Schulte heeft géén KNWU ploegleidersambities Hoedt U voor dubbelganger MENSEN EN MUZEN Sssssst, daar Sir komf Walfer Meer dan honderd jaar en nog levenslustig Elsevier verliest kort geding van blad P.C. Wandeling door de maandbladen Z.-VLAANDEREN wijst opheffing woonruimtewet af Politierechter Middelburg deelt fikse straffen uit Eind maart definitief laatste wedstrijd 10 11 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 JANUARI 1960 11 Misschien naar R. v. Luxemburg Griep heerst nu ook in België Drie Ned. zweef- ploegen naar Keulen UW Krimpen van pijn Verklaring in raad Sc koondijke: Loopt het mis in Squaw Valley? „Gerretson de Strijdbare'* Financierings plan van bijzondere inslag Diefstal en drankmisbruik (Van onze sportredacteur) Wordt Gerrit Schulte ploegleider? Het bericht circuleert vandaag hardnekkig in de wielersportwereld en met een worden er de nodige gevolgtrekkingen aan vastgeknoopt. Indachtig een ons nog niet zo heel lang geleden gedane me dedeling van Gerrit leek het vooralsnog onaanne melijk, dat Schulte zich tot het ploegleidersschap aangetrokken zou gevoe len cn bepaald zeker niet onder KNWU-vaan, omdat Gerrit daar zo bitter wei nig fiducie in heeft. Een gesprek dat wij gis teren met het fenomeen (in zijn 45e jaar reeds!) hadden, bevestigde, wat hij al eerder te kennen had gegeven. „Ik nap het wel", zei Gerrit, „hoe die berich ten de wereld in gekomen zijn. Al jarenlang rijd ik voor „Radium" en toen de vertegenwoordiger van die bandenfabriek. Joop Mid- delink (de oud-renner) vo rige week op bezoek kwam, informeerde hij of ik bereid zou zijn voor zijn fabriek met een twaalftal jonge coureurs naar de Ronde van Luxemburg te gaan, als ploegleider, heb ik dat verzoek niet on middellijk afgewezen. Maar definitief ja gezegd heb ik evenmin." „Eerst moet ik eens de nodige rust nemen. Een zeer zwaar maar wel bijzonder succesvol - red. winterseizoen is achter de rug. Ik voel me welis waar kiplekker, maar het wordt nu toch langzamer hand tijd om het bijltje er bij neer te leggen." „Hou je er dan tóch werkelijk mee op „Lach nu maar niet, want het is definitief Over een kleine twee BLONDE GERRIT 26 maart fini maanden schei ik er mee uit. Ik zou het nu al heb ben gedaan, maar de di rectie van het Sportpaleis te Antwerpen stelt er ge weldig prijs op, vooraleer ik de fiets opberg, een afscheidsavond te organi seren. Dat heb ik natuur lijk niet willen weigeren. Integendeel. Daar wil ik dan wel voor goed adieu wielersport" zeggen. De datum voor die gala is reeds bepaald: zaterdag 26 maart a.s. Maar dan zet ik er ook onherroepe lijk een streep onder". „Dus dat ploegleiderschap is slechts bedoeld voor de Ronde van Luxemburg. En de KNWU heeft in dat of ander verband geen contact met jou opgeno men?" Inderdaad. De KNWU heeft mij nog nooit offici eel benaderd. Als er sug gesties in dat opzicht ge daan zijn, kwamen die al tijd via de pers. Voorlopig denk ik er dan ook totaal niet aan, iets in die geest te gaan on dernemen. Overigens be schouw ik de KNWU als een zinkend schip ,,En wat dat ploeglei derschap van die jonge renners naar de Ronde van Luxemburg betreft, nogmaal: ik heb in die geest nog niets definitiefs beslist. Rust, rust, staat op dit j moment bovenaan op mijn verlanglijstje". Tenslotte informeerden wij nog naar een kwestie, welke eveneens grote in teresse heeft. Deze name lijk: mogen coureurs als de Roo, Stolker, Malie paard, v. Enthoven en an deren, die genoemd wer den en gecontracteerd zijn door F2-anse rijwielfabrie ken. o.a. in de Ronde van Luxemburg starten Schulte kon verzekeren dat dit laatste inderdaad het geval zal zijn. Van de desbetreffende Franse rij- wielfabrieken is toestem ming daartoe verkregen, nadat Gerrit o.m. over dit onderwerp met de heren Helyett en Louviot had gesproken. De deelnemers aan de ploeg die naar Luxemburg trekt, zijn na melijk allen gecontrac teerd door Radium" en men had in Frankrijk er geen bezwaar tegen dat zij onder deze vigueur zouden starten. Gerrit Schulte uit de wielersport Kunt u het zich voorstellen Voorlopig zal het een ge weldige leegte veroorza ken. De griep heeft nu ook België be reikt en tot dusver, blijkens de resul taten van een eerste onderzoek, in de grote bedrijven een absenteïsme ver oorzaakt van ongeveer tien percent van de werknemers. De medische autoriteiten te Brussel gaven als hun mening dat de in België geconstateerde griepsoort er een van het Aziatische type is, echter aan zienlijk milder dan tijdens de grote epidemie van a-griep twee jaar ge leden. (Advertentie) Nederland zal voor de eerste maal met drie ploegen deelnemen aan de wereldkampioenschappen zweefvliegen van 3 tot 19 juni a.s. op liet vliegveld Butzweilen bij Keulen. De uitzending van drie ploegen is mede te danken aan een subsidie uit de toto van de KNVB. Als deelnemers zijn aangewezen de Ned. kampioen 1959 Frits Seyffert, de oud-kampioen van Nederland (1957) Willem Toutenhoofd en Sypko An- dreae. Als algemeen reservevlieger is aan gewezen tweede luitenant-vlieger van de Kon. Luchtmacht Eddy F. v. Bree an de vliegbasis Woensdrecht. Seyffert zal deelnemen in de open tlasse met een „Skylark 3"; Touten- ioofd en Andreae beiden met een CA-6 toestel in de standaardklasse. (Advertentie) Koning Faroek II van Egypte wordt het vaak moeilijk gemaakt. Hij wordt no^al eens aansprakelijk gesteld voor dingen, die hij hele maal niet gedaan kan hebben, ten zij hij op twee plaatsen tegelijk zou kunnen zijn. En met een lichaam als het zijne, is dit onmogelijk te veronderstellen, zo heeft hij wel eens beweerd. Koning Faroek heeft van heel veel dingen .ast, het meest nog wel van zijn dubbelganger. Nog steeds is men op de Parijse krantenbureaus verwonderd over de enorme blunder die de Parijse jour nalisten begingen, toen zij in hun kranten met-foto-en-al het bewijs le verden, dat ex-koning Faroek weer eens op uitgaanspad was. Zelfs Faroek Ex-koning Faroek was die avond helemaal niet in Parijs ge weest. Hij had niet gedronken, niet met geld gesmeten; en de dames hadden hem echt niet om stuwd De foto's in de kranten leken wonderwel op hem. Maar heus, hij was echt braaf thuis geweest, die avond. Hoe onmogelijk het voor een fi guur als dat van Faroek ook lijkt, tot zijn grote ontsteltenis moest Fa roek ervaren, dat hij, zélfs hij, een dubbelganger had van het volmaak- ste soort. Ex-koning Faroek staat daarin niet alleen. Duizenden mensen hebben wel ergens een dubbelganger rondlo pen, maar tenzij men een beroemd heid is, wordt men zich dat zelden bewust. Aan de universiteit te Utrecht is jarenlang het verschijnsel van twee volkomen op elkaar gelijkende men sen, die geen enkele bloedverwant schap met elkaar hebben, bestudeerd Langs de weg van vergelijking kwam e ?lotsom. dat aan het pro- 7pwL V,antde j^belganger zelfs een lbrt 7„Vfe S g d ten grondslag ligt. Zelfs zijn er dank 7ii het toevallig bekend worden van derge lijke verschijnselen - gevallen be kend waarin twee elkafr volkomen onbekende mensen niet slechts uiter lijk volmaakt op elkaar geleken maar ook wat betreft hun levensloop ,,hand in hand gingen Een oplossing voor dit raadsel heeft de wetenschap, die hierover al jarenlang bezig is, nog steeds niet kunnen geven. Het zou hier niet zo maar al leen een toevallige speling van de natuur betreffen. Het schijnt wel zo te zijn, dat van ieder mens ergens op deze wereld een „twee de ik" rondloopt en zelfs niet één, maar meer. Deze lijken niet alleen uiterlijk sprekend op el kaar, doch tevens in karakter en in handelwijze. De manier van lopen is vaak zelfs precies de zelfde. Beroemde dubbelgangers zijn die ï,an de Amerikaanse auto-magnaat Ford, de zanger Caruso, Mussolini en de Franse staatsman Poincaré; Z1J en hun dubbelganger ook per- soonlijk De dubbelganger van Caruso had echter één groot nadeel: hij kon aDsoluut met zingen. De dubbelgan- ïiiic vaP Paganini daarentegen was oos in h„,Z1Jn ':or£ineel", een virtu- nooit (tpkI Vioolspel, hoewel hij toch litcit 5aD aan de muzikale genia- pen Paganini heeft kunnen tip- ganini'eenf20 dubbe'ganger van Pa- certhp7n„k aangezocht voor een con- df echte, ha,n A™rlka HÜ weiger- trokken 4 spelletje met de be spelen Amerikaanse manager te diPmi *etielijke straffen die op hem al t Zljn Sesteld. schrokken nem al te zeer af. Anthnn^eTra00rmaUge Britse premier Anthony Eden zijn minstens 10 dub- te™ ge™ hekend, die van top tot teen precies op Eden lijken. Van Stalin heeft men hetzelfde gezegd, maar niemand heeft zich hiervan ooit kunnen overtuigen. Van koningin Ma ry van Engeland weet men zeker, dat zij vaak geportretteerd is zonder ooit voor de lens te zijn geweest Deze foto's zijn destijds ook in rou latie gebracht. Als koningin Mary staat op die foto een Engelse dame, een zekere mrs. Lex, die het zich nadien tot plicht rekende om tot de dood van de koningin absoluut te ruggetrokken te gaan leven om Ko ningin Mary op geen enkele manier in moeilijkheden te brengen. Keizer Wilhelm I had èen volmaakte dub belganger in een Berlijnse aapjes koetsier. Keizer Franz Joseph van Oostenrijk was destijds zeer bevreesd voor de Weense hoedenmaker Franz Finster. die in alle uiterlijke opzich ten op dit staatshoofd geleek. Opmerkelijk is nog, dat de beide laatstgenoemde dubbelgangers in dezelfde stad wonen als hun vorste lijke ,,orginelen". De hertog van Winsor heeft zich eens laten fotograferen met zijn dubbelganger, maar de Brit ten hebben het nooit aangedurfd om hardop te beweren dat beiden als twee druppels water op el kaar leken. Iets dergelijks achtten zij een be lediging voor hun voormalig staats hoofd. De Britse staatsman Lloyd George leek als een tweeling op een Londense koopman. Zij hebben zelfs vriendschap met elkaar gesloten. En hoe vaak gebeurt het niet, dat iemand op straat wordt aangehouden en voor een goede bekende wordt aangezien. Meestal eindigen dergelij ke ontmoetingen dan met het excuus ,,u lijkt er ook zo sprekend op". Hoe vaak wordt in de filmstudio's niet van dubbelgangers gebruik ge maakt? Warenhuizen schrijven zelfs wedstrijden uit en talrijk zijn de ge gadigden die zich aanmelden als dub belganger van een radio- of filmster. Het feit van de dubbelgangers ligt er; de oplossing nog lang niet! door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar an dere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. f 2.40, f 8.88. De president van de Amster- matige daad. „waardoor eisers scha- 1 de hebben ondervonden, althans drei- damse rechtbank heett gisteren, gen te ondervinden". uitspraak doende in kort geding, twee van de vier voorzieningen toegewezen, die de redactie van het Amsterdamse studenten weekblad „Propria Cures" had gevorderd van Elseviers Week blad „wegens aantasting van haar eer en goede naam". De uitgeverij en de beide hoofdre dacteuren van Elseviers Weekblad waren, zoals wij hebben gemeld, door onrechtmatige de redactie van „Propria Cures" ge- schade lijdt, dagvaard wegens een reactie in El-1 sevier op een in P. C. opgenomen in-1 gezonden anti-semitisch stuk van de 21-jarige student H. Plas. De president veroordeelde de ge-1 daagden tot 't onverwijld staken van de verspreiding en de publikatie in welke vorm ook van deze geimpri-1 mineerde artikelen, zulks onder dwangsom van 1000 voor iedere overtreding en met machtiging tot uitvoering hiervan met behulp van de sterke arm. Gedaagden dienen zich tevens te onthouden van alle handelingen, met name publikaties die de strekking hebben de redactie van het studentenblad te betichten van anti-semitisme of van het steu nen van anti-semitische strevingen, dit onder dwangsom van 10.000. De door P.C. gevraagde rectifica tie van de gevraagde artikelen in El sevier en publikatie van het vonnis wees de president af, omdat naar zijn mening deze vorderingen geen grond vinden in de wet. De gedaag den werden veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde ƒ250. De president komt tot de slotsom dat gedaagden zich jegens P.C. heb ben schuldig gemaakt aan onrecht- Hij zegt ook, dat „inderdaad uit de door de gedaagden aangehaal de passages uit artikelen in Pro pria Cures de indruk wordt ver kregen, dat dit eertijds befaam de Amsterdamse studentenblad van lieverlede is afgezakt naar nihilisme en verbijsterende trivia liteit en cynisme". Deze omstandigheid heeft echter niet tot gevolg dat aan de P.C.-re dactie geen rechtsbescherming zou toekomen tegen haar aangedane be lediging of door haar ondervonden daad. waardoor zij HET BESTUUR van het Italiaans Olympisch Comité heeft besloten in het nieuwe Olympisch wiclerstadion een standbeeld te laten plaatsen ter nagedachtenis aan „campionissimo" Fausto Coppi. HET ELFTAL van Curagao heeft in Willemstad met 1-0 verloren van de Oostenrijkse club AustriaWien. Tevoren speelden de Oostenrijkers tegen het elftal van Aruba. Levenslust, ondanks zijn 101 jaar, is een van de opvallendste kenmerken van Simon Paauwe uit Yerseke. Zeker, zijn ge- zichts- en hoorvermogens ne men aanzienlijk af, maar zijn verstand is nog voortreffelijk. Hij vertelt nog met genoegen van zijn tijd als visser, van zijn tochten naar Antwerpen, Gent en Brussel, van zijn militaire dienst. Een speciale vreugde schept hij er in te verhalen van zijn honderdste verjaardag. De plant, die hij toen kreeg van de commissaris van de koningin heeft hij met eigen hand ver zorgd. De foto toont hem naast deze plant. Simon Paauwe woont bij zijn dochter in de Wilhelminastraat samen met een kleinzoon en diens twee maanden oude zoon tje. Wanneer de zon schijnt heeft hij weer zin in een wan delingetje. Zijn dochter houdt hem voorlopig echter nog binnen. Over drie weken beginnen in Squaw Valley de Olympische Winterspelen, maar er heerst nog weinig optimisme in het nieuwe wintersportcentrum.... De Siera Nevada wordt name lijk reeds dagen achtereen ge teisterd door striemende sneeuw jachten. Sneeuwjachten, die van het evenement een grote de bacle dreigen te maken, zowel financieel als organisatorisch. Speciale werkp,oegen van burgers vandoor rHn' dte °'m- gebruik mak™ Sim l"®"116 beschikbaar ge stelde verstuivingsapparaten, zijn wel iswaar ijverig bezig om de wegen sneeuwvrij te maken, maar als het blijft sneeuwen wordt dat monniken werk. En m dat geval zal het verkeer volkomen worden ontwricht De kaartverkoop is ook al'deprime rend voor de organisatoren. Nauwe lijks een derde van het aantal plaat sen werd gereserveerd en de algemene verwachting is da' de Winterspelen ondanks de garanties van o.m. de staat Californië, een verlies van vele mil joenen zullen opleveren. Dat is mede te wijten aan de zeer hoge toegangsprijzen: ca 29 gulden per dag voor toegang tot het Olympisch centrum en ca 110 gulden per dag Lange over de Franse jezuïet Pierre voor een gereserveerde plaatsI Teilhard de Chardin en diens biografie In de december-aflevering van het maandblad ARISTO bespreekt dr. A. van de Poel zeer waarderend het boek „Gerretson de Strijdbare", dat een veertigtal Telegraaf-artikelen van de professor bevat. „Men ziet hier," aldus de recensent„Gerretson in al zijn facetten bijeen: de polemicus, de poli ticus, de staatsrechtsgeleerde, de let terkundige en vooral natuurlijk de historicus, een persoonlijkheid, die zich op allerlei gebied een omvang rijke en diepgaande kennis had ver worven." De schrijver noemt verschei dene belangwekkende onderdelen van deze bundel en wijst op een hoofd thema, dat door vele beschouwingen heen loopt, namelijk het probleem van gezag en vrijheid. Ten slotte noemt dr. van de Poel het boek „een klein, maar waardevol nationaal mo nument in litteraire zin." Dr. M. D. Dijt richt een open brief tot de verspreiders van de brochure „Ideologie en Coëxistentie". In dit be toog heeft hem vooral teleurgesteld, dat met geen enkel woord het im morele van de Westerse orde is ge noemd. In aansluiting hierop zet Wou ter Lutkie uiteen wat men nu eigen lijk onder „coëxistentie" moet ver staan. Volgens hem wil dit woord zeggen: vrije ontplooiing der commu nistische partijen onder niet-commu- nistisch regime naast absoluut verbod en versmoring der niet-communistische partijen onder communistisch regime. Naar aanleiding van Georges Hour- dins boek „Frangoise Sagan vraagt een antwoord", doet Lutkie onder de titel „Roemloze Beroemdheid" een felle aanval op het Franse schrijf- stertje, dat boekjes heeft geschreven „waar de honden niet van terug heb ben, waar het hoofdthema de seksuele omgang als een brutaal godvergeten amusementje wordt ten beste gegeven." Het overlijden wordt gemeld van dr. Henri Willems, die onder de naam van zijn Franse vrouw, Miguet, me nige belangwekkende bijdrage aan het tijdschrift heeft afgestaan. Gerard Brom Het december-nummer van ROE PING opent met de rede, die Anton van Duinkerken in de aula van de r.-k. universiteit heeft uitgesproken ter herdenking van wijlen prof. dr. Gerard Brom. We treffen hier Broms opvolger op z'n best. De redenaar gaf een beknopte maar volledige necro logie en schilderde met een weldadige objectiviteit de grote verdiensten van de veelzijdige geleerde, die hij een groot man, een groot karakter en een groot christen noemde. Na deze ma gistrale rede doet de herinnering, die Gabriël Smit ophaalt, wel wat ma gertjes aan. In de Kroniek schrijft Daniël de door Cuénot. Een voordracht van An ton van Duinkerken over Bourgondi sche portretkunst vindt men hier eveneens afgedrukt. Harry G. M. Prick publiceert enige regels, die Lo- dewijk van Deyssel aan Jacques Perk heeft gewijd. Met ingang van januari 1960 is de Vlaamse romanschrijver en essayist Bernard Kemp tot de redactie toe getreden. Cecco Angiolieri DE GIDS opent zijn december-num mer met enkele gedichten van J. Bernlef (pseudoniem van H. J. Mars man) uit diens bundel Kokkels. Jan Greshoff heeft weer een aantal aforis men verzameld, waaronder voortref felijke als: „Iedere dichter is God in Frankrijk" en „Poëzie begint pas als men kleuren hoort en klanken ziet." Mr. W. van Elden vertaalde een achttal sonnetten van de Italiaanse dichter Cecco Angiolieri. Zij geven een goed beeld van diens levendige alledaagse taal. verrassende beeld spraak en voorliefde voor onverwachte wendingen. Theun de Vries vervolgt zijn studie over Schiller en dr. B. H. D. Hermesdorf zijn beschouwing over Letterkundigen in de wachtkamer van een advocaat. In dit tweede deel be handelt hij de werken van Charles Dickens. Vestdijk bespreekt twee bloemlezin gen van Paul Rodenko en Emmy van Lokhorst uit haar bewondering voor Albert van Dalsum en voor zijn be zielde vertolking van koning Saul in het stuk van Abel Herzberg. Wie was Biron? Bij het vertalen van Love's Labour s Lost heeft Evert Straat zich afge vraagd, wie Biron was, een der figu ren uit deze komedie van Shake speare. Aan de vele hypothesen hier omtrent heeft hij er in het december nummer van MAATSTAF een toege voegd. Hij ziet in deze liguur een on miskenbare verwantschap met Robert Devereux, graaf van Essex, gunsteling van Elizabeth en tot zijn ondergang de tegenspeler en vijand van sir Wal ter Raleigh. Vestdijk stond weer een fragment uit zijn achtste en laatste Anton Wach ter-roman af. Dit hoofdstuk heet „Ca ramboleren met verpleegsters". Hans Warren te Kloetinge begint een serie bijdragen met een open brief, waarin hij iets over zichzelf vertelt. Nol Gregoor blijkt een zwak te heb ben voor Nescio. Wat hij beleefde met een eerste druk van de Verhalen, kan men hier lezen. De aflevering besluit met de tekst van „Ambivalent ge- meijer", een radiolezing van A. Marja over dr. J. Meijers biografie van Wil lem Paap. Voor februari-maart wordt een dub belnummer aangekondigd, dat geheel aan de humor in de Nederlandse lite ratuur gewijd zal zijn. Het zal o.a. ongepubliceerde brieven van De Schoolmeester aan Jacob van Lennep bevatten, gedichten van Piet Paal- tjens en brieven van Lodewijk van Deyssel, gevonden in diens nalaten schap. WILLEM v. d. VELDEN. Tijdens de raadsvergadering van Schoondijke heeft de waar nemend voorzitter, wethouder Joh. de Feijter, verklaard, dat de vereniging van burgemees ters, secretarissen en ontvangers in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de gemeenten een afwijzend advies zal uitbrengen inzake de circu laire van minister M.A. Klompé over het buiten werking stellen van de woonruimtewet. De voor zitter verklaarde, dat deze bui- tenwerkingstelling voor Zeeland een groot gevaar inhoudt. In een te Amersfoort gehouden ver gadering van de bij de Ned. Christe lijke Sportunie aangesloten sportbon den is het plan tot financiering van d christelijke sportbeweging, het zg. plan-Kret, volledig aangenomen. Dit betekent, dat alle 100.000 leden voorlopig jaarlijks door middel van een bonboekje veertig maal 25 cent bij hun clubs zullen storten tot een totaalbedrag van één miljoen gulden. Alle bij genoemde sportunie aange sloten bonden hebben zich hiervoor uitgesproken; een speciale stichting, het christelijk nationaal sportfonds, zal dezer dagen worden opgericht. BEPAALD IS NU, dat de Olympische fakkel voor de Winterspelen mor gen ontstoken zal worden in het dorpje Morgedal in een kleine hut, eens het eigendom van Sondre Nor- heim, een befaamde Noorse skiër uit de vorige eeuw. In 1960 zullen slechts 600 woning wetwoningen in de provincie gebouwd mogen worden. Indien men de woon ruimtewet in Zeeland ongedaan maakt, zou dit betekenen, dat van vervanging van de noodwoningen, die in 1946 gebouwd zijn, weinig of niets terechtkomt. In Breskens bijvoor beeld leeft een kwart van de bevol king (circa 1.000 mensen) in deze noodwoningen. Voorts zou het buiten werking stel len van de wet betekenen, dat de gemeenten geen beschikking meer kunnen laten gelden over woningen, die men bijvoorbeeld voor de instand houding van het onderwijs voor leerkrachten dus hard nodig heeft. In Aardenburg en Sluis trachten bui tenlanders thans bouwgrond in han den te krijgen om later dure wonin gen te kunnen bouwen. Mede door het buiten werking stellen van de wet, aldus de raadsvoorzitter, zou men totaal geen invloed meer hebben op de huurprijzen, die thans mede bepaald worden door de vanwege de huuradviescommissie gestelde nor men. Ook in de raad van de gemeente Zuidzande is een dergelijk standpunt ingenomen. Tegen de een en twintigjarige glas-in-loodzetter D.W.J, van G. slecht gehumeurd te zijn geweest. Bovendien veriiep hij de laatste bus en kon niet zo gauw een taxi krijgen. „De heren lopen tegenwoordig niet meer, maar rijden in taxi's", merkte de politierechter op, De officier van justitie meende dat verdachte toch wel blijk gaf van een grote onver schilligheid, vooral omdat hij nog in een voorwaardelijke strafperiode zat. Naar zijn mening viel het wegnemen van de fiets onder de gewone dief- Ult oOUDUrg vorderde de officier j stallen. Hij overweegt van het vonnis van justitie te Middelburg, mr.hoger b®r°GP aan te t®k?nan- In Middelburg was het de negen- G.J.B van der Dussen, een on- tienjarige slagersknecht H. J. D., die voorwaardelijke gevangenisstraf|g mian^slptembefnam1'hfgerl" van drie weken wegens het §eld rolletjes met kwartjes weg. Er werd een val opgezet waar verdachte wegnemen van een rijwiel op inliep. Hij verdedigde zich door te 6 december in Vlissingen. De zeSëen dat hij naar zijn mening niet J genoeg verdiende, gelet op het aantal politierechter, mr. W. Thöne, uren dat hij dagelijks maakte. De maakte er drie weken mnrwMr officier achtte dit verweer wel zeer maakte er ane weken voorwaar-dwaas Hy vorderde drie weken voor- delijk met een proeftijd van drie J waardelijk met een proeftijd van twee jaar, met toezicht van de reclasse- jaar van en legde verdachte een ring. Het vonnis luidde conform. boete van vijftig gulden of tien Ecn andere slagersknecht, de Vlis- singer F, P., stond terecht omdat hij op twaalf december een polshorloge ben weggenomen. Hij zei die dag Voor de bezoekers van sir Walter Hannay in Hertford, Engeland, is het zaak op de tenen te lopen en niet luid te spreken. Sir Walter is de rustigste man van het Verenigd Konink rijk. Als voorzitter van de nationale raad tot be strijding van het lawaai, zit hij momenteel te broeden op een nieuwe, geluidloze aanval op de herrieschoppers van Engeland. Met zijn vrouw, een schrijfster van historische romans, woont sir Walter op een afgelegen landhuis bij Hertford. De woning is voorzien van allerlei technische foefjes om lawaai te vermijden. Stootkussentjes voorko men dat de deuren met een klap in het slot val len. De vloeren zijn over de gehele opper vlakte bedekt met tapij ten en de bel naast de voordeur en die in de dagen op. op twaan aecen Verdachte bekende op zes decern-van een meisje zou hebben gestolen, ber in Vlissingen een rijwiel te heb- en °P 22 augustus onder invloed op 1- een fiets over de Seissmgel in Mid delburg zou hebben gereden. Verdachte zit reeds in een voor waardelijke strafperiode. De officier wees er op dat velen het met die voorwaardelijke gevangenisstraf niet zo nauw nemen. Hij vorderde zes we ken gevangenisstraf waarvan vier on voorwaardelijk en twee voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht voor beide feiten. Het vonnis luidde conform. telefoon zijn omwikkeld met lappen. De raamkozijnen zijn dichtgestopt met doek om de geluiden van buiten niet in de ka mers te laten doordrin gen en op de koelkast zit een geluiddemper om het gezoem van de motor te verstikken. Lady Hannay schrijft haar ideeën met de hand uit. „Ik zou het geratel van een schrijf machine niet kunnen verdragen," zegt ze. Sir Walters Rolis- Royce loopt zo rustig, dat, zegt hij, „ik niet zelden vergeet de mo tor af te zetten". Zijn vrouw vertelde dat zij tijdens een luchtaanval in de twee de wereldoorlog op een nacht met een flacon De twintigjarige landarbeider H. M. uit Nieuwdorp zou op twee ver schillende dagen met zijn bromfiets slaaptabletten rammel- 1 onder invloed over de openbare weg de en haar man tegen hebben gereden. Toen dat op de sta- haar uitviel met een: tionsbrug in Middelburg gebeurde „In 's hemelsnaam, schei moest hij afstappen, maar zag het uit met dat lawaai. teken niet. Hij werd gevonden toen Zelfs Henry, de hond hi-> zich verstopte achter een paaltje, van de Hannay's, laat BlJ een anderE' gelegenheid werd hij geen geluid horen Te- met de politieauto weggebracht en levisie is er niet, alleen 1 Hjdens die rit bleef hij luidkeels zin een heel klein radio-gen .en deelde hier en daar schouder- ontvangertje „voor het dopjes san de verbalisanten uit. De officier achtte het geheel nogal ernstig. Uit een rapport van het bu reau voor alcoholisme was gebleken dat verdachte in verkeerde cafés komt en vaak in verkeerd gezelschap verkeert. Vandaar dat de officier in zijn requisitoir als bijzondere voor waarde stelde dat verdachte het werk dat het bureau buiten Zeeland voor hem zal vinden moet aanvaarden. Het vonnis luidde conform de eis: drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, met toezicht en bijzondere voorwaarden, en de ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van acht maanden. nieuws". Sir Walter, een be faamd neuroloog, meent dat Londen met het jaar lawaaieriger wordt. Zijn vereniging bereidt daar een nieuwe aanval op voor via een sympathi sant die zitting heeft in het parlement. Hij zou een aanvullende para graaf gehecht willen zien aan de volgens hem verouderde wets voorschriften op het ge bied van het lawaai.

de Stem | 1960 | | pagina 7