In haven van Ylissingen te weinig meerplaats SNELFIX Terneuzen in de toekomst RO 2ASPRO E. Vader wil met oog op Sloe vijfjarenplan Subsidie St. Jansteen voor Hulsterse club Industrievestiging en kanaalverbreding A. de Maat te Stoppeldijk begraven Ir. E. Terheggen 25 jaar werkzaam bij de P.T.T. Pagbla? pc Vergiftiging De rol van het N.V.V. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 JANUARI 1960 Gemeenteraad keurt begroting goed Nee.nee, neenee BEATRIX MORGEN 22 en nog eens nee Th. Steinmetz te Breda gehuldigd van Ceta-Bever Verlichting punt van discussie in raad van Hontcnisse Kloosterzande en Groenendijk tegelijk Wielrijdster geschept te Heinkenszand Muziekconcours te Clinge Leegzuigen TV.... Vandaag .en morgen RADIO vandaag ....en morgen Terugblik (Van onze verslaggever) „Dat u het niet prettig vindt, dat hier de haven van Vlissingen ter sprake komt, kan ik me voorstellen", zei gistermiddag de heer E. G. Vader (kvp) tij dens de debatten rond de be groting 1960, die de Vlissingse raad goedkeurde. „Er is te wei nig meergelegenheid en een te kort aan kademuren. Je moet strakt maar eens van zee bin nenlopen. Luister naar de uit latingen van kapiteins en lood sen. Uw antwoord is onbegrij pelijk." Burgemeester mr. B. Kolft had de kritische opmerkingen van de heer Vader over de outillage van de ha ven gelanceerd in deze openbare ver gadering „on-propagandistisch" ge noemd. Ir. J. H. Krietemeyer (a. r.) vond 's burgemeesters antwoord al even aanvechtbaar. De kapiteins en opvarenden maken anti-propaganda, meende hij. De burgemeester gaf toe, dat er wellicht weinig plaats was, maar dat is wat anders dan een slechte meerge legenheid, vond hij. Zeker is er een tekort aan kademuren. Om dit op te heffen overweegt rijkswaterstaat het oprichten van een steiger achter in de haven voor kustvaarders. Raad De heer Vader was de mening toe gedaan, dat het to'. de taak van de raad behoorde als gastheer te funge ren bij officiële ontvangsten. Hij doelde op de ontvangst van Engelse en Schotse gasten op 13 november, toen Walcherens bevrijding werd herdacht Er waren minder dan tien gasten. Zouden wij de raadsleden van de dub belstad en hun dames hebben uitge nodigd, aan het diner zouden tachtig gasten hebben aangezeten, zei de bur gemeester. De heer Krietemeyer zag het be zwaar, maar had graag de kennisge ving ontvangen. Openbaarheid Een derde grief van de k.v.p.-frac tievoorzitter betrof de „informele raadsvergadering", waarin de begro ting van Vlissingen aan de orde wordt gesteld. Dit schijnt toch minstens on democratisch handelen in strijd met de geest van de wet, zei hij. De prak tische voordelen van deze procedure blijven toch behouden als men in af delingen de begroting bekijkt. De heer F. G. Smit (p.v.d.a.), die zich met vier raadsleden aan alge mene beschouwingen wijdde, was het hiermee niet eens, evenmin als de raadsvoorzitter. Men zal de suggestie van de heer Vader evenwel in over weging nemen. Boulevard De toestand van de boulevard is nog steeds verre var. ideaal. De spui- boezem mag echter niet verdwijnen van de polder Walcheren repliceerde wethouder M. A. v. Popering en men denkt over plannen om op de plaats waar nu de restanten van de oude zeevaartschool liggen een nieuwe in richting te bouwen voor het zeevaart- onderwijs. De versterking van de Oranjedijk komt dit jaar wel niet aan de orde. Men beziet de mogelijkheid of men middels een brug de Oranje- dijk en de Boulevard de Ruyter aan een kan smeden. ISota De algemene beschouwingen over de begroting, die een tekort van rond 500.000 vertoont, getuigden van een zeker vertrouwen, hoewel zij bepaald niet glansden van optimisme. Aan de uitvoering van het Sloeplan twijfelde men niet. Hopelijk zal de kwestie van de grenswijziging een snelle aanpak niet stagneren. De ophanden zijnde wet, regelende de financiële verhou ding van rijk en gemeenten zal Vlis singen, de stad in ontwikkeling, met enorme uitgaven, beslist geen voor deel brengen. Een nota met de werken, die in de komende vijf jaar aan de orde komen, achtte de heer Vader noodzakelijk. De uitkeringen uit het gemeente fonds worden xx)k niet groter, nu de bevolking afneemt. Deze daling weet men grotendeels aan het woningte kort. Vrees kon men ook beluisteren voor de toenemende zuigkracht van Rotterdam op de arbeidsmarkt. Wat de bevolkingsafname betreft, zag de heer Vader een lichtpunt daar het een afvloeiing betrof naar Sou burg, een deel van het woongebied Vlissingen. Gevangentoren Op de vraag van de heer Vader over de gevangentoren, antwoordde de heer Vader, dat de restauratie wacht op de toezegging, dat het rijk financieel zal meewerken. Een kunstkring ziet ir de toren een geschikte expositieruittv te. Een tweede mogelijkheid is het plaatsen van zoutwateraquaria. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Vader over de hoge kos ten van de zeevaartschool deelde wet houder W. Poppe mee, dat de moge lijkheid van een nieuw internaat ir studie is. Wethouder Van Popering antwoordde op een vraag van de KVP-er Adriaanse, dat over een ver nieuwing van de Bonedijkbrijg wordt gedacht. (Van onze verslaggever) De heer Th. Steinmetz, tegenwoor dig landelijk en diocesaan voorzitter van de bond van bejaarden en ge pensioneerden werd gisteravond in Breda gehuldigd door een aantal vroegere collega-vakbondsbestuur ders, o.w. de secretaris van het hoofd bestuur van de metaalbewerkersbond St. Eloy, de heer J. F. N. Grasso, de districtsbestuurder van St. Eloy voor west-Brabant, de heer A. van den Boogaard en drie bestuursleden van deBredase afdeling van de bond. De huldiging gold het gouden lid maatschapsjubileum van de heer Steinmetz. De heer Steinmetz kwam op 29 januari bij St. Eloy. In 1918 werd hij gesalariëerd bestuurder, tot 1937 in Amsterdam werkzaam, daarna in Breda. ?re<^a was kij ook nog voorzitter T glaatselijke K.A.B. Toen, in 1946, de heer Steinmetz met pensioen ging hij is nu bijna 75 jaar nam hij onmiddellijk de taak op zich om de bond van bejaarden mede te lei- in ^€6r Stiinmetz doet dat met veei plezier en hij zegt er zelf van: Als je alles op je gemak doet en je blijft er maar rustig onder dan kun je veel aan. Je houdt de geest leven dig en het lichaam fit'' Door de heer v. d. Noort. voorzitter van de Bredase afdeling van St Eloy werd hem een cadeau onder couvert aangeboden. Van het hoofdbestuur ontving hij een kist sigaren. De heer Steinmetz werd eerder reeds onderscheiden met de gouden K.A.B. -medaille. Onder grote belangstelling vond in de parochiekerk te Stoppeldijk de uit vaartdienst plaats van de heer A. J. A. de Maat. Onder de aanwezigen merk ten we op de leden van het bestuur en van de raad van toezicht van de plaatselijke coöperatieve boerenleen bank, het bestuur van de ring van boerenleenbanken in O.Z. Vlaanderen, b. en w. van Vogelwaarde en vele anderen. Na de H. Mis vond de begrafenis plaats op de r.-k. begraafplaats te Stop peldijk. De absoute werd verricht door deken Staal. Aan het graf werd gesproken door de heer W. Staal in zijn functies van voorzitter van de plaatselijke boerenleenbank en van de ring van boerenleenbanken in O.Z. Vlaanderen, aangesloten bij de Faiffei- senbank te Utrecht. De heer Staal wees op de grote gaven van de over ledene, die hij steeds op de eerste plaats voor zijn gezin had ingezet, maar daarnaast in het belang van de gemeenschap. Aan het graf werden kransen aange dragen van de boerenleenbank, de ring van boerenleenbanken, de boe renbond, het burgerlijk armbestuur en de Z.-Vl. hoefijzerfabriek P. Kerck- haert, van welk bedrijf de overledene administrateur-boekhouder was. (Advertentie) Lijm zonder klemmen met In de raad van Krabbendijke zijn wij fan van Max Scheler '4 geworden. Wij hebben nooit zo erg aan Max geloofd, of liever J niet zo aan de professorale t wijsheid, waarmee hij in zijn boeken, aan kilo's papier zo zwaar a.ls aan Germaanse ge degenheid, de mens heeft ge schilderd als de „Neinsagen- könner" de grote oproerling. Na zo veel jaren is de hard heid van onze aeest geweekt en geweken. Ja. Max heeft ge lijk. Weg, twijfel. De neezegger, die wij onder Krabbendijkes vroede vaderen hebben ontdekt, is onze redding geweest van de dwaling. Schreeuwend, lachend, toornend heeft hij zijn nee de ruimte van de raadszaal ingeslingerd. Nee, nein, non, no, njet. Op bijna alle voorstellen. Zonder redenen weliswaar, maar met een vuur. laaiend als de brand in het hart van de verliefde Romeo. Een man naar ons de mocratische hart. Zelfs van dat ene kleine de tail in Max Schelers wijze woord, van dat petieterige ach- tervoegseltje ..-könner" bewees ons levend bewiis deze week de waarheid. Bij het laatste voorstel van de burgervader en zijn secondanten verklaarde hij niet nee te zeggen. Helaas, voeg de hij er aan toe. Wij konden een hoera voor Max amper bedwingen. Wij misten een trein. Dat is 'm het trieste aspect van de 'emocratie. Ons hart was er ■mt treurig om. Maar bewezen J s. dat je nee kunt zeggen. Jekker. (Van onze verslaggever). In de raadsvergadering van Hon- tenisse heeft burgemeester C. J. van Hootegem in een terugblik op het afgelopen jaar als voornaamste feiten genoemd de realisering van een ge deelte van het uitbreidingsplan, de aanleg van een stamriooi en de aan vang met de plannen voor een zwem bad. Welk een gelukkig verschijnsel de samenwerking in een streekont- wikkelingscommissie ook is, met grote zelfwerkzaamheid zal aan de opbouw van de eigen gemeente ge werkt moeten worden. Een goed deel van de raadsverga dering werd gewijd aan de straat verlichting in Hontenisse. B. en w. stelden voor in de Margrietstraat straatverlichting aan te brengen, om dat dit een nieuwe wijk wordt (kos ten f 2695) en in de Cloosterstraat de straatverlichting te vernieuwen in het verband van algehele verbetering van de verlichting (kosten f 15.000) Vernieuwing van de verlichting in de Cloosterstraat achtte het college het eerst gewenst, omdat dit eien drukke straat is i.v.m. de aansluiting naar Perkpolder. ,,Als U spreekt van een drukke weg, dan moet U toch de Hulsterweg niet voorbij zien", zei de heer J. Cornelissen. „Kuitaart en Terhole ho ren daarbij". De heer Rademakers juichte het voorstel toe, maar hij was Ir. E. H. M. Terheggen, adjunct- directeur bij het telefoondistriet Breda en hoofdingenieur le klas, herdenkt maandag aanstaande de dag dat hij 25 jaar we-rkzaam is bij het Staatsbedrijf der P.T.T. Hij begon zijn ambtelijke loop baan in 1935 bij het hoofdbestuur in Den Haag. Van 1940 tot 1949 was hij in Amsterdam werkzaam als chef van de binnen dienst bij het tele foondistrict aldaar. Gedurende een korte onderbre king van deze werkzaamheden was hij door de centrale directie belast met bijzon dere opdrachten. Na zijn Amsterdamse periode kwam hij in 1949 naar Breda, waar hij tot op heden de functie vervult van adjunct-directeur bij het tele foondistriet Breda. Vanaf oktober 1950 is ir. Terheggen lector aan de Kon. Militaire Acade mie. De laatste jaren is hij boven dien rijksgecommitteerde namens het (Van onze verslaggever) In een voor Sint Jansteen onge- kend gemakkelijke" vergadering heeft de voorzitter, burgemeester mr. J.I.M. Reuser, tijdens de rond vraag op een vraag van de heer P. Ueirnaerdt meegedeeld, dat waar schijnlijk volgende week in een ver gadering van de Vereniging van urgemeesters. Secretarissen en Ont- »5ers .cen algemeen Zeeuwsch- j,,.,!118 standpunt wordt bepaald ten stpiio011 van de Pr°ef buiten werking 7a i ™vaï de woonruimtewet. Er pfl„ sa~,t worden zoveel mogelijk een standpunt te bepalen. rfc,v,..a®enci,a. voor deze raadsverga- Smt Jansteen werd vrij- zonder ernstige struikelblokken afgewerkt. Wel kwam er enige kri- ?P „het voorstel om voor het jaar 1960 aan de r.-k. Hulsterse At letiekvereniging te Hulst een subsi die van 200 te verlenen. Met na me de heren P Blommaert, R. van Acker en J, van Hecke vonden het 0111 men een vereniging van gemeente ging subsidiëren. Zij stemden tegen. Het college argu- hei voorstel aldus dat r k Hi?i=t v»ï? de leden van de iw Ke Atletiekvereniging uit St. Jansteen afkomstig is In de vacature, ontstaan door het eervol ontslsg 33n de heer F E Francken als controleur van de ge meentelijke steunverlening, werk- ve ruiming etc. werd met 7 stem men de heer A.J. Reijns benoemd Met de overige voorstellen ging de raad zonder ernstig commentaar akkoord. Bij het voorstel om als vertegenwoordigd van de gemeente in de commissie streekontwikkeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de burge meester aan te wijzen merkte de heter van Acker om. op, dat van de burgemeester verwacht wordt, dat hij zeker de belangen van de vlasindustrie, alsmede die van de overige bestaande industrieën voor al zal verdedigen. ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen bij diverse examens ten behoeve van het nijverheidson derwijs. In de grote kantine van het Bredase telefoongebouw zal maandag aan staande in de morgenuren de huldi ging van de jubilaris plaats vinden. geschrokken van de consequentie, dat dan de verlichting van Groenen dijk wel van de baan zou zijn. Hij stelde voor Groenendijk in dit voor stel te betrekken, omdat daar verbe tering van de straatverlichting toch wel wenselijk is, aangezien er de school, het parochiehuis, een aantal winkels en de kerk staan. Ook de heer J. v. Wesemael had begrip voor het voorstel van '1 college, maar hij drong er sterk op aan het verzor gingscentrum op Groenendijk toch niet achter te stellen bij andere ge deelten van de gemeente. „Als Kloos terzande beter verlicht wordt zal de animo om te bouwen weer op Kloosterzande gericht worden", meende hij. De heer E. Dobbelaar merkte op: „Ik heb eens horen zeg gen, dat Rustwat het eerst van alle maal aan de beurt zou komen". Hij steunde het voorstel van de heer Cornelissen. De voorzitter verklaarde, dat ver betering van de gehele verlichting in Hontenisse anderhalve ton zal kosten- „Dat kan niet allemaal tegelijk. De weg door Terhole is er voorlopig bui ten gelaten, omdat er nog onderhan deld wordt met rijkswaterstaat. Groe nendijk wordt niet vergeten, maar we moeten toch ergens beginnen. En daar hebben b. en w. de Clooster straat voor gedacht." De heer H. A. A. Baron Collot d'Escury kon voor alle standpunten wat voelen. Hij achtte het begin in de Cloosterstraat nog zo gek niet, omdat daar de brandweer huist en b.v. ook het postkantoor. De heer Cornelisse wilde een plan opmaken om Groenendijk, Klooster zande en Terhole tegelijk te doen. En de heer v. Wesemael merkte nog op dat Groenendijk nu meteen aanpak ken hoogstens f 15.000,meer zou vergen. Het voorstel van de heer Radema ker om Kloosterzande en Groenen dijk zover als de bebouwde kom strekt tegelijk te voorzien van betere straatverlichting kwam in stemming. Tegen stemden alleen de wethouders U Vereecken en F. Arends, J. Staal en H A. A. Baron Collot d'Escury. zodat dit voorstel door de raad werd aangenomen. De voorzitter wees er op, dat nu eerst nog de geldmiddelen zullen moeten worden gevonden om dit besluit uit te voeren. Op het kruispunt provinciale weg Westdijk—Zanddijk te Heinkenszand werd de achttienjarige dochter van de landbouwer D. Rijk uit Heinkenszand bij een aanrijding ernstig gewond. Mejuffrouw Rijk kwam met haar fiets over de provinciale weg ge reden in de richting Heinkenszand. Een personenauto, bestuurd door de heer D. v. S. uit 's-Heer Arendskerke, naderde over de Westdijk gelijktijdig met de wielrijdster het kruispunt. Mejuffrouw Rijk verleende geen voorrang aan de auto, zodat de be stuurder van de personenauto haar niet opmerkte. Het meisje werd 25 meter meegesleurd en kwam via de motorkap en het dak van de auto op het wegdek terecht. In zorgwekkende toestand werd ze naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd. Het bleek dat zij een schedebasisfactuur, snijwonden en kneuzingen bad opge lopen. Zij werd van de Laatste H.H. Sacramenten voorzien. Auto en fiets werden zwaar beschadigd. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar weer een muziekconcours gehouden worden door de r.-k. Bond van Harmonie en fanfaregezelschap pen in het bisdom Breda. Voor de eerste maal zal de fanfare Weldoen door Vermaak te Clinge zich belas ten met het organiseren van dit con cours. Het concours zal niet buiten gehouden worden, doch in de zaal St. Cecilia bij L. van Duyse. Of er voor dit concours een grote belangstelling zal bestaan is nog niet bekend. De leden van de Bond zullen van bonds- wege een inschrijfformulier ontvan gen, waarop zij kunnen inschrijven voor het concours, dat op 29 mei a.s. gehouden zal worden. Een zeer recente foto van onze charmante kroonprinses, die morgen31 januari, haar 22e verjaardag viert (Foto: Max Koot) (Advertentie) Eén der talrijke facetten, die de burgemeester, mr. P. Teilegen van Terneu zen in zijn laatstgehouden nieuwjaarsrede belichtte, was de aanwijzing van Terneuzen als industriekern. Spreker kon niet beoordelen of dit geschied is op herhaaldelijk aandringen van het Terneuzense gemeentebestuur om meerdere aandacht der regering voor de ontwikkelingsmogelijkheden, die hier langs het kanaal liggen in tegenstelling met het Sloe, waar men, naar verluidt, wel plannen heeft maar waar nog miljoenen uit de staatskas zullen moeten komen om in het stadium te ge raken, waarin wij ons hier sinds jaren bevinden. den opwerpen, zo betoogde burge meester mr. Teilegen. Hij vroeg zich af of er in dit verband nog over een vaste oeververbinding mag wor den gesproken. Hij was in dezen op timistisch gestemd. De mogelijkheid van een vaste oeververbinding wordt niet meer met een meewarige glim lach terzijde geschoven. Akkoord Over het onlangs bereikte akkoord tussen Nederland en België inzake de kanaalverbreding kon burgemees ter mr. Tellegen uiteraard nog geen mededeling doen. Hij was echter wel var, mening, dat Terneuzen met een zekere gerustheid de inhoud ervan kan afwachten. Met lede ogen zien wij hoe met het geharrewar over bijzaken de aanvankelijk zo goede verhouding tussen Nederland en België steeds meer verslechtert. De burgemeester wees daarbij op een verkeerde voor stelling van zaken, die hiervan de oorzaak is. De burgemeester hoopte, dat deze fameuze Sloeplannen mede een prik kel zullen zijn om in bundeling van alle Zeeuwsch-Vlaamse krachten de aandacht te vragen voor dit nog wel eens vergeten stukje Nederland. Men zal daarvoor zowel in het ove rig deel van Zeeuwsch-Vlaanderen als in het westelijk deel moeten in zien, dat opgang van de kanaalzone tevens welvaart betekent voor het gehele gewest. Het leegzuigen van de andere de len van Zeeuwsch-Vlaanderen moet men naar de mening van burge meester Tellegen niet trachten te voorkomen door maatregelen, die de industrievestiging moeten voorko men. Goede wegen èn goede wonin gen zijn van meer belang voor het vasthouden van de plattelandsbevol king. Illusies Van die industrievestiging langs het kanaal moet men geen al te ho ge verwachtingen koesteren zolang Schelde en landsgrens barricaden vormen, die voor een vrij ruilverkeer welhaast onoverkomelijke moeilijkhe- Concurrentie Dat Terneuzen ooit een gevaarlijk concurrent zou kunnen worden van Gent, mist volgens burgemeester Tellegen alle grond van realiteit. De belangen van Terneuzen en die van Gent liggen parallel, zo betoog de de burgemeester ook nu weer. Een betere toegang vanuit zee voor de haven van Gent is stellig mee van belang voor Terneuzen, maar dit kan nooit tot schade van het zeevervoer naar en van Gent zijn, dat nu eenmaal veel verder het land in ligt dan Terneuzen. Dit geldt evenzeer voor de indu strievestiging. De nadelen hiervoor van Terneuzen. de nauwe begren zing door de Schelde ten noorden en de landsgrens ten zuiden, gelden niet voor Gent. Achterstelling Daarboven dan nog havengelden te eisen in overeenstemming met de havengelden in België geheven, zou Terneuzen ver achter stellen bij an dere Nederlandse havens, zo be toogde mr. Tellegen verder. Dit zou het verkeer met het noorden nog meer bezwaren. Dat overigens deze verhoging der havenrechten van Bel gische zijde als eis wordt gesteld, omdat België zou hebben toegege ven op het punt der spoorwegtarie ven. mist alle logica- In de eerste plaats is ons rechtmatige uitgangs punt steeds geweest, dat die spoor wegtarieven ons in 1914 zijn afgeno men, althans na de eerste wereld oorlog niet meer zijn ingesteld, zodat bij wederinstelling geen tegenpresta tie past. Tenslotte heeft Nederland er in toegestemd, dat de bijdragen in de kosten van kanaal en sluizen met 5 procent worden verlaagd zo dat het aandeel van Nederland thans 20 inplaats van 15 procent bedraagt. Over het feit dat de Nederlandse landbouw door de kanaalverbreding zijn beste cultuurgrond gaat missen wordt door Belgë niet gerept, noch over de kostbare voorzieningen die de gemeente Terneuzen zich zal moeten getroosten o.a. om de ont eigende bewoners van Sluiskil nieu we vestiging te verschaffen. Wij hebben graag iets voor onze zuider buren over. aldus de burgemeester, maar de liefde kan niet van één kant komen. -&ïi 'toeeft fix/ ryE Nieuwe Rotterdamse Courant maakt bezwaar tegen ons stukje over Propria Cures, dat we naar aanleiding van het rechtsgeding tegen Elsevier schreven. We zeggen: naar aanleiding van. Want dat rechtsgeding zelf lieten we rusten. Het kost ons overigens geen moeite te verklaren, dat het publiceren van onwaarheid over P.C. of wie dan ook altijd afgekeurd moet worden. Er is echter weer een bloemlezing uitgestald uit het Amsterdamse studentenweekblad, welke huive ringwekkend moet genoemd wor den. Wij hebben geen rechterlijke uitspraak nodig, om als onze me ning te verkondigen, dat zulke taal jeugdvengiftiging betekent. En dat daartegen met ernst gewaarschuwd moet worden. Dat was alleen de bedoeling van ons stukje. (Een en ander klopt overigens naar we na het schrijven van bo venstaand stukje vernamen met het oordeel van de Amsterdamse rech ter. die in zijn Elsevier veroordelend vonnis ook de opmerking plaatste, dat het eertijds befaamde Amster damse studentenblad was afgezakt naar nihilisme, verbijsterende tri vialiteit en cynisme.) CR is reden nog terug te komen op de wilde busstakingen en wel om de rol van het NVV te be lichten. We nemen aan, dat de hoofdleiding van het NVV haar af keuring van wilde stakingen ern stig meent. Maar de rol van enkele bestuurders van de NBV, waarin het NVV de wegvervoerders orga niseert, is toch wel bedenkelijk. Tot de eerste staking werd besloten op een vergadering te Hilversum. De voorzitter van het actiecomité al daar, de heer Bos, heeft verklaard, dat twee hoofdbestuurders van de NBV hem in het weekeinde tevoren hadden gezegd: „Stelt u zich maar niets voor van de besprekingen op 27 januari". Zulke woorden waren toch zeker niet geëigend om de neiging tot wilde staking af te rem men. Zij gaven de doorslag bij de eerste wilde actie. Op een verga dering in Haarlem klom een NBV- bestuurder op het podium, om tira des tegen de regering af te steken. Zij zou de volle verantwoordelijk heid dragen voor het op de lange baan schuiven van de onderhande lingen. De vergadering nam dat echter niet- en met gejoel werd de spreker van het podium verdreven. Hieruit blijkt echter weer, hoe be stuurders van dit zogenaamd on politieke NW de gebeurtenissen voor versterking van de PvdA trachten uit te buiten. Dit brengt een onzuiver element in deze loon- actie, waarmee de buschauffeurs zeker niet zijn gebaat. Hoofdbestanddeel van de tv-avond is de rechtstreekse reportage uit San Remo van het Italiaanse Song festival. Dit door Piet te Nuyl te becommentariseren programma be gint pas om 10.05 uur en wordt voor afgegaan door een NCRV-uitzending waarvan behalve enkele kleine ru brieken zoals een filmpje en een op treden van een klassiek artiest in ,,Van grote k naar kleine k" vooral Jelle de Vries' Scherzo" de aan dacht van de kijkers vraagt. In Scherzo" ontmoet men natuur lijk weer Enny Mols-de Leeuwe in vier verschillende creaties, maar voorts ook Ans en Jaap Daniëls naast andere vertrouwde tv-figuren als Her- bert Joeks, Henk Elsink, Bueno de Mesquita, Noortje de Vries en de poppen van het Mikropolistheater. Als gast treedt op de bekende Ame rikaanse zanger Richard Prince. België: De Vlaamse tv begint haar avondprogramma met een overname van de Duitse liedjesuitzending ter gelegenheid van de 75e verjaardag van de componist Künneke. Om 10 uur schakelt men over naar San Remo. Van 4 tot 5 uur kan men kijken naar een rechtstreekse reportage van internationale zwemwedstrijden te Bremen, waaraan ook Nederlandse favorieten deelnemen. Het avondprogramma wordt door de Vara verzorgd, nadat om 8 uur via de NTS een gelukwens wordt ge richt aan H.K.H. Prinses Beatrix door mej.. M. de Vos tot Nederveen Cappel, praeses van de Leidse Stu dentenvereniging. Dr. van Egeraat opent de gewone uitzending met een toeristische do cumentaire van zuid-Duitsland, waar na Jan Blokker weer een tipje onthult van wat zich in de moderne film wereld afspeelt. In „Artiestencafé" dat volgt op de actualiteitenrubriek „Mensen, dingen, nu..." zijn weer verenigd: Simon Carmiggelt, Jeanne Roos, Annie Schmidt, Donald Jones Cor Lemaire, maar ook ditmaal Tom Dissevelt, Jan Blok en Ferdi Posthu- ma de Boer. Gezamenlijk presenteren zij een plezierig cabaretprogramma alvorens Frans Henrichs met de kij kers nog eens terugblikt op de voor naamste sportgebeurtenissen in het weekeinde (10 uur). België: Van 4 tot 5 uur relayeert de Vlaamse tv de Duitse zwemre- portage. Het avondprogramma be gint met een muzikaal variété waar aan behalve door Tony Corsari ook wordt meegewerkt door de Neder lander Lou van Burg, die een Oos tenrijks tv-programma leidt. Beslo ten wordt met een korte klucht. In het middagprogramma van de KRO worden flitsen uitgezonden van de manifestaties der Brabantse mid delbare scholen op 30 december in Helmond gehouden (half 4). Het avondprogramma via Hilversum 2 bevat behalve de gebruikelijke „Tie relantijnen" (met Jany Bron en Mar cel Thielemans een aflevering van de musical „Een hart zoekt geluk" (half 9). De Vara biedt o.a. het amusements programma „Week uit - week in" met een optreden van Tom Manders als Dorus en het vijfde deel van het hoorspel „Reis op de plaats" (9.40 uur). Bij gelegenheid van de 22e ver jaardag van onze Kroonprinses wordt er vanavond een nationaal program ma uitgezonden, dat naast vele va derlandse klanken enkele interessan te onderdelen bevat. Dit programma begint om 8.10 uur met een geluk wens, die wordt uitgesproken door mr. Y. Scholten, staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Vanaf 9 uur wordt een klankbeeld uitgezonden van het fonds, dat de naam draagt van de oudste prinses, het poliofonds. Aansluitend daarop bieden jonge Nederlanders H.K.H. Prinses Beatrix een oorspronkelijk radiogeschenk aan. Vanaf 10.40 uur worden herinneringen uitgezonden aan de Amerikaanse reis van de prinses. Sport: Hilversum 1: 9 uur: mede delingen; 12.30 uur; sportspiegel: 4.30 uur: uitslagen en standen: 6.05 uur: nabeschouwingen Ajax - DWS, Volendam - Sparta, Elinkwijk - Sit- tardia en Velox - Be Quick. Hilversum 2: 4 uur: reportage laatste kwartier PSV - MVV; nabe schouwing Rapid JC - VW en uit slagen. Voor het eerst in de geschie denis van de Nederlandse tele visie is dit medium gisteravond door een staatshoofd gebruikt als middel om zeer belangrijke mededelingen aan het volk te doen. Het was met name presi dent De Gaulle die in generaals uniform voor de camera's plaats nam en daarna met grote be geestering het zelfbeschikkings recht van de Algerijnen verde digde tegen de rebellie van het ogenblik in. Belangrijke maatregelen kondigde de Franse leider niet aan, maar de in dringendheid waarmee hij het Franse volk en andere kijkende Europeanen overtuigde van zijn standvastigheid, wettigden de verwachting, dat hij, desnoods met geweld, de muiterij dei- kolonisten in Algerije de kop zal in drukken. Zo luidde ook de conclusie van mr. Hilterman, die direct na de rede van De Gaulle een vrijwel let terlijke vertaling gaf, voorzien van duidelijke en terzake doende commen taar.

de Stem | 1960 | | pagina 3