nieuw Vergadering K. v. K. en F. te Terneuzen Grote brand bij Dunlop INTERLAND-VOETBAL- PROGRAMMA IS ROND IMBO ddag vse :hool STERDAM KWALITEIT SERVICE LAGE P Laatste Nieuws Adenauer naar Washington Jeugdinterland Ncd.-België Zes Ned. rijders zijn aangewezen Extra t.v.-uit- zending uit Garmisch Problemen in Squaw Valley DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 iS, isjes.... ELAAR ïng na ening DA aa g en Weigering van industrie te Oostburg ter sprake 2 jaar garantie Nozem-veldslag in Hengelo Aanvaring „Santiago' Belangrijke tafel- tennistoernooien in Zeeland Ned. wandelaars naar Israël 19 maart te Breda Amsterdam speelt tegen Rotterdam KNMV verwerpt ultimatum van verenigingen Wereldschaatstiteh Zo gaat dat ook in Spanje NSF adviseert: Jeugdsport op halfvet hard veld Oranje XI naar de West Kans op interland tegen Mexico Joan Haanappel en Sjoukje Dijkslra naar de top Ook tegen Tsjechen? SPORT IN 'T KORT de frisse mosterd uit het warme zuiden! S moutarde k la Dijon oersen overkeek n. Olie 153.00g.b. 0789; Unilever naam eer dat nare mogelijke lare vloer wij deren. SS-JUMBO p proef. i Uw oude in it 21 SEN -2361 JUMBO in aat steeds oor nadere n. iari, houdt de te Vlissingen dndt plaats om jlgebouw aan de eks drie uur zal le ,,De Kuyter orden gehouden A, C. van Don- en over ,,Een Tl". ige affaire wa le internationale ing over de ge ste kant. Na de tot hogere koer- in maandag j.l„ laar omhoog en ar in een vaste :te koersstijging New York werd nde handel. Dit Damrak vol- aankopen over de steun on- buitenland. De onbelangrijk ho eken bij die van urende de offi- 1c hoogste prij- ële ochtendhan- gehaald. Niet- openingskoer- tionale waarden rswinst van cir- lurende het ver- am het aanbod de jjoersen af ging een groot aaide winst ver zetten de gunsti- ie vorige dagen 2-2-'60 96 3/8 91 1/8 495 785 785 1/4 767 1/8 161.50 I 159 5/8 340 1/2 679 3-2-'60 96 3/8 91 3/16 498 3/8 780 791 766 3/4 161.60 162 1/4 341 680 1/2 ir De graaf van tro 8 uur The old nbra 8 uur Vrou- |Luxor 8 uur Goud- tring De duivel in e raadsvergadering Vlaamse Opera iseniuslyceum 8 u. met Facetten, voor ris Stella 7 iiur imissie: M. Wattel ;s en schorseneren. Zeeuwse spuitdag5 e loonpolitiek, le- rdenburg) Meia- (Advertentie) In de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Z.-Vlaanderen is men ge confronteerd met een nieuw pro bleem. In de voorgaande vergadering werd de gemeente OostUurg verwe ten een industrie te hebben geweerd. Hierop heeft de K. v. K. een brief ontvangen van de inmiddels met ver lof gezonden burgemeester van Oost burg, waarin de K. v. K. om dit ver wijt fel wordt aangevallen. De afwijzing van de vestiging van de ni.euwe industrie in Oostburg zou volgens deze brief gebeurd zijn op grond yan adviezen van het gewes telijk arbeidsbureau en het E.T.I., om dat er niet voldoende industriearbei ders in west-Z.-Vlaanderen voorhan den zouden zijn. Dit nu trok dfe K. v. K. sterk in twijfel. Men vroeg zich daarom af: „Hoe zit het nu eigen lijk in west-Z.-Vlaanderen. Zijn er nu werklozen, die de aantrekking van nieuwe industrieën rechtvaardigen, ja of neen." Een fout, die men toe schreef aan de adviseurs van de ge- (Advertentie) Als enige met trioglas isolatie (geoctrooieerd VARTA wenst iedere automobilist een goed en VEILIG 1960 meente oostuurg en aan het gemeen- teuestuur van oostuurg zen ujj ae oeooraeimg ol er' voiuoenue arueius- potentleei was, nat met meegerekend weruen de werklozen, die ujueiijk op d.a.c.w.-oDieeten weraén tewerk ge steld. Voorts werd m.n. door de heer van de voorae gesierd, dal voor de peoorüe ring weike arueicisniacnlen er oe- scinKoaar zyu, ook meegerekend moeten woruen de mensen, are dage lijks, en niet voor hun plezier, gaan werken in Vlissingen en elders en vourai ook jeugdigen, uie van de l.t.s. komen en die elders in het land als kostgangers hun werk vernemen. Hot is thans raadselachtig, aldus de heer v. d. Voorde, dat er geen vijftig tot honderd vijftig mensen te vinden zouden zijn rond uostburg om te wer ken in een nieuwe industrie. Hij wees er ook op, dat tegenover de nlijkbaar uitgebrachte adviezen van E.T.I. en gew. arbeidsbureau de nadrukkelijke verklaring staat in het streekontwikkelinggrapport voor w.- Z.-Vlaanderen, dat er gebrek aan werkgelegenheid is. Ook anderen vonden in deze verga dering vreemd, dat er geen klimaat zou zijn in west-Z.-Vlaanderen voor het aantrekken van nieuwe indus trieën. Men besloot, dat het bestuur van de Kamer van Koophandel in mon deling contact zal treden met het gew. arbeidsbureau te Oostburg om zich nader over deze zaak te laten inlichten. Men wil daarbij vooral cij fermateriaal verzamelen over de reële vraag naar werk in het wes telijk deel van Z.-Vlaanderen. Besloten werd als antwoord op de brief van mr. K. Hoekzema een brief te schrijven aan de raad van de ge meente Oostburg, waarin wordt ge steld, dat gebleken is, dat bij de be oordeling van het beschikbare ar- beidseffectief mede gerekend moeten worden de werkzoekenden, die op aanvullende werken .zijn geplaatst, zelfs in het geval dat deze mensen daar meer zouden verdienen dan in de nieuwe industrie. Voorts zal daarin worden meege deeld, da,t de Kamer unaniem .van oordeel is, dat werk in een industrie altijd te prefereren is boven werk in d.a.c.w.-vèrband. Ir. C. A. L. Horstmann werd als voorzitter gehandhaafd en eveneens de ondervoorzitters baron H. Collot d'Escury, De Meyer, Luteyn en Blom- maert. De grootste katoenfabriek ter we reld, de Dunlopfabriek te Rochdale in Engeland, is gisteren ernstig door brand geteisterd. De hulp van de brandweren van Lancashire en Yorkshire moest inge roepen worden. Meer dan 1500 ar beiders werden geëvacueerd. De brand werd door een krachtige wind aangewakkerd. De schade wordt geschat op en kele miljoenen pond sterling. De Hengelose politie heeft giste renavond een eind gemaakt aan een gevecht tussen Hengelose en Ensche- ■dese jongelui. Om enkele oude veten te beslechten trokken ongeveer 50 Enschedese jongelui per flets of brommer naar Hengelo om hier af te rekenen met leeftijdgenoten (on geveer 20 jaar) -net wie ze eerder op enkele danspartijen in conflict zijn geweest. De politie kreeg echter tijdig een .lr«4 maatregelen konden worden getroffen. Nauwelijks waren in de binnenstad de .eerste klappen gevallen of van alle kanten doken politiemannen op. De gevechten werden in de kiem gesmoord, 13 jongens wer den aangehouden en zijn in het politiebureau ingesloten. Allen waren in het bezit van slagwa pens, als ploertendoders, fiets- kettingen, gummislangen, rijzwe pen en wat dies meer zij Gebleken is dat zij hun brommers in een stille straat dicht bij de bin nenstad hadden geplaatst. Alle bromfietsen zijn eveneens door de politi emcegenomen. Daar de jon gens hadden verteld, dat zij per bus of trein waren gekomen, worden de meegenomen vervoermiddelen als ge vonden voorwerpen behandeld. De jongens zijn in de loop van de nacht een voor een weer in vrijheid ge steld. Met betrekking tot de aanvaring van de „Santiago" vernemen wij nog, dat het schip van achter aan bakboord zijde geraakt werd door de „Filleigh". e machinekamer stond in een oog wenk onder water. Met de hulp van twee Belgische sleepboten werd de "Santiago" op een bank gezet, op een rocment, dat het tij vallend was. Twee j°elgische sleepboten bleven in de buurt. Door de vrij aanzienlijke be schadiging liep de „Santiago" gevaar te zinken, toen rond twee uur de vloed opkwam. De „Filleigh", die 5658 bruto-regis- lerton meet en in Londen thuishoort, zette zijn reis van Antwerpen naar "otterdam voort, maar is tussen de boeien 77 en 75 aan de grond gelopen De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer, is van plan 15 en 16 maart een bezoek aan Washington te bren gen, maar deze tijdstippen zijn nog niet definitief vastgesteld. Adenauer wil Tokio in het voor jaar bezoeken. Het is mogelijk, dat de bondskanselier op doorreis naar Tokio Washington zal aandoen. In de komende maanden staan er voor de Zeeuwse tafeltennissers en kele belangrijke toernooien op het programma. De Zeeuwse kampioen schappen worden 7 mei a.s. in het Vlissingse „Scheldekwartier" ver speeld. Alle Zeeuwse topspelers zul len eikaars krachten echter reeds kunnen aftasten op het z.g. ..Sterren- toernooi". waarvoor de tien beste Zeeuwse spelers uitgenodigd worden. Deze tienkamp wordt 22 en 23 april in Middelburg gespeeld. De Middel burgse kampioenschappen vinden dit maal plaats op acht en negen april. De stedenteams uit Vlissingen en Middelburg zullen elkaar op 21 mei in het Scheldekwartier te Vlissingen ontmoeten. Dertig Nederlandse wandelaars zul len deelnemen aan de Vierdaagse van Israël, die begin april wordt ge houden. Majoor J. N. Breunese, voor zitter van de Koninklijke Nederland se Bond voor lichamelijke opvoeding en organisator van de Vierdaagse van Nijmegen, verblijft momenteel in Israël om voorbereidingen te treffen voor de komst van de Nederlandse deelnemers. Voor de vierde maal zal te Breda de voetbalinterland tus sen de jeugdspelers van Neder land en België op het NAC-ter- rein worden gespeeld. De wedstrijd is bepaald op woens dagmiddag 9 maart a.s. te half vijf eventueel vjjf uur. Dit tijdstip is in hoofdzaak gekozen omdat op dezelfde dag in Rotterdam, Feijenoordstadion, de kwartfinale voor de Europa Cup, tussen Sparta en Glas gow Rangers wordt gespeeld. Deze wedstrijd vangt om acht uur aan, zo dat een voorgenomen bezoek aan dit evenement in de Maasstad, wat het tijdstip betreft, niet doorkruist wordt door de jeugdinterland te Breda. Dit wordt, zoals voorgaande jaren aantoonden, opnieuw een ontmoeting, welke enorme belangstelling zal trek ken. Het Amsterdamse elftal speelt 10 februari de traditionele wedstrijd te gen het elftal van Rotterdam. De op brengst van de wedstrijd, die in het Olympisch stadion wordt gespeeld, komt ten goede aan het nationaal rampenfonds voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Tuinfiorp- Oostzaan. De bestuursvergadering van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, die is vastgesteld op zaterdag 13 februari, zal niet worden ver vroegd. Zoals eerder is gemeld zijn er zaterdag j.l., tijdens de jaarlijkse kalendervergadering van de K.N.M.V. te Utrecht, moeilijkheden ontstaan tussen de bond en de organisatoren van motorwedstrijden. De verenigingen die wedstrijden organiseren hadden ernstige bezwa ren tegen het voorstel van het KNMV-bestuur de retributie te ver hogen van 5 tot 10 procent. Zij eis ten dat het bestuur voor maandag 8 februari het voorstel tot retributie- verhoging zou terugnemen. De voor zitter van de sportcommissie, de heer Burik, deelde al mee dat dit niet mogelijk was aangezien de eerstvol gende bestuursvergadering was vast gesteld op 13 februari. De organise rende verenigingen lieten daarop we ten dat indien 't ultimatum niet zou worden aanvaard de internationale motorwedstrijden te Gemert, Sint Anthonis, Boekei, Schijndel, Norg, Markelo, Lichtevoorde en Alkmaar dit jaar niet zouden doorgaan. Bo vendien zou nog een aantal ande re wedstrijden in gevaar komen. Voor de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats te Davos zijn Kees Broekman, Jeen van den Berg:, Wim de Graaff, Jan Pesman en Henk van der Grift aangewezen. Re serves zijn Cees-Jan Kroon, Joop Kocleman en Ru Liebrechts. Tijdens de voetbalwedstrijd Atletico MadridReal Valladolid in de Spaanse hoofdstad waren de gemoe deren nogal verhit. Herhaalde ma len moest de scheidsrechter wegens incidenten de strijd onderbreken. Vele incidenten vonden hun oor zaak in de gesteldheid van het ter rein, dat door de zware regenval geleden had. Atletico Madrid ver loor de ontmoeting met 2-3. Foto: Doelman Estrems en spil Mir- lo van Valladolid (op de bal) kij ken met spanning toe hoe de scheidsrechter de wedstrijd weer op gang tracht te brengen. De technische raad van de Neder landse Sportfederatie heeft de aan gesloten veldsportbonden geadvi seerd om, gezien de terreinnood. in de toekomst een aantal competitie wedstrijden voor adspiranten en ju nioren te laten spelen op zg. half- verharde velden. De beoefening van veldsporten op de half-verharde velden wordt door de technische raad, hoewel niet ide aal. verantwoord geacht. In het bui tenland is reeds gebleken dat de be wegingstechniek der spelers zich spoe dig aanpast aan de nieuwe omstan digheden en dat de kans op verwon dingen daardoor vrijwel nihil wordt. Aan de kenmerkende eigenschappen van de veldsporten wordt geen af breuk gedaan. Tenslotte wordt gesuggereerd de- afmetingen dfer half-verharde velden aan te passen aan de jeugdige sport beoefenaren, niet alleen in verband met 't ruimtelijke voordeel doch ook - zoais de ervaring heeft geleerd - teneinde de spelvreugde en de sport- technische vorming in de jeugdsport te vergroten. Zondagmiddag 7 februari aanstaan de wordt s middags van 4 tot 6 uur een extra uitzending van de NTS op de beeldbuis gebracht, waarin men kan kijken naar de Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats, die te Garmisch-Partenkir- chen worden betwist. Men kan kij ken naar de vrije figuren voor da mes, waaraan wordt deelgenomen door onze charmante landgenoten Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra. Commentator is Siebe van der Zee. Het is thans zeker, dat de trip die het Nederlandse Elftal dit jaar naar de west zal maken doorgang vindt. Het ligt in de bedoeling, dat het team vrijdag 10 juni per vlieg tuig naar de West vertrekt en dins dag 21 juni naar Nederland terug keert. In die periode zal een drietal wed strijden worden gespeeld. Vast staat al, dat het nationale team. tegen Su riname en Curacao zal uitkomen. Over de derde wedstrijd is nog geen zekerheid. De KNVB voert reeds geruime tijd onderhandelingen met Mexico. Deze besprekingen heb ben echter nog geen definitief resul taat opgeleverd. Indien de KNVB en de voet balbond van Mexico tot overeen stemming zouden komen, houdt dit tevens in, dat het Mexicaan- se elftal naar Nederland zal ko men voor een ontmoeting Ne derlandMexico. Wie zal in Garmisch-Partenkirchen de kroon van de Oostenrijkse Hanna Walter overnemen en wie die van Karl Divin, de Tsjech, die door een blessure op het laatste moment van deelneming aan deze kampioenschap pen werd uitgeschakeld. In de rij van kampioenen na Sonja Henie hopen zich dezer' dag en twee landgenoten te plaatsen: de Haagse Jo.an Haanappel en haar jongere ri vale, Sjoukje Dijkstra uit Amstelveen. In een tijdbestek van enkele jaren hebben zij zich naar de top van de Europese keurklasse gewerkt, niet in het minst door de ambitieuze trai ning onder leiding van Arnold Gerswhiler. In 1956 liet deze zich over beide meisjes als volgt uit: „Joan Haanap pel en Sjoukje Dijkstra zullen, als zij zo ernstig en met grote wilskracht blijven trainen, over twee of dijie jaar aan de top van de Europese kunst rijdsters staan. Dat wil zeggen, dat zij dan op de Europese kampioen schappen kans hebben op een van de eerste drie plaatsen". In de Nederlandse harten leeft nu de hoop, dat een. van beiden dit maal zal doorbreken naar de top, naar het Europese kampioenschap, en dat daarmee de voorspelling van Gerswhiler in vervulling zal gaan. De concurrentie is echter zwaar en de Duitsers zien vooral in de 19-jari- ge Ina Bauer hun grote favoriete voor de titel. Ht KNVB-bestuur heeft in zijn laatste vergadering be- sloten, de organisatie van de amateur-interland Nederland- Groot-Brittannië een wedstrijd geldend voor de voorron- den van het Olympisch voetbaltoernooi op te dragen aan ZAC. De ontmoeting wordt op 2 april in Zwolle gespeeld. Ook van een aantal andere wedstrijden werden de plaatsen vast- gesteld, zodat thans van alle ontmoetingen van vertegenwoordigende Nederlandse teams bekend is in welke steden zal worden gespeeld. Het volledige programma voor het verdere seizoen 1959-1960 luidt: 16 maart, Sheffield: Engeland (onder 23 jaar)Jong Oranje. 23 maart, Rotterdam: BondselftalLondon Combination. 2 april, Zwolle: NederlandGroot Brittannië amateurs (voor- ronde Olympisch voetbaltoernooi). 3 april, Amsterdam: NederlandBulgarije. 13 april, Londen: Groot Brittannië—Nederland amateurs (voor- ronde Olympisch voetbaltoernooi. 20 april, Dublin: IerlandNederland amateurs (voorronde Olym- pisch voetbaltoernooi). 2 20 april, Groningen: Noord NederlandNoord Duitsland (jeugd). 23 april, Venlo: Nederland BBelgië B. 24 april, Antwerpen: BelgiëNederland. 7 mei, Antwerpen: BelgiëNederland zaterdagvoetbal dl'le landen toernooi) I 18 mei, Tilburg: Nederland BZwitserland B. 18 mei, Zurich: ZwitserlandNederland. 21 mei, Zwolle: NederlandFrankrijk zaterdagvoetbal J (drie-landentoernooi). Zoals eerder werd gemeld, bestaat voorts nog de kans, dat het Nederlandse Amateur Elftal op 10 maart in een thuiswedstrijd tegen dt Tsjechische amateurs zal uitkomen, en dat een of twee dagen eerder Jong Oranje tegenstander zal zijn van de Tsjechen. De KNVB heeft daartoe een uitnodiging gezonden aan de voetbalbond van J Tsjecho-Slowakije. De Amerikaanse ploeg voor het kunstrijden is in Squaw Valley aan gekomen. Elke mogelijkheid om te trainen wa9v echter uitgesloten; het had op de oefenbaan gesneeuwd en toen de zon doorbrak ontstond een dikke brij. De kampioene Carol Heiss toonde zich zeer teleurgesteld, voor al nu ze al. enige dagen niet heeft kunnen trainen. Over haar kansen op een titel zei ze, dat er enige sterke concurrenten waren. Ze noemde on der andere de Nederlandse vedetten Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra als kanshebbers. Een grondverschuiving heeft de ver binding tussen Squaw Valley en de buitenwereld volkomen verbroken. Met man en macht is men aan het werk gegaan deze weer te herstellen. De prijzen van de hotelkamers zijn schrikbarend hoog: een een-persoons kamer kost 30 tot 40 dollar per nacht. HET NEDERLANDSE paard „Easter Parade", met Anton Ebben heeft het openingsnummer gewonnen van een internationaal rij- en springcon cours in West-Berlijn, en daardoor de prijs van de Berlijnse tentoon stelling gewonnen. HET BELGISCHE volleybalteam (he ren) heeft te Leuven met 30 ge wonnen van Turkije. De setstanden waren; 15—9, 155 en 156. DE UITSLAGEN van de overgespeel de wedstrijden voor de vierde ron de van het toernooi om de Engelse voetbalbeker luiden; Tottenham Hotspur - Crewe Alexandra 132; Brighton and Hove Albion - Ro- thcrham United 1—1 (na verlen ging). Brighton en Rotherham zul len maandag a.s. op het terrein van Arsenal opnieuw tegen elkaar uitkomen. In de derde „replay" verloor Black pool op eigen terrein met 3-0 van Blackburn Rovers, dat in de vijfde ronde uit speelt tegen Tottenham Hotspur. Op reis of thuis, Monsieur Dupont wil geen andere j Uit 6 zonnige landen koos Devos-Lemmens het allerbeste mosterdzaad en voegde daar vol- aromatische wijnazijn - naar streng bewaakt familie-recept - aan toe. Zó ontstaat die frisse, zacht-pikante mosterd a ia Dijon. Zelfs een pro- .zaische vlees- of visschotel geeft u er een zuidelijke charme mee! De import mosterd die niet meer kost firn»! dan gewone Anders De vos-Lemmens lekkersen: mosterd „ex.ra forte", msj .uaise, tomanaise. züveruitjee,'augurkjes, piccalilli, tomatoketchup en olijven

de Stem | 1960 | | pagina 3