Woningtoewijzingen voor dorpen van oorsprong moeten vergroot worden r» Breskens wil regels voor optie verlenen Ghana bestelt bij de Schelde tien schepen Brander in r.-k. L.T.S. Hulst schoot in brand Pompbediende reed op dragline-machinist fOpmerkingen voor het toekomstig beleid verkeersongeval Dodelijk te Roosendaal W. Z. Vlaamse wegen open Belgische overvalwagen reed de sloot in Pagtrtai) £Jc£ïcm ixnuiv Storm hielp I de P.T.T. Injgesproken Politie Sfeeds erger Kind door auto gegrepen te Hengstdijk DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1960 IFEEST \u3iejs 'ENNE ïsten hartsen H dag Rapport Stichting Zeeland over Sluiskil 1 Woonkernen Wstdorpe Aparte dekenaat Damns'} Ir,e ,huid Accommodatie Eigen gemeente Antwerpen krijgt betere wegverbindingen Financiering van vissersvaartuig Botersmokkelaars ontsnapten ..Pe schepen worden ondergebracht oij de staatsrederij. de zgn. Black- otar-nne. Eerst enkele weken geieden Kwamen alle aandelen van de Black- otar-line in bezit van de regering van NlUS MET a&uU-eveH, ée/dm f Twee jongens naar het ziekenhuis Niet ernstig Nieuwe veerboot op 13 februari te water Hoogwaterstanden TV.... Vandaag DE, atoombomproeven zijn door de grote mogendheden al een tijd opgeschort, maar de beproeving van steeds verder en steeds nauw keuriger vliegende raketten gaat door. Voor vreedzame doeleinden, zeggen ze allemaal, voor ruimte vaart en zo. Maar een kind begrijpt, dat het proeven zijn, die ook het oorlogspotentieel moeten opvoeren. Er worden echter geen petities ge organiseerd, geen betogingen op touw gezet, om daartegen te protes teren. Deze manoeuvres, die het klaarmaken voor een onvoorstel baar verschrikkelijke oorlog bete kenen, kunnen „kameraden" niet in beweging brengen, omdat Moskou ze niet beweegt. Wel moet de Fran se atoomproef onder orotesten be dolven worden. Zo ziet men wat ze waard zijn. .en morgen RADIO vandaag ....en morgen ■ff LNUARI |t de Ihet Oosten gerechten, laf 16 uur ntertaincr IR-SEELEN 1 Rijen kneuzen wordt len door dok- Iburg-Aarden- J Hage te Aar- roede-Schoon- te Breskens. [sande dokter te Biervliet- lens te IJzen- dokter Griep; Feikema; te lir; te Rilland- J-n en Hans- lie te Krabben- 1 k-Arenskerke- Arendskerke; I vegen dokter I k; to Borssele- |iet te Borssele. dokter Boor (komend week- 1 Gent en Zaam- ■omen door de LZaamslag (tel. 1-Groede neemt |uw te Groede. waar de he- (tel. 0116-290) tie en A.A. El- l-Namen neemt Nijs, Wilhel- |te Hulst. |ra 19 en 21 uur Luxor 19 en 21 loestijn. 19 en 21.15 uur tib ich. Schouw- kalle (Plein der 1-12 uur Dansen; l?ring ZKB. fuif met dansen. uur De levens- Imidt. fistrictsvogelshow. [il Hoondert ËB-vergadering. Wijffels Jaar- ■nigingsgebouw Jgebouw Geen ge- I. Luxor Les tri lt Hier bin ich, Baars in spijker- zwarte orchidee, uw Les tricheurs, fvmpia Tarzan en [tumste 7 uur Bil- Dijck 7,30 uur fenstein. I-root bal. Wit-Gele Kruis- Vlaamse Opera uw 2,30 uur Zet n 8 uur Zondaars ly van Oosterom 2 uur Geen ge- ;y, 4,30 en 8 uur roek Concertge- enade voor Tom it 5 en 8 uur Hier h. 3,'45 uur Und 3 uur Zondaars in ompiet Dansen. 2 uur Professor uur De zwarte i Dijck 3 uur Tar- aak van Franken- i Hove 10 uur Jverloop 6 uur 3 uur Pechvogels, an de woestijn. ro 3,30. 19 cn 21,15 er bleib ich. uur Place Pigalle De laatste storm- levensroman van ezaal B-allet op de Districtsvogelshow 1 Claessens 17 uur hrijver 5,30 uur lympia 5 en 8 uur Rumste 5 uur lb. Wouters 3 uur Iers 7 uur Dansen, ert 2,30 uur n. Vlaamse Opera uit, 20 uur Tosca. vergadering KVNT ensroman van Jo- ro 19 en 21.15 uur tleib tch. Sehouw- '■igalle (Plein der De deur op een ,45 uur De zwarte ichtingsavond van 8 uur Helden van Les tricheurs, 18 j. ndaars in spijker- louw Les tricheurs Olympia Les tri- ndia 8 uur Missie- an Dijck 7,30 uur enstefn. ntehuis 7,30 uur 'Van onze redacteur) In het rapport over Sluiskil, waarvan wij reeds in het kort be richt gaven, dat het is uitgebracht door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, staan enkele behartenswaar- dige „opmerkingen ten aanzien van het toekomstig beleid". Daar bij zijn de sociale aspecten van de samenleving primair gesteld. Daaruit blijkt, dat er in Sluiskil nog veel te wensen is. Het is goed, dat dit nog eens nadrukkelijk in een rapport is vastgelegd. Wellicht kan er rekening mee worden gehouden nu men toch bezig is met een uit breidingsplan, dat moet voorzien in een „nieuw" Sluiskil na de verbre ding van het kanaal Gent-Terneuzen. Maar vooral mag men de hoop koesteren, dat ran deze wensen niet wordt voorbijgegaan, als men straks eenmaal aan de uitvoering daarvan begint. De belangrijkste gedachte, die uit het rapport zelf voortkomt treft overi gens niet alleen het gemeentelijk be- bestuur. Die vraagt op de allereer ste plaats de aandacht van het pro vinciaal bestuur. En die gedachte is als volgt geformuleerd: ,,dat men, gezien de meningen der forensen, de woningtoewijzingen voor de dorpen van oorsprong zal moeten vergroten, althans niet achter zal moeten stel len bij Sluiskil". In het rapport zelf wordt hierbij aangetekend, dat deze gedachte staat tegenover die, neergelegd in de structuurschets ontwikkelingplan ka naalzone, welke door de provinciale planologische dienst werd onderschre ven. Men overwoog daarin, dat de in de kanaalzone werkzame arbeids krachten het beste zouden kunnen worden gehuisvest in enige flinke woonkernen, welke op aanvaardbare afstand van elkaar en van de werk terreinen zijn gelegen. De nadruk lag daarbij op de planologie. In dit rapport is daarentegen meer sociolo gisch aan het blijven functioneren van het gemeenschapsleven in de agrarische dorpen gedacht. In de structuurschets kwam men zo ook op een nieuw Westdorpe van 20.000 inwoners, maar in dit rapport wordt gesteld, dat het dan de vraag is of, gezien de samenstelling der bevolking, die gemeenschap sociaal goed zal kunnen functioneren. Alles hangt nog af van de vraag of men voldoende werkkrachten voor nieuwe industrieën zal kunnen aantrekken. „Doch men kan in de tijd ge zien beter de forensen die zulks prefereren in de eigen plaats laten wonen en daarnaast Sluiskil sociaal en stedebouwkundig afronden. Daar na kan men eens aan 'n project als Westdorpe beginnen," merkt men in het rapport op. Van het huidige Sluiskil wordt dan nog gezegd, dat op korte termijn de woonbuurt om de fabrieken dient te worden opgeruimd, terwijl op lange re termijn de oude wijk gesaneerd dient te worden. De vestiging van nog meer middenstandsbedrijven moet worden gestimuleerd. Het grootste gedeelte van de im migranten in Sluiskil is rooms-katho- liek. Daarom moeten vooral voor de groeiende rooms-katholieke bevol king voorzieningen worden getroffen. De kerk is te klein en het paro chiehuis biedt weinig mogelijkheden Vooral in verband met de jeugdvor- ming wordt een grotere continuiteit in de leiding gewenst geacht. Een verdergaande wer op langere ter mijn noemt men een verandering in de dekenaatsgrenzen. „Misschien is in het huidige sta dium, naast het dekenaat Hulst, een apart dekenaat Hontenisse minder belangrijk dan een apart dekenaat voor de kanaal-zone", aldus het rap port „Het meest ware één deke- V7nnnrfo°0r ^eel 00st-Zeeuwsch- ÏJnZffo t1 ",an te ^velen". Men suggereert, dat dan ook het be- (Advertentie) öabyderm-zeep drijfsapostolaat misschien meer mo gelijkheden zou krijgen, hoewel reeds veel werk wordt verzet". In dit rapport over Sluiskil wordt voorts een hernieuwde poging om tot een speeltuin te komen urgent ge noemd. Voor 1 oudere jeugd en de jonge ouders wordt een behoorlijke sportaccommodatie verlangd en even eens op korte termijn een bioscoop. De zaalruimte voor culturele en ver enigingsmanifestaties zal moeten worden verbeterd en uitgebreid en voor een groot deel nieuw worden geschapen. En omdat in een kleine plaats als Sluiskil toch nooit zoveel zal gebeuren wordt in het rapport aangedrongen op het vestigen van een cultureel centrum in de kanaal zone, waarvoor Terneuzen het meest aangewezen lijkt. Over de verhouding Sluiskil-Ter- neuzen en de gemeentelijke indeling wordt in het rapport opgemerkt, dat Terneuzen zelf zijn uitdrukkelijke ei gen belangen heeft in de kanaalzone, die af en toe wel eens in tegen stelling tot die van Sluiskil staan. Aanbevolen wordt zo spoedig mogelijk het gehele Sluiskil on der Terneuzen te brengen doch op de duur de mogelijkheid tot het vormen van een eigen ge meente op te stellen. Als het laatste niet mogelijk is, wordt in het rapport gesuggereerd een ge meenschapsraad in te stellen die in nauw contact zou staan met (Van onze correspondent) Vanaudenhove, Belgisch minister van Openbare Werken, heeft in een vergadering voor de Economische Raad van Vlaanderen verklaard, dat de autoweg van Antwerpen naar Keu len voor 1962 zijn beslag zal hebben gekregen, zulke mede dank zij de geslaagde lening van België in de Bondsrepubliek voor dat doel. De mi nister hecht groot belang aan de autosnelweg Antwerpen - Gent - Rij- sel, gezien de grote trafiek op deze wegen. Ook wees hij erop dat de stu die vordert voor een nieuwe en dit maal echte autosnelweg tussen Brus sel en Antwerpen, een autoweg die tweemaal vier banen zal hebben, zo als vereist door de nieuwste ontwik keling van de moderne techniek An dere plannen bestaan voor Antwer pen - Turnhout en Antwerpen - Bre da. Een moderne verkeersweg tus sen Rotterdam en Antwerpen wordt straks mogelijk gemaakt door het Ne derlandse Deltaplan (Zoomweg) de gemeenteraad van Terneu zen. Tenslotte moet als een belangrijke suggestie in dit rapport worden aan gemerkt het instellen van een soci ale dienst van de bedrijven, waar door o.m. het verenigingsleven met hulp van de fabrieken zou kunnen worden georganiseerd. Ook het pro bleem van de geringe mogelijkheid tot veranderen van werk zou door die dienst kunnen worden verlicht. Het bedrijfsmaatschappelijk werk zou in die dienst kunnen worden on dergebracht. Het zag er met het radio- distributienet te 's-Heerenhoek voor de PTT net erg lonend uit. Er was nog maar één abonnee. Voor die ene klant moest de PTT het gehele net onder houden. Nu heeft deze abonnee mede- gedeeld dat hij voornemens is zijn abonnement op te zeggen en dus zal de PTT gedacht heb ben: „Ha, eindelijk, nu kunnen we die schadepost opruimen". En na alle onkosten komt op eens de storm een handje hel pen. Vier palen van het net begaven het. waarmee dus de opruiming wel bijzonder snel aangepakt is. Alleen uit het oogpunf van service is het jam mer dat de abonnee er niet tevoren van op de hoogte kon worden gebracht, zij het dan via een vriendelijk schrijven, bevattende de weersverwach ting van het KNMI Donderdagavond rond 10 uur is de 43-jarige A. Jacobs, wonende in de Groenstraat te Roosendaal in de Zaanhoefstraat met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomende lichte bestelauto opgereden. De man werd daarbij zwaar gewond en is kort na het ongeval in het ziekenhuis Charitas over leden. Hij was vader van vier kinderen. Zyn echtgenote, die achter op de bromfiets zat moest eveneens naar het ziekenhuis worden overgebracht. Haar toestand is redelijk. Omtrent de oorzaak van het ongeval kon nog niet veel licht worden ver kregen. J. was enkele honderden me ters tevoren bij de ouderlijke woning op de Bredaseweg gestart. Veronder steld wordt, dat hij bij het aanzetten van het licht of een andei'e handeling aan zijn bromfiets Is uitgeweken. De bestuurder van de bestelauto probeer de de bromfietser nog te ontwijken. Met een hevige klap sloeg P. echter tegen het voorfi'ont van de bestelauto. In de vergadering van de gemeente raad van Breskens. die aanstaande maandagavond wordt gehouden, komt de gemeenterekening over 1957 aan de orde. Die geeft de volgende cijfers te zien: een batig slot op de gewone dienst van f 15.832,57, maar op de ka- pitaaldicnst een nadelig slot van f 630.440,91. De rekening van het Vis- mijnbedrijf sluit in de gewone dienst met een batig slot van f 54.469,51. Het is de bedoeling, dat deze rekeningen voorlopig vastgesteld worden. Meegedeeld wordt, dat de ontspan ningsavonden voor de vissers worden gehouden op 29 en 30 januari a.s. Voorts komt in de raadsagenda weer een financiering van een vissersvaar tuig voor. Door de heer A. P. van den Broecke is een verzoek gedaan om financiële medewerking voor de bouw van een nieuw stalen vissers vaartuig met nieuwe motor. Dat kost alles bij elkaar f 100.000. B. en w. stellen de raad voor een door v. d. Broecke op te nemen geldlening tot f70.000 te garanderen voor rente en aflossing. Voorts behandelt de raad de ver koop van 1 perceel grond aan de Oesterput, 2 perceeltjes aan de Boule vard en 2 aan de Scheldestraat aan de Rijkswaterstaat ten behoeve van de verbetering van het gedeelte zee- Het dagelijks bestuur van het wa terschap Het Vrije van Sluis te Oostburg deelt mede, dat de wegens opdooi afgesloten wegen in west- Zeeuwsch-Vlaanderen, zaterdagmid dag om 12 uur weer voor alle ver keer zullen worden opengesteld. Op het grondgebied van Kem- zeke de Oostvlaamse gemeente ten zuiden van Hulst, is een felle achtervolging van een smokkelwagen door gemotori- De regering van de Afrikaanse staat Ghana heeft hu u k„„ iw« r> Schelde" te Vlissingen een order geplaatst voor de bouw va'n aêht bnn^ vaardtfschepen. Deze order heeft een waarde van ruim nrp^nti r gulden. Naast de ac.ht bij de Schelde geplaatste scheneJ f? -1 twee hij de Liibeckcr Machinenbau te Liibeck in Duitsland hesteïd "riT •veneens naar ontwerp van de Schelde gebouwd zulten worden AUe schepen worden voorzien van ue Scnelde-Sulzer-motoren. De nieu we schepen zullen ongeveer 7000 ton van 5 en 8eschikt zijn voor vervoer ör°ge lading. De eerste twee "rPen moeten begin 1961 afgeleverd 1961-1962°e resterende in de lo°P van .contracten werden namens de fje'?rmg van Ghana ondertekend door Snh ij Krobo Edusei en namens de ocneide door de directeur, de heer Hupkes. Ghana. Voor die tijd was de rederij voor veertig procent eigendom van de Im aelische Zim Israel Navigation Company te Haifa. ..PT Ghana een nationale koopvaar dijvloot te doen bezitten stichtte de regering kort na het onafhankelijk worden de Black-Star-line Aanvan kelijk had deze rederij schepen in time-charter varen. Later werden en kele van deze gehuurde schepen ge kocht. Enkele maanden geleden begon de regering van Ghana te onderhan delen met een aantal vooraanstaande west-Europese werven. Deze onder handelingen hebben tenslotte geresul teerd in de bestelling van acht nieu we schepen bij de S-helde. seerde Belgische douaniers spaak gelopen. De overvalwa gen van de douaniers kwam ont redderd in een sloot terecht en de smokkelaars ontkwamen. De overvalwagen had nabij Kiel- drecht een vrachtwagen opgemerkt die een Nederlandse nummerplaat voerde en met gedempte lichten reed. Zodra de inzittenden van de vrachtwagen onraad hadden gemerkt zetten zij er een grote vaart in. Toen bleek dat zij het tegen de lichtere wagen der douaniers zouden moeten afleggen werden massa's kraaiepoten uitgestrooid, die, zoals achteraf zou blijken, hun doel niet misten. Niet temin werd de smokkelwagen inge haald en een der douaniers aarzel de niet om zich met een flukse sprong aan de nog altijd vluchtende auto vast te klampen. In die alles behalve comfortabele houding werd hij door een smokkelaar, die in de vrachtruimte verscholen zat, be stookt met bakken boter die ieder 25 kg. bevatten. De douanier moest toen loslaten en de aanklampende overvalwagen deed alle moeite om de man te vermijden. De wagen ging aan het slingeren en kwam terzijde van de weg in een sloot terecht. Niemand van de inzittenden werd ge kwetst en ook de verwondingen van de gevallen douanier hadden niet zo veel te betekenen. Bij nader onderzoek van de gekan telde overvalwagen bleek, dat drie van de vier banden door de uitge worpen kraaiepoten doorboord wa ren. De smokkelwagen slaagde erin in het duister te ontkomen. wering tussen de veerhaven en de handelshaven. De gemeente werd een koopsom geboden van f 1314,50. Voorgesteld wordt in het goedge keurde uitbreidingsplan drie perceel tjes grond aan te kopen van de heer A. I. de Hulstef voor f 1431. De n.v. gebr. v. d. Poel te Terneu zen heeft de gemeente verzocht optie te willen verlenen op de percelen bouwgrond, gelegen in het uitbrei dingsplan, die nodig zijn voor de bouw van 38 woningen in 9 bouwblokken. B. en w. stellen voor tot een nader te bepalen datum optie te verlenen. In dit verband merkt het college ech ter op, dat men zo gauw mogelijk met voorstellen zal komen om alge mene gedragsregels vast te stellen betreffende het in optie of in ver vroegd gebruik geven van de in plan west gelegen gronden. In de boezem van het college wordt gedacht aan een optie-verlening van maximaal 1 jaar met verschuldigde rentebetaling over de termijn van de optie-verlening. (Advertentie) W" VERS GEBRANDE HAZELNOTEN De jongens van de r.-k. technische school ,,Sint-Bernard" in Hulst, die bezig waren in het handvaardigheids- lokaal zijn heel erg geschrokken. Een propaangasbrander schoot plotseling met een harde klap in brand. De omvang van de brand viel nogal mee en gelukkig is de brander niet ont ploft. Maar twee jongens liepen toch zodanige brandwonden op, dat ze voor behandeling voor enkele dagen zijn opgenomen in het ziekenhuis te Hulst. Jac. Buijsse uit Hulst en Adri He- melaer uit Terhole, beide dertien jaar, liepen brandwonden op aan het gezicht. Een heeft zijn haren ver schroeid. Door onbekende oorzaak moet er gas uit de brander zijn ont snapt, waardoor vuur ontstond. En kele jongens waren er mee bezig bij het maken van werkstukken. De di recteur van de school, de heer J. A. van Maasakker, greep direct met en kele leraren in. Men kon het vuur in bedwang houden, zodanig, dat ver der niets werd aangetast. De vrijwil lige brandweer werd nog te hulp ge roepen en toen was het vuur door de schuimblussers spoedig gedoofd. ,,Het is allemaal heel gelukkig af- gelopen", vertelde ons directeur J. van Maasakker. De propaangasbran der is gelukkig niet ontploft. En om dat men niet zuinig met water is geweest heeft men het tot de brand weer kwam aardig weten te redden. Zodoende was er ook verder geen gevaar voor de leerlingen en de school. Er waren meer dan twintig leerlingen met enkele leraren in het handvaardigheidslokaal, toen het on gelukje omstreeks half twaalf ge beurde. Het was tijdens een les voor het eerste leerjaar. Geruchten In Hulst deden later op de dag gro te geruchten de ronde. Er zou een zware ontploffing zijn geweest. De heer van Maasakker verzekerde ons echter.- dat er niets ernstigs aan de hand is geweest. De lessen op de technische school hebben nagenoeg geen vertraging ondervonden van dit voorval. Men ging voort, alsof er niets gebeurd was. In het handvaar digheidslokaal is alleen nog maar een natte plek te zien. En Jac. Buijs se en Adri Hemelagr? Die, zullen in het ziekenhuis van Huist gauw op geknapt zijn. (Advertentie) HOUD BRONCHITIS BUITEN DE DEUR! De beschermende, bacillendodende Potters Catarrh Pastilles hebben een schier onfeilbare werking. Neem ze tijdig in huis.' Op 24 juli van het vorig jaar zou de pompbediende P. B. uit Veenen- daal met een snelheid van 120 km per uur te Nieuw en St.-Joosland met zijn motor over de weg hebben gere den. Een andere motorrijder, die linksaf wilde slaan, had hij niet meer kunnen ontwijken. Tegenover de Mid delburgse kantonrechter, mr. T. Atte- ma, ontkende hij 120 km per uur te hebben gereden. Van het ongeval wist hij zich niets te herinneren. Hij was enige tijd later in het ziekenhuis wakker geworden. De dragline-machinist J. M. uit Middelburg was door B. aangereden. Hij verklaarde te hebben voorgesor teerd voor het links afslaan. Hij had omgekeken maar B. niet zien nade ren. Toen volgde er een harde klap, waarna hij was komen te vallen. Verdachte had de getuige geen vra gen te stellen, daar hij van het hele ongeluk niets afwist. Verbalisant was kort na het on geval ter plaatse, vond B. in de sloot en zijn motor op het fiestpad. Pas na een maand kon verdachte door hem worden gehoord. B. zou hem verklaard hebben dat hij met een snelheid van 100 tot 120 km per uur had gereden. De officier van justitie mr. J. L. Andreae, achtte het ten laste ge legde bewezen, namelijk dat verdach te zonder enige verkeersnoodzaak op een voor hem rijdende auto was ge reden. „M. reed op de as van de weg, en verdachte reed er pardoes boven op", zei hij. Omdat verdachte of niet goed was uitgeweken, of zo hard had gereden dat hij zijn motor niet meer in zijn macht had, requi- reerde hij f 75 boete of 15 dagen, en de voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De raadsman van verdachte, mr. J. EC. van Deinse, meende dat ver dachte niet te hard had gereden. Daarentegen zou M. een abnormale manoeuvre hebben gemaakt bij het linksaf slaan. Hij verklaarde dat M. niet op de as van de weg had gere den. De botsing zou op de rechter- weghelft hebben plaats gevonden, dus M. had de weg vrij moeten laten. B. verkeerde volgens hem in de mening dat M. rechtdoor zou rijden. Bovendien vond hij het merkwaardig dat M. had omgekeken zonder verdachte te zien naderen. Hij achtte de schuld van verdachte niet bewezen en pleitte vrijspraak. De kantonrechter sprak B vrij, maar had toch wel de mening dat B. fout had gereden. Fout gevaren? De schipper G. A. K. van het mo torschip Catharina, stond voor de kan tonrechter om zich te verantwoor den voor enkele onregelmatigheden die zich in de zomer van het vorig jaar in de hayen van Wemeldinge hadden voorgedaan. Hem werd ver weten dat hij bij het uitvaren van de haven niet goed stuurboordwal had gehouden met de Catharina, die twee schepen voortsleepte. Daardoor was de havenmond zo vernauwd, dat een binnenvarend schip met de stenen wal in aanraking kwam. Verdachte verklaarde, dat hij inder daad niet dicht langs de stuur boordwal voer, daar een van de sle pen was uitgezwaaid. Wel was hij van mening, dat er nog ruimte ge noeg overbleef voor een tegenligger. Drie getuigen bevestigden, dat de Catharina inderdaad niet geheel stuurboordwal hield. Een van de ge sleepte schepen zwaaide zelfs over het midden van de havenmond. Een vierde getuige, de schipper F. was niet verschenen. Om hem te horen werd de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden. De nieuwe veerboot, de Prin ses Irene, het zusterschip van de Prinses Beatrix, zal op za terdagmiddag 13 februari om drie uur te water worden ge laten. Mevrouw C. Mes-Peters, de echtgenote van het lid van Gedeputeerde Staten mr. dr. A. J. J. M. Mes, zal de plechtigheid verrichten. Het schip is is aan bouw op de werf van de N.V. Kon. Mij. De Schelde te Vlissin gen. Het zal worden ingelegd op de veerdienst VlissingenBres kens. Morgen, zondag 24 januari geiden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 10,47 en 23.40 uur, te Terneu zen om 10.21 en 23.10 uur, en te Vlissingen om 9.54 en 22,43 uur. Maandag, 25 januari is het hoogwa ter te Hansweert om 12.08 uur. te Terneuzen om 11,36 uur cn te Vlis singen om 11.10 en 23.47 uur. Bij apotheken en drogisten a f. 1.10 IMP. K TEN MERKEL N.V. HILVERSUM A IMA Hoofdbestanddeel van het Avro- programma van vanavond is de „Weekend Show", waarin voor het eerst de choreografie verzorgd wordt door Kris v.d. Velden, opvolger van de weer naar Engeland vertrokken Daphne Kiernander. In deze weekendshow kan men ken nismaken met het nieuwe zangeresj'e van de Skyma-,ters, Joke v.d- Burg*. Uit eigien land treden voorts op de bekende Corita's, de Tielman Bro thers en het Cocktail-trio. Als bui tenlandse gasten zijn aanwezig de negerzanger Owen Williams en de Engelse muzikale acrobaten Hope and Keen. Twee nieuwe programma's gaan aan de weekendshow vooraf. Eerst natuurlijk een filmportret, waarvan de eerste aflevering, die een half uur duurt, geheel gewijd is aan Doris Day. en voorts „Hier en daar dag in dag uit", een moderne actualiteiten rubriek gebracht door Willem O. Duys, de platenman van de Avro. België: Na het feuilleton „Vader weet het best", een kort quizpro gramma en een filmreportage van de Montmartre draait de Vlaamse tv een reportage van de basketbalwed strijd Antwerpen - Brussel. DIJ alles wat de laatste tijd wordt .gezegd over de salarispositie van het overheidspersoneel mag ook wel eens het licht vallen op de moeilijkheden, waarvoor de Neder landse politie staat. Er is op het ogenblik een wervingscampagne voor het aantrekken van kandida ten voor de politie aan de gang. Het is zeker een eervol en afwis selend bestaan, dat de politie biedt. Maar toch is het moeilijk voldoen de kandidaten te vinden. Verschil lende korpsen lijden aan onderbe zetting. Er moet wel iets zijn, dat de aantrekkingskracht voor deze loopbaan vermindert. Er bestaat geen twijfel aan, dat dit de salarië ring is. Die is beneden de maat ge bleven. Voor dit verantwoordelijke ambt met vaak moeilijke werktij den, dient een bezoldiging te gel den. die daarmede in overeenstem ming is. Als men echter leest, dat voor ongeveer 75 procent van het politie personeel de beloning ligt tussen 350 en 435 gulden per maand, dan zal men begrijpen, dat deze geen trekpleister kan betekenen. De pro- te waarde van een opgewekt en vol- bezet politiekorps zal niemand kun nen betwisten. De overheid heeft dan ook de taak, daarvoor te zor gen. De centrale van politie-organisaties heeft de eis gesteld van 10 procent verhoging. Een percentage, dat ze ker ligt boven hetgeen men tegen woordig de „trend" noemt, doch dat tevens aantoont, hoe zeer het po litiepersoneel is achtergebleven. Het is te hopen, dat de regering daar van ook spoedig overtuigd raakt. Omstreeks vijf uur gisteravond ls het ongeveer vijfjarig dochtertje van de familie A. de B. uit Hengstdijk door een auto gegrepen. Het kindje stak na enkele andere kinderen plot seling de rijweg over ter hoogte van de la*gere school in Hengstdijk. Een personenauto, die uit de richting Stoppeldijk kwam en in de richting Groenendijk reed, kon het kindje juist niet helemaal ontwijken, hoewel de chauffeur alle moeite deed. Daar bij kwam de auto met aanhangwa- gentje volkomen in de berm van de we£ terecht, nadat een verkeersbord was gekraakt. Het kindje is met ernstige hoofdwonden het ouderlijk huis binnengedragen. In het telerecordingprogramma van de NCRV is de laatste uitzending die om 9.10 uur begint, het interes santst. Deze gaat namelijk over het adopteren van kinderen. De proble men en mogelijkheden, die daarmede verband houden, worden behandeld in een relaas van een pleeggezin. Aan deze documentaire gaat Han Rensenbriks dierenrubriek „Achter de tralies" vooraf, waarin ditmaal vooral aandacht wordt besteed aan de kamelcnfamilie. Om 10 uur begint de rubriek „Sport in beeld". België; Het Vlaamse avondpro gramma begint met de van de KRO overgenomen musical „Oh Venus". Na een kort filmintermezzo kan men daarna via deze zender kijken naar een uitvoering van „Die hohe Mes- se" van Mozart. In het KRO-programma kan men vanmiddag in de rubriek „Musice rende dilettanten" vanaf 2 uur luis teren naar een concert door de r.-k. harmonie VCK uit Tilburg onder lei ding van K. Schalken. Aansluitend daarop worden opnamen uitgezonden van de viering van het 105-jarig be staan van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond, dat onlangs te Ge leen is gevierd. Het avondprogramma via deze zen der begint met een uitvoering van de „Variations Symphoniques" van Franck, vervolgt met het Lichtba ken en cabaret en besluit vóór het nieuws met „Tierelantijnen" waarin Truusje Koopmans als gast-soliste optreedt. Via de Vara an men zoals gewoon lijk het amusementsprogramma „Week uit week in" beluisteren met aan het eind een optreden door Tom Manders als Dorus en vanaf 9.4$ uur het vierde deel van het hoorspel „Reis op de plaats". Eur. kamp. schaatsen: Hilversum I: 8.30 uur; reportage uit Oslo door Ar ie Kleywegt; 16.30 uur: reportage door Arie Kleywegt. Hilversum 2: 19.45 uur: reportage 5000 meter In het oude stadje in de bergen is het leven welvarender dan ooit dank zij de exploitatie van een zout mijn. die echter de omgeving dreigt te doen instorten. De bevolking wil niets van het gevaar weten en luis tert zelfs niet naar de professor, die een catastrofe voorspelt. Dit gegeven ligt ten grondslag aan het hoorspel „De zoutmijn" dat de KRO van avond vanaf 9.15 uur uitzendt. Tevoren kan men via deze zender luisteren naar Jules de Cortes pro gramma „Kaatje ben je boven 7", naar een toespraak door de heer Pe ters en bel-canto. De Avro zendt na het liedjesru briekje „Scherzando" het vierde deel uit van het hoorspel „Anna Kareni- na". Sport; Hilversum I: 9 uur: mede delingen; 3 uur: verslag 1500 meter Europese kampioenschappen schaat sen; 4.35 uur: reportage 10.000 nie ter Europese kampioenschappen schaatsen; 6.05 uur: nabeschouwin gen DWS-A Fortuna en Enschede- Volendam; reportage Europese schaatskampioenschappen; 11.10 uur: uitslagen. Hilversum 2: 4 uur: reportage laat- te kwartier DOS - Elinkwijk; ver- >lag eerste ritten ïO.OOO meter Euro- 'ese schaatskampioenschappen; na- oeschouwing Rally Monte Carlo en voetbaluitslagen.

de Stem | 1960 | | pagina 3