Pater Pisters: „Pendelen tast het gezin aan' DE TONDELDOOS' Zoek in mogelijkheden eigen streek Tijdschriften en gebruiken te grote veel Plattelandsclubs krijgen het moeilijk dagbladen papier brengt „Doctor Cherchez" n Zaalhandbal te M'burg en Goes (geen Jan CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI Oud pleil spijt. Maagklac CHE DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 JANUARI 1960 Pendelaars in Zeeuwsch-Vlaanderen (III) Spli Isingsgedach te moet verdwijnen Tijdschrift met oplage van 19 miljoen Zeeuwse Korfbal bond Landelijk Hengstenkeuringen in Zeeland en Brabant met de echte Kentucky BOEKENPLANK Nacht der verdenking Wielrij bij WEER IN (Van onze redacteur) het bedrijfsleven tot stand moeten en kunnen worden gebracht. Dat zou verantwoorde pendel zijn. De reis- duur is dan hoogstens een half uur a drie kwartier. Deze betere en snelle re verbindingen kunnen een aanzien lijk deel van de werkloosheid ophef fen. De pendel als tegemoetkoming van de bedrijven kan geen bezwaar vormen om in de Kanaalzone te wer- „Als men 14 a 15 uur per dag uit liet gezin is, noem ik dat geen pendelen gewerkt Tn de* lllfuwsch-vraamfea?n§ meer. Althans geen verantwoord pendelen. Dat is een soeiale en geestelijke dustrieën. aantasting van het gezin. Ik ben me ervan bewust, dat dit gemakkelijk te n n o r» zeggen is. En wat wil je? Een harde noodzaak dwingt de uiensen, die moeten mag ernfetBvaif ^tgfandat'''men rond komen met hun werkloosheidsuitkering, tot gezinsveiantwoordelijkheid. graag vlakbij de industrieën woont ftlaar we moeten niet alleen een negatief standpunt verdedigen. Als we er Het liefst blijft de Zeeuwsch-Vlarrung niet in slagen hier iets positiefs tegenover te stellen, dan vrees ik, dat Oost- in zijn plaats van oorsprong wonen Zeeuwsch-Vlaanderen een arbeidsreservoir wordt voor Rotterdam en de Randstad Holland, zoals west-Brab ant". Alleen het weinige bouwvolume, dat I beschikbaar werd gesteld aan de sle den en dorpen in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. heeft veel arbeidskrach- ae Kanaalzone met medewerking van Dat zegt Pater P. Pisters s.m. ons, als we hem vragen zijn visie te geven op het pendelen van oost-Zeeuwscn- Vlaamse werkkrachten naar de tia vens van Rotterdam. Patel Pisters is de bedrijfsaalmoezenier in Z. Vlaanderen. Hij werkt voornamelijk in de Kanaalzone en oefent al ruim zes jaar in deze streek het bedrijfs- apostolaat uil. ,,Als men moet rond komen met 45 harde guldens met misschien een gezin van 3, 4 of 5 kin deren kan het een plicht zijn deze kans aan te grijpen", zegt Pater Pisters. Dat kan, maar beter is het naar mogelijkheden te zoeken in de eigen streek. Er bestaan mogelijkheden om de structurele werkloosheid in Zeeuwscn- Vlaanderen op te heffen, volgens Pa ter Pisters. Maar hij merkt er bij op, dat men dan vóór alles Zeeuwsch- Vlaanderen als één geheel moet zien Er moet geen splitsing worden ge maakt tussen oost- en west- en mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen. Daaraan heeft het in het verleden al te veel ontbroken. De Kanaalzone wordt nog maar al te vaak gezien als de boe man, als de gevaarlijke zone, waar de ontkerstening gretig om zich heen zou grijpen. ..Maar de Kanaalzone is", aldus Pater Pisters, ,,de aange wezen plaats voor een natuurlijke en logische ontplooiing van de zware in dustrie". Pater Pisters is dan ook een persoonlijk tegenstander van dt mening, dat oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren zou worden „leeggezogen" door de kanaalzone. Die 'opvatting werkt de splitsingsgedachte weer in de hand. Pater Pisters stelt het anders. „De Kanaalzone draait juist groten deels dankzij oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren", zegt hij Meer bouwvolume Pater Pisters «iet de mogelijkhe den om de onverantwoorde pendel naar Rotterdam te stuiten en de structurele werkloosheid in Zeeuwsen- Vlaanderen op te heffen in 1. goede pendeldiensten naar de industrieën in midden-Zeeuwsch- Vlaanderen. 2. meer bouwvolume in de steden en dorpen van oost-Zeeuwsch-Vlaan deren. De uitslagen der zaterdag te Mid delburg en Goes gespeelde zaalhand balwedstrijden luiden als volgt: MIDDELBURG meisjes pupillen: Olympus 2-Walcheren 1 2-0; meisjes pupillen: Olympus 1-Walcheren 2 2-0; meisjes adsp. C: Olympus 2-Marathon 2 4-0; meisjes adsp. A: Zld. Sport 1- Walcheren 1 2-3; jongens adsp B: EMM 2-Tonido 2 1-7; meisjes adsp. B: Olympus 1-Volliarding 2-4; Jon gens adsp. A: Olympus-Tonido 1 1-15; heren jun. 2e kl.: Walcheren-Volhar ding 1-J0; dames 3e kl.: Walcheren 2- De Meeuwen 1-4; dames jun. ie kl. Olmpus I-Hellas 3-5; dames 2e kl.: EMM-Marathon 2 3-0; heren jun le kl.: Marathon 1-EMM 4-2; heren 2e kl.: Olympus-Hellas 2 6-2; dames le kl.Marathon 1-Walcheren 1 3-4; he ren le kl.Walcheren 1-Hellas 1 4-2. GOES: jongens pupillen: Tonido- Hellas 7-2; jongens adsp. B: Hellas 2- EMM 1 0-9meisjes adsp. A: De Meeu wen-Hellas 2-1; meisjes adsp. B: Hontenisse-Marathon 1 0-8; dames jun. 2e kl. A: Hontenisse-Olympus 2 1-19; dames jun. 2e kl B: Volhar- ding-ODI 7-4; heren jun. 2e kl. Hel las 2-ODI 8-13; heren jun. 2e kl.To- nido 2-Marathon 2 13-12; dames le kl.Hellas-Tonido 4-1; dames jun le kl.: De Meeuwen-Marathon 1 3-5; he ren jun. le kl.: Tonido 1-Olympus 16-5; dames le kl.: Hontenisse-Zld. sport 2-8; dames 2e kl.; Luctor-Olym- pus 3-6; heren le kl.: Volharding- Marathon 1 12-12; heren le kl.To nido 1-EMM 1 10-8. ten wel genoodzaakt in de laatste ja ren naar de Kanaalzone te verhuizer.. Daar werden woningen aangeboden. En hier woonde men slecht." Acuut probleem Dat men bereid is de verantwoorde pendel in Zeeuwsch-Vlaanderen bin nen de eigen streek te accepteren be wijzen volgens Pater Pisters de pen deldiensten, die de Cie Neerlandaise de l'Azote in Sluiskil onderhoudt. On geveer 7 bussen van Cito Tours uit Axel rijden deze diensten en 1 of 2 bussen zijn ingeschakeld voor de con tinudiensten. Tot volle tevredenheid van de mensen, hoewel deze pendel diensten nog niet volmaakt zijn. Nu het pendelen naar Rotterdam vanuit oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is begonnen, is dit een acuut probleem geworden in deze streek, aldus Pater Pisters. „Er is totnogtoe te weinig intensief contact geweest tussen oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en de Ka naalzone Met alle kracht zal nu ge streefd dienen te worden naar betere verbindingen in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Alleen dan zal men de arbeids- i krachten nog hier kunnen houden. Er moet ook een einde komen aan de onnatuurlijke wijze van migratie door de agrarische steden en dorpen meer bouwvolume toe te kennen". Een gevaar in de pendel naar Rot terdam ziet Pater Pisters verder nog in het feit, dat wel eens deining zou kunnen ontstaan over de lonen. (Van een medewerker) Een advertentie over twee pagina's in vier kleuren, in het Amerikaanse blad The Readers Digest kost 200.000 gulden. Dat is het hoogste bedrag dat waar ook ter wereld voor advertentie ruimte gevraagd wordt. Het ontstaan van The Readers Digest is te danken aan het idee van een jonge domineeszoon DeWitt Wallace, die na een aantal mislukkingen op hetzelfde gebied in 1922 het eerste nummer uit bracht. Op aansporing van een jonge vrouw, die hij in die tijd had leren kennen, had hij de exploitatie in eigen handen genomen, met suc ces. Met zoveel succes zelfs, dat het voorschot dat zij daarop ge nomen hadden door te trouwen en op huwelijksreis te gaan, meer dan verantwoord bleek. Na hun terugkeer hadden enkele duizen den mensen zich, naar aanleiding van een eerste circulatie, als voorlopige lezerskring gemeld. Thans tellen de gezamenlijke edi ties een totaaloplage van 19 miljoen exemplaren, waarmee het blad behalve als duurste advertentieme dium een record brak in oplage cijfers Geen enkel ander tijdschrift heeft zoveel lezers als The Readers Digest. In JSederland De Amerikaanse leiding verzocht een aantal Nederlandse firma's een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van een editie in onze taal. Hun advies luidde negatief. Niettemin werd besloten het blad on- Zaterdagmiddag hield de Zeeuwse Korlbalbond te Mid delburg zijn jaarlijkse alge mene vergadering onder leiding van voorzitter Saaman. Deze memoreerde in zijn openings woord nog eens de hoogte punten uit het atgelopen bonds- jaar. Hij belichtte vervolgens de moeilijke tijd die de specifieke plattelandskorfbalclubs door maken, doordat steeds meer jongelui de dorpen verlaten. Om dit verlies te compenseren bepleitte hij vergroting van de verenigingen in de grotere woonkernen in Zeeland. De voorzitter kon ook verwelf men het hoofdbestuurslid van ,c KNKB, ir. Delcour, uit Eindhoven Deze bepleitte later tijdens de ver gadering de noodzakelijkheid van het vormen van juniorenafdelingen of, indien dit niet mogelijk is, net zoveel mogelijk bijeen brengen in een twaalftal van adspiranten die de juniorenleeftijd bereiken. De heer Delcour lichtte eveneens de moge lijk- en moeilijkheden toe welke ont staan wanneer ZKB-ploegen buiten hun rayon zullen gaan spelen. Voorzitter Saaman kondigde in dit verband aan dat het bestuur van de Z.K.B. ernstig zal streven om in het seizoen 196162 over te gaan tot een landelijke competitie tussen ploegen uit de Zuid. Ned. Korfbal- bond. De overige agandapunten gin gen vlot onder de hamer door. De aangesloten clubs verwierpen echter een contributieverhoging. Het aftredend bestuurslid L. Soe- ting werd vervangen door L. Beun u Middelburg die bij enkele kan didaatstelling in het bondsbestuur werd gekozen. Tot leden der kascorn- missie werden benoemd W. van t Hof, Kruiningen en W. van Baaien, Vlissingen. Ook in Aziatische landen komen steeds meer tijdschriften op de markt. Nu nog is de oplage van dit periodiek niet meer dan 1000 exem plaren groot, maar het enthousiast aanprijzende meisje op de voorpa gina, weet het: In de nieuw ont wikkelde landen groeit een enorme leeshonger en dus de behoefte aan papier. der de titel „Het Beste" te gaan uit brengen. Zelfs drukte men een naar onze begrippen zodanig grote oplage dat de Nederlandse experts hun schouders ophaalden Dat moest een mislukking worden. Het werd het niet. Duidelijk bleek, dat aan een tijdschrift dat op ge makkelijke en populaire wijze een samenvatting van wereldnieuws en wereldgebeuren geeft, ook in ons land in eer. behoefte voorziet. De Amerikanen waren niet verwon derd. ,.Mr. Average-man is the same everywhere (De gemiddelde mens is overal op de wereld gelijk!)" luidde hun bescheid aan de verbaas de Nederlandse medewerkers. ISieuws-organeu Op de smaak van het gemiddelde publiek speculeert ook het Londense weekblad „News of the World", dat als nieuwsorgaan de grootste oplage te- wereld heeft. Het verscheen voor i het eerst in 1843 met een oplage van j 10.000 exemplaren. In 1905 werden 1 miljoen exemplaren gedrukt. Thans verlaten 9.000.000 ex. wekelijks de drukkerij, voor een publiek van naar schatting 19 miljoen mensen. Om j dit blad van papier te kunnen voor-1 zien worden jaarlijks 500.000 bomen geveld. Naast de bladen die wij noemden verschijnen u weet het an dere dagelijkse geweldenaren. Maar wist u, dat de „Pravda" het officiële Russische orgaan, het allergrootste dagblad is In 1958 werd het oplagecijfer. 5.650.000 ex. bekendgemaakt. De meeste dagbladen verschijnen in de Verenigde Staten, waar iedere dag 1.824 verschillende kranten het licht zien met een totaal van meer dan 57.000.000 exemplaren. In dat land wordt ook het meeste krantepapier gebruikt, o.a. voor de grote week- edities van de dagbladen, die soms 500 tot 600 pagina's groot zijn. Onze omvangs-geweldenaar onder de weekbladen, „Elsevier's weekblad" is daar maar een klein jongetje bij. Wereldtekort UNESCO en FAO hebben zich ern stig bezig gehouden met de proble men die ontstaan door een tekort aan papier. Daar is grote kans op, wanneer wij doorgaan met kranten en tijdschriften in grote oplage en omvang te laten uitkomen. De nieuw ontwikkelde en achtergebleven gebie den dreigen een Hnd van de rekening te worden. Men hoopt door fabricage van pa pier uit de resten van suikerriet, uit de rijstplant, uit bamboe en andere produkten een verdere vraag naar krantepapier te kunnen opvangen. Dat die vraag zal komen is duide lijk wanneer men de situatie in Aziatische en Afrikaanse gebieden bekijkt, waar de reeds toegenomen behoefte aan papier nog minimaal is. In Ethiopië bijvoorbeeld ver schijnt thans nog maar één dag blad, hetgeen betekent één krant op iedere 30.000 inwoners. Daar en in andere landen, zal door ontwikkeling die toestand niet lang meer voortbestaan. (Advertentie) OTIERIKZEE heeft een Ton- deldoos. Een Tondeldoos vol bizarre koppen, grote kromme neuzen, grillige fi guren en intrigues tussen ministers, een koning en atoomgeleerde en een gesle pen duivelse figuur. Onder veelkleurige lampen, in een troonzaal van een paleis en in maanraketten bewegen zich de onnozele ministers en geleerden. Hun stemmen en snelle gebaren vullen hun kleine wereld, een we reld die naar de ondergang toesnelt.... Begeleid door het satanisch lachje van zekere monsieur Duvelin.... Droomwereld E'en wereld vol romantiek, won- derlijk en fantastisch, droom wereld die Tondeldoos in Zierik- zee. Het zijn vier enthousiaste Zierikzeeënaars die samen de Tondeldoos vormen. Ze hebben hun uitzonderlijk poppentheater zo genoemd om „het licht te ontsteken in de droomwereld van uw fantasie," zoals ze het op hun folder vertellen. Binnenkort gaat hun nieuwste poppenspel in première onder de naam „Doc tor Cherchez" Ze hebben alles zelf gemaakt, tekst, poppen, de cors en geluid, en ze verzorgen zelf de opvoering. De poppen zijn bijzonder goed afgewerkt en hebben een uitzonderlijke expres sie, de tekst van het spel is boeiend. De vier Zierikzeeënaars slagen er beslist in om het licht in de droomwereld van de toe schouwer te ontsteken. Bezeten Tzak Vlinkenvleugel is er mee begonnen. Zelf zegt hij „beze ten van de poppen te zijn." On geveer tien jaar geleden kreeg hij voor Sinterklaas een poppetje cadeau dat van gekookt krante- papier was gemaakt. Meteen startte hij de produktie van poppen en bouwde een kleine kast. Hoewel hij van beroep agent voor een brouwerij is, ont popte hij zich al vlug als een handig poppenspeler. „Het Jan Klaassen-gedoe" begon hem al gauw te vervelen. Hij zocht naar betere spelen. Eigenlijk speciaal daarvoor geschreven stukken. Hij maakte bedevaarten naar de poes jenellenkelder in Antwerpen en raakte in de ban van het poppen spel. In de tijd van de ramp liep hij Ad Leidedekkers tegen het lijf en dat was de man die hij nodig had. Ad Leidekkers kon na melijk poppenspelen schrijven. De grote vier van De Tondel doos, v.l.n.r.: Izak Vlinkenvleu gel, Ad Leidekkers, Truus Vlin- kenvleugel-Niekamp en Ad van der Welle. Dn die kleine vier? Dat moet maar op de première wachten. De groep werd uitgebreid met Ad van der Wele die voor de de cors en het geluid zorgde. Me- Vrouw Truus Vlinkenvleugel-Nie- kamp kwam erbij om de vrou wenstemmen voor haar rekening te nemen, en de „Tondeldoos" was compleet. Sfeer P" igenlijk moet het poppenspel in een sfeervolle kelder wor den gespeeld. Een buitengewone voorstelling was die in de kel der van het oude slot Haamstede op Schouwen-Duiveland. Met kaarsen was de ruimte verlicht. De toeschouwers betraden het slot over de slotbrug die met rode lampen was geïllumineerd. De Tondeldoos speelde de legen de van Westenschouwen, het vis sersplaatsje dat de wraak van de zee niet ontliep toen de vis sers een zeemeermin hadden ge vangen en niet in haar element wilden terugwerpen. Westen- schouwen is vergaan... Een Schouwse legende in de kelder van een oeroud Schouws slot. LJet tweede grote spel dat Ad Leidekkers voor de Tondeldoos schreef is „Doctor Cherchez" Vandaag gaat het in het verenigingsgebouw in Zierikzee in première. De voorbereidingen, het maken van de koppen, de decors, en het schrijven van het spel kostte nagenoeg alle vrije Nu hangen de poppen nog op een rijtje aan een haakje in de kast... tijd van een jaar. Maar er is dan ook wel iets tot stand gekomen. Nu hangen de poppen nog op een rijtje aan haakjes in de kast. Maar thans ontpoppen ze zicli als de hoogmoedige Koning Harald de Hoogmoedige, die met de duivel in zee gaat, 'als Zijne Excellentie minister Van der Kogel (defensie) die op elke vier kante meter van het koninkrijk een kanon wenst, als Zijne Excel lentie minister Van Wijzen (on derwijs) die vergroting van geldmiddelen vraagt... Als Koos Kweekpeer van de tuindersbond, als doctor Cherchez de atoom geleerde, als... als... en noem maar op Het is een boeiend en geestig verhaal, met een actueel gegeven, met een moraal zelfs, waarin Monsieur Duvelin als af gezant van Pluto een bizarre, gluiperige en kwade rol speelt. De centrale premiekeuringen in de provincies Zeeland en Noordbrabant worden respectievelijk gehouden op woensdag 3 februari te Goes en op donderdag 4 februari te 's-Hertogen- bosch. Tijdens deze dagen zullen alle Zeeuwse en Brabantse goedgekeurde stamboekhengsten zich voor jury en publiek presenteren in de keurings- ringen en de strijd om de hoogste primeringen belooft wel een zeer spannende te worden. Verrassingen zullen daarbij, als steeds, niet uitblijven. Zijn de favo rieten in de oudere rubrieken veelal bekend, de rubriek 3-jarige hengsten met verschillende nieuwe aankopen, wordt een volkomen open strijd. Na de keuringen der diverse cate gorieën zullen de hoogst geklasseerde weer worden teruggeroepen tot deel name aan de strijd om het Zeeuwse en Brabantse kampioenschap. Het einde van deze grote hengsten keuringen wordt gevormd door een défilé van kampioenen en oud-kam pioenen en andere die ter opluiste ring aanwezig zijn. Zo zal in Den Bosch o.m. de pas uit België inge voerde Negus de Miecret K 2534 bui ten mededinging en ter opluistering worden voorgebracht. „Nacht der verdenking" van de Noorse schrijver Olav Gullvag is in zekere zin een combinatie van een familieroman, een reisverhaal en een avonturenboek. Het heeft een nogal dramatische inslag, die voor namelijk voortkomt uit de armoede van enkele hoofdpersonen en uit de verwarring rondom een moordge schiedenis waarvan men ten onrech te de jonge Ramund Arnesen ver denkt. Ook de jongeman zelf echter meent dat hij de moord heeft be gaan, doch een oude schoolmakker van hem heeft deze op geraffineer de wijze gepleegd. Het verhaal en de beschrijving van de verschillende personen zijn helder en fris, doch vrij simpel getekend. De beschrij vingen van steden en landstreken zijn over het algemeen minder ge slaagd en zo lukt het dan ook niet zichzelf een vast beeld te vormen van de Noorse stad waarin het ver haal zich grotendeels afspeelt. Het is een positief verhaal dat een dui delijk onderscheid geeft tussen goed en kwaad en waarin bovendien per sonen rondwandelen waarvan men later zegt „ze zijn zo kwaad nog niet". Het boek is ontegenzeggelijk boeiend en vormt geschikte en ge zonde ontspanningslectuur. Het wordt uitgegeven bij Kruseman, Den Haag. Een complimentje voor alle man van Neerlands stam zou men kunnen lezen in het antwoord, dat iemand invulde op een formulier, dat voor zijn naturalisatie nodig was en dat luidde: „Als ordebroeder, belast met de verpleging van moreel afgedwaalde personen, ben ik mij Nederlander gaan voelen". En in een amDtelijk rapport stond: „De school lokalen zijn te klein om er twee klassen in onder te brengen. Hier zal een nieuwe onderwijzer aan gesteld moeten worden of van twee één gemaakt moeten worden." In een proefwerk over muziek antwoordde een jong meisje op de vraag wat echt luisteren is: „Echt luisteren is met aandacht luisteren, zon der iets te horen". Een ander jong meisje schreef: Mozart werd geboren van 1756 1791. En nóg een ander jong meisje: Kamermuziek is muziek voor kleine personen, het is meer mu ziek voor fuifjes en voor de gezelligheid (huise lijk) En dan maar nu echt om te besluiten nog één ander jong meisje Het schreef: Mozart stierf in een armengraf. in een advertentie, uitgaande van een ministe rie, stond: Bij de afdeling onderhouds- en uitbrei dingswerken kunnen worden geplaatst esthetisch goed ontwikkelde en ervaren bouwkundigen. En in een andere advertentie„Geraffineerde stenotypiste zoekt huiswerk of voor halve da gen in dienstverband". Een destructiebedrijf ontving onlangs een brief, waarin stond: Wij verzoeken u, het aanmeldings- register door te geven aan de ambtenaar die belast is met het opnemen en doorgeven van de kadavers. En een politieman noteerde in zijn proces-ver baal: Op heb ik agent van gemeentepolitie te de persoon voorbedoeld op last van de hoofdinspecteur nadat deze was ontnuchterd, uit arrest ontslagen. Nog uit de ambtelijke wereld: „De schoolbanken zijn van ondeugdelijke constructie, door de ver binding van het «itvlak van de voorbuurman met het schrijfvlak van de achterbuurman, wat des te hinderlijker is nu de banken te klein zijn". En iemand, die graag een privé-onderhoud met een dominee wilde hebben, schreef aan deze: „Gaarne zou ik hedenavond een onderhoud met u in het privaat hebben". Uw kiezen, zei onze tandarts, zien er keurig uit, waarmee ik niet zou willen zeggen, dat u een kieskeurig mens bent. Dit stond in Punch: Er is maar één geval denkbaar, waarin een hengelaar de waarheid spreekt. Namelijk wanneer hij een andere henge laar voor een leugenaar uitmaakt. Laat ons nog even een klein citaatje aanhalen uit het wereldberoemde jongensverhaal van Mare Twain, dat Huckleb wry Finn heet. „Wat is het doel van jullie ben le vroeg Ben Rogers. „Niets bijzonders", zei Tom, „alleen roof en moord". Volgens een Engelse definitie is een specialist iemand, die steeds meer begint te weten omtrent steeds' minder dingen. Ik heb je gisteren met een meisje gezien, zei een leraar tegen een puber. Dat was mijn zus je, zei de jongen. Nee, antwoordde de leraar, dat kan niet, want als dat waar was, was jij mijn broertje. Engelse toneelkritiek: De ene helft van de saai applaudisseerde flauwtjes, de ander helft was leeg. Nog dit ja achtige betoi d(jk tussen uitsteken. rjjkswatersta ven enorme digd worden sluiting van Een kleine Nieuwlandpoli tussen Veere in enkele ma; achtig dok meters lang betonnen gevi lange rij Van de eerst tien meter ho fundamenten werd onlangs legd. De caissons lang, 20 mete hoog. Voor he len de lulker die het watei moeten doorla Bevclandse reeds 1700 me 300 meter z moeten de ca 1961 zal de worden. Dan diepe poldert, den verander het voormalig de oorlog v worden doorg. stige dijk vanj varende dijk z sleepboten na De federatie strijdersorgani heeft een bric! ter-president, Quay, waarin zocht wordt v waarin de sp Indonesië verl De federatie 1 aan, dat Nedt daadwerkelijk met de ellend dat juist nu, i: ten aanzien v trikt juridisch.! ten wijken v< menselijkheid. (Al Vormt een gene 100 tabletten f» 1 De 83-jarig. berg is bij 1| Zuiderzeestraa] aangereden en aan de ge^ den. In de inheems- opnieuw tot h komen. Minstl pen, drie Eur inheemse ager Eén blanke a wond en een De ongerege oe politie een sjimiyane, ee brouwsel. Scl Zoeloes, de v trachtten de i te houden. De van alle kante onder de voel en al omver woordde met maar de negc

de Stem | 1960 | | pagina 4