TERREUR VAN WESTERSTORM: mm 9 DODEN Wetsontwerp huurverhoging nu ingediend MODERNE RODE DIESELS: NIEUWSTE AANWINST VAN N.S. Hier en daar stoten met windkracht elf Massu haalt bakzeil maar Algiers toont zich erg opstandig Eyskens dringt aan op verstandig beleid Talrijke schepen in moeilijkheden Daken, bomen en ruiten Worosjilov op tournee door India ONRUSTEN IN OEGANDA Geleidelijk aan grotere vrijheid Breda wordt nu ook stopplaats van internationale trein Bewoners eerst volgende week naar huis DAGBLAD VOOR BRITTEN VOLGEN ADVIES VAN ADENAUER OP Kongo begonnen Gesprek over Wind uit zuidelijke richting 4 Soc. democratisch centrum P. v. d. A. wordt ontbonden ONVERWACHT.... Levenslang voor SS-sergeant Toestand van Bevan zorgwekkend Aufo-slaaptrein modern en veilig Tuindorp- Oostzaan 100e JAARGANG No. 23271 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vader land DONDERDAG 21 JAN. 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraaytl, tel. no. 35) Ken van de kranen die te Ter- neuzen los sloegen. Sterk, maar minder sterk dan wind en water In Engeland hebben twee mensen (geïnspireerd door het advies van Adenauer?) op eigen wijze afgere kend met jongens die hakenkruisen hadden geschilderd. Een werkgever van een staalfa briek in Lancashire gaf een arbeider een week verlof met uitbetaling van zijn loon om zich op de hoogte te stellen van de verrichtingen van het nazi-systeem. Aan het eind van de weck zal de jongen worden onder vraagd. Heeft hij niet genoeg ge leerd, dan wordt hij ontslagen. In Nottinghamshire kregen vijf jon gens die swastika's hadden geklad, ten aanschouwe van de hele schooi een pak slaag. Zij moesten vervol gens op hun knieën de hakenkruisen verwijderen. Generaal Massu heeft zich nu openlijk gedistancieerd van de verklaringen die hij tegenover een Duitse journalist zou hebben vastgelegd. Hij heeft nog niet met De Gaulle gesproken, maar na een onderhoud met minister Guillaumat (landsverdediging) werd een veelzeggende verkla ring uitgegeven. Doordat de heer Kasavoeboe, leider van het machtige Abako- kartel in Kongo een minuut of tien te laat kwam, kon gisteren in Brussel de conferentie over de toekomst van Kongo niet op tijd beginnen De fotgrafen von den dit niet erg. Ze konden nu een beter plaatje schieten dan wanneer Kasavoeboe temidden van de overige delegatieleden zijn entree had gemaakt. BONDSKANSELIER Adenauer is gis teren in Rome aangekomen, waar hij overleg zal plegen met de Italiaanse regering. DE RUSSEN zullen, teneinde een be- langrijke steenkolenlaag in Siberië bloot te leggen, een ontploffing tewee» brengen waarvan de kracht geliik staat met die van drie atoombommen. GHANA wordt op 1 juli een republiek binnen het Britse gemenebest Dr Kwame Nkroemah de hudidige pre mier, zal dan wel president worden. VIER JAAR gevangenisstraf heeft de 36-jarige bankwerker L. K. S. uit Den Haag gekregen wegens poging tot moord op zijn 21-jarige vriendin. Hij was van eei vonnis van drie jaar in beroep gekomen bij het gerechtshof. 4 t i f 4 Verwachting van het KNMI tot J "^"''genavond, opgemaakt woens- 4 4 «agavond 23.15 uur: 4 4 ^jvaarbewolkv met tijdelijk regen 4 of sneeuw. To* matig of krachtig J i meenemende, zuidoostelijke wind. 4 4 Temperaturen om het vriespunt, 4 J maar later in het zuidwesten van 4 0 het land doordringen van zachtere I lucht. J Vandaag: zon onder 17.06 uur; 4 f maan onder 11.36 uur. J 0 Morgen: zon op 8.36 uur; maan 0 4 °P 1.55 uur. 0 4 4 De conferentie, die waarschijnlijk vier weken zal duren, moet zoals De Schrijver het uitdrukte „de Bel gen in staat stellen de Kongolezen er van te overtuigen, dat de onafhanke lijkheid in 1960 door hen zal worden verworven". In zijn openingstoespraak zei de Bel gische minister-president, de heer Eyskens. dat Kongo onafhankelijk zal worden maar da4 de uitvoering van deze essentiële fase in de geschiedenis van een natie zorgvuldig moet wor den voorbereid. Hij deed een beroep op de Kongolese delegatie de geogra fische en economische eenheid, die in de 80 jaren samengaan met België in Kongo is gegroeid, niet te verbreken. Hij betoogde dat het aan de regering van het onafhankelijke Kongo zal zijn zich uit te spreken over de definitieve structuur van de jonge staat en over de toekomstige betrekkingen met Belgjë. De heer Eyskens onderstreepte daar bij, dat de conferentie echter wel in grote lijnen deze betrekkingen onder ogen zal kunnen zien. „Ik denk hierbij vooral aan de economische en finan ciële vraagstukken. Zij zijn ingewik keld en belangrijk en zij zijn van door slaggevende betekenis voor de toe komst van Kongo". Met applaus begroette de Korrgutore delegatie de woorden van de Belgi sche premier, dat de conferentie tot constructieve oplossingen zal kunnen komen en dat dit doel kan worden bereikt „omdat wfi bij de aanvang der besprekingen het eens zijn over het essentiële: de onafhankelijkheid van Kongo". De 81 Kongolese afgevaardigden, van wie er echter slechts 43 direct aan de besprekingen zullen deelnemen, had den met de Belgische ministers Mer- chiers, Scheyven en Lilar en de tien Belgische parlementsleden, die aan het overleg zullen deelnemen, plaatsgeno men aan in een vierkant opgestelde tafels. Daarin gaf Massu te kennen, dat de strijd tegen de opstandelingen in over eenstemming met de Franse rechtsre gelen werd gevoerd, dat De Gaulle het vertrouwen van de Algerijnen ver diende en dat hij niet wilde voorgeven als woordvoerder van het Franse leger te kunnen optreden. „Ikzelf en mijn korps (parachutisten) staan volledig achter generaal Challe, wiens ge trouwheid tegenover de president niet in twijfel kan worden getrokken". Massu verklaarde opnieuw dat de Duitse journalist Kempski zijn woor den onjuist nad weergegeven. Maar juist of niet, in Algiers is het intussen bijster onrustig geworden. De spanning daar doet enigszins denken aan die van de dertiende mei 1958 de dag van de revolutie, die ertoe leidde dat De Gaulle opnieuw aan de macht (kwam. Auto's met luidsprekers van het Franse leger reden woensdagochtend door de straten van Algiers. Zij brachten militaire muziek ten gehore, afgewisseld met gedeelten uit een i toespraak, die Paul Delouvrier, de voornaamste vertegenwoordiger van de Franse regering in Algerië, in ok tober 1959 heeft gehouden en waarin hij verklaarde: Frankrijk is hier en het zal er blijven". De westerstorm die in de nacht van dinsdag op woensdag en ook gisteren nog over ons land raasde en die hier en daar windkracht elf bereikte, heeft negen mensenlevens geëist. Acht personen kwamen om bij scheepsongelnkken één verongelukte er op het land. Het was een 76-jarige veekoopman die bij Ohlebroek door een rukwind werd gegrepen en met zijn fiets onder een auto werd geduwd. Overigens mag men zich erover verbazen dat de storm nog niet meer slachtoffers heeft gemaakt. Op verschillende plaat sen in het land namelijk werden daken van huizen gerukt, woeien bomen om en zeilden de onwaarschijnlijkste zaken door de lucht. Veel ruiten sneuvelden. In Terneuzen sloegen twee drijvende kranen van hun ka bels en te Vlissingen rukte de storin een gelukkig bescheiden stuk van de zeedijk weg. Het Sociaal Democratisch Cen trum van leden van de Partij van de Arbeid zal „noodgedwongen" worden ontbonden. Het voormalige hoofdbestuur van het S.D.C. heeft besloten om als commissie en onderzoek in te stel len naar de wenselijkheid om te ko men tot een links-socialistische stu dievereniging". De Sovjetrussische president, maarschalk Worosjilov, is woensdag ochtend, met een gezelschap van 74 personen, per ,,TU-104"-vliegtuig in Nieuw-Delhi aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de Indische president Rajendra Pra sad en premier Nehroe. Worosjilov c.s. zullen zestien dagen in India blijven, waar zij bespre kingen op politiek, economisch en cultureel gebied zullen voeren. De Russische president wordt onder meer vergezeld door eerste vice- premier Koslov en mevrouw Foert- seva, het enige vrouwelijke lid van het presidium der Sovjetrussische communistische partij. De twee scheepsdrama's speel den zich af voor de kust bij Hoek van Holland en op de Wester- schelde. Bij eerstgenoemde plaats kapseisde de Nederlandse kust vaarder „Bermuda", nadat men het schip reeds in veiligheid waan de. In de ochtenduren maakte de „Bermuda" water en vroeg om sleepboothulp. Nadat de sleper „Gele Zee" had vastgemaakt en aan de moeizame tocht naar de Hoek was begonnen, sloeg de kustvaarder plotseling om. Hij bleef nog geruime tijd boven drij ven, maar van de vijf opvarenden werd geen spoor meer gevonden. Het waren de kapitein A. Westers uit Suffolk, in Engeland, en de matrozen Schokkenbroek, Sturn en Cats, benevens de kok A. Hofstra. Matroos Sturn was afkomstig uit Vlissingen. Hij was zeventien jaar oud. Te laat Op de Westerschclde verging het Belgische schip „Vinotra 1". De 25-jarige schipper J. M. Thas en zijn 22-jarige vrouw kwamen daar bij om het leven. Het drama speel de zich af tussen elf uur en half j twa f. ter hoogte van Baalhoek. Het schip brak in tweeën en zonk i onder de ogen van de bemanning van de „Citerna 102", die nog hulp i trachtte te bieden. De „Citerna" is een schip van dezelfde Antwerpse j rederij. Nadat het voorschip van de romp j was gebroken, heeft men nog een reddingslijn gegooid naar de schip- j per en zijn vrouw die op het ach terdek stonden. Dezen hebben daar echter geen gebruik van gemaakt, j Waarschijnlijk was mevrouw Thas j bang om zich via de lijn in veilig- j lieid te brengen. Even later ver-1 dween het echtpaar met het schip in de diepte. Overboord Het achtste slachtoffer van de storm was bootsman L. Cijvat uit Vlissingen. Hij sloeg bij Den Hel der van de mijnenveger ,,Giet- De openbare aanklager in het pro ces tegen de 52-jarige oud-SS-ser- geant Richard Bugdalle, wie het do den van 28 gevangenen in het con centratiekamp bachsenhausen ten lastis gelegd, heeft te München tegen de beklaagde levenslange ge vangenisstraf geëist. hoorn' overboord. De heer Cijvat was 33 jaar en gehuwd. Andere schepen die in moeilijk heden kwamen waren het vracht schip „Lieve Vrouwenkerk", dat op de Vltehorst aan de grond raak te en door de bemanning verlaten werd. én de mijnenveger „Roer mond", die echter niet meer in gevaar verkeert. De schipper van de kotter „De Drie Gebroeders", die zoals eer der gemeld bij Texel aan de grond raakte, heeft gisteren zijn schip verlaten. Hij begaf zich te voet naar de wal. Bij Vlissingen was het Neder landse schip „Ritornel" aange varen door een groot vrachtschip dat op proefvaart was. De stuur loze „Ritornel" gaf even later een Russische boot nog een flinke duw. De schade was vrij aanzienlijk. Woensdagavond raakte nog een Noors tankschip ter hoogte van het lichtschip Texel in ernstige moei lijkheden. Op avontuur j De 2 grote kranen die bij Terneu-1 zen op avontuur gingen, dreven in de richting van het Griethe af. j Vrij spoedig kwam een van de kranen op de beschoeiing terecht, terwijl de andere op de slikken vastliep. Eerstgenoemde kraan kon in de middaguren worden vrijge- maakt en naar Terneuzen worden gesleept. Ze bleek nogal wat ave- j rij te hebben. De tweede kraan 1 kwam later los. Ze was er beter j afgekomen. Voor wat üe schade aan de zee wering te Vlissingen betreft: de j zaak liet zich aanvankelijk ernsti ger aanzien dan ze was. Het water maakte een schelpvormig gat van ongeveer tien meter lengte in de asfaltlaag en enkele verzakkingen waren het gevolg. Later kon het gat worden volgestort met puin- steen; men kon nog niet nagaan of ook de voet van de dijk was aan getast. (Van onze Haagse correspondent) Het wetsontwerp tot verho ging van de huren, dat reeds vo rig jaar werd aangekondigd, is thans bij de Tweede Kamer in gediend. De belangrijkste punten in de voorstellen van de rege ring zijn: IEen huurverhoging van twintig procent voor het overgrote deel van de woningen, ingaande 1 april a.s.; 2 Het scheppen van de mogelijk heid tot verhoging van de huren van bedrijfspanden met ten hoog ste vijftien procent; 3 Het leggen van een wettelijke grondslag voor een geleidelijke opheffing van de huurvoorschrif- ten. De voorgestelde huurverhoging met twintig procent geldt in beginsel voor de huizen, die tot omstreeks 1955 zijn gebouwd. Het wetsontwerp bevat echter bepalingen, waardoor slechte woningen, die voor 5 mei 1945 zijn gebouwd, uitgesloten kun nen worden van de huurverhoging. Het wetsontwerp bevat speciale voorschriften voor de huizen, die voor 1918 zijn gebouwd, waarvan de huurprijs niet meer bedraagt dan ne gen, acht, zeven, zes of vijf gulden, al naargelang van de gemeenteklas* se. Op alle andere voor 5 mei 1945 ge bouwde huizen is de voorgestelde huurverhoging automatisch van toe passing. De huurder kan echter een verklaring over de toestand van de woning aan de huuradviescommissie vragen. Als in zo'n verklaring ge breken en verwaarlozing worden vastgesteld, dan vindt er geen huur verhoging plaats. Bijna 1000 man politie en militai ren trachten de orde te herstellen in het Boekedi-district in oost-Oeganda, waar minstens acht mensien zijn ge dood bij ongeregeldheden in de af gelopen vier dagen. Bij deze relletjes zijn ook gebou wen in brand gestoken. Een woordvoerder van het bestuur van Oeganda deelde woensdag mede dat tot nu toe 99 mensen zijn gear resteerd en dat nog wel meer arres taties zullen volgen. De politie moest voor de derde keer sedert het uitbreken der moei lijkheden het vuur openen toen 500 Afrikanen een aanval deden op een politiepost in Pallisa. Twee Afrika nen werden daarbij gedood en twee arrestanten moesten in het zieken huis worden opgenomen. De huren van de omstreeks 1955 en daarna met rijkssubsidie gebouwde huizen zullen, voorzover zij liggen on der het huurpeil, dat met de huur verhoging zal worden bereikt, op dat verhoogde peil worden gebracht. Dit zal gebeuren door verhoging met ver schillende percentages, variërend van één tot twintig. Deze categorie woningen bestaat naar globale schat ting uit circa 50.000 woningwetwonin gen en 35.000 woningen in de parti culiere sector. Onbewoonbaar verklaarde wonin gen vallen niet onder de huurverho- ging. Voor bedrijfsruimten blijven m het algemeen de op 31 maart 1960 gel dende huurprijzen van kracht. Een huurverhoging voor bedrijfspanden kan slechts tot stand komen door een nieuwe overeenkomst tussen partijen. De verhoging mag dan ten hoogste vijftien procent bedragen. De beoor deling van het onderhoud van de wo ningen wordt opgedragen aan de huuradviescommissies, die op dit ge bied dus de plaats zullen innemen van de colleges van b. en w. en van de in 1955 ingestelde huurcommis- sies. Het wetsontwerp voorziet in de mogelijkheid om bij algemene maat regel van bestuur de werking van de huurwet praktisch geheel te doen beëindigen in nader aan te wijzen gemeenten of gedeelten van gemeen ten. Liberalisatie Tevens wordt de mogelijkheid ge opend de huurprijsbeheersing op te heffen voor panden, waarvan de wet telijke huurprijs een bepaalde grens overschrijdt. De regering meent, dat thans de tijd gekomen is om de huurprijsbeheersing op te heffen voor bedrijfspanden met een jaarlijkse huurprijs van meer dan f 5.000, f 3500 of f 2500, al naargelang de gemeenteklasse. De regering stelt zich ten doel meer normale omstandigheden in de woningvoorziening te scheppen. De overgang naar vrije mai'ktverhou- dingen op dit gebied moet echter met een zekere geleidelijkheid geschie den. Daarom wordt voorgesteld de libe ralisatie in drie fasen te doen ver lopen. In de eerste plaats zal de Woonruimtewet 1947 geheel of ge deeltelijk buiten werking worden ge steld. Vervolgens zal een eind moe ten worden gemaakt aan de huur prijsbeheersing. Daarbij dient voor lopig een zekere vorm van huurbe- scherming gehandhaafd te blijven, maar tenslotte zal ook deze moeten verdwijnen. De voorgestelde regeling herstelt in beginsel de vrije beschikking van de verhuurder over zijn pand na het einde van de huur en verhuur. Al leen in geval ernstige belangen van de huurder zich tegen ontruiming verzetten kan op diens verzoek de rechter ingrijpen en de ontruiming gedurende enige tijd opschorten. De toestand van Aneurin Bevan, de 62-jarige Labourleider, is zeer zorg wekkend. Dit heeft het ziekenhuis, waar hij drie weken geleden een ope ratie heeft ondergaan, meegedeeld. Boom of bus Een hachelijk avontuur beleefde chauffeur van Ham van de Z.V.T. M.-bus die de dienst tussen Zelzate en Terneuzen onderhoudt. Even voorbij de kom van Sas van Gent viel er met een enorme klap een zeventien meter hoge iep op het achterdek van de bus. De boom schoof echter van de wagen af, beschadigde een kanaalstootrand en belandde vervolgens op het middendek van een Belgisch schip, dat nu enkele dekluiken mist. De bus had alleen een deuk. In Dordrecht verdronken onge veer tweehonderd schapen op een gors tengevolge van het opgestuw de water. In Nieuw-Amsterdam waaide een muur van een boerde rij om en te Bergum zit een villa momenteel zonder dak. (Van onze verslaggever) De Nederlandse Spoorwegen hebben zeker geen slecht 1959 achter de rug en de verwachtin gen voor het pas aangevangen jaar zijn in Utrecht ook heel gunstig. De resultaten van het spoorwegbedrijf zijn goed en er i s in het afgelopen jaar heel hard gewerkt aan verbetering, uitbreiding en beveiliging. Daarmee gaan de N.S. in dit jaar door. Er staat een reeks nieuwigheden oi het programma waarmee men best voor de dag kan komen. Op een persconfe rentie in Utrecht heeft de pre sident-directeur, ir. Looman, daarover een en ander vertéld. Van 30 juni tot 1 september a.s. gaan re bii wijze van proef ..auto-slaaptreinen" rijden tussen Amsterdam en Avignon. Vakantie gangers naar bet zonnige zuiden behoeven het hele eind dus niet meer achter het stuur te zitten. De auto's kunnen in- en uitgela den worden in Amsterdam en in Den Bosch. Er kunnen 36 auto's met de trein mee. Vele buitenlandse verbindingen worden verbeterd. Er komt een nieuwe doorgaande verbinding Amsterdam - Groningen - Bre men tot stand en Twente krijgt een rechtstreeks^ verbinding met Düsseldorf, doordat een Duitse dienst begin- en eindpunt in En schede krijgt. Er komt een „Holland-Wien Expres", een Italia-Rivièra Ex pres en de Jugoslavia Expres, terwijl de Loreley Expres en de bekende Rheingold Expres be langrijk worden versneld. De Rheingold Expres gaat boven dien in Tilburg stoppen en geeft dus Breda e.o. een betere aan sluiting. De Loreley Expres geeft in dezelfde stopplaats een betere aansluiting voor passagiers uit Zeeland en Antwerpen en de Hoek van Holland-Basel Expres gaat voortaan (in heide richtin gen) stoppen in Breda. Dat wordt dan de eerste internatio nale trein die in deze stad stopt. Tenslotte komen er, teneinde een verbetering in het verkeer tussen Engeland en Polen en Moskou te bereiken, doorgaande verbindingen op Warschau en de Russische hoofdstad. Met gerechtvaardigde trots maken de Spoorwegen de komst van 45 wagens nieuwe dieselma- terieel bekend. Vanaf dit jaar tot en met 1962 worden ze afgele verd en ze zullen vooral door hun nieuwe helderrode kleur op vallen. Het blauw voldeed nl. niet en het rood wordt de nieuwe „dieselkleur" van de N.S. Vele moderniseringen zullen de passa giers prettig aandoen: een uitste kende verwarming, een omroep installatie, verlichte richtingaan duiding (via een zg. filmrol, i.p. v. de huidige koersborden), en deuren die via een drukknop zo wel van binnen als van buiten af geopend kunnen worden, in dien de machinist tevoren de automatische afsluiting heeft op geheven. Een belangrijke bevei liging! Veel onderdelen van deze nieu we treinen zijn uitgevoerd in po lyester, een versterkt plastic. Speciale schuiframen voorkomen hinderlijke tocht. De bagagenet ten zijn langs ëe zijkanten aan gebracht. Alles by elkaar: op vallend nieuwe, hoogst moderne treinen, waarvan de N.S. veel verwachten. Dijkwachterslaan de kust? Nee militairen die de wacht houden bij het verdronken Tuindorp- Oostzaan, maar dan tijdens de storm van gisteren In de tweede helft van de volgende week zullen de bewoners van TSjin- dorp-Oostzaan terug kunnen keren naar hun woningen. Er zal dan wel iswaar nog geen drinkwater zijn, doch wel water om de huizen schoon te maken. Dit heeft Amsterdams burgemees ter, mr. G. van Hall, gisteren ver klaard. De toestand is thans zo, dat in het nieuwe (hoger gelegen) deel van het tuindorp het water voor een groot deel is verdwenen en de straten geleidelijk aan droog vallen. In het oude tuindorp zal het water wat langer blijven staan. De koningin heeft een gift ter be schikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds in verband met de overstroming.

de Stem | 1960 | | pagina 1