DELOUVRIER EN CHALLE WEG UIT ALGIERS Drie neer: vliegtuigen twee doden Autobestuurder meisjes dood reed drie 3 jaar eis Staking in Antwerpen Zeeuwen komen helpen Voldoende goedkope huizen gegarandeerd Gunstige wending in Algerijnse kwestie Loonwensen gaan in vervulling De Gaulle heeft leger weer onder controle Kasavoehoe (waar zit hij?) stelt extreme eis Twaalf glazen bier ARBEIDS- BENELUX INVENTUM 4950 Rede van De Gaulle voor Nederlandse T.V. Omdat hij een geweer had DAGBLAD VOOR Voorzitter St. Raphael Bewogen oproep Lagere temperaturen j Rampenfonds vergoedt persoonlijke schade „Onmiddellijk onafhankelijk" Motie ingetrokken Ambtenarensalarissen Uitnodiging aan minister Drama in Deurne voor de rechter Militair zwaar gewond Benzine op kachel Diepverslagen verdachte 100e JAARGANG No. 2327P Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koninffin en Vaderland VRIJDAG 29 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bü contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De bedrijfsgroep wegvervoer van de Nederl. katholieke bond van ver- vocrspersoneel ,,St.-Raphaël" heeft gisteren in zijn vergadering te Utrecht een resolutie aangenomen waarin de stakingen van de afgelo pen dagen „begrijpelijk, maar niet temin afkeurenswaardig" worden genoemd. De voorzitter, de heer W. J. Spit, verklaarde te verwachten dat de al gemene loonverlangens by het over leg van zaterdag a.s. misschien nog niet voor 100 procent, maar toch in ieder geval voor 90 procent gehono reerd zullen worden. Als dat niet zou gebeuren, zo zei hij, dan kan St.-Raphaël geen ver antwoordelijkheid accepteren voor de gevolgen die dit zou hebben. De loonverlangens komen neer op een tweeploegentoeslag van 6 pet., een verhoging der maand lonen voor jeugdigen met 6 pet., een verbetering der diplomatoe slagen voor chauffeurs, een toe slag voor het Bovagdiploma voor monteurs, een verhoging van de onregelmatigheidstoeslag voor werk dat voor 's morgens 6 uur en na 's avonds 10 uur wordt verricht, alsook voor werk op zaterdagmiddagen en zondagen en tenslotte een verhoging van de bijdrage aan het pensioenfonds. Rustig Aan het „autobussenfront" is het gisteren overal weer rustig geweest. Het personeel van enkele maatschap pijen dat staking overwoog, wacht nu af. De directeuren van de zestien dochterondernemingen van de N.S. hebben gezamenlijke besprekingen over de situatie gevoerd. (Van onze correspondent) Een staking te Antwerpen, waarbij o m. havenarbeiders betrokken zijn, dreigt het scheepvaartverkeer op de Wester-Schelde geheel tot stilstand te brengen. Donderdagavond reeds kregen de schepen opdracht op Vlis- singen-rede te ankeren om opstop pingen te voorkomen. De staking die voorlopig slechts 24 uur duurt, zal desondanks de scheepvaart ern stig stagneren. President De Gaulle heeft de regeringsafgevaardigde Delou- vrier en generaal Challe opdracht gegeven Algiers te verlaten. Beiden zijn uit de stad vertrokken, na zich in hartstochtelijke be woordingen tot de bewoners en in het bijzonder tot de ultra's te hebben gericht. Men neemt aan, dat hun de opdracht te vertrekken gegeven is, opdat de regering zonder bloot te staan aan enige druk, zal kun nen handelen. President De Gaulle zal, naar men verwacht, spoedig maatre gelen nemen. Hij is gedurende de afgelopen dagen veel sterker komen te staan. Challe en Delouvrier bezworen Al giers kalm te blijven. „Men moet ge hoorzamen aan De Gaulle. De der tiende mei mag niet herhaald wor den. We hebben geen De Gaulle in reserve", zei Delouvrier. Als ge De Gaulle verwerpt, zo ging hij verder, verliest ge uzelf. Algerië en ook Frankrijk. Generaal Challe zei, dat het leger geen „afscheidingsleger" kan zijn. „Gij vecht opdat Algerië Frans blijft", zei hij, doch oproepend tot gehoorzaamheid aan De Gaulle. Men meent, dat het leger het weliswaar met de pro-Franse wensen van de kolonisten in Algiers eens is, doch dat het evenzeer verlangt, dat De Gaulle aan de macht blyft. Hiermee is, zo menen waarnemers een keerpunt in de situatie geko men. Fiasco De roep om Massu is intussen in Algiers wel verstomd. Het is in de stad vrij rustig en clv tegenover eikaai staande strijders, aan beide kanten van de barricaden. onderhouden zich vriendschappelijk met elkaar. Velen verwachten nu, dat het niet meer tot een uitbarsting zal komen. Een betoging van de oudstrijders om de Mohammedanen achter hun vlag te krijgen, is op een groot fiasco uitge lopen. Men trok met luidsprekerwa gens door de Kasbah, de Mohammeda- nenwijk, maar slechts enkele tiental len, en dat waren nog de jongeren, sloten zich aan. Delouvrier moedigde de Moham medanen bij zijn afscheidstoespraak aan in optocht door de straten te gaan en te roepen ,,leve Do Gaulle". In Frankrijk krijgt De Gaulle steeds groter aanhang voor zijn doelbewuste politiek, die velen aanvankelijk wel erg gevaarlijk leek. Toen hij gisteren bij het Pa lais Royal aankwam, werd hij luid toegejuicht. De veranderende stemming demon streerde zich gisteren duidelijk op de Parijse beurs, waai de koersen zich opmerkelijk herstelden. Huiszoeking Gistermorgen heeft de politie in en rond Parijs en ook in andere plaatsen in Frankrijk huiszoekingen verricht bij rechtse extremisten. De rechtse af- PRINS BERNHARD zal vandaag, ln zijn kwaliteit van voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, een bezoek brengen aan het doo~ de watersnood getroffen gebied in Amsterdam-Noord. DE 25-JARIGE mevrouw G. Blauw- Azier uit Obdam (bij Alkmaar) heeft gisteren het leven geschonken aan echtpaar had al een dochtertje van drie jaar. in Suffolk zal het worripn kernkrachtstation ter wereld eawMt &enb?UWCL' Capaciteit: 650 me- gawatt. Kosten-, 65 miljoen pond ster- DETWentschebank N.V. zal over 1959, wanneer de eerstvolgende algl- mene vergadermg van aandeelhouders hiermee akkoord gaat. een dividend uitkeren van twaalf percent (in 195R- tien pet.) IN WEST-SUMATRA hebben bii zui veringsacties 34 „rebellen" het leven verloren. Twee werden er gewond en dertien gevangen genomen. ZES scheepswerven van Bethlehem Steel aan de oostkust van de V.S. zijn door een staking getroffen. 16.000 ar beiders zetten aldus kracht bij aan hun eis voor een nieuw arbeidscon tract. TE HAARLEM is gisteren op 90-jarige leeftijd overleden de schrijfster Anna van Gogh-Kaulbach. j Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt J gisterenavond 23.15 uur: Veel bewolking met tijdelijk cnl- gp regelt. Matige tot krachtige, 5 aan de kust tijdelijk stormach- l tige wind, ruimend van zuidwest 1 naar west tot noord. Verwachting van het Belgisch I weerkundig instituut: Tijdelijk betrokken lucht met re- gen. Sneeuwvlagen niet uitgeslo- J ten. Vandaag: Zon onder 17.21 uur. J Maan onder 19.18 uur. J Morgen: Zon op 8.26 uur. Maan op 9.19 uur, j gevaardigde Jean le Pen werd gear resteerd, toen hij zich verzette tegen nazoekingen in zijn huis. In Algerië is gisteren ook de stren ge censuur opgeheven. De N.T.S. zal hedenavond de rede van president De Gaulle tot het Franse volk, rechtstreeks overnemen van de Franse tele visie. Deze overneming begint om acht uur. Tevoren zal mr. G. A. B. Hilterman een inleiding houden. Na de toespraak van pre sident De Gaulle zal dezelfde spreker een samenvatting van deze toespraak geven. (Van onze parlementaire correspondent) In antwoord op vragen van de he ren Koersen (KVP) en Den Uyl (P vdA) heeft minister Toxopeus gezegd dat de persoonlijke en bedrijfsschade voor particulieren in het ondergelo pen tuindorp Oostzaan bij Amsterdam door Nationaal Rampenfonds zal wor den vergoed. De andere kosten bijvoorbeeld het herstel van straten, riolen e.d. zullen op de eerste plaats door de gemeente Amsterdam moeten worden gedragen omdat het Amsterdams terrein is. De minister vond het onjuist als het rijk zich zou gaan bemoeien met zaken waarvoor de gemeente Amsterdam op de eerste plaats verantwoordelijk is. Dat neemt natuurlijk niet weg, zo maakte de minister duidelijk, dat het bereid is, de gemeente bij te staan als dat nodig mocht zijn. De samenwer king met het gemeentebestuur voor de hulpverlening is uitstekend, zei de minister ook gisteren weer in de Tweede Kamer. Het „kartel van de Kongolese nationalistische partijen" heeft gisteren op de ronde-tafelconfe rentie in Brussel bij de aanvaar ding van 30 juni als datum voor de overdracht van de soeverei niteit de voorwaarde gesteld, dat de onafhankelijkheid „volle dig en zonder enige beperking" zal zijn. Ook wordt geëist, dat de conferentie die zich thans bezig houdt met de structuur van het nieuwe Kongo onmiddellijk zal overgaan tot de or ganisatie van de verkiezingen, die aan de vorming van een Kongolese re gering vooraf zullen, gaan. Als garan tie dat dit op democratische wijze zal geschieden, spraken de Kongolese na tionalistische leiders de eis uit, dat tijdens de overgangsperiode Kongole zen bij het Belgische bestuur in de Kongo zullen worden ingeschakeld. Minister De Schrijver heeft in een toespraak verklaard, dat het voorlo pige Kongolese parlement en de voorlopige Kongolese regering op dertig juni in werking zullen treden en dat op die datum zal worden be gonnen aan het opstellen van een grondwet, maar dat op die datum nog geen overeenstemming zal zijn bereikt over alle vraagstukken be treffende de gezagsbevoegdheid en dat daarom een Belgisch-Kongolese commissie zal worden ingesteld, die tot taak krijgt deze problemen op te lossen. Dit betekent dat, in de ogen der Belgische regering, de soevereine rechten over de Kongo dertig juni (nog) niet aan de Kongolezen zullen worden overgedragen. In een brief aan de ronde-tafel- conferentie heeft de nationalistische Gisteren is op het Centraal Station in Amsterdam een schoonmaakploeg voor Tuindorp-Oostzaan aangeko men, die samengesteld is uit ge meentewerklieden van vrijwel alle gemeenten op Schouwen-Dxdveland. Alle kosten, die uit deze hulp voort vloeien, zijn voor de gezamenlijke rekening van de gemeenten op Schouwen-Duiv eland. leider Kasavoeboe gisteren de volgen de eisen gesteld: Onmiddellijke er onvoorwaardelijke overdracht van de soevereiniteit; De vorming van een voorlopige Kongolese regering, waaraan de voor bereiding van de verkiezingen in Kon go dient te worden opgedragen. Het is nog steeds niet met zeker heid bekend, waar Kasavoeboe zich bevindt. Volgens geruchten in conferentie kringen zou hij niet in Parijs zijn, maar zich nog steeds in de Belgi sche hoofdstad bevinden. Kasavoeboe kondigt vanuit zijn on bekende schuilplaats aan, elke ver kiezing in de Kongo te zullen boy cotten, die door het Belgische bestuur zal worden georganiseerd. Gisteren zijn drie vliegtuigen neergestort: één bij Eindhoven één in de Noordzee en één bij Enschedé. De piloot van het toestel, dat bij Eindho ven neerstortte, een Belg, ver loor het leven. De man, die in de Noordzee dook, een Neder lander, werd gered. Bij Eindhoven Het ongeluk bij Eindhoven betrof een Belgische Thunderstreak, die gis termorgen neerstortte om 11.30 uur op een stuk akker op 200 meter van de weg EindhovenSon. Kort voor het ongeluk meldde de piloot over de radio aan de vliegbasis Eindhoven, dat hij moeilijkheden had en dat hij een buiklanding moest ma ken op het Eindhovens vliegveld. Vlak daarop meldde hij, dat hij het toestel (Van onze parlementaire correspondent) De motie Andriessen (KVP) is gis teren in dc Tweede Kamer ingetrok ken, nadat minister van Aartsen aan de Kamer toezeggingen liad gedaan, waardoor dc bouw van minstens 42.500 huizen met voor arbeiders betaalbare huren gegarandeerd wordt. Dc minis ter zei gisteren dat het helemaal de bedoeling van zijn beleid is om in 1960 een aanvang te maken met de bouw van 42.500 goedkope huizen. De minister zelf verwachtte dat er door een nieuwe subsidieregeling naast de 37.500 woningwetwoningen nog 5000 of meer goedkope huizen door parti culiere bouwers zulen worden ge bouwd. Als dat aantal niet wordt ge haald, dan zal het aantal woningwet woningen direct worden verhoogd tot 40.000. Mocht ook dat nog niet vol doende zijn dan zal de minister alle De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken heeft gisteren, naar «aanleiding van tie besprekingen over de definitieve sala risverhoging voor het overheidsperso neel, besloten de minister van bin nenlandse zaken uit te nodigen, aan wezig te willen zijn in een vergade ring van de commissie, teneinde zo enigszins mogelijk een definitieve beslissing uit te lokken. Tijdens een uitdagingsspelletje tus sen enige dienstplichtige militairen der zeemacht in een werkplaats op het marinevliegkamp Valkenburg, greep een van hen een emmer. Hij dacht dat deze met water gevuld was en hij smeet de inhoud in de richting van een kachel. De emmer bleek echter benzine te bevatten, die onmiddellijk in brand vloog waar door de bij de kachel staande vlieg- tuigmaker J. Boerman, ongehuwd, oud 20 jaar en afkomstig uit Kam pen, zeer ernstige brandwonden op- i epj s*achtoffer is in zorgwek- VHuiuacii i kende toestand naar het academisch opgeroepen ziekenhuis in Leiden overgebracht. De getuige-deskundige M. vertelde (Van onze verslaggever) Een schuldbewuste en diep ter neergeslagen Jo B. uit Deurne stond donderdagmorgen terecht voor de Bossche rechtbank, beschuldigd van hoogst roekeloos en onvoorzichtig rij den onder invloed van alcohol ten gevolge waarvan hij op de avond van 8 november 1959 op de Vlierdense- weg te Deurne een aanrijding ver- c rzaakte, die de dood tengevolge had van de drie zusjes Martha, Ma ria en Wilma Kuiten. Er hing een loodzware stilte in de benauwde rechtbankzaal, waar hon derden zich verdrongen op de pu blieke tribune en een groot aantal journalisten en tekenaars zich een plaatsje hadden veroverd. Het was duidelijk dat iedereen iets voelde van de tragiek rond de slanke iet wat gebogen figuur van de verdach te. die onder het voorlezen van de aanklacht door de officier mr. J. Moons in tranen uitbarstte en die stil voor zich uitstarend op zijn stoel zat, toen alle details van de fatale doden rit in de herinnering werden terug geroepen en die aan het slot van de zitting zei: ,,Als ik weer los kom zal ik voor de ouders alles doen wat ik kan". Er waren van de zijde van het Openbaar Ministerie zeven getuigen van de situatie ter plaatse: een rechte weg met bomen in de bermen met tussen de bomen en de weg een ruimte van 60 a 70 cm; van de toestand van de personenauto na het ongeluk: er ontbrak een kop lamp, het spatbord was ingedeukt, bloedspatten op de motorkap. Onom stotelijk was vastgesteld, dat deze wagen, die pas later was achter haald, door verdachte was bestuurd. ..De, weg is ter plaatse goed ver licht", verklaarde opperwachtmees ter de V.. ,,en de meisjes moeten goed zichtbaar zijn geweest. Het was een heldere avond en het was droog weer. Geen rijsporen op de weg". Twee uur na het ongeval was hij in de woning van verdachte geweest, die hij vast slapend in bed had aan getroffen. Het ongeval vond plaats binnen de bebouwde kom waar een maximumsnelheid geldt van 50 km. ,,Er is iets ernstigs gebeurd maar wat weet ik niet", had verdachte te gen de wachtmeester v. D., even eens als getuige aanwezig, gezegd, toen hij wakker was gemaakt. Deze getuige bevestigde dat verdachte de avond tevoren dronken was geweest en tevens dat verdachte op de avond van zijn aanhouding volkomen over stuur was. Weggerukt „We waren op weg naar de trein", vertelde de verloofde van het meisje Martha, R. de S., „we liepen achter elkaar wij als laatsten uiterst links van de weg. Zelf liep ik in de berm. Ik had mijn arm om mp meisje geslagen, toen er van achteren plotseling met grote snelheid een wagen naderde. Ik voelde een klap tegen myn elleboog en ik zag dat Martha even verder op in de berm van de weg neer kwam". De auto moest uiterst links heb ben gereden. ,,Ik zag hoe de meisjes en de jongens voor me eveneens werden gegrepen en tegen de grond werden geslingerd, waarna de wa gen in een flauwe bocht naar rechts reed in de richting Deurne". Er was niets op de weg te zien en er was ook geen verkeer. Getuige G. v. d. W. had de wagen slingerend zien aankomen, een klap gehoord. De auto reed hard voorbij op de rechterweghelft. Fietsers had hij ter plaatse van het ongeval niet gezien. Getuige J. K. had verdachte in café T. in Vlierden getroffen. ,,Ik kreeg de indruk dat hij flink wat bier op had. Hij bewoog zich onzeker en dronk in dit stadium nog verschillen de glazen bier. Ik zou met hem nooit in een auto zijn gestapt". Getuige W. v. d. B. was de drie paartjes even voordat het ongeval gebeurde per fiets gepasseerd. ,,Zij liepen uiterst links van de weg. Ik hoorde achter me plotseling een klap en keek om. Ik zag een auto met be hoorlijke snelheid naderen, waarvan slechts de rechter koplamp brandde. Ik duwde mijn meisje achter de bo men en sprong er zelf ook achter in de mening dat de wagen op ons af kwam". (Vervolg op pagina 3) maatregelen nemen om toch het totaal van 42.500 goedkope woningen te ha len. Mr. Van Aartsen zei ook, dat bij de behandeling van subsidie-aanvra gen de voorrang zal worden gegeven aan de werkelijke huizen. Met deze verduidelijking van het beleid meende de heer Andriessen, dat zijn motie niet meer nodig was en hij trok zijn voorstel dus in. Een motie van de heer Van Vliet (KVP) werd door de Kamer aangenomen met 79 tegen 40 stemmen. In de motie werd gevraagd om aan woningbouwverenigingen de gelegenheid te geven via gemeentelijke garanties ook van de nieuwe subsi dieregeling gebruik te maken. De mi nister had toegezegd, dat hij de kwes tie wilde voorleggen aan de staats commissie die een onderzoek instelt naar de mogelijkheden om de positie van de woningbouwverenigingen te versterken. Het was wrel een beetje opvallend, dat de heer v. Vliet ondanks deze toe zegging toch zyn motie handhaafde en daarmee in feite duidelijk maakte, dat hij geen vertrouwen had in het beleid van de minister op dit punt. Het was duidelijk dat hij vreesde, dat met de zaak in handen leggen van de staatscommissie de hele kwestie op de lange baan zou worden geschoven. Beprolinf; aangenomen Voor het eerst sinds lange tijd zag een groot deel van de KVP zich dan ook weer verenigd met de socialisten, die natuurlijk ook voor de motie stemden. Mr. Van Aartsen kreeg steun van zes KVP-e.rs (de heren Maanen, W. Peeters, v. Deuren, Kortenhorst, van Coeverden en Roolvink) en ver der van de AR, CHU en SGP. Onder degenen, die tegen de motie stemden was ook de CHU-er Van der Peyl, die de heer Van Vliet aanvankelijk wel had gesteund, maar door de toe zegging van de minister werd over tuigd. De twee moties van de socia list Bommer werden verworpen. De Kamer wilde van de minister geen 42.500 woningwetwoningen vragen, ze ker niet nu uit de verklaringen van mr. Van Aartsen gebleken was, dat er in iedei geval 42.500 goedkope wonin gen zuilen komen. Een andere motie van de heer Bommer was zo ondui delijk dat de socialisten ook hiervoor niet voldoende steun kregen. De be groting van volkshuisvesting werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard. UNILEVER heeft het minderheidsbe lang in N.V. P.F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond, dat in het bezit was der zgn. oppositie, verworven, teneinde de continuïteit in de leiding dier vennootschap te be vorderen. Dit bleef over van de Belgische Thunderstreak die bij Eindhoven terechtkwam. verlaten moest. Om de dichtbebouwde kom te vermijden, koerste hij het toe stel om de stad heen. De boer Van Ke- menade, die op zijn akker aan het ploegen was, zag het toestel aanko men en schrok daarom niet, toen het vlak langs hem heen schoot en in het landje terecht kwam, dat hij aan het ploegen was. Zijn paard bleef rustig. De straaljager vloog in brand. Door nog onbekende oorzaak blijkt het me chanisme van de schietstoel niet ge werkt te hebben. Boven Noordzee Het ongeluk boven de Noordzee be trof een Grumman ..Avenger" van de Marineluchtvaartschool, die omstreeks tien minuten over half vier op een af stand van 20 mijl van het marinevlieg kamp Valkenburg in zee viel. Het toestel was op een z.g. lokale vlucht, wat betekent, dat het een vlucht maakte in de buurt van het marinevliegkamp. De piloot, de ser geant-vlieger P. J. de Jong uit Kat wijk aan dc Rijn werd gered en is ongedeerd. Hij was de enige inzitten de. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk werden uitgebreide reddingspogingen ondernomen, zowel met helikopters als met reddingboten. De piloot werd echter gered door H.M.'s patrouillevaartuig „Hadda" en omstreeks zes uur in Scheveningen aan land gebracht. Bij Enschede Gisterenavond omstreeks kwart over acht kwam met een geweldige klap een „Sabre" van het 700e squa dron van de vliegbasis Twente in een weiland in de buurt van Enschede terecht. Hierbij kwam de piloot om het leven. Er werd geen schade toe gebracht aan het landbouwbedrijf van de heer Scholten, op wiens grond het toestel neerkwam. De slag werd tot kilometers in de omtrek gehoord. Binnenkort zal weer een nieuwe stap worden gezet op de weg naar de eenmaking van Benelux op so ciaal gebied. Begin februari zal na melijk het compensatiestelsel voor arbeidskrachten, dat sinds 1957 in een deel van he.t Beneluxgebied wordt toegepast, tot de gehele Bene lux worden uitgebreid. Het in werking stellen met ingang van maart 1957 van de „interzone"- compensatie dat wil zeggen de compensatie iri de streken, die zich aan weerskanten van de beide intra Beneluxgrenzen uitstrekken vorm de reeds een eerste stap in de rich ting van de gemeenschappelijke Be- neluxarbeidsmarkt. De noordelijke zone omvatte de provincies Zeeland, Noordbrabant, de beide Limburgeri, Luik, Antwerpen, Oost-Vla anderen en het arrondissement Brugge. (Advertentie) ~LUile_ A intensieve warmtespreiding In 1946 werd de Oostenrijkse boer Johann Stangt door Russi sche soldaten gearresteerd, toen zij een geweer van- het Duitse leger in zijn woning vonden. Stangl werd tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld en naar Siberië gestuurd. Zijn fa milie hoorde nooit meer iets van hemook niet toen zijn straftijd om was en beschouwde hem tenslotte als dood. Toen Statigl na het uitdienen van zijn straf ontslagen werd uit het kamp in Siberië, werd hij toch nog in Rusland vastgehouden. Pas vorig jaar slaagde hij er in contact te maken met de Oos tenrijkse ambassade, die hem nu heeft kunnen helpen naar huis terug te keren. Stangl is giste ren, na 14 jaar, thuis gekomen.

de Stem | 1960 | | pagina 1