Legertje staat klaar voor het herstelwerk zwevend In Genève begon proces tegen Jaccoud Verplichte W.A. - ook voor bromfietsers NU OOSTZAAN LANGZAAM DROOG VALT: Ieder gezin krijgt een ambtenaar mee Nederland niet soepel genoeg, vinden Belgen R.T.C. over Kongo begint morgen Conferentie over Cyprus in impasse Afrikanen boycotten Kenia-conjerende MASSU CONTRA DE GAULLE Doorlopende voorschotten melkgarantie ENERGIE UIT AARDBEVINGEN dagblad voor zeeland ALS SNEEUW VOOR DE STOOM Overleg waterwegen Zwaar bewaakt I Lichte dooi Noodtoestand door gebrek aan chauffeurs Wet in voorbereiding Y.A.R. aanvaardt Sovjet-aanbod voor Assoeandam Bekend advocaat van moord beschuldigd 100e JAARGANG No. 23269 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 ljlnen). Postgiro 278841 Voor God, Kortmfi* Vaderland DINSDAG 19 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. l._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEU^N^JJsbaanstraat 24, tel. 2601 ^0STBURG' Nieuws Als over enkele dagen de bewoners van het Amsterdamse tuindorp Oostzaan hun huizen weer gaan betrekken, zal elk gezin door een ambtenaar worden vergezeld, die on middellijk de schade aan hel meubilair en de stoffering op neemt. Omdat het Nationaal Rampenfonds voor dit werk niet genoeg mensen heeft, zal de gemeente Amsterdam 500 smbtenaren beschikbaar stellen. Het water in het getroffen tuindorp daalt nu snel. De stads reiniging is begonnen met het afvoeren van wrakhout, dat reeds nu ernstige last zou kunnen veroorzaken bij het leegpompen en dat straks het verkeer in de straten kan stagneren. Zo spoedig mogelijk zal men ook beginnen met het verwijderen van cada- Met ijs bedekte heuveltjes rijzen als onwerkelijke waterdieren uit de troosteloze watervlakte te Oostzaan op, nu liet water gestadig zakt. De Belgische regering is teleurge steld over het Nederlandse antwoord op het Belgische memorandum van 23 juli 1959 over de kwestie van de Schelde-Rijnvcrbinding. Dit blükt uit het maandag verschenen verslag over de Belgische begroting van Bui tenlandse Zaken. In de commissievergadering werd voorts bij de Belgische regering aan gedrongen thans zonder verder uit stel met de Nederlandse regering besprekingen te voeren om tot de op lossing van dit vraagstuk te komen. Over het overleg over het kanaal van Gent naar Terneuzen werd de commissie door d regering medege deeld, dat het verdrag over de ver betering daarvan gereed is met uit zondering van het artikel over de havenrechten. „Nederland heeft ten aanzien daarvan eisen gesteld die voor België onaanvaardbaar zijn". De Nederlandse regering zou vol- EEN HENGELOSE juffrouw, de 30- jarige J. S., maakte er een hobby van om 's avonds ruitenwissers van auto's te halen. Ze had thuis een hele verzameling. De politie betrap te haar dank zij de sneeuwsporen die zij op een avond achterliet. FRANKRIJK zal zijn eerste kernbom in de loop van de laatste tien dagen van februari tot ontploffing brengen. Dit is maandag van onofficiële zijde te Parijs vernomen. DE INDONESISCHE strijdkrachten (leger, marine en luchtmacht) ko men onder een eenhoofdige leiding, heeft Djoeanda gisteren meegedeeld IN BONN confereert minister Vis ser met zijn Duitse ambtgenoot Strauss over de gemeenschappelijke vervaardiging van de Starfighter. IN ZEIST houdt de Nederlandse ver eniging van tweelingen op 20 en 21 februari een congres. Daar wordt de Zwolse vierling als erelid geïnstal leerd. DE DIRECTIE VAN de N.V. Inter nationale Gewapend Betonbouw te Breda zal de vergadering van aan deelhouders voorstellen over 1959 een dividend uit te keren van twaalf pro cent. Vorig jaar bedroeg het tien procent. EEN WESTDUITSE marineofficier zal, met drie andere beklaagden, te recht moeten staan omdat hij de Russen belangrijke inlichtingen van de Navo. waaronder wellicht het anti- duikbootplan, in handen zou hebben gespeeld. gens het parlementaire verslag heb ben geëist, dat de haven van Terneu zen alle voordelen zou krijgen wat betreft de spoorwegtarieven, die ook voor de Belgische havens gelden. België zou dit hebben aanvaard op voorwaarde, dat dan ook de haven rechten hetzelfde zouden zijn als in de Belgische havens. Nederland zou dit echter hebben geweigerd. Het Nederlandse standpunt hierbij is. aldus werd in de commissiever gadering medegedeeld, dat voor Ter- neuzen geen hogere havenrechten kunnen gelden dan voor de andere Nederlandse havens. In Brussel is maandag mee gedeeld, dat de Ronde-Tafelcon ferentie over Belgisch Kongo woensdag a.s. zal beginnen. De besprekingen zullen worden ge opend met een rede van de Belgi sche minister-prerident, de heer Eys- kens. Aan de conferentie zal worden deelgenomen door de Belgische mi nister voor Kongo, de Schrijver, de minister voor Economische en Fi nanciële Zaken van Kongo, Scheyven, tien Belgische parlementsleden en 44 Kongolese vertegenwoordigers. Verwacht wordt dat de conferen tie ongeveei viei weken zal duren. Tijdens een voorbereidende bijeen komst heeft minister de Schrijver een veertiental Kongolese vertegen woordigers medegedeeld, dat de Bel gische regering c'.c verplichting heeft aangegaan, de aanbevelingen van de conferentie over de politieke toe komst van Kongo in de vorm van wetsontwerpen voor te leggen aan de volksvertegenwoordiging. vers. Op verzoek van de burgemeester van Amsterdam zal met ingang van vandaag door de Koninklijke Mare chaussee bijstand worden verleend bij de bewaking van het droogval lende tuindorp-Oostzaan, tot een sterkte van driehonderd man. Deze manschappen zullen in hoofd zaak afkomstig zijn uit Apeldoorn, Maastricht, Breda en Groningen. De duur van de bijstand wordt geschat op vier tot vijf dagen. In totaal is er dan een bewaking van 800 man. De eerste dagen na hun terugkeer zullen de mensen in de meest pri mitieve omstandigheden komen te wonen. Zij zullen van gas, licht en talrijke andere gemakken zijn ver stoken. De woningdienst zal alle hui zen in het rampgebied op de be woonbaarheid testen. Verwacht wordt dat er een aantal zal worden afge keurd. De bewoners hiervan wordt prioriteit verleend bij het verkrijgen van huisvesting elders. Bovendien zullen alle meters van gas en elektriciteit in de 2700 hui zen moeten worden vervangen. Alle elektriciteitskabels moeten worden vernieuwd en de gasleidingen worden doorgeblazen. Het drinkwater zal voorlopig met tankwagens worden aangevoerd. Terstond na ,,D"-dag zal de rei nigingsdienst met groot materieel en met 100 man extra-personeej het schoonmaken van straten en huizen ter hand nemen. Men verwacht, dat vele straten grondig herstel behoe ven vanwege de slechte hoedanigheid van de bodem in het tuindorp. Aan de realisering van de omvang rijke operatie wordt op het Amster damse stadhuis hard gewerkt, onder f j Verwachting van het K.N.M.l. f tot vanavond, opgemaakt giste- t renavond 23.15 uur: Veranderlijke ewolkin met la- J ter op de dag enkele buien, ma- tige tot krachtige wind in hoofd- zaak tussen west en zuid. Over- wegend lichte dooi. Verwachting van het Belgisch t weerkundig instituut: t Bewolkt met nu en dan opkla J ringen maar ook neerslagvlagen. J Vrij sterke wind uit het zuidwes- 4 ten. i Vandaag: zon onder 17.04 uur, maan op 23.30 uur. J Morgen: zon op 8.38 uur. Minister Marijnen heeft besloten ook in het lopende melkprijsjaar doorlopende voorschotten aan de veehouders te verlenen op de gelden die zij uit hoofde van de melkprijs- garantie 1959/60 zullen ontvangen. De uitkering is voorlopig bepaald op f 1.per 100 kg melk plus 25 cent per procent vet per 100 kg melk. zodat het voorschot ongeveer 2 cent per kg melk bedraagt. De eerste uitkering heeft betrek king op de afgeleerde melk sedert 8 november 1959, het begin van het melkprijsjaar. De volgende zullen regelmatig plaatshebben tegelijk met de uitkeringen uit het zuivelfonds, die van gelijke hoogte zijn. De fabrieken zijn thans in staat gesteld het zgn. .piasgedeelte" van de voorschotuitkeringen (f 1.per 100 kg dielk) eventueel op basis van het eiwitgehalte van de ontvangen melk aan de veehouders door te be talen. De conferentie over de toekomst van Cyprus is ir een impasse ge raakt. Uit conferentiekringen is ver nomen dat de besprekingen een week zijn opgeschort en dat de onafhan kelijkheidsverklaring van Cyprus van 19 februari tot 19 maart is verscho ven. Men heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over de omvang van de bases die Engeland wil hand haven. leiding van de heer Besanger, die ook bij de watersnood van 1953 een snelle effectieve hulp van de hoofd stad verzorgde, waardoor hij onder meer is benoemd tot ereburger van Zierikzee. Legertje timmerlieden Wat er allemaal aan de huizen en de straten in Tuindorp-Oostzaan ge repareerd zal moeten worden, valt thans nauwelijks te overzien. Verwacht wordt, dat vele deuren niet meer gesloten kunnen worden, dat ramen zijn verwrongen en kasten zijn beschadigd. Daarvoor houdt de gemeente een legertje timmerlieden gereed, die de bewoners zo snel mo gelijk kunnen helpen. Het gemeentelijk energiebedrijf doet pogingen ook alle particuliere installateurs in te schakelen bij het gigantische werk voor het vernieu wen van de elektrische leidingen en het plaatsen van nieuwe meters. Dit werk zal enkele weken in beslag ne men. Deskundigen verwachten bovendien dat alle kachels in het verdronken tuindorp onbruikbaar zullen blijken te zijn. In het Duitse Gelsenkirchen is eenook voor Nederland, zeer interessante proef genomen met het ijs- en sneeuwvrij houden van de weg. Onder een stuk weg van 15 meter lang zijn dunne buisjes aangebracht, waardoor stoom uit een nabij gelegen fabriek wordt geblazen; zo verdwijnt de sneeuw dam pend van het warme wegdek. Het gemeentebestuur van Zoeter- meer heeft een telegram gezonden aan de minister van Verkeer en Wa terstaat en aan de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken, waarin het verzoekt om maat regelen „die een einde maken aan de noodtoestand, ontstaan door de inkrimping van de busdiensten van de N.V. „Citosa" te Boskoop". De Citosa besloot kortelings tot de inkrimping wegens gebrek aan chauffeurs. Dit gebrek zou een gevolg zijn van de lage lonen. Het ministerie van Justitie is bezig met de voorbereiding van een wetsontwerp waarin een verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid voor iedere bezitter van een motorvoertuig ver plicht wordt gesteld. Indiening van het ontwerp bij de Tweede Kamer kan echter nog wel een half jaar duren. Nederland heeft zich tot instelling van deze verzekering verplicht ln het Benelux-verdrag, dat vijf jaar geleden is gesloten. Alvorens tot een definitief wetsontwerp te komen is het ministerie ln overleg getreden met andere departementen, vervoersorganisaties, verkeers- bonden en schadeverzekeraars, welk overleg nog niet is afgesloten. Alle motorvoertuigen zullen onder de nieuwe regeling moeten vallen* auto's, motoren, bromfietsers en gemotoriseerde landbouwvoertuigen. Zijn vrijwel alle automobilisten thans reeds „vrijwillig" verzekerd, tien duizenden bromfietsers zuilen zich genoodzaakt zien zich ook tegen de risico's van het wegverkeer te verzekeren. De premie zal voor hen ongeveer vijftien gulden per jaar gaan bedragen, zo kan verondersteld worden. De Afrikanen die naar Londen wa ren gekomen voor het bywonen van de conferentie over de toekomstige grondwet van Kenia", zijn maandag morgen niet verschenen op de ope ningszitting. Zij bleven weg uit protest tegen de weigering van de Britse minister van Koloniën, om een zoon van een Ki- koejoe-opperhoofd toe te laten als tweede adviseur van de Afrikaanse delegatie. Een woordvoerder van hen zei, dat de delegatie misschien de gehele conferentie zal boycotten. Zondagavond protesteerde de dele- Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat de Verenigde Arabische Republiek (V.A.R.) het Russische aanbod voor de uitvoering van het tweede deel van de werkzaamheden van de dam van Assoean heeft aan vaard. Onder zeer grote belangstel- in op- van ling is maandagmorgen Genève het proces begonnen tegen een van de meest voor aanstaande burgers van de stad, de 54-jar:ge Pierre Jac coud, deken van de stedelijke advocaten, politicus in komst en beschermheer het muziekleven. Hij wordt beschuldigd van moord op de 62-jarige Charles Zumbach en verwonding van diens 60-ja- rige vrouw, de ouders van een rivaal in de liefde. Cahrles Zumbach werd op 1 mei vermoord met vier kogels en drie messteken. Zijn vrouw werd gewond door een schot van de moordenaar, die zij in haar huis verraste toen zij terugkeerde uit de kerk. Zij ver telde de politie dat de dader een donkerharige man van over de der tig was. De zoon van het echtpaar Zumbach, André, richtte ae aandacht van de politie op Pierde Jaccoud, die hem de laatste tijd veel brieven had ge zonden, waarin hij nare dingen ver telde over mejuffrouw Linda Baud, een secretaresse bij Radio Genève, die acht jaar lang Jaccoud's vrien din was geweest maar zich sedert enige tijd van de advocaat had af gekeerd en vriendschap had gesloten met de jongere André Zumbach, die eveneens bij Radio-Genève werkte. Mejuffrouw Baud vertelde de po litie. dat Jaccoud maandenlang ge tracht had haar gunst terug te win nen, dat hij haar soms bedreigd had met een pistool en dan weer gepraat had over zelfmoord. Zes weken na de moord arresteerde de politie de advokaat. Als bewijs materiaal voor de arrestatie werd aangevoerd dat de moord op Zum bach sr. had plaatsgehad in de ka mer van diens zoon, dat de advokaat enkele dagen na de moord zijn don ker haar blond had laten verven, dat in zijn huis een Marokkaanse dolk met opgedroogd bloed was gevon den en dat er bloedvlekken waren aangetroffen op zijn regenjas en fiets. Bovendien had hü kogels in huis van het soort waarmee Zumbach sr. was doodgeschoten. De politie ging uit van de veronderstelling dat Jac coud naar het huis van de Zumbach's gegaan was om met de zoon af te rekenen en dat hij toen in de kamer van de zoon verrast werd door de vader. Pierre Jaccoud leek wel twintig jaar ouder, toen hij maandagmorgen de tot in alle hoeken bezette rechts zaal binnentrad. Het grootste deel van zijn voorarrest heeft hij door gebracht in een bewaakte kamer van een ziekenhuis, omdat hij een ern stige hartkwaal heeft. Zijn verdediging wordt gevoerd door drie advocaten, onder wie de be faamde Parijse pleiter René Floriot, die reeds twee keer erin slaagde ga ten te vinden in het bewijsmateriaal dat de deskundige van de Geneefse politie in moordzaken, Pierre Hegg, had verzameld. Men verwacht, dat Floriot vooral zal hameren op het feit, dat Jaccoud het echtpaar Zum bach in het geheel niet kende. Instructeur J. van Tilburg van de Eindhovense Aeroclub is in het huwelijk getreden met zijn leerlinge Joke Berber. De heer en mevrouw van Tilburg begon nen hun grote avontuur in het zweefvliegtuig PH-170, dat door vrienden naar het kerkplein was gebrachtHet trok allemaal heel veel belangstelling.... (Advertentie) gatie reeds tegen de aanwezigheid op de conferentie van twaalf spe ciaal gekozen leden van de wetgeven de raad, en vooral van de vier Afri kanen onder hen. Deze twaalf, vier Afrikanen, vier Aziaten en vier blan ken, waren maandagmorgen wel bij de openingszitting aanwezig. De twaalf werden destijds in Kenia door de wetgevende raad aangewezen on der protest van de Afrikaanse raads leden, die toen aankondigden dat zij elke Afrikaan die gekozen zou wor den als een verrader zouden be schouwen. De Afrikaanse delegatie is er reeds in geslaagd de voormalige gouver neur sir Evelyn Baring van de con ferentie te weren. Volgens hen heeft sir Baring destijds de noodtoestand in Kenia onnodig lang laten voortdu ren, nadat de Mau-Mau-beweging was onderdrukt. De Franse parachutistengene- raal Jacques Massu heeft te genover een verslaggever van de Süddeutse Zeitung scherpe kritiek geleverd op het Alge- rijebeleid van de regering en laten doorschemeren, dat het leger zich eventueel tegen De Gaulle zal keren. Massu, die bekendheid kreeg door zijn optreden tegen de nationalis ten in Algiers noemde het ,,een grote teleurstelling, dat generaal De Gaulle een man van links is geworden". Naar aaneiding van de coupe van de dertiende mei 1958 zei Massu: ,,De Gaulle was de enige, die ons ter beschikking stond, maar mis schien heeft het leger een fout ge maakt. Wij begrijpen zijn (De Gaulle's) politiek niet meer". Gevraagd of het leger de macht heeft te doen wat het in de huidige omstandigheden het best acht, ant woordde Massu: ,,Het leger heeft de macht, het heeft deze nog niet getoond, omdat het daarvoor nog niet de gelegenheid heeft gehad, maar het leger zal zijn macht in een bepaalde situatie gebruiken". Gevraagd of l:et leger orders van De Gaulle zonder meer op zou vol gen antwoordde Massu n.l.„Er zijn natuurlijk mensen in het leger die dat zoudten doen zonder zich af te vragen wat daarna zal gebeu ren". In antwoord p een vraag of er personen die de orders van De Gaulle niet zonder meer zouden op volgen op sleutelposities zitten verklaarde Mas u: „Zulke sleutel posities bestaan niet". Massu neemt deei aan een con ferentie over Algerije, die op 22 januari in Parijs begint. Volgens de Süddeutsche Zeitung zal het le ger op deze conferentie generaal De Gaulle meer vrijheid voor het nemen van „militaire maatregelen in Algerije" vragen. Als wassen niet meer helpt De Sovjet-Russische seismoloog dr- Savarensky schrijft in het jongste nummer van „Znanie Sila" (Kennis geeft macht) dat in de verre toekomst mogelijk heden opdoemen voor de aan wending van door aardbevingen vrijgekomen energie voor in dustriële doeleinden. Volgens dr. Savarensky zou een seismo-elektrisch station, dat zijn vermogen zou ontlenen aan de bewegingen in de aardkost, gedurende tientallen jaren kun nen voorzien in de energie behoeften van een aantal steden. Dr. Savarensky wijst er op dat er elk jaar een honderdduizend aardbevingen voorkomen en dat het vermogen, dat vrij komt bij een aardbeving van gemiddelde kracht, tien maal zo groot is als de energie, die ontstaat bij het ontploffen van een grote waterstofbom.

de Stem | 1960 | | pagina 1