WEST-BRABANT KOMT NIET IN AANMERKING Blanco-volmacht De Gaulle voor Vlotte toezeggingen Van Den Haag en NS Lemaire jr. overleden Euratom investeert 40 miljoen in Petten Minister over probleemgebieden: „Ergens moet grens zijn Arrestaties in Lyon PRINSENBEEK LACHT WEER Beeld van Koningin besmeurd Toezeggingen Zijlslra waren anders bedoeld Syrië de wacht aangezegd Een Rembrandt ontdekt DAGBLAD VOOR ZEELAND Op Curacao Geen Kongolese regering voor overdracht van soevereiniteit Zacht weer Amsterdams-Zeeuwse tonelist Assemblage van Japanse auto's in Nederland MacMillan veroordeelt apartheidspolitiek Akkoord met Euratom over Petten Viaduct en parallelweg Tilburgs echtpaar VS. bestolen in Buspersoneel T.P. distancieert zich1 delegatie" van Voor God, Koningin en Vaderland 100e JAARGANG No. 23283 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 ljjnen) Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat_4EJtel:_no^J35 DONDERDAG 4 FEBR. I960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt In de nacht van diiisflag op woensdag hebben onbekend ge bleven personen het beeld van koningin Juliana op het Juliana- plein te Willemstad op Curacao met rode verf besmeurd. Tot nu toe heeft de politie geen arres taties verricht. Het vermoeden bestaat, dat deze daad moet worden beschouwd als een demonstrotie tegen de al gemene maatregel van rijksbestuur, waarbij het bestuurscollege van het eilandgebied Curacao buiten werking werd gesteld. De bekladding vap het beeld van de Koningin wordt 'aüer- we"e scherp afgekeurd. De sfeer te Willemstad is na de door het rijks bestuur getroffen maatregel onbe haaglijk. Geruchten doen de ronde, dat er spoedig een grote „actie" op touw zal worden gezet. België zal tot de overdracht van de soevereiniteit de verantwoorde lijkheid over Kongo blijven dragen en voor die datum de bevoegdheden niet aan een voorlopige Kongolese regering overdragen Dit heeft de Belgische minister voor Kongo, de heer A de Schrijver, gisteren in commissievergaderingen van de ron detafelconferentie in Brussel ver klaard. De algemeen voorzitter van de Abako, Kasavoeboc, die sedert 25 ja nuari niet meer deelneemt aan de ronde-tafelconferentie in Brussel, heeft de minister voor Kongo in een brief „gewezen op de onmenselijke be handeling die de Kongolese bevolking op het ogenblik ondergaat". Hij voeg de hieraaq toe, dat een dergelijke han delwijze op het ogenblik dat Kongo zijn onafhankelijkheid verkrijgt, twij fel" wekt over de werkelijke zin van deze onafhankelijkheid. PRESIDENT SOEKARNO van Indo nesië gaat in april a.s. Roemenië en Bulgarije bezoeken. OP HET TERREIN van de B.P.M. te Pernis is gisteren de 41-jarige P. Bakker uit Utrecht door een vallen de heistelling getroffen. Hij was op slag dood. VOLGENS HET C.B.S. zijn er het argejopen jaar in Nederland 83.632 woningen klaar gekomen. Sedert" de bevrijding werden er 769.227 huizen gebouwd. IN AMSTERDAM gaan de zieken fondsen de premie voor de vrijwil lige verzekering met ingang van 7 lebruari verhogen tot f 2.25 per per soon per week. ONDER STAPHORST is gisteren een huis door brand verwoest. De bewo ners konden zich via het raam in veiligheid stellen. ZesKonderd ku" kens kwamen in de vlammen om DRIE MIJNWERKERS die in de Joebarimijn te Japan waren ingeslo ten, zijn gisteren gered. Vijf worden er nu ïjog vermist. PATER WERENFRIED van Straa ten. leider van Oostpriosterhulp blijkt met zijn acties in West-Europa sinds 1947 niet mindek dan 120 mil joen gulden te hebben bijeenge bracht. VOLGENS EEN mededeling van staatssecretaris Scholten van O., K. en W. zijn de wetsontwerpen op de journalistieke verantwoordelijkheid en ontwerp architectenwet ingetrok ken. i JJ[eTersverwac^^n^ van ^et K.N. J J M I tot vanavond, opgemaakt ^°ensdagavond 23.15 uur: PKlaringon, «naar af en toe ook 4 J regen. Matige tot krachtige 4 -ma tussen zuid en zuidwest. aanhoudend zacht weer. J rating van het Belgisch J weerkundig instituut: J i ~erst betrokken en regenachtig, Maafna zwaar bewolkt met op- J t f:iü?^11. e.n lichte regenbuien. 4 i Mcnte stijging van de tempera- 4 i uur* Windstoten van 60 km per t UUr kunnen het verkeer hinde- i ren. J Vandaag: Zon onder 17.31 uur. J Jlaan op 11.29 Uur. Morgen: Zon op 8.16 uur. Maan 1 onder 2.11 uur. i (Van onze parlementaire verslaggever) „West-Brabant voldoet niet aan de criteria, waaraan volgens het nieuwe industrialisatiebeleid een gebied moet voldoen om in aanmerking te komen voor aanwijzing als „probleemgebied". Minister De Pous somde gisteren in de Eerste Kamer deze voorwaarden op: het gebied moet een negatief binnenlands cmi- gratiesaido hebben van zes pro mille (dit betekent, dat per dui zend inwoners er minstens per jaar zes personen meer vertrekken naar andere streken van het land dan zich in het gebied komen vestigen). Op de tweede plaats moet de natuurlijke aanwas van de bevolking minstens het dubbele zyn van het landelijk gemid delde. Er is nog een derde voorwaarde die verband houdt niet de ruilverkaveling, maar, zoals gezegd, west-Brabant voldoet aan geen van deze drie voorwaarden. Minister De Pous zei, dat zijn werkbezoek aan west-Brabant zeer verhelderend had gewerkt. De gegevens, die men hem toen heeft verschaft, waren echter geen aanleiding om zijn stand punt te wijzigen. De bewinds man was zich kennelijk wel be wust van de moeilijkheden in dit gebied, maar, zo zei hij, „er moet ergens een grens worden gesteld". De bedoeling van het beleid is om in werkelijke probleemgebieden met krachtige middeleh de problemen aan te pakken. „Als ik nu toe zou géven aan de verlangens van een gemeente, van een gemeente, die net niet aan de voorwaarden vol doet, dan kan ik dat aan andere ge- rffeenten niet weigeren. Het gevolg zou zijn, dat de krachten te veel worden versnipperd". De toezeggingen van minister Zijlstra hadden volgens de minis ter niet de betekenis, die de heer Teyssen (K.V.P.) er dinsdag aan had gegeven. (Hiervan maakten wij in onze editie van gisteren uitvoerig melding). Ook de pendel is volgens drs. de Pous geen aanleiding zijn beleid te herzien. Op de eerste plaats is het geenszins zeker, dat door verdere industrialisatie de pendel in belang rijke mate zou teruglopen. Er zijn aanwezingen, o.a. de nog openlstaan- de aanvragen bij de arbeidsbureaus in west-Brabant, dat de pendel niet door een werkgelegenheidstekort maar door andere oorzaken -wordt gevormd. De minister was het wel eens met de stelling van een andere spreker in de Senaat, dat pendel in een be paalde omvang een normale ontwik keling van de arbeidsmobiliteit is als gevolg van de verbeterde ver keersmiddelen. Ook vroeg hij zich af wat de gevol gen voor het Rotterdamse bedrijfs leven zullen zijn, als aan de pendel een einde zou worden gemaakt. „Studie Een en ander nam niet weg, dat ook de minister erkende, dat (Van onze redacteur) In Middelburg is op 53-jarige leeftijd overleden Jan Lemaire jr., een bekende figuur in de Ne derlandse toneelwereld. Het zou in het voorjaar vier jaar geleden zijn geweest dat Jan Le maire jr. zich in Zeeland kwam vestigen. De overledene was een rasechte Amsterdammer: hij is daar op 19 november 1906 geboren. Zijn vader is Jan Lemaire sr.. die nog steeds ac tief acteur is. Hij ging reeds vroeg naar de Amsterdamse toneelschool, waar hij zijn opleiding ontving van mensen als Ko Arnoldi, Cor Hermus en van Dalsum. Overigens was dat niet het eerste contact mmet de artiestenwereld: als dertienjarige reeds stond hij voor de filmcamera's in „Mensenwee". Op 21-jarige leeftijd werd hij verbon den aan het ,,Ned. Toneel" onder leiding van Louis Saalborn en Dirk Verbeek. Daarna zwierf hij rond in de toneelwereld. In de vier jaar gevangenschap in Duitsland werd ziin gezondheid on dermijnd. Maar met overgrote ener gie nam hij zijn oude stiel weer op. Hij richtte een eigen groep op, werkte voor een tijdschrift, kwam bij de „Verenigde Spelers" en kreeg na in 1955 gefungeerd te hebben als jurylid voor het „Zeeuwse landju weel" de kans om toneeladviseur voor Zeeland te worden. Onstuimig begon hij deze nieuwe taak. Hij gaf regie-cursussen, toneel adviezen, verzorgde de raam-regie, hielp bij het kiezen van stukken. Door die werkzaamheden verwierf hij zich, buiten Zeeland, ook vele vrienden in Brabant. Hij trachtte zo 'niet alleen het niveau van het ama teurtoneel in Zeeland omhoog te brengen, maar ook anderen de scho ne kunst van het toneelspel te le ren. I het pcndelvcrschijnscl een onge zonde omvang "aan kan nemen. Dat zal een van dc belangrijkste onderwerpen zijn bij het grondig onderzoek, dat naar de west- Brabantse pendel wordt inge steld. Dc minister zegde toè, dat hij zich na ontvangst van het resul taat van dit onderzoek nader zal beraden. Minister de Pous zei bij dc bespre king van de algemene economische toestand, dat men de vooruitgang niet voortijdig moet gaan afremmen. Het voor dit jaar geraamde over schot op de betalingsbalans van 700 miljoen geelt nog wel enige re serve. De regering verwacht mede door het prijsstabilisatiebeleid dc ontwikkeling voldoende in de hand te kunnen houden om te voorkomen, dat wij over het doel heenschieten. Prijsverlaging Minister Dc Pous kondigde voor de eerste maanden van dit jaar een aantal prijsver lagingen aan. De plannen voor de stichting van een hoogovenbedrijf bij Rotterdam zijn in een nieuw stadium gekomen. Het eerste plan was te weinig uit gewerkt, maar inmiddels heeft een nieuwe combinatie de plannen verder' in onderzoek. De minister hoopte, dat het resultaat van de nieuwe stu die zo zal zijn, dat het verantwoord blijkt tot de uitvoering ervan over te gaan. De Verenigde Naties hebben Syrië aangezegd zijn troepen uit Chirbet Tewfik, dat in de gede militariseerde grenszone van Is raël ligt, terug te trekken. Dit maakte de Belgische kolonel Pierlot van de gemengde wapenstil standscommissie bekend. De inmenging van de bestandscom missie kwam, nadat Israël gezegd had te verwachten dat de ontruiming zou geschieden of dat Israël zich er ander» zelf mee zou belasten. Inmiddels blijven de partijen elkaar wederzijds beschuldigen van grensin- filtratie. In Nederland zullen spoedig Ja panse auto's worden geassembleerd. Dit bericht de „Financial Times". De Toyota Motor Company te Yokohama heelt in principe besloten een Nederlandse dochtermaatschap pij op te richten voor de assemblage van haar model „Corona", een zes cilinder personenauto, die zal con curreren met de nieuwe Amerikaan se kleine modellen. De Europese kleinhandelsprijs is nog niet definitief vastgesteld, maar zou de buurt van f 8.000 liggen. De auto zal in Nederland op de markt worden gebracht onder de naam „Crown". De afzet zal gericht worden op de gehele Euromarkt. De mogelijkheid om de in Nederland ge assembleerde automobielen naar dc Verenigde Staten uit te voeren wordt mede bestudeerd. Het ligt op het ogenblik niet in de bedoeling een nieuwe fabriek op te richten, maar om bestaande as semblage-inrichtingen over te ne men. De minister van economische zaken in de Duitse Bondsrepubliek, Lud- wig Erhard, vertoefde voor bespre kingen in Cairo, toen hij een griep aanval kreeg. Hij besloot naar Bonn terug te keren en moet nu het bed houden met een longontsteking. Foto: ondersteund door staatssecre taris Ludger Westrick (links) en zijn persoonlijke adviseur dr. Seibt (rechts) verlaat de heer Erhard het vliegtuig. De Britse premier, Harold Mac Millan, heeft gisteren in het Zuidafrikaanse parlement rond uit zijn afkeuring uitgesproken over de idee van rassensuperio- riteit. MacMillan, die aan het einde is van een rondreis door Afrika van 17.000 mijl. hield een van de krachtigste rede voeringen van zijn reis. Terwijl gisteren bulldozers zich een weg baanden door de laat ste barricaden van de muiters in het hart van Algiers, kon De Gaulle met voldoening terug zien op het debat in de Natio nale Vergadering. Met 441 tegen 75 stemmen had deze hem spe ciale bevoegdheden verleend om met de politieke extremisten in Frankrijk af te rekenen en vol gens eigen goedvinden te han delen voor wat de politiek in De commissie van Euratom heeft met de Nederlandse rege ring een beginselovereenkomst afgesloten over de vestiging van een installatie van het gemeen schappelijk onderzoekcentrum te Petten in Noord-Holland. Dit is gisteren door minister de Pous in de Eerste Kamer meegedeeld. Volgens dit akkoord, dat nog gera tificeerd moet worden en waarvan alle JAN LEMAIRE JR., een hart dat klopte voor het toneel (Van onze verslaggever) „Ik had verwacht in zo'n lange-gezichten stemming te worden ontvangen, maar men was er een en al welwillend heid". Burgemeester P. Baetens van Prinsenbeek lacht zijn roy aalste lach en brengt ons opge togen verslag uit van zijn bezoek aan het departement van Ver keer en Waterstaat te Den Haag. Door dat departement was hij uitgenodigd te komen spreken over de gevaarlijke overwegen in Prinsenbeek. Zijn dag is goed geweest. Beter dan hij had kunnen den ken. Hij kreeg meer dan hij ver wacht had: Een viaduct ter beveiliging van de kruising met de spoorbaan en met de rRksweg, dc aanleg van een pa rallelweg ten oosten van dc spoor lijn, een knipperlichtinstallatie voor een overweg en opruiming van drie overwegen. En de mededeling dat dc plan nen voor het volledig kruisingsvrij- maken van de gehele rjjksweg van Breda tot aan Moerdijk in studie zijn. Aan de bespreking namen, zoals reeds meegedeeld, deel vertegen- woordigers van het departement, het directoraat-generaal van het Ver keer. vertegenwoordigers van Rijks- waterstaat en van de Nederlandse Spoorwegen. Na afloop van de conferentie werd een gezamenlijk communiqué uitge geven, dat gisterenavond op het te- lexnet van het A.N.P. verscheen, juist op het moment dat in het T.V.- nieuws een reportage overde ge vaarlijke Prinsenbeekse spoorweg overgangen verscheen. Op korte termijn Op de conferentie werd toe gezegd, dat gestreefd zal worden naar het op korte termijn verwe zenlijken van een plan, dat om vat het aanleggen van een pa rallelweg ten oosten van de spoorlijn, lopende van de Grind weg in zuidelijke richting tot even voorbij het viaduct, waar door het mogelijk zal worden drie spoorwegovergangen en wegkruisingen (rijksweg) te laten vervallen. Verwezenlijking van dit plan eist echter de volle me dewerking van de landbouwers, die grond zullen moeten afstaan voor deze parallelweg. Bcrgemecstcr Baetens, voortva rend als hij is, zal in verband hier mee de betrokken landbouwers nog dezer dagen een oproep doen zenden, opdat aanleg van de weg niet op de grondovcrdracht behoeft te wachten. De enig overblijvende spoorweg overgang in het hier bedoelde ge deelte is dan de verbindingsweg naar Burgst en deze nu zal van een automatische knipperlichtinstallatie' worden voorzien. De bouw van een viaduct komt De burgemeester is weer thuis.i Hij ging met goede verwachtingen, doch keerde terug met veel meer dan hij had durven hopen. Pers, radio en televisie bracht hij in geweer. En niet tevergeefs. Hij' kan nu weer lachen. aan de orde gelijktijdig met de uit voering van de plannen, welke het volledige kruisingsvrij-maken van de rijksweg beogen. Desgevraagd deel de de burgemeester mede, dat hij over de voorlopige beveiliging van de overweg in de Grindweg misschien overleg zal plegen met het onder wijzend personeel. Omdat de politie n.l. niet kan blijven posten bij deze overweg zou hij verkeersbrigadier- tjes opgeleid willen zien. Over een dergelijke maatregel zal hij zich eerst echter willen beraden. financiële en technische details nog moeten worden uitgewerkt, zal Petten na Ispra in Italië het tweede algemene onderzoekcentrum van Euratom wor den, zo wordt te Brussel vernomen. Euratom zal tot een bedrag van tien miljoen dollar, bijna 40 miljoen gul den, in het Centrum investeren. De bijdrage van de Nederlandse re gering zal acht miljoen dollar belo pen, waarin echter de waarde van de in aanbouw zijnde hoge fluxreactor in Petten en de bijbehorende apparatuur zal zijn begrepen. Het Reactor Centrum Nederland zal zijn werkzaamheden in Petten nor maal voortzetten, waarbij het onder zoek zoveel mogelijk met het Eura- tomwerk zal worden gecoördineerd om overlapping te vermijden. In totaal zal over een periode van drie tot vier jaar een aantal van minstens 600 we tenschappelijke werkers in Petten aanwezig zijn, van wie er 400 in dienst van Euratom zullen zijn. Het Centrum blijft eigendom van de Nederlandse regering en wordt tegen een symbolisch huurbedrag in bruik leen aan Euratom, afgestaan. De Ne derlandse regering zal de woningen bouwen, die voor de staf van Euratom nodig zullen zijn. Hoewel van de zjjde van de Eura- tomcommissie aanvankelijk bezwaren bestonden tegen een „samenwoning" met het Reactor Centrum Nederland heeft men toch tot de overeenkomst zoals die thans in principe tot stand is gekomen besloten o.a. met het oog op de grote moeilijkheden, die Neder land zou hebben om een andere ge schikte plaats voor het R.C.N. te vjnden. Met Petten beschikt Euratom over vier onderzoekcentra. Alleen ook in Ispra in Italië worden onderzoekingen gedaan, die het gehele terrein van de vreedzame toepassing van kernener gie bestrijken. Daarnaast zijn er cen tra in Mol in België, waar het „bureau metingen" is gevestigd en in Karls ruhe. waar het plutoniumonderzoek wordt verricht. Algerië betreft. De Senaat gaf later zyn goedkeuring met 226 tegen 39 stemmen. Alleen de minderheid van de com munisten en de uiterst rechtsen ver zetten zich tegen dit besluit. De Fran se president kan nu, zonder parlemen taire inmenging, een jaar lang per decreet regeren. In feite deed het parlement afstand van zijn gezag in een document van maar één bladzijde. De Gaulle ver langde deze volmachten als zijnde de enige manier om de nasleep van de opstand der ultra's in Algiers op te ruimen. Nadat hij in 1958 aan de macht kwam, heeft hij al gedurende zes maanden speciale bevoegdheden ge had, maar dat was in de periode van overgang tussen de vierde en de vijf de republiek. Een der voornaamste tegenstanders van het voorstel was ex-premier Ge orge Bidault, die zich geducht weer de, maar zijn toespraak zag ondergaan in het rumoer dat de voorstanders ontketenden door met de kleppen van hun lessenaars te slaan. De Gaulle heeft nog niet duidelijk gemaakt wat hij met zijn speciale be voegdheden zal doen. Men acht het niet onmogelijk dat hij om te begin nen enkele ministers zal ontslaan die vorige week een aarzelende houding hebben aangenomen, zoals Jacques Soustelle en Pierre Guillaumat, die als minister voor het leger vervangen zou worden door Messmcr, oud-hoge com missaris te Dakar, of door Antonime, algemeen secretaris van de staats spoorwegen. Twee leden van de Franse Nationale Vergadering zijn beschuldigd van da den die de binnenlandse veiligheid van de staat in gevaar brengen. In Lyon werden vier rechtse extremisten ge arresteerd wegens het verspreiden van strooibiljetten die beledigend waren voor De Gaulle. Bij een schilderijen-restaurateur te Moers in het Ruhrgebied is een tot op heden onbekend schilderij van Rembrandt ontdèkt, zo meldt de „Frankfurter Abendpost". Het schil derij, voorstellend „Nathan waar schuwt David", is niet getekend. De restaurateur Richard Perret heeft verklaard dat het zeker geen vervalsing is. Het nieuw ontdekte werk is vol gens Perret een voorstudie, moge lijk voor het schilderij „Koning Saul", geweest. Het echtpaar Ch. van Spaendonck uit Tilburg is, terwijl het zwom in het zwembad van het hotel in Palm Springs in Californië, beroofd van 1500 dollar in reischeques en 135 dollar in contanten door onbekenden, die de kamer van het echtpaar binnendron gen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De personeelskern van het autobus- personeel in het rayon Sliedrecht van de N.V. Vervoermaatschappij „De Twee Provinciën" (T.P.) distancieert zich van het eergisteren te Hilversum ten aanzien van de loon- en salaris onderhandelingen ingenomen stand punt door een Sliedrechtse delegatie, die zich haar vertegenwoordiger noemde. Volgens de personeelskern, die gisterenavond over deze kwestie vergaderd heeft, hebben de drie per soneelsleden, die de vergadering in Hilversum (gedeeltelijk) hebben bij gewoond, op eigen initiatief gehandeld en zouden zij niet gerechtigd zijn ge weest het personeel te vertegenwoor digen, noch namens het personeel met enige resolutie ln te stemmen. De personeelskern heeft verklaard, dat het resultaat van het overleg tus sen de organisaties van werkgevers en werknemers afgewacht dient te wor den en dat er geen aanleiding bestaat deze besprekingen op enigerlei wijze te beïnvloeden.

de Stem | 1960 | | pagina 1