Jagende schaatsers op ijs van Oostburg Zeeuwse collecte in vorig jaar RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Familie de Jager naar Zeeuws kampioenschap Politierechter sprak bakker te Waarde na enige aarzeling vrij Jaarvergadering afdeling Oostburg van de N.C.B. Jan verdedigt zijn titel Elfstedentocht nog lang niet in zicht Hangpartijen uitgespeeld Auto- mankement Bewapening Ramp ^UUUJUUJUÜLa-y.U-OXU-UJ-U.'H U-».».».UJLIU1UU.UJUI^ IIIIIIHHHIIimHHimillnmiimniiinnn..^ v<rtfrmrmr Radarverklikker neergekomen te Sluiskil KNSB adviseert: Vier rijders naar Squaw Valley Hoogovensehaak Bruto-opbrengst weer hoger Dames! Vooral nü Coese koopman moet f 30- betalen felevisie..... Vandaag en morgen Radio..... Vandaag en morgen Terugblik DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1960 (Van onze verslaggever) Vanmiddag jagen De Jagers uit Wolphaartsdijk en met hen vele anderen in Oostburg achter de Zeeuwse kampioens titel schaatsen aan. Jan G. de Jager en zijn zoon Kees (ja, de kampioen ploegen) hebben wij gistermiddag in de Westlandpol- der op de ijzers over het ijs zien schieten. De techniek waarmee Jan, tweeënvijftig jaar nu en sinds 1956 Zeeuws kampioen, zich in de bocht tot snelheid trekt, is nog even fabelachtig. In Oostburg treedt vanmiddag ook Jaap de Jager aan, die in 1947 kampioen werd, broer van Jan. Trouwens de hele familie zal erbij zijn, zo'ri De Jager of vijftien.^ Het zit erin bij de De Jagers. Als de vorst komt, worden de schaatsen ge slepen. Jan doet het zelf. Zijn vader, Lou de Jager, vierentachtig, vroeger zelf een schaatsfenomccn en vandaag ook in Oostburg, heeft het gewone sltfp- apparaat dit jaar met een aparte uitvinding aanzienlijk verbeterd. zijn er niet veel die dat kunnen. Even later zitten ze in de nauwe broek, de muts op en licht gebogen schieten ze in dc ondergaande zon over de ijsspiegel, gewichtloos en snel als vogels. Jan de Jager heeft niet altijd in Zeeland geschaatst. In de provincie waar zoveel water is, dat ermee ge worsteld moet worden, werden in vroeger dagen heel weinig wedstrij- dc i verreden. Alleen de schaatsers vereniging van Wolphaartsdijk was aangesloten bij de KNSB. Later zijn er zoveel gevolgd Heinkenszand voorop dat Zeeland een eigen af deling is geworden. In die tijd reed Jan in Noordbra bant. In 1933 veroverde hij het kam pioenschap van die provincie op de IJzeren Man te Vught. „Heerlijke baan daar", zegt hij, zijn plakboek vol schaatsverhalen op de knieën, „zwart, vlug ijs". Daarvoor in 1926 werd hij KNSB-kc.mpioen van de jeugd tussen 15 en 17 in Oud-Karspel. Hij werd uitgezonden naar Noorwe gen in 1927 en het jaar daarop. Kansen De kansen Ja, natuurlijk hebben wc in vier jaar niet meer geschaatst. Het ijs zal niet snel zijn, denk ik. Kan meevallen als er een zonnetje op komt. En ik weet niet wat die jon gens van de overkant kunnen.... in ieder geval heb ik de laatste weken nogal getraind. Dat zegt Jan. Voor mij zit het er dit jaar niet in, denkt Kees de Jager. Vader geeft hij wel een heel goeie kans. Zijn ge heim zit in de bochten, zie je, en er Postbode C. Kusee uit Sluiskil zag gistermorgen om hall tien een grote ballon naar beneden komen op een afstand van ongeveer 500 meter ten noorden van dc Lelybrug. Het ge vaarte daalde in het struikgewas naast de weg. maar door de wind losgescheurd belandde het in het Kanaal en dreef als een vreemdsoor tig monster naar de overkant waar het door voorbijgangers werd opge vist. In het struikgewas bleef alleen een vierkante metalen plaal achter. De postbode was er vast van over tuigd dat hij met een of ander weer kundig instrument te doen had en belde het K.N.M.I. op. Aan de hand van de gegevensbesehrijvingen meen de men daar met een radarverklik ker te doen te hebben. In de Bilt miste men een dergelijk apparaat niet, en daarom werd verondersteld dat het afkomstig was van een mili taire basis. Hoogwaterstanden Morgen, zondag 17 januari, gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.59 en 17.23 uur, te Ter- neuzen om 4.19 en 16.40 uur en te Vlissingen om 3.51 en 16.14 uur. Maandag 18 januari is het hoog water te Hansweert om 5.31 en 17.59 uur, te Terneuzen om 4.55 en 17.17 uur en te Vlissingen om 4.25 en 16.51 uur. Jan en Kees de Jager binden zich dc snelle ijzers onder aan het begin van een trainingstocht. De technische commissie hardrij den lange baan van de K.N.S.B. heeft het Nederlands Olympisch Co mité geadviseerd de volgende vier rijders definitief in te schrijven voor de Olympische Winterspelen, welke in februari in Squaw Valley worden gehouden: Jan Pesman, Kees Broek man, Wim de Graaff en Henk van der Grift. Het blijft evenwel mogelijk dat de technische commissie na de strijd om de Europese titel in Oslo alsnog zal besluiten het NOC voor te stellen ook Jeen van den Berg voor de wedstrijden in Amerika in te schrijven. Voor de Europese kampioenschap pen, die op 23 en 24 januari in Oslo worden gehouden. zijn Pesman, Broekman, De Graaff, Van der Grift en Van den Berg aangewezen. De vooruitzichten, dat er bin nen afzienbare tijd een Elfste dentocht zal kunnen worden ge houden, zijn bijzonder ongunstig en de „Friese .Vereeniging Elf steden" heeft dar, ook nog geen enkele voorbereidende maatre gel voor een eventuele tocht ge nomen. De Friese kanalen liggen nog open en daar, waar in de route ijs ligt, is dit door de sneeuw slecht en bovendien on betrouwbaar. Vrijdag hebben de schakers in Beverwijk gebruikt om alle afge broken partijen af te spelen. Bijzondere verrassingen deden zich niet voor, al is de remise van Van Scheltinga tegen Matanovic bepaald niet onverdienstelijk. De Zuid- slaviër miste in het eindspel de zege. De uitslagen waren Vierde ronde: TanBouwmeester 0,5—0,5. Vijfde ronde: BouwmeesterLarsen 0.5—0,5. Zesde ronde MatanovicVan Scheltinga 10,5. Zevende ronde Petrosjan—Bouw meester 10. De stand ziet er nu als volgt uit: 1. Larsen 5.5 pnt.;2. Petrosjan 5 pnt. 3. Matanovic 4,5 pnt.; 4 en 5 Flohr en Donner beiden 4 pnt.; 6. Van Scheltinga 3,5 pnt.: 7. Bouwmeester 3 pnt.; 8. Toran 2,5 pnt.; 9. en 10 Barendregt en Tan 1,5 pnt. Groep Noortl-Beveland De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk ver- strekte ons een opgave van de totale opbrengst der Zeeuwse Collecte 1959. De bruto-opbrengst was weer hoger dan in het voorafgaande jaar, name lijk f 18.669,96 tegen f 16.786,35 in 1958. Het aantal gemeenten, waar werd gecollecteerd, bedroeg 100 tegen 84 in 1958. Slechts in een gemeente kon door bijzondere omstandigheden de collecte niet gehouden worden. We laten hieronder de gedetailleerde uitslag volgen: Groep Waleheren Aagtekerke ƒ36, Arnemuidcn 121.25, Biggekerke 94, Domburg 95.21, Grijps- kerke 80.64, Koudekerke 35.53, St.- Laurens 83.31, Meliskerke 10.68, Mid delburg 646.71, Nieuw- en St. Joosland 103.74, Oost- en West-Souburg 235.37, Oostkapelle 123.67, Ritthem 23.17, Se- rooskerke (W.) 123.24, Veere 58.07, Vlissingen 866.35, Vrouwenpolder 18.80, Gapinge 29.26, Westkapelle 149, Zou- telande 154.05, totaal 3088.05. Groep Tliolen St. Annaland 274.55, St. Maartens dijk, 116.70. Oud-Vossemeer 205, Poort vliet 295.85, Scherpenisse 97.17, Sta- venisse 132.25, Tholen 684.05, totaal 1805.57. Groep Zuicl-B'evelantl Baarland ƒ40.51, Borssele 101.93, Driewegen 40.81, Ellewoutsdijk 22.52, Goes 1051.92, 's-Gravenpolder 322, 's-H. Abtskerke 26.90. 's-H. Arendskerke 164, 's-Heerenhoek 71.78, Heinkenszand 90, Hoedekenskerke 75, Kapelle 255.50, Kapelle 255.50. Kattendijke 309.20, Kloetinge 105.63, Krabbendijke 392.15, Kruiningen 389.12, Nissc 26.51, Oude- lande 25.58, Ovezande 178.15, Rilland- Bath 51.28, Waarde 34.50, Wemeldinge 215.45, Wolphaartsdijk 580.90, Yerseke 154.50, totaal 4729.84. In het hotel van de heer A. de Milliano aan de Tol, hield de afde ling Oostburg van de N.C.B. haar jaar vergadering in het bijzijn van haar geestelijk adviseur, deken A. Lieve- goed. Na de opening door de voorzitter, de heer A. P. Modde, kwamen de in gekomen stukken en mededelingen aan de orde, waarbij werd medege deeld, dat nog deze week de oogst- dankgaven zullen worden opgehaald door de leden van de boerinnen- bond. De rekening en verantwoording over het afgelopen jaar werden zon der meer goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. Modde en O. Noë, werden met eeii grote stemmenmeerderheid herkozen. Tot afgevaardigde naar de alge mene vergadering van de N.C.B. te Tilburg werd gekozen de heer Jan Plasschaert uit Sluis. Verder werd nog gesproken over de gezinsdag op 2 februari a.s., de dag waarop de afdeling Oostburg van de (Advertentie) Hamea-Gelei voor Uw handen ,,Kijk, daar hangen hazen. Ik zou er best eentje lusten", zei de jeugdige bakkersknecht C.S. tegen zijn baas, de bakker A.J.B. uit Waarde, toen ze langs het jachtterrein van G. reden waar die dag enkele jagers de hazen hadden geschoten. De bakker liet zijn auto stoppen, de knecht ging even weg, kwam met een haas terug en ze reden weer verder, *r Avonds reed de bakker met de haas naar Goes om hem schoon te laten maken. binnen werd gegooid. Toch wilde hij rekening houden met het feit dat de auto een mankement vertoond zou hebben, en achtte enige twijfel aan de schuld aanwezig. Hij vorderde vrijspraak voor ce medeplichtigheid aan diefstal. De heling achtte hij echte, wel bewezen Verdachte had de haas meegenomen naar Goes om te laten villen. De knecht woont ech ter bij verdachte in huis, zodat de officier meende dat verdachte er be lang bij had de haas gevild en wel op tafel te zien verschijnen. Hij meende dan ook dat hier van winst bejag sprake was, en vorderde een boete van f 40 o. acht dagen voor heling. Verdachtes raadsman, mr. P.C. Adriaanse meende dat er geen opzettelijke winstregeling was getrof fen, zodat heling niet bewezen was. Hij pleitte vrijspraak. De politierech ter sprak hem vrij, maar verklaar de dit met enige aarzeling te doen. Ook hij achtte het verhaal van ver dachte zeer ongeloofwaardig. De bakker stond voor de Middel burgse politierecl ter, mr. B.S. Sie- perda terecht. Hem was ten laste golegd medeplichtigheid aan diefstal en heling ..De wagen liep niet goed" verklaarde hij. ,,lk ben gestopt om hem te repareren. De knecht is toen een haas gaan halen. Ik zei nog, dat moet je niet doen! Toen de auto gerepareerd was zijn we weer ver der gereden." Hij verkeerde boven dien in de mening dat zijn knecht die haas gevonden had. „Gelooft u het zelf wel allemaal?" vroeg mr. Sieperda hem. „Ik kan u de reke ning van de bougies laten zien." zei verdachte. Hij had eerder ech ter verklaard dat het om een kapot te kabel ging. De officier val Justitie, mr. J.L. Andreae, meende dat het toch wel erg toevallig was dat de auto juist bij die hazen panne had gekregen, eri plotseling weer gerepareerd was toen de haas door de knecht naar w aarschuwingsboete De tweeëntwintig-jarige landbou wer R.M.P. uit Kruiningen reed in de vroege morgenuren van de vijf de november met een trekker op de openbare weg om een lading bieten te vervoeren. Hij stond voor de po litierechter omdat hij daarbij was be trapt. In juli 1958 werd hij name lijk door de krijgsraad té velde- west voor de tijd van drie jaar uit de rijbevoegdheid ontzet. In de druk ke bietentijd was hij echter toch op een trekker gekropen en had ermee gereden. De officier van Justitie meende dat verdachte voor het be lang van zijn bedrijf was gezwicht. De geldstraf van f 50 die hij requi- reerde noemde hij een waarschu wingsboete. Mr. Sieperda wees er op dat in normale gevallen, wan neer verdachte bijvoorbeeld voor zijn plezier uit rijden was gegaan, min stens met gevangenisstraf zou wor den gestraft. Hij vonniste met een boete van f 30 of zes dagen. Huurkoop De Goese koopman J. de W. was ten laste gelegd dat hij zekere Van O. een bromfiets vroegtijdig had af genomen, die hij hem in huurkoop had afgestaan. Daarna zou hij die bromfiets hebben doorverkocht. Ver dachte ontkende dit ten stelligste. Van O. zou hem de bromfiets zelf hebben teruggegeven in verband met zijn huiselijke omstandigheden. De officier van Justitie meende dit niet te kunnen aannemen, en wees er op dat Van O. zijn wekelijkse afbetaling geregeld had voldaan. Hij vorderde een boete van f 50 of tien dagen en teruggave van de brom fiets. Mr. Sieperda deed er f 20 af en ging wat de teruggave van de bromfiets betreft met de eis mee. (Advertentie) N.C.B. 25 jaar bestaat. In dit ver band zal aan deze dag een feestelijk karakter worden gegeven; het pro gramma zal nog nader bekend wor den gemaakt. Aan het bestuur werd ook nog machtiging verleend om in de ko mende zomer een excursie te orga niseren. De vergadering werd besloten met een gemeenschappelijke maaltijd die door de afdeling aan de leden werd aangeboden, gevolgd door een kaart avond. Kortgene: Kortgene ƒ268.25, Colijns- plaat 230.55, Kats 118.50; Wissenkerke: "Wissenkerke 473.70, Kamperland 367.30, Geersdijk 89, totaal 1541.55. Groep OobT-Z.-Vl. Axel 287.46, Clinge 40. Graauw en Langendam 45.18, Hoek 128.74. Honte- nisse 363.55, Hulst 186.07, St. Jansteen 72, Koewacht 36.90. Terneuzen 433.33, Overslag 12.52. Philippine 87.05, Sas van Gent 164.02, Vogelwaarde 21.59, Westdorpe 32.26, Zuiddorpe 40.50, to taal 1951.17. Groep West-Z.-Vl. Aardenburg 127.10, Biervliet 373.85, Breskens 211, Cadzand 233, Groede 263.80, Hoofdplaat 20.63, IJzendijke 108.50, Nieuwvliet 18.63, Oostburg 227.11, Retranchement 157.45. Schoon- dijke 429.75, Sluis 140.80, Waterland- kerkje 80.63, Zuidzande 208.65, totaal 2600.90. Groep Schouwen-Duiveland Brouwershaven 71, Bruinisse 81.55, Burgh 76.92, Dreischor 55, Duivendijke 134.53, Eikerzee 21.24, Ellemeet 17, Haamstede 113, Kerkwerve 70.77, Nieu- werkerk 141.37, Noordgouwe 331.70, Noordwelle 15.24, Oosterland Sirjans- land 23.21, Ouwerkerk 131.50, Renesse 95.12, Serooskerke (S.) 17.43, Zierik- zee 244, Zonnemaire 65.05, totaal 1705.63. St. Pliilipslaud St. Philipsland 184.25. Totaal opbrengst gemeenten 17.602.96. bijdragen bedrijven 1067, bruto op brengst 18.669.96. Bedrijven N.V. de Vitritefabriek. Middelburg ƒ250. N.V. Kon. Mij De Schelde, Vlis singen 200. Fa. G. W. den Boer en Prov. Zeeuwse Courant 100. Kon. fa briek Zeelandia, Zierikzee 100. Alge mene Zeeuwse Verz. Mij. N.V., Mid delburg 75. N.V. Destructor Zeeland, Hansweert 50. Kon. Kwekerij en Zaadhandel D. J. v. d. Have N.V., Kapelle 50. Chem. fabriek Perfecta, Goes 50. W. Schipper en Zoon, Goes 25. Emulsion Holland N.V., Zierikzee 25. Glasindustrie Gcbrs. Wattez, Goes 25. N.V. Houthandel v.h. den Bouw meester Borsius en v. d. Leyé N.V., Middelburg 25. Fa. Behaegel-Denijs, Hulst 20. Timmerman Handel en In dustrie Mij. N.V., Goes 15. N.V. Ta- pijtfabriek Clinge, te Clinge 12. Gebrs. Kunst, Middelburg 10. Fa. S. A. Ver- sloys, Middelburg 10, N.V. Handel en Industrie en Scheepvaartmij De Hoop Terneuzen 10. Littooy en Olthoff, Mid delburg 5. Van Benthum cn Jutting 5. Betonfabriek Smit, Lewedorp 5, to taal 1067. In afwijking van het normale sche ma krijgen de kijkers vanavond to neel op het scherm. Het is de KRO die deze interessante nieuwigheid in troduceert, maar men behoeft niet bang te zijn, dat het niet op echte ontspanning" zal uitdraaien. Want het spel „Drie is teveel" is een goede klucht. Schryver is de heer Jo- han Blaaser, vader van Jan Blaaser, die dit spel gaat regisseren en dat is ook al weer iets bijzonders. ..Drie is teveel", dat een schouw burgopvoering krijgt het wordt rechtstreeks uitgezonden vanuit een theater in Heemstede gaat om het meisje Enny dat een correspon dentievriend heeft in Amerika. Deze voortvarende knaap schrijft haar een briefje waarin hij zegt te zullen ver trekker naar Europa om met haar te komen trouwen. Dat vindt Enny teveel van het goede en zij verzint van alles om dit te verijdelen. Dat ..van alles" leidt tot de gekste situa ties. maar alles komt aan het eind natuurlijk op zijn pootjes terecht. Tijdens de pauze van deze opvoe ring wordt vanuit de studio een tele- recording uitgezonden van een optre den door het Rob Madna kwintet. Het programma van deze avond wordt besloten met de thriller „Iden tificatie" van Alfred Hitchcock. België: Van 1 uur tot half 3 re- layeert de Vlaamse tv een Oosten rijkse reportage van skiwedstrijden. Het avondprogramma begint met het feuilleton „Vader weet het best" bevat voorts een quiz, een autoru briek en een jazzconcert. Er zijn vanmiddag twee extra sportuitzendingen. De eerste begint om goed 2 uur en daarvoor verplaat sen de camera's ons naar Kitzbühel, waar belangrijke internationale ski- wedstrijden worden gehouden. Om half 5 geeft de NTS 'n rechtstreeks beeldverslag van de Nederlandse bil jartkampioenschappen ereklasse groot-biljart ankerkader, die in Nij megen worden gehouden. Tini Wijnen start als favoriet. Het avondprogramma wordt door de Avro verzorgd. Dat betekent dat Pierre Janssen de uitzending begint met een apart babbeltje over de kunst, dat we daarna Ed en Gerda van der Elsken een kwartiertje op hun wereldreis vergezellen om ten slotte in de studio te belanden, waar in in het kader van ,,A tot Z" de kunstenaars, wier namen beginnen met de letters P, Q of R aantreden. Dat zijn bijvoorbeeld Jetty Paerl, Annie de Reuver, Bep Rowold, maar ook dr. Portielje en dr. Ritter. Besloten wordt met een filmpje over het Amerikaans ballet en de ontwikkeling daarvan in het alge meen. Om 10 uur komen filmflitsen van sport in het weekeinde op het scherm. België: De skiwedstrijden in Kitz bühel verslaat de Vlaamse tv van 10 tot 11 uur vanochtend en vanmid dag van 1 uur tot 3.15 uur. Het avondprogramma bestaat uit een mu zikale show m.m.v. Conny Froboess, een filmpje over de koningsarend en een programma over de Engelse film. In het avondprogramma van dc KRO zullen Osse en Leidse toneel groepen optreden in de quiz „Blij spel", nadat pater Knibbeler zijn „Lichtbaken" heeft uitgesproken. Om 9.20 uur begint het amusements programma „Tierelantijnen" waar aan ditmaal o.a. wordt medegewerkt door Corry Brokken en Jany Bron. Op het bekende stramien in het Vara-avondprogramma geborduurd zodat men verwachten kan de rubriek „Week uit week in" met tot be sluit een optreden van Tom Manders als Dorus en vanaf 9.40 uur het der de deel van het vervolghoorspel „Reis op de plaats". Het is vandaag radio-jeugddag van de KRO, waarover wij reeds een uit voeriger bericht publiceerden. Spre kers zijn minister Cals en prof. Brug- mans, die de jongeren nader zullen brengen tot de Europese gedachte. Voorts staan microfooncontacten met jeugdigen uit andere landen op het programma, een jeugdconeert en een Piccolo-klankbeeld over Nederlands fabrikaat. In het avondprogramma van de KRO kan men ook weer luis teren naar het cabaret ,,De halve maan (d) De Avro vervolgt vanavond het se rieluisterspel .Anna Karenina", waarin men Kan horen hoe graaf Wronsky gaat deelnemen aan een gevaarlijke paardenrace. De titelfi guur van dit spel en haar man zijn van die strijd getuige. Aansluitend op dit programma gaat de liedjes- rubriek „Scherzando" in de lucht. Sport; Hilversum I: 9 uur, 12.30 uur, 4.30 uur, 6 uur en 11.10 uur. Hilversum 2: 4 uur (voetbalreporta ges en uitslagen). ]~")AT Rusland een deel van zijn staande troepen naar huis stuurt, is al eens meer vertoond. Althans op papier. Wat er werke lijk gebeurt, onttrekt zich aan iedere controle. En bij de ontwape ningsbesprekingen is het ook deze controle, waartegen Rusland zich steeds verzet. De aankondiging van de legerinkrimping ging bovendien nog gepaard met een aantal echt- gezellige nieuwtjes: de Sovjet-Unie heeft raketten klaar liggen, die naar elke plek van de wereld ge zonden kunnen worden met een lading, gelijk aan twee miljoen ton gewone bommen. Hiermee is ,de vredelievende Sovjet-Unie nog niet tevreden. Ze werkt aan de vervaar diging van een wapen, dat een nog veel verschrikkelijker uitwerking moet hebben. Twee miljoen ton is nog niet genoeg. Wat betekent te genover dit alles een miljoen man schappen meer of minder? Het zal ons benieuwen, of er nu brave pa cifisten oproepen zullen onderteke nen, om bij de Sovjet-Unie aan te dringen np het nalaten van de ver vaardiging van zulke monsterwa pens. Of eigenlijk behoeven we daarnaar niet eens benieuwd te zijn. Want zulk soort oproepen wordt alleen maar door communis ten geëntameerd. En die zullen het ip dit geval zeker uit hun hoofd laten. Alleen „kapitalistische" lan den moeten met vredesmanifesta- ties worden bestookt. Wat de Sov jet-Unie ook doet, die is vrede lievend. P)E waterwolf is in ons land weer losgebroken. Gelukkig zijn er geen doden te betreuren. Maar voor achtduizend Amsterdammers is toch een tijd van grote narigheid aangebroken. Ze moeten zich behel pen in tijdelijke onderkomens. Van hun bezittingen is veel bedorven en vernield. Voor verscheidenen betekent deze ramp een stilstand van inkomsten. We zullen dit ook als een nationale ramp moeten be schouwen. De gevolgen van dijk doorbraken vallen niet onder de normale verzekeringen. De solidari teit van het gehele Nederlandse volk zal zich weer moeten tonen. De overheid heeft hier natuurlijk ook een belangrijke taak bij bet or ganiseren van de hulp, bij het zo spoedig mogelijk dichten van het dijkgat en het weer bewoonbaar maken van Tuindorp Oostzaan. Daarnaast is er ook de plicht, ernstig na te gaan wat deze ramp kan hebben veroorzaakt. Het is vooralsnog een volslagen raadsel. Wel worden er enkele vage vermoe dens geuit. Er is op de plek van de doorbraak geheid en gebaggerd voor het aanleggen van een water kering. Heeft dat er iets mee te maken? Er is indertijd door de Duitsers ter plaatse een spring lading aangebracht. Schuilt daarin de oorzaak? In ieder geval is het van het grootste belang te weten, wat hier aan de hand is geweest. Want als dit in het duister blijft, zal men ook elders niet volkomen gerust meer zijn. Na een ons inziens zeer onverant woord politiek propaganda-praatje, dat een regelrecht verwijt inhield je gens de huidige regering, heeft de VARA gisterenavond hel populaire programma „Anders dan anderen" gepresenteerd. Daaraan vooraf ging een filmpje over een schip van Verol- me in Brazilië. Onder de kijkers naar deze documentaire in de studio be vond zich de heer C. Verolme zelf, die vanuit dc film werd gevraagd naar zijn achterbuurman om te zien. Die achterbuurman was Bert Gart- hoff, die de scheepsbouwer uitnodig de deze avond zijn gast te zijn. Wel, de heer Verolme bleek een voortreffelijk gast, en vooral een ple zierig verteller. Zijn grote capacitei ten bleken uit de levensschets, die onder Garthoffs vaardige handen voor de kijkers ontrolde. Maar zijn menselijke eigenschappen, eenvoud en naastenliefde legde hij zelf aan de dag. Sprekende over zijn geboor teplaats Nieuwe Tonge en de ramp in 1953 bijvoorbeeld deed hij een dringend beroep op de Nederlanders en op de regering om de slachtoffers van de watersnood in Oostzaan spon taan en milddadig te helpen. Deze oproep werd onderstreept door de burgemeester van Nieuwe Tonge, die een persoonlijk woord tot de slacht offers richtte. De verrassingen waren overigens in dit programma niet van de lucht. Er waren bekenden van Verolme overgekomen uit Brazilië en Ierland, maar de meest bijzondere gast was zonder twijfel prof. dr. Ger- brandy, die gisterenavond voor het eerst voor de Nederlandse televisie camera verscheen. De heer Verolme zelf verklaarde buitengewoon verrast te zijn door deze uitzending, aan het slot waarvan hij van de door hem ge steunde expeditie naar Nieuw-Guinea een originele strijdbijl ontving, voorts de uitnodiging om te komen logeren bij de gouverneur van het rijksdeel, en van de VARA ten slotte een film band van het gehele programma. Het was een zeer bijzonder vraagge sprek waaruit nieuws kwam dat voor al de Heusdense werknemers van Verolme zal interesseren, namelijk dat hun president bezig is met het uitdenken van een methode waarop hij zijn employés zelf tot belangheb benden in het naar hem genoemde )edrijf kan laten worden. 3 Rang Fruit 19 ct per rol stn -SST" Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Rang Ice Mints 19 ct per rol

de Stem | 1960 | | pagina 5