MINSTENS TWAALF PROCENT VOOR 15 MAART Komplot ontdekt in Frankrijk Papegaai intoilet van laatste trein Dreigende taal Radio-Kairo En uiterlijk saterdag een voorschot FEEST, na het water Weer K.V.P.-pleidooi voor industrialisatie iULST Ultimatum van delegaties buspersoneel Burgemeester vandaag naar Den Haag Parlement vergadert Bijeenkomst Oostelijke ministers Twee Hagenaars op dievenpad uur, DAGBLAD VOOR Z Prinsenbeek ZO NIET, DAN Zuidelijke wind ,Niet juist KOUDEGOLF IN DENEMARKEN ..Ru si Geheim Consistorie op 21 maart verwacht FLN-leider gesneuveld Openbare aanklager vraagt jury schuldig uit te spreken West-Brabantin Eerste Kamer 15867 20423 18461 216.34 1*41 5952 6065 ■76 9986 9987 14690 15043 17012 17033 ■317 21891 892 915 928 138 146 159 415 435 470 623 640 679 831 852 865 983 368 376 399 649 657 660 763 783 784 991 995 223 241 242 385 417 430 686 713 716 OOft 265 289 304 483 486 503 781 785 795 932 953 972 194 213 259 358 402 468 679 683 708 110 115 131 305 320 321 586 595 599 747 751 764 928 969 995 161 167 169 299 338 342 475 529 551 750 830 862 120 180 186 343 350 365 507 529 547 765 770 773 125 376 506 640 984 154 348 524 869 140 153 383 386 511 514 661 664 994 179 184 371 37.9 525 526 870 874 riomfantelijk. in Loch-Ness n beestje, en En zelfbe- ngs de ver en Agua de 100e JAARGANG No. 23282 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 3 FEBR. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 ct Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35 Burgemeester P. Baetens van Prinsenbeek heeft in antwoord op zijn telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat, met betrekking tot het jongste spoor wegongeluk op de overweg in de Grindweg te Prinsenbeek, een uitnodiging ontvangen deel te nemen aan een bespreking op hoog niveau, welke vanmiddag op het departement te Den Haag zal plaatsvinden. Aan deze bespreking nemen deel vertegenwoordigers van het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat, van de Ned. Spoorwegen, van de Rijkswater staat en de directeur-generaal voor het verkeer. Burgemeester Baetens verwacht, dat tijdens deze bespreking voorstellen worden gedaan, welke tot een bevei liging van de situatie te Prinsenbeek moeten leiden. Mocht het zo zijn, al dus deelde hij ons mede, dat slechts de overweg in de Grindweg ter sprake wordt gebracht, dan zal hij ook de aandacht vragen voor de andere niet beveiligde, doch gevaarlijke overgan gen in zijn gemeente. Intussen heeft de president van de Ned. Spoorwegen in een telegram aan de burgemeester zijn medeleven met de familie Dirven, waarvan het zes jarig zoontje Pietje bij het laatste on geluk om het leven kwam, tot uit drukking gebracht. Hij deelde in dit telegram verder mede de situatie spoedig nader te zullen bespreken. Al met al, aldus burgemeester Bae tens, ben ik thans zeer hoopvol ge stemd. (Van onze verslaggever) Aan het slot van een roerige vergadering in Hilversum hebben gisteren personeelsdelegalies van negen autobus, onderneiningen in Nederland, waaronder de B'.B.A., een resolutie aangenomen, waarin zij een loonsverhoging eisen van 12 procent en bovendien te kennen geven dat zij vóór zaterdag a.s. twaalf uur een voorschot van 3 procent over het jaarloon in handen willen hebcn. Dit laatste vooruitlo pend op de loonsverhoging van 6 procent, waarover reeds gesproken is. De vergadering liet de vakbonden, die niet vertegenwoordigd waren, weten dat de resolutie was opgesteld en verzocht hun dringend het papier om vier uur (gistermiddag dus) in ontvangst te komen nemen. Dit in verband met de zeer gespannen gemoe deren onder de gedelegeerden. De vakbonden kwamen niet. De resolutie, zo werd gezegd, zal ook ter kennis worden gebracht van de betrokken directies. Ongeveer veertig vertegenwoordi gers van de autobusondernemingen woonden de bijeenkomst bij. Hun woordvoerders stelden o.a. dat al leen een loonsverhoging voor het ge hele personeel der bedrijven zal worden geaccepteerd. Volgens de heer Wessels (delegatielid van het N.B.M.-personeel) was het vertrou wen in de vakbeweging volledig ge schokt. De resolutie stelt dat door de toe kenning van pet. loonsverhoging en de twee-ploegentoeslag de achter stand in de lonen niet is weggeno men. Het personeel der negen on dernemingen eist daarom 6 procent loonsverhoging met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1960, om de ontstane achterstand in te lopen, uiterlijk te realiseren 15 maart 1960, en voorts 6 procent loonsverhoging met ingang van 15 maart 1960 om te delen in de gestegen welvaart, uiter lijk te realiseren voor 1 april 1960, exclusief de compensatie voor de huurverhoging. Als derde punt vermeldt de reso lutie de uitkering van 3 procent voor af op 6 februari. Indien op dit tijdstip het voorschot IN INDONESIË is een aantal perso nen gevangen genomen op beschuldi ging van pogingen om in het leger verdeeldheid te zaaien en om de rege ring in diskrediet te brengen. KONINGIN Juliana is gisteren per vliegtuig in Genèvc aangekomen voor een vakantie van tien dagen, die zij in het kanton Wallis zal doorbrengen. Prins Bernhard arriveerde gisteren avond in de republiek Tsjaad in Afri ka. Prinses Beatrix kwam te Sankt Anton aan, waar zij morgen gezel schap krijgt van prinses Irene, die thans in Wenen vertoeft. EEN KLM-CONVAIR, met o.a. Ingrid Bergman en haar laatste man Lars Schmidt aan boord, heeft op _Le Bour- get bij Parijs een landing op één motor moeten uitvoeren. Een cilinder van de tweede motor functioneerde niet. TROUWEN in de St.-Pieterskerk in het Vaticaan zal in het vervolg alleen kunnen geschieden met toestemming van kardinaal Tardini. Door de vele huwelijksmissen werd nadeel berok kend aan de basiliek als bedevaarts kerk van het graf van St.-Petrus. ADENAUER heeft gisteren twee kran sen geplaatst op de monumenten in het vroegere concentratiekamp Bel- sen-Belsen, waar 30.000 joden omkwa men. OOSTDU1TSE en Poolse treilers mo gen niet meer in havens aan de Noor se westkust meren. De Noren hopen zo de clandestiene import van wodka en sigaretten tegen te gaan en spionage te voorkomen. DE BEIERSE fabrieken B.M.W. zul len de Starfighter in licentie bou wen. Weersverwachting van het K.N. J J M.I. tot vanavond, opgemaakt J 0 gisterenavond 23.15 uur: f Veranderlyke bewolking, maar t J geen regen van betekenis. Matige J tot krachtige, langs de kust wel- 0 t licht tijdelijk harde zuidelijke i wind. In het noorden en oosten i van het land hogere temperatu- J 0 rcn, elders ongeveer dezelfde f t temperaturen als gisteren. 0 Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: t Over het algemeen zwaar be- J 1 wolkt tot betrokken. Hier en daar 0 *t kans op regen of motregen. Be- i t Rekkelijk zacht weer en lichte J sti3ging van de temperatuur. ln de ochtend kan het verkeer 0 t pinderd worden door mist, die i zich tot minder dan 200 me- J vr ^ePerkt. ï.'Maae: Z Mo, aag: Zon onder 17.30 uur. 0 0 ftnj8en: Zon op 8.18 uur. Maan i """«t 1.08 uur. J van 3 pet. niet door de directies de finitief is toegezegd, aldus de reso lutie, zullen in de daaropvolgende week zo spoedig mogelijk nachtver gaderingen worden belegd om ver antwoording af te leggen tegenover het personeel. Wanneer vóór 1 april 1960 geen de finitieve uitslag is bekendgemaakt op deze looneisen, zal een vergadering van opnieuw te vormen delegaties van wegvervoerpersoneel met de be sturen van de erkende vakorganisa ties worden belegd om zich te bera den op de dan ontstane situaties, aldus de resolutie. Mr. van Setten, directeur van de B.B.A., die we dinsdagavond om commentaar op de resolutie vroe gen, toonde zich over de eisen alles behalve te spreken. Het personeel van de busondernemingen, meende hij, dreigt de goodwill te gaan ver spelen die het zich de laatste we ken wist te verwerven, „Het lijkt er op dat deze mensen nooit hebben gehoord van de mogelijkheden van een loonadministratie e.d. Zelfs wanneer we het voorschot vóór zon dag a.s. zouden willen uitbetalen, Gisterenavond heeft de vice-voor- zitter van het Rampenfonds, mr. Schokking, in Amsterdam een wo ninginrichting overgedragen aan een getroffen gezin uit Tuindorp. Om zeker te zijn, dat het aangebodene in de smaak van het echtpaar zou vallen, mocht het in de loop van de dag gaan „winkelen", waarbij een tweetal medewerkers van So cial e Zaken, indien gewenst, advies gaf. Hier zien we de heer en me vrouw Vermeer in een meubelzaak waar hun de werking van een tui- meltafel wordt getoond. Links de twee medewerkers van de gemeen telijke dienst voor Sociale Zaken, mevrouw S. Polack en de heer J. K. Schoenberg. De 36-jarige elek tricien G. Vermeer en zijn 31-jarige vrouw werden op de fatale ochtend volkomen verrast. Ze konden niets anders redden dan het waardevolste dat ze bezaten: hun vier kinderen van 11/2 tot 7 jaar. Vier mensen zijn omgekomen door de hevige koude in Kopenhagen. In sommige delen van Denemarken daal de de temperatuur tot 23 graden on der nul. zou dit technisch toch nog onmoge lijk zijn. Het overleg is nu goed op gang gekomen. Voor 1 april hopen we de zaak rond te hebben. Waarom dan dit ultimatum?" De heer van Setten zei zich volle dig te kunnen verenigen met het streven van het personeel tot het inhalen van een aperte achterstand. „Maar de rest zal in rustig overleg moeten geschieden, met inachtne ming van de spelregels der vrye loonpolitiek. Zoals het nu gaat drei gen de acties te ontaarden in on- ruststokery In een vergadering van afdelings- afgevaardigden van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (beho rend tot het N.V.V.is gisteren te Utrecht een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de tarie- venclausule het overleg heeft ver traagd en dat het optreden van de regering „de positie van de bona fide vakorganisaties heeft onder mijnd". Tenslotte wordt er in de resolutie met klem op aangedrongen, dat met alle mogelijke middelen, welke het hoofdbestuur van de bond ten dienste staan thans op zo kort mogelijke ter mijn aanvullende verbeteringen in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek dienen te worden gerea liseerd. De afdelingsafgevaardigden verwachten „dat dc onderhandelin gen over de verbetering van de ar beidsvoorwaarden in een rustige sfeer kunnen worden gevoerd en de onderhandelingen onder geen beding zullen worden doorkruist door acties van stakingscomités". De personeelscommissies van een aantal streekvervoersbedrijven heb ben zich gisteren in Hilversum be raden over de thans bereikte over eenkomst van zes procent twee- ploegentoeslag. De vergadering „onttrok" zich aan de buitenwereld door zich in rook te hullen... Het Tsjechische nieuwsbureau Cete- ka meldt uit Moskou, dat de ministers van buitenlandse zaken en landsver dediging van de staten van het Pact van Warschau morgen in de Russische hoofdstad vergaderen. Dank zy het afluisteren van tele foongesprekken is de Franse gehei me politie dezer dagen een komplot op het spoor gekomen, dat beoogde tezijnertijd in Frankrijk een onder grondse beweging te vormen en een „regering van openbaar welzijn" in te stellen. Ook hield de organisatie zich bezig met een uitgebreide wa penhandel tussen Frankrijk en Algc- rye. Het hoofdkwartier was te Rijssel, in noord-Frankrijk, gevestigd. De man achter de schermen zou de voor malige luitenant Philippe de Massey zijn, die voorvluchtig is. Zijn secretaresse is gearresteerd. Onder de aangehouden ver dachten bevinden zich Yves Gig- nac, secretaris-generaal van de vereniging van oud-strijders van de Franse Unie en generaal Bourdoncle de Saint Salvy, een oud-inspecteur-generaal van het leger, van wie een zoon in Alge rije is gesneuveld. Voorts zijn huiszoekingen verricht bij de gepensioneerde kolonel Lan glade en bij generaal Chassin, die na een ondervraging zijn vrijgelaten. De Franse afgevaardigden Biaggi en Moerad Kawah zijn gisterenoch tend, toen zij met een aantal andere Algerijnse parlementsleden op het Parijse vliegveld Orly aankwamen, gearresteerd en naar de Santé-ge- vangenis overgebracht, waar Lagail- larde sedert maandag vertoeft. Biaggi en Kawah zijn later op de dag evenals Lagaillarde in staat van beschuldiging gesteld wegens in gevaar brengen van de binnenlandse veiligheid van de staat. Een vroegere Poujadistische afge vaardigde, Demarquet, heeft ver klaard, dat de rechtse leider Joseph Ortiz, die vermist wordt, maandag ochtend om vier uur het kamp in Al giers had verlaten om zich naar een geheime commandopost te begeven. Volgens geruchten zou Ortiz uitge weken zijn naar Spanje of Zwitser land. Het Franse parlement de Nationale Vergadering en de Senaat zijn gisteren in bui tengewone vergadering bijeen gekomen teneinde een verzoek van de regering om speciale be voegdheden (waarvan wij giste ren al melding maakten) in be handeling te nemen. Premier Debré gaf een uitgebreide toe lichting en gaf de verzekering, dat de gevraagde volmachten, die nodig zijn voor de handha ving van de orde, bescherming van de staat en de pacificatie van Algerije, „beperkt en voor lopig" (nl. één jaar) zijn. De grondwetscommissie bracht en kele wijzigingen aan in het ontwerp en ging daarna met het regeringsvoor stel akkoord. Om negen uur gisterenavond werd daarop de zitting van het parlement hervat, waar men waarschijnlijk eerst hedenmorgen tot een stemming komt. Premier Debré had de opstand een „zeer gemene aanslag" tegen Frank rijk genoemd. Hij verklaarde, dat de toestand de vorige week door één man werd ge red. De gebeurtenissen tonen aan dat de staat onvoldoende is uitgerust voor een dergelijke situatie. Daarom zijn bijzondere bevoegdheden voor de re gering nodig, welke de essentiële vrij heden niet zullen aantasten. Twee Haagse „vogelliefheb bers", de 22-jarige straatma ker W. H. L. en de 29-jarige monteur A. van R., hebben be kend zondagmiddag uit het vogelpark „Avifauna" een zeer bijzondere kleine pape gaai te hebben gestolen, die een waarde vertegenwoordig de van 350, Door hun gedrag hadden de man nen reeds direct bij hun bezoek argwaan gewekt en voor alle ze kerheid had een waker het num mer van hun auto genoteerd. Toen kort na hun vertrek een papegaai werd vermist, richtte de Alphense recherche allereerst haar aandacht op deze jongelieden. Er werd in hun woningen in Den Haag huis zoeking gedaan, maar tevergeefs. Geen spoor van de vogel werd ge vonden en tot aanhouding van de mannen kon dus niet worden over gegaan. Maandagochtend echter meldde zich een getuige bij de Al phense politie, die vertelde een van de beide mannen de kooi, waarin zich de papegaai bevond, te heb ben zien binnengaan. Hoewel nu het bewijs tegen hen veel sterker was en zij dus konden worden aan gehouden, had de politie hiermee de papegaai niet terug. Gisterennacht echter belde een onbekende de Haagse politie met het verhaal, dat de vogel te vinden zou zijn in het toilet van de trein die als laatste het Staatsspoorstation was binnen gereden. De politie ging kijken en inderdaad vond men de vogel geheel versuft, maar nog wel le vend. opgeborgen in een blik met gaatjes in de deksel dat in het toilet stond. Van R. heeft nu bekend, de vo gel inderdaad te hebben gestolen en te hebben ondergebracht bij zijn schoonouders. Uit de belangstel ling van de politie voor van R. leidden zijn schoonouders af, dat er iets met het dier niet in orde zou zijn en zij zonnen op een mid del om het kwijt te raken. Ten slotte heeft de schoonmoeder de vogel in de laatste trein gezet en de politie gebeld. L. heeft enkele weken geleden reeds de aandacht van de politie getrokken, doordat hij in de duinen beschermde vo gels ving met klemnetten. Hij kreeg toen een proces-verbaal. Radio-Kaïro heeft in een voor Israël bestemde uitzending, die „de stem der Arabieren" heet, verklaard, dat de Verenigde Ara bische Republiek gereed is voor de „beslissende slag" tegen Pa lestina. „Israël ligt thans in de tang tus sen de legers in Egypte en Syrië, die onder een verenigd opperbevel staan. Wij zijn gereed voor de be slissende slag en wij staan klaar om ons land en onze rechten in Pales tina te herwinnen", aldus radio- Cairo. De Egyptische pers heeft melding gemaakt van de verplaatsing van sterke Egyptische legereenheden naar de Sinaï en de legering ervan langs de Israëlisch-Egyptische de marcatielijn. Alle verloven van het Egyptische leger zijn ingetrokken. Inmiddels heeft de Egyptisch-Syri- sche republiek de Veiligheidsraad een nota doen toekomen, waarin zij zegt dat Israëlische strijdkrachten maandag j.l, agressie hebben ge pleegd in het gedemilitariseerde ge bied langs de grens tussen Syrië en Israël. Naar in Rome thans met grote stelligheid wordt aangenomen, zo be richt het K.N.P., zal de paus op 21 maart een nieuw consistorie bijeen roepen. Dan zal hij nieuwe kardi naalsbenoemingen officieel bekend maken, waarbij vooral buitenlandse residerende bisschoppen in het H. College zullen worden opgenomen. Mohamed Biez, die leider van de F.L.N. in de sector Mostaganem zou zijn geweest, is gisteren met zijn lijf wacht van één man door Franse strijd krachten gedood. Dit is te Oran mee gedeeld. Van de zijde der Palestijnse bestandscommissie wordt meege deeld, dat het gisteren rustig was in het grensgebied van Gaza. De langs de grens gelegerde troe pen der Verenigde Naties zijn waak zaam. Er zijn van geen der beide zijden van de grens buitengewone troepenverplaatsingen gemeld. Het, proces Jaccoud De openbare aanklager in het pro ces tegen Pierre Jaccoud, de voor aanstaande Geneefse advocaat die van moord beschuldigd wordt, heeft de jury verzocht het schuldig over Jac coud uit te spreken. Maar de jury zou „volkomen vrij" zijn om uit te maken of er sprake is geweest van verzachtende omstandigheden met be trekking tot de misdaad die Jaccoud bedreven zou hebben. Jaccoud wordt beschuldigd van moord op Charles Zumbach, een Zwit serse zakenman, en van poging tot moord op Zumbachs echtgenote. Een verdediger van Jaccoud vroeg om vrijspraak van zijn cliënt, „wiens gehele wezen in strijd was met de misdaad waarvan hij werd beschul digd". (Advertentie) (Van onze redacteur) In de gisteren gehouden ver gadering van de Eerste Kamer heeft de heer J. L. P. M. Teyssen (K.V.P.) uit Waalwijk gepleit voor een regionaal industriali satiebeleid in het Westbrabant- satiebeleid in het west-Brabant- se. Opnieuw een pleidooi dus. En ook dit keer weer een bij zonder krachtig geluid om dc vroegere regionale industriali- saticpolitick in de oude indus- trialisatiekcrnen, die thans niet meer in het patroon voorkomen, af te ronden. Zwart op wit (nl. aan de hand van de tekst van memories van antwoord) toonde de heer Teyssen aan, dat de ambtsvoorganger van de huidige mi nister toezeggingen had gedaan, dat het toen ontworpen industrialisatiepa troon afgerond zou worden. Waarom is die toezegging niet ge honoreerd?, zo informeerde spreker, die er in het begin van zijn betoog op had gewezen, dat hij tevreden was over de inpassing in het nieuwe beleid van de noordelijke provincies. Minder voldaan was hij ten aanzien van Gel derland, dat geheel buiten het nieuwe patroon valt, en de zeer beperkte op name van Limburg en Noordbrabant kon spreker uiteraard ook al geen be vrediging schenken. ..Geen enkele primaire ontwikke lingskernen slechts één enkele aanvullende ontwikkelingskern te Et- ten-Leur in west-Brabant", zo hoorde men hem als het ware verzuchten. De pendel Hij stelde vast: West-Brabant kent vanouds een ernstig werkgelegen heidsvraagstuk. De omvang hiervan wordt op dit ogenblik versluierd door een grote en nog steeds toenemende pendel naar de Randstad Holland". En met nadruk betoogde hij. dat ..aan de jonge beroepsbevolking, bij de huidige stand van het in dustriële potentieel, geen posi tief vooruitzicht geboden kan worden". De pendel is kwetsbaar, zo hield spreker de bewindsman voor de zo veelste keer voor. Is die pendel wel gemeten bij de maatstaven, die de minister heeft aangelegd toen hij het industrialisatiopatroon voor west-Bra bant vaststelde?, was zijn bezorgde vraag. De tekortkomingen van het nieuwe patroon tekende spreker in enkele forse trekken. (Vervolg op pag. 3)

de Stem | 1960 | | pagina 1