1 Ondanks begrotingstekort in toekomst vertrouwen Drama te Deurne rechtbank voor Nieuwjaarsrede burgemeester van wnd. te Axel Stadhuisbouw nog op één stagneert punt Grenswijziging Hulst -St. Jansteen onbillijk N.V. Jan Hendrikx Woningbehoefte blijft AR Vlissingen geeft garantie aan stichting Eurosport Uitbreidingsplan Biervliet gewijzigd vastgesteld HOEST UW KIND...? H''i It. idscn iger *Jk weet het niet meer Opgepast Valse campagne Smokkel van 800 kg boter voorkomen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 JANUARI 1960 J STERDAM )A a§ Burgemeester Kol ff van Vlissingen Stadhuisplannen werkt snel en veilig Vespaclub opgericht te Oostburg MECUIft Burgemeester mr. J. M. Reuser Bromfietser te N. en St. Joosland geschept Twee uren in besloten zitting K. v. K. vergadert m Ter neuzen Audiëntie Onderwijs Aankopen en verkopen Speciale aanbieding KARPETTEN Televi sie Hoofdzakelijk particuliere bouw Radi Terugblik n rap [FUGE volkomen tte was in rijkdroog IFUGE •oef bij 21 EN 361 anstaande nieu- g trok de han- ies gisteren we- mgstelling. Na ning kreeg het waardoor de en beneden die zen kwamen te e internationale KU en Philips ;ndig. De arbi- tot zaken te ras eerder aan beroepshandel jdig. •den noteerden geringe koers was zeer kalm. 27/1*60 28T60 96 3/4 96 1/2 9111/16 911/2 510 803 789 1 2 766 3 4 163,70 162 1/4 338 1/2 671 509 3/8 796 792 765 1/4 163,05 161 3/4 338 682 ERSEN >NDVERKEER Kon. Olie 161.50 793 g.l.Uni- ïje 7.30 uur: Goe- Monica Dostal. ;n bedrijfsorgani- uur: Film Her- dlit ihr ewig leben Begrotingszitting ïia 8 uur: Speel- ■lijke bocht. Les Tricheurs. aatste stormloop. )e Burclit 7 uur: gilde. I De Zwaan: Uit- vereniging. fé Hoornick: Uit- Iwburg 8 uur: Van •n nieuws. Electro om der gehange- Pays Bas 10 uur: bouwbond NCB. en zijn vijanden, aat 8 uur: Bijeen- spreker W. As- ntehuis 7.30 uur: mpia 8 uur: jan- ïn :ht 8 uur: Duin uur: Hunde wolit Krijger 8 uur: ibra 7 en 9 uur: 7 en 9 uur: De certgebouw 8 uur: iwburg 8 uur: Van een nieuws. Elec- boom der gehan- ier: Muziek- en 1 De Zwaan: Uit- ivereniging. ïigingsgebouw: De 7.45 uur: Santa >uw 8 uur: Met de twat 6 uur: Prijs- deboom: Konings- n 6.30 en 9 uur: Joseph Schmidt, an Dijk 7.30 uur: yrmpia 8 uur: Vuur Tarzan en zijn ouw 8 uur: Aan- Vlaamse Opera, De gunstige vooruitzichten voor de verwezenlijking van het Sloe-plan en de belang rijke order die de Kon. Mij. De Schelde vorige week wist te boeken zullen ondanks een aanzienlijk begrotingstekort Vlissinge met vertrouwen de toekomst dpen zien, aldus bur gemeester Kolff tijdens zijn donderdagavond uitgesproken nieuwjaarsrede. Sprekend over de verontrustende bevolkingsafname merkte burgemees ter Kolff op, dat dit voornamelijk te wijten is aan de verminderde tewerk stelling van personeel in de scheeps- bouwindustrie, terwijl het steeds kleiner aantal nieuwbouwwoningen van 606 in 1956 tot 196 in 1959 mede de oorzaak zal zn. Momenteel telt de gemeente nog 915 woningzoeken den. De afname van de bevolking brengt ook financiële consequenties mede die de inkomsten ongunstig be ïnvloeden. Voor de naaste toekomst geeft dit dan ook reden tot grote waakzaam heid, zelfs tot bezorgdheid. De ver dere toekomst echter geeft reden tot optimisme, daar de ontwikkeling van het Zuid-Sloe in een gunstig sta dium is gekomen. Vooral op twee punten achtte bur gemeester Kolff dit van groot be lang: namelk de grenswziging, waarbij de buitendijks liggende gron den bij de gemeente Vlissingen zullen worden gevoegd en de wegverbin ding door het Zuid-Sloe. Het niet aanleggen van een vaste oververbin- ding in de Westerschelde zal tot ge volg hebben dat het Zeeuwse wegen net uitmondt op de veerverbinding VlissingenBreskens. Grenswijziging per 1 januari 1961 met Koudekerke zal de gemeente in staat stellen een aanvang te maken met de uitvoering van het plan Pau wenburg. Hiervoor werden reeds ver scheidene gronden aangekocht. Sprekend over het nieuw te bouwen stadhuis zei burgemeester Kolff dat de minister nog steeds de vraag in overweging houdt of by uitvoering van het bouwplan van overspanning van de arbeidsmarkt in het bouw bedrijf sprake zou zijn. Dit is het enige punt dat uitvoering van de nieuwbouwplannen in de weg staat. De exploitatie van Hotel Britannia niemde de burgemeester veel gun stiger dan in 1958. De uitbreiding vordert "gestadig zodat men in mei het aanzienlijk vergrote hotel in ge bruik hoopt te kunnen nemen. Plannen voor de bouw van een hogere technische school verke ren in een vergevorderd stadium. Bij de B.B. zijn momenteel 833 vrij willigers aangesloten. De criminaliteit toonde in het af gelopen jaar een vrij gunstig beeld, doordat het aantal misdrijven be langrijk daalde. Het aantal misdrij ven door jeugdigen nam met 47 procent af. De baldadigheid blijft echter veel zorg wekken. De maritieme bedrijvigheid rond Vlissingen laat voor wat betreft de N.V. Haven van Vlissingen een steeds •gunstiger beeld zien. De PAM - tankercleaning begint enigermate op gang te komen. De malaise in de scheepvaart had voor de Mij. De Schelde tot gevolg, dat geen nieuwe orders werden ontvan gen. Een. belangrijke opdracht van nieuwbouwschepen, die vorige week werd verworven, zal ook de bestuurs taak gunstig beïnvloeden. In een bijeenkomst van motorrij ders die in het hotel-café „Victory" te Oostburg werd gehouden is met algemene stemmen besloten tot op richting van oen Vespa-elub voor west-Zeeuwsch-Vlaanderen. De nieuw opgerichte club zal on der de naam Vespa-club „Oostburg" ingeschreven worden bij het hoofd bestuur van de Vespaclub „Hol land". Tot voorzitter werd gekozen de heer C.L.F. Slot te Oostburg, tot se cretaris de heer H. den Hamer even eens te Oostburg en tot penning meester J. Snoep uit Groede. De gemeente Vlissingen verleent der (KVP), Bikker (CH), Joustra (Advertentie) (Advertentie) 6 poeders maar ook in een JyrBiac Aastf: JJlflSlEOIflEEK (mcfl i G ilGK K6P zonder prijsverhoging, vraag uw drogist. MEENK'S POEDj^ helpen! Er zijn Meenk's Poeders»» hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep.^^rrhee. influenza, rheumatiek. koortsipeid bij gevatte kou. periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er znn rht perio< in et leen hïndi^b prasnc kmgb r f>ok m TtlEEK (Van onze verslaggever) In dc eerste raadszitting van dit jaar in St.-Jansteen heeft burge meester mr. J. I. M. Reuser in zijn openingsrede een duidelijke schets gegeven van de stand van zaken in zijn gemeente. Voor de toekomst nieende burgemeester Reuser, dat samenwerking op het eigen territoir meer dan ooit nodig is. In dat ver band noemde hij het verheugend, dat een streekontwikkelingseommissie voor oost-Zeeuwscli-Vlaanderen, waarin tien gemeenten in het land van Ilulst samenwerken, is ontstaan. „Niettemin", zo merkte hij voorts op, „moeten wij ook ten aanzien van de zelfstandigheid van onze eigen gemeente waakzaam blijven. De grenswijzigingsprocedure is nog niet beëindigd en wij mogen dus niet rus ten, doch moeten paraat blijven om alle betrokken instanties de onbil lijkheid en de onredelijkheid van de ze grenswijziging duidelijk te maken opdat het recht moge zegevieren' In zijn terugblik op het voorbije jaar merkte de burgemeester over de werkgelegenheid op, dat met na me in de textielsector een beduiden- I de opleving is opgetreden. De situa tie in de vlasnijverheid is daarente gen slechts licht verbeterd. Ook in 1959 hebben opnieuw enkele kleine vlassers hun bedrijven moeten staken. Na een contact van het ge meentebestuur in samenwerking met de andere vlasgemeenten en de betrokken organisaties met het de partement van sociale zaken zijn tot dusver een viertal vlassers in aan merking gekomen voor de toepassing (Vervolg van pagina 1) De president, mr. J. Huizinga, stel de vast, dat verdachte 12 glazen bier had gedronken, voordat hij in de door hem gehuurde wagen stapte. „Ik reed met oen snelheid van 60 a 70 km. Ik ging op het bewuste moment links rijden omdat ik meende dat er iets was.' Hij kon niet aannemelijk maken dat er inderdaad „iets" was geweest. „Ik weet niet of ik na de eerste botsing iets gedaan heb om de wagen te stoppen. Ik begreep wel dat er iets ernstigs gebeurd moest zijn". „Niettemin reed u door", al dus de president, „naar uw kost huis". Verdachte had niet gemerkt dat er een koplamp niet meer brand de. „Ik leid uit dit alles af dat u niet zo best bij kennis was toen u deze rit maakte", aldus de president, „waar aan schrijft u dat toe?" „Aan het teveel prakkizeren. Er zat me van alles dwars". „U dronk 12 glazen bier en u kroop achter het stuur en wilt u beweren, dat u tengevolge daarvan niets hebt bespeurd van een beneveling? Dan kunt u nu gaan zitten". Groot schuldbesef „Ik wil aanvangen", zo begon mr. J. Moons zijn requisitoir, „met uiting te geven aan mijn diep leedwezen "i u?e*ouders en verwanten van de slachtoffers. Ik weet dat verdachte j 8eheel aansluiten. Er aaJ31J •m een groot schuldbesef rpÏÏ!ez'S en hij betreurt diep en op- aohff gebeurde". De officier tuier op, &rond van de diverse ge- rl ^fnverkiaringen bewezen dat ver- 7iphf- ,ho°8st roekeloos en onvoor- hr i eft gereden en evenzeer dat vu# er invloed van drank was. u/al Hur naEet gebruik van drank was m Zljn bloed nog 1 pro mille al cohol aanwezig. Ten aanzien van de tweede tenlastelegging: het doorrij den is verdachte zich bewust geweest van zijn handelwijze. „Het moet een huiveringwek kende gedachte zijn te weten dat men drie jonge meisjes, die alles van het leven nog hadden te ver wachten uit iet leven heeft weg gerukt zonder enige vorm van aanleiding. Dit geval heeft dan ook in heel Nederland en zelfs in het buitenland de aandacht ge trokken. Het gebeuren is mede te wijten aan drankmisbruik, dat in verdachtes leven een te grote plaats innam". Mr. Moons ging daarna 111 op de omstandigheden van verdachte waar bij men telkens stuit op zijn een zaamheid. Hij was een uitgestotene uit de dorpsgemeenschap, omdat zijn ouders, van wie hij zich overigens had losgemaakt, tot dc sekte der Je hovagetuigen behoorden. Hij zocht vergetelheid in cafés. Mr. Moons re- quireerde tenslotte 3 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en voor 10 jaar ontzegging van het besturen van een motorvoertuig. Mede schuldig Zeer uitvoerig schetste de raads man, mr. Kurstjens, na eveneens na mens verdachte zijn medeleven te hebben betuigd aan de nabestaan den, het ongelukkige leven van ver dachte Jo B. „Geestelijk en maat schappelijk was deze jongen zonder enige houvast. De gemeenschap had hem uitgestoten en stak hem nim mer een hand toe. De gemeenschap is mede schuldig aan wat hier is ge beurd op die noodlottige avond. Om toch enig contact met de gemeen schap te zoeken bezocht hij te vaak cafés. Teleurstellingen, die grote in druk op verdachte maakten op de bewuste dag, waren oorzaak dat hij met een auto naar Vlierden reed en er een café bezocht. Zijn geestestoe stand en het gebruik van drank zijn de combinatie, die een vreselijk ge volg heeft gehad". De raadsman trok in twijfel of het ongeval alleen te wijten is geweest aan drankmis bruik. Hij vroeg ernstig rekening te houden met de psychische toestand van zijn cliënt. Uitspraak over 14 dagen. van de z.g. „kleine zelfstandigen regeling". Over de werkgelegenheid deelde de burgemeester verder mee, dat in de beschuttende werkplaatsen in Hulst vorig jaar acht mindervaliden werden geplaatst. Tegen het einde van het afgelopen jaar werd een aanvang gemaakt met de bouw van twaalf woningwetwonin gen in Heikant. Er kwamen vorig jaar zestien particuliere woningen gereed. Met de bouw van zeven hui zen is een begin gemaakt. Het branweerkorps kreeg alle hul de. Het moest dertien maal uitruk ken. Ook de politie: „voortreffelijk". De bouw van een nieuw postbureau voor de rijkspolitie met twee dienst woningen langs de Burgemeester IJsebaertstraat wordt tegemoet ge zien. De nieuwe verlichting langs de rijksweg op Kapellebrug is vrijwel gereed gekomen. De nieuwe verlich ting in Heikant is ook klaar. Onder het hoofdstuk volksgezond heid deelde de burgemeester mee, dat een spoedige verbetering van de outillage van het badhuis (verwar ming en ventilatie) noodzakelijk is Ter hoogte van café De Rode Leeuw te Nw. en St.-Joosland heeft zich gis terenavond omstreeks 6.30 uur een ernstig verkeersongeluk voorgedaan. De 50-jarige kapper M. uit Souburg stak per bromfiets de rijweg (Goes- Middelburg) over en werd geschept door een luxeauto van V. uit Goes die in de richting Middelburg reed. De heer M. werd ongeveer dertig meter meegesleurd en bleef zwaarge wond op de weg liggen. Dokter Brons verleende eerste hulp en constateerde een schedelverwonding. De inzittenden van de luxeauto werden door de glas scherven gewond, maar konden na eerste hulp naar huis terugkeren. De toestand van de heer M. is ern stig. de Stichting Eurosport een garantie- bijdrage in de kosten van de organi satie van de Ronde van Nederland 1960. Dit besloot gisteravond de raad na de nieuwjaarsrede van burgemees ter mr. B Kolff. De r.-k. woning bouwvereniging St. Willibrord krygt 3200 gulden voor het aanschaffen en plaatsen van geisers. De raad ging ermee akkoord dat de gemeente garant bleef voor leningen van ©en Vlissiiïgse bank aan twee vissers voor de aanschaf van nieuwe schepen. De voorwaarde is dat de ge meente recht heeft van eerste hypo theek op het nieuwe vaartuig inclu sief motor enzovoort. De heren Va- De gemeenteraad van Biervliet heeft het gemeentelijk uitbreidings plan, dat door ir. P. J. 't Hooft uit Goes werd ontworpen, vastgesteld, maar eerst nadat daarin een wijzi ging was aangebracht. Die vaststel ling door de raad had overigens nogal wat voeten in aarde- De raad discussieerde er heftig over. Men vergaderde er nog twee uren achter gesloten deuren over. En zelfs werd het voorstel van b. en w. tot vast stelling van het uitbreidingsplan met vier tegen drie stemmen verworpen. Toch is het uitbreidingsplan nu vastgesteld. Na tenslotte nog enige heftige discussies tussen de voorzit ter enerzijds en de heren Ceelaert en Verplanke anderzijds betreffende het al of niet opnemen in het uitbrei dingsplan van de in de Elisabeth- polder geprojecteerde nieuwe alge mene begraafplaats stelde de heer Verplanke tenslotte voor het uitbrei dingsplan vast te stellen zoals dat door b. en w. was voorgesteld, ech ter met opheffing van het bouw- verbod op de grond van de heer A. de Smet. Met vijf stemmen vóór en die van de beide wethouders tegen werd dit voorstel aangenomen. De aanvankelijke discussies over dit uitbreidingsplan, dat reeds ter visie heeft gelegen, vonden oorzaak in het bezwaar van garagehouder K. Bos, dat in de omgeving van het nieuwe benzine-station aan de pro vinciale weg geen woning mocht worden gebouwd en in het bezwaar van dc landbouwer A. de Smet tegen het feit, dat op zijn gronden even ten zuiden van de kom van het dorp en grenzend aan de provinciale weg een bouwverbod zou rusten. Tege moetkomen aan de wensen van de heer de Smet achtte de stedebouw- kundige niet mogelijk. Ten aanzien van de bezwaren van de heer Bos had hij geadviseerd aan zijn wens tegemoet te komen. Het college van b. en w. hadden dit ad vies overgenomen en stelde de raad voor het uitbreidingsplan dienover eenkomstig vast te stellen. De heer de Smet, die plannen heeft om een hangar met woning te bouwen, wil dat ook wel in de Elisa- bethpolder doen, zo had hij voorts het college meegedeeld, maar dan zou de gemeente de kosten van aan sluiting op de waterleiding en op het elektriciteitsnet moeten vergoe den plus de kosten van inzaai van 2 hectare weiland. B. en w. stelden voor slechts de meerdere kosten te vergoeden in dat geval. (Advertentie) Talm niet langer, grijp dadelijk Na een discussie van twee uren in besloten zitting verklaarde de heer J. Verplanke zijn stem niet te kun nen geven aan het voorstel van b. en w„ omdat hij de te vergoeden kosten te hoog achtte. De heren B. Ceelaert, A. Dijk en A. Klaeyssen stemden met de heer Verplanke te gen, Zoals hierboven reeds geschetst werd het gewijzigd uitbreidingsplan later toch vastgesteld. De dertigste algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gehouden op woensdag 3 fe bruari a.s. in hotel „Rotterdam" te Terneuzen. In deze vergadering wordt tegemoet gezien de jaarrede van de voorzitter, ir. C. A. L. Horstmann, de verkiezing van een voorzitter en onder-voorzitter en de benoeming van een Commissie Winkelsluitings wet Z.H. Exc. de bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op zon dag 31 januari en dinsdag 2 en woensdag 3 februari 1960. (Advertentie) (PvdA) en Oosterhuis (WD wezen op de consequenties: Een verdere verbetering van de outillage van de Vlissingse visserij. Een restant van het aan de woning bouwvereniging Gemeenschappelijk Belang in 1957 verleende bouw- en grondvoorschot werd kwijtgescholden. Het gaat om een lening ter financie ring van de stichtingskosten van 65 woningwetwoningen op een terrein in de Tuinstad. De onderwijsvoorstellen gingen zon der rumoer onder de hamer door. De vereniging voor christelijk kleu teronderwijs krijgt een krediet van 4000 gulden voor de inrichting van een klas van de Kon. Emmakleuter- school aan de Meindert Hobbemalaan. De Juliana van Stolbergschool krijgt een grotere speelplaats, waarmee een bedrag is gemoeid van f 6.000. Het voorstel de verenigin-g voor christelijk ulo-onderwijs f 6184,31, als extra-vergoeding over het tijdvak 19481952 te geven werd op advies van H. van Rooyen (CH) terugge nomen. Zijn fiat gaf de raad aan voorstel len ■gronden aan te kopen in plan Paauwenburg en in plan West. Even eens aan het voorstel een stuk bouw land aan te kopen aan de Langeleen- weg. Het pand Spuistraat 17 en de grond van Molenstraat 11 werden, evenals een gedeelte van het perceel Kleine Kerkstraat 17 ook aangekocht. In plan West verkoopt de gemeente aan het n.v. bouwfonds Nederlandse gemeenten te Assen bouwgrond voor f 9512.— De heren J. Oudes en W. Kaiser kregen optie op bouwgrond aan de Hogeweg. Een bedrag van f 2000,trok de raad uit voor voorzieningen aan het pand Bakkersdorplaan 15, dit vla de gemeente aan de gemeentesecretaris verhuurd zal worden. Het pand Spui straat 54 werd eveneens aangekocht, terwijl men f 300,uittrok voor de nodige voorzieningen. Toestemming gaf de raad tenslotte grond te verkopen aan de Hogeweg aan de heer G. Polderman, tussen de Oude Markt en de Noordstraat straat aan de fa. H. H. de Klerk en Zn„ en aan de Willem Klooslaan aan de stichting pensioenfonds voor het beambtenpersoneel van de N.V. Kon. Mij. De Schelde. 200 STUKS 30 PROCENT KORTING BOSCHSTRAAT 1 BREDA Nadat mr. G.B.J. Hiltermann van avond van half 9 tot 8.40 uur „De toestand in de wereld" onder de loep heeft genomen, presenteert de Avro tot bijna half 10 een programma van uit de Singerconcertzaal te Laren, getiteld „Divertissement", samenge steld door Albert Mol. Aan deze uit zending werken mee Fien de la Mar, Ingrid Valerius, Dany Colletin, Alexandra van Rhyn, Martin Schee pers, Kris v.d. Velden, Peter van Muyden, Johnny Ruwes en Albert Mol zelf. De muziek is van Enrico Neckheim, de choreografie van Ivo inBestrijd kinderhoest met Cramèr. Na dit programma volgt een film intermezzo van 10 minuten. Om 9.35 uur begint de Avro met een nieuwe uitzeyding van de „Perry Como-show", waarin de gastheer de zangeres Kay Starr ontvangt, de dan ser Peter Gennaro en zijn partner KINDER HONING SIROOP^ In de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar hield waarnamend bur gemeester A. J. M. Kesbeke de gebruikelijke nieuwjaarsrede. Als belangrijk ste gbeurtenis noemde hij het met ziekenverlof zenden van burgemeester van Oeveren op 9 september j.l. Hij wenste hierop niet nader in te gaan, aangeizen noeh de wethouders, noch de raad met deze aangelegenheid iets te maken hebben gehad. Dc heer A. v. d. Lee werd naar aanleiding van dit feit benoemd tot tijdelijk wethouder. De woningbehoefte bleek ook te Axel nog steeds te bestaan. De heer Kesbeke wees er op, dat per 31 de cember 1959 198 woningzoekenden stonden ingeschreven weliswaar een vermindering van 60 t.a.v. het vorig jaar maar dat de verlaging te danken was aan een afvoering van oude inschrijvingen, die niet voor realisering in aanmerking konden komen. De heer Kesbeke gaf in zijn rede een specificatie van de gegadigden: 30 wegens ongewenste samenwoning, 35 wegens voorgenomen huwelijk, 68 wegens voorgenomen vestiging en 65 wegens gewenste woningruil. Bovendien bestaat er wegens sa nering Oude Wijk behoefte aan 76 vervangende woningen. Breder beschouwd zou volgens spre ker aan dit aantal nog een zeer groot aantal moeten worden toege voegd wegens slechte woningtoestan den, waaronder een dertigtal krot woningen. Alzo gezien, meende de heer Kes beke over ruim 300 woningen te moeten beschikken, om in de nor male vraag te kunnen voorzien. Bij dit alles zeide hij dus niet te hebben gerekend de behoefte wegens industrievestiging of het aantrekken van industrieën. De bouw van nieuwe woningen be perkte zich in 1959 hoofdzakelijk tot de particuliere bouw. Er werden voor deze bouw totaal 77 vergunnin gen afgegeven. Bejaarden Het bejaardenprobleem bleek ook de volle aandacht van het gemeente bestuur te hebben. De voorzitter zei- de te streven naar een goede en te verwezenlijken oplossing. Het is ech ter nog steeds wachten op de toe kenning van een speciaal bouwvolu me. Ook de behoefte aan grote gezins woningen werd onder de aandacht van de provinciale autoriteiten ge- bracht. Het onderwijs, sport en toe risme, de reorganisatie der financi ële administratie, alsmede de activi teiten van de middenstand liet hij verder nog de revue passeren. In zijn nieuwjaarsrede besteedde hij ook aandacht aan de voorgenomen ves tiging van een nieuwe industrie op de Axelse vlakte, welke vestiging dcor berichten in verschillende bla den wel speciaal op de voorgrond is getreden. Hij wees er op, dat de streekbladen hierin het enig juiste beeld hebben gegeven. Wat hier over in de landelijke bladen werd gepubliceerd, noemde hij vaak vol komen uit de lucht gegrepen. Wat de toekomst betrof, meende de heer Kesbeke, dat een nauwe samenwer king tussen de gemeenten in de Ka naalzone van het allergrootste be lang is. Hij dacht hierbij aan de afvalwa terleiding van Sas van Gent naar Terneuzen, waar ook Axel op zal kunnen aansluiten. De vernieuwing van straten en pleinen zal te Axel met kracht ter hand worden geno men, evenals de voltooiing der ver lichting. De aanleg van een vlieg veld in Zeeuwsch-Vlaanderen is in een actueel stadium gekomen. Een tweemaal daagse retourvlucht Zeeuwsch-Vlaanderen-Rotterdam zal misschien in 1960 kunnen beginnen. In zijn geheel genomen meende de waarnemend burgemeester, dat er genoeg perspectieven zijn om met vertrouwen de toekomst tegemoet te zien. Wel zal het uiterste worden ge vergd, om de vele problemen tot een goede oplossing te brengen. Wisa Dorso. Op speciaal verzoek van de teenagers is ook Paul Anka van de partij. Onder meer staan op het programma liedjes van vroeger en nu zoals „The sound of music", „Around the world", „Black moonlight", „No- body's Bizness", „It's time to cry" en „Try a little tenderness". België: De Vlaamse televisie be gint met een spel dat „De huwe lijksadvertentie" heet. Daarna wordt vanaf ongeveer half 10 van de Duitse tv een reportage overgenomen van de ijshockeywedstrijd Duitsland- Tsjecho-Slowakije. Besloten wordt met de filmrubriek. io Het serie-hoorspel „Avondrust" maakt deel uit van het vrij zware NCRV-avondprogramma. In dit spel worden de belevenissen van oudere mensen in een tehuis op de voet ge volgd. Tijdens de opnamen werden ook echte gesprekken vastgelegd in dit spel, dat door Aart Romeyn is geschreven. Via de Vara kan men vanaf 9 uur luisteren naar The Eerdmans quiz „Je neemt er wat van mee". Me vrouw v.d. Reyden kan op 500 gul den komen met haar kennis van le ven en werken van Simon Vestdijk. De toneelgroep Theater heeft gister avond een van Ibsens bekendste maar ook moeilijkste dramatische produk- ties: „De vrouw van de zee" onder regie van Wim Bary een voortreffe lijke vertolking gegeven. Het zal de kijkers in het begin van het spel niet gemakkelijk geweest zijn zich de stijl en de probleemstelling van de grote Noorse auteur eigen te maken. Ele menten als spanning en verrassing, die latere schrijvers zorgvuldig toe passen om tot de climax te geraken, ontbreken bij hem volkomen. Het zijn slechts zorgvuldig uitgebalanceerde teksten, maar vooral gelaatsuitdruk kingen waarmee hij personen en si tuaties schetst. Op de beeldbuis kwa men die laatste volledig tot hun recht. Dat gold in het bijzonder de fysiono mie van Elise Hoomans, wier weer gave van de naar de zee verlangende vrouw Ellida wellicht te veel waan zingedachten opriep maar overigens een hoofdrolverplanking werd, die ver boven het t.v.-toneeigemiddelde bleef. Weliswaar had zij, evenals de andere medewerkenden een aanloopperiode nodig om in de Noorse stemmingssfeer te geraken, maar daarna vervlocht zij zich geheel met de figuur van de vrouw, die onrust heeft op de grens van twee verlangens. Richard Flink was een correct tegenspeler: niet groots, maar van voldoende gehalte om Elise Hoomans tot een indrukwek kende vertolking te inspireren. Enke le tekstversprekingen deden aan de gehele opvoering weinig afbreuk. Dat Wim Bary met een minimum aan de cors en met ragfijn camerawerk de sfeer van wijsheid en ruimte kon op roepen, herinnerde ons eraan, dat de KRO in hem een voortreffelijk t.v.- regisseur gaat verliezen. LIET is prettig nieuws, dat de on- derhandelingen in het vervoers bedrijf er nu zo goed voorstaan. De kern van de zaak, waarover we gis teren schreven, is weer het hoofd punt geworden. Alle onderhande lende partijen begrijpen trouwens wel, dat een mislukking van het nieuwe gesprek tot de onmogelijk heden moet behoren. De hele geschiedenis stemt intus sen wel tot nadenken. Allereerst heeft men nu weer eens gezien, hoe levensgevaarlijk het is, zulke loon onderhandelingen zo lang slepende te houden. Daardoor ontstaat het gevaar van een verwijdering tussen de vakbondsleiders en de vakbonds leden, die zich hier zo duidelijk openbaarde. En daaraan zit een an der gevaar vastgeknoopt, het ge vaar namelijk, dat subversieve ele menten hun troebel spel trachten te spelen. Het conflict in Brabant werd al begeleid door schriftelijke propaganda van een groepje, dat zich Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties noemt en dat iets met de oude EVC te maken heeft. Zulk een organisatie betekent op zich natuurlijk niets, maar als de gemoederen verhit raken, tracht ze de sympathie te winnen. Daar om: uitgekeken en opgepast! J~)E Westduitse minister voor het vluchtelingenwezen, Oberlander, en dr. Otto Dibelius, bisschop van het evangelisch kerkdistrict Berlijn- Brandenbung, zijn het mikpunt van hevige communistische aanvallen. Oberlander wordt aangewreven, dat hij in 1941 als aanvoerder van een Duitse groep in Lemberg schuldig is aan de uitmoording van een groot aantal Oekraïners, dr. Dibelius werpt men voor de voeten, dat liij in 1933-'37 anti-joodse artikelen heeft geschreven. Het geval van de moordpartij in Lemberg is momen teel in onderzoek bij een commis|ie, samengesteld op verzoek van ,de Internationale V erzetsorganisatie. Dr. Dibelius kon zijn uitlatingen niet ontkennen, maar hij kon dok aantonen, dat hij hevig in verzet is geweest tegen de nazi-machtheb bers. Aan deze persoonlijke gevallen worden echter meer algemene vra gen vastgeknoopt: Zitten er nog niet te veel ex-nazi's op leidende posten in West-Duitsland? Moet; er geen grondige zuivering plaatshéb ben? Men kan hier de wedervraag stellen: Zou het mogelijk zijn in West-Duitsland een overheidsappa raat en een bedrijfsleven opte bouwen alleen maar uit mensen, die in de Hitler-tijd in het onder gronds verzet waren gegaan? De nazi-partij had zo zeer beslag ge legd op het hele leven, dat buiten de directe verzetslieden niemand er aan ontkwam op een of andere ma nier iets met die partij te maken te hebben. Men kan die niet allen buitensluiten. Buitengesloten moe ten echter wel zijn en blijven dege nen. die rechtstreeks hebben deel genomen aan de misdadige praktij ken van de Hitler-bende. Daarvoor hebben dan ook gediend de zuive- rings- en denazificatie-instanties. Het communistische Oost-Duitsland bewijst het trouwens, hoe daar ook de ex-nazi's ruim vertegenwoordigd zijn in overheidsdienst. Het comité van „vrije juristen" heeft een inte ressant boekje uitgegeven, dat een lange lijst bevat van allemaal ex- nazi's, die nu als hoge ambtenaar, hoogleraar, vakbondsfunctionaris, drager van de Lenin-vredesprijs regisseur, journalist, rechter en wat al niet meer werkzaam zijn. Onder die mensen treffen we aan voor malige SA- en SS-leiders. een schrijver van Blut-und-Boden- romans, de leider van het Duitse radiowezen in Goebbels' ministerie, een ex-bewaker in het concentra tiekamp Sachsenhausen. een burge meester, die wegens fraude met be lastinggelden anderhalf jaar in de gevangenis heeft gezeten, enz. Deze mensen hoefden zich trou wens niet te bekeren van enige anti democratische gezindheid, om hun nieuwe functies te aanvaarden. Ze stapten van de ene dictatuur in de andere over. Dit boekje maakt intussen wel duidelijk, hoe vals de communis tische campagne is, welke West- Duitsland zwart maakt vanwege het aanstellen van ex-nazi's in be langrijke functies. Twee ambtenaren van de ambulante dienst Invoerrechten en Accijnzen uit Axel hebben omstreeks half ne gen in de avond in de Piersenpolder nabij Sluiskil een bestelauto en een luxe wagen in beslag genomen. De bestelwagen, die evenals de perso nenauto van een Nederlandse num merplaat was voorzien, bevatte on geveer 800 kilogram roomboter ter waarde van omstreeks 6.000. Kennelijk lag het in de bedoeling deze boter naar België te vervoeren. Op het moment dat men bezig was, de boter van de bestelwagen in de personenauto over te laden, grepen de douanemannen in. Degenen, die bij de auto's bezig waren, schrokken zo van de ambtelijke sommatie, dat zij het hazepad kozen en in het don kere polderland verdwenen. Omstreeks dezelfde tijd werd by de gemeentelijke politie van Terneuzen aangifte gedaan van de vermissing van een bestelauto door de heer J. P., boterhandeïaar uit Sluiskil. De wagen, die volgens hem op zijn erf had gestaan, bleek dezelfde te zijn, als die, welke in de Piersenpolder werd aangetroffen. De heer P. is ingesloten op verdenking valse aangifte te hebben gedaan en bij de smokkelzaak betrokken te zijn geweest.

de Stem | 1960 | | pagina 3