"MUITERS IN ALGIERS GAVEN ZIClT OVER Barricaden weg.rast terug Mijnramp in Japan: meer dan 40 doden Ontroering bij overgave schilderzelfmet Luchtgevecht boven grens Syrië-Israël Subsidieregeling voor universiteiten Akkoord over kanaal Gent- Terneuzen Franse parlement heden in spoedvergadering Ik schaam me Algerijn te zijn Weer relletjes Kongo in EXPLOSIE VEROORZAAKTE INSTORTING Hechter akkoord vervoersector sche bel :iteit DAGBLAD VOOR ZEELAND Lagaillarde in arrest Weinig verandering j O.V.B. los van E.V.C. Drs. wordt Magister Als wassen niet meer helpt... )i spa i sa lie verzoeken Oostduitse nota tl elefoonkabel Foundland, 'n tussen de open, is een 320 km ten nd in de At- n kabeischip k te herstel- lonarch", kan ilaats van de loet een deel r over de worden ge- CRSONEEL te Tilburg nen, na een ggevend per- Isen, de heer eur der So- lulster Am- EXTILES talen vol- opnemen Nederlands correspon- tigen. doen wor- in: ving, Brussel, uilen t.z.t. John krijgt pioen. „Nou een beest te voeten!" „Dat kan Als ze het komt een moet. „De nnis," zegt delijk spre- 100e JAARGANG No. 23281 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 2 FEBRUAM *960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- rvaag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden' GOES Westsingel 98 telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 2377 (Bijburcaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35 Aan de opstand van de Europese kolonisten in Algiers is gisteren een einde gekomen toen de roodgebaarde rebellenleider Pierre Lagaillarde met 500 man en de Franse vlag voorop het universiteitscomplex verliet. Lagaillarde bevindt zich in arrest. Hij is in handen van het leger. Over het lot van Ortiz is niets bekend. Lagaillarde is overgebracht naar de Sante-gevangenis te Parijs en zal worden vervolgd wegens het in gevaar brengen van de binnenlandse veiligheid van de staat. Ortiz is door de riolen ontsnapt. Even voor twaalf waren volgelingen van De Franse troepen keken hierbij rustig toe. Caféhouder Joseph Ortiz, die de leiding van een andere groep oproerlingen had, begonnen de barricaden voor hun com mandopost tegenover het stadhuis af te breken. Een andere groep volgelingen van Ortiz was met haar wapens naar het kamp van Lagaillarde in het universiteitscomplex ge gaan. Ook deze mannen kwamen spoedig naar buiten. Lagaillarde, een ontmoedigd man- Per vliegtuig is hij naar Parijs over gebracht, waar hij waarschijnlijk terecht moet staan. Tijdens een gisteren te Brussel gehouden perseoufe. rentie zijn bijzonderheden meegedeeld betreffende de Nederlands-Belgische over eenkomst over het kauaal Gent-Terneuzen. Elders in dit blad kan men daarover uitvoeriger lezen. I)c Belgische minister van ver keerswezen, de heer Sogers, leg de er bij deze gelegenheid de nadruk op, dat het getroffen ak koord tegemoet komt aan de sinds lange jaren te Gent ge koesterde wensen. „Ik verheug mij er over", zo zei hij, „dat wij, Nederland en België, hiermede hebben bewezen, de moeilijkste vraagstukken, ook ten aanzien van de waterwegen, te kunnen oplossen. Nu twee van de drie kwesties zijn opgelost, namelijk de Stop van Tcrnaaien en het kanaal Gent-Terneuzen, is het ogenblik aangebroken om met dezelfde voortvarendheid het Schcldc-Rijnvraagstuk op te lossen". De oproerlingen klommen in vrachtauto's van het leger, die hen, volgens radio-Algiers naar het gebied van Constantine zollen brengen, waar zij zouden kunnen toetreden tot het Vreemdelin genlegioen en tegen de Algerijnse verzetsstrijders zouden worden ingezet. Het verzet stortte ineen, nadat zwaar bewapende Franse troepen in de nacht van zondag op maandag prikkeldraadversper ringen rond de barricaden hadden aangebracht en de inwoners van Algiers gehoor hadden gegeven aan het bevel van generaal Jean Crepin om aan het werk te gaan. Toen de rebellen uit het kamp vertrokken waren, steeg er een witte helikopter op van de universiteit, die pamfletten begon uit te werpen bo ven de wachtende menigte. De heli kopter werd achtervolgd door hef- schroefvliegtuigen van het Franse le ger. De witte helikopter, die enkele dagen geleden in handen van de re bellen was gevallen, landde toen weer op het terrein achter de barri caden. Franse troepen trokken later het kamp binnen. Vele rebellen, die het kamp verlieten, zagen er ver moeid en mistroostig uit. Bij sommi gen liepen de tranen over de wan-1 gen. Officieren verklaarden dat De Gaulle een zeer krachtige hou- 55' ding heeft aangenomen tegenover de rebellen. Delouvrier zou ech ter aangedrongen hebben op minder drastische maatregelen. Grote spoed Vandaag reeds komt het Fran se parlement in buitengewone zitting bijeen om een verzoek van de regering om speciale be voegdheden in behandeling te nemen. In een communiqué van het Fran se kabinet wordt meegedeeld, dat de regering een wetsontwerp heeft op gesteld, waarin haar de bevoegdheid wordt gegeven, in overeenstemming met artikel 38 van de Franse grond wet, bij decreet te regeren. De minister van voorlichting, Frey, heeft gezegd, dat alle misdaden te- 55 MARIA CALLAS heeft in Milaan de trein naar Frankrijk gemist doordat zij gehinderd werd door een foto graaf. Zij zal de man voor de rech ter dagen. ALFRED EIINDS, de beruchtste uit breker van Engeland, is dezer dagen in Belfast gearresteerd. Sinds 1955 slaagde hij er drie keer in uit ge vangenschap te ontvluchten. VANDAAG zullen in ons land 5000 toekomstige onderwijzeressen en on derwijzers een speciaal theoretisch verkeersexamen afleggen. DE DIENSTEN van de Londense on dergrondse zijn gisteren in de war geraakt door een 24-uur-staking van de spoorwegarbeiders. MET EEN duidelijke verklaring heeft de Britse reegring zich gedis- tanciecrd van een uitlating van de premier van Singapore, waarin de Indonesische eis inzake Nieuw-Gui- nca werd ondersteund. TE KOERE in west-Japan is de eer ste naoorlogse Japanse duikbootbasis geopend. Weersverwachting van het K.N. i wi.i tot vanavond, opgemaakt genavond 23.15 uur: «waar bewolkt, maar J ink droog weer. Plaatse- t wL ,"St' Z«akke tot matige In i„,!USSen Z11'dwest en zuidoost. J lint "00rden 'emperaturen oin 1 ivi vrIesP,ln'i in het zuiden t v„„J a van 6 tot 8 graden. YIn.laaB:,Z°n m,der 1728 l,ur' J nn ,,eü; n "I' 8-!9 Uur. Maan i uur uur' Maan onder 0.03 t Jk schaam mij in het vervolg een Algerijn te zijn," zo vertrouwde iemand binnen de verschansing een correspondent van AFP toe. Terwijl de mannen van Lagaillarde over de barricaden sprongen, keek hij met tranen in de ogen toe. Bij hem stonden nog drie burgers. Een van hen had onder zijn jasje de drie kleur verstopt, boven zijn revers kwam nog een stukje blauw uit. haat mij die vlag houden," zo had hij tot de anderen gezegd, „ik zal er goed voor zorgen. Het is het enige aandenken dat ik nog heb." Hier cn daar in het kamp raapten de „groene baretten" (parachutisten van het legioen) de wapens bijeen die sommige oproerlingen hadden wegge worpen voor hun vlucht. ,Zij zijn op gemakkelijke wijze ge vlucht", zo zei eerstgenoemde, een blik werpend op de achtergelaten helmen en geweren op de grond. „De ze laatste nacht zal ik nooit verge ten. Zij vertrokken voor het isole ment. Tegen drie uur in de ochtend kwam de nederlaag. Zij wierpen al len hun wapens weg. Voor de dage raad waren er nog geen honderd meer over". „Wij hadden voor nog vijftien da gen levensmiddelen", zo zei een van de ex-oproerlingen die de correspon dent uitnodigde voor een laatste ron de door de „commandoposten". Zij wandelden van het hoofdkwartier van Ortiz naar de post op de universi teit. In het kamp lagen in alle hoe ken conservenblikken en lege bier en wijnflesen opgestapeld. In de schuilplaatsen van tentdoek lagen de strozakken nog. Uit de menigte buiten maakte een man zich los om de hand van Lagaillarde te schudden die hem zei: „In ieder geval zal dit niet voor niets geweest zijn". Een meisje met de foto van Massu opgespeld, vroeg een der toeschou wers de banier met de Franse kleu ren, die midden op de voornaamste barricade was aangebracht, weg te halen: „Zij hebben niet het recht deze mee te nemen." Zo naderde het einde. Terwijl de laatste „soldaten" van het kamp de barricaden passeerden, stapten man nen in groepen van veertig in .vracht auto's die na elkaar vert-okken. Do inzittende groeten voor het laatst met de hand Lagaillarde die zij wilden toejuichen. Maar deze vroeg hen met icn enkel gebaar kalm te blijven en te zwijgen. Deze jonge vrouw, die de zijde van de oproerlingen in Algiers heeft gekozen, laat op grimmige wijze een mes zien. Gelukkig is ook zij tot het inzicht gekomen, dat een mes beter geschikt is om aardappelen te schillen. gen de veiligheid van de staat zullen worden berecht. Aldus zullen ook Lagaillarde en Ortiz zich voor hun daden moeten verantwoorden. De leden van de nationale verga dering en de senaat zijn telegrafisch voor de speciale zitting van vandaag opgeroepen. Politieke waarnemers staan verbaasd over de spoed die betracht wordt. Het is nog nooit gebeurd, dat het parlement binnen een dag van reces wordt teruggeroepen. Een woordvoerder van premier Debré verklaarde, dat de regering van plan is de speciale bevoegdhe den ie vragen voor de duur van twaalf maanden. Wijziging in Kabinet? De onvoorwaardelijke overgave van de opstandelingen in Algiers na acht dagen van verzet, in het hart van Algiers, heeft de grote meerder heid van de Franse natie sterker achter generaal De Gaulle geschaard dan ooit tevoren, maar heeft tege lijkertijd het zwaartepunt van zijn meerderheid verlegd. Verschillende leden van de rege ring Debré hebben zich gedurende de gehele crisis verzet tegen het opleg gen met geweld van de regeringswil aan de oproerlingen. Dientengevolge verwachten sommi ge kringen enkele wijzigingen in het kabinet-Debré. De algemene staking van één uur in Irankrijk, gehoud. v als teken van loyaliteit tegenover de regering van De Gaulle, is rustig verlopen en ein digde klokslag 12 uur. Bijna op het- ztflfdc moment dat de Europese op standelingen in Algiers hun verzet opgaven. De Franse autoriteiten hebben gis teren verscheidene personen in hech tenis genomen wegens het in gevaar brengen van de binnenlandse veilig heid van de staat. Onder de arrestanten bevindt zich generaal Chassin, een uiterst rechtse figuur en oprichter van de „Volks beweging van dertiende mei". Wij hebben in ons blad van 29 ja nuari melding gemaakt van de actie van een groepje, dat zich Onafhan kelijk Verbond van Bedrijfsorganisa ties noemt. We tekenden daarbij aan, dat het iets met de oude E.V.C. te maken heeft. Van de zijde van het O.V.B. ver zekert men ons nu, dat deze orga nisatie als koninklijk goedgekeurde organisatie niets met de E.V.C. c.q. te maken kan hebben, daar zij in dat geval nooit een koninklijke goedkeu ring had gekregen op haar statuten. Waarvan akte. Overigens blijft ons bezwaar tegen het optreden van kleine groepjes, die buiten alle overleg staan en tot het werkelijk belang van de arbeiders niets kunnen bijdragen. (Advertentie) de verf voor het schilder feest SI K K E N S-T j A LLE M A PRODUKÏ Direct na de overgave van oproer lingenleider Lagaillarde is men met het afbreken van de barricaden in Algiers begonnen, aanvankelijk on der het waakzaam oog van de nog steeds opgestelde parachutisten (zie voorgrond)(Telefoto ANP) De Belgische minister voor Kongo, August de Schrijver, heeft gisteren de Kongolese af gevaardigden op de ronde-tafel- conferentie te Brussel verzocht een oproep te richten tot het Kongolese volk om de rust en orde te bewaren. Hij deed dit naar aanleiding van uit Kongo ontvangen be richten over ongeregeldheden in de provincie Katanga, waar toen in de afgelopen 24 uur drie Kon golezen zijn gedood en een twin tigtal gewond bij botsingen tus sen verschillende stammen. De tegenstanders bevochten elkaar met messen, ijzeren staven en stenen. Jachtvliegtuigen van de Ver enigde Arabische Republiek hebben gisteren in een lucht gevecht boven het Syrisch-Is- raëlische grensgebied twee Is raëlische straaljagers getrof fen, waarvan er één zeker is neergestort en naar aangeno men wordt, de andere ook, al dus een legerbulletin dat te Kaïro is uitgegeven. Israël ontkent, dat er een vliegtuig getroffen is. Volgens het V.A.R.-bulletin behoor den de twee Israëlische vliegtuigen tot een formatie van vier „Super Mys- tères" die in het luchtruim boven Sy rië was doorgedrongen. Doden te land De Israëliërs hebben alle huizen van het dorp Chirbet el Twaffik, in de gedemilitariseerde zone, dat twaalf jaar geleden na de Palestijnse oorlog door de Syriërs was verlaten maar door Syrische militairen als basis werd gebruikt, opgeblazen. Dit wordt ge zegd in een Israëlische mededeling, waarin voorts werd verklaard, dat alle 55 55 (Van onze parlementaire verslaggever) Het door minister Cals vrijwel vol ledig herziene wetsontwerp Rutten op het wetenschappelijk onderwijs stelt voor de bijzondere universiteiten en hogescholen een rijkssubsidie toe te kennen ter grootte van 95 pet. van de netto kosten. Ook indien de uit gaven niet behoren tot de normale voorzieningen draagt het rijk 95 pet. van de kosten bij. Voorwaarde is dan echter wel dat de minister van onderwijs voor deze uitgaven zijn goedkeuring heeft gege ven omdat zij nuttig zijn voor de ver dere groei van de wetenschap en het wetenschappelijk onderzoek. Door de ze subsidiebepalingen zullen de bij zondere universiteiten en hogescholen in staat worden gesteld zich verder Een mijnramp in Japan heeft waarschijnlijk aan 43 mijn werkers het leven gekost. Red dingsploegen die er gisteren in slaagden in de getroffen Joe- bari-mijn door te dringen, trof fen 28 mannen dood aan. Van de andere mijnwerkers die in de nacht van zondag op maan dag ingesloten raakten was gisteravond nog niets bekend. Men moet aannemen dat zij eveneens zijn omgekomen. Zondagnacht vond een hevige ont ploffing plaats in de mijn. waardoor een schacht instortte en een lift bui ten dienst raakte. Er waren toen 65 man in de getroffen afdeling aan het werk. In de loop van de nacht en ook maandagochtend slaagden 22 mijnwerkers erin zich alsnog in veiligheid te brengen. De meesten van hen waren slechts licht gewond. Functionarissen van de Hokkaïdo Tanko Kisen, de maatschappij die de mijn exploiteert, meldden dat op ongeveer 4.00" meter diepte de li chamen van de omgekomen mijn werkers werden gevonden. Sommi gen waren kennelijk onmiddellijk gedood door de explosie die de in storting had veroorzaakt. De ande ren kwamen vermoedelijk om bij de brand die daarop volgde en de ove rigen zijn gestikt. Reeds eerder is de Joebari-mijn door een ramp getroffen cn wel in 1938. Meer dan 160 mijnwerkers verloren toen het leven. Coalbrook In de Zuidafrikaanse rampmijn na bij Coalbrook heeft men gisteren de gang bereikt waar 435 mijnwerkers elf dagen geleden, na een steenin storting, ingesloten raakten. Het gat dat geboord kon worden was echter nog niet groot genoeg om de red dingsploegen doorgang te verlenen. Zo spoedig mogelijk zal men nu lucht in de mijn pompen en micro foons neerlaten, teneinde te kunnen vaststellen of er nog tekenen van leven zijn. Veel hoop heeft men daar niet meer op. Volgens een bericht van U.P.I. zou den de boorsploegen tot hun teleur stelling gemerkt hebben dat de in gesloten mijnwerkers dieper zitten dan men aanvankelijk veronder stelde. De Zuidafrikaanse radio meldde maandagavond dat er geen kans meer was dat men in de rampmijn nog overlevenden zou aantreffen. te ontwikkelen zonder grote finan ciële zorgen. De besturen van de (openbare) universiteiten (het college van curatoren en de Senaat) zullen zelfstandig het financieel beheer kun nen voeren. Dit is mogelijk omdat de universiteiten volgens het nieuwe ont werp niet meer rijksinstellingen zijn, maar rechtspersoonlijkheid zullen be zitten. Reeds eerder is aan de tech nische hogescholen rechtspersoonlijk heid verleend. Wel dienen alle uni versiteiten en hogescholen (openbare en bijzondere) bij de minister van Onderwijs jaarlijks een financieel schema in te dienen. De minister combineert deze tot een algemeen financieel schema voor het gehele wetenschappelijk onderwijs en legt dit voor aan de Staten-Generaal. Titels De bestaande universitaire examens worden niet gewijzigd. Wel wordt in het ontwerp de mogelijkheid geopend voor liet afleggen van een bacca- laureaatsexa-men, dat recht geeft op de titel „Baccalaureus" (afgekort tot de letter B achter de naam). Alle universitaire titels worden door de wet beschermd. De (onofficiële) titel drs. wordt vervangen door de erken de titel „Magister". Er is een enkele bepaling opge nomen die een grens stelt aan de studieduur. Het college van curato ren kan een student, die niet binnen tenminste tweemaal de normale stu dieduur het eerste examen met goed gevolg heeft afgelegd, het recht tot het bijwonen van het onderwijs ont zeggen. Over de toelating wordt bepaald dat ook afgestudeerden van een h.t. s. zonder meer tot het wetenschap pelijk onderwijs kunnen worden toe gelaten. Bezitters van een einddiplo ma van een school voor hoger be roepsonderwijs kunnen eveneens tot de universitaire examens worden toe gelaten, maar zij moeten dan eerst ten overstaan van enige hoogleraren hebben bewezen dat zij in staat kun nen worden geacht het onderwijs met vrucht te volgen (het zgn. collo quium doctum). Er wordt een Academische Raad ingesteld die de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs volgt en de minister adviseert. Het wetsontwerp van minister Cals bevat ook een subsidieregeling voor de gemeente-universiteit van Amster dam. versterkingen der Syriërs in de zone waren vernietigd. De Syriërs zeiden van hun kant, dat zij het dorp weer hadden bezet nadat de Israëliërs het hadden verlaten. Het optreden der Israëliërs wordt de grootste strafactie sedert de Sinaï- campagne van 1956 genoemd. Volgens sommige berichten zijn tijdens de nachtelijke operaties drie Israëliërs gedood en zeven gewond. In Damascus zei een Syrische woordvoerder, dat bij het treffen twee Syriërs waren ge dood en vier gewond. De wapenstil standscommissie van de V.N. schat echter, dat een tiental Syriërs is ge dood en een twintigtal gewond. Naar aanleiding van deze inciden ten zijn de strijdkrachten in het Egyptische gebied van de V.A.R. in staat van paraatheid gebracht. Het leger in het Syrisch deel was al pa raat, zo wordt uit Cairo gemeld. (Advertentie) ga dan niet bi} de pak* ken neerzitten. Wïtwol- len ondergoed, fijne witte wol, alles wordt weer smetteloos wit en elegant. Met één flacon echfa-wit. U ziet het wit worden, heel ge makkelijk en veilig. Evenals no-iron over hemden, die met echfa- wit weer hagelwit worden en zó kreuk vrij, dat II ze nooit meer hoeft te strijken. Oók al Uw vergeelde nylon wordt met echfa-wit weer stralend wit. Nadat zaterdag j.l. de regering haar standpunt ten opzichte van de tariefberekening in het personenver voer had bepaald, is gisteren de be handeling van een aantal verzoeken van bepaalde personenvervoerbedrij- ven tot afwijking van de bestaande loonbepalingen voortgezet. In een communique van het Colle ge van Rijksbemiddclaars wordt ge zegd, dat in nen bespreking, welke in tegenwoordigheid van vertegenwoor digers van de Stichting van de Ar beid, tussen vertegenwoordigers van werkgevers cn werknemers en het College van Rijksbemiddclaars plaatshad, over deze dispensatiever- zoeken overeenstemming is bereikt. Het belangrijkste element is de invoering van een toeslag van 6 procent voor die werknemers in de betrokken personenvervoerbe- drijven, die geacht kunnen wor den in ploegenverband te wer ken. Over andere verbeteringen van de loonregeling in het kader van de ge differentieerde loonpolitiek worden de onderhandelingen tussen partijen voortgezet. Oost-Duitsland heeft in een nota aan de Westelijke Grote Drie meege deeld, dat het niet langer werkeloos kan toezien bij de Westduitse „pro vocaties" in West-Berlijn. De nota's zijn vorige week vrijdag overhandigd te Praag, door bemid deling van het Tsjechische ministe rie van buitenlandse zaken en thans gepubliceerd.

de Stem | 1960 | | pagina 1