ZATERDAG HERVATTING OVERLEG LONEN De Gaulle en kabinet eens Kongo 30 juni onafhankelijk N-Brabant ondervond last van busstaking In Olympisch kostuum Ministerindien nodig vérgaande maatregelen Draadtelevisie redding voor draadomroep Kasavoeboe in stilte naar Kongo gegaan \u, Rijnland-Palts verbiedt DRP Morgen „D-day" in Tuindorp Oostzaan HUISARTS STÊEDS IN TIJDNOOD Feestelijke stemming in Algiers Kroestjev op tournee +i trking Kind in verkeer omgekomen Vergadering in Utrecht Documenten in verongelukt vliegtuig Systeembouw drukt kosten niet Liquideren of moderniseren Kind in sloot verdronken dagblad voor zeeland Zoon van prof. De Quay huwt Wim v.d. Beek in Songploeg Het moet: 80000 huizen Zuidelijke wind NIET OVER DATUM h napt zelf- jar u op. Iir! Boven- |k fris. L Haal 't Jnde voor f|.« lOOe JAARGANG No. 23277 Uitgave N V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr H M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 28 JAN. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bjj contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraai 41, tel. no. 35) In de Westduitse staat Rijnland Palts is gisteren de uiterst rechtse Duitse rijkspartij verboden. Ook de jeugdorganisatie van de DRP valt on der dit verbod. Bij vooraanstaande le den van de partij in deze staat wer den huiszoekingen verricht. De autoriteiten van de Bondsrepu bliek en van de deelstaten stellen op hei ogenblik een onderzoek in naar de gedragingen van de Duitse Rijkspartij Als bewezen is, dat zij in strijd is met de grondwet, kan de partij door het constitutionele hof in Karlsruhe ver boden worden. Twee voormalige leden van de par tij staan de volgende maand terecht in verband met de besmeuring van de Keulse synagoge met hakenkruisen tijdens de kerstdagen. Eerder deze maand slaagde de Duit se rijkspartij in RijnlandPalts erin een tegen haar gericht verbod van de regering op openbare bijeenkom sten opgeheven te krijgen langs ge rechtelijke weg. Morgen, vrijdag, is het D-day in Tuindorp Oostzaan. De technische diensten van de gemeente ztfn al hard aan het werk geweest en het resultaat is, dat de bewoners mor gen weer terug kunnen. Ook de scholen zullen weer beginnen. Bij de reinigingsslag in huis en.haard krijgen de bewoners alle mogelijke hulp van de gemeente. Er is b. v. een „kachelcentrum" ingericht, dat hulp verstrekt bij schoonmaak, her stel en plaatsing van de kachels. Er is intussen al meer dan een mil joen voor de slachtoffers bijeen. Nog eens bijna een half miljoen werd door het Rode Kruis gecollecteerd. In de gemeenteraad van Amsterdam is aangedrongen op integrale scha devergoeding aan de getroffenen in het tuindorp. Gistermorgen vroeg is in Tilburg een ongeluk gebeurd, waarbij de ne genjarige J. H. om het leven is ge komen. De 32-jarige A. M. M. uit Tilburg reed met zijn personenauto een voor doorgaand verkeer gestrem de straat in. Door het weifelend over steken van het jongetje, moest de be stuurder van de auto uitwijken, waar na een botsing met het bord van de wegafzetting volgde Het bord kwam juist op het hoofd van het slachtof fertje terecht. Met een schedelbasis- fractuur werd het kind naar een zie kenhuis in Tilburg vervoerd, waar het om half twaalf is overleden. UIT WENEN vertrekt eind maart een groep jonge alpinisten van 20 tot 25 jaar naar Pakistan om een van de Himalaiareuzen te gaan beklimmen. Het is het jongste team dat zich ooit aan de Himalaja waagde. EEN PRIJSSTOF voor brood is door do regering afgekondigd in Zwolle, Zwollerkarspel en Kampen. De prijs verhoging die de hakkers daar door voerden was niet gerechtvaardigd, want m het begin van 1959 hadden ze wriÜf toen m°Seliik gemaakte nistene doorSevoerd. aldus het mi- HET BELGISCHE verzoek om de Be- nelux-mmistersconfcrentie uit te stel- 'en.va.n tot 19 februari, is door dc Nederlandse regering ingewilligd. OP DE ONBEWAAKTE overweg tus sen Breukelen en Maarsen is gister morgen een auto door een trein ge grepen, waarbij één persoon werd eo- dood. 8 „WIJ VRAGEN de Russen raketten, als West-Duitslanr niet ophoudt met zijn atoombewapening" schreef de Oostduitse communistische leider Ul- bricht gisteren aan Adenauer. PERON IS in Spanje aangekomen. Naar hij heeft verklaard is hij volko men vrijwillig uit de Dominicaanse republiek weggegaan. Zaterdag wordt het overleg over de lonen bij de busbedrijven hervat. Dat heeft staatssecretaris Roolvink gisteren meegedeeld na een drie uur lange bespreking tussen minister Korthals, minis ter de Pous, hemzelf en de vertegenwoordigers van vakbonden en ondernemersbonden in het autobusbedrijf. Hij was ervan overtuigd, dat zaterdag de rust zou zijn weer gekeerd. Mr. D. van Setten, directeur van dc BBA, die als voorzitter van de KNVTO aan de besprekingen deelnam, zei zijn mensen drin gend een wilde actie ontraden te hebben „Ik zat hier met de staking in Brabant in de rug en ben zeer tevreden over het voortzetten van de onderhandelingen op za terdag", verklaarde hg. Een groot deel van Noordbrabant bood gisteren een opmerkelijke aan blik. Ongeveer de helft van het 1100 man tellend personeel van de BBA (550 chauffeurs) was in staking. Er bleven 370 bussen in de garage staan. De rayons Eindhoven en Veghel re den normaal door en in Bergen op Zoom werkten de vrachtchauffeurs. Zij vervoerden echter alleen levens middelen, snel- en expresgoed. Vele bedrijven ondervonden grote last van de staking, vooral in de Langstraat en in Breda. Ook op vele scholen was het opvallend stil: ver scheidene leraren en vele leerlingen bleven noodgedwongen thuis. Chauffeurs van het rayon Ooster hout posteerden en reden „patrouille" om door particulieren ingezette bus sen de voet dwars te zetten. In Den Bosch hadden de chauffeurs nadat zij van de nachtelijke vergade ring te Breda terug kwamen, de ga rages gebarricadeerd. Er kon geen bus meer uit. Beraad Het dagclijk. bestuur van de be drijfsgroep wegvervoer van de Neder landse katholieke bond van Vervoers- personeel St. Raphael heeft voor van daag, donderdag in Utrecht een bui tengewone algemene vergadering uit geschreven Daar zullen de inzichten van de bondsleiding over het beleid, dat tot nog toe is gevoerd, worden Op het garageterrein van de BBA in Den Bosch legt een groep chauf feurs een kaartje om de tijd te vul len, uiteengezet en men bespreekt er wat er verder gedaan dient te worden. Krantenvervoer Al is er dan tot nog toe een tarie- venstop voor de vervoersondernemin gen de aanleiding tot al het sta kingsvree omdat deze de ondernemin gen verhindert de lonen te verhogen er is toch ergens een tariefsverho ging te melden. Het krantenvervoer wordt n.l. duur der. Op elk pax moet een zegeltje en dat kostte tot nu toe 35 cent. Het wordt nu 40 cent. In de burgemeesterskamer van het gemeentehuis te Sittard voltrok bur gemeester H. Dassen als ambtenaar van de burgerlijke stand gisteren het huwelijk tussen mr C. L. M. de Quay uit Nijmegen, zoon van de minister president, en mej. C. L. M. van Wes- sen uit Sittard. D-* minister-president en echtgenote en de ouders van de bruid woonden deze plechtigheid bij. De kerkelijke inzegening van het hu welijk heeft te Sittard plaats in de hoofdparochiekerk op dinsdag 19 april. Als zestiende deelnemer aan het songfestival dat op 9 februari door de N.T.S. zal worden uitgezonden, is Wim van der Beek aangewezen- Hij zingt regelmatig bij het orkest van Malando en bij de Mandovitas. Een van de twaalf jury's zal zetelen in Yerseke; de Brabantse rechters ko men bijeen in Boxtel. Volgens in Nicosia ontvangen be richten wordt er gezocht naar „zeer belangrijke documenten" in het wrak van een vliegtuig van de Amerikaan se marine, dat acht dagen geleden in het berggebied van Zuid-Turkije is verongelukt. Het vliegtuig, een Merca tor, verongelukt op de berg Karanfil toen het op weg was van Napels naar Adana. Alle zestien inzittenden kwa men om het leven. (Van onze parlementaire correspondent) In een avondvergadering waarin twee KVF- en twee P.v.d.A.-moties wer den ingediend, heeft de Tweede Kamer gisteren gereageerd op het eerder gegeven antwoord van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Hoewel minister Van Aartsen in zijn antwoord gistermiddag niet inging op de wens van een groot deel van dc Tweede Kamer om het aantal woningwet woningen te verhogen tot 42.500 had hij nog op twee dingen kunnen wijzen. van het jaar blijkt, dat er niet min stens 42.500 goedkope woningen zul len komen, verhoging van het aantal woningwetwoningen tot dat aantal. De heer Andriessen meende dat de minister in zijn antwoord niet vol doende was ingegaan op de vrees van de Kamer dat de zogenaamde goedko pe huizen toch nog te duur zullen zijn voor de arbeider. Er was ten slotte ook nog een motie van de heer Van Vliet (KVP) waarin gevraagd werd, om woningbouwverenigingen door ge meentelijke garanties in staat te stel len ook van de nieuwe regeling ge bruik te maken Carolyn Krau en Robin Johnson zijn nog maar zestien jaar doch ze vormen een van Engelands troeven bij het kunstrijden op de schaats. Carolyn en Robin, die deel uitmaken van de Britse ploeg Op de eerste plaats zal het thans voorlopig vastgestelde aantal van 37.500 direct tot 40.000 worden ver hoogd als onverhoopt de subsidiere geling geen succes zou hebben. Bo vendien moeten er in 1960 in ieder geval 80.000 woningen worden ge bouwd. Mocht het er in de loop van het jaar naar uitzien dat men ook daar niet in slaagt, dan zal de minis ter onmiddellijk verdergaande maat regelen nemen. Bij de behandeling van de begroting van volkshuisvesting in de Tweede Kamer zei mr. v. Aart sen, dat hij verwachtte dat er wel meer dan 80.000 woningen zullen wor den gebouwd. De woningnood zal des ondanks de eerste jaren nog blijven bestaan, aldus de minister. Hij erken de ook, dat de moeilijkheden het grootst zijn voor de minder draag krachtige bevolkingsgroepen. Daarom, zo zei de minister, is het uitgangspunt van mijn beleid geweest om de particulie-e bouwers aan te zetten om woningen voor arbeiders en de kleine middenstanders te bou wen. Minister Van Aartsen deelde niet de vrees van de Kamer, dat de par ticuliere bouwers de voorkeur zullen hebben voor duurdere woningen. De markt voor die duurdere woningen is wel zowat opgevuld, maar de bouwers zouden daardoor veel meer risico lo pen. Bovendien is de subsidie voor de goedkope woninger aanmerkelijk ho ger. De minister zei in zijn ant woord ook dat de systeembouw er niet in is geslaagd de bouwkosten te drukken zodat het de vraag is, of de ze systeembouw nog verder moet worden gesubsidieerd. Het contingent woningwetwoningen voor Zeeland (600, is zo groot als bij een billijke verdeling over het gehele land van het totaal verantwoord is, aldus dc minister. De heer v. d. Peyl (CHU) bleek het bij de replieken met deze opvatting niet eens te zijn. De heer Bommer (PvdA) diende bij de replieken een tweetal moties in. In de eerste vroeg hij verhoging van het aantal woningwetwoningen tot 42.500, in de tweede vroeg hij om een beter systeem, waarbij de subsidies aan de particuliere bouw ten volle aan de hu ren ten goede komen. Moties Dc heer Bommer zei, dat hij er aan twijfelde of de heer Andriessen (KVP) zou komen met d<= motie waarmee deze dinsdag had gedreigd. De socialistische spreker vergiste zich echter want de heer Andriessen kwam wèl met een motie. Hij vroeg daarin: 85.000 wo ningen in 1960; óf verbetering van de> subsidieregeling waardoor de parti- den, die volgens regeringsfunctionarissen „nieuws zal opleveren", culiere huurwoning in de goedkope groep niet duurder zal worden dan de De president denkt er niet aan zich mensen uit zijn omgeving verklaard. 14.X# •-» 1»v-> I +/-»+ üftrorlon to 1 o ton zTunnfïovi Kohl->o,-i Dot DoL„A „«J, Een onderzoek van dc gezondheids organisatie T.N.O. over de huisarts en de doeltreffendheid van zijn aandeel in de gezondheidszorg heeft, na on geveer negen jaar, een afsluiting ge vonden in de promotie aan de rijks universiteit te Leiden van de heer van der Wielen. Aan het onderzoek hebben 268 huis artsen vrijwillig meegewerkt door hun contacten met patiënten (in to taal bijna 20.0Q0) gedurende twee da gen te laten bijwonen door vier art- sen-enqueteurs. Voor het verwerken van de resultaten van het onderzoek is de afdeling bewerking waarne mingsuitkomsten T.N.O. ingeschakeld. Gebleken is onder anderedat de huisarts zich over het algemeen voortdurend in tijdnood bevindt, wat natuurlijk zijn weerslag heejt in de gezondheidszorgDe bedoeling van het onderzoek is de discussie in vakkringen te openen om tot een doeltreffender functionering van de gezondheidszorg voor Nederland te geraken. voor de Olympische Winterspelen in Squaw Valley, flaneren hier door Londen in de Olympische kostuums. De muts van wit ny lon-bont heet „MacMillan-Mos- kou". „De tegenwoordige draadomroep is in zijn huidige vorm niet bedrijfs economisch te exploiteren", aldus de conclusie van een PTT-rapport aan de minister van verkeer en water staat. Er zijn geen middelen om tot een sluitende exploitatie te komen. In het rapport wordt de voorkeur gegeven om bij eventuele liquidatie snel te handelen en een verlies van ongeveer 72 miljoen gulden te ne men. Een nationaal bezit zal dan ech ter teniet worden gedaan en het per- soneelsaspect mag niet uit het oog worden verloren Indien het algemeen belang zich nodig. tegen liquidatie verzet, dan zal nieu we levensvatbaarheid moeten wor den gegeven door de draadomroep zonder tariefsverhoging attractiever te maken. Dan moet ook ,,een nieuw produkt" gebracht worden door bij voorbeeld grotere soepelheid te be trachten bij de aanvullende program ma's op de lijnen 3 en 4, waardoor deze worden „aangepast aan de bij het publiek levende behoefte". Het is mogelijk na bepaalde voor zieningen het merendeel der netten voor draadtelevisie geschikt te ma ken. Men zou daartoe in geselecteer de gebieden moeten beginnen. Draad televisie kan meer programma's doorgeven, ook voor reclametelevi sie. Men krijgt storingvrije ont vangst, mogelijkheid voor meer pro gramma's, goedkopere ontvangap- paraten en men heeft geen antenne Gisteren heeft het Franse kabinet op het Elysee, de ambtswo ning van president De Gaulle, opnieuw een zitting aan de situatie in Algerije gewijd. Het gebouw erd zwaar bewaakt door leden van de mobiele garde. De zitting werd bijgewoond door De Gaulle en premier Michel Debré. Vandaag wordt een nieuwe belangrijke kabinetszitting gehou- woningwetwoning. óf als in de looptot aftreden te laten dwingen, hebben I Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt t gisterenavond 23.15 uur: cranderlijke bewolking en hier !',n <„aa,r """'ge regen. Matige, af 7.Ha 0 kracht'ge wind tussen oost zuid. Dezelfde of iets hogere '«"peraturen dan woensdag. L^ img van het Belgisch weerkundig instituut: )-n«aai bewolkt en regen of mot- ^yscv. Zacht weer. j Vandaag: Zon onder 17.19 uur. JJaan onder 18.00 uur. „I°K: Zon °P 8 27 uur- Maan »P 8.47 uur. Kongo zal op 30 juni a.s. onafhankelijk worden Het voorstel hiertoe werd gisteren in de ronde tafelconferentie te Brussel door de Belgische regering ingediend en de Kongolese delegatie ging daarmee akkoord. De Kongolese grondwetgevende vergadering zal, op voorstel van minister De Schrijver, op 30 juni voor het eerst bijeen komen en dan zal de onafhankelijkheid worden uitgeroepen. De ontwerpkalender voor de onaf hankelijkheidsverklaring luidt als volgt: Definitieve aanbevelingen van de conferentie over de structuur van de staat en de provincies: 15 fe bruari. Stellingname over de aanbevelin gen door de regering: 17 februari. Voorbereiding wetsontwerpen: 18 februari. Opstelling, druk en indie ning ontwerpen bij parlement: 8 maart. De verkiezingscampagne zal van 15 april tot 15 mei lopen en de verkiezingen zullen van 16 mei tot 6 juni duren, voor zover het de Tweede Kamer betreft. Ver kiezingen voor de Senaat worden op 15 juni gehouden, waarna op 20 juni de regering zal worden gevormd. Intussen is gisteren rond de ronde- KASAVOEBOE geheimzinnig vertrek tafelconferentie in Brussel een merk waardig mysterie ontstaan. Kasavoe boe, de leider van de Abako, was verdwenen. Zoals we gisteren al meldden, was hij daags tevoren ook afwezig en het heette toen dat hij griep had. Gisteren was hij er echter weer niet en toen ging het gerucht circu leren dat hij in stilte naar Kongo zou zijn teruggekeerd. Men achtte het zelfs niet on mogelijk dat hij daarheen zou zijn gereisd om er in Brazzaville de onmiddellijke onafhankelijkheid van Kongo uit te roepen en een voorlopige regering samen te stellen. Per auto zou hij naar Parijs gereisd zijn om daar een vlieg tuig naar Brazzaville te nemen. De vice-voorzitter van de Abako heeft in de conferentie zijn misnoe gen over de afwezigheid van Kasa voeboe uitgesproken. Hij zou de lei ding over de Abako-delegatie over nemen, zo verklaarde hij. Maar men zag algemeen Loemoemba, die eer gisteren aan de R.T.C. ging deel nemen, als de feitelijke leider van het „kartel", waartoe de Abako be hoort. Kasavoeboe's haastige en geheim zinnige vertrek uit Brussel zou sa menhangen met verschillen van op vatting inzake de datum waarop Kongo onafhankelijk zou worden. Hij wilde dat die datum uiterlijk 1 april zou zijn. Amnestie Loemoemba heeft intussen ter con ferentie gezegd dat zijn vrijlating slechts zin heeft als alle andere po litieke gevangenen in Kongo vrijge laten zouden worden. „Er zijn dui zenden gevangenen in Kongo en er worden vele processen gevoerd. Dit weet het Belgische volk niet", ver klaarde de onlangs uit de gevangenis ontslagen leider. Hij drong aan op onmiddellijke amnestie. Dat premier Debré en andere minis ters van plan zouden zijn af te treden, werd eveneens met kracht tegenge sproken. De censuur in Algerië is intussen nog verder verscherpt. Vele journa listen hebben daartegen geprotes teerd. Diplomaten mogen geen code meer gebruiken en via de telefoon slechts Frans spreken. Door demonstrerende menigten in Algiers, Oran, Constantine, Bone en vele kleinere plaatsen in Algerië, werd gisteren behalve ,,lang leve Frans Algerië", ook „lang leve het leger" geroepen, omdat bij de ultra's de mening had postgevat dat het le ger zich niet tegen hen zal keren. Het leger zal hen zeker niet aanvallen. In de havenplaats Oran trokken grote menigten door de straten. In Oran en andere steden duren de sta kingen voort, ondanks smeekbeden van autoriteiten die op de hand van de regering zijn. Als een tribune In Algiers heerst bij de opnieuw versterkte barricades, waar zaterdag 27 personen het leven lieten, een bij na feestelijke stemming. Men zit op de trappen van het hoofdpostkantoor, bier en wijn drinkend en opgewonden pratend. Het lijkt wel de tribune bij een voetbalwedstrijd. Een lange rij mannen en vrouwen wacht om tele grammen te kunnen sturen naar on geruste familie en vrienden. De menigte is even vriendelijk tegen de ultra's als tegen de parachutisten die de baricades in het oog moeten houden. Een grote menigte staat om een boom nabij de barricades. Aan die boom een' bord: „Hier stierf voor Frans Algerië, x20 jaar oud, 24 januari 1960". Zes kaarsen branden onder dat bord. Nabij het postkan toor ligt een boeket bloemen op een grote, donkere bloedvlek. Op die plaats vielen twee politiemannen door de kogels van de ultra's. ..Je kunt geen karweitje bedenken dat niet door het leger wordt ge daan", was de verzuchting van een der parachutisten. lie Het driejarig zoontje van de fami- Reukers te Mariënvele is giste ren spelenderwijs in een sloot ge raakt en verdronken. Een speelkameraadje van de jon gen ging diens vader die op het land aan het werk was, waarschuwen, doch toen deze ter plaatse kwam en zijn zoontje uit het water haalde, bleek het kind reeds te zijn overle den. Premier Kroestjev van de Sovjet-Unie gaat 11 februari naar India, waar hij tot de 16e blijft. Vervolgens bezoekt hij Birma, Indonesië en Afghani stan, in deze volgorde.

de Stem | 1960 | | pagina 1