Kongo eenheidsstaat VELPON Spionageproces met officier te Bonn STEM-FEUILLETON 16.50 231 tsm. tv-radio-tv-radio-tv- KAPITEIN RIJKERS MAAKT SCHOON SCHIP DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1960 Deze week in het buitenland Algerije in de branding weer HET SPAREN IN 1959 Argentijnse kerstpost flink vertraagd Met het aanvaarden van de rich- lijn „Kongo eenheidsstaat" is de verhouding tussen het centraal gezag en de samenstellende delen, de provincies, nog niet bepaald. Juist dit vraagstuk is in een zo he terogene maatschappij als de Kon golese bijzonder belangrijk. Presley: goed militair Van dak gevallen IRRITEX d/N helpt direct! DrE.J.SWAAB's VERENIGDE FABRIEKEN Glyca 1.» Rozen Glyca 1.10 Lané (Jano/ine-crème) Gratificatiebesluit Rotterdam geschorst Engelse uitvoer naar V.S. meer dan miljard dollar Nederlandse stamboekstier voor Franco Partijraad K.V.P. vergadert Ontslag voor secretaris-generaal Krijger io vitaminen 12 mineralen. 52) N.V. PHILIPS-DUPHAR Liturgische kalender ,ocjezecj rem door Agahta Christie in één nacht Uw handen gaaf en zacht YY/OENSDAG is te Brussel door premier Eyskens de Belgisch- Kongolese Ronde-Tafel-Conferentie geopend, welke de onafhankelijk heid van Belgisch Kongo inluidt. Ofschoon deze conferentie eigenliik slechts een raadgevend karakter heeft, staat praktisch van tevoren vast, dat haar adviezen of voorstel len officieel zullen worden Ge sanctioneerd, tenzij er tijdens le conferentie nog onoverbrugbare meningsverschillen aan de lag zou den treden. Op het voornaamste punt, de ver lening van onafhankelijkheid aan Kongo, bestaat overigens al een stemmigheid. Premier Eyskens heeft daaraan in zijn openingsrede van Belgische zijde geen twijfel gelaten en van Kongolese kant had men daags tevoren de hoofden bijeen gestoken om te bewerken, dat men ter conferentie als één front „voor de onafhankelijkheid in de een heid" zou opkomen. De toevoeging „in de eenheid" heeft bijzondere betekenis, omdat daarmee wordt te kennen gegeven, dat men de onafhankelijkheid van geheel Kongo als eenheid wenst en geen onafhankelijkheid van ver schillende Kongolese staten. Er zou dus geen verbrokkeling of afschei ding mogen plaatshebben. Ook premier Eyskens en de Bel gische regering sturen hierop 'an, vooral ook op economische en fi nanciële gronden. Dat de Kongole zen het nodig vonden dit punt in een onderling akkoord vast te leg gen, duidt intussen op andere stro mingen en spanningen, die we eer der al in Indonesië hebben gezien, nl. op een tegenstelling tussen fe deralisme en unitarisme. Het kan nu op een krachtproef uitlopen tussen De Gaulle en de fronderende militairen en kolonis ten. Dat de toestand als ernstig is aan te merken, kan men ook aflei- leiden uit het verbod, dat Bidault, een der felste tegenstanders van de presidentiële Algerijnse politiek, werd .opgelegd om zich naar Alge- rië te begeven. De Gaulle vertrouwt intussen op zijn populariteit bij de Algerijnse mohammedanen en op de sterkte van zijn positie in Frankrijk, maar het lijkt er toch op. dat hij nu een bedenkelijker crisis dan alleen maar een ministeriële heeft te bezweren. (Advertentie) Lijm en plak alles met van Ceta-Bever (Advertentie) In 1959 is, blijkens voorlopige cij fers van het CBS, bij de Rijkspost spaarbank, de algemene spaarbanken (al of niet aangesloten bij de Neder- landsche Spaarbankbond, doch exclu sief de bankspaarbanken) en de Boe renleenbanken aangesloten bij de Centrales der Boerenleenbanken te Eindhoven en Utrecht, in totaal inge legd 4004,6 min. (in 1958 3507,4 min.) en terugbetaald 3170,1 min. 2822,1 min.). Een gunstig spaar- verschil van 834,5 min. 685,3 min.) was hiervan het resultaat. Het totale saldo-tegoed bij deze spaarban ken beliep per uit. 1959 inclusief de bijgeschreven rente 8605,0 min. 7534,5 min.) In Argentinië worden eerst thans tienduizenden kerst- en nieuwjaars kaarten bezorgd, die waren vertraagd door een staking van de postbeamb ten van bijna een maand. Het zal naar schatting minstens tien dagen duren voordat de achterstand van omstreeks 100 miljoen poststukken zal zijn weggewerkt. Het sterke kartel van Kasavoe- boe, dat met 11 vertegenwoordigers op de 43 Kongolezen aan de Ronde- Tafel-Conferentie deelneemt, houdt zich terzake eerder op de vlakte. Daarentegen zijn de vertegenwoor digers van de Conskat uit Katanga, ter conferentie 2 man sterk, uitge sproken voorstanders van een ver regaand federalisme. Zij willen, dat elk der zes provincies in de federa tie evenveel te zeggen heeft en haar eigen zaken zoveel mogelijk bered dert. Katanga is de economisch meest welvarende streek van Kongo en betaalt méér dan de helft van al de belastingopbrengsten. Het wil op zichzelf staan en voorkomen, dat het in een eenheidsstaat de zware hypotheek van het overige, econo misch achtergebleven gebied krijgt te torsen. Hierbij spreekt wel de vrees mee voor een onverantwoordelijk radi caal unitair bewind, dat weinig con structiefs zou uitrichten en zijn kracht in het uitbuiten van Katan ga zou zoeken. Het meest radicaal element in Kongo vormen de aanhangers van Loemoemba, die pas veroordeeld werd in verband met onlusten in Stanleystad. De vertegenwoordigers van zijn partij ter Brusselse confe rentie wilden hieraan niet deelne men, zolang hun leider niet werd vrijgelaten. Die vrijlating zou intus sen hebben plaats gehad, waar schijnlijk om de conferentie niet meteen dood te laten lopen. Het in cident wijst intussen op de moge lijkheid van verdere verwikkelin gen onder invloed van radicale stro mingen en dat zal speciaal het uit: stippelen van een evenwichtige fe derale structuur voor Kongo niet gemakkelijk maken. Hetzelfde geldt voor het aange ven van de nieuwe verhoudingen tussen België en Kongo. Voorlopig is men trouwens nog slechts aan discussie over de strekking der con ferentie toegekomen, waarbij de meest radicale opvatting is, dat er alleen over de onafhankelijkheid en de kortste weg daarheen moet wor den gepraat. Staatsstructuur en verhouding tot België zal men den in Kongo zelf wel bepalen. Precies zoals men dat destijds in „Indone sië heeft gewild en bereikt! Het zal nu moeten blijken, of de Bel gische regering en de meest bera- den Kongolese „leiders" het over wicht ter conferentie zullen behou den 9m Kongo te behoeden voor het politiek avontuur van een onafhan kelijkheid zonder andere inhoud dan als het ware een blanco vol macht aan demagogigghe figuren aan wie het volksbelang feitelijk niet kan worden toevertrouwd pEHALVE Kongo heeft deze week ook noord-Afrika weer de aan dacht op zich gevestigd door het geruchtmakend interview, dat ge neraal Massu te Algiers aan een Duits journalist heeft verleend. Er is wat zalf over gestreken, nadat Massu naar Parijs was ontboden, maar de tegenstelling blijft. Nog daargelaten, dat De Gaulle geweigerd zou hebben Massu te ont vangen, is het stellig ernstig, dat de aan Massu in het interview toe geschreven meningen representatief worden geacht voor legerkringen en kolonisten in Algerië, die de Alge rijnse politiek van de president niet meer volgen kunnen of willen en nc een nieuwe „13 mei-actie" zou- aansturen. De situatie in Algerië is in ieder geval opnieuw onzeker en explosief geworden, juist op het moment dat president De Gaulle zijn Algerijnse politiek nader wilde uitstippelen. Dat blijkt ook wel uit de samen komst van Algerijnse burgemees ters, die zich beslist tegen versoe peling van de Algerijnse politiek keerde Voor het Westduitse federale hooggerechtshof te Bonn begint maandag het eerste spionage proces waarbij een officier van de Westduitse strijdkrachten is betrokken. De voornaamste beklaagde is de 34-jarige luitenant-ter-zee eerste klas se Horst Ludwig, die NAVO-gehei- men, speciaal op het gebied van de duikbootbestrijding, aan een vreem de mogendheid naar verluidt de Sovjet-Unie zou hebben uitgele verd. Bij het vooronderzoek is gebleken dat Ludwig, die op 2 oktober 1958 werd gearresteerd, tijdens zijn stu die in de Oostduitse stad Jena voor de Amerikaanse geheime dienst werkte. Hij werd al spoedig ontmas kerd en kreeg toen het voorstel om voor de Russen te gaan werken, het geen hij aanvaardde. Als straaljagerpiloot bij de West duitse luchtmacht kreeg hij daarna een opleiding in Noord-Amerika en Engeland. In de Bondsrepubliek te ruggekeerd werd hij bij een mislukte landing op een vliegdekschip zwaar gewond. Zijn gezicht werd zo ver minkt dat hij voortaan een neus van plastic moest dragen. Hij ging zich specialiseren in de strijd tegen duik boten en men vreest dat hij op dit 'ebied geheimen van de geallieerden leeft utigeleverd. De Westduitse geheime dienst kwam hem op het spoor, doordat het opge vallen was dat hij grote sommen geld besteedde aan zijn vriendin, de 19- jarige Schotse schoonheidskoningin June Gilbert. Hij werd aangehouden toen hij met een auto op weg was naar Berlijn. Doordat er in de Bondsrepubliek geen militaire rechtspraak is, ver schijnt Ludwig voor het hoogge rechtshof. Met hem zullen de 33- jarige bootsman van de marine Fritz Briessemeister en een zuster en een zwager van Ludwig terecht staan. De Amerikaanse rock 'n roll-koning Elvis Presley, die bij de Amerikaan se troepen in Duitsland zijn dienst plicht vervult, is enige weken voor zijn afzwaaien tijdelijk bevorderd tot wachtmeester bij een verkennings groep van het 32e bataljon pantser troepen. De commandant van de groep verklaarde, dat hij een goed militair nodig had en dat Presley dat was. De 60-jarige gehuwde huisschilders baas H.M. van Keeken te Alphen aan de Rijn, is van het dak gevallen en korte tijd daarna overleden. De heer van Keeken was bezig met het inzetten van een nieuwe ruit in een dakkapel, waarbij hij vermoe delijk is uitgegleden. Puistjes, jeuk, irritaties van de huid worden snei en af doend bestreden met f 2.25 per tube Belangrijk! Tegen ruwe en gesprongen handen 6 r. tube Tegen droge en schilferige huid Gr. tube 1.25 In de nacht van donderdag op vrij dag, kort nadat de Rotterdamse ge meenteraad besloten had tot uitke ring van een gratificatie aan het ge- meentepersoneel, heeft de minister van Binnenlandse Zaken, H.E. Toxo- peus, aan de burgemeester van Rot terdam het volgende telegram ver zonden. „Raadsbesluit gratificatiere geling d.d. 22 januari 1960 heden aan koningin voorgedragen voor schor sing". Zoals bekend had de minister, voor dat b. en w. van Rotterdam met een voorstel tot het geven van een gra tificatie aan gemeentepersoneel over 1959 kwamen, aan de gemeente reeds meegedeeld, dat hij, wanneer een zo danig besluit zou worden genomen, alle geëigende maatregelen zou ne men om de inwerkingtreding daar van te voorkomen. Wij vernemen dat het kon. besluit, waarbij genoemd raadsbesluit ge schorst is, hangende het onderzoek naar de vraag of het in strijd is met het algemeen belang, gisterochtend vroeg door de koningin is getekend. De gemeenteraad van Rotterdam had na een beraadslaging van bijna drie en een half uur zich met 28 te gen 15 stemmen achter het plan van b. en w. geschaard. De Engelse minister van handel, Reginald Maudling, die in de Ver enigde Staten vertoeft, heeft in een bijeenkomst in de Brits-Amerikaan- se kamer van koophandel te New York verklaard dat de Engelse uit voer naar de Verenigde Staten in het afgelopen jaar voor het eerst meer dan een miljard dollar heeft bedra gen. De waarde van de uitvoer was 1.008 miljoen dollar. Het voornaam ste exportartikel waren auto's, waar van er in 1959 voor 252 miljoen dol lar naar Amerika werden verkocht. De Nederlandse handelsmissie, die zojuist uit Spanje is teruggekeerd en waarvan de inspecteur van het vee teeltwezen, ir. H. Verschuijl, als ver tegenwoordiger van de veeteelt heeft deel uit gemaakt, heeft als geschenk generaal Franco een Nederlandse zwartbonte stamboekstier toegezegd. Generaal Franco, zelf eigenaar van een groot boerenbedrijf heeft de stamboekstier in dank aanvaard. De officiële overhandiging van de nog aan te kopen stier, zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. Op 25 en 26 maart zal de Katholie ke Volkspartij in het Jaarbeursres taurant in Utrecht 'n partijraadsver gadering houden. Tijdens deze verga dering zal prof. mr. C.P.M. Romme het jaarlijks verslag van de parle mentaire werkzaamheden uitbrengen. (Advertentie) Blijkens een bericht in de Staats courant van gisteren is bij k.b. aan de secretaris-generaal in vaste dienst van het voormalig ministerie van Zaken Overzee, de heer B. Krijger, wegens opheffing van zijn betrekking eervol ontslag verleend onder dank zegging voor de vele en gewichtige diensten, als zodanig den lande be wezen. De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f4.20 ZONDAG 24 januari. Groen. Derde zondag na Verschijning des He ren. Mis Adorate. Tweede gebed H. Timotheus. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 25. Wit. St. Paulus' Be kering. Tweede gebed H. Petrus. Prefatie van de Apostelen. DINSDAG 26. Rood. H. Polycarpus. WOENSDAG 27. Wit. H. Joannes Chrysostomus. Credo. DONDERDAG 28. Wit. H. Petrus No- lascus. Tweede gebed H. Agnes VRIJDAG 29. Wit. H. Franciscus van Sales. Credo. ZATERDAG 30. Wit. Mis van de H. Maagd Maria op zaterdag: Vultum met Gloria. Tweede gebed H. Mar tina. Prefatie van de H. Maagd Maria. Cultuurstrijd Een zeer puntige opmerking van een Engels Lagerhuislid luidde: „Ik be grijp niet. dat de regering subsidies geeft aan de opera waar we geen van allen naar toe gaan en omzetbelasting heft op de bioscopen, waar we alle maal heen willen! Wie denkt, dat de krantenschrij vers uit de vorige eeuw zo serieus waren als hun stemmige zwarte pakken zouden doen vermoeden, die dwaalt. Het waren schalkse knapen, die toen de krant vol- ---,- schreven. Zij bedreven gaarne blikkelijk een dollar. Hij ontving grappige dingen, hetgeen me, bla- ^g^aSna® stuurde hij alle af- derend in een krant van een klei- - - - Les Allen Point, uit Kansas City plaat- ste een advertentie: „Zendt mij ogen- zenders een zeer geleerd betoog eeuw geleden, duidelijk werd0Ver. nieuwsgierigheid. Nog niet te duur, die les, zou men zeggen. Waarschuwing Bij een spoorwegovergang Onder de „Gemengde berich ten" stoot men, na het boeiend verslagje van een rechtsgeding 'e Sint Petersburg en voor het tra gisch bericht over een echtpaar 'dat na het eten van bedorven vis- nabij Augusta hangt een bord: jes uit een blikje aan vergiftiging gen trejn heeft ongeveer overleed, zo maar ineens op een mopje, goed gecamoufleerd tussen twaalf seconden nodig om de al dat gemengde nieuws. ze overweg te passeren. Het Het is het verhaal over een stel varkens van een Groningse land- d°et er voor die trein niet bouwer die zijn ruziemakende of u met uw auto op de rails varkens op listige wijze de baas s^aa+ 0f niet1" werd. De beesten mochten elkaar niet en de landbouwer bleek nu Herinnering dat zij van elkaar vonden dat ze Plaatselijk bericht uit Mezzocoro- zo stonken. Daarop wreef hij hen na, Italië: „Ter nagedachtenis aan allemaal in met jenever. Toen was zijn vorig jaar overleden vrouw Ma de ruzie in het varkenshok voor- ria, heeft Filippo Allegrini onze bij. Wèl een heel serieus bericht is schonken dat van de fotografie die men van de sterrenhemel heeft kun nen maken. Aan de hand van het op de gekiekte sector getelde aan tal sterren kon nu, zo deelt de kerk een luidsprekerinstallatie ge- Spijt Brandweercommandant Owens hield zijn afscheidsrede voor de ver zamelde brandweermannen van de goede stad Pretoris. Plotseling brak redactie triomfantelijk mee, aan- zijn speech en zej: „ik trek getoond worden dat er in totaal ;ii mijn woorden terug, ik blijf!" ongeveer tweeëntwintig en een Owens wilde een café beginnen. half miljoen sterren zijn. Plus nog wat kleinere en wat nevelvlekken. Heerlijke tijd. Jawel, wij weten nu dat het heelal nauwelijks min der bevolkt zou zijn als men er desnoods vijftig miljoen sterren uit haalde. Maar in de tijd toen ze nog dachten dat het er een dik ke 20 miljoen waren (plus dan nog de nevelvlekjeskostten de voortreffelijke Hollandse siga ren twintig gulden per mille. En een stel kunsttanden zonder ha.- ken, veren of plaat kostte een rijksdaalder. En als je tegenwoor dig een rekening van de tandarts krijgt, zie je heel wat meer dan dan twintig miljoen sterren. PRAET-MAECKER Vacature Op de deur van de kerk in Per- pignan stond onlangs te lezen: „Voor Notre Dame de Péne wordt gezocht een rustige kluizenaar". „Ik heb gisteren de zolder op geruimd en je raadt nooit wat ik vond: 'n zak boorde- vol met geld!" ZONDAG 24 JANUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8,00 Nws. 8,18 V.h. platteland 8,30 Gevar. progr. 9,45 Geest, leven, lez. 10,00 Amus. muz. 10,30 Gievar. progr. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,25 Sportspiegel en Rallye de Monte Carlo 12,35 Orgelspel 13,00 Nws. en SOS-ber. 13,07 De toestand in de we reld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Gevar. progr. v.d. sold. 14,00 Boekbespr. 14,25 Dansmuz. 15,00 Europese schaats- kamp. 15,15 Omr.ork. en sol. 16,35 Sport- revue en Eur. schaatskamp. VARA: 17,00 Gevar. progr. 17,30 Het huis met de gekroonde karnton, hoorsp. 17,50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18,30 Korte Ned. herv. kerkd. IK OR: 19,00 V.d .jeugd 19,40 De open deur, lez. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Radio bridgedrive 1960, praatje 20,10 Lichte muz. 20,40 Anna Karenina, hoorsp. 21,15 Zang 21,45 Ik herinner mijpraatje 22,00 Lichte miuz 22,15 Act. 22,30 Nws. 22,40 Gram. 23,10 Sportuitsl. 23,15 Radio bridgedrive 1960, praatje 23,20 New York calling 23.35 39) ten Cedric Crackenthorpe scheen blij te zijn de inspecteur te zien. „Bent u hier nog met uw detectivewerk be zig?" vroeg hij. „Al iets opgescho ten?" „Ja, ik geloof wel te kunnen zeg gen dat we al iets verder zijn ge komen, meneer Crackenthorpe." „Ontdekt wie de vermoorde ge weest is?" „Wij zijn nog niet aan een bepaal de identificatie toe, maar hebben ons toch reeds een vrij scherp beeld ge vormd." „Alle hulde!" „Op grond van recente inlichtingen hebben we nog enkele nadere ver klaringen nodig. Ik begin maar met u, meneer Crackenthorpe, omdat ik u thuis tref." „Dat zal ook niet lang meer du ren. Over enkele dagen ga ik naar Iviza terug." „Dan kom ik dus net op tijd. Tk zou graag een gedetailleerd ver slag van u krijgen omtrent uw doen en laten op vrijdag 20 december 1.1." Cedric keek hem even onderzoe kend aan. Hij leunde vervolgens ach- „Ja," gaf Emma verwonderd antwoord. „Je was hier tegen luncti- tijd." „U hoort het!" zei Cedric tot de inspecteur. „U ziet ons toch wel voor erg on nozel aan, meneer Crackenthorpe, gaf Craddock opgewekt te verstaan. „Wij kunnen zulke mededelingen ge makkelijk controleren, ziet u. Ik ge loof, dat wanneer u mij uw pas laat zien..." Hij zweeg, in afwachting. „Ik kan dat verwenste ding niet meer vinden," verklaarde Cedric. .Vanochtend heb ik er al vergeefs je de inspecteur precies vertellen wat je op die dag uitgevoerd hebt." Daarna deed zij de deur achter zich dicht. „Die goeie Em," sprak Cedric. „Nop, daar gaat-ie dan. Ja, ik ben op de 19de van Iviza vertrokken. Ik was van plan de reis te onderbreicen en een paar dagen in Parijs over te blijven, bij vrienden op de Rive Gauche. Maar ja, om u de waarheid te zeggen, er zat een verbazend aardig vrouwtje in het vliegtuig.. De moeite waard. Kort en goed, zij en ik zijn samen aan de rol gegaan Zij was op weg naar Amerika, maar reis in de bar, op mijn hotelkamer een beetje geslapen en toen om tien uur mijn vriendin weer meegenomen naar allerlei gelegenheden.... de na men zou ik niet allemaal meer weten De Springende Kikker was er één van. Ik raakte aardig boven mijn thee en om u de waarheid te zeggen kan ik me niet veel meer herinneren dan dat de andere ochtend wakker werd met nog veel erger kater.... Mijn vriendin kon nog net haar vliegtuig halen en ik stopte mijn hoofd maar in het koude water, heb in een apotheek een paardemiddel geslikt en ben toen naar hier gekomen, net of moest een paar nachten in Londen ik pas uit het vliegtuig was gestapt, overblijven, vanwege een zakelijke Ik wou Emma niet op de kast jagen, affaire. Wij zijn de 19de in Londen U weet hoe vrouwen zijn.... die voe- aangekomen. Wij hebben in net len zich altijd beledigd wanneer je naar gezocht. Ik wilde hem opsturen Kingsway Palace gelogeerd, voor het niet dadelijk naar huis komt. Ik moest naar Cook." Covol uw cnmunon Men ninl «„1 j LU l. 1 j 4 „Ik denk dat u hem wel vinden kunt, meneer Crackenthorpe. Maar eigenlijk is dat ook niet eens nodig. Uit de registers blijkt dat u in feite terover in zijn stoel, gaapte eens en al in de avond van de 19de decem- nam de meest onverschillige houding ber in het land bent gekomen. Wel aan. Hij leek zich alle moeite te ge- licht wilt u mij nu rekenschap af- ven zijn geheugen na te gaan. leggen van uw bewegingen na dat Ja. zoals ik u al gezegd heb, was tijdstip tot op de 21ste, toen u hier bijvoorbeeld?" ik toen op Iviza. Het lastige is dat aankwam." T geval uw spionnen daar nog niet achter mochten zijn gekomen! Ik heb mijn naam opgegeven als te zijn John Brown." „Maar nu op de 20ste." ,,In de ochtenduren druk bezig ge weest met het bestrijden van een kater..." ,Maar 's middags? Na drie uur alle dagen daar zoveel op elkaar ge-; lijken. 's Ochtends schilderen, 's middags van drie tot vijf siësta. Soms maak ik dan nog een paar schetsen als de lichtval gunstig is. Dan een aperitief in het café op de Piazza, soms met de dokter, soms met de burgemeester. Daarna een Cedric keek nu beslist spinnijdig. ,,Dat is de vloek van deze tijd," riep hij boos, ,,al die paperassen en invulformulieren! We leven in een bureaucratische wereld. Je kunt niet eens meer doen wat je wilt en gaan waarheen je wilt. Altijd worden je wel ergens vragen gesteld. Waarvoor „Laat eens kijken. Ik heb 's mid dags wat rondgelummeld. Ben de Na tional Gallery binnengelopen.... fat soenlijker kan het moeilijk. Heb een film gezien, een Wild-West film „Rowena van de rancho"...ik ben dol op zulke films. Toen een paar bor- nog geld bij haar lenen om de taxi te kunnen betalen. Ik was helemaal blut. Bij de oude heer behoeft je dan niet aan te komen. Die schuift nooit wat af. De ouwe vrek. Nu, inspecteur, bent u tevreden?" „Kunt u iets daarvan nog met oe- wijzen staven, meneer Crackenthorp Laat ik zeggen: tussen drie en zeven uur 's middags?" „Dat lijkt me niet waarschijnlijk," gaf Cedric vrolijk te verstaan. „In de National Gallery kijken de sup poosten veel te slaperig uit hun ogen. En in een volle bioscoop... Nee, dat zal wel niet gaan." Toen kwam Emma weer binnen. Zij hield een zakagenda in de hand. wilt weten wat we allemaal op de 20ste december gedaan hebben, is het niet. inspecteur?" „Nou... eh... ja, inderdaad, juf frouw Crackenthorpe." (Wordt vervolgd) Gram. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,25 Plechtige Hoogmis NCRV: 9,30 Nws. en waterst. 9,45 Gram. Convent van kerken: 10,00 Ge- ref. kerkd. NCRV: 11,30 Gram. 11,45 Koor, ork. en sol. KRO: 12,15 Act. ge loof sproblem en, lez. 12,30 Strijikork. 12,55 Act. 13,00 Nws. 13,05 De hand aan de iploeg, praatje 13,10 De Wadders, hoorsp. 13,30 Lichte muz. 14,00 V.d. kind. 14.30 Bariton en piano 15,00 Gram. 15,10 Gi taarspel 15,25 Kamermuz. 16,00 Sport 16,30 D"e profeet van de nabijheid Gods, lez. EKOR: 17,00 Herv. kerkd. v.d. jeugd 17,45 Mensen, lez. 18,00 Joodse liederen 18,30 De kerk aan het werk, gespr. 18,40 Wie oren heeft, hore NCRV19,00 Nws. uit de /kierken 19,05 Gew. muz. 19,30 Doe aan mij een teken ten goede, gespr. KRO: 20,45 U bent toch ook van de par tij?, lez. 20,55 Oram. 21,15 De zoutmijn, hoorsp. 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Avondgeb. 22,55 Muz. lez. 23,55-24,00 Nws. RADIO VATICANA 22,15 uur: Gem. gebed, het „Onze Vader" becommenta rieerd door Paus Joannes. BRUSSEL, 324 m. 12,15 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12,34 Amus. muz. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Opera- en bel-cantoconc. 15,30 Gram. 15,45 Sportuitz. 17,00 S"port en nws. 17,05 Gram. 17,45 Sportuitsl. 18,00 Kamermuz. 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,30 Gram. 20,00 Ge var. progr. 21.30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 12,20 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 17,00 Nws. 17,35 Gevar. muz. 17.45 Ork. conc. 19,30 Nws. 21,45 Gram. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws, MAANDAG, 25 JANUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. en orgelspel 8,35 Gram 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Oram, (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Morgenwijd. VARA: 10,20 Gram. 11,20 Voordr. 11,40 Bariton en piano 12,00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Voor de middenst. 13,20 Instr. trio 13,45 Wikken en wegen, lez. 14,00 Gram. 14,30 Een meisje met rood haar, hoorsp. 15,00 Gram. 15,15 Zestig minuten voor boven de zestig 16,15 Oude liedjes 16,30 August Verheylen over leed 15 jaar geledenklankb. 17,00 Pia- moduo 17,25 Lichte muz. 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. 18,50 Act. 19,00 Pari. overz. 19,15 Rege- ringsuitz.: De stichting bevordering Be scherming Bevoliköng vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht. Tom Lo dewijk, hoofd van de afd. publiciteit spreekt over het onderwerp: In de buik van de walvis 19,30 Cabaret 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. 21,25 Cabaret 21.55 Veertiendaagse maandagavondkron. 22,30 (Advertentie) Nws. 22,40 Concertgeb.ork. en sol. 23,55- 24,00 Nws. HILVERSUM n. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gram. 7,30 Het woord voor de dag 7,40 Gew. muz. 8,00 Nws. 8,15 Radiokrant 8,35 Oram. 9,00 V. d, zieken 9,30 Gram. 9,40 V.d. vrouw 10,16 Rondom het woord, theologische ether leergang 11,00 Gram. 11,30 Quizprogr. 12,00 Fluit en piano 12,25 Voor boer en. tuinder 12,30 Land- en tuinb-meded. 12,33 Meisjeskoor en instr. ens. 12,53 Rep. Vis- ser-Neerlandia-prijzen v, cultuur en we tenschap 13,00 Nws. 13,15 Praatje 13,20 Metro pole-ork. 13,45 Gram. 14,05 School radio 14,30 Gevar. progr. 15,45 Gram. 16,00 Bijbeloverd. 16,30 Kamermuz. 17,00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz. De film in Suriname en de Ned. Antillen, door M. D. Thijs 18,00 Orgelconc. 18,30 Gram. 18,50 Openbaar kunstbezit, lez. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, praatje 19,15 Gram. 19,30 Radiokrant 19,50 Ork.muz. 20,15 Majoor Carla, hoorsp. 21,25 Gram. 21,30 Kamermuz. 22,00 Pari. comm. 22,15 Gram. 22,30 Nws. 22,40 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Promenade-ork. 23,45 Gram. 23,55-24,00 Nws. RADIO VATICANA 22,15 uur: De syno de van het bisdom Rome. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Filmmuz. 12,30 Weerber. 12,34 V.d. landb. 12,42 Kin derkoor 12,52 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Grammof oopl. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram, 16,00 Koersen 16,06 V.d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz 17,45 Franse les 18,00 Gram. 18,20 V.d. sold. 18,50 Sportkron. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Ork.conc. 20,40 Kunstcaleidoscoop 20,55 Ork.conc. (verv.) 21,30 Amus.muz. 22,00 Nws. 22,15 Kamermuz. 22,55-23,00 Nws. en v.d. zeelieden. E*RUSSEL, 484 m. 12,02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13,15 Gram. 14,20 Ork.muz. 15,30 Gram. 16,07 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,20 Sopr. en piano 17,50 Lichte muz. 18,40 Gram. 19,30 Nws. 21,00 Gevar. muz. 22,10 Jazzmuz. 22,55 Nieuws. T elevisie ZONDAG 24 JANUARI NTS: 17,45-18,45 Eurovisie Genève: kerk dienst NCRV: Woorden, waar men langs loopt 20,20 Filmprogr. 20,55 Progr. over dieren 21,10 Het relaas van een pleeggezin 21,50 Dagsluiting Gez. progr. AVRO. KRO. VARA, VPRO: 22,00 Sport in beeld. VLAAMS BELG.: 14,30 Reisverh. 15,00 Jeugdfilm 15.20 Poppenfilm 15,35 Landb. kron. 16,05 Sportrep. 17,15 V.d. kleuters 19.00 TV-feuill. 19.30 Nws. 20,00 Muz. spel 21.10 Filmprogr. 21,40 Gew. muz. 22,40 Nws. en journ. FRANS BELG.11,00-12,00 Eurovisie Monaco: Mis 15,00 Tekenfilm 15.25 Sport 19,00 Onbekend 19,30 Film 20,00 Journ. 20,30 Finale v.h. Belg. Eurovisieconcours v.h. Chanson 22,10 Terre des Arts 22,40 Journ. MAANDAG, 25 JANUARI VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,15 Tekenfilm 20,25 Speelfilm 21,55 Wetensch. progr. 22,45 Nws. FRANS BELG.: 19,00 Sport 19,30 V.d. vrouw 20,00 Journ.. 20.35 Gevar .progr. 21,35 Wetensch. uitz. 22,15 Journ. hapje eten en het grootste deel van maakt u zo'n drukte over die 20ste de avond in Scotty's Bar met een paar van mijn vrinden uit het gewo ne volk. Vindt u dat voldoende?" „Ik zou liever de waarheid van u willen horen, meneer Crackenthor pe." Cedric richtte zich op. „Dat is in hoge mate beledigend, inspecteur!" „Vindt u dat? U hebt me verteld, meneer Crackenthorpe, dat u op de 21ste van Iviza bent vertrokken en diezelfde dag in Engeland bertt aan gekomen." „Juist, dat ben ik. Em... hé... Em!" Emma kwam door de aangrenzen de deur uit een zijkamertje. Vra gend keek zij van Cedric naar de inspecteur. „Luister eens, Em. Ben ik niet op de zaterdag vóór Kerstmis hier ge komen? Kwam ik toen niet recht streeks van het vliegveld?" december? Wat voor bijzonders is er aan die 20ste?" „Het geval wil dat dat de dag is geweest waarop wij mogen aanne men dat de moord is gepleegd. U kunt natuurlijk weigeren op mijn vraag te antwoorden, maar..." „Wie zegt dat ik zou weigeren? Laat me even de tijd. Maar u deed erg vaag over de juiste datum, bij gelegenheid van het gerechtelijk on derzoek. Wat voor nieuwe ontwikke ling heeft zich sedertdien voorge daan?" Craddock gaf hierop geen antwoord. Cedric vervolgde, met een schuinse blik op Emma: „Zullen we soms naar de andere kamer gaan? Hierop zei Emma snel: „Nee, ik ga wel weg." Maar bij de deur draaide zij zich nog eens om. „Dit is iets ernstigs, Cedric! Als de moord op de 20ste is gepleegd, dan moet 'WE KUNNEN 8ETER MOR6EN HANK. REINER GAAN ZEGGEN, PAT WE PE KAN'S NIET KRE&EN OM MET BLUFFEN TOT PE LEIDER POOR TE DRINGEN 1 H'MMA PROPOS, [VERTEL DINAH MAAR NIET I I WAT ONS VANAVOND j ^OVERKWAM. ZE ^PIEKE&T AL GENOEG. Jf/ KJ rDUIVELS- WAAROM LIET DE LEIDER ONS 'LOS ALS WE PAT WISTEN, ZOUDEN WE MISSCHIEN KUNNEN k ONTDEKKEN, WIE Vp.^\

de Stem | 1960 | | pagina 9