Kanaalzone vraagt om één grote gemeente Op de aardbol wordt het behaaglijker ER Gaat de Z.Y.U. andere werkvorm vinden Voorstel van zes procent voor NACO-personeel Grotere rol in Tour voor bergetappes Biljart zonder poten ER mm J mie ie ERS Burgemeester van Terneuzen Delen van Z.-Vlaahderen moeten samenwerken De opbouw van een doelmatig bedrijf Dit jaar weer ronde van Zevenbergen Merkbare klimaatsverandering Haringwimpels te Breskens uitgereikt Jan Vermeulen plotseling overleden Snelle tijd Amerikaan )NEN PGS er ilen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 JANUARI 1960 Verliezen Honderdste caisson voor afsluiting Veersche Gat Tanken 2500 liter per minuut Hoogwaterstanden Staking en storm leggen scheepvaart lam Matroos moet voet missen Aleer vogels Zeespiegel Nieuwe functie voor Beliajev Badmintoncompetitie distr. N.Brab.-Zeeland Dosko organiseert int. veteranen toernooi Nieuw sportcomplex te Ovezande is bijna gereed Schaatsen EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN ïoeve van voor de patenzorg, etineerden eenhuizen, Psycho- aiding ge en: b.v.k. ur (lengte n lengte), O. Salaris ijkse ver- rd). Uni- ërgoeding 4 weken. te richten ieheer van ylandtlaan Rijen n de rne- elen jaar op mer- reca- een een :hrij- n in- kerd. RIEK, 14—17,50 u. t 11, Breda. In zjjn voor de laatste maal in zijn ambtsperiode uitgesproken nieuw jaarsrede heeft burgemeester mr. Pb. Tellegen van Terneuzen vele facetten van het gemeentelijke leven belicht en op verschillende daarvan zijn visie gegeven. De aanwas van de bevol king was het eerste punt waarover de burgemeester zich verheugde en hij schreef deze toe aan de zuigkracht van Terneuzen als centrumgemeente. In het aanwijzen als kerngemeente zag burgemeester Tellegen de moge lijkheid de infrastructuur te verbete ren; hierbij mag tevens gedacht wor den, met het oog op het toenemend vrachtvervoer over de weg. aan een brede toegangsweg van het industrie terrein naar het zuidelijk gelegen achterland. De burgemeester zei verder dat voor de leefbaarheid van Terneuzen. geoutileerde sportvelden, een zwem bad, een cultureel centrum en een nieuw gemeentehuis onontbeerlijk zijn. De voorzitter wees ook op de nood zaak van een samenwerking tussen alle delen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het comité Welvaart Zeeuwsch- Vlaanderen, uit particulier initiatief geboren, hoopt binnenkort met voor stellen te komen om tot een alge mene welvaart te geraken. Op het gebied van samenwerking moeten vele moeilijkheden overwon nen worden en een van de grootste struikelblokken is dat men in deze tijd nog moet werken met eenheden die in de gemeentewet van ruim honderd jaar geleden zijn gesanctioneerd, doch waarvan de oorsprong nog vele eeu wen eerder moet worden gezocht. In verband hiermede pleitte mr. Tellegen, zoals reeds in het kort gemeld, voor een grote ge meente in de kanaalzone. Hij hoopte daarbij dat binnenkort tot samenvoeging van de ka naalgemeenten tot een gemeen te zal worden overgegaan. Over het werk van het door de provinciale stichting voor cultureel en maatschappelijk werk onlangs uit gebracht rapport had de burgemees ter geen enkel goed woord over Hij vestigde daarna de aandacht op de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar plaatsvonden. Infrastructuur In verband met de infra-structuur zijn voor verschillende wegen de plannen gereed. Voor groot- en klein- industrie zijn de plannen in een ver gevorderd stadium van voorberei ding. De burgemeester sprak daarbij de hoop uit dat de verhoging en ver breding van de Scheldekade niet al te lang op zich za] laten wachten. Mr. Tellegen memoreerde ook de moeilijkheden voor inwoners van Terneuzen en voor de landbouw in verband met de onteigening van gronden voor de verbreding van het kanaal en de aanleg van de sluizen. Hij prees het initiatief van de Sluis kilse bevolking die naar hij hoopt steeds nauw contact met het ge meentebestuur zal blijven onderhou den. Industriekern Ook aan het feit dat Terneuzen als industriekern werd aangewezen wijd de mr. Tellegen aandacht. Hij wist daarbij niet met zekerheid te zeggen of de regering gezwicht was voor het herhaald aandringen van het ge meentebestuur, dat op de mogelijk heden van Terneuzen en de kanaal zone heeft gewezen, in tegenstelling met het Sloe waaraan nog vele mil joenen uit de staatskas zullen moeten worden uitgegeven. Men moet de vrees dat de kanaal zone overig Zeeuwsch- Vlaanderen zal leegzuigen niet proberen weg te wer ken door industrialisatie tegen te werken, zo zei de burgemeester. Wel vaart in de kanaalzone betekent wel vaart voor het hele gewest. Van grote industrievestigingen moet men zich hier overigens geen al te grote voorstelling maken, zolang Schelde en landsgrens barricaden vormen voor een vrij ruilverkeer. Burgemeester Tellegen vroeg zich verder af of men van een spoedige verwezenlijking van de Benelux mag spreken nu de verhouding tussen Ne derland en België zich naar het zich laat aanzien op een dieptepunt be vindt. Beide landen zijn tevee' op samenwerking aangewezen en daarom meende hij dat een kleine groep op posanten veel gerucht maakt. Al geldt Terneuzen als grootste gemeente, als centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen, toch worden de inwoners niet overvloedig ver wend met uitingen van kunst. Op de eerste plaats ontbreekt er een modern geoutilleerd gebouw, waar over burgemeester mr. Tellegen in zijn nieuwjaarsrede sprak, en waar van ook hij hoopt, dat spoedig tot verwezenlijking van hieromtrent be staande plannen kan worden overge gaan. De burgemeester wees er in z'jn nieuwjaarsrede op, dat de min naars der muzen aangewezen zijn op die instellingen, die de overkomst van kunstenaars liit „Holland" naar hier kunnen bekostigen. In Terneu zen zijn dit het Spaarfonds en de Typografenbond. Geheel daarnaast staat de Z.V.U., die een ander en veel kleiner pu bliek trekt, en daardoor zodanige verliezen lijdt, dat ook gemeentelij ke subsidies, naar gevreesd wordt, niet zullen kunnen voorkomen dat wij dit kunstgenot zullen moeten missen. Dat zou te betreuren zijn en ge- ON. iriek Studiedag te Goes Be vereniging voor bedrqfsvoor lichting voor Walcheren, Noord-Beve land en oost-Zuid-Beveland heeft gis teren, samen met de bedrijfsstudie groep west-Zuid-Beveland een ge- spreksdag gehouden in de Prins van Uranje te Goes. Het meest in de be langstelling stond wel het vraagstuk met welke middelen een zo doelmatig mogelijk bedrijf op te bouwen. riiG0i W" van Meekom, rijkslandbouwconsulent in Zeeland, gaf als sluitstuk van de dag een samen- vatting van de belangrijkste punten, die besproken waren. Ook bracht hij voren dip vaa de loonwerkers naar góed-geoutilleerde groeptvan^onrnS bouw zijn"8 ^JeeuwseTnl Vanmorgen is de honderdste caisson gereed gekomen van de 112 kleine caissons, met opzetstukken, waarvan gebruik wordt gemaakt voor de af sluiting van het Veersche Gat en de Zandkreek, ter uitvoering van het drie-eiiandenplan. De bouw van deze caissons werd begonnen in februari 1959. Het beton voor het eerste caisson werd gestort op 1 april van dat jaar en reeds op ut apr'' kon deze in het kanaal door Walcheren worden getild en naar de plaats van de afsluiting worden ge sleept. De gem'ddelde produktie be draagt twee caissons per dag. Tot nu toe zijn 38 caissons geleverd voor de werken in het Veersche Gat. Tevens werd door een grote Phoe- "(x-caisson van het type AX gebruikt °'e overgebleven was uit de ramptjjd en die in de haven van Zijpe lag. do de afsluitwerkzaamheden in ,L^an(Jkrcek bij Kats heeft men in dan- "4..Meine caissons nodig. 20 zUn vorig jaar reeds op hun Plaats gebracht. Het sluitgat bij Kats m tegenstelling tot dat bij Vrou wenpolder eveneens met deze kleine caissons worden gedicht. Behalve de °,®nocl'gde 112 caissons en 95 opzet- aiukicen zullen van elk zes reserve stuks worden aangemaakt. Wanneer deze niet worden gebruikt bij de uit voering van het drie-eilandenplan zul- za te zijner tijd worden gebruikt voor de afsluiting van de andere zee- armen. Op de Amsterdamse luchthaven zijn de eerste van een aantal nieuwe tankwagens voor de Shell aangeko men, die vervaardigd zijn door de DAF-fabrieken te Eindhoven. Deze nieuwe tankwagens zijn nodig voor een snelle brandstofvoorziening van de nieuwe straalvliegtuigen en hebben een afleveringscapaciteit van 2500 liter benzine per minuut! Het zal mogelijk zijn met twee van deze wagens een DC-8, die op de route van Amsterdam naar New York meer dan 80.000 liter benzine met zich meevoert binnen de vastgestelde tijd in ongeveer 16 minuten van brandstof te voorzien. Morgen, zondag 31 januari, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.06 en 17.33 uur; te Ter neuzen om 4.22 en 16.47 uur en te Vlissingen om 3.49 en 16.17 uur. Maandag 1 februari is het hoog water te Hansweert om 5.43 en 18.15 uur; te Terneuzen om 5.06 en 17.33 uur en te Vlissingen om 4.33 en 17.03 uur. lukkig is men doende een vorm te vinden waardoor èn het hoge peil èn tevens een groter publiek zal kunnen worden aangetrokken. Ongetwijfeld worden echter alle activiteiten op dit gebied sterk af geremd door de televisie, waarvan men de blijkbaar niet loze uitwas sen in toenemende hoeveelheden bo ven de huizen en huisjes ziet uitste ken. De staking in de Antwerpse haven en de zware noordwesterstorm heb ben de scheepvaart vrijdag op de Westerschelde volkomen aan ban den gelegd. De staking in Antwer pen loopt, naar men hoopt, van morgen vroeg (zaterdag) af. Tegen die tijd echter zullen enkele tien tallen grote zeeschepen en even- zovele kustvaarders liggen te wach ten voor de Antwerpse sluizen. De schepen, die van Antwerpen naar zee moesten, kwamen veelal niet verder dan Vlissingen, waar vrijdag door deze schepen een complete vlootschouw ten beste gegeven werd. Het Nederlandse s.s. „Hispania" (2865 brt.) op reis van Sluiskil naar zee. werd in de rede van Vlissingen aangevaren, door een tot nu toe onbekend schip. De Hispania Liep vrij aanzienlijke schade aan het achterschip op en werd voor her stel Vlissingen-haven binnenge sleept. De Noor „Augvald" (8600 brt.) raakte vrijdagmorgen in de rede op drift. De messcherpe voorsteven, scheer de rakelinks langs de Panamese tanker „Waneta" en daarna wist de Augvald opvaren naar het Middel- na" nauwelijks te ontwijken. In middels kreeg het schip de machi nes weer op gang en met toestem ming van het loodswezen mocht de Augveid opvaren naar het Middel gat, om daar een veiliger anker plaats te zoeken. Bij het verhalen van het Duitse sleepschip Flandre van de scheepvaart maatschappij CNFR uit Straatsburg in de westsluis te Terneuzen, is de vijfentwintigjarige matroos H. Wou ter uit Frankenthal in een lus van een der staaldraden gaan staan. Zijn voet werd hierdoor afgesneden. Dok ter van Breda-Vriesman verleende de eerste hulp. De directie van de NACO, een autobusbedrijf in Alkmaar, zal, behoudens toestemming van het College van Rijksbemiddeiaars, het personeel van de NACO een loonsverhoging geven van zes procent. De directie heeft na melijk besloten de doorbereke ningsclausule te laten vervallen. Men heeft het College van Rijksbe middelaars toestemming gevraagd voor het verlenen van een zesprocent- toeslag voor het verichten van onre gelmatige diensten. Verwacht wordt, dat deze toestemming zal worden verleend. De directie is voornemens deze zes procent loonsverhoging te doen ingaan op 1 augustus 1959. V erwondering Met name in de kringen van de confessionele werknemersvervoers- bonden is men verwonderd over de beslissing van de directie van de NA CO. De confessionele bonden, de r.-k. bond van vervoerspersoneel en de protestants-christelijke bond van ver voerspersoneel, wijzen erop, dat de drie vakbonden bij herhaling verzocht hebben deze tariefsclausule uit de voorstellen te verwijderen. De direc tie van de NACO heeft thans eerst ge volg gegeven aan dit verlangen onder druk van een actie onder het personeel welke actie niet door de bonafide werknemersorganisaties gesteund werd. Men betreurt het voorts, dat de directie van de NACO eerst nu en wel aan de vooravond van het over leg met de regering en op de dag van het beraad in werkgeverskring deze beslissing heeft genomen. Dreigement In Enschede hebben meer dan drie honderd personeelsleden van acht Twentse autobusondernemingen te verstaan gegeven, dat maandag ge staakt zal worden, als na afloop van de besprekingen met de regering blijkt, dat er geen loonsverhoging van twaalf procent in het vooruitzicht kan worden gesteld. KTWTO De algemene ledenvergadering van de KNVTO die gisteren te Utrecht is gehouden, heeft volledig goedkeuring gehecht aan het door het algemeen bestuur gevoerde beleid inzake de lo nen en arbeidsvoorwaarden^ in de in- terlocale autobusdienstbedrijven en de consequenties daarvan voor de tarie ven. De delegatie welke vandaag bespre kingen zal voeren met de overheid en de werknemersorganisaties, heeft vol ledige volmacht om beslissingen te nemen. In hotel den Ouden te Zevenbergen heeft het ronde comité Zevenbergen de eerste besprekingen gevoerd voor een dit jaar te organiseren wieler ronde voor amateurs, onafhankelij- ken, nieuwelingen en aspiranten. Daar het organiseren van een derge lijke ronde op een zondag in Zeven bergen niet mogelijk is, was het vast stellen van een geschikte dag wel het zwaarste punt van bespreking. Uit eindelijk kwam men tot de beslissing om de ronde evenals het vorige jaar op de zaterdag na de Zevenbergse kermis te houden, en te trachten deze zaterdag aan de kermis toegevoegd te krijgen, zoals ook het vorig jaar het geval was. Intussen is reeds ge bleken dat het gemeentebestuur hier goedwillend tegenover staat. Het klimaat op onze aardbol is aan het ver anderen het wordt heter in de buurt van de evenaar, het wordt zachter in de buurt van de poolcirkels. De resultaten van de on derzoekingen van het geofysisch jaar beves tigen een ontwikke ling. die men al lang vermoedde. De con clusie van de jongste onderzoekingen is, dat wij hei einde van een zogenaamde „kleine ijstijd" beleven. Dat klinkt wonderlijk. Als we horen van ijstijd denken we aan wat we op school tijdens de aard rijkskunde en geschiede nislessen hebben geleerd over de enorme ijsmassa's, die honderden eeuwen ge leden van de pool over Skandinavië tot aan ons land geschoven zijn De enorme keien, die in som mige zandgebieden van ons land zijn achtergebleven, markeren de grens tot waar het ijs is opgedron gen. Zó erg is het met die „kleine" ijstijd niet ge weest. De wereld heeft ook een tijd gekend, dat het aan de Polen tropisch is geweest. Daar duiden de kolenlagen op Nova Zembia en aan de zuidpool op; kolenlagen zijn immers gevormd door verzonken tropische oer bossen, waarvan de over blijfselen in de loop van zeer vele eeuwen zijn ver steend. Gaan we nu terug naar zo'n tropische tijd? Wie zal het zeggen; in ieder geval staat vast, dat het warmer wordt op aarde. De weerkunde is nog niet zo'n heel erg oude wetenschap, maar hier en daar heeft men toch al meer dan honderd jaren dagelijks opgetekend hoe het met de temperatuur was gesteld. Zo kunnen we uit de aantekeningen van het weerkundig station in Berlijn één van de oud ste ter wereld leren dat er in de vorige eeuw veel meer strenge winters zijn geweest dan nu. Het me rendeel van de winters van vroeger kon eigenlijk wel streng genoemd wor den. De werkelijk strenge winters van deze eeuw zijn op de vingers van één hand te tellen. Een andere belangrijke aanwijzing voor het war mer worden van de aarde is de verandering in de dierenwereld in de pool streken. Was bijvoorbeeld vroeger voor de Groen-^ landse Eskimo's „het" voedsel de zeehond, thans voedt de Eskimo zich met vis. De zeerobben hebben zich namelijk verder naar de pool teruggetrokken en de vissen vinden het te genwoordig in de buurt van Groenlands kusten „warm" genoeg om te le ven, zodat het er wemelt van de vis, voornamelijk kabeljauw. Op IJsland, dat zo'n beetje de overgang vorm de van de gematigde lucht streken naar het polaire klimaat, blykt de vogelbe volking in de afgelopen tientallen jaren met ver schillende soorten verrijkt te zijn: soorten, die uit het zuiden zijn gekomen. De poolvorsers, die als onder deel van de activiteiten van het geofysisch jaar aan de zuidpool waren, merkten dat het daar veel zachter was dan poolreizi gers in het begin van deze eeuw hadden ondervonden. Dit alles is dus het ge volg van een klimaatver andering, een verandering die zichzelf versnelt door dat de golfstromen van de oceanen warmer worden en verder naar het noor den doordringen. Hierdoor worden de luchtstromin gen die langs de polen voeren minder afgekoeld, zij voeren dus minder koude naar onze streken. Theoretisch is het moge lijk dat de polen ééns weer tropisch worden. Een gevolg hiervan zal zijn, dat het peil van de wereldzeeën (door het ge smolten ijs) zal stijgen, waardoor ons land bene den de zeespiegel komt te liggen. Het mag ons een troost zijn, dat deze ont' wikkeling duizenden jaren duurt, dat het misschien zelfs nooit zover komt om dat hier ook buitenaardse factoren een rol spelen. In de internationale poli tiek gaat men er voorlopig van uit, dat het aan de po len koud blijft. Zó gerust is men daarop, dat de mo gendheden, die belangen of rechten aan de zuidpool hebben Rusland inbe grepen kort geleden met een gerust hart heb ben afgesproken, dat zij daar geen militaire activi teiten zullen ontplooien. Voor talloze genodigden had de jaarlijkse uitreiking plaats van de haringwimpels door de wnd. commis saris der koningin, de heer M. J. van Poelje, in de zaal van het Casino te Breskens. De heer A. v. Haneghem, voorzit- te.- van het comité Ontspanningsavon den Breskense vissers, heette allen welkom. Speciaal verwelkomd werd de bemanning van de TX 2 en 32 en de UK 104 en 97, die voor de wimpels in aanmerking kwamen. Burgemeester J. Eekhout van Bres kens gaf een kort historisch overzicht waarbij tot uitdrukking kwam, dat ondanks de primitieve middelen de visserij weer o. gang is gekomen. De burgemeester toonde zich ver heugd over het feit, dat de visserij, ondanks vele moeilijkheden voor Breskens is behouden. De wnd. commissaris wenste Bres kens geluk met het feit, dat de Texel se en Urker vissers Breskens als thuishaven hadden gekozen. Tenslotte reikte hij de wimpels uit. De blauwe wimpel voor 1960 ging naar de UK 104 cn 97 met de schip pers L, de Boer en .1. de Boer; de groen-rode wimpel ging naar de TX 2 en 32 met schippers C. Vok en G. Vlaming. De heer J. van Dongen, burgemees ter van Aardenburg hield tenslotte een lezing met lichtbeelden over zijn reis n(aar Spitsbergen. De Chr. Zang vereniging „Dit is mijn lied" en de ac cordeonvereniging Flandria verzorg den de muzikale omlijsting. Nikolai Beliajev, lid van het presi dium van het centrale comité der Sov jetrussische communistische partij en tot voor kort eerste partijsecretaris in de republiek Kazakstan, is benoemd tot eerste secretaris van de partij in het gebied van Stavropol. Hij volgt Iwan Lebedev op, die van zijn functie ontheven was. Beliajev is het tweede lid van het presidium van het partijcomité dat op een post van de tweede rang wordt benoemd. Twee weken geleden kreeg Alexei Kiritsjenko de post van eerste partijsecretaris in het gebied van Ros tov aan de Don. Oud-premier Boelganin vervult sinds 15 augustus van het vorige jaar ook een functie in Stravropol. Hij is voor zitter van de economische raad al daar. Op enkele wedstrijden na is de competitie geheel afgespeeld. In de eerste klasse A werd Eindhoven I on bedreigd kampioen. Het team van De Wadders uit 's- Hertogenbosch was klaarblijkelijk in een te hoge klasse ingedeeld; het zal zijn plaats in deze klasse in een degradatiewedstrijd moeten verde digen. In de eerste klasse B moesten zich tijdens de competitie wegens gebrek aan spelers twee teams (Cock I en San Remo I) terugtrekken. In deze afdeling toonde de jeugdige ploeg van Carlton I uit Tilburg zich onbe twist de sterkste, terwijl Roosendaal I onderaan eindigde. Wegens het uit vallen van bovengenoemde clubs be hoeven de Roosendalers echter niet te degraderen. De nog te spelen iSed- strijd kan alleen de twee betrokken clubs onderling nog van plaats doen verwisselen. Evenals Eindhoven I promoveert Carlton I automatisch naar de landelijke tweede klasse. Groot overwicht De tweede klasse C gaf een gorot overwicht te zien van De Baan I uit Eindhoven, terwijl Bios I, Tilburg hier het kind van de rekening werd. Voor promotie naar de eerste klasse spelen de nummers één van II A, II B en II C als volgt tegen elkaar. De Baan I komt tegen de kampioen van afd. II B en de winnaar van deze wedstrijd tegen DAF I. De winnaar daarvan zal middels een wedstrijd tegen De Wadders I een aanval mo gen doen op het eerste klasseschap. Tenslotte de afdeling II E. Hier was Vlissingen verreweg het sterkste team Om de onderste plaats te ontgaan werd fel gestreden en tenslotte werd Robad II uit Roosendaal laatste. De kampioenen van de afdelingen II D en II E promoveren automatisch naar de eerste klasse vanwege het uitvallen van twee teams uit afd. I B. Reeds nu is het een vaststaand feit, dat het Bergen op Zoomse Dosko dit jaar wederom een internationaal vete- ranentoernooi organiseert, en wel op zondag 14 augustus op Rozenoord. Evenals het vorig jaar, zal deze „ve- teranendag" met een bal-champêtre besloten worden. In de gewone etappes van de Tour de France spelen de bergen dit jaar weer een grotere rol dan in 1959. Na een aanloop van negen vlakke etap pes tot Bordeaux over 1845 km. vol gen negen bergritten achtereen door de Pyreneeën, de Cevennes en de Alpen. In het eerste berg-massief, de Py reneeën staan de renners de volgen de hindernissen te wachten: de Aubisque (1710 m.), Tourmalet (2114 m.), Aspin 1480 m.), Peyresourde (1563 m.), Ares (796 m.) Portret d'As- pet (1069 m.) In de Cevennes: Lafon- tasse (767 m.>, La Bassine (885 m.), en Cause du Larze (872 m.), Perjuret (1031 m.), Corniche des Cevennes (1038 m'.), en de Montée d'Uglas (670 m.). In de Alpen: Perty (1303 m.), Sen- tinelle (980 m.), Vars (2111 m.), en Izoard (2360 m.) het „dak van de tour 1960". Lautaret (2043 m.), Luitel- Chamrouse (1720 m.), en Granier (1134 m.), Les Ara vis (1498 m.), Colombiere (1618 m.) en Les Gets (1163 m). Medeoprichter van TSAC Een der oudste leden en mede oprichter van NAC, de heer Jan Vermeulen, is onverwacht aan een hartverlamming overleden. Donderdagavond woonde hij, als gewoonlijk, de clubavond bij van NAC en volgde met belangstelling een partijtje biljart. Met bestuursle den en spelers zijner club werd voorts geanimeerd van gedachten gewisseld over de wedstrijd van ko mende zondag. Jan Vermeulen had immers herinneringen genoeg aan de tijd, dat hij als NAC-speler te gen het aloude Willem II in het strijdperk trad, en hij somde in die gesprekken achter elkaar de namen van roemruchte spelers op uit die tijd. Rond elf uur, als steeds ging hij per fiets naar huis in de Jacob Edelstraat, waar hij bij zijn zoon in woonde en kort na aankomst al daar werd hij door een hartverlam ming getroffen, met het reeds ver melde gevolg. Waarschijnlijk heeft Vermeulen teveel inspanningen moe ten doen; het woei immers hard de ze donderdagavond. Jan Vermeulen heeft onafgebroken levendige belangstelling gehad voor de prestaties van NAC en hij sloeg nimmer een wedstrijd (later alleen de thuis-ontmoetingen) over. Onlangs, bij gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de afdeling Brabant in den Bosch, is hij nog in de bloemetjes gezet, vanwege het feit, dat hij tot een der weinige le vende leden-oprichters der afdeling behoorde. Jan Vermeulen is vijfenzeventig jaar geworden. De begrafenis is bepaald op 1 fe bruari. 's Morgens om half elf is de H. Uitvaartmis in de parochie kerk van Altijddurende Bijstand. Het nieuwe sportcomplex aan de Nieuwstraat te Ovezande nadert langzamerhand zijn algehele vol tooiing. Voor wat het speelveld en het oefenterrein betreft, deze zijn reeds enige tijd geleden gereed ge komen en het speelveld kon dan ook reeds worden goedgekeurd. Omdat het kleedlokaal nog niet is afgebouwd, kan het complex niet in gebruik worden genomen. De bouw van dit lokaal geschiedt n.l. door de leden van R.K.V.V. „Volharding" en daar deze leden uiteraard alleen in hun vrije tijd beschikbaar zijn (waarvoor „Volharding" beslist een pluim verdient), kan dit werk slechts langzaam vorderen. Bovendien spe len de weersomstandigheden hierbij een rol. Overigens zal het nieuwe terrein, met de prachtige grasmat en de heesterbeplanting er omheen, een aanmerkelijke verfraaiing betekenen voor de Nieuwstraat en haar omge ving. De spelers van „Volharding" zien dan ook reikhalzend uit naar het moment, dat ze weer in eigen home zullen kunnen opereren. De verwachting lijkt gewettigd, dat dit over circa twee maanden zal kunnen geschieden, waarmee dan een einde zal komen aan de jaren lang genoten gastvrijheid op Kwa- dendamme. De heer A. J. van Herp van de biljartfabriek „Juliana" te Oosterhout meent eindelijk een oplossing gevonden te hebben voor het probleem van kromtrekkende leibladen. De foto spreekt eigenlijk voor zichzelf. Het blad rust op twee door dwarsbalken met elkaar verbonden massieve houtstukken, die dus de traditionele poten vervangen. Geen enkele van de 21 etappes is langer dan 250 km. Er zijn geen nieuwe etappeplaatsen in het parcours opgenomen. De orga nisatoren in Parijs hebben bekend gemaakt, dat bij de ploegen die met volledige equipes van 14 renners starten ook de combinatie Nederland Luxemburg is vertegenwoordigd. De KNWU heeft echter al enige tijd: geleden besloten met een zuiver Ne derlandse ploeg van 8 man te willen uitkomen. Het is zelfs lang niet ze ker dat Luxemburg aan de tour 1960 zal deelnemen. De Amerikaanse schaatssprinter Bill Disney, die al met 41.1 sec. op de zevende plaats van de wereld ranglijst op de 500 m. stond, heeft vrijdag op de Olympische baan van Squaw Valley tijdens trainingswed strijden de 500 m. afgelegd in 40.1 sec. Hij bleef hiermee 0.1 sec. onder het wereldrecord van de Rus Evgeny Grishin, die in 1956 in Misurina de Olympische titel met 40.2 sec. op zijn naam bracht. PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN Voor het praktijkdiploma boekhou den slaagde de heer M. Weststrate Johz. uit Rilland. SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE Voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige slaagden dn Den Haag dc leerlingen van de school voor scheepswerktuigkundigen te Middelburg J.F.M. Everaert te Terhole, S. Nanureiw en P.J. van Eenennaam te Middelburg. R.-K. UNIVERSITEIT De heer M.G.L. Lauw te Hulst Is aan de r.-k. Universiteit van Nijme gen geslaagd voor het kandidaats examen geneeskunde deel I. GOES, 29 januari 1960. Knolseld. 49; Bloemkool afw. 2362, Bos- selderij 810; Spruiten A II 3949, BII 21—42, afw. 26—33; Witlof AI 41—47, BI 31—38, BII 18—20, afw. 3337. Groene sav.kool 2122; Rode kool 3438; Wittekool 15; Boerenkool 25—28; Andijvie II 83; Preil 47—55, II 35—37; Uien 11—16; Peen 9—18. KOEWACHT, 28 jan. Gezwingeld vlaslint WR 180-225, DR 150-185, bob bers 100-105, breekvlas 100-110, ruwe lokken 28-40, gezwingelde lokken 60- 85, slagzaad 50, gekeurd lijnzaad 57- 58, bolraap 6-8, kaf 10, vlasscheven 5,5-7. Kalme markt. LEEUWARDEN, 29 januari. 40 stieren 2,502,80, extra tot 3,25 per kg slachtgewicht, 650 vette koeien 2,40— 2,702,95 per kg slachtgewicht, guste koeien 650750, zware tot 850 per stuk, 1224 melk- en kalfkoeien 725 9501125 per stuk, 200 pinken (zware) 575675, extra tot 700 per stuk, enter- fokstiertjes 690810, stamboekwaardig 825975 per stuk, graskalfstiertjes 2,502,853,00 per kg slachtgewicht, vette kalveren 2,202,50, extra 2,65 per kg levend gewicht, graskalveren 250360, zware tot 440 per stuk, 760 nuchtere kalveren 4055, zware tot 70 per stuk, 505 vette en weideschapen slachtschapen (oudere) 2,302,50 per kg geschat slachtgewicht, weidelam- meren 4658 per stuk, zuig- en slacht- iammeren 2,703,15, extra vlees tot 3,30 per kg geschat slachtgewicht, 78 vette varkens (oude varkens) 1,38— 1,46, extra vlees 1,52 per kg levend gewicht, slachtvleesbiggen 1,481,60, extra vlees tot 1,63 per kg levend ge wicht, zouters op levering 1,551,62 per kg levend gewicht, 183 biggen en lopers, biggen 3846, zware tot 50 per stuk, lopers 5262, drachtige zeugen (jong en goed soort) 250360 per stuk, 18 bokken en geiten, geen notering, drachtige en melkgeiten geen note ring, 69 paarden, werkpaarden 650 850 per stuk, slachtpaarden en veulens (jong) 1,902,30 iets extra tot 2,50 per kg geschat slachtgewicht, oudere slachtpaarden 1,601,80 per kg ge schat slachtgewicht. Totale aanvoer 3,727 stuks. Overzicht: de aanvoer van rundvee was groot, gelet op de tijd van het jaar; aan de afname was te merken, dat men voor deze prijzen dit grote aantal niet vermocht af te nemen; de handel was voor het fok- en melkvee zeer stug met verlaagde prijzen en alles kon niet worden geruimd. Het slachtvee, vooral de oudere dieren noteerden aanzienlijk lager, wat een verliesgevende markt gaf voor de meeste aanvoerders. Op de stieren- markt was de aanvoer zeer kort, waar door de kwaliteitsdieren in het ge vraagde gewicht de vorige weekse prijs nog haalden. Oudere stieren wa ren lager in prijs. Grasstiertjes wer den vrijwel prijshoudend verhandeld, tengevolge van de afname van een aantal Bossche stiertjes en de iets kor tere aanvoer. Kuiskalveren, zware soort even duurder, andere soorten vorige weekse prijzen. Vette kalveren kort aangevoerd, iets lagere prijzen. Nuchtere kalveren vrij grote aanvoer, eveneens lager in prijs. Varkens flau we handel voor de slacht met iets lagere notering voor het leven, be hoorlijk goede handel, flinke aanvoer goed soort en iets hoger in prijs. Op de schapenafdeling, dank zij de korte aanvoer, konden de prijzen zich goed handhaven. De paardenmarkt bij korte aanvoer, eveneens vrijwel prijshou dend. Voor het leven weinig of geen vraag. Al met al voor de handel niet geheel bevredigend, hoewel een best- soortig dier nog hoog in prijs was. Konstanz 274 (+2) Rheinfelden 215 (+6), Ottenheim 278 (+3), Straats burg 228 2), Maxau 408 (—6), Mannheim 256 (+3), Mainz 259 (+3), Bingen 185 (+6), Kaub 198 (+11), Trier 320 (+62), Koblenz 245 (+9), Keulen 218 (+6). Ruhrort 408 (+2), Lobith 1015 (+10), Nijmegen 788 12); Arnhem 818 (+9), Eefde IJs- sel 324 (+16), Deventer 226 (+18), Monsin 5550 (onv.), Visé 5064 26) Borgharen 4039 (—56), Belfield 1210 (onv.), Grave beneden de sluis 526 (+14).

de Stem | 1960 | | pagina 15