Derde haven Breskens op Rijksbegroting Rallye Monte Carlo ZES NED. NACHTELIJKE EQUIPES IN DE KLASSEMENTSPROEF Feest bij de vrouwengilden van Goes en Middelburg Heksterkwartet boeide jeugd te Hulst zeer in Werk polder Braakman- beëindigd Morgen zal Koning Voetbal (beperkt) heersen veer ioorddeel y Grondbelasting terug naar oude niveau RODE-KRUIS-MAN S. PAAUWE AMBTENAAR AF bomaanslag op macmillan Fort Frederik de grootste zeesluis van West-Europa Bewoners niet vóór vrijdag naar huis Mevr. Walker off. gastvrouwe in Sqauw Valley Jon Konrads houdt niet op Nederland in de Davis Cup Geen afdelingsvoetbal in Brabant SPORT IN 'T KORT 10 :rdam 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1960 13 VERGADERING HAVENBELANGEN Blijvende zeehaven Slechte t.v.-ontvangst door zoutafzetting Voordelig saldo voor Zeeuwsche Confectiefabriek Kroestjev hield woord Veertigjarig jubilea gevierd Poolse bisschop in conflikt met staat Luister-routine Regularisering van van de Zeeschelde Hartelijk afscheid van J. Akkerman Tuindorp-Oostzaan Extra ritje Sector betaald KNVB schenkt halve ton voor Tuindorp-Oostzaan Voorlopig klassement EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN 8SS ra de begroting de Ontvanger- 2 tot 31 januari prijs verkrijg- stembevoegde Idags om 2 uur ehouden en dat jting andermaal ;e wordt gelegd, t gesteld tegen graat tvanger-Griffier 'AN 3 De vereniging van belanghebbenden bij de haven te Breskens hield haar jaarvergadering in „Het wapen van Breskens". De voorzitter, de heer J. Wottiez, en penningmeester H. Klaaysen wens ten hun functies over te dragen aan jongere leden. Op voorstel van N.V. de Hoop werd besloten het bestuui met twee leden uit te breiden. De heer Wottiez ver klaarde zich bereid om voorlopig nog als bestuurslid te blijven. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: voorzitter K. Maas, secretaris F.A.L. Vroon, penningmeester M. de Boer. bestuursleden J. Wottiez en A. Cam- bier. Meegedeeld wera dat pogingen in het werk zijn gesteld om Breskens als blijvende zeehaven te krijgen. In maart 1959 werd aan het minis terie van verkeer en waterstaat ver zocht, wegens het gebrek aan kade- ruimte en opslagterrein een derde handelshaven aan te leggen. Het deed het bestuur zeer veel ge: noegen te kunnen meedelen, dat bij schrijven van 14 december 1959 deze derde haven werd toegezegd en dat reeds een bedrag van 300.000 op de rijksbegroting voor 1960 was uitge trokken. Het bestuur was hier zeer erkentelijk voor. Door vele leden werd grote interesse voor dit project ge toond. De vergadering wenste te trachten om in samenwerking met het gemeentebestuur een bespreking met Rijkswaterstaat te krijgen. Het be zwaar werd naar voren gebracht dat tijdens het bieten- en haringseizoen g-oot gebrek aan ligplaats is in diep water. Baggeren Besloten werd te informeren of Rijks waterstaat het mogelijk acht een deel van de Zate noordelijk van het zgn. „diepe gat" uit te baggeren en ook hier diep vaarwater te maken. Er gingen nog stemmen op een ver zoek in te dienen voor meer ligplaats De zware storm van woensdag is er de oorzaak van geweest, dat de televisie-ontvangst in grote delen van het oosten van het land niet meer mogelijk is. Thans is gebleken dat het euvel is veroorzaakt door afzetting van zout, afkomstig van door de wind meegevoerd zeewater, op de antennelinten der ontvangtoe stellen. Hierdoor ontstaat bij hoog frequente ontvangst kortsluiting. Ook fm-radio-ontvangst is geheel onmo gelijk geworden. In flatgebouwen, die een centraal televisie- en radio-an tennesysteem hebben, ondervindt men echter geen hinder, daar deze volgens een ander systeem zijn ge construeerd. Het is de eerste keer dat men in dit deel van ons land voor vissersschepen en jachten. Nu de veerboot de haven niet meer aandoet is het misschien mogelijk de steiger te verlengen, zodat de beide in de knel zittende groepen geholpen zouden zijn. (Van onze Haagse correspondent) In aansluiting op de voorstellen voor de komende huurverhoging heeft de regering nu ook een twee tal wetsontwerpen ingediend tot ver hoging van de grondbelasting en tot wijziging van personele belasting. De grondbelasting wordt verhoogd tot hetzelfde niveau als voor de verla ging van 1955. Personele belasting, die wordt ge heven naar de huurwaarde van het huis, zal als gevolg van de huurver hoging met deze huurwaarde stij gen. De regering meent echter, dat de vrijstelling aan de voet gehand haafd moet blijven. De minimum grenzen voor de huurwaarde, waar beneden geen personele belasting wordt geheven, worden dan ook in dezelfde verhouding verhoogd. Volgens het verslag over het boek jaar 1959 van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg sluit de winst- en verliesrekening met een voordelig saldo van f 102.229 (v.j. f 102.719). Het saldo van de exploitatiereke ning bedraagt f 361569 (f 377382). Afschrijvingen vergen f 102.936 v.j. f 102.100) enbelastingen f 120.000 (v.j. f 150.000). Aan het fonds voor modernisering en vervanging wordt f 45.000 toegevoegd, dat hiermee wordt verhoogd tot f 195.000. Verle den jaar werd f 40.000 voor bijzon dere doeleinden gereserveerd, aan welke reserve dit jaar niets wordt gedoteerd. Het komt de directie ge wenst voor geleidelijk aan over te gaan tot het uitkeren van de uit de jaren 1947 en x348 daterende dividend reserve die 6 pet, bedraagt van het geplaatste gewone kapitaal. Voorge steld wordt een dividend op de prio riteitsaandelen van 5 pet. (onv.) en op de gewone aandelen 16 pet (15 pet) waarvan 1 pet ten laste van de di videndreserve. De export ontwikkelde zich naar tevredenheid. De belangrijk geste gen kosten konden grotendeels door verhoging van de omzet worden ge compenseerd. De prijsstijging op de wolmarkt had vrijwel geen in vloed op het resultaat. De directie acht bundeling van krachten door fusie en-of het voor gezamenlijke re kening uitoefenen van bepaalde on dernemingsfuncties in de Nederland se confectie-industrie gewenst, mede in verband met de handhaving van Europese schaatstitel Er is geloot voor de 500 en 5000 m De loting voor de eerste twee onder delen van de wedstrijden om het Europees kampioenschap hardrijden op de schaats, die zaterdag cn zondag in het Bislet-stadion te Oslo worden gehouden, heeft wat de Nederlandse rijders betreft het volgende resultaat opgeleverd: 500 meter 3e serie: Dahl- berg, Zweden-Pesman; 5e serie: Stenin (Rusl.)-van der Grift; 10e serie Berini (Zwits.)-de Graaff; 11e serie: Seier- sten (Noorw.)-Broekman; 13e serie: van den Berg-Maier (Noorw.). 5000 meter: le serie: Stille-Pesman; 4e serie: Rapelli-Broekman; 10e serie: de Graaff-Kouprianoff; 11e serie: van den Berg-Gurov; 13e serie: Aanes-van der Grift. Binnen enkele dagen zullen door be middeling van premier Kroestjev de 20-jarige Regina Leonas en haar 17- jarige broer Tomas, afkomstig uit Li- tauen, zich bij hun ouders in de V.S. kunnen voegen, die zij in geen zestien jaar hebben gezien De Russische re geringsleider had bij zijn bezoek aan de V.S. de ouders beloofd, dat hij zijn als de hurende export-positie. last van zoutafzetting op antenne linten ondervindt. Zodra men de lin- ten heeft schoongemaakt, wordt de die evenals deken C. P. M. ontvangst weer goed. (Van onze verslaggever) Een gezellig lachstuk van de to neelgroep St.-Paulus uit Middelburg. Een reusachtige verloting. De huldi ging van veertien jubilarcssen. Een traktatie. En felicitatiespeeches. Dat waren zo ongeveer de ingrediënten van de feestdis die de twee jubile rende Katholieke Vrouwengilden van Middelburg en Goes zich zelf en hun gasten uit Yerseke, Kwadendamme en Hansweert hebben aangericht. De ingrediënten, want als de paar honderd dames in zaal Krijger te Goes dit alles niet hadden overgoten met de pikante saus van haar geest drift, het zou een kale tafel en een stijf etentje geworden zijn. Dat was het allerminst. Nadat de presidente van de afde ling Goes, mevrouw Weiten, op char mante wijze iedereen gefeliciteerd had en verwelkomd, ging het doek op. Het stuk dat St.-Paulus opvoer de, „Over twaalf dagen.tegen mid dernacht.." van G. Nielen, past wèl bij veertigjarige jubilea. Immers, het werd met evenveel succes ten tonele gebracht bij het veertigjarig priesterfeest van pastoor H. H. Snel, - - - Holt. (Van onze correspondent) I Rode Kruis. Als er moeilijkheden re- I zen om het een of ander, dan was Gistermiddag heeft de heerS. Paau-' het de heer Paauwe, die deze op een we afscheid genomen van 'sRijks ra -'1~ lastingen te Middelburg. Veertig jaar is hij in rijksdienst geweest. In Mid delburg, trouwens in geheel Zeeland is de heer Paauwe een bekende fi guur. Dat heeft hij niet aan het amb- tenarenvak te dan ken. Het Rode Kruis heeft steeds de daadwerkelijke belangstelling van de heer Paauwe gehad. De laatste iaren was hij de centrale figuur van S. PAAUWE dit werk in de helpen.Zeeuwse hoofd stad. Het ziet er niet naar uit dat hp deze rol zal op geven. Hij is pas 60 jaar In Yerseke werd de heer Paauwe in 1899 geboren. In 1920 trad hij toe tot het korps politietroepen. Hij dien de in Vlissingen, Aardenburg. IJzen- dijke en Rotterdam. In augustus 1922 verwisselde hij de sabel voor de pen houder: hij schakelde over naai de belastingen en kreeg als standplaats Leende toegewezen, in Noordbrabant. Later kwam hij in Oss. Goirie, Box- ïï?-e,eI fi1 1Jsel"1onde en eindelijk naar Middelburg Het was in IJsselmonde dat hij zich aansloot bij het Rode Kruis. Telkens heeft dit werk zijn hart, dat helpen niet laten kan voor de volle honderd percent opgeëist In 1940 was hij met de colonne IJssel monde in de vuurzee van Rotter dam Dat hij een groot gezin had. was geen beletsel in Middelburg de spil te worden van de activiteiten van het Alle katholieke priesters van het bisdom Kielce, waarvan de bisschop, mgr. Czeslaw Kaczmarek, op zeer ge spannen voet met de burgerlijke over heid staat, zijn er aan herinnerd dat de autoriteiten mgr. Kaczmarek niet meer als bisschop erkennen en dat uit voering van diens besluiten „een in breuk op de wetten betekent". De bisschop wordt verweten, dat hij van de preekstoel kritiek op het commu nistische bewind in Polen heeft ge leverd. MJn, bet souterrain van het hotel te bi Noord-Rhodesia, waar pre- "her MacMillan van Engeland vrij dag heeft geluncht, is een primitief ^vaardigde bom gevonden. Men ontdekte haar drie uur vóór Mac Millan de lunch zou gebruiken. Ze J'rad gedemonteerd door een deskun dige. Zoals bekend maakt MacMillan een rondreis door Afrika. altijd prettige manier uit de wereld wist te helpen. Na de bevrijding was hij een der eersten, die zich bereid verklaarden hulp te bieden in het ge teisterde noorden van ons land. Als lid van het medisch team uit Middel burg hielp hij opnieuw in Rotterdam. Bij de watersnood in 1953 liet hij zich naar zijn aard weer niet onbe tuigd. In zijn handen lag de leiding van de bloedtransfusiedienst, terwijl hjj als administrateur de verbindings man was tussen de colonne en de hoofden van de organisatie. Hij werd beheerder van de magazijnen van het Rode Kruis en nam de verzorging van het lectuurdepot op zich. De heer Paauwe als belastingamb tenaar heeft afgedaan. Als helper, als Rode Kruis-man nog lang niet kamp acte de presence gaf. Een bij zondere pluim verdienen zeker de mannelijke vertolkers, in het bijzon der Frans Meyer en Leo Castenmil- ler die ook de regie had. Dat de da mes de kolderieke verwikkelingen rond de „grote komeet", die over twaalf dagen op het middernachte lijk uur de aarde en zijn bewoners uiteen zou doen spatten, apprecieer den, bewezen de daverende lachsal vo's. Tijdens de pauze wensten deken Holtkamp en pastoor Snel de jarige afdeling geluk. De kas werd gespekt met de opbrengst van de loten. Een luid lang-zullen-ze-leven viel de jubilaressen ten deel. Als aan denken aan hun veertigjarig lid maatschap kregen zij allen een thee lepeltje met inschrift. Van puur ple zier waagden zich sommigen van haar aan een onstuimige rondedans. Slechts 153 equipes bereikten in de loop van donderdagavond en -nacht Monaco; dat is nau welijks 52 procent van het aan tal, dat enkele dagen geleden vanuit de negen startplaatsen de rit naar de hoofdstad van het kleine vorstendom begon. Tot de overlevenden" van het bar re avontuur behoren zeven Neder landse equipes. Van onze landgenoten had Hans Tak, die met zijn „Mer cedes" in Warschau startte, het ge ringste aantal straf punten (ca. 90). De andere Ned. equipes zijn Rob medewerking voor de gezinshereni- Gorris-Roel Wiedouw (Citroen), But- ging zou verlenen. Wie pessimistisch is over de ont- vankelükheid van de jeugd ten op zichte van goede muziek, kon jn het bioscoop- en concertgebouw in Hulst op een concert van „Jeugd en Mu ziek" beleven, dat dit niet gegrond Is. Een goed bezette zaal heeft adem loos geluisterd naar het heksterkwar tet uit Amsterdam, dat bestaat uit Jo Hekster, viool; Frits Waterman, viool; Karei Schouten, altviool en Johan de Nobel, cello. Behalve een paar ouderen was het alles jeugd wat de klok sloeg. Het was overigens een goed idee van het bestuur van Jeugd en Muziek" om ook niet-leden in de gelegenheid te stellen dit concert te bezoeken. Zoals al dikwijls bleek schijnen er minder echte muziekenthousiasten te zijn onder de ouderen dan men zou ver moeden. Dit concert is voor de jonge afdeling van „Jeugd en Muziek" een succes geworden. Ofschoon het be luisteren van strijkkwartetten aan de toehoorder enige luister-routine vraagt was de wisselwerking tussen de kunstenaars en de jeugd vol maakt aanwezig. Dit is voor de toe komst een belangrijk winstpunt. Het programma werd op de hun vertrouwde manier ingeleid door (Van onze correspondent) In een vraaggesprek met een jour nalist van een Belgische krant heeft minister Vanaudenhove verklaard dat Antwerpen 'n aanzienlijk aandeel zal krijgen in het Belgisch Investerings programma van 200 miljard frank (ruim 14 miljard gulden) o.m. op ge bied van haven en scheepvaart. Hij verwees naar het graven van het Zevende Havendek en het aanpassen van de Scheldekaaien. Door deze laatste werken zullen zeer grote sche pen aan open water kunnen worden ontvangen. De plannen voor de gro te zeesluis van Fort Frederik, die de grootste zal zijn van gans west-Eufo- pa, werden door de diensten van zijn departement in detail uitgewerkt. De ze sluis wordt 500 m lang en 57 m breed, afmetingen die de grootste Ter gelegenheid van de beëindiging van de landbouwkundige werkzaam heden door de Dienst der Domeinen in de nieuwe Rraakmanpolder werd een bijeenkomst georganiseerd in hotel „de Vriendschap" te Biervliet, onder leiding van de Rentmeester der Domeinen te Breda, ir. J. Kluy- tenaar. Tevens bestond op deze avond gelegenheid tot het nemen van af scheid van de heer J. Akkerman, technisch ambtenaar bjj de Braak- manwerken, die gedurende ruim 7 jaar belast is geweest met de leiding van de ontginningswerkzaamheden in de Braakman en die per 1 fe bruari a.s. door de Stichting Oecu menische Hulp aan Vluchtelingen wordt uitgezonden naar Griekenland waar hy weer betrokken zal zijn bij de leiding van ontginning van woes te gronden. Op deze avond waren o.a. aanwe zig de burgemeesters van Biervliet, Hoek en Philippine, vertegenwoor digers van de Dienst der Domeinen, Nederlandse Heide Mij., Staatsbos beheer en Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst, en verder het bestuur van de Braakmanpolder, de landbou wers die in de Braakman een boer derij exploiteren en de arbeiders die laatstelijk in de Braakman werk zaam waren. Ir. Kluytenaar heette de aanwezi gen welkom en gewaagde o.a. van de grote betekenis welke het Braak man-object steeds voor hem heeft gehad. Hij verklaarde het dan ook prettig te vinden het personeel dat gedurende verschillende jaren in de Braakman werkzaam is geweest op deze avond te ontmoeten, alsmede de landbouwers uit de Braakman. Verder getuigde hij in een uitgebreid dankwoord van zijn waardering voor het werk bij de ontginning van de Braakman. Van de afsluiting en in dijking van de Braakman werd een film vertoond. Diverse aanwezigen voerden hier na nog het woord. Allen getuigden van hun waardering voor het werk dat in de Braakman werd verricht en in het bijzonder ook voor het aan deel dat de heer Akkerman hierin heeft gehad. Deze kreeg van enkele sprekers een geschenk aangeboden, zoals een draagbaar radiotoestel van de landbouwers uit de Braakmanpol der en een toezegging van een foto album van de Braakman van het bestuur van het Beheerschap Recre atiegebied Braakman. De heer Akkerman gaf hierna een uitgebreid resumé van zijn werk zaamheden in de Braakman waarbij hij diverse leuke herinneringen en gebeurtenissen ophaalde. Hij dankte allo sprekers voor hun waarderende woorden alsmede voor de hem aan geboden geschenken. Ir. Kluytenaar sloot hierna het of ficiële gedeelte van deze avond waar na het gezelschap nog enige uren in gezellig samenzijn bijeen bleef. Ver toond werden nog een tweetal films te weten „Van Zee tot Land" en een filmpje over de Braakmanfees ten 1957. Afscheidsdienst Op zondag 31 januari wordt in de Martinikerk te Groningen een af scheidsdienst gehouden i.v.m. het ver trek van de heer Akkerman naar Griekenland. Deze dienst zal worden geleid door ds. W.S. Evenhuis, Ned. herv. predikant te Biervliet. schepen toegang tot Antwerpen zullen verlenen. (Zoals men weet wenst het west-Noordbrabantse Kreekrakplan van deze zeesluis gebruik te maken.) De Belgische minister zei nog, dat het verbeteren van de Schelde en van de maritieme toegangen in twee stadia zal geschieden. Het eerste ver beteringsprogramma moet worden uitgevoerd vóór de Frederik-sluis in bedrijf komt. Dit programma zal toe laten voor 1965 een normale vaart van normaal belaste zeeschepen van 45.000 tot 50.000 ton mogelijk te ma ken. Nadien zal een aanvang gemaakt worden met het tweede programma, nl. een diepgaander regularisering van de Zeeschelde. In het Waterbouw kundig Laboratorium te Borgerhout werden nauwgezette metingen onder nomen. Vooraleer over te gaan tot uitvoering van dat regulariserings- programma moet de Technische Dienst van het ministerie inderdaad er zeker van zijn dat zodanige wer ken in de moeilijke en grillige Schel de geen nadelige gevolgen kunnen hebben voor de haven en de scheep vaart. De bodem van de Schelde is 7 ndachtig en erg mobiel, zodat voor zichtig zal moeten ingegrepen wor den. Met dat tweede programma, al dus de Belgische minister, zullen hon derden miljoenen franken gemoeid zijn. Henk Stam, directeur van de Zeeuw se Muziekschool. Hij zocht het niet in technische bijzonderheden, maar via biografische en typerende elementen om de sfeer van het te spelen werk goed te treffen. De vier musici hebben zich zo maar niet van hun taak afgemaakt. Met prachtig uitgebalanceerde voor dracht werden de verschillende delen uit diverse strijkkwartetten van Haydn, Schubert e.a. gespeeld. In de serenade uit het kwartet op. 3 no. 5 van Joseph Haydn, waar eens temeer de werking van visuele ele menten voelbaar was, werd direct contact gelegd voor het verdere ge deelte van het concert. Ook het An dante uit het Rosamunde-kwartet van Schubert was een „herkenning", waardoor het beluisteren veel werd vergemakelijkt. Behalve werken van Schubert en Haydn werden nog delen gespeeld uit de strijkkwartetten van Tsjaikofs- ky. Dvorak en Borodin. Vooral het laatste muntte uit door oorspronke lijkheid en prachtige harmonische vondsten, dat behalve een kleine on volkomenheid aan het slot, subliem werd gespeeld. Het bestuur van ..Jeugd en Muziek" is goed gestart en het bewijs is andermaal geleverd dat veel mogelijk is op een dergelijk niveau. JO IVENS. Volgende week vrijdag mogen de bewoners van het Amster damse tuindorp-Oostzaan hun huizen weer gaan betrekken. Dit heeft het gemeentebestuur van Amsterdam gisteren bekend gemaakt. Voor het uitreiken van gebruiks artikelen aan de slachtoffers van de overstroming (kachels, noodverlich ting, dekens, enz.) heeft de gemeente de hulp ingeroepen van tweehonderd administratief geschoolde militairen. De staatssecretaris van Defensie heeft deze hulp inmiddels toegezegd. Twee honderd man van de opleiding admi nistratief kader te Middelburg zijn aangewezen om de gemeente-ambtena ren te assisteren. Prinses Beatrix heeft een gift ter beschikking gesteld van het Rampen fonds ten behoeve van de slachtoffers. De Amerikaanse regering heeft giste ren aan de burgemeester van Amster dam een cheque van 5000 dollar laten overhandigen. ter-Rosenblatt (Simca), Bootz-Vinke (DKW), Poll-Bouwmeester (Porsche), Dooijes-Vaandorp 'Porsche) alle gestart in Oslo en Borgerhoff Mul der-den Hollander (Alfa Romeo), die deel uitmaakte van het contingent uit Den Haag. Rob Slotemaker was een der 24 pechvogels, die tussen Chambery en Monte Carlo de strijd moesten sta ken; even buiten Chambery vloog een steen door zijn radiator. De negentig best-geklasseerde deel nemers zullen elkaar in de nacht van vrijdag op zaterdag in een „verschrik kelijke" klassementsproef in de ma ritieme Alpen ten noorden van het vorstendom de verschillende ere prijzen betwisten. Het uitgezette parcours heeft een lengte van circa 290 km en moet twee keer worden afgelegd. Met de „aan looproutes" mee wordt het voor de 90 favorieten een extra rit van 650 km over bochtige, verraderlijke wegen, De vrouw, die verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken in het algemeen en optreedt als chef van het protocol bij de Olympische Winterspelen 1960, van 18 tot 28 fe bruari te Squaw Valley, is mevrouw Dorothea Walker. Als „officiële gastvrouw" heeft me vrouw Walker de zorg voor de ont vangst van de ca. 775 atleten uit meer dan 30 landen en moet zij er voor zorgen dat het de 40 leden van het Internationale Olympisch Comité en hun gezinnen tijdens het verblijf te Squaw Valley aan niets ontbreekt. Hierbij wordt ze bijgestaan door een staf van 90 vrijwilligsters. Mevrouw Walker spreekt vloeiend Frans, Duits en Spaans en heeft op haar reizen Europa in alle richtingen doorkruist. De atleten zullen zich gedurende de tijd dat zij zich trainen voor de ko mende wedstrijden niet behoeven te vervelen, daar de zorg om deze men sen bezig te houden in handen is van de bekende filmkunstenaar Walt Dis ney, die ook voor de bezoekers van de Winterspelen een groots opgezet „dorp" heeft opgericht. Dc Australiër Jon Konrads heeft in de series 220 yards vrije slag van de kampioenschappen van Nieuw Zuid Wales het wereldrecord op die afstand verbeterd. Hij kwam vrijdag: op de 55 yardsbaan in Sydney tot 2 min. 1,9 sec. en bleef daarmee 0,3 sec. onder het wereldrecord, dat sinds 16 januari met 2 min. 2,2 sec. reeds op zyn naam staat. Ofschoon de loting voor de eerste ronde van het toernooi om de Davis Cup (Europese zone) voor Neder land niet ongunstig is geweest, zal de uitwedstrijd tegen Noorwegen toch een uiterst lastige opgave voor onze landgenoten worden. Verloren onze Daviscupspelers ver leden jaar met 41 van België, ook de Noren moesten, tegen het sterke tennisland Zuid-Afrika, met een 05 nederlaag genoegen nemen. Indien deze wedstrijd gewonnen wordt, volgt in de tweede ronde thuiswedstrijd tegen Groot-Brittannië, dat door een halve finaleplaats in het toernooi 1959 het recht verkreeg, zich meteen voor de tweede ronde te plaatsen. Onwaarschijnlijk is, dat Nederland deze barrière zou kunnen overwinnen. Behalve Groot-Brittannië, werden ook Frankrijk, Spanje en zone-win naar Italië direct voor de tweede ronde geplaatst. Koning Voetbal heeft het tegen alle verwachtingen in ove rigens weer eens van vorst Thialf gewonnen. De kosmos haalt vooral in de Lage Landen des winters vaak kwakkelstre ken uit, zoals opnieuw aan de dag is getreden. Nu wil dit weer niet zeggen, dat de voetbal meteen over de gehele linie gaat rollen, want dat laat de toestand der terrei nen niet toe. Om te beginnen zijn byvoorbeeld alle wedstrijden in de afdeling Bra bant. zowel voor vandaag als mor gen, afgelast, wegens de slechte ge steldheid der velden. Het ziet er voorts naar uit, dat tal van terreinen, waarop de KNVB clubs hun ontmoetingen zouden moe ten afwerken, eveneens voor een .groot of klein deel, dat was giste ren niet na te gaan onbespeel baar zullen blijken. Van algehele afgelasting is echter geen sprake. De KNVB staat op het standpunt, dat waar mogelijk, ge speeld zal dienen te worden. Wellicht zal het er op neerkomen, dat in de sector betaald voetbal de nodige wedstrijden doorgang zullen vinden. De beoordeling of een terrein al of niet bespeelbaar zal zijn, wordt als gewoonlijk in eerste instantie aan de plaatselijke consuls overgela ten. In twijfelgevallen beslist de aan gewezen scheidsrechter. Vrijdagavond stond intussen vast, dat het NAC-terrein er be speelbaar voor ligt; hetzelfde is het geval met het Tilburgse Sportpark, waar de belangrijke ontmoeting Willem II-Ajax op stapel staat. Ook het terrein van RBC is goed, zodat de wedstrijd RBC-VSV eveneens doorgang zal vinden. In hoeverre het van spelen zal ko men voor de hockey-competitie een klein inhaalprogramma werd sa mengesteld moet worden afge wacht en idem dito staat het ervoor met korfbal. Om al de genoemde redenen zul len wij ons deze week onthouden van het geven van voorbeschouwingen. Maar eens zien wat er morgen alle maal van terechtkomt. Het bestuur van de KNVB heeft uit de totogelden een bedrag van vijf tigduizend gulden ter beschikking ge steld van de slachtoffers in het door de overstroming getroffen tuindorp Oostzaan die door de nachtelijke afkoeling zon der twijfel glad zullen zijn. De voor geschreven gemiddelde snelheden zul len worden gecontroleerd op plaat sen, die pas twee uur vóór de rit bekend worden gemaakt. Het voorlopig klassement luidt: 1 ex aequo; Marice Payrot-Roger Ma rion (Fr.) met Citroen; Denis-Scott- Kenneth Armstrong (E.) met Ford; Fernard Schliger-Pierre Beroldy (Fr.) met Peugeot; Simon Engseth-Magne Midtunn (Noorwegen) met Volvo; Leigh Lewis-Roy Nash (E.) met Triumph; Otto Bremer-Esko Vainola (Finland) met SAAB: Edward Har rison-Richard Haberson (E.) met Ford; Raymond Quulico-Raphael Mi- chot (Fr.) met DKW; allen zonder strafpunten. 9 Chardonnet-Pinier (Fr.) met Ci troen 10 strafp.; 10 Morian-Ernst Han sen (Den.) met Ford en Yves Morel- J. Lemerle (Fr.) met Volvo, beiden 30 strafp. De plaatsingen van de Nederlan ders: 24 Tak-Swaab met Mercedes, 110 strafp.; 33 Bootz-Vinke met DKW, 140 strafp.; 37 Gorris-Wiedouw met Citroen 160 strafp.; 62 Dooijes-van Dorp met Porsche, 310 strafp.: 69 Ro- senbiatt-Butter met Simca, 370 strafp. BARBARA BURGERHOUT en Peter Lukowski hebben vrijdag te Lech am Arlberg in Oostenrijk ieder een Nederlandse skititel op hun naam gebracht. Prinses Irene, die woensdag aan de wedstrijden had deelgenomen, moest verstek laten gaan, omdat zij Lech niet kon be reiken. STAATSPRAKTIJKDIPLOMA Te Rotterdam slaagde de heer P. J- de Wit uit Philippine voor het staatspraktijkdiploma, le deel. TABAKSDETAILLIST Bij het te Den Bosch gehouden examen voor Tabaksdetaillist slaagde de heer J. Schuerman uit Hulst. GOES, 22 jan. 1960. Groenten: per stuk: Bloemkool A2 62-66, afw. 15-47. Knolselderie 2 9-18. 3 3.50. Per bos: Selderie 8-10. Per kg: Spruiten Ai. 53, A? 41-44. BI 25, B2 21-40, afw. 16-36. Wiliof Al ;46-53, A2 38, BI 39. Sr2fne„Aav- k°01 15"17- Rode kool 27-34. Witte kool 15. Boerenkool 26. Andijvie 2 31-62. Prei 1 46-58, 2 3T. Uien 2-4. Kroten 27-29. KOEWACHT, 21 januari Gezwin geld vlaslint W.R. 185—225 D.R 160 —185; Bobbers 100—105; Breekvlas 95—105; Ruwe lokken 3542- Ge zwingelde lokken 70—87,5; Slaglijn- zaad 5051; Gekeurd lijnzaad 5657; Kaf 1011; Bolraap 7—8; Vlassche ven 5,57. Vlotte markt. LEEUWARDEN, 22 jan. 50 stie ren 2,60-2,90-3,20 p. kg slachtgew.; 500 vette koeien 2,50-2,85-3,05 p. kg slacht gew. guste koeien 650-755, zware tot vo- meIk' en kalfkoeien 725-975-1225 (top) p. st.; 175 pinken (zware) 550-700 p. st., lichte pinken 400-550 p. st., enterfokstiertjes 675-810 P st., stamboekwaardig 825-970 p. st graskalfstiertjes 2,50-2,80-3,10 p. kg slachtgew., vette kalveren 2,30-2,50-2,60 «OP) P. kg lev. gew., graskalveren 250-350 p. st„ zware tot 400 p. st.; 539 nucht. kalveren 42-60 p. st., zware tot 76 p. st.; 959 vette- en weideschapen, slachtschapen (oudere) 2,00-2,50 p. kg geschat slachtgew., weidelammeren 42-57 p. st., zuig- en slachtlammeren 2,70-3,00, zware tot 3,20 p. kg. geschat slachtgew.: 57 vette varkens (oude varkens) 1,40-1,50 p. kg lev. gew., slachtvleesbiggcn 1,50-1.60 extra vlees tot 1,63 p. kg lev. gew., zouters op levering 1,55-1,62 p. kg lev. gew.; 192 biggen en lopers, biggen 40-50, lopers 52-62 p. st., drachtige zeugen (jong) 250-350 p. st.; 26 bokken en geiten 1,50- 1,85 p. kg slachtgewicht, drachtige en melkgeiten 16-45 p. st.; 83 paarden, werkpaarden 2,40-2,50 (top) per kg geschat slachtgew., oudere slachtpaar- den 1,60-1,80 p. kg geschat slachtgew. Totale aanvoer 4094 stuks. Overzicht: de aanvoer van vee was iets groter en de handel voor de slachtdieren iets stugger behalve de nuchtere kalveren, welke iets hoger noteerden. Volwaardige en drachtige kalfkoeien werden vlot afgenomen voor stijf de vorige weekse prijzen. Ook de eerste soort vers afgekalfde dieren vonden een prijshoudende markt. Tussensoorten een moeilijke handel en niet geheel prijshoudend. Goedsoortige vare koeien en goed be- vleesde zware pinken was goede ani mo voor en waren flink prijshoudend. Op de graskalverenmarkt was een grote aanvoer wat de prijzen beïn vloedde en de handel stug deed ver lopen. De nuchtere kalveren werden vlot verkocht voor iets hogere note ring. Ook de varkensmarkt was in de aanvang iets hoger in prijs en de handel in fokvarkens was schraal prijshoudend met een iets lagere af loop. Op de schapenmarkt een flinke aanvoer wel kooplust voor iets lagere prijzen vooral met betrekking tot de iets te vette soorten. Vleesdieren vrij wel prijshoudend en gevraagd. Paar den een flink aanbod van oudere paar den met een iets stugge markt voor jonge dieren, goede animo, bij korte aanvoer iets aantrekkende prijzen. Al met al was het weer de handel mee en waren de winsten op de slacht- veemarkt verliesgevend of zeer gering. Konstanz 272 (+2). Rheinfelden 215 18), Ottenheim 292 (+40), Straats burg 220 (+20), Maxau 371 3), Mannheim 371 (+3), Mainz 207 (—8), Bingen 134 4), Kaub 146 4), Trier 133 (+7), Koblenz 153 (—4), Keulen 115 1), Ruhrort 291 13), Lobith 904 2), Nijmegen 686 2). Arnhem 732 2). Eefde IJssel 254 (—4), Deventer 163 (—10), Monsin geen opgave, Visé 4989 (+30), Borg haren 3912 (+52), Belfeld 1060 (—44), Grave beneden de sluis 475 11),

de Stem | 1960 | | pagina 7