VUURGEVECHT IN OPSTANDIG ALGIERS: NEGENTIEN DODEN „Weg met De Gaulle. Wij willen Massu!' Snel groeiende massa wierp barricaden op GEEN HOOP MEER... Doden in verkeer Zij wilden politieman in het water werken BEVAN IETS BETER Dader wurgingspoging op „Walletjes'' gepakt BATHYSCAAF BEREIKT BODEM OCEAAN Akkoord Terneuzen- Gent bereikt Heel gezin (8) gestikt ELVIS HEEFT HET VER GESCHOPT 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND De Gaulle naar Parijs terug Lagere temperaturen 40 kinderen bedolven Chessman doet beroep op grondwet Nu 150 gulden in STEM-toto Ijoodwill Tien en acht maanden geëist Al DUIZEND antisemitische incidenten \l Jonge Hongaar in arrest Nog leven in duisternis op elf km diepte mi Wij pok Geen doodvonnis voor vijftien jarige jongen Echtpaar met baby verdronk 100e JAARGANG No. 23274 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. ftirecteur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 25 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. x,Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bjjbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, «el. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Na een al zeer onrustige zaterdag is het gisteren in Algiers tot een schietpartij gekomen tussen een enorme massa demonstran ten, die tegen De Gaulle en vóór Massu ageerden. De toestand in de stad, waar de spanning van uur tot uur toenam, werd tenslotte zo ernstig, dat generaal Challe, de Franse opperbevelhebber in Algerië de staat van beleg afkondigde. Toen het tot een openlijk treffen kwam werden drie leden van de Republikeinse Garde, twee agenten en drie demonstranten gedood. Het aantal gewonden zou hoger dan honderd zijn. Om elf uur Nederlandse tijd 's avonds was het officiële doden tal tot negentien gestegen. De ordediensten telden acht doden en 85 gewonden. Naar het zich liet aanzien, was de toestand laat in de avond vrij rustig geworden, doch duizenden jonge betogers, meest stu denten, bleven zich in de straten en parken ophouden. Het was zaterdag al rumoerig in de stad. Pamfletten stelden de bevolking op de hoogte van Massu's ontslag en dat was het sein tot betogingen tegen De Gaulle. „Wij eisen dat Massu naar hier terugkeert", werd geroepen. De politie bemoeide zich niet met deze betoging, waaraan ca. 2000 mensen deelnamen. Gisteren, zondag, werd de toestand veel ernstiger. Een oproep tot kalmte van Delouvrier, de hoogste civiele administrateur in Algerië, die vrees de dat er bloed zou gaan vloeien, heeft geen olie op de golven kunnen gieten. De menigte in de straten groeide zienderogen. ,,Wij willen Massu. Algerië is Frans", waren de uitroepen, die luid opklonken, 's Morgens waren twaalf duizend mensen op de been, rond de middag 15000 en tegen de avond wa ren het er naar schatting twintigdui zend-. Ze zwaaiden met Franse vlag gen en droegen grote foto's van de ontslagen Massu. Staking Aan het eind van de middag ont laadde de spanning zich in een BIJ VIER VAN de Amerikaanse staalbedrijven die niet aan het be reikte akkoord deelnemen, dreigt morgen, wanneer de „afkoelingspe riode" afloopt, een nieuwe staking te beginnen. OP EEN AANTAL scheepswerven in de V.S. wordt sinds zaterdag ge staakt, waardoor ook het werk aan de eerste torpedobootjager met kern voortstuwing is lamgelegd. ALLE INWONERS van Moskou (vijf miljoen) worden tegen de pokken in geënt, nu door deze uit India ge- importeerde ziekte een persoon is gedood. MET DE MEMISA-collecte gaat het goed: men hoopt het half miljoen royaal te halen. De tellingen vergen nog tijd. EEN GRIEPEPIDEMIE heeft West- Duitsland getroffen. Vier mensen stierven al aan de ziekte. Ook in Fiankrijk kampt men met griep die hier en daar epidemisch is gewor den. Er vielen hier eveneens doden. GISTEREN heeft de H. Vader plech tig de Romeinse Synode geopend PRINS BERNHARD is gisteren uit Willemstad vertrokken, op weg naar huis. De prins bezocht Mexico en de Nederlandse Antillen. DE BRITSE strijdkrachten zijn se dert de Koreaanse oorlog met 36 pet. ingekrompen en in 1962 zal het aan tal militairen nog de helft zijn van dat in 1952. MOSKOU heeft een aantal jonge Afrikaanse geleerden uitgenodigd ..gezamenlijk onderzoekingen te doen naar de problemen rond de Afri kaanse onafhankelijkheid. Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Nu en ,jan opklaringen, maar ook 2 hier en daar een bui. Krachtige 2 tot matige wind uit westelijke 2 richtingen. Lagere temperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 17.13 uur, maan onder 14.31 uur. Morgen: zon op 8.31 uur, maan 2 op 6.34 uur. schermutseling. Er vielen schoten over en weer. De generale staf maakte later bekend dat de Fran se veiligheidstroepen niet tussen beide waren gekomen maar dat een afdeling van de mobiele gendarme rie met de manifestanten in botsing was gekomen. De schietpartij zou een kwartier geduurd hebben. Aan de zijde van de betogers zouden zich vele reservisten geschaard hebben. De demonstranten openden het vuur, toen de gendarmen tracht ten hen van een barricade te ver jagen. Zij hadden deze 's middags opgeworpen. ,,Het oproep zal niet over het Franse leger triomferen", maakte generaal Challe na het treffen be kend. In de stad waren grote groepen pantserauto's samengetrok ken en duizenden militairen in volle uitrusting werden gereed ge houden. De verwachting was dat vandaag, maandag, een algemene staking van kracht zou worden. Vastbesloten President De Gaulle is gisteravond in verband met de zeer ernstige toe stand in Algiers van zijn vakantiever blijf naar Parijs teruggekeerd. Pre mier Debré heeft zijn reis naar En geland onderboken. Een beeld van de grote betoging op „Le Plateau des Lières" in Algiers. (Telefoto) Zatedag heeft De Gaulle in het Elysee met Massu gesproken. Het was een vriendschappelijk onderhoud, zo werd verklaard. Overigens is de Franse president kennelijk vastbeslo ten zijn politiek te handhaven. Beschuldiging Ferhat Abbas, de president van de voorlopige Algerijnse regering, heeft verklaard, dat hij beueid is onmiddel lijk besprekingen te ocginnen om de voorwaarden en waarborgen te bepa len voor de zelfbeschikking van het Algerijnse volk. ,,De strijd in Algerië duurt alleen voort omdat de Franse regering dat wil", zei hij. Nog steeds is het niet gelukt, de 440 ingeslotenen in de mijn van Coalbroak in Zuid-Afrika te bereiken. Ze zitten sedert vrij dag op 200 meter diepte ingeslo ten. De hoop hen nog in leven te vinden, is praktisch vervlo gen. Zaterdagavond moest het reddings- werk door een derde instorting ge staakt worden. Een ploeg van zeven man is gisteren de mijn binnengegaan om de situatie te onderzoeken. Van het resultaat van dit onderzoek zal afhangen of, en zo ja, wanneer de reddingspogingen hervat zullen wor den. Op enkele kilometers van de mijningang werke«i technici koorts achtig om een kolossale diamantboor in gereedheid te brengen. Met deze boor hoopt men een luchtgat naar de ingeslotenen te boren. De werkzaam heden worden echter belemmerd door grondverschuivingen, die het gevolg zijn van voortdurende ondergrondse instortingen. In een dorpje in het zuiden van de Philippijnen zijn veertig schoolkinde ren levend begraven door een aard verschuiving. Alle beschikbare sol daten uit de omgeving werden naar de plaats van de ramp gestuurd om te trachten de kinderen uit te gra ven. Door een aardverschuiving kwa men tonnen zand op de school te recht, waarin de kinderen zaten. Twee redders maken van een korte rustpauze gebruik om gauw een kroes thee te drinken. Een van de mannen draagt een kooitje met een kanarie. Het beest wordt meege nomen de mijn in. Zolang het blijft leven hoeft men niet bang te zijn voor giftig methaangas, vertoont het evenwel bedwelmingsverschijnselen, dan moeten de mensen terug naar de oppervlakte. De ter dood veroordeelde Caryl Chessman, die er in de loop van elf en een half jaar zeven maal in ge slaagd is de voltrekking van zijn doodvonnis uit te stellen, heeft zich andermaal tot een Amerikaanse fe derale rechtbank gewend om te trachten op 19 februari de dag van zijn terechtstelling aan de gaskamer te ontkomen. Het nieuwe beroep is volgons Chessmans advocaat gegrond op het feit, dat elf en eén half jaar in de dodencel een buitengewoon wrede straf is. De Amerikaanse grondwet verbiedt buitengewoon wrede straf fen. Dit argument kan ertoe leiden dat Chessman achtereenvolgens bij een rechtbank, een gerechtshof en het Amerikaanse hooggerechtshof in be roep kan gaan. 7? Doordat de wedstrijd Roda Sport- Baronie niet doorging moest de re serve-wedstrijd SC Enschede - Vo- lendam worden benut om in de „Stem-toto" een eventuele winnaar aan te wijzen. Een winnaar kwam er echter niet uit de omvangrijke stapel inzendingen. Daarover echter niet getreurd. Traditioneel wordt de inzet verhoogd met f 25.-, zodat het volgend „gokje" gaat om f 150.-. (Advertentie) BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCH UIMRU BBERBED In het afgelopen weekeinde zijn verscheidene ongelukken gebeurd waarbij doden vielen. In Purmerend werd een echtpaar aangereden door een auto. Daarbij werd de echtge note van een bromfietser, die bij haar man op de duo zat, gedood. Dc man zelf werd ernstig gewond. In Den Haag is een 54-jarige fiet ser verongelukt, doordat hij werd aangereden <Joor een autobus. Een 21-jarige winkelier uit Dordrecht kwam in Rotterdam om het leven toen hij, in zijn auto rijdende, door een vrachtauto werd aangereden. De chauffeur van die vrachtwagen is er na het ongeluk vandoor gegaan. Het schijnt dat hij de wagen gesto len had ol er joyriding mee bedreef. Een autobestuurder in Den Haag reed een 76-jarige man aan, die de weg overstak. De automobilist stapte uit, keek even naar de op de grond liggen de man, en reed door. De aan gereden bejaarde is later overle den. Naar de autobestuurder wordt gezocht. „We zullen je verzuipen en je kop onder water houden.zouden W. A. G. uit Middelburg en J. E. uit Nieuw- en St. Joosland hebben ge zegd tegen de Souburgse wachtmees ter A. W. op de dag na Sinterklaas. Of ze hun voornemen ook zouden heb ben uitgevoerd, is niet komen vast te staan, maar wel dat beiden voor de Middelburgse rechtbank gevoelige ge vangenisstraffen G. tien en E. acht maanden onvoorwaardelijk met af trek tegen zich hoorden eisen door de officier van justitie mr. G. J. B v. d. Dussen. Na ettelijke biertjes te hebben ge dronken, hadden zij ruzie gekregen met de wachtmeester der rijkspolitie, waarbij de wachtmeester, tijdens een gevecht op een brug, met zijn rug te gen de leuning werd gedrukt. De politieman, die als getuige op trad verklaarde: ,.Ik vocht voor mijn leven, want ze sloegen zulke taal uit dat het menens werd. Ik liet me op mijn knieën vallen en ben toch nog weten te ontkomen." De tweede getuige, de opperman De V.N.-vertegenwoordiger van het jtodse congres heeft in Londen ver klaard dat er bijna 1000 antisemiti sche incidenten in 243 plaatsen in 34 landen zyn voorgekomen in de laat ste tyd. ,,Deze incidenten zijn gebeurd in het christelijke Westen en de cultu reel daarmee verbonden gebieden' zei hij. In Tel Aviv hebben duizenden men sen deelgenomen aan de betoging uit protest tegen de antisemitische incidenten in Duitsland. Vele ex-ge vangenen van Hitiers concentratie kampen liep in de rijen mee. Som mige betogers droegen het gestreepte gevangenispak. Aanklacht Een Berlijnse student heeft een aanklacht wegens moord ingediend tegen 43 rechters en officieren van justitie van de speciale rechtbanken van de nazi's die nog steeds in functie zijn in West-Duitsland. De sociaal-democratische vereni ging heeft kunnen vaststellen dat deze 43 juristen doodstraffen hebben geëist of uitgesproken voor „politie ke misdrijven" ten tijde van het nazi bewind. De leider der Britse socialistische partij, Gaitskell, verklaarde dat hij van Bevans echtgenote had verno men, dat er een lichte verbetering de toestand van de Labourleider is ingetreden. 1 l: Zondagochtend heeft de recherche in Amsterdam-zuid de 22-jarige Hon gaarse instrumentmaker M. B. gear resteerd. In het politiebureau aan de Warmoesstraat bekende hij al spoedig in de nacht van woensdag op donder dag de 25-jarige Tini P. in haar ka mer aan de Oude Zijds Voorburgwal de keel te hebben dichtgeknepen en haar met een stenen asbak op het hoofd te hebben geslagen. De jongeman, die in november 1956 uit Hongarije naar Nederland was ge vlucht, verklaarde op de bewuste avond uit heimwee naar zijn vader- land en zijn ouders op de zwier, te zijn gegaan op de Zeedijk. Hij is thans in arrest gesteld. Tini P., die de verdachte op de be wuste nacht tegen sluitingstijd in een café aan de Zeedijk ontmoette, reed om 2 uur met hem in een auto naar haar kamer. Omstreeks 3 uur 's nachts poogde de Hongaar Tini te wurgen. Zij verloor het bewustzijn en haar be zoeker verdween schielijk. Hij nam circa 40 uit haar handtas mee. Een uur later kwam Tini, die bewusteloos geraakt was, weer bij. De taxichauffeur heeft de recherche uitstekend geholpen bij het zoeken naar de dader. Aanvankelijk hield de jonge Hon gaar vol, de nacht van woensdag op donderdag thuis geslapen te hebben, maar toen hij met de chauffeur ge confronteerd werd, viel hij door de mand, aangezien deze hem pertinent herkende. Men gelooft niet. dat hij iets te ma ken heeft met andere pogingen tot wurging, die op de Amsterdamse walletjes" zoveel beroering hebben teweeg gebracht. De nieuwe record-afdaling van de in Zwitserland gebouwde sigaar- vormige batliyscaaf „Triëste", die zaterdag in de buurt van Goeam in de Stille Oceaan is uitgevoerd, heeft interessante gegevens opgeleverd. De Zwitser Jacques Piccard, die met zyn vader de batliyscaaf ont worpen heeft, is samen met de Ame rikaanse luitenant ter zee Don Walsh afgedaald tot een diepte van 37.800 voet (11500 meter) in de zo genaamde Marianentrog. Het oude duikrecord stond met 24.000 voet ook op naam van de Triëste. Het was op 7 januari van dit jaar gevestigd. De thans door de Triëste bereikte diepte, is aanzien lijk groter dan de hoogte van de hoogste berg op aarde, de Mount Everest. De duik 'j, heeft ongeveer tien uur in beslag! genomen. Het tweetal bevond zien in een kleine ooi, die ondei aan de eigenlijke ba- thyscaaf hing. De duik operatie Nekton" ge noemd, stond onder de leiding van de Amerikaanse geleerde dr. An drews Rechniozer. Deze heeft ver klaard, dat op de bereikte grote diepte levende dieren gevonden zijn, hetgeen wijst op de aanwezigheid van zuurstof en vormen van voedsel voor de vis. Voorts was opmerke lijk., dat de temperatuur op 20.000 voet lager was dan op 37.800 voet. „Thans kunnen we elk deel van elke oceaan exploreren met beman de voertuigen en dit kan leiden tot verbeterde vervoermiddelen, die on der water sneller kunnen varen dan aan de oppervlakte. We kunnen thans mineralen of metalen op de zeebodem exploreren. We kunnen betere gegevens verkrijgen over temperaturen, stromingen, zuurstof en andere waardevolle zaken betref fende grote diépten en zelfs over de verspreiding van radiogolven. Ook wordt gedacht aan de winning van voedsei uit zee", aldus dr. Rech- Intussen heeft Tass gauw laten weten, dat Sovjet-ingenieurs een duiktocstel hebben ontworpen, dat ook tot een diepte van elf kilome ter in zee kan afdalen. Het is uit gerust met apparaten waarmee zee dieren kunnen worden gevangen en naar de oppervlakte gebracht en toe stellen waarmee „onhoorbare ge luiden" op magnetische banden kun nen worden opgenomen. B. R., verklaarde zeer onwelvoeg lijke woorden te hebben gehoord. „Ik zag duidelijk hoe W. tegen de leuning werd gedrukt. Ik heb me toen maar een beetje teruggetrok ken. (De presiaent, mr. P. v. Em- pel: „Je dacht, de politie beschermt zichzelf wel?" - Verdachte: „Ja".). De dienstvervanger bij Rijkswater staat J. V. zei de indruk te hebben gehad, dat de beide heren de wacht meester over de brug wilden slaan. Hij had nog even de helpende hand ge boden, waardoor de politieman iets vrijer kwam te zitten. Daarna had hij G. nog horen zeggen: „Daar gaan we nog een paar biertjes op drinken. Ik ben het tweetal toen uit het oog ver loren". Een der verdedigers achtte poging tot doodslag waarvan de dagvaarding sprak, niet bewezen. Uitspraak op 5 februari. De Canadese regering heeft het doodvonnis van een vijftienjarige ge wijzigd in levenslange gevangenis straf. De vijftienjarige, Steven Trus- cott. werd in september ter dood ver oordeeld wegens het vermoorden van een 12-jarig meisje. Premier Diefenbaker gaf reeds enige tijd geleden de verzekering, dat de jongen niet opgehangen zou wor den. (Van onze correspondent) Gistermorgen is een jong echtpaar en zyn achttien maanden oude baby in het Antwerpse verbindingsdok te wa ter gereden en verdronken. Het echtpaar Oostermeyer (33 en 30 jaar oud) was afkomstig uit Eekeren en per auto op weg naar de kerk in Oosterweel. Ondanks het feit, dat de wagen nog enkele minuten bleef drij ven en de man in staat was, de ach terruit in te slaan, verdwenen auto en inzittenden in de diepte. Rondom het middaguur is de auto door de Ant werpse brandweer gelicht. Dg Nederlandse en Belgische ministers Korthals, Segers en Vanaudenhove hebben een ak koord bereikt over de hangende geschilpunten inzake het kanaal T er neuzenGent. Deze mededeling werd zater dag officieel gedaan in Den Den Haag. Over de aard van de bereikte op lossing kon nog niets worden mede gedeeld. Minister Korthals en zijn Belgische ambtgenoten besloten de resultaten van de conferentie eerst aan de kabinetten van Nederland en België voor te leggen. De geschilpunten betroffen de kwestie van de havengelden te Ter- neuzen, waarvoor de Nederlandse regering geen afwijking van de gel dende tarieven in andere Neder landse havens wilde toestaan, en de Belgische spoorwegtarieven voor Terneuzen en Gent. In de Amerikaanse staat In diana zijn in het plaatsje Marion acht mensen uit één gezin door gasverstikking om het leven ge komen. Het waren een vader van 38, een moeder van 30 en zes kinderen van 3 tot 12 jaar. Elvis Presley is een goed militair, zei zijn commandant en om deze heuglijke reden werd de rock 'n roll-held bevorderd tot tijdelijk sergeant. Trots laat Elvis op dit plaatje zijn nieuwste streep zien. Een mooie mouw is het nu. Jam mer dat deze versiering van zijn uniform Elvis geen extra geld opbrengt. Het is nl. maar een ti tulaire rang. Maar misschien komt hij er toch wel Elvis' onderdeel ligt in West- Duitsland. Binnenkort is de mi litaire loopbaan van de rock 'n roll-koning achter de rug en dan kan hij weer naar Amerika. Dan verdient hij weer meer dan de generaal.

de Stem | 1960 | | pagina 1