RUIM VIERHONDERD KOMPELS REDDELOOS Generaal Massu krijgt ontslag ADENAUER BIJ H. VADER Duel' om knellende vraag: kerncentrale of niet? N :RS Door instorting van mijn in Oranj e-Vrij staat Twee doden bii botsing Vrouw van Spears Ik wist alles al SOEKARNO NU HOOFD DEFENSIE vrii%0V- Enorme steenmassa verspert gangen Vliegtuigdrama V.S. De Gaulle vastberaden Euratom Congres in 1 Eindhoven 1 DE HAAS Reisbureau N.V., -•id DAGBLAD VOOR ZEELAND Te Baarle-Nassau Kremlin zoekt contact met liet Vaticaan SLECHTS ZES BLANKEN METHAANGAS Weg scheurde Sportvliegtuig neergestort, piloot gedood Van conferentie naar conferentie Zacht Loemoemba niet in vrijheid t n lopende reke- begint resp. met d van 912 uur; een van 912 en e bankzaken ge- mrzocht met de HET BESTUUR. een bezoek e zaak op JARI a.s. fijf gulden :n aardige ring vogels. u-ten vogels )hin. dwerg- 3832 - Goes al" Zwaluw" \NVANG 7 UUR ZWIJNDRECHT r no. KI850—9805 100e JAARGANG No. 23273 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr H M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Konlnffin en Vaderland ZATERDAG 23 JAN. 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. l.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST Dubbele Poort 7,Tele loon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) wmwi (Van onze correspondent) Gisteravond rond negen uur heeft zich op de Turnhoutseweg te Baarle-Nassau ter hoogte van de weg naar de Tommei een ern stig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen werden gedood en twee andere niet le vensgevaarlijk werden gewond. Zij werden naar het St.-Elizabeth- ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de wagen uit de richting Baarle-Nassau komend, in een bocht waarschijnlijk tenge volge van het natte wegdek begon te slippen, waarbij de bestuurder de macht over het stuur verloor en met grote kracht tegen een boom is ge vlogen. De bestuurder raakte daarbij bekneld, zijn vrouw werd uit de wagen geslingerd. Beiden kwamen om. Het echtpaar was afkomstig uit Rotterdam. 'WÊk. VOOR DE KUST bij Boulogne is gis teren brand uitgebroken in een van de ruimen van de Nederlandse kust vaarder ,,Merwehaven". De toestand liet zich niet ernstig aanzien. IN BRUSSEL heeft men de beschik king over de aanschaffing van nieu we straaljagers voor de Belgische luchtmacht, die gisteren genomen zou worden, tot maandag uitgesteld. DE KOUDE in de V.S. heeft tot nu toe al 59 slachtoffers geëist. De meeste mensen kwamen om tijdens hevige sneeuwstormen. PRESIDENT Worosjilov van de -"Je en' ziJn gezelschap kon g,morgcn met enorme tul- S hn°P^h4et,h00fd door de Indi- wandelt vtad. Nieuw-Delhi zien zoals doW| -e.van aanl>assen, of dialectiek S°V)ets dat IN OOSTELIJK Oeganda zijn nu al meer dan vijfhonderd inboorlingen gearresteerd die hebben deelgenomen week J6S Va" de dampen PRINS BERNHARD is vrijdag uit de stad Mexico naar Curagao vertrok ken. GISTEREN is in alle stilte te Den Haag begraven de oud-hoofdingc- nieur-directeur van de Rijkswater staat Picter Jacobus Post van dei- Steur. Aan zijn overlijden werd ook gisteren eerst bekendheid gegeven. Redders werken hier aan de opruiming van het puin van het door de grondbeweging in gestorte centrale ventilatie gebouw. Het uitvallen van de ventilatoren was een ernstige tegenslag voor de reddings ploegen. Gisteren heeft de nuntius in Italië, mgr. Grano, het staatssecretariaat in het Vaticaan officieel in kennis ge steld van het verzoek dat de Russi sche ambassade in Rome hem heeft gedaan, om de boodschap van de op perste Sovjet van 15 januari over de problemen der ontwapening ook het Vaticaan te doen toekomen. Men neemt aan dat mgr. Grano paus Johannes, tijdens de audiëntie die hem woensdag is verleend, persoonlijk hiervan mededeling heeft gedaan. De Sovjet-ambassade heeft de overhandi ging van de nota in een officieel com muniqué bekendgemaakt. Met gevaar voor eigen leven traehtten gisteren hon derden moedige redders zich een weg te banen naar meer dan vierhonderd mijnwerkers, die al bijna een etmaal opgesloten zaten in een kolenmijn Dij Coal- brook, in Oranje-Vrijstaat. Men had weinig hoop de opgeslotenen nog tijdig te kunnen bereiken. Voor de poort van de mijn slonden honderden vrouwen en kinderen, die met angstige spanning elk bericht af wachtten. Sommigen huilden, anderen keken zwi jgend en nerveus naar de ingang van de mijn die streng werd be waakt. Van de ruim vierhonderd ingesloten mijnwerkers behoren de meesten tot het inlandse personeel. Slechts zes blanken be vinden zich in de geïsoleerde gangen, die tweehonderd meter onder de grond liggen en zich over een grote oppervlakte uit strekken. Reddingsploegen bevonden zich vrijdagavond op 1600 meter van de ingeslotenen. Redders, die voor een korte rustpauze naar de opper vlakte waren teruggekeerd, ver klaarden niet te weten hoe dik en uitgestrekt de steenmassa is, die hen van de ingesloten mijnwerkers scheidde. Eén van hen had het echter over een reusachtige bar rière". De ingeslotenen worden ook be dreigd door het dodelijke methaan gas, dat zich in het instortingsge- bied verspreidt. De reddingsploegen van blanke en zwarte Zuidafrikanen, Engelsen, Hongaren en Portugezen staan on der leiding van een nog geen der tigjarige man. Vele van de red ders bevestigden dat er volgens hen maar weinig kans meer is dat Mevrouw Spears heeft nu onder tranen toegegeven, dat zij wist dat haar man in leven was en dat hij haar zijn schuld bekend had aan de vliegramp van 16 november, waarbij 42 mensen om het leven kwamen, onder wie, naar eerst werd aange nomen, ook Spears zelf. De 65-jarige natuurgenezer vertel de zijn vrouw echter tijdens een ge heime ontmoeting in een hotel in Dallas, aldus de vrouw, dat hij een vriend van hem, William Taylor, in zijn plaats had laten meegaan en dat hij het vliegtuig boven de Golf van Mexico had laten ontploffen, om zo de hand te kunnen leggen op ruim 100.000 dollar verzekeringsgeld. Spears werd, zoals gemeld, woens dag te Phoenix in Arizona gearres teerd. Mevrouw Spears had tot don derdagavond volgehouden, dat zij niet wist dat haar man nog in leven was. Nu legde zij haar bekentenis af tegenover radioverslaggevers. Dit interview werd uitgezonden. De ontmoeting met haar dood ge waande man had veertien dagen ge leden plaats, vertelde zij. Zij had hem toen gevraagd zichzelf bij de politie te melden. De man had haar verteld, dat hij het gedaan had om haar en de kinderen veilig te stellen. Hij had haar ook gezegd, dat het hem speet, dat hij zijn vriend Taylor op deze wijze had moeten laten om komen. Volgens de Phoenix Gazette" heeft de politie bij de arrestatie van Spears woensdag explosieven gevon den in zijn bagage. de ingesloten mijnwerkers tijdig kunnen worden bereikt. Vrijdag avond echter maakte het ministerie van Mijnbouw bekend dat een luchtverversingspomp weer in wer king was gebracht waardoor al thans nieuwe pogingen tot redding mogelijk waren geworden. De mijndirectie heeft meege deeld dat het ongeluk veroorzaakt schijnt te zijn door reusachtige verzakkingen, waardoor de lucht verversing in het ongerede geraak te. Hierna volgden kleinere instor tingen. De reddingsbrigaden die in het begin in de mijn afdaalden, waren voor hun zuurstof afhankelijk van zuurstofmaskers, waardoor hun ac tiviteit zeer was beperkt. Zij kon den slechts voor twee uur lucht meenemen en hadden een uur no dig om van en naar hun arbeids- terrein te komen, zodat zij slechts één uur achter elkaar konden wer ken. Nadat de redders in de schacht zijn afgedaald, moeten zij ongeveer anderhalve kilometer lopen voor dat zij aan de rand van de instor ting zijn. De mijnwerkers zitten anderhalve kilometer verder inge sloten. Er zijn scheuren van meer dan tien centimeter in wegen ontstaan. Kilometers ver in de omstreken was de schok te voelen. Een van de redders zei dat de toestand in de mijn verschrikkelijk is. Tijdens de werkzaamheden ho ren zij het dak van de gang kra ken. „Elke vallende steen maakt geluid als van de donder en wij zijn ons er voortdurend van be- i wust dat ons leven aan een zijden draadje hangt". Er loopt een waterleidingbuis door het getroffen gedeelte. Voor zover bekend is er geen water aan deze leiding onttrokken. Indien dit wel het geval was, zou het een teken zijn dat er nog mensen le ven. Onder de redders bevinden zich verscheidene honderden mijnwer kers. die donderdag j.l. door de zelfde instorting drie uur in het noordelijke gedeelte van de mijn waren afgesneden. Andere redders zijn uit mijnen en goudvelden in een wijde omtrek rondom de ge troffen mijn gekomen. Bij het reddingswerk worden gro te boormachines gebruikt. De eerste waarschuwing, dat een mynramp op handen was, werd donderdagmiddag j.l. door een automobilist gegeven, die de mijn- directie waarschuwde dat in de naar de mijn voerende weg scheu ren waren opgetreden. Het is waarschijnlijk de grootste mijnramp die Zuid-Afrika ooit ge troffen heeft. President De Gaulle wenst zijn Algerijnse politiek niet te wij zigen. Hij heeft dit niet alleen woordelijk te kennen gegeven tijdens de bijeenkomst van Franse en Algerijnse autoritei ten die vrijdagochtend in het Elysée werd gehouden, maar hij heeft aan zijn vastberadenheid ook uitdrukking gegeven door generaal Massu zonder meer te ontslaan. Officieel maakte de regering-Pa rijs bekend, dat Massu ontslagen was als militair en civiel comman dant in Algiers en dat hij werd op gevolgd door generaal Crépin. De Gaulle zal Massu ontvangen ten einde nader met hem te overleggen over een nieuwe functie. De bijeenkomst in het Elysée duur de twee en een half uur. Ze werd bij gewoond door degenen die voor de uitvoering van de Franse politiek in Algiers verantwoordelijk zijn en dooi de hoogste regeringsautoriteiten in Parijs. Vóór de bijeenkomst beraad slaagde premier Debré met de rege ringsgemachtigde voor Algerië, Paul Delouvrier. De Gaulle heeft besloten op 5 fe bruari naar Algerië te vertrekken voor een bezoek van verscheidene dagen. Hij zal dan overal contact opnemen met het leger en met de gekozen volks vertegenwoordigers. De politiek van een vrije keuze voor zelfbestuur na pacificatie aldus het Franse kabinet zal als .,de enige oplossing die Frankrijk waardig is" worden aangehouden. De Franse re gering heeft ook aangekondigd een nieuwe juridische procedure te zullen invoeren voor een snellere onderdruk king van terreurdaden. Een duizendtal mensen heeft vrij dagavond een bijeenkomst in Algiers bijgewoond, die hals over kop was georganiseerd door het Nationale Franse Front, een activistische be weging. De voorzitter zei o.m.: ..Als het moet, zullen wij Massu in Parijs gaan halen". Toen het bericht van het ontslag van Massu ons bereikte, zat ons buitenlands overzicht al .,in de vorm". De iezers gelieven hiermede rekening te houden. Nabij de eilandengroep Goodwin- Sands, voor de Engelse kust bij Do ver, is gisterenmiddag een Fokker S-ll van de maatschappij Trek-Air uit Maastricht, in zee gestort. Over het lot van de bestuurder, de heer Ben Klijn uit Stolwijk bij Gouda, is nog niets met zekerheid bekend. Ge- vreesd wordt echter, dat hij om het leven is gekomen. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor twee meldde de tanker „Sago- na" dat vanaf dit schip was waar- genomen, hoe een eenmotorig vlieg- tuig in zee stortte. Het ongeluk ge beurde nabij het lichtschip „Good win". Direct daarop voeren de red dingboten „Walmer" en „Dover" uit. De R.A.F. zond enkele helikopters uit om het opsporingswerk ter hand te nemen. Zij vonden enkele wrak- stukken van een vliegtuig, dat werd aangeduid als een Fokker S-ll, als mede een zitkussen en de handschoe nen van de vlieger. Staatssecretaris Stijkel van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren beslist geen gemak kelijke dag gehad. Om elf uur was hij in Eindhoven, bij de Euratom conferentie. Om kwart over drie verliet hij de licht stad om naar Brussel te rijden. Daar had hij een conferentie met de Belgische minister van Verkeerswezen. En daarna ver trok hij naar Los Angeles, waar de conferentie over de landings rechten voor de KLM hervat wordt. t Verwachting van het K.N.M.I. J int vanavond, opgemaakt giste- J ronavond 23.15 uur: t Zwaar bewolkt met in de ochtend J Plaatseljjj, enige regen cn later t enkele opklaringen. Matige. „t"ïs de 8us' al cn t»c krachtige "arde wind tussen zuid cn midwest. Aanhoudend zacht J weer. Verwachting van het Belgisch Jjeerkundig instituut: nfWo"ït betrokken met regen t i „i.r?°'re8en. Vrij krachtige wind "et zuidwesten. t an8aa£: zon onder 17.09 uur, J J maan onder 12.53 uur. «wT*11* zon °P uur' zon on- J «er i7.n uur; maan op 4 23 u f J ™aa" onder 13.36 uur. J ™rn.,d,.a'!: zon °P 832 uur' maan OP 5.32 uur. hcoftSlrb,e"tf S°ekorno van Indonesië hoogste leió»nCJ overgenomen van Marine II ?r der ''efensie van Leger, lièeft nnt ''"'"''nacht. De president waarin het bu?ea"vandeeVaar?iS,d' defensieleiding wordt Opgeheven Dit d™enerd g6lCid van Door de presidentiele maatregelen zullen de drie leiders van het leger ontheven worden ven de bevoegdheid zelf regelingen te treffen in de gebie den die onder hun commando staan Dr. Soekarno zal echter een aantai plaatsvervangers aanstellen onder wie militaire functionarissen die hem in de uitoefening van zijn nieuwe taak zullen bijstaan. Volgens het de creet zuilen de dagelijkse werkzaam heden van de defensieleiding worden uitgevoerd door premier Djoeanda en de minister van defensie, generaal Harris Nasution. (Van onze verslaggever) Tijdens de Euratom Conferen tie die gisteren in de aula van de T.H.-school te Eindhoven is ge houden is in hoofdzaak gediscus sieerd over het allesbeheersende knelpunt: is het verantwoord een kernenergiecentrale te Dou wen of moet men daarmee wach ten totdat men meer weet over de toepassingsmogelijkheden van de verschillende soorten reactors en totdat kernenergie economisch kan wedijveren met de klassieke wijze van energie opwekking? Die vraag is eerder aan de orde geweest. De S.E.P. wees de bouw van een kerncentrale voor de opwek king van elektriciteit in Nederland af, op grond van het feit dat dit eco nomisch niet verantwoord is. De Euratom Commissie betoogde toen, bij monde van de beren Hirsch en Sassen, dat de oprichting van een kerncentrale wèl verantwoord was. ACHTERSTAND Hierop is gisteren tijdens de con ferentie doorgeborduurd. Mr. E. M. J. A. Sassen, die een van de drie in leiders was, brak met grote geest drift een lans voor de kerncentrales. Hij wees op de grote achterstand die Europa op kerngebied heeft, ten op zichte van de V.S. en van de Sovjet- Unie. De consumptie van elektrici teit in de E.E.G.-landen over 20 jaar kan op duizend miljard kWh geschat worden en 300 miljard daarvan zal nucleaire energie zijn. Mr. Sassen wees op het akkoord met de V.S., dat voorziet in bijdragen voor de bouw van kerncentrales en voor de research. De verwezenlijking van dit akkoord loopt nog niet vlot: er zijn nog slechts twee projecten aange meld, terwijl men er op vijf gehoopt had. Volgens berekening van de zijde van de Euratom zal de nucleaire energie tussen 1965 en 1975 wel de gelijk kunnen concurreren met de klassieke elektriciteit, zo betoogde de heer Sassen met klem. We zitten in een vicieuze cirkel, zei hij, We borwen niet omdat we niet weten cn we weten niet omdat we niet bouwen. De samenwerken de Europese landen verkeren thans in een kritiek stadium. Zij komen achteraan op de V.S. en Engeland en verspeelde tijd valt zeer moei lijk in te balen. De heer Sassen be sloot met een vurig pleidooi voor groter samenwerking en meer durf bij het aanpakken van de kern- centralebouw. HOOGSTE TIJD Staatssecretaris drs. E. G. Stijkel zei in zijn inleiding ook dat er teke nen zijn die er op wijzen dat kern energie binnen een aantal jaren con currerend zal zijn. Bovendien is het tot ontwikkeling brengen van de kernenergie, hoewel zeker niet uit een oogpunt van dreigend energie tekort. van groot belang voor de al gemene industriële ontplooiing van de landen. Wie „aan de markt" wil zijn, als de kernenergie concurrerend wordt, en wie nog niet gestart is, die heeft geen tijd meer te verliezen, aldus de staatssecretaris, die overigens niet als zodanig, doch geheel per soonlijk sprak. Hij zei het te betreu ren dat er in ons land nog niets van een centrale gekomen is. Van strikt wetenschappelijke strek king was het betoog van prof. dr. M. Bogaardt, hoogleraar aan de T.H. te Eindhoven, die de problemen rond onderzoek, bouw en exploitatie van kerncentrales behandelde. NIET ONOPRECHT Tijdens de discussies kwam het feit dat de gezamenlijke Neder landse elektriciteitsbedrijven de bouw van een kerncentrale afge wezen hebben, nog eens uitvoerig ter sprake. Van die zijde werd de heer Sassen gezegd dat bij de aan melding van een project een tijds limiet gesteld was, doch deze ant woordde dat men daar niet strikt aan gebonden was. „Dat hebben de heer Hirsch en ik de S.E.P. trouwens al duidelijk ge maakt", zei de heer Sassen met na druk. Er was voldoende elasticiteit in die tijdslimiet en daarvan hebben andere Euratomgenoten geprofiteerd. En dat is dan beslist geen „onop rechtheid", zei hij, daarmee ant woordend op de suggest ie dat het in dienen van een project waarvan men nog lang niet weet of het uitgevoerd kan worden, niet helemaal eerlijk zou zijn. „De S.E.P. heeft van alle belanghebbenden wel het minst ge bruik gemaakt van het aanbod", zei de heer Sassen. Paus Johannes XXIII heeft vrij dagochtend de Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Adenauer in officiële audiëntie ontvangen. Het was de eerste ontmoeting van Adenauer met deze paus. In acht auto's werden de kanselier en zijn gevolg naar Vaticaanstad gebracht. Adenauer droeg de versierselen van de orde van de Gouden Spoor, die hem destijds door wijlen paus Pius de Twaalfde werd toegekend bij een vorig bezoek aan het Va ticaan. Patrice Loemoemba, leider van de Kongolese Nationale Beweging, is vrijdag per vliegtuig uit Stanleystad, waar hij donderdag tot een half jaar gevangenisstraf is veroordeeld, naar Elizabelhstad overgebracht. Hij zal zijn straf uitzitten in Jadotstad, 250 km ten noordwesten van Elizabeth- stad. Het bericht van donderdag uit Stanleystad, als zou Loemoemba in vrijheid zijn gesteld, blijkt dus op een misverstand te berusten. De kanselier werd verwelkomd door mgr. Nardone, secretaris van de congregatie van het ceremo nieel, en vervolgens naar de grote Clemenszaal op de tweede verdie ping van het Vaticaanse paleis ge leid, waar een aantal andere func tionarissen van de pauselijke hof houding de bezoekers begroette. Daarna bracht men Adenauer en zijn gevolg naar de pauselijke ver trekken. Paus Johannes, in witte toog met roodfluwelen schouder mantel, trad de bondskanselier glimlachend en met uitgestoken hand tegemoet. De paus sprak het gezelschap toe in het Italiaans. Adenauer ant woordde in het Duits. De audiëntie duurde veertig mi nuten. De paus bracht in zijn toe spraak tot de bezoekers zijn „va derlijke wensen voor het zeer dier bare Duitse volk" tot uiting „voor een steeds voorspoediger toekomst, in een vruchtbare samenwerking geboren uit de goede wil van elk van zijn zonen en het voornemen edelmoedig de hoogste idealen van beschaving en vrede te dienen in een geest van rechtvaardigheid en naastenliefde". Adenauer bood de paus een werk over het bisdom Bamberg aan en ontving een gouden medaille en een foto van de paus met opdracht. De foto toont Adenauer in ge sprek met de paus. lil het mid den de tolk. (Advertentie) Verrassende vakantie 19Ó0. Volledig verzorgd, 13 en 20 dagen. Reeds vanaf f 340.- i De Haas organiseert uitsluitend Spanje-reizen - I exclusief voor Nederland. Speciale, zeer comfortabele eigen autocars. 1e klas hotels. 10-Jarige ervaring in Spanje. Vraag uitvoerige folder aan Postbus 39, VEENENDAAL. AAAAAAAA

de Stem | 1960 | | pagina 1