LOEMOEMBA NA VONNIS IN VRIJHEID Russen vuurden superraket af BOM IN VLIEGTUIG: INGEW1IDE ZWEEG EN BERAAMDE SCHURKACHTIG PLAN Omdat R.T.C. - Brussel in het nauw kwam:| TUINDORP TEN DELE DROOG Verlichte koe Samenzwering tegen Betancourt mislukt Steeds meer pressie op De Gaulle Aanhangers dreigden met boycot Weer moord aanslag op „Walletjes Puzzelpot Amerikanen schoten aap de ruimte in Bidault mag niet naar Algerië Ruim veertig mensen gedood omwille van verzekeringssom DAGBLAD VOOR ZEELAND Film „Stranding in voorpremière te Amsterdam Zacht weer Al gerit' Politieman klaagt Adenauer aan NAAR BRUSSEL, OF NIET? (fl 29.900) is eruit Sociaal handvest aanvaard Arrestaties in Venezuela Plaatsvervanger gehypnotiseerd Krachttoer 100e JAARGANG No. 23272 Uitgave N V. Uitg. Mij Neerlandia. Directeur: h. H B Brader. Hoofdredacteur: J J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, rar. dr. A. J. J. M. Mes mr H M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koninfliti en Vaderland VRIJDAG 22 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bybureaus: TERNEÜZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De grote kudden koeien maken in Zwitserland een niet weg te denken onderdeel uit van het landschap, maar leveren in de vaak voorkomende mist groot gevaar op voor het verkeer. Daarom heeft een ingenieuze boer te Vaudens de leidster van zijn kudde een elektrische lamp op de kop bevestigd. Het staat wat vreemd, maar het voldoet i uitstekend... Gisteren is in het bijzijn van een groot aantal genodigden uit de film en perswereld in het Citytheater te Amsterdam een z.g. voor-première gegeven van de eerste Nederlandse thriller Stranding, s.o.s. Ecuador". Deze film kwam tot stand onder regie van Louis A. van Gasteren, die na de voorstelling de aanwezigen iets vertelde over zijn manier van werken en de voorgeschiedenis van zijn film. De hoofdrollen in ..Stran ding" worden vervuld door Jan Bak ker, Henk Bruins, Yge Draaisma en Josephine van Gasteren. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. de staatssecretaris van O., K. en W.. drs. G. C. Stubenrouch, die zich nog even met de regisseur on derhield. We komen nog op deze film terug. ONDER Wieringermeer is gisteren een jongen van negen jaar verongelukt. Hij wilde op zijn fiets springen, lette met op het verkeer en kwam onder een auto terecht. MINISTER Korthcls heeft gisteren in ~n. paa§ de onderwijstentoonstelling „Zuiderzeewerken en Deltaplan" ge opend. Hij noemde deze reizende ex positie uiterst belangrijk. HNt rfUSi^ELJ?ORF is officieel ontkend dat de klacht van de schroothandelaar Worms tegen de Hansa opnieuw in behandeling is genomen. DE HOGE Autoriteit van de K S G heeft besloten de mijnwerkers in Bel gië, die door het sluiten van een aan tal schachten werkloos worden met 375 miljoen Belgische franks te helpen bij het overschakelen naar ander werk. ENGELAND heeft officieel het dis conto verhoogd van 4 tot 5 procent. IN DE krantenwijk van Amsterdam brandde gisteren een fietsenbergplaats Bh. Enkele ve-slaggevers, die onmid dellijk ter plaate waren, zagen hun eigen bromfiets in vlammen opgaan Verwachting van het K.N.M.I. rot vanavond, opgemaakt giste renavond 23.15 uur: weer en half tot zwaar be- woikt met tijdelijk enige regen en in de ochtend plaatselijk mist. Matige tot krachtige, aan dc Kust af en toe harde zuidweste lijke wind. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Bewolkt met opklaringen en hier en daar neerslag. Vrij sterke wind uit het zuidwesten. Minder koud. Vandaag: zon onder 10.07 uur, maan onder 12.16 uur. Morgen: zon op 8.35 uur, maan op 3.10 uur. ,,Hct is volstrekt noodzakelijk dat het volk weet, waarheen het va derland het wil leiden. Met andere woorden: het moet weten of Frank rijk Algerië als een Franse provin cie weyst te behouden". Dit wordt verklaard in een door het Algerijnse comité van oudstrijders en reser visten uitgegeven bekendmaking. De verklaring van het comité het invloedrijkste in Algerië werd reeds meer dan een maand verwacht. In een voorwaard zegt het comité dat het ,,de tijd geko men acht om het stilzwijgen te verbreken". De op politiek en psy chologisch gebied heersende twij fel, onzekerheid en afwezigheid van een duidelijk omlijnd doel, aldus de verklaring, maken het niet mo gelijk de militaire overwinningen te stabiliseren. ,,Het schijnt thans een gebieden de noodzaak te zijn het leger dui delijk te maken waarvoor het vecht". Deze laatste opmerking zinspeelt kennelijk op het belangrijke ge sprek dat De Gaulle vandaag met een aantal vooraanstaande Franse en Algerijnse politici en legerauto- riteiten zal hebben. Parijs heeft het incident-Massu haastig voor gesloten verklaard, maar in Al giers is men van mening dat er nog wel iets méér gezegd dient te worden! De Gaulle zal op 29 januari (vol gende week vrijdag) een radio- en televisietoespraak houden. Een 31-jarige Duitse politieman, Horst Schmidt te Hamburg, heeft te Bonn een aanklacht tegen bondskan selier Adenauer ingediend wegens diens opmerking in een radiotoe spraak, dat antisemitische kladde raars ter plaatse een flink pak slaag moet worden toegediend. Indachtig dc wijsheid dat hel recht ondanks alles zijn loop inoel hebben, veroordeelde een rechtbank in Stanley- stad gisteren de Kongolese nationalistenleider Loeinoeniba tol zes maanden gevangenisstraf. Het gevolg was dat zeven aanhangers'van Loemoemba het op de conferentie in B'rus- scl lieten afweten, de andere Kongolese delegatieleden be gonnen te aarzelen en de heer Loemoemba donderdag, avond in vrijheid werd gesteld. En daarmee dat de conferentie op de tweede dag reeds in een alles behalve plezierige sfeer. De beschuldiging tegen Loemoemba luidde, dat hij in oktober van het vorige jaar ophitsende taal had gesproken met als gevolg relletjes in Stanleystad en omgeving, waarbij ongeveer zeventig Afrikanen om het leven kwamen. Men weet nog niet of de leider van de Nationale Kongolese Beweging nu naar Brussel zal mogen vertrekken om aan de conferentie over de toe komst van Kongo deel te nemen. Overigens houdt de conferentie zich nog steeds bezig met allerlei proce durekwesties. Pas in de loop van de volgende dagen zullen de volgende twee belangrijke kwesties aan de orde komen: 1 De vraag of de conferentie een J- adviserende taak zal blijven hou den, zoals door de Belgische re gering is beoogd, of dat zij be slissende bevoegdheden zal krij gen. zoals de Kongolezen hebben geëist. O De vraag of overeenstemming kan worden bereikt over de een heid van het onafhankelijke Kon go. of dat de bestaande tegen stellingen onder de Kongolezen zelf tot versnippering zal leiden, waartoegen trouwens minister president Eyskens woensdagoch tend in zijn openingsrede waar schuwde. In Belgische kringen wordt de tweede vraag als het belangrijkste punt van de conferentie beschouwd. In het bijzonder wordt daarby ge wezen op de bestaande tendenties in de afvaardiging van de Katanga, de provincie die bijna tweederde van de waarde van de totale uitvoer op brengt, en waar stemmen zijn opge gaan tot de stichting van een eigen staat. Bindend Volgens de Schrijver zal de Belgi sche regering haar voortbestaan verbinden aan de uitvoering van de wetsontwerpen, die zij als resultaat van de R.T..C bij het parlement zal indienen. Deze verklaring wordt in confe rentiekringen gezien als een ant woord op de Kongolese eis dat de aanbevelingen van de R.T.C. voor de Belgische regering en het parle ment een bindend karakter zullen hebben. Naar een Belgische woordvoerder na afloop van de besprekingen van donderdag meedeelde, heeft de lei der van het nationalistische kartel, Kasavoeboe, op de conferentie de eis herhaald dat op basis van de in de komende dagen te vormen wetgeving zonder verder uitstel een onafhan kelijk Kongo wordt gevormd. Ook andere Kongolese afgevaardigden legden donderdag verklaringen af, die een eis tot het spoedig verkrij gen van de onafhankelijkheid inhiel den. Die enorme pot, puzzelvrien den, die pot, die vorige week al zo groot was, is eruit. Bijna der tigduizend mooie Hollandse gul dens keren we deze week uit. Tweederde er van gaat naar Wit- tem in Limburg, waar een inzen der woont, die nota bene twee goede kolommen instuurde. De rest, of bijna tienduizend gulden, gaat naar Breda. Bijzonderheden elders in dit blad. Opnieuw beginnen, puzzelaars, met een nieuwe pot. Doet uw best weer. Hoe meer hoe liever. Donderdagochtend zijn srukfvcfi van het nieuwgebouwde ge deelte van Tuindorp-Oostzaan in Amsterdam-noord droogge vallen. Andere gedeelten staan nog onder water. (Luchtfoto ANP) Dc raadgevende vergadering van de Raad van Europe heeft donder dag een ontwerp voor een Europees sociaal handvest goedgekeurd, dat de rechten van de arbeider vastlegt. De landen die het handvest moeten ondertekenen, streven naar een werkweek van 40 uur en een vakan tie van drie weken per jaar. Voor het eerst zal in een internationale overeenkomst het stakingsrecht wor den erkend. De grondrechten van de arbeider zijn volgens de ontwerpconventie: recht op werk en beroepsopleiding, recht op rechtvaardige arbeidsvoor waarden en een redelijke beloning, recht op nationale cn internationale organisaties en collectieve onderhan delingen. recht op sociale zekerheid en speciale bescherming van jonge arbeiders en jonge moeders. VOOR de getroffen bewoners van Tuindorp-Oostzaan is nu al meer dan een half miljoen bijeengebracht. De Sovjet-Unie heeft woens dag een „superraket" over de Stille Oceaan afgevuurd. Tass meldde dat de ballistische raket van enkele trappen woensdag avond om 8.05 uur in het Paci- fische gebied was afgevuurd en „volgens plan haar baan had af gelegd". Het was de eerste van een pro gramma. De raket was slechts 2 km van haar doel verwijderd gebleven, aldus Tass, dat eraan toevoegde dat de bereikte precisie laat veronder- Meer dan 2000 man politie- troepen houden de wacht bij de versterkte Cotiza-kazerne in de Venezolaanse hoofdstad Caracas waar een aantal „vooraanstaan de burgers" en tenminste veer tien officieren gevangen worden gehouden op beschuldiging van samenzwering tegen de regering van president Betancourt. De burgers en officieren werden woensdag jl. gearresteerd. nadat maandag Savelli Maldoando, die als de leider der samenzwering wordt be schouwd, na een gevecht met de po litie gevangen werd genomen. De politie zegt in Maldoando's ver blijf documenten te hebben gevonden, waarin de namen van talrijke mede samenzweerders worden genoemd. Er worden nog steeds arrestaties ver richt. Kapitein-ter-zee Rodriguez Olivares In het Devonshire-hotel te Bex- hill in het Engelse Sussex staat de 19-jarige Valerie Sargent, de dochter van de eigenaar, op de bar naast een bijna twee en een halve meter hoge pilaar, welke is samengesteld uit pen nies. Valerie gebruikte bier als kleefmiddel om deze zuil te bouwen. De pennies, ter waarde van ruim 425 gulden, wegen samen zo zwaar, dat de bar, waarop de geldzuil is gebouwd, speciaal moest worden verste vigd. De pennies zijn geschon ken door hotelgasten ten bate van de Engelse organisatie voor spastische kinderen. De Franse regering heeft oud-pre mier Bidault, een tegenstander van president De Gaulles politiek in de Algerijnse kwestie, verboden vóór 1 februari een bezoek aan Algerië te brengen. heeft donderdag op het hoofdkwartier der Venezolaanse marine verklaard dat de vloot gereed staat om de strijd aan te binden ter verdediging van het ,.op de grondwet berustende bewind van president Betancourt". Volgens de politie is uit de in beslag genomen documenten gebleken, dat liet plan bestond president Betancourt de chef van de generale staf generaal Jose Lopez Henriquez en een aantal andere Venezolaanse leiders te ver moorden. Van officiële zijde is meegedeeld dat veertien officieren zijn gearresteerd. Niet-officieel wordt echter vernomen dat in totaal negentien officieren op een eiland onder de Venezolaanse kust gevangen worden gehouden. De leiding van het Venezolaanse ver bond van vakverenigingen heeft mee gedeeld dat de 1.100.000 aangesloten leden gereed staan om de regering- Betancourt te verdedigen. Romulo Betancourts werd in decem ber 1Ö58 tot president gekozen, nadat Perez Jiminez, die zeven jaar Vene- zolaans president was geweest, eerder in dat jaar was afgezet. Op 16 november van het vorig jaar stortte een groot passa gierstoestel van de American National Airlines in de Golf van Mexico en de 36 inzitten den zowel als de zes beman ningsleden kwamen om het leven. Van verreweg de mees te slachtoffers heeft men de resten nooit meer gevonden. Dit vliegtuigongeluk blijkt een dramatische achtergrond te hebben. Reeds eerder was bekend geworden dat aan boord van het toestel een ad- vocaat was, zekere Julian Frank, die een bom aan boord gebracht zou hebben. Hij had tevoren een waanzinnig- hoge levensverzekering afgesloten: zijn vrouw zou ruim 3 miljard gul den (900.000 dollar) ontvangen. Frank was echter niet de enige die dus wist dat het vliegtuig zou ver ongelukken! Dat wist ook dr. Robert Spears, 65 jaar, die van Franks zelfmoord plannen op de hoogte moet zijn ge raakt en die toen een verschrikke lijk plan uitgedacht moet hebben. Hij sloot eveneens een hoge verze kering af op zijn leven (380.000 gul den), boekte voor hetzelfde vlieg tuig.... maar ging zetf niet mee. In zijn plaats zat William Taylor. Hij kwam bij de ramp om het leven en officieel moest nb dr. Spears om gekomen zijn. Spears week naar el ders uit: in een motel te Phoenix in Arizona liet hij zich onder valse naam inschrijven. Als Spears was hij dood en Je verzekeringsmaat schappij zou de hoge som moeten uitkeren. Zover kwam het echter niet Het F.B.I. achterhaalde ondanks de zeer schaarse gegevens de oorzaak van de ramp, maar ontdekte ook de „man op de achtergrond". De zogenaamde Rhodes in het motel te Phoenix werd gearresteerd. Hij ondergaat thans strenge verhoren. De vroegere echtgenote van de in zijn plaats verongelukte Taylor heeft verklaard dat Spears zijn slachtoffer heeft gehypnotiseerd, om het zodoende te dwingen plaats te nemen in het vliegtuig dat een bom aan boord had. Franks plan om zich van het leven te beroven kwam voort uit een mil- joenenzwendel rond een groot hotel project op Aruba. De fantastische verzekeringssoro moest de debacle goedmaken. Dat daarvan 41 ande ren het slachtoffer zouden worden, dat raakte Frank kennelijk niet. En Spears, die van Franks misda dig plan wist, verhinderde het niet, maar trachtte er zelf financieel van te profiteren stellen dat ook de volgende raketten in dit gebied zullen terechtkomen. De afgelegde afstand bedraagt 12.500 km, de bereikte snelheid 26.000 km/ Onderweg had de raket vele gege vens naar controlestations te land en ter zee geseind. De proeven dienen „ter vervolmaking van zware aard- satellieten en voor de verwezenlij king van ruimtevluchten naar an dere planeten". De namaak-neuske- gel, gemaakt om de terugkeer in de dichtere lagen van de atmosfeer te doorstaan, had de zeeoppervlakte in de buurt van het doel bereikt. Het voorlaatste deel van de raket was echter na uitgewerkt te zijn bij zijn terugkeer in de atmosfeer door de wrijving gedeeltelijk verbrand. De neuskegel was terstond na de val op gevist. Volgens sommige Amerikaan se autortieiten zou hij op honderden, kilometers van het doel zijn neerge komen en de proef dus in feite mis lukt zijn. De Amerikaanse dienst voor lucht en ruimtevaart (de NASA) heeft don derdag met succes een aap in een raket van het type Little Joe de ruimte ingeschoten en het dier en kele minuten later behouden laten terugkeren. De proef stond in het kader van het Mercury-project en diende als test voor een menselijke ruimte- vlucht, met name voor het para chute-mechanisme. Weinige minuten na de lancering scheidde zich de koker van een ton met de apin aan boord af van de raket en viel, in zijn val gebroken door een parachute, van 10 km hoog te in de Atlantische Oceaan. De ko ker waarin de apin zich bevond was een prototype dat ook voor mense lijke vluchten gebruikt zal worden. De apin woog zelf bijna 3.5 kilo en werd ,,Miss Sam" genoemd. Een hefschroefvliegtuig viste de koker met het dier later op. Miss Sam bleek op het eerste gezicht on gedeerd. Voor het eerst was een le vend wezen aan een luchtdruk van 400 kg per cm2 blootgesteld, nl. op het moment dat de ontsnappings raket met de koker zich losmaakte. In de nacht van woensdag op don derdag heeft een nog onbekende man gepoogd door middel van wurging de 25-jarige mej. Trijntje P., een be woonster van ,,De Walletjes'' te Amsterdam, van het leven te bero ven. De vrouw geraakte bewusteloos en kwam pas geruime tijd later weer bij kennis. Zij waarschuwde toen de kamerverhuurster. Tini, zoals men het slachtoffer in de buurt noemt, heeft donderdag middag in het Binnengasthuis ver klaard dat zij om twee 's nachts met een man naar de Oude Zijds Voorburgwal was gegaan, waar zij sinds kort een kamer bewoont. Omstreeks 3 uur 's itachts deed de man een poging haar te wurgen. Hij drukte haar met beide handen zo hard de keel dicht, dat het strot tenhoofd verwondingen opliep en zij vrijwel terstond, zonder een kik te kunnen geven, bewusteloos raakte. Om 4 uur kwam ze echter weer bij. Dc man was verdwenen. Boven haar linkerslaap had ze een gapende wond. waaruit bloed droop. De re cherche neemt aan, dat de dader haar met een kleine stenen asbak, die in de kamer stond, een klap heeft toegebracht. Van die asbak zijn tenminste scherven naast haar aan getroffen. Het slachtoffer kon van de man geen naam, adres of beroep opge ven. Volgens haar was hij een Ne derlander, die met een zuidelijk ac cent spreekt. Hij zou uit haar hand tas f 40.- tot f 50.- hebben gestolen.

de Stem | 1960 | | pagina 1