STAMMENOORLOG IN KONGO DUURT VOORT Leidt Moskou anti-semitisme fleXa Uitzonderingstoestand voorKasai afgekondigd Roosendaal begroette nieuwe burgemeester Water in Tuindorp halve meter gezakt Mutaties Hongaars leiderschap Adellijke opstelling" Olympische ploeg van Liechtenstein SCHILDER ZELF MET DAGBLAD VOOR ZEELAND Mgr. Alfrink Kardinaal Amsterdamse juwelendief gegrepen Overvallen en brandstichting Wisselvallig Terugkaatsballon Eisenhower 10 tot 19 juni naar Rusland Kustvaarder gezonken DE FINANCIER PINAY.... Conferentie over Cyprus in kritiek stadium Manager: prins j Chauffeur: baron j Britse moord opgehelderd 100e JAARGANG No. 23268 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, rar. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor Goé. KmtnOin t* Vaderland MAANDAG 18 JANUARI I960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. i._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN^Jsbaanstraat 24, tel.~2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Onder het grootste voorbehoud ge ven wij het volgende bericht van U.P.I.: ,,In Vaticaanse kringen wordt met stelligheid voorspeld, dat paus Jo hannes dit voorjaar drie nieuwe kar dinalen zal benoemen, onder wie aartsbisschop B. J. Alfrink van Utrecht. De twee anderen zouden zijn aartsbisschop R. J. Santos van Ma nilla op de Philippijnen en de Ita liaanse monseigneur Luigi Traglia, voorzitter van de Romeinse synode commissie. Deze drie zouden worden benoemd tijdens een geheim consistorie in april. In Juni verwacht men de be noeming van nog meer kardinalen, onder wie mogelijk de eerste Japan se en Afrikaanse. Zaterdagnacht is het rechercheurs te Amsterdam na een urenlange ach tervolging per auto gelukt de dader te arresteren van de in de nacht van woensdag op donderdag j.l. gepleeg de inbraak in een juwelierszaak in de Leidsestraat te Amsterdam. Ook de vermoedelijke heler en eventuele medeplichtigen werden aangehouden. Door vernieling van een winkelruit was uit de etalage van de juweliers zaak een aantal gouden ringen en briljanten gestolen tot een gezamen lijke waarde van ongeveer f 28.000. Vlak bij de zaak waar de inbraak werd gepleegd slaagde de politie er in de man, die zij als vermoedelijke dader op het oog had, in zijn auto klem te rijden. Het was de 31-jarige schilder H. K. In de wagen bevonden zich nog de 31,-j-arige vertegenwoordi ger WH. de M. en diens 24-jarige echtgenote, die evenals K. werden ingesloten. Op enkele ringen na kwam vrijwel de gehele collectie gestolen kostbaar heden na een nauwkeurig onderzoek achter uit de auto te voorschijn. Ook in de woningen van de gearresteer den werden nog enkele uit de juwe lierszaak afkomstige sieraden aange troffen. De gouverneur-generaal van Belgisch Kongo, de heer Cornelis, heeft gisteren de uitzonderingstoestand afgekon digd voor het gebied van Kasai, waar de bloedige onlusten tussen de Baloeba en de Loeloea de laatste maanden al vele tientallen doden hebben veroorzaakt. Een man werd gedood en twee per sonen werden gewond toen de politie zaterdag bij Mbale in oost-Oeganda het vuur opende op een menigte die demonstreerde tegen ..onbillijke belas tingaanslagen". Volgens functionaris sen vielen de Afrikanen politieautori teiten aan. Gisteren was het daar weer rustig. De vorige week hadden leiders van de twee nieuwe stammen, die elkaar de grond betwisten waarop zij zich hebben geves tigd, na bemiddeling van een verzoeningscommissie een over eenkomst bereikt, die er op neer kwam, dat de 100.000 Baloeba zich binnen twee maanden uit de Loeloea-gebieden zouden te rugtrekken. Dit besluit had echter heftige reacties tot gevolg onder de Ba- loeba-stam en leidde tot nieuwe botsingen tussen de twee stam men die de afgelopen week elf doden tot gevolg hadden. Bij de overvallen op de wederzijdse dorpen werden bovendien ruim 130 hutten in brand gestoken. Twee Ba- ioeba-leiders, die aanvankelijk hun goedkeuring hadden gegeven aan de overeenkomst trokken enkele dagen daarna onder de druk van de gebeur tenissen hun handtekening in. VIJF PERSONEN uit één gezin de vader, de moeder, twee kinderen van elf en zes jaar en een groot moeder zijn omgekomen bij een brand, waarbij hun huis in de Lon- dense wijk Camberwell in de as werd gelegd. RUSSISCHE geleerden leggen de laatste hand aan tekeningen voor een schip, dat, met vinnen uitgerust, vrijwel op het water komt te liggen en dat 300 passagiers met een snel heid van 100 km per uur kan vervoe ren. BIJ EEN BRAND, die een grote textielfabriek te Roubaix verwoest te, zijn negen brandweerlieden, die door de rook bedwelmd waren, in het ziekenhuis opgenomen. De scha de door de brand wordt op 15 mil joen gulden geschat. INWONERS van Vcrwald en Vorder- koflach in Oostenrijk hebben op dracht gekregen hun woningen te verlaten, omdat beide dorpen door een reusachtige lawine worden be dreigd. CHINA en de Sovjet-Unie zijn, vol- gens een bericht in de Sunday Ti mes", een handclsoffensief begonnen met het doel Japan in de Aziatische communistische invloedssfeer te trekken. EEN FRANS militair transportvlieg tuig is in het noorden van de Sahara neergestort. De vijf inzittenden kwa men om het leven. INDONESIË zal bij de conferentie voor het zeerecht in de V.N. zijn eis herhalen voor het instellen van een territoriale zeegrens van 12 mijl. De conferentie wordt in februari te Ge nève gehouden. IN DE BELGISCHE plaats Hoei is een industriecomplex door brand ver woest. De schade bedraagt 7,5 mil joen gulden. Er iren 200 arbeiders bij het verwoeste bedrijf werkzaam Te Walloops Island in de Ameri kaanse staat Virginia/ is een geslaag de proef ondernomen met een ballon die van grote hoogte radiosignalen terugkaatste naar de aarde. Het is de bedoeling van het Amerikaanse ruimtevaartbureau om dit voorjaar zulk een ballon ir een baan om de aarde te brengen om te dienen als een verbindingssatelliet. Een tweetrapsraket bracht de bal lon, opgevouwen in een omhulsel met een doorsnee van 65 centimeter, tot een hoogte van 400 kilometer. Daar ontplooide de ballon zich tot een bol met een doorsnede van der tig meter. In de ondergaande zon was hij over grote gebieden langs de Amerikaanse oostkust te zien als een reusachtige planeet. Een telefoon maatschappij te Holmdel in New Jer sey richtte toen gedurende tien mi nuten radiosignalen op de bol, die werden teruggekaatst en opgevan gen op het technisch instituut van Massachusetts te Boston, op een af stand van 500 kilometer. Volgens de betrokkenen was dit de eerste keer, dat bij radioverbindingen gebruik wordt gemaakt van een door mensen gemaakt weerkaatsingsapparaat. In een radioespraak, waarin de maat regelen van het Belgische bestuur wer den aangekondigd, deelde de heer Cornelis gisterenmiddag in Leopold- stad mede, dat hij de overeenkomst niet kon bekrachtigen, „niet alleen uit overwegingen van menselijke, maar ook van praktische aard". Hij wees er op dat, om de besluiten te kunnen uitvoeren, elke dag tussen de 1500 en 2000 Baloeba hun woon steden zouden moeten verlaten, het geen tegen het belang van de ontwik keling van Kongo zou zijn en het eco nomische leven in het gebied van Ka sai in gevaar zou brengen. De Loeloea's vrezen dat zij, wan neer Kongo onafhankelijk wordt, door de Baloeba's zullen worden gedomi neerd. Veel Baloeba-kinderen hebben scholen bezocht talrijke Baloeba's zijn in overheidsdiens+ en de Baloeba's heb ben over het algemeen een meer ont wikkeld politiek bewustzijn dan de Loeloea's. Grote bevoegdheden De waarnemende gouverneur-gene raal van Kongo, de heer Lafontaine, heeft alle civiele en militaire bevoegd heden gekregen om te trachten de rust in het gebied te herstellen. Hij is ijlings naar Loeloeaburg vertrokken. In berichten uit Leopoldstad wordt gemeld, dat er inmiddels nieuwe bot singen tussen de twee stammen zijn voorgevallen. Het is nog niet bekend of hierbij nieuwe slachtoffers zijn ge vallen. President Eisenhower zal de Sovjet-Unie van tien tot negen tien juni a.s. bezoeken, aldus een in het presidentiële vakantie verblijf te Albany, in de Ame rikaanse staat Georgia, uitgege ven officiële mededeling. De regeringen te Washington en Moskou plegen nog overleg over de nadere bijzonderheden van de reis. Eisenhower zal hiermede het be zoek, dat de Sovjetrussische premier en partijleider Kroestjev in septem ber jl. aan de Verenigde Staten heeft gebracht, beantwoorden. Op 6 mijl uit de kust voor Hoek van Holland is zaterdagmiddag het 298 bruto registerton metende Noor se kustvaartuig ,,Fjellsto" gezonken. Dit scheepje, dat ongeveer eens per veertien dagen de reis van Duisburg via de Rijn naar Oslo maakt, had ook deze keer in deze Duitse Rijn haven een lading stukgoed aan boord genomen. Waarschijnlijk is de lading gaan schuiven, want het schip maak te plotseling 35 graden slagzij. De acht opvarenden gingen direct in de reddingboot. Vlet omgeslagen Bij een poging cm dt kotter Helder 79 ..Drie Gebroeders", die ten zuid westen van de Koog was gestrand, vlot te trekken is een vlet, waarin twee mannen zaten, omgeslagen. De sleepboot „Stortemelk" heeft een van de mannen, die gewond was ge raakt, aan boord genomen. De twee de man kwam onder de vlet terecht en verdronk. Het was de matroos O. Starrenburg uit Terschelling. t Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: J Veranderlijke bewolking met aft i en toe regen- of sneeuwbuien. Overwegend matige wind uit J J westelijke richtingen. Middag- temperaturen enige graden boven t t het vriespunt. Verwachting van het Belgisch J J weerkundig Instituut: J Eerst sneeuw gevolgd door regen f en gedeeltelijk door dooi, voorna- melijk in het noorden van het J J land. Daarna afwisselend een zwaar bewolkte hemel en mooie t opklaringen. Regen- en sneeuw- J buien. Maximumtemperaturen J van plus 3 tot -2 graden over- dag. f Vandaag: zon onder 17.03 uur, maan op 22.18 uur. J Morgen: zon op 8.3S uur, maan t onder 10.53 uur. t f De „New York Sunday News" weet te melden dat de Britse ge heime dienst geheime commu nistische richtlijnen in handen heeft gekregen, die bewijzen dat de jongste uitbarstingen van antisemitisme voortvloeien uit rechtstreekse opdrachten van Moskou. Het plan van Moskou heeft zoveel succes gehad dat de communisten nu de opdracht hebben gekregen op hun hoede te zijn, opdat een en an der niet zal resulteren in een wer kelijke herrijzenis van het nationaal- socialisme in West-Duitsland, aldus het blad. Het blad, dat geen bronnen noemt, zegt dan dat de Kominform in de cember een geheim bevel in code heeft rondgezonden en dat er in Moskou anti-joodse vlugschriften zijn uitgewerkt door „de beruchte ver valsers van Pankov de afdeling praktische strtegie" (Pankov is de zetel van de Oostduitse regering). In de richtlijn van de Kominform wordt vervolgens de „New York Sunday News" gezegd, dat „onze kameraden in West-Duitsland een buitengewoon gemakkelijke taak heb ben, omdat zij de Nazi's kunnen ge bruiken voor het in diskrediet bren gen van de vijanden van de werken de klasse." „Pak ransel" Bondskanselier Adenauer heeft zaterdagavond in een rede voor radio en televisie de Westduit sers de raad gegeven, antisemi tische herriemakers ter plaatse Pinay, die deze week zijn ontslag heejt gekregen als minister van financiën van Frankrijk, zal nog zes maanden lang zijn ministerssalaris ontvangen. Dit heeft hij verslag gevers zelf meegedeeld. Met een glimlach voegde hij er aan toe, dat hij geen recht op nog zes maanden salaris zou hebben gehad, indien hij om ontslag had verzocht. een „goed pak ransel" te geven. Hij gaf de joden in de Bonds republiek de persoonlijke garan tie, dat de overheid met al haar krachten achter hen staat. Te Londen zijn 30.000 joden en christenen in optocht stilzwijgend naar het gebouw van de Westduitse ambassade getrokken als protest tegen de recente voorvallen van anti-semitisme in West-Duitsland. De betogers hadden spandoeken bij zich, waarop een concentratie kamp was afgebeeld, met de woor den „Het bloed van miljoenen scheidt ten hemel," De Britse minister van buitenland se zaken, Sehvyn Lloyd, heeft giste ren op de conferentie over Cyprus te Londen, de „onherroepelijke mini mumeis van Engeland voor de om vang van de Britse bases op Cy prus" ontvouwd. Deze els komt neer op circa 190 vierkante km. Volgens diplomatieke waarnemers heeft deze eis de conferentie in een kritiek stadium gebracht. Aartsbis schop Makarios heeft bedenktijd de- vraagd om de verklaring van Lloyd te kunnen bespreken met dr. Kut- chuk, de Turkse vice-president van Cyprus. Lloyd zou gezegd hebben dat de regelingen, die tot nu toe zijn ge troffen voor de onafhankelijkheid van Cyprus, zullen vervallen als de Brit se eis niet wordt aanvaard. (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEES1 JIKKENS-TJALLEMA PROOUKT Enorme zuigers braken dui zenden liters water per uur uit. Zo wordt het getroffen gebied van Tuindorp Oostzaan leegge pompt. De bemalingscapaciteit is opgevoerd tot 30.000 kubieke meter per uur. Gisteravond om half elf was het water 41,5 cen timeter gezakt en gezien het tempo, waarin de werkzaamhe den ter hand zijn genomen, mag men aannemen, dat het water hedenmorgen ongeveer een hal ve meter lager staat dan na de dijkdoorbraak. Men dient uiteraard rekening te houden met verstoppingen van leidin gen enz., doch men verwacht alge meen, dat Tuindorp morgen of overmorgen weer droog komt te staan. Uit de 2600 huizen die leeg in het water staan, zijn ook gisteren nog heel wat huisdieren gered. Het medeleven, dat de slachtoffers ondervinden, is enorm groot. De foto toont de pijpleidingen aan het Cornelis Douwes kanaal (achter de NDSM). Duizenden liters water worden per uur uit de over stroomde polder gemalen. Telegrammen De aartsbisschop van Utrecht, mgr .dr. B. J. Alfrink, heeft uit Vaticaanstad het navolgende tele gram ontvangen: ..De Heilige Vader heeft met grote droefheid kennis genomen van de zware overstroming, veroorzaakt door de dijkdoorbraak in Amster dam. neemt met vaderlijke be zorgdheid deel in het lijden van de bevolking en bidt God vurig om overvloedige hulp van boven voor de gezinnen, die door deze smartelijke beproeving zijn ge troffen. w.g. Kardinaal Tardini". H.M. de Koningin heeft van koning Boudewijn van België telegrafisch een betuiging van medeleven ontvangen naar aanleiding van de overstromings ramp. Het Nationaal Rampenfonds (giro 9575) heeft al vele uitkeringen aan de slachtoffers gedaan. Radio Boedapest heeft enkele wijzigingen in de bezetting van hoge posten in de Hongaarse communistische partij en rege ring bekeudgemaakt, die door waarnemers in Wenen worden gezien als de belangrijkste sinds de opstand van 1956 en als een nieuwe stap in de richting van een driemanschapsbestuur van Janos Kadar, Gyula Kallai en Gyoergy Marosan. Kallai is nu aangesteld tot plaats vervangende premier. In deze func tie zal hij, volgens de waarnemers, klaar staan om op elk gewenst mo ment het premierschap over te ne men van de 74-jarige Ferenc Muen- nich. Marosan, die vorig jaar benoemd werd tot plaatsvervangende eerste partijsecretaris, onder Kadar zal zich voortaan geheel concentreren op het werk in de partij. Hij werd daar toe evenals Kallai ontheven van zijn functie van minister van staat. Naar ?5 Te Roosendaal is zaterdag de nieuwe burgemeester de heer J. P. Godwaldt plechtig ge ïnstalleerd. Wethouder J. Vos, het raadslid mevrouw Elsinga- Looy en de nestor van de raad, de heer Frans Broos begroetten burgemeester Godwaldt, echt genote en kinderen op de Bre- daseweg aan de grens van de kom der gemeente. Aan me vrouw Godwaldt werden bloe men aangeboden, zoals onze foto laat zien. De Olympische ploeg van Liech tenstein zal geen medailles win nen in Squaw Valley, maar ze zeil de enige zijn met een prins als manager en een baron als chauffeur. Deze adellijke opstel ling is het resultaat van een twist welke in het kleine prins dom méér deining heeft veroor zaakt dan wat ook, sedert in de jongste algemene verkiezingen een telfout van twee stemmen was gemaakt waardoor de ver keerde partij aan de macht kwam en een ernstige politieke crisis ontstond. Het is de twist, welke draait om de kwestie of Liechtenstein men sen naar de Olympische Spelen moet sturen en, zo ja, hoeveel en wie. Er zijn twee kampen gevormd. Daar tussenin staat, weinig op haar gemak, de Olympische ploeg van Liechtenstein, voor het ogenblik bestaande uit twee skiërs. Een van de kampen wordt geleid door de voortvarende baron Edward von Falz-Fein. Zijn groep vertegenwoordigt de sportliefheb- mening is dat men zich voor Squaw Valley alle moeite moet geven. De andere groep is die van de heerser, prins Franz Joseph II, diens rege ring en in het algemeen het deel van de burgerij van 16.000, dat meent dat het extravagant is een ploeg naar de andere kant van de wereld te sturen met als resultaat dat zij de rode lantaarn mag dra gen. Het is zó gegaan: 1.Baron Von Falz-Fein schreef in de herfst een ploeg van vier man in en hij wérd tot haar manager benoemd; 2. Premier Alexander Frick liet de baron als team-manager ont slaan, omdat deze Liechtenstein be lachelijk had gemaakt door in ok tober een „top-conferentie" van vier Europese postzegelstaatjes te organiseren. Door het plan een Olympische ploeg te sturen, werd rustg een streep gehaald, hetgeen nu beslist wel gewenst was, daar von Falz-Fein van plan was ge weest een flink deel van de onkos- bers van Liechtenstein, die van ten uit zijn eigen zak te betalen; 3. De sportliefhebbers en dat zijn er nog heel wat werden boos. 4. Het onder auspiciën van de re gering staande Olympisch comité besloot dat de rood-blauwe vlag van Liechtenstein tóch maar moest wapperen in Squaw Valley, besloot twee skiërs te sturen, en benoemde prins Ferdinand, een verre neef van prins Franz Joseph tot mana ger; 5. Baron Von Falz-Fein maakte bekend, dat hij toch naar Squaw Valley zou gaan, in zijn kwaliteit van functionaris van de internatio nale bob federatie; 6. De regering gelastte de oaron te verschijnen om een verklaring af te leggen over zijn recente ac tiviteit, zowel wat de „top-confe rentie" als de Olympische ploeg betreft. 7. Nu heeft de baron na voor de 'regering te zijn verschenen bekendgemaakt, dat hij zou optre den ais officieel chauffeur van de ploeg. Hij maakte niet duidelijk of hij zich zelf benoemd heeft of dat de regering dat heeft gedaan; 8. De regering besloot a.s. don derdag te vergaderen, met het oog op mogelijke actie tegen de baron. „Ik zal pret hebben in Squaw Valley", zeide von Falz-Fein, „ik heb daar een gloednieuwe sportwa gen besteld, en ik denk dat de ploeg graag met me zal rijden." verluidt is hij ook kandidaat gesteld voor een zetel in de presidentiële raad, een uit 21 leden bestaand li chaam onder leiding van Istvan Dobi, dat de functies waarneemt die in andere landen worden uitge oefend door een president. De Hongaarse minister van land bouw, Imre Doegei, is van zijn ambt ontheven en benoemd tot ambassa deur in communistisch-China. Zijn ontslag wordt in verband gebracht met de moeilijkheden die de Hon gaarse regering heeft ondervonden met het collectiviseren van de landbouw. Minister van landbouw wordt nu Pal Losonczi, voorzitter van de collectieve boerderij van Bares en lid van het centrale partij comité. Degradatie Rus De Izvestja van zaterdag liet door schemeren, dat Beljajev, de commu nistische partijleider in Kazachstan, enkele functies als volledig lid van het presidium der Sovjet-communis tische partij heeft verloren. Het Rus sische regeringsblad berichtte, dat Beljajev zich onder een twaalftal personen bevond dat onderscheidin gen was toegekend. Maar daarbij verzweeg het blad Beljajevs lidmaat schap van het hoogste partijorgaan, hoewel de andere onderscheidingen wel met naam en toenaam werden genoemd. Op Kerstmis had Kroest jev Beljajev gekritiseerd als verant woordelijk voor de oogstverliezen. Een van de drie moorden op vrouwen die de afgelopen weken Groot-Briftannië in beroeriög hebben gebracht, schijnt te zijn opgelost. Scotland Yard heeft de 29-jarige arbeiders Evan Carter uit een dorp in de omgeving van Cardiff aangehouden op beschul diging van moord op zijn vrouw. Twee weken geleden had Carter, naar zijn zeggen, zijn 32-jarige vrouw Ruby vermoord in bed gevon den. Bij haar lag hun zesjarig zoon tje Alan dat ernstige verwondingen had. Volgens de artsen die het kind behandelen, zal Alan, ook al zou hij het overleven, gedeeltelijk verlamd en geestelijk gestoord blijven door dat zijn hersens zijn beschadigd. Enige dagen geleden had Carter voor de televisie aangedrongen op in tensivering van de nasporingen naai de moordenaar van zijn vrouw. Toen hij van een bezoek aan zijn kind in het ziekenhuis te Cowbridge terug keerde, werd hij in hechtenis geno men. Toen Carter zaterdag voor de rechter werd geleld, verklaarde hij onschuldig te zijn. Morgen zal hij opnieuw voorkomen.

de Stem | 1960 | | pagina 1