REGERING EERST RUST DAN OVERLEGGEN Debré zal ontslag nemen PREMIES EN HUIZEN VOOR WIE IN SIBERIË WIL GAAN WONEN Staking bij W.S.M. als protest tegen uitstel Geen breuk met België, zegt Loemoemba CONTROLE OP B. V.D WERKT GOED n: Kamer verwerpt motie-Burger Ook staking Teleg rammen Vrouw slaat oude man in woede dood Acht maanden geëist tegen Hongaar die kelner stak bij B.B.A. Parachutisten commandant we vuren niet Nog minstens twee dagen Toto-vreugd en toto-leed 8 r5 DAGBLAD VOOR ZEELAND India tien jaar onafhankelijk Pensioen geestelijke verzorgers Plaatselijk mist Socialisten in België willen staken Advies aan afgedankte militairen Nieuw Guinea Singapore staat achter Djakarta Vliegtuig met 9 mensen vermist iet ii- ien 1 de Ded |«e- |U«t in Ider- jiling Imen pon- DAM dit slechts I DEL ijn op, doch I ENEZENDE ilijvende 2000) DER STEEN 100e JAARGANG No. 23276 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 27 JANUARI 1960 Abonnementsprijs 11.— per kwar taal, S 8.20 per post, 1 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 1 0.40 per mm. (Ing. Med. 1 1,Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 BijbureausTERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601Oi )STBUKG, Nieuws! raa In een vergadering die van nacht om 12 uur begon in de re mise van de BBA aan de Tram singel te Breda heeft het perso neel van de BBA besloten on middellijk tot een 24-uurprotest- staking over te gaan. In een gisteren gehouden gesprek tussen de directie van de N.V. Bra bantse Buurtspoorwegen en Autobus diensten te Breda en de bedryfsraad, had de bedrijfsraad als zijn mening uitgesproken, dat een staking van het personeel onder de huidige omstan digheden niet aan te raden was. In de bedryfsraad, die zich una niem achter deze mening heeft ge plaatst, hebben ook vertegenwoordi gers van het rydend personeel zitting. India heeft gisteren de onafhanke lijkheidsdag gevierd met een open lijk vertoon van vriendschap voor Rusland cn met een waarschuwing van president Rajendra Prasad, op de Chinese communisten te letten. De viering werd bijgewoond door hoge Russische bezoekers: president Worosjilov. plaatsvervangend pre mier Kozlov en Ekaterina Foertse- wa. De president noemde China niet bij name. maar zei: een van onze bu ren meende aan onze grens te kun nen opdringen en zomen der grens gebieden te kunnen bezetten. ..Eeuwige waakzaamheid is de prijs, die een natie voor zijn vrijheid moet betalen", zei hij. De tiende verjaardag van de on afhankelijkheid werd gevierd met kleurrijke optochten en militaire pa rades. H.K.H. PRINSES Wilhelmina heeft een aanzienlijke gift geschonken aan bet Nationaal Rampenfonds ten be hoeve van de slachtoffers van de overstroming in Tuindorp-Oostzaan. HET ZACHTE weer, dat veel sneeuw heeft doen smelten en veel regen heeft gebracht, heeft in Engeland cn Wales overstromingen veroorzaakt. In Worcester is de situatie bijzon der slecht. DE 249 TON metende Nederlandse rijnaak ,,Lina" uit Groningen is gis teren te Keulen, na een aanvaring gezonken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DE EIGENAAR van de Deense ple zierboot, die vorige zomer op een meer in Denemarken in vlammen ten onder ging, waarbij 57 mensen om het leven kwamen, is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, omdat hij zich aan grove nalatig heid" had schuldig gemaakt. TL is een °ua woonhuis gedeeltelijk ingestort. Drie bewoners werden gedood en acht gewond. Er bevonden zich 78 personen in het gebouw. IR. W. H. KRUYFFdirecteur van dc Kon. Ned. Stoombootmij. te Am- sterdam, is tot voorzitter gekozen van het Centraal Sociaal Werkge versverbond, als opvolger van mr F. H. A. de Graaff. DE INDONESISCHE regering zal binnenkort prijsstoppen instellen voor de eerste levensbehoeften en de vervoersbedrijven, PRINSES IRENE is gisteren vanuit Sankt Anton te Wenen gearriveerd, waar zij een week zal blijven. Daar na gaat zij terug naar Sankt Anton om zich bij haar zuster prinses Beatrix te voegen, die daar om streeks die tijd wordt verwacht. HET FRANSE ministerie van finan ciën heeft nieuwe deviezenbepalin- gen afgekondigd, die ton doel heb ben de bestaande bepalingen te ver zachten en de procedure te vereen voudigen. Ze zijn in het Franse staatsblad gepubliceerd. De stakers van de NBM hebben gistermorgen navolgers gekre gen: het personeel van de WSM te Loosduinen, een busmaat schappij, die het personenvervoer in het Westland verzorgt, is eveneens een 24-uurstaking begonnen om daarmee te proteste ren tegen het ultimatum van de regering. De staking was tevens een protest tegen de dreiging met uit stel van de besprekingen, die vandaag, woensdag, hadden moeten worden hervat. De regering reageerde hierop met de mededeling dat zij alle deelne mers aan het loonoverleg telegra fisch had laten weten dat het overleg op woensdag 27 januari geen voort gang zal kunnen vinden. Zij blijft bereid tot een gesprek, mits dit in een rustige sfeer kan gebeuren. De regering zei te hopen dat verder overleg in het begin van de volgende week zal kunnen plaatsvinden. Dit zou, naar bekend werd. maandag zijn. Dit was voor vele organisaties en maatschappijen het sein telegram men terug te sturen: de voorzitter van de Kon. Nederl. Vereniging van Transportondernemingen verzocht de regering toch woensdag verder te onderhandelen, een telegram van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermij. be helsde hetzelfde verzoek en ook het Centraal Sociaal Werkgeversverbond drong hierop aan in een telegram aan de regering. Telegrammen stuurden ook de K.A.B. en het N.V.V., die het besluit van de regering het overleg uit te stellen evenmin gelukkig achtten. De staking werd onderwerp van bespreking in de Tweede Kamerzit ting van gisterenmiddag. Onze par lementaire correspondent bericht hierover: Een spoedinterpellatic, door dr. Kortenhorst by uitzondering onmiddellijk aan de orde gesteld, heeft geleid tot de uitspraak der regering, dat zij bereid is om het gesprek met de vakorganisa ties in het autobusbedryf aan stonds weer op te nemen, zodra gebleken is dat de sfeer voor de onderhandelingen goed is. Een motie van de heer Burger om dit overleg direct weer te hervatten is verworpen met 61 tegen 42 stemmen. Het standpunt van de regering werd verdedigd door minister van Rooy van sociale zaen, door zijn staatssecretaris en door drs. Kort hals, minister van verkeer en water staat. Zij betoogden dat het ultimatum aan de vakorganisaties de druk had willen wegnemen waaronder de on derhandelingen ongetwijfeld zouden zijn gekomen wanneer men had moe ten doorpraten terwijl er wilde sta kingen waren georganiseerd. Minister van Rooy heeft er vooral de nadruk op gelegd dat de omstan digheden waaronder deze staking werd georganiseerd voor de regering de aanleiding zijn geweest om de zaak zo hoog op te vatten. Het be trof hier immers een maatschappij die het vervoer van 100.000 reizigers per dag regelt in het hart van Ne derland en de gehele streek tussen Amsterdam en Arnhem. Daartegenover hebben de socialis ten bij monde van hun fractievoor zitter mr. Burger het standpunt in genomen dat de regering juist on rust had doen ontstaan door „flink te willen zijn". De heer v. d. Ploeg (K.V.P.) die het eerst in de Tweede Kamer vra gen over deze zaak tot de regering had gericht, had daarbij laten uit komen dat niet de bona fide vakver eniging maar het stakingscomité de leiding had gehad bij de wilde sta king. Professor Oud (V.V.D.) was van mening dat de regering niet de juiste weg had gevonden. De heer Beer nink (C.H.U.) vroeg zich af of niet te veel eer wordt gebracht aan wilde stakers. De heer van Eibergen (A.R.) was de enige van rechts die zich aansloot bij de oppositie. (Van onze Haagse correspondent) De regering heeft een wetsontwerp Ingediend dat de pensionering van de geestelijke verzorgers bij de krijgs macht regelt. „WÜ schieten niet", aldus de para chutisten die in Algiers tegenover de barricaden staan De Franse vlag, die de rebellen hebben uitge hangen, vertoont bloedpiekken in de witte baan. Verwachting van het K.N.M.I.,: geldig tot vanavond, opgemaakt! gisterenavond 23.15 uur: Wisselende bewolking cn overwe-J gend droog weer met plaatselijk mist. Zwakke wind en tempera- turen iets lager dan dinsdag. •Vandaag: Zon onder 17.17 uur. I Maan onder 16.44 uur. Morgen: Zon op 8.29 uur. Maan! op 8.11 uur. „De onafhankelijkheid van Kongo zal geen breuk met België betekenen. Ik beschouw het nieuwe Kongo als een republiek, die met België een eco nomische unie zal hebben aangegaan", zei de Kongolese nationalistische lei der Loemoemba, bij zijn vertrek uit Elizabethstad. Hij zei België boven elk ander land te verkiezen voor nauwe samenwerking. „Ik wil niet, dat Kon go onder de voogdy van een ander land zal komen". Europeanen zullen in het onafhan kelijke Kongo altijd welkom zijn, zij kunnen de Kongolese nationaliteit verwerven. Toen Loemoemba gevraagd werd wel ke houding hij op de ronde-tafelcon ferentie zal aannemen, antwoordde hij dat zijn standpunt precies hetzelfde was als dat van zijn vrienden, n. 1. een onmiddellijke onafhankelijkheid voor Kongo in nationale eenheid. Om half twaalf kwam Loemoemba gisteren in Brussel aan. Daar had in tussen de ronde-tafel-conferentie haar werkzaamheden hervat, nadat maan dag een compromis was bereikt over de agenda De leider van het „kartel" Kasavoe- boe, die maandagochtend de vergader zaal had verlaten nadat zijn eis om de conferentie grondwetgevende be voegdheden te geven, was afgewezen, was, zoals officieel werd meege deeld niet aanv/ezig wegens een griepaanval. Na de conferentie zei een Kongolese woordvoerder, dac de Kongolese de legatie eenstemmig van oordeel is, dat de soevereiniteit op 1 juni moet wor den overgedragen De Belgische regering zou voorstan der zijn van een soevereiniteitsover dracht op 15 juli. Minister van Staat, Rollin, heeft verklaard, dat hij optimistisch is over de conferentie. Er groeit begrip tus- sen de partijen. Bij zijn aankomst in Brussel werd Loemoemba hartelijk verwelkomd door zijn politieke vrienden, die reeds in de Belgische hoofdstad aan wezig waren. EEN ZWARE MIST heeft gisteren het luchtverkeer boven Engeland vol komen stilgelegd. (Van onze parlementaire correspondent) Minister Toxopeus heeft in de Eerste Kamer verklaard dat hij het werk van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst nauwkeurig zal blij ven volgen. Op het werk van een inlichtingendienst als een B.V.D. is nu eenmaal geen openbare controle mogelijk, maar de minister zei dat de leiding van de dienst het met de rechtszekerheid zeer secuur neemt. De verklaring van de minister, was in antwoord op vroegere kri tiek van de socialistische senator In 't Veld, die meende dat mensen die bijvoorbeeld bij een overheidsdienst solliciteren blijvend in hun toekomst mogelijkheden worden geschaad door onjuiste inlichtingen van de B.V.D. Met het geval dat de heer In 't Veld daarbij als voorbeeld had genoemd heeft de B.V.D. niets te maken ge had, onthulde de minister gisteren in de senaat. De partijgenoot van de heer In 't Veld mr. Burger, die voorzitter is van de B.V.D.-kamer- Gistermiddag omstreeks één uur heeft de 34-jarige mejuf frouw A. O. in de van Spil bergenstraat te A'dam de 76- jarige heer J. Obbes, met een hamer de schedel ingeslagen. De man was op slag dood. Zowel mejuffrouw O. als het slacht offer waren onderhuurders in het huis waar de misdaad gepleegd werd. In het politiebureau, waar zij werd ver hoord, verklaarde zij, dat de oude man haar treiterde. Hij zou haar o.a. geregeld, maar ten onrechte, verwe ten hgbben, dat zij een verhouding met de hoofdbewoner onderhield. Ook gisteren ontstond weer ernsti ge onenigheid tussen het tweetal. Op een gegeven moment haalde de vrouw een hamer uit een andere kamer en sloeg de oude man, die in zijn eigen kamer op bed lag, de schedel in. Eerst geruime tijd later ontdekte de hoofdbewoner, die omstreeks kwart voor twee thuis kwam, wat er ge beurd was. Hij rende zijn huis uit en waarschuwde de politie. Agenten troffen mejuffrouw O. nog thuis aan. De politie acht het niet uitgesloten dat zij in een vlaag van verstands verbijstering heeft gehandeld. commissie, heeft over de controle zelf verklaard dat deze goed werkt en dat het aantal moeilijkheden zeer gering is. Naar aanleiding van het conflict tussen de minister en enkele ambte- narenorganisaties over de loonverbe- teringen van het overheidspersoneel, zei minister Toxopeus, dat hij ge griefd was dat de organisaties geen vertrouwen hadden in regeringstoe zeggingen. De minister verklaarde nogmaals uitdrukkelijk dat de reeds toegestane verhoging met 3 procent een voorschot is en dat de salarissen verder zullen worden verhoogd in dien blijkt dat de verbeteringen in het bedrijfsleven gemiddeld hoger zijn dan 3 procent. Dat gemiddelde is nu nog niet bekend maar juist om de ambtenaren niet achteraan te la ten komen had de regering besloten reeds een voorlopige verhoging toe te staan. Minister Toxopeus zei tij dens de debatten op de begroting van binnenlandse zaken verder nog: De samenwerking met de gemeente Amsterdam voor de leniging van de nood van de bewoners van het on dergelopen Tuindorp-Oostzaan is uit stekend. Zolang de omvang van de schade nog niet bekend is, kan de regering echter geen toezeggingen doen over de wijze waarop de scha de zal worden gedekt. Bij het oplos sen van de problemen in de grote steden moet er voor worden gezorgd dat die steden zich niet onbeperkt blijven uitbreiden. Het overleg in het kabinet over de subsidiëring van de kerkenbouw duurt nog voort. Het is zeker niet zo dat de plannen voorlo pig „in de la zijn gestopt". Premier Debré heeft aange kondigd te zullen aftreden: zijn officiële ontslagaanvrage was gisterenavond nog niet naar pre sident De Gaulle gestuurd, maar hij was wel vastbesloten heen te gaan. Met hem zullen de ministers van defensie, van de oudstrij ders, van voorlichting en van openbare werken, aftreden. Debré was voor een kort nachtelijk bezoek naar Algiers geweest. In een toespraak schaarde hij zich geheel achter De Gaulle en hij riep op tot herstel van de orde. „Alles gaat ver loren als de orde niet hersteld wordt", zei hij. Tijdens zijn korte verblijf in Al giers heeft hij een kort onderhoud gehad met de commandant van de parachutisten, die in de oproerige Het socialistische „Algemeen Bel gisch Vakverbond" heeft voor vrijdag a.s. een algemene staking uitgeroe pen omdat de regering heeft gewei gerd in te gaan op een aantal eisen. Aan de actie wordt niet deelgeno men door de christelijke en de libe rale vakverenigingen. De 29-jarige in Rhenen wonende Hongaarse vluchteling La.jos D. heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank wegens mishandeling van een kelner acht maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, horen eisen. De officier zei met deze straf rekening te hebben gehouden met het op vliegende karakter van de Hongaar en met diens drankzucht. De verdachte gaf via de tolk, toe dat hij op de avond van 7 september j.l. in een hotel aan de Warmoesstraat te Amsterdam een mes had getrokken en een kelner had gestoken, nadat hij uit het hotel was verwijderd toen hem te kennen was gegeven dat men niet kon voldoen aan zijn bestelling om bier Hij verklaarde, in tegenstel ling tot de getuigen, eerst te hebben gestoken, nadat hij een klap met een gummiknuppel op zijn hoofd had ge kregen. Hij was het hotel binnenge gaan op zoek naar een man, die hem eerder op de avond had bestolen van het Tl Gisteren is een Russisch staats- besluit gepubliceerd, waarin de 1.2 miljoen officieren en man schappen die gedemobiliseerd zul len worden, worden aangemoedigd „oostwaarts tc gaan" en Siberië te helpen bevolken. ïn de steden van Siberië, dat Kroestjev eens een gebied heeft ge noemd, „waar twee beren zelden elkaar in twee jaar tijd ontmoe ten", zullen commissies worden opgericht om de oud-militairen en hun gezinnen snel en gemakkelijk te laten wennen aan het burgerle ven en bij het werk op fabrieken, bouwprojecten en boerderijen. Degenen die zich in Siberië zul len vestigen, krijgen een belasting vrije staatspremie van 500 gulden. De plaatselijke instanties moeten binnen een maand tijd werk ver schaffen. Zij, die naar het verre noorden of oosten van Siberië gaan zullen binnen drie maanden particuliere woongelegenheid krij gen. Dergelijke waarborgen zijn nodig wegens de voorrang, die reeds verleend werd aan de tallo ze vrijwilligers die zich in de af gelopen drie jaai in Siberië ves tigden. Vele vrijwilligers wonen de eerste twee jaar echter in ba rakachtige verblijven. Een voordeel voor degenen, die Siberië als woonoord kiezen, is dat het nu een geregelde verbinding met straalvliegtuigen heeft. In Siberië met zijn enorme natuurlij ke hulpbronnen breiden de moge lijkheden zich snel uit. Verder zijn er voor de demobili- serenden mogelijkheden tot een technische opleiding met betaling van 75 procent van het toekomsti ge salaris, een snelcursus ter voor bereiding van een universitare studie, toelating tot vele institu ten zonder het afleggen van toela tingsexamens en stipendia tijdens opleidingscursussen. En ze hoeven daarvoor niet eens bollebozen met hoge cijfers te zijn Aan degenen die hun eigen huis willen bouwen, zal de staat rente loze kredieten verlenen die in ze ven jaar kunnen worden terugbe taald. Vooraanstaande officieren zullen gratificaties krijgen, varië rend van ccn maand tot drie maan den salaris. Zorg dat je erbij komt het geld, waarmee hij naar de hoofd stad was gekomen om een tweede hands auto te kopen. De steek in de schouder van de kelner bleek later van niet ernstige aard te zijn. Een over D. uitgebracht rapport maakte gewag van de moeilijke jeugd van deze reeds tweemaal veroordeelde Hongaar en van zijn moeilijk karak ter, dat zijn aanpassing aan de Ne derlandse samenleving in de weg staat. De raadsman zei, van mening te zijn dat de houding der Nederlanders ten opzichte van de vluchtelingen ook niet altijd is zoals die behoort te zijn. Hij vroeg onmiddellijke in vrijheid stelling van zijn cliënt, welk verzoek de rechtbank niet inwilligde. Uitspraak op 9 februari. (Advertentie) stad waren ingezet en deze zou De bré hebben verklaard dat zijn offi cieren het beve'l „vuren" zeker niet zullen geven. Daarop liet Debré deze onderbevelhebbers bij zich ko men. Zij gaven de premier inderdaad te verstaan dat zij, ondanks zijn na drukkelijke wens de rebellen „uit eikaar te slaan", niet zullen laten vuren. „Uit angst een bloedbad on der de burgers te veroorzaken" naar zij verklaarden. Hiermee was het Debré wel duide lijk dat het leger achter de rebelle rende kolonisten staat. Dit is voor ue premier cn vier ministers aan leiding geworden heen te gaan. De Gaulle heeft hierop gezegd dat hij uitgebreide bevoegdheden nodig zal hebben om de nu geschapen toe stand het hoofd te bieden. Hij was nog altijd vastbesloten de rebellie te onderdrukken. De regering van Singapore heeft gisteren steun toegezegd „aan de Indonesische strijd voor de terug keer van West-Irian (Ned. Nieuw- Guinea), onder het territoriaal ge zag van de republiek Indonesië". Deze toezegging is vervat in een communiqué, uitgegeven na een ze vendaags bezoek van de eerste-mi- nister van Singapore aan Indonesië. Op een persconferentie zei de pre mier van Singapore, dat anti-kolonia- lisme een „instinctieve houding" is van degenen die onder koloniaal be wind zijn geweest. Steun aan de In donesische eis beschouwt hij als „de enig logische houding die het volk kan aannemen". De mannen die met een grote boormachine trachten de 435 in de mijn bij Coalbrook in Zuid-Afrika in gesloten mijnwerkers te bereiken, hebben zes kostbare uren verloren, door moeilijkheden met de machine. De boor liep vast op een harde steenlaag maar nadat de koppelings- bak weer functioneerde, kwam men in zachtere lagen, waardoor de boor- snelheid van 30 centimeter per uur kon worden verdubbeld. Een deskundige heeft dinsdag ge zegd dat als er overlevenden zijn, zij zeker het geluid van de boor zul len horen. „Als zij weten wat het be tekent, zal dat hun zeker de moed geven nog de twee dagen te wachten die men nodig heeft hen te berei ken". Een Portugees verkeersvliegtuig met zeven passagiers en een beman ning van twee leden wordt op een vlucht van Darwin naar Portugees Timor vermist. Een Australische bommenwerper zoekt naar het vermiste toestel, een Heron. Als wassen niet meer helpt Acht dames in Trosa in Zwe den werden verrast met 8.864 kronen (ruim 6000 guldenver diend in de voetbaltoto. De plaatselijke vertegenwoordiger van de toto, Arne Wallen, over handigde het geld met de op gewektheid die bij zoiets past. maar zijn hart zong niet mee. Hiet geld was namelijk afkomstig uit zijn eigen beurs, of liever uit die van familieleden die het hem voorgeschoten hadden. Wallen had de dames toen zij hun totobriefje inleverden ver zekerd dat hij het wel zou be- waren. Toen alle uitslagen goed bleken te zijn, was het briefje echter verdwenen en het geld werd dus niet uitgekeerd. Na lang wikken en wegen kwam de toto-man tot de conclusie, dat hij toch wel moreel verplicht was de dames te betalen.

de Stem | 1960 | | pagina 1