MASSU OP HET MATJE GEROEPEN VIER GEWONDEN BIJ BOTSING 4 Parijs in beroering door interview Nog meer opstandige taal uit Algerië Kijkgeld voorlopig tot f 36.- omhoog Deze week akkoord Gent-Terneuzen NOG VEEL WATER IN OOSTZAAN Inbre ker kon door pol if ieh u I p 350.000 gulden buit maken Jaap Slot kreeg óók het vuur nog tegen Ramp met Caravelle van S.A.S. Ontmoeting met Zumbach teveel voor Jaccoud 1 Ket... Gelden van vakantie gangers misbruikt NS sie Regering over t.v. ,99 zij er niet tm. tomhifr! DAGBLAD VOOR ZEELAND BERAAD OVER LONEN BIJ BUSDIENSTEN KempskiGeen woord verdraaid Belgen naar Den Haag „Etna" gaat voor Oostzaan werken Veel wind Auto in brand: twee doden Nog meer arrestaties in Chicago Vliegramp in V.S.: 50 doden fa- IJzeren Gordijn ingen te kunnen je, een kleuter- spoedig komen. Laat ons niet in ip giro-rekening: HOUT (N.Br.) 5RA. M DER STEEN 100e JAARGANG No. 23270 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A, C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor Goi. Koningin en Vaderland WOENSDAG 20 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. l._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderliike edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat GENERAAL MASSU „niet gezegd" De ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Economische Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben gisteren een gesprek over de lonen en pryzen in de sector van de auto busdiensten gevoerd met vertegen woordigers van de betrokken orga nisaties van werkgevers en werkne mers. Besloten werd, dat het ge sprek, na wederzijds beraad in eigen kring, op 27 januari zal worden voortgezet. In Parijs dreigt het lawaai over het ontslag van Piuay overstemd te worden door het rumoer over de verklaring die generaal Massu tegenover een Duitse journalist heeft afgelegd en waarin hij te kennen gaf dat hel leger schoon genoeg zou hebben van de „linkse" generaal De Gaulle. De Franse president heeft Massu onmiddellijk op het matje geroepen. Massu heeft zelf wel ontkend dat hij de woorden in kwestie gesproken heeft, maar dit is niet zo belangrijk. Zijn aanhangers betogen dat de publikatie in de Siiddeutsche Zeitung de gevoelens van de colons in Algerië in elk geval nauwkeurig beeft weer gegeven en dat De Gaulle de komende maanden wel zal merken dat hij niet kan doen wat hij wilZoals bekend heeft Massu indertijd De Gaulle mede in het zadel geholpen. De organisatie van Algerijnse bur gemeesters heeft dinsdagochtend een motie aangenomen waarin wordt ge zegd, dat president De Gaulle moet Omdat het in de bedoeling ligt de NTS zo spoedig mogelijk ze kerheid te verschaffen voor de komende jaren moet een beslis sing over verhoging van het kijkgeld niet langer worden uit gesteld. Dit zeggen de staats secretarissen O. K en W. en de ministers van Verkeer en Wa terstaat en Financiën in hun memorie van antwoord. Het voorstel tot verhoging van het kijkgeld tot f 36.- per jaar moet ge heel los gezien worden van het vraagstuk van de reclame-televisie, zo menen zij. Het zou voorbarig zijn thans reeds van een bepaalde oplos sing van het vraagstuk der reclame televisie met volstrekte zekerheid uit te gaan. Zij zeggen dat het ook voor barig zou zijn bij de beslissing van het kijkgeld rekening te houden met de baten van d' televisiereclame, omdat hierover eerst een beslissing moet vallen. j Voorts delen zii mee dat men het kijkgeld voorlopig wil bepalen op f 36.- per jaar maar een tolerantie willen houden van tien procent om dat bijv. ook een stijging van het loonpeil uit de kijkgelden bekostigd zal moeten worden. Het maximum is gesteld op f 40.-. Op beperkte schaal zal op grond van sociale overwegingen begonnen worden om de bepaalde categorieën van oorlogs- en behoeftige andere invaliden alsmede van behoeftige chronische zieken en van instellin gen met een menslievend karakter, zoals ziekenhuizen, sanatoria en ver pleeginrichtingen. op hun verzoek vrijstelling te verlenen van het beta len van het kijkgeld voor T.V. Zij achten het nog niet gewenst om voor de financieel minder draag- krachtigen eenzelfde regei te treffen als thans voor het luistergeld van kracht is. weten dat het Algerijnse volk Frans wil blijven en dat het dit met alle middelen, desnoods met wapenge weld, duidelijk zal maken. De burge meesters geven te kennen dat zij niet zullen toelaten dat er met ter roristen onderhandeld wordt en dat er maar één manier is om de vrede in Algerië tc doen terugkeren: on voorwaardelijke overgave van de re bellen. De Gaulle zou een nieuwe zet in Algerië voorbereiden. Hij zou voor nemens zijn de verklaring ten gun ste van Algerië's zelfbeschikking op nieuw uit te geven. Vrijdag a.s. houdt de president een bijzondere vergadering met de belangrijkste burgerlijke en militaire autoriteiten uit Algerië, onder wie de opperbevel hebber generaal Cholle en diens staf chefs. De Duitse journalist Kempski, die het interview met Massu heeft af genomen, deelde in Tunis mede dat hij de woorden van de generaal on verdraaid heeft weergegeven. De Franse mapoor, die als tolk fungeer de, zei hij, sprak zeer goe.il Duits. ,,lk heb Kroestjev, Tsjoe-En-Lai en Adenauer geïnterviewd en nooit aan merkingen van hen gehoord". President Nasser van de Verenig de Arabische Republiek en koning Mohammed van Marokko hebben dinsdag te Cairo een gemeenschap pelijke bekendmaking uitgegeven, waarin zij onafhankelijkheid vpor Algerië eisen. Zij oefenen ook kritiek op het Franse voornemen om in de Sahara een kernwapen tot ontplof fing te brengen. De ..Vrije Algerijnse regering" in Cairo heeft dinsdag onder premier Ferhat Abbas verscheidene wijzigin gen ondergaan. Vice-premier Krim Belkacem werd minister van Buitenlandse Zaken. Mohammed Ben Bella bleef vice-pre mier. Er werd een inter-ministerieel i oorlogscomité ingesteld met Krim l Belkacem. Lachdar ben Totbal en Abdelhafid Boessoef. De laatste twee zijn ï-esp. minister van Binnenlandse Zaken en van Bewapening. De normale produktie van ,,De Etna" te Breda is voorlopig stopge- Jegd vttor het uitvoeren van een spoedorder, afkomstig van de ge meente Amsterdam en ten bate van het rampgebied Oostzaan. ,,De Etna" gaat duizend salamanderkachels ma ken, waarmee de huizen zullen wor den drooggestookt. Bij de behandeling van zijn begroting met de Kamercom missie voor Openbare Werken beeft de Belgische minister Van- audenhoven dinsdag verklaard, te hopen nog deze week een defi nitieve overeenkomst met Ne derland te bereiken over de ver betering van het kanaal van Gent naar Terneuzen. De Belgische minister deelde mee zaterdag a.s. met zijn ambtgenoot van Verkeerswezen, de heer Segers, naar Den Haag te zullen vertrekken om met ministeiKorthals bespre kingen te voeren over de havenrech ten van Terneuzen, volgens berichten uit Belgische bron het laatste punt dat de voltooiing van het verdrag in de weg staat. ,,Wij hopen dat zater dag een definitieve overeenkomst zal worden bereikt", aldus minister Vanaudenhove in de commissiever gadering. De minister herinnerde er voorts aan. dat de Belgische regering voor het vijf-jarenplan ter verbetering van het kanaal, een ringvaart om Gent en werkzaamheden aan de haven van Gent een bedrag heeft uitgetrokken DE 102-JARIGE J. Keupers uit Hen gevelde, een van de oudste inwoners van Nederland, is gisteren overle den. BIJNA 150 Italiaanse atoomgeleer den en natuurkundigen hebben ge protesteerd tegen de plannen van Frankrijk om in de Sahara een atoombom tot ontploffing te bren gen. IN AMSTERDAM is dinsdagavond een auto gestolen waarin zich een monstercollectie gouden en zilveren sieraden bevond met een verkoop waarde van ongeveer 60.000 gulden. IN DE Rolzaal van het Binnenhof te Den Haag is gisteren de wereld- esperanto-tentoonstelling geopend. STRAFFEN van 12 tot 20 maanden zijn gisteren voor de Almelose recht bank geëist tegen vier Enschedeërs, die een overval hadden gepleegd op een landbouwer uit Beckum. Verwachting van het K.N.M.I. t vanavond, opgemaakt giste ravond23.15 uur: sselende bewolking met enkele nagel- of sneeuwbuien. Krachtige liM.rl H'ntI en langs de kust Odelijk storm tussen west en turen 'e'S 'aftere tempera- Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Harde wind uit het noordwes ten. Bewolkt met opklaringen H'er en daar sneeuwvlagen. Kou der. Vandaag: zon onder 17.05 uur. Morgen: zon op 8.37 uur, maan op 0.41 uur. Bij Oegstgeest zijn twee auto's met volle snelheid, recht op elkaar ingereden, met als ge volg dat vier mensen ernstig werden gewond. Een kleine autobus uit de richting Den Haag wilde een tiental kilome ters buiten Oegstgeest een vrachtwagen inhalen. Het busje ging echter slingeren en reed recht op een personenwagen in, die uit de richting Amsterdam kwam. De klap tpos zo hard, dat de carrosserie van het busje van het chassis gerukt werd. Van de personenwagen werd de motor in het instrumenten paneel gedrukt. Dinsdagochtend is op rijksweg zeven (Amsterdam-Afsluitdijk) een verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen het leven hebben ver loren. Door de gladheid van de weg slip te een personenauto met twee inzit tenden en kwam terecht tegen een pijler van het viaduct van de Kog- genrandweg op de grens tussen Wie- ringermeer en Lambertschaag. De auto, die als het ware om de pijler werd heengevouwen geraakte in brand. De inzittenden, de Irnsumse arts G. ter Braak en zijn echtgenote, kwamen in de vlammen om. van 4.650 miljoen frank of ongeveer 350 miljoen gulden. Tot dusverre kon, zoals reeds ge meld. over de havenrechten van Terneuzen geen overeenstemming tussen Nederland en België worden bereikt, omdat van Belgische zijde de Nederlandse suggesties daarover discriminerend werden geacht voor de Belgische havens. Anderzijds heeft Nederland een voorstel van België verworpen om de havenrech ten in Terneuzen ongeveer even hoog te maken als die, welke in Belgi sche havens gelden, omdat het on aanvaardbaar werd geacht Terneu zen in een uitzonderingspositie te plaatsen tegenover de overige Ne derlandse havens. Hoewel de droogmaling van het verdronken land Tuindorp-Oostzaan gestaagt voortgaat, stond er dins dagochtend, ruim 3 dagen nadat de eerste pompen in actie kwamen, op het diepste punt in het dorp nog 102 centimeter water en op het hoogste punt 65 centimeter. In totaal is de waterspiegel in het overstroomde gebied sinds vrij dagavond 75 tot 85 centimeter ge daald. Teneinde het leegpompen van het bebouwde gedeelte van de on dergelopen polder sneller en doel treffender te doen verlopen, heeft men besloten een hulpkade aan te leggen dwars door de blank staan de polder. Daarmee wordt deze polder in twee delen verdeeld: het lager gelegen agrarisch gebied in het westen en het hoger gelegen bebouwde gedeelte in het oosten. Gisteren was op de beide giro nummers, die daartoe speciaal zijn ingesteld, een bedrag gestort van f 132.089 voor de slachtoffers van de ramp in Amsterdam-noord. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben besloten f 100.000.- beschikbaar te stellen en dit be drag te doen overmaken aan een of meer door Gedeputeerde Staten aan te wijzen instellingen. De K.A.B. en het N.V.V. hebben respectievelijk 20.000 en 25.000 gul den ter beschikking gesteld. Tot dusver zijn in Chicago veertien politiemensen, onder wie twee rechercheurs, gear resteerd in verband met het schandaal dat de vorige week aan het licht kwam. Men ver wacht nog meer arrestaties. Richard Morrisson. een beroeps inbreker met een kleine groep vaste medewerkers, had een groot aantal politieagenten in zijn komplot be trokken. Zij zorgden ervoor dat Mor risson ongestoord kon werken en zijn medeplichtig aan een aantal in braken waarbij deze inbreker voor een waarde van ruim 350.000 gulden buitmaakte. Een diepgaand onderzoek, ingesteld nadat door een toevallig zeer nieuws gierige politieman het komplot ontdekt was, heeft aangetoond dat een straatagent bijna 5000 gulden van Morrisson ontvangen heeft, voor „bewezen diensten". Een rechercheur wist een door Morrisson gestolen camera tijdelijk onder te brengen op het politielaboratorium, waar- door belangrijk bewijsmateriaal de justitie uit handen bleef. Acht agenten, die kort na de eer ste openbaarmaking gearresteerd waren, hebben in hun radiowagens de buit van de inbreker „vervoerd". In totaal 199 politiefunctionarissen, dat wil zeggen de volledige bezetting van het bureau Summerdale een stadswijk var Chicago zullen zich op order van burgemeester Richard Daley moeten onderwerpen aan een proef met de „leugenontdekker". Morrisson heeft een verklaring af gelegd, die zo lang was dat de poli- tiestenografen 74 volgetypte folio vellen afleverden toen de verhoren achter de rug waren. De hoofdcommissaris van politie te Chicago neemt de zaak even ernstig als de burgemeester, die op merkte, dat hij in de vijf jaar van zijn functie nog nimmer zulk een ernstige zaak heeft behandeld. Hoofdcommissaris O'Connor heeft verklaard dat niemand van zijn on dergeschikten hoeft te vragen om vrijstelling van de proef met de leugenontdekker. „De weigering om de proef te ondergaan betekent auto matisch ontslag", heeft hij gewaar schuwd. Behalve de gearresteerden hebben ook andere, nog niet gearresteerde, verdachten de belangstelling. Hoofd commissaris O'Connor heeft bevolen dat de boekhouding van het bureau in Summerdale over de drie afge lopen jaren zal worden nagespeurd. Inmiddels zijn met de hoofdver dachte nog vie" andere inbrekers gehoord, die lid waren van het kom plot en afwisten van de massale cor ruptie bij de politie van Chicago. Burgemeester Daley, en de officier van justitie in Chicago zijn ervan overtuigd dat het geval-Morrisson niet alleen staat. Aan boord van de zaterdag op Texel gestrande motorkotter ,,De Drie Gebroeders", afkom stig uit Den Helder, heeft schip per Jaap Slot, die sinds maan dagmiddag nog alleen aan boord was, in zijn eentje een brand in het achterschip moeten blussen. In dit achterschip is het lo gies van de andere zeven opva renden, die reeds op Texel aan land zijn gegaan, ondergebracht. Daar brandde nog de enige ka chel aan boord. Schipper Slot waarschuwde 's nachts omstreeks twaalf uur het radiokuststation ,,Schevenin- gen Radio", maar hij wist het begin van de brand zelf te doven. Het was zwaar stormweer met windkracht acht tot negen en het water zakte langzaam, zodat de kotter bijna droog op het strand kwam te liggen. Later in de nacht, omstreeks drie uur, brak de brand opnieuw uit en nu in veel heviger mate. Schipper Slot waarschuwde de marconist van de in Den Helder liggende sleep boot „Simson" die vervolgens de brandweer en de rijkspolitie van het eiland Texel opbelde en verzocht uit te rukken. Door de duinen en langs het strand reed de brandweerauto naar de kotter, waar men met een slang aan boord wist te ko men. Het vuur in het achterlo- gies, waar het ook hevig rookte, kon daarna snel worden bedwon gen. Het achterlogies is bijna ge heel uitgebrand. Dinsdagmorgen hebben zich weer twee opvarenden van de kotter bij schipper Slot gevoegd. Met de berging kon gisteren nog niet worden begonnen, daar de weersomstandigheden te slecht waren. Op de foto de kotter, die dins dagavond nog onwrikbaar vast zat. Een vliegtuig van hel type Caravelle van de Scandina vische luchtvaartmaatschap pij S.A.S. is dinsdagavond laat in de huurt van Ankara tegen een heuvel gevlogen. Er Maren 35 passagiers en een bemanning van acht aan boord. Over hun lot >vas kort na de ramp nog niets he. kend. Het toestel vloog in de dienst Ko penhagen - Damascus - Cairo. Na het vertrek uit Kopenhagen zijn tussenlandingen gemaakt in Düssel- dorf, Wenen en Istanbul, In laatst genoemde plaats is van bemanning gewisseld. In de buurt van het vliegveld van Ankara schijnt de piloot de landing te snel te hebben ingezet, waarna het toestel een heuvel van 420 me ter hoogte trof, en in brand vloog. De Caravelle is een vliegtuig met straalaandrijving. De bekende Geneefse advo caat Pierre Jaccoud, die be schuldigd wordt van moord, is dinsdag tijdens de rechtzit ting ingestort toen de zoon van de vermoorde, André Zum bach, als getuige optrad. Jaccoud zou zoals gemeld André Zumbach hebben willen ver moorden omdat hij hem verdacht van het onderhouden van betrekkingen, met zijn vriendin. Linda Baud, maar hij zou per vergissing de vader, Charles Zumbach, hebben vermoord. Tijdens het getuigenis van André zakte Jaccoud, die sedert zijn arres tatie in juni 1958 wegens een in zinking in het ziekenhuis was op genomen. achterover op de rustbank waarop hij tijdens het proces plaats mocht nemen. Door snel optreden kon voorkomen worden dat hij flauw viel. André Zumbach verklaarde, dat hij Linda had leren kennen toen bei den werkten bij Radio-Genève. Hun gevoelens waren dieper dan vriend schap. Hij kreeg twee anonieme brieven, die volgens getuige beslist afkomstig waren van Jaccoud. De jaloezis van Jaccoud bleek toen André in 1957 met Linda de schouw burg bezocht. „Ik kreeg verschei dene telefoontjes van Jaccoud die me wilde ontmoeten. Ik stemde toe. Wij spraken toen over Linda en Jac coud werd boos In 1957 had Linda gezegd dat zij brak met Jaccoud. De commissaris van politie in Ge- nève, Knecht, deelde mee dat de vrouw van Jaccoud hem op de dag van de moord had meegedeeld dat haar man. toen hij tegen midder nacht thuiskwam, gezegd had dat hij een klein ongeluk had gehad. (Advertentie) Niet ver van Holdcroft in de Amerikaanse staat Virginia is een lijntoestel van de .Capital Airlines" verongelukt. Er waren 50 mensen aan boord, die allen zijn omgekomen. Het vliegtuig, een Viscount, is in brand gevlogen. Het was van Chicago via Washington op weg naar Norfolk in Virginia. Onder de 50 slachtoffers be- j vindt zich de bemanning van vier j koppen. Zichtbaar geschrokken hoorde de 39-jarige rijschoolhouder J. van D. uit Uithoorn dinsdag voor de recht bank te Amsterdam twee jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. De officier van justitie hield een requisitoir, dat de raadsman ,,als uit het hart gesproken" kenschetste en waarin zelfs ten aanzien van de verdachte het woord slachtoffer" viel. Dc man gaf toe zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van nog niet afbetaalde in huurkoop verkregen drie auto's en twee scoo ters, waarmee hij heeft getracht een autorijschool tc beginnen. Hij raakte met de afbetalingen van deze niet geringe financiële verplichtingen dermate in moeilijkheden, dat hij de gaten ging stoppen met aan hem toevertrouwde gelden van Neder landse vakantiegangers, die via hem een chalet hadden gehuurd in Oos tenrijk. Een groot aantal vakantie gasten werd op deze wijze ernstig gedupeerd, enkelen maakten zelfs een vergeefse reis naar Oostenrijk. De raadsman, mr. F. Pauwels, noemde het afbetalingssysteem ,,de kanker van deze tijd". Hij vroeg zich af of men de mensen ,,die de afbe taling en huurkoop construeren en daaraan vet worden" niet wegens uitlokking tot verduistering zou kun nen vervolgen, omdat zij doorgaans dankbaar gebruik maken van de on nozelheid hunner slachtoffers". Als mogelijkheid ter bestrijding van dit kwaad zag hij een repressief optre den van de rechtbanken, n.l. het ge ven van lichtere straffen aan de slachtoffers van deze praktijken. In dat geval zullen de afbetalende in stellingen minder snel overgaan tot het geven van grote kredieten, meen» de hij.

de Stem | 1960 | | pagina 1