschappij tot Bevordering van d? Tandheelkunde hem voor drie maan den geschorst en hem een boete van (Advertentie) die lekkere drop heet KLAROPI choon miiiii (Van onze verslaggever) Categorie 1, 2 en 3, middenmaat: 1 Nico van Heikant, eig. C. Mesu te Nieuw- en On rle Grote Markt te Gors hebben st Joosland en Leon van Roza, eig. Jan Up CIC UI Uit. Mdllll It U1JU Iieuuull I ,j rwsMranell» 9 Victor van gisteren de Zeeuwse hengsten hun baantjes gelopen en rondjes gedraaid onder hot keurend oog van de jury van de afdeling Zeeland van de ko ninklijke vereniging Het Nederland- sche Trekpaard. Niets ontbrak aan dit jaarlijks evenement. De cafés rond het plein waren vol. Er was een enorme belangstelling van het publiek. In de lucht hing de typische paardegeur. Er werden meer dan veertig hengsten gekeurd. Kampioen werd baron de 4.000 gulden voorwaardelijk en eenh'Hostéc van H. V. Zeeuwsch-Vlaan van 1.000 gulden onvoorwaardelijk opgelegd. Tijdens de zitting op 22 januari voerde de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, aan dat ver dachte, die als een hardwerkend mens bekend staat, uit koppigheid gehandeld zou hebben, omdat hii in de vergoeding van de fondsen een gebrek aan erkenning voor zijn werk zag. Daarbij zou geldzucht geen over heersende rol hebben gespeeld De beide fondsen hebben blijk gegeven vertrouwen in van der V. te blijven stellen en zullen de samenwerking met hem voortzetten. deren. Burgemeester H. K. Michaelis van Goes reikte de prijzen uit. Uitslag Categorie 1, 2 en 3, kleine maat: 1 Her- seur van Jiersa, eig. A. en J. Haverbeke te Biervliet en A. J. v. d. Meulen-Hecu enE ug. van Damme te IJzendijke. 2 Jaap eig. C. Dekker Czn. te Axel en Fifils van Steeg. eig. Mare d'Hoore te Sluis, A. Timmerman te Hoofdplaat en R. de Milliano te Oostburg. 3 Toon, eig. C. den Hamer jr. te Aardenburg en Peter van de Havendijk, eig. M. IJsebaert-v. d. Linden te Axel en J. Koster te Bosch- kapelle. Het optreden van het Kunstmaand orkest uit Amsterdam, dat voor de eerste keer in Zeeland plaatshad in het seizoen 1958/59, blijkt een succes te zijn geweest. Het concerteerde in dat seizoen in twee Zeeuwse plaat sen. Voor het huidige seizoen werd dit uitgebreid -t drie concerten n.l. te Vlissingen, Zierikzee en Terneu zen. Bovendien zijn er nog onder handelingen gaande over het geven Gisteren in de vroege morgen is op de met knipperlichten beveiligde overweg „Het Haantje" te Rijswijk de 23-jarige J. Hilgerson uit Waterin gen met zijn motorrijwiel door een uit de richting Delft komende trein gegrepen en op slag gedood. De Marineraad heeft gisteren de behandeling van de aanvaring tus sen de „Karei Doorman" en de „Frans Elza" voortgezet. Ook nu weer zijn een groot aantal getuigen gehoord, dit keer alleen bemannings leden van de „Karei Doorman". Op 8 februari zai het onderzoek worden voortgezet. Dan wordt de schipper van het Belgische vissers vaartuig „Jenny", de heer Roland Viaene gehoord, die het ongeluk ook heeft gezien. van een avond- en jeugdconcert in Hulst. In de eerste jaren van zijn bestaan lag het werk van het or kest voor een groot gedeelte op het terrein van het begeleiden van ko ren en balletten, doch in de laatste jaren treedt het hoe langer hoe meer en met stijgend succes als zelfstan dig orkest op. In het voorjaar 1959 werd driemaal voor de televisie op getreden. Het aantal concerten in de provincie is ook groter dan voorheen. Deze 45 musici onder leiding van Anton Kersjes, traden in het Con certgebouw te Terneuzen voor de le den van de Z.V.U. op. Over het al gemeen worden de Z.V.U.-uitvoerin gen niet in die mate bezocht, die zij verdienen. Dit is bijzonder jammer daar men artistieke gebeurtenissen van het gehalte, waarvoor de Z.V.U. zorgt, zeker niet zou mogen missen. Hopelijk wordt er een oplossing ge vonden, waardoor de belangstelling belangrijk zal toenemen. De belangstelling was deze avond niet slecht. Een groot aantal jonge ren, die geen plaats meer vonden voor het jeugdconcert in de namid dag, versterkten de gelederen aan merkelijk. Op zeer verdienstelijke wijze werd geopend met de ouverture van G. Rossini, „La scala di seta" en daar op volgend „Variaties en fuga op een thema van Joh. Kuhnau" van H, An- driessen. Tenslotte voor de pauze het vioolconcert in G gr. t. K.V. 216 van Mozart, waarbij de vioolsolist, Wal ter Ellegiers, met veel succes op trad. Het concert werd besloten met de Symphonie no. 4 in A gr. t. van Men- delssohn-Bartholdy. Met zeer veel aandacht hebben de bezoekers de prestaties van de over het algemeen jeugdige musici van het Kunstmaandorkest gevolgd en zowel het orkest als dirigent en so list een bijzonder warm applaus ge geven. Een applaus dat ruimschoots verdiend was. Het is immer een wat trieste zaak, om bij een afscheid, dat door de dood wordt veroorzaakt, te spreken of te schrijven. Bij de onherroepelijke dood schie ten 'menselijke uitdrukkingswijzen nu eenmaal schromelijk te kort. Men kan immers slechts spreken of schrijven over wat nog maar nauwe lijks verleden tijd is en juist deze (Van onze verslaggever) Naast tal van pessimistische ge luiden heeft ir. C.A. Horstmann, voorzitter van de K. v. K. in Zeeuwsch-Vlaanderen, tijdens zijn .laarrede te Terneuzen ook gewag kunnen maken van zaken die de streek verheugen. Een daarvan is de aanwijzing van Terneuzen als in dustriekern. Daar staat tegenover da men het betreurt, dat Breskens niet als zodanig is aangewezen Er bestaat uitzicht, dat Breskens /iin boulevard en zijn derde haven krijgt. De heer Horstmann merkte op dat in Breskens grote saamhorigheid en energie bij het bedrijfsleven is te vinden, terwijl de steun die van over heidswege wordt gegeven, te danken is aan het initiatief ter plaatse en de bereidheid om daar financieel aan deel te nemen. Dc voorzitter van de K. v- K. meende vertrouwen te mogen heb ben in de ontwikkelingscommissie voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen, als men althans kan voorkomen dat de ze vo'nmbtelijkt. Ir. Horstmann. die lof had voor de tentoonstelling ,.Dit maakt Zeeuwsch-Vlaanderen", prees het ini tiatief uit de streek en de saamhorig heid die eraan ten grondslag hadden gelegen. Hij betreurde het. dat Antwerpen nog steeds niet wil inzien, dat zijn toekomst op dezelfde wijze verze kerd kan worden als die van Gent. ,,Ik kan me niet onttrekken aan de gedachte, dat eensdeels de uitvoe ring van bestaande plannen niet kan worden vertraagd en anderzijds dat een zeker gevoel van achterdocht in de negatieve beslissing heeft meege speeld", zei de heer Horstmann. Het is zijn vaste overtuiging dat e. voor Antwerpen een kanaal moet komen, evenals voor Amsterdam, wil Antwerpen in de toekomst als grote haven worden erkend. De wel vaart van Antwerpen zal beslissend werken op de welvaart van Belgisch en Zeeuwsch-Vlaanderen. In dit verband deelde de heer Horstmann mee, dat er verschillen de reacties zijn gekomen op deze plannen van Belgische zijde. Het is de bedoeling binnenkort hierover een bespreking te hebben met belang stellenden uit Waasland. Een verheugend bericht noemde a1" Horstmann het plan om op de Axelse vlakte een industrie te ves tigen die aan hetzelfde concern be hoort als de stikstoffabriek. En voorts noemde hij pogingen om weer een vliegdienst tot stand te brengen. Te zorgen voor een vlieg veld noemde hij een overheidstaak. Spr. meende dat het zeer aanmoe digend zou werken als aan de op richting van een maatschappij met kapitaal uit de streek zou worden deelgenomen. De P.Z.E.M-, zo zei hij, hecht gro te waard® aan een goed contact met de kleine industrie, individueel of in groepsverband. Tenslotte be steedde hij nog enige aandacht aan de noodzakelijkheid van de oost-west- weg door geheel Zeeuwsch-Vlaande ren en aan de recreatie, die goed uitgerust zal moeten worden. Sprekend over de industrie wees de heer Horstmann erop. dat de si tuatie in de klompenindustrie slecht is. Ze is in de loop der jaren van meer dan zestig bedrijven terugge lopen tot slechts enkele. Hij meen de de oorzaak te moeten zoeken in het verminderde gebruik van dit soort schoeisel. Alleen export zag hij als een middel om uit de narig heid te komen. confrontatie met dit zo nabije en dierbare verleden is op dit moment voor hen die achterblijven vaak zo pijnlijk. En toch doen wij het. Ook nu. Waarom? Omdat wij eigenlijk uiting willen geven zij het op een on volkomen en misschien wel stuntelige wijze aan onze dankbaarheid voor het leven. Wij zijn in het bijzonder aan het leven van Jan Lemaire dank baarheid verschuldigd omdat dit le ven zoveel voor anderen betekend heeft. Zijn werk als provinciaal toneel adviseur bracht hem met veel men sen in contact, aan wie hij iets kon meegeven van zijn eigen enthousias me en werklust. Hij bracht de men sen bij, dat toneelspelen iets anders was dan het verzorgen van een ge zellige avond. Hij leerde hen, dat toneelspelen was zichzelf geven in een voortdurend wisselende gedaante. In dit zichzelf volledig geven ging Jan Lemaire zijn mensen voor. Door zijn voorbeeld wist hij hen te be geesteren. Jan Lemaire gaf zichzelve compromis-loze natuur als hij was totaal. Zijn inzet was steeds volledig. Ge makkelijk heeft hij het daardoor hier op aarde niet gehad. Vier jaren con centratiekamp kostten hem zijn af keer van geschipper. Lichamelijk be tekende hij sedertdien niet veel meer, maar zijn geest was sterker gebleken dan de vijand voor mogelijk had ge houden. Nadien heeft hij aan Zeeland de laatste jaren van zijn leven ge schonken. Het is in dit korte bestek ondoen lijk om al het werk, dat hij hier ver richt heeft, op te sommen. Het hoeft ook niet. Iedereen, die hem gekend heeft, weet tot welke prestaties hij in staat was. Aan hen, die hem niét gekend hebben, zullen wij het nooit geheel en al duidelijk kunnen maken. Moge Jan Lemaire. die een diep gelovig mens was. nu Gods goedheid ervaren. Wij blijven voorlopig hier achter met een groot gevoel van dankbaarheid voor dit leven. A. L. A. BORST Maljaars Jzn. te Oostkapelle. 2 Victor van Elshof, eig. Mare cl'Hoore te Sluis, A. Temmerman te Hoofdplaat en R„ de Mil liano te Oostburg, Matador d'Ahea eig. gebrs. Aernoudts A. H. z>ns. te Sluis en Jaap, eig. C. Dekker Czn. te Axel. Categorie 1, 2 en 3, grote maat: 1 Solon van de Blindeweg, eig. A. Catseman te Biervliet en Iz. de Buck te Grijpskerk. 2 Costaud van Broekhuizen, eig. ÏVI. IJse baert-v, d. Linden te Axel, J. Koster te Boschkapelle en C. Haak Azn. te Zaam- slag: Robert van Rika, eig. A. Catseman te Biervliet en Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; Paul van de Emmahoeve, eig. Jac de Putter Pzn. te Axel. 3 Carlos van Passluis, eig. W. Dieleman te Sluisikil- Terneuzen en Elegant van Middenhof, eig. P. den Hamer te Axel. Categorie 4, grote maat: 1 Karei van Bottemaheerd, eig. A. Catseman te Bier vliet. Categorie 5, kleine maat: 1 Anton van Othene, eig. W. de Buck en zn. te Melis- kerke. 2 René van Tonenhof, eig. A. Ser- rarens te OssenisseCesar van Willems- kerke. eig. fa. F. Dekker te Axel; Costaud van Ulft, eig. H. de Maat te Stoppeldijk. Categorie 6. grote maat: 1 Gustaaf van Moustic. eig. H. de Maat te Stoppeldijk. 2 Ronald van Zuiddorpe, eig C. Bekker Czn. te Axel. 3 Carlo, eig. W. de Buck en zn. te Meliskedke. Categorie 7, kleine maat: 1 Gambo van de Liter, eig. W. de Buck en zn. te Me- liskerke en A. Schrier te Kapelle. 2 Cesar van de Ronduit, eig. S. van Vooren-van Besien en zn. te Heile-Sluis. Categorie 7, grote maat: als categorie 7. kleine maat. Categorie 8, grote maat: 1 David, eig. J. der Weduwen te Kerkwerve, C. Pad mos te Eikerzee, L. Hanse te Noord wel le, J. Berman te Dreischor en A. Steendijk A. Jzn. te Nieuwerkerk en Bombardier de la Vieille Cour, eig. A. Temmerman te Hoofdplaat. Categorie 9, kleine maat: 1 en kampioen Baron de l'Hostée, eig. H.V. Zeeuwsch- Vlaanderen, secretaris Iz. de Feyter Wzn. te Axel. 2 Nico van Hoosterhof, eig. J. Lenshoek te Kloetinge en Leon van Moer- toapelle, eig. Jos de Waal te Hulst. 3 Max van Lindershof, eig. W. de Buck en zn. te Meliskerke en Costaud van Nieuwe- Linde. eig. Jan Maljaars Jzn. te Oost kapelle. De beste driejarige hengst werd Solon van de Eïindeweg, eig. Adr. Catseman te Biervliet en Iz. Buck te Grijpskerke. (Van onze parlementaire verslaggever) Mr. Blaisse heeft namens de ge hele K.V.P.-fractie gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat de uitlatingen van fractievoorzitter Bur ger van de P.v.d.A., die hij zaterdag op een socialistische kaderdag in Den Haag heeft gedaan, protest verdie nen. Mr. Burger had daarbij doen uitkomen, dat het regeringsgezag in binnen- en buitenland hollend berg afwaarts zou gaan. De heer Blaisse zei, dat dergelijke uitlatingen onze positie ook in het buitenland geen goed doen. Dat is voor niemand, ook niet voor de op positie, van belang. Hij zei, dat de uitlating bovendien feitelijk onjuist was. (Advertentie) Wat kan men doen om onze mensen te helpen, die onder de meest kommervolle omstandig heden temidden van een vijan dige bevolking in Indonesië moeten leven Stort zoveel mogelijk geld op van de stichting „HULP AAN LANDGENOTEN IN INDONESIë", Burg. de Monchyplcin 6 te Den Haag, die als enige organisatie reeds jaren de nood zoveel mogelijk lenigt en de belangen van de spijtoptanten behartigt. P)E vredesbeweging De Derde Weg zit in een crisis. Haar secretaris is afgetreden. Haar opzet was onaf hankelijk van Oost en West in de politiek en met kritische instel ling tegenover beide de vredesge- dachte te propageren. In de prak tijk kwam het er echter veelal op neer, dat alleen het Westen de klap pen kreeg en aan allerlei door com munisten geleide vredesacties steun werd verleend. Dit nu verdroot de thans afgetre den secretaris. Hij stelde de eis, dat voortaan hoofdbestuursleden zulke communistische vredesacties niet meer zouden steunen, als het be stuur van De Derde Weg er niet mee akkoord ging. Hij had met na me op het oog de „rode" dominee K. Strijd. Die wiide met een aantal anderen het recht behouden „in on bevangenheid" samen te werken met de communisten. Het zal ons benieuwen, of er met deze secretaris nu aan meer brave pacifisten de ogen geopend worden voor bet feit, dat ze zich lieten mis bruiken door de zwaarst-bewapen- de mogendheid ter wereld. Een mo gendheid, die met trots verkondigt, dat ze werkt aan een onvoorstel baar gruwelijk superwapen. We we ten nu overigens nog beter wat we van De Derde Weg moeten den ken. Ze gaat de Tweede Weg, de weg van Moskou. de wildemansstemming, tot uiting komend in de kaderverga dering van de PvdA, had men mis schien verwacht, dat er bij de eerst volgende Kamerzitting wel eens wat zou losbranden. Er kwam echter een lange taaie rede van de heer Patijn bij „Buitenlandse Zaken" met vriendelijke woorden voor mi nister Luns en over de grote lijn steun aan onze buitenlandse poli tiek. Alleen ten aanzien van Nieuw- Guinea borduurde de socialistische woordvoerder voort op hetgeen zijn fyactie reeds vroeger te berde heeft gebracht: We moeten proberen dit verre gebiedsdeel onder UNO-be- heer te krijgen met Nederland voor tien jaar als mandataris. Het kabinet-Drees heeft indertijd dit denkbeeld bij monde van zijn minister-president afgewezen. Het vreesde, dat er in de UNO toch nooit voldoende meerderheid voor zou zijn te vinden. De Afrikaans- Aziatische groep staat immers ach ter het standpunt van Indonesië. De verhouding met Indonesië zou er zeker ook niet door verbeteren. Hoe voormalige socialistische mi nisters uit het kabinet-Drees er over denken? We zullen het wel niet horen, want een officieel voor stel komt er van socialistische zijde niet. Zo ziet dan de „verscherpte" oppositie er voorshands uit. En de „politieke crisis", waarmee de vo rige week werd gezwaaid om een spoedvergadering te motiveren, is weer opgeborgen in het foedraal. £JE rust onder het vervoerperso neel is nog niet weergekeerd. Buiten de vakbonden om blijven de personeelscommissies hun eisen for muleren en hun actie voeren. Hier door komt een verwarrend element in het overleg, dat weer in normale banen was geleid. Hieruit blijkt het bestaan van een vertrouwenscrisis tussen de bonden en een deel van hun leden. De eerste resultaten zijn pas verkregen, zo redeneren die le den. toen wij met de vuist op tafel hadden geslagen. We houden die vuist gereed voor het geval verdere verhogingen niet binnen de kortste keren verschijnen. Hier ziet men gebeuren, wat de regering de vorige week vreesde, doch waaraan ze niet bepaald tac tisch uiting gaf, dat namelijk het overleg buiten de bedding in ge vaarlijke stroomversnellingen te recht komt. Reeds hoort men het dreigement van vakbondsleiders, dat wilde stakers in de toekomst geroyeerd zullen worden. Het is van harte te hopen, dat het zo ver niet hoeft te komen. Hoofdzaak is en moet blijven een regeling naar recht en billijkheid voor een onder de geleide loonvorming achterop ge raakte groep. TC! CV/ICIC De Nederlandse televisiekijkers, die al eens een keer met Basil Thomas' oeuvre konden kennismaken, toen zijn spel „Het boek van de maand" op dc beeldbuis kwam. krijgen vanavond de gelegenheid die kennismaking te hernieuwen. Door de Avro-televisie wordt namelijk, te beginnen om 8.50 uur, het stuk „Alles in tweevoud" ge presenteerd. Ook in dit stuk van Thomas ziet met weer een stuk in een stuk net als in „Het boek van de maand". Het blijspel ,dat vol humoristische, fijne trekjes zit, handelt om twee toneel schrijvers, die door hun werk, maar tegen hun zin, met elkaar in contact komen. Amor speelt een grote rol in „Alles in tweevoud". Zij dreigt de bescher mende hand van het echtpaar „Pus sy" terug te trekken en bewerkstel ligt een verhouding tussen Clare Try- sull (vertolkt door Teddy Schaank, de vrouw van Ko van Dijk) en Jim- mey Bailey, welke rol gespeeld wordt door John Leddy. Twee TV-toneei-sterren verlenen aan dit stuk hun medewerking: Kees Brus- se en Ton Lensink. Het zal vele kijkers ongetwijfeld ook veel genoegen doen Mieke Verstraete weer eens op de beeldbuis te zien. Zij is in „Alles in tweevoud" de vrouw van Pussy. Dit toneelstuk wordt voorafgegaan I klik T IWIk 1 (I door een nieuwe aflevering in de serie „luipaard op schoot", waarin het echt paar Denis weer opnamen laat zien, die gemaakt zijn in het Nationale Park in Tanganyika. Belgi: De Vlaamse televisie neemt „Alles in tweevoud" van de Avro over, nadat een oude Chaplinfilm is ver toond. In de voormiddag treedt het H. Hartkoor uit Breda op in de K.R.O.rubriek „De zingende kerk", die van kwart voor 12 tot 12 uur wordt uitgezonden. Via dezelfde golflengte (298 meter) kan men vanavond vanaf 8 uur luis teren naar het NCRV-jubileumpro gramma „Vlag in top". Om half 8 vanavond begint de strip „Koek en ei", waarin de familie De Koning rond de ontbijttafel over koe tjes en kalfjes praat en twist. Om 8.05 uur begint via deze zender een con cert door het omroeporkest, dat wer ken uitvoert van Von Gluck, Mozart en Handel. De pianiste Ingrid Haebler solicert. Sport: 5.40 uur via Hilversum 1: reportage Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats te Garmisch- Partenkirchen.

de Stem | 1960 | | pagina 5