Ook oost-Zeeuwsch-Vlamingen pendelen thans naar Rotterdam Deken zegende nieuwe school in te Vlissingen KERNCENTRALES Een der driehonderd Toekomst van Serooskerke niet onverdeeld gunstig Chefarine ,4 Voorlopig alleen uit Hulst Clinge en Sint Jansteen Nederland blijft achter Woonklimaat Overheid als werkgeefster Wie profiteert 3 Pendelaars in Zeeuwsch-Vlaanderen (I) Zevenhonderd Bouw van kleuterschool vordert Herindeling Audiëntie bij de minister gevraagd Nu kans voor Frans-Belgisch project Concert in Hulst voor „Jeugd en Muziek Jaarbijeenkomst van oud-leerlingen der landbouwschool te Schoondijke Carras-schip naar Spanje verkocht Goede proefvaart lorkil Lund Ned. radio wijdt uitgebreid aan dacht aan O.S. Zaalhandbal te Middelburg en Goes Laatste Nieuws Veertig doden bij ramp met „Caravelle Televisie Pagblad Pej^ïcttt Rad 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 JANUARI 1960 (Van onze redacteur) Arbeiders uit Huist, Sint-Jansteen en Clinge die geen werkgelegenheid meer vinden in Zeeuwsch Vlaanderen pendelen momenteel naar Rotterdam. De Scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam biedt seder, kort de mogelijk heid van dag-pendel naar Rotterdam vanuit Zeeuwsch Vlaanderen De eer ste bus, die voor een dertigtal pendelaars bij de fa Maes in Heikant is ge charterd, rijdt iedere dag over België op en neer naai Rotterdam. Tussen vijf en zes uur s morgens ligt het vertrek in Hulst Sl -Jansteen en Clinge. Tegen zeven uur 's avonds zijn de mensen weer terug thuis. Zij hebben er dan hun dagelijks werk in de havens van Rotterdam opzitten En de busreis van twee maal twee uren. terham uit. Zij stappen dus 's mor gens in de bus om kwart over vijf, reizen twee uur, werken in Rotter dam, reizen weei twee uur en stap pen 's avonds om vijf over zeven uit de bus om vlug thuis te zijn <-n vroeg onder de wol te kruipen. Drie maal in de dertien weke werken zij ook op zaterdagmiddag en op zondag Als de bus niet kan pendelen, zoals tot nog toe een maal gebeurd is, omdat de weg over Bel gië wegens het winters weer onbe gaanbaar was, worden zij gewoon doorbetaald. Keuring De Scheepvaartvereniging Zuid uit Rotterdam heeft nog veel meer ar beiders nodig. Het arbeidspotentiëel in Brabant, dat het pendelen am- biëert, is kennelijk uitgeput. De pen del is nu uitgebreid tot Zeeuwsch- Vlaanderen. waar voor het eerst aan geboden is dagelijks te pendelen. Voor „flinke krachten" aldus de ad vertenties, wordt geboden „goed loon, goede arbeidsvoorwaarden, goede so ciale voorzieningen" Men is momen teel ook in Axel bezig pendelaars te werven. En men spreekt ook al van Breskens. In oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren alleen al zijn er voorshands ge noeg werkkrachten, die er voor in aanmerking kunnen komen. In het district, dat Hulst. St.-Jansteen, Clin ge, Vogelwaarde, Graauw en Koe wacht omvat zoeken ongeveer 700 ar beiders werk, Als zij er het pende len voor overhebben verdienen ze in Rotterdam altijd een paar tien tjes meer dan zij uitgekeerd krijgen aan werkloosheidssteun. TSiet gering Er zijn van die flinke krachten m Zeeuwsch-Vlaanderen, die zich flinke mannen en moedige mensen tonen om te gaan pendelen. De pendel is geen geringe opgaaf, maar de meerdere in'-omsten in Rotterdam (bruto f 80 tot f 100) als de werkloosheidsuitke ring (f 50 a f 60) maakt praktisch gesproken iuist het beleg op hun bo- (Advertentie) UW METGEZEL IN ELK SEIZOEN Bij kriebelhoest en opkomende verkoud heid vlug een paar Pottertjes in de mond. Dit voorkomt veel narigheid Geven een frisse adem na een cigaretofeen borreltje. Het zijn landarbeiders, vlasbewer kers en losse arbeiders, die pende len vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen. Hei moeten inderdaad wel flinke mannen en flinke krachten zijn. want de keu ring, waarvoor ze op voorhand een dag naai Rotterdam gaan is zeer streng. Zo streng, dat van dc eer ste 32 vrijwilligers uit het Lana van Hulst, er niet mindei dan acht on geschikt werden geacht voor het werk in de Rotterdamse haven. Jeugdigen zijn er haast niet onder. De mini mumleeftijd is trouwens gesteld jp 21 jaar. De eerste dertig oost- Zeeuwsch-Vlamingen die nu dage lijks voor hun werk naai Rotterdam gaan, waren in het algemeen nog niet lang werkloos. Het loon. dai zij in Rotterdam kunnen verdienen ligt niet veel hoger dan zij in het al gemeen in Zeeuwsch-Vlaanderen zou- ien kunnen verdienen, als zij "o iadden. Het is het loon, vastgelegd in de c.a.o. en voorgeschreven door het College van Rijksbemiddelaars. Streekverbetering Eetle In het kader van de activiteiten om voor de jonge tuinders in west Zeeuwsch-Vlaanderen op billijker voorwaarden een erkenning te krij gen als tuinder heeft het bestuur van de Streekverbetering Eede en omstreken bij de minister een audi ëntie aangevraagd voor een delega tie der Commissi Streekverbetering. Deze delegatie bestaat uit: C. van Bellcgem, voorzitter van de Commis sie Streekverbetering, E. Lansu, se cretaris. ir J Haenen. rijksland- bouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaan deren en ir. J.J var Hennik, rijks- tuinbouwconsulent te Goes. De raad van Serooskerke kwam voor de eerste maal in dit jaar bij een. Waarnemend burgemeester A. de Kam, merkte in zijn nieuwjaars rede op dat 1959 een goed jaar voor de agrarische bevolking is geweest. In het belang van de gemeente was de rioolwaterzuiveringsinstallatie tot stand gekomen, en kwamen de plan nen voor de bouw van een nieuwe twee-klassige kleuterschool in een beslissend stadium. Daarentegen had burgemeester de Kam kritiek op de onderhandelingen over de herindeling waarbij volgens hem geen rekening met de belangen van de gemeente werd gehouden. Het teruglopen van het inwonertal van de gemeente met veertig perso nen noemde hij funest, daar het rem mend werkt op vele facetten van het dagelijks leven zoals onderwijs en financiële positie van de gemeente. Er werden twee woningwetwoningen toegewezen, en het stimuleren van de premiebouw had enig resultaat. Daarentegen moesten enige krot woningen worden afgebroken, zodat het totaalbeeld weinig vooruitgang toonde. Somber In handig* platte doosjet a 55 cent noemde nij algehele be- kon plaatsen doen doodbloeden Het toekomstbeeld enigszins sombér. Het leid Het Nederlandse lid van de Euratom-commissie mr. E. Sas sen heeft op een vergadering van de Vereniging van Neder landse Gemeenten andermaal zijn teleurstelling uitgesproken over het besluit van de Samen werkende Elektriciteits Produ centen in Nederland om de bouw van een kernenergiecentrale in Geertrui denberg nog niet te be ginnen. Ook uit Brussel komen nu berichten waaruit blijkt, hoe zeei men in Euratom-kringen het besluit van de S.E.P. be treurt. Aan dc hand van officiële gegevens komen wij thans nog even op deze aangelegenheid terug. 30 Oktober jl. Stelde het Belgische Kamerlid Mertens de Wilmars aan de regering te Brussel enkele vragen omtrent de projecten voor twee kern centrales resp. te Mol (bij Turnhout) en te Givet op Frans gebied. Hij vroeg o.a., of de bouw daarvan voor onbepaalde tijd was verdaagd. In het tamelijk uitvoerig antwoord, dat hij hierop kreeg, heet het o.m.: ..Het project van Mol. dat onge veer twee derden der Belgische voort brengers van elektriciteit groepeerde. Woest met de samenwerking, voor 50 Pet. van groepen Nederlandse inge nieurs worden verwezenlijkt. Nadat zij voor de onderneming een zekere belangstelling hadden betoond, heb ben deze laatsten uiteindelijk besloten eraan geen deel te nemen, wat de op richting der werken, door de Belgi sche constructeurs alleen, onmogelijk waakte. elk geval kan de bouw van deze achtcentrale zeker niet meer over- worden binnen de eerste fase bet programma (Euratom-Verenig- en) e" misschien zelfs niet bin- to i j tweede, ook al moesten (moch- en) de Nederlandse voortbrengers op "Pn beslissing terugkomen. Om de eventuele belangstelling der «ederlanders bij de bouw van deze centrale aan te sporen, hadden de regering en de Belgische voortbren gers van elektriciteit een tweeledig constructieprogramma opgesteld, dat eensdeels een Belgische medewerking behelsde bij de bouw van een Neder landse kerncentrale (centrale van Geertruidenberg, opgericht door de SEP), anderdeels de centrale van Mol. Mits (over) dit doel hadden bespre kingen plaats gehad. hoewel het klimaat voor vestiging er gunstig is. Een gunstig punt voor 1960 is het in vervuling gaan van een langgekoesterde wens, namelijk de kleuterschool. Ook riolering en straat verlichting zullen worden uitgebreid. De voorzitter deelde mede dat de bouw van de kleuterschool onlangs werd aanbesteed. De hoogste inschrij ving bedroeg 69.230.-. de laagste, de firma Jobse te Serooskerke, schreef in voor 57.090.-. Aan hem werd het werk gegund, met de bouw is reeds een aanvang gemaakt. Aan Gedeputeerde Staten zijn in verband met het bouwvolume twintig gevallen opgegeven die voor toewijzing vat baar worden geacht. De raad gaf zijn goedkeuring aan het voorstel bij de Coöp Boerenleen bank een lening ad 96.000.- aan te gaan die tegen 4 1/4 pet. in 30 jaar zal worden afgelost. Het bedrag zal o.m. dienen ter financiering van de kleuterschool, riolering, elektriciteit en kosten van het uitbreidingsplan. De gemeenterekening 1959 werd na controle voorlopig vastgesteld. Voorts hebben de raadsleden besloten het ge- meentepersoneel voorlopig een voor schot* te verlenen van 9 pet. van de maandwedde per 1 januari, over het eerste kwartaal van 1960, in verband met de onderhandelingen die over salarisverhoging van gemeenteperso- neel gaande zijn. In samenwerking met de Nedei landse Radio Omroep organiseert ,1e jonge afd ding van Jeugd en Muziek in Huist aanstaande donderdag een concert in Hulst Het conceit wordt gegeven door een strijkkwartet van het Concertgebouworkest uit Amster dam, het ..Heksterkwartet" De heer Henk Stam. directeur van de Zeeuw se Muziekschool, verzorgt een in structie bij de uit te voeren werken op deze avond van .Jeugd en Mu ziek" De avond wordt gegeven in net Bioscoop- en Concertgebouw van Hulst. Zij. die belangstelling hebben voor de afdeling ..Jeugd en Muziek" en het lidmaatschap daarvan, kun nen het concert ook bezoeken Er worden werken uitgevoerd van J Haydn, Fr. Schubert. Peter Tsj ai- kofski, A Dworsjak en A Borodin (Advertentie) De Vereniging van oud-leerlingen van de Rijks-Middelbare Landbouw school te Schoondijke ziet een zeer interessante jaar-bijeenkomst tege moet op dinsdag 26 januari a.s. in Hotel .,De Eenhoorn" te Oostburg. De agenda voor de vergadering ver meldt de gebruikelijke jaarstukken, onmiddellijk na de aanvang van de vergadering om twee uur. Daarna wordt de uitslag bekend gemaakt van de ploegwedstrijd, waarop de prijsuitreiking volgt. Na een tweede pauze verzorgt de heer C. P. A. Kanters, hoofd van de Technische recherche der Rijkspoli tie in Den Haag een lezing met licht beelden. Deze lezing handelt over de onderzoekingen naar brandstichting en misdrijven. Het gebrek aan belangstelling vanwege Nederland voor deze on derneming in haar huidig stadium lieeft voor het ogenblik het voort zetten van deze besprekingen onno dig gemaakt". Hieruit blijkt dus, dat het mogelijk was de kerncentrale te Geertruiden berg in samenwerking met België tot stand te brengen en dat het uitstel van de bouw van deze centrale boven dien gepaard gaat met uitstel van de stichting der kerncentrale te Mol in de Belgische Kempen. De bedoeling was in Nederlands-Belgische samen werking beide centrales tot stand te brengen. Nu dreigt hier helemaal niets van in huis te komen. Givet Daarentegen blijkt uit hetzelfde ministeriële antwoord aan de heer Mertens de Wilmars, dat het project voor Givet grote kans op verwezen lijking maakt. Dit project kwam tot stand door de samenwerking van één derde der Belgische elektriciteitspro ducenten, de zuidelijke Waalse groep, en de „Electricité de France", dus de Franse elektriciteitsmaatschappij. El ke groep deelt voor 50 pet. in de bouw en de exploitatie der centrales. Het gaat hier nl ook weer om twee cen trales, waarvan de eerste op Frans ge bied te Givet en de tweede drie jaar later op Belgisch gebied zou worden opgetrokken. j Wij zien hier dus, dat, terwijl de Nederlands-Belgische samenwerking terzake stokt, de Frans-Belgische marcheert. In de Belgische Senaat heeft de mi- nister van Economische Zaken, de heer van der Schueren deze gang van zaken 17 december jl. bevestigd met de volgende woorden: „Gij weet dat onderhandelingen aan de gang zijn tussen een groep van Belgische elek triciens en de „Electricité de France voor het bouwen van een centrale te Givet. Andere onderhandelingen heb ben plaats gehad tussen een Neder landse groep en een Belgische groep, voor het bouwen van een centrale te Mol. Deze gesprekken dateren van begin 1958. De besprekingen die de Belgische groep met de „Electricité dc France" heeft gevoerd, hebben geleid tot de beslissing samen een centrale op te richten, waarbij ieder land vooi de helft is geïnteresseerd. Met de Ne derlandse groepen zijn de onderhan delingen op niets uitgelopen". Voor West-Europa moge het weinig uitmaken, of de voor de toekomst no dige kernenergie te Givet wordt op gewekt dan wel in Geertruidenberg en Mol, met het oog op de ontwikke ling van het Benelux-kerngebied valt het ten zeerste te betreuren, dat niet de omgekeerde volgorde of een ge lijke aanpak van de in overweging ge nomen projecten kon worden verkre gen. Doordat Nederland achteraan loopt, verliest dit kerngebied de kans op een voorsprong, welke het na zo lange tijd N équipes, die Scheveningen achterstand wel eens hebben mocht ,a. ,y'l, en dreigt de band van Benelux, ins te- f «Is startplaats hadden gekozen voor de van versterkt, losser te worden ge- j Rally e van Monte Carlozijn maakt. dinsdagochtend in alle vroegte van Na langdurige onderhandelingen is de Kon. Mij. ,,De Schelde" te Vlis singen er in geslaagd een van de sche pen uit de Carras-serie te Verkopen naar het buitenland. De nieuwe eige naar wordt Ramon de la Sota uit Bilbao. Het vele miljoenen kostende schip wordt onder de naam „Albia" in de vaart gebracht en geregistreerd onder de Liberiaanse vlag. De oor zaak van het onder Liberiaanse vlag in de vaart brengen moet gezocht worden in de hoge belastingen, die in Spanje een bepaald ongunstige in vloed uitoefenen op het onder natio nale vlag laten varen van schepen met Spaanse eigenaars. Reeds een drietal maanden bevindt zich een Spaanse kernbemanning aan boord, bestaande uit zestien koppen. Bin nenkort worden nog tweeëntwintig Spaanse zeelieden verwacht om de bemanning te completeren. Alvorens het schip door de la Sota gekocht werd, heeft het enige proef vaarten op de Noordzee gemaakt. Speciaal de machines zullen door de Spanjaarden terdege beproefd zijn, daar vrij ernstige defecten aan de motoren van de overige Carras-sche- pen een van de oorzaken zijn gewor den, waardoor de beruchte Carras- affaire kon ontstaan. Momenteel lig gen nog drie Carras-schepen in Vlis singen, terwijl er een in aanbouw is Alle schepen zijn z.g. open-gesloten shelterdekkers met een draagvermo gen van 14.000 ton. Van onze verslaggever) Nadat gistermorgen deken C. P. M. Holtkamp van het dekenaat Middel burg de nieuwe St.-Jozef-school aan de Hyacintheniaan te Vlissingen had ingezegend, hebben vele sprekers de lof gezongen van het nieuwe gebouw en van de wijze waarop het tot stand gekomen is. Pastoor J. N. Kossen mocht naast het voltallig college van b. en w. de leden van de KVP-raads- fractie begroeten, de bisschoppelijk commissaris van het l.o.. pastooi J Dekker uit Zierikzee. de hoofden van de andere Vlissingse katholieke scho len, de kapelaans der parochie het oudercomité, vertegenwoordigers van gemeentewerken, aannemers en leve ranciers. De Vlissingse parochie, zo zei deken Holtkamp na de inzegenings plechtigheid. is de meest bloeiende van het dekenaat. Hij memoreerde in het kort de geschiedenis van de pa rochie en wilde de betekenis van dit nieuwe gebouw vooral zien in het licht van de geestelijke vorming van het kind. De „opvoeding m alle christelijke en maatschappelijke deugden" was ook het thema van burgemeester mr B. Kolff. die zich verheugde over de samenwerking tussen het schoolbe stuur en gemeentewerken, die het ge bouw heeft ontworpen. Wethouder W. Poppe sprak over de Het bij de Terneuzense Scheeps bouw Mij. gebouwde 3.000 ton meten de vrachtschip „Torkil Lund" heeft met goed gevolg zijn proefvaart op de Westerschelde gedaan. De voltal lige directie van de A.S. Dampskibs- selskabet Paa Bornholm af 1866 was hierbij aanwezig. Het schip is inmid dels naar Rouaan (Fr.) vertrokken om een lading pyriet te halen be stemd voor Gent (B.) Het gebouw is èn Jraai en praktisch. In twee vleugels aan weerszijden van de ruime hal zijn de leslokalen ondergebracht. Het geheel is gelijk vloers gehouden. vrijheid, die in het zo vaak gediskwa lificeerde „zuilensysteem" aanwezig blijkt te zijn. Hij benadrukte de „inter-religieuze" samenwerking, die de Nederlandse wetgeving mogelijk maakt in de schaduw van de politie staat achter het ijzeren gordijn. In de geest van deze gebonden vrijheid moet in dit nieuwe gebouw de jeugd worden opgevoed. Zowel de heer J. Moll, directeur van gemeentewerken, als de heer F. van Dierendonck. die namens het schoolbestuur sprak, prezen de sa menwerking tussen gemeente en schoolbestuur. Eenzelfde geluid klonk van het schoolhoofd R. Spinnewijn, die de dank van het personeel ver tolkte. De heer M. de Reeper tenslotte bood namens de ouders, die „dubbel tjes en kwartjes" bijeen hadden ge legd, de school een gloednieuwe radio en bandrecorder aan. De radio zal uitgebreide aan dacht besteden aan de Olympi sche Spelen van dit jaar. In sa menwerking zullen AVRO, KRO en VARA reportages geven van de winterspelen te Squaw Val ley, terwijl AVRO. KRO, VARA en Wereldomroep reportages verzorgen van de zomerspelen te Rome. Voor de winterspelen, die volgende maand plaatsvinden, is als reporter aangewezen Leo Pagano. Van het kunstrijden en het hardrijden op de schaats zullen dagelijks beschouwin gen en reportages worden uitgezon den waarvan de belangrijkste plaats vinden vanaf donderdag 18 februari tot en met zaterdag 27 februari, des avonds van 22,15 tot 22,30 uur. Voor de zomerspelen te Rome van donderdag 25 augustus tot en met zon dag 11 september zijn als verslagge vers aangewezen Leo Pagano, Dick van Rijn. Jan de Troye en Dick de Vree. Bob Spaak vervult de functie van hoofdredacteur en als chef d'équipe is aangewezen Karei Blom, die bijgestaan wordt door Peter van Brakel. Er zijn dagelijks vijf uitzendingen geprojecteerd, t.w. van 12.45 tot 13,00 uur, van 17,45 tot 18.00 uur, van 18,40 tot 19,00 uur. van 22,00 tot 22,30 uur en van 23,45 tot 23,55 uur. Dit zijn vaste uitzendingen, die evenwel nog zullen worden aangevuld met directe reportages van de belang rijkste evenementen, waartoe eerst op het laatste ogenblik, op grond van het wedstrijdverloop, beslist zal worden. Het zaalhandbalcompetitie-program ma voor aanstaande zaterdag 23 januari te Goes en Middelburg luidt als volgt Middelburg. Meisjes pupillen Olympus 2Walche ren 1; meisjes pupillen Olympus 1 Walcheren 2; meisjes adsp. C. Olym pus 2Marathon 2; meisjes adsp A. Zeeland Sport 1Walcheren 1; jongens adsp. B E.M.M. 2Tonido 2: meisjes adsp. B. Olympus 1Volharding; jongens adsp. A. OlympusTonido 1; heren jun. 2e kl. WalcherenVolhar ding; dames 3e kl. Walcheren 2De Meeuwen; dames jun. Ie kl. Olympus 1Hellas; dames 2e kl. E.M.M Marathon2; heren jun. Ie kl. Mara thon 1—E.M.M.heren 2e kl. Olympus —Hellas 2; dames le kl. Marathon 1 Walcheren 1; heren le kl. Walcheren 1—Hellas 1. Goes. Jongens pupillen TonidoHellas; jongens adsp. B. Hellas 2E.M.M. 1; meisjes adsp. A. De MeeuwenHellas meisjes adsp. B. HontenisseMara thon 1; dames jun. 2e kl. A. Honte nisseOlympus 2; dames jun. 2e kl. B. VolhardingO.D.I.; heren jun. 2e klas Hellas 2O.D.I.; heren jun 2e kl. Tonido 2Marathon 2; dames le kl. HellasTonido; dames jun. le kl. De Meeuwen-Marathon 1; heren jun. le kl. Tonido 1Olympus; dames le klas HontenisseZeeland Sport 1; dames 2e kl. LuctorOlympus; heren le kl. VolhardingMarathon 1; heren le kl. Tonido 1—E.M.M. 1. Volgens een bericht uit Ankara zijn 40 van de 42 inzittenden van de in Turkije verongelukte „Caravelle" van de SAS om het leven gekomen. Er waren 35 passagiers, ondei wie twee kinderen, aan boord en een be manning van zeven. Het ongeluk zou kort na het opstijgen van Ankara ge beurd zijn en dus niet bij de landing. De directie van de SAS in Oslo heeft het gebeurde „het eerste ernsti ge ongeluk bij de SAS" genoemd. Het is ook het eerst ongeval met een Caravelle. Het vernielde vliegtuig, de ,,Orm Viking", was de jongste door de SAS in bedrijf gestelde Caravelle. Het is in november van het vorige jaar in gebruik genomen. start gegaan. De Nederlands-Engelse combinatie Rob Slotemaker (rechts) en R. Grellim bespreekt voor het j vertrek nog even de route. I De NCRV-televisie hoopt vanavond weer in de gelegenheid te zijn een filmreportage van Alfred van Sprang uit te zenden, die op reis is naar Congo en andere delen van Afrika. Daarna volgt de maandelijkse ru briek „Studio B" van Ab van Roon, waarin ditmaal aandacht zal worden geschonken aan de internationale fo towedstrijd, uitgeschreven door het Convent van Kerken ter gelegenheid van de Floriade 1960. Voorts worden de fotoafdeling van het Prentenkabi net van de Rijksuniversiteit in Leiden en de film „Dageraad van Europa" van Jaap S. Nieuwenhuis besproken. Regisseur Will Hartingsveldt neemt in dit woensdagavond-programma een baardig „onderdeel" voor zijn rekening onder de titel: „Zo'n baard., of een andere 7" Het zijn niet alleen kinnen, die baarden dragen, is zijn mening en hij wil dit aantonen, dooi de baard in zijn meest uiteenlopende verschijningen aan de kijker te laten zien of het nu gaat om de baard van een man of die van een sleutel. Pi Scheffer treedt in de rubriek ..Pas Geperst'' weer als gastheer op voor de verschillende artiesten van de grammofoonplaat. In plaats van de dagsluiting uit de studio zendt de NCRV aan het slot van het programma een gemeen schappelijke avondwijding uit. D"ze avond staan de camera's in „Het zonnehuis", de Chr. Inrichting tot verpleging van chronische zieken in Doorn, waar de plechtigheid wordt geleid door de directrice, zuster J. Th. de Beus, België: De Vlaamse televisie draait de speelfilm ..De put" alvorens het programma ..Penelope" voor de vrouw op het scherm komt. Besloten wordt met de TV-rebus. JAE nieuwe burgemeester van Roo sendaal, de heer Godwaldt, heeft bij zijn ambtsaanvaarding opmer kelijke dingen gezegd over de in dustrialisatie, waarvan hij in zijn vorige gemeente Etten-Leur, zulk een opmerkelijke promotor is ge weest. Hij heeft erop gewezen, hoe voor het aantrekken van industrie meer nodig is dan het beschikbaar stellen van industrieterreinen en bouwDremies. Er moet ook een woonklimaat geschapen worden, waarin de mens van 1960 zich thuis voelt. Er moeten moderne huizen zijn. de recreatie zal haar kansen moeten krijgen en vooral ook: een geest van openheid en onbekrom penheid moet de „immigranten" tegemoet komen. Nu zal dit betoog zeker niet heb ben willen zeggen dat de Brabantse mens zich nimmer gastvrij heeft getoond voor de nieuw-komers. Hij heeft zich altijd soepel en hartelijk getoond. Doch er is toch ook iets meer nodig: het wegnemen van een indruk als zou de nieuw-komer niet meer zijn dan een gewaardeerde gast. Hij moet er helemaal bij ho ren. En dat eist van de nieuwe in gezetene ook het afleggen van een zeker soort superioriteitsgevoel. Het is hier een kwestie van wederzijdse tegemoetkoming. Daardoor kan het foede woonklimaat geschaDen wor den en het industrialisatieklimaat bevorderd. Er zit in de woorden van de nieuwe Roosendaalse eerste burger veel stof tot mediteren. jyjINIMUM 60 gulden en maxi mum 100 gulden wil het ge meentebestuur van Rotterdam geven aan alle leden van het gemeente- personeel als extra-beloning. Het gemeentepersoneel aldus de mo tivering heeft zich extra moeten inspannen. Op verschillende afde lingen is er onderbezetting en toch draaien de zaken goed. Minister Toxopeus heeft echter voor deze extra-uitkering een stok je gestoken. Dit doorkruist het be- zoldigingsbeleid van de rijksover heid. zegt hij. Dat kan ik niet dul den. Niettemin wil de meerderheid van het college van b. en w. een be sluit in deze zin doordrijven. We vermoeden, dat een meerderheid van de raad het voorstel zal goed keuren. Praktisch effect zal het niet hebben. De minister zal het besluit ongetwijfeld ter vernietiging voor dragen. Dit geval vestigt echter wel weer bijzonder de aandacht op de bezol diging van bet overheidspersoneel, die nog altijd achterblijft bij die van het particulier personeel. In het georganiseerd overleg voor het rijkspersoneel lopen de onderhande lingen erg stroef. De regering be taalt nu voorlopig 3 procent verho ging uit. doch een definitieve be slissing wordt telkens verschoven. Op de kadervergaderingen, welke de KVP zaterdag jl. in een vijftal plaatsen hield, is algemeen de over tuiging naar voren gekomen, dat de regering in dit opzicht te schriel is. Gevolg: de beste krachten verlaten het overheidsbedrijf, omdat ze el ders meer kunnen verdienen. For meel moge het optreden van mi nister Toxopeus tegenover Rotter dam juist zijn. maar hij moet er dan toch ook een aansporing, in zien, een SDoedige beslissing inzake de bezoldiging van het overheidsper soneel door te drukken. QNMIDDELLIJK na het begin van de anti-semitische kladderij is de vraag gesteld, of er geen commu nistische tactiek achter kon zitten. Na iedere misdaad wordt altijd eerst gevraagd: Wie heeft er voor deel van? Het was duidelijk, dat de communistische agitatie tegen Ade nauer en de bondsrepubliek er slechts zij bij kon spinnen. Een ze ker bewijs is dat niet. Het vermoe den komt echter a] dicht bij het bewijs, als men leest, dat in West- Duitsland een deelnemer aan een anti-ioodse fakkeloptocht heeft be kend, dat hij voor de Oostduitse spionagedienst werkte. Het bewijs zou helemaal geleverd ziin, als een bericht van de New York Sunday News iuist is. We kennen de waarde en de be trouwbaarheid van het blad niet. Het verzekert, zoals men heeft k,-n- nen lezen, dat de Britse geheime dienst de communistische instruc ties voor het aanstichten van de anti-ioodse hetze in handen heeft. 7ulks zou overigens helemaal in de 1 lijn liggen van de communistische methoden. Als het bericht van de New York Sundav News iuist biiikt te zijn. zou ons dat helemaal niet verwonderen. (Advertentie) 10 In het NCRV-radioprogramma van j vanavond is een orgelconcert opge- nomen ter gelegenheid van het feit. dat Cornells Bute 50 jaar organist is. Een gesprek met Eduard Flipse, de bekende dirigent van het Rotter dams Philharmonisch Orkest, vormt een onderdeel van het Vara-program- ma. Rutger Schoutê interviewt de Zeeuw van geboorte. Het gesprek zal worden afgewisseld met opnamen, gemaakt tijdens repetities. In de vooravond wordt een verkor te uitvoering gegeven van het Fran- se en vrij onbekende zangspel ,.La fille de madame Angot" van Lecocq. I Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen f Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is ,,synergismusHiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd ii* Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderenm rt Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox, 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabi. f 3.60

de Stem | 1960 | | pagina 5