IJZIGE KOUDE BRENGT VEEL LEED Gissingen omtrent nieuwste wapen Dijkgat bij Oostzaan is gedicht DIT WEEKEINDE GEEN YELDSPORT Tienduizend Italianen in grote moeilijkheden Koninklijk medeleven Droogmaking zal nog een week vergen Honderdtal doden Na aardbeving door sneeuw geïsoleerd Tweede dag Opperste Sovjet Vandaag opent autoshow te Brussel Aan de bezitters van Prisma horloges BEJAARDE VROUW OMGEKOMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Minder vorst Amerikanen van ijsschots gered Zilveren dubbeltjes buiten omloop gesteld Bankbiljetten van 1000 en 50 gulden model 1945 worden ingetrokken Griep-epidemieën Na controle toch nog gasverstikking Japanse studenten belemmeren vertrek premier Kisji Illegale drukkerij van communisten PRISMA Hulpaanbiedingen van overal 100e JAARGANG No. 23267 Uitgave N.V. Uitg. Mü- Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M, L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 16 JAN. 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ins. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Heel Europa zil thans in de greep vau de winter. De ijzige koude, soms gepaard niet rampen, heeft niet alleen in ons land veel leed gebracht zoals in Tuindorp-Oostzaan (waarover elders op deze pagina uiteraard meer), ook in Italië, Engeland, Zweden en Griekenland verkeren duizen den in grote moeilijkheden. Het ergst is de situatie misschien wel in Italië. Daar zijn meer dan tiendui zend dakloze slachtoffers van een aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag van de buitenwereld afgesloten doordat om hun tentenkampen in de bergen bij Sessa Aurunca ten noorden van Napels, een dik pak sneeuw lag. De mensen waren niet alleen van voedsel maar ook van elektriciteit verstoken. Vijf uur lang hebben de politie, het Rode Kruis en de vrijwilligers gewerkt aan vrijmaking van een aan- voerweg naar de kampen. De daklozen zijn voor het grootste deel inwoners van de dorpen Sessa Aurunca, Roccamonfina, Teano-Ta- vola en Garofali, waar vier dagen lang aardschokken zijn gevoeld. Door de sneeuwval hebben de beschadigde huizen in de dorpen nog meer schade opgelopen. Een aantal van deze slachtoffers wier woningen niet beschadigd wer den, is door de politie daarheen te ruggeleid. Enkele weigerden terug keer, omdat zij er niet zeker van waren dat het aardbevingsgevaar was geweken. Het verkeer is in vele delen van Italië door sneeuw, hagel en vorst ontwricht. Genua beleefde de hevig ste sneeuwval van de afgelopen der tig jaar. Acht personen kwamen om het le ven bij verkeersongevallen op door bevriezing glad geworden Italiaanse wegen. IN PARIJS is onthuld dat de mode van het komende seizoen geen spec taculaire wijziging in het vrouwelijk silhouet te zien zal geven. WEST-DUITSLAND heeft aan Praag 136.000 mark betaald als vergoeding van de schade die twee Westduitse straaljagers hebben aangericht toen zij in oktober j.l. in Tsjecho-Slowa- kije terechtkwamen. MAX FLECHET, Frans onderminis ter voor Buitenlandse Handel, heeft gisteren president De Gaulle zijn ontslag aangeboden. JOHN LEWIS, president van de gro te mijnwerkersvakbond in de V.S., heeft zijn functie neergelegd. Hij is opgevolgd door Thomas Kennedy, die vice-president was. HET C.B.R, heeft vorig jaar 417.127 rijexamens afgenomen, het hoogste aantal sedert de oprichting van het bureau, 32 jaar geleden. IN HONDERDEN Britse bioscopen wordt thans een film vertoond waar in een beeld wordt gegeven van de jongste antisemitische incidenten in Duitsland en daarna van de door de nazi's destijds in concentratiekam pen als Belsen en Buchenwald be dreven wreedheden. DE STAATSSECRETARIS verbon den aan het bureau van de Franse premier, Louis Joxe, is benoemd tot minister van onderwijs. Hij vervangt André Boulloche die vorige maand is afgetreden. 2 Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt 2 gisterenavond 23.15 uur: 2 Overdrijvende wolkenvelden met 2 hier of daar een bui, zwakke tot 2 2 matige wind, overwegend tussen 2 noord en west. Temperaturen 2 langs de kust om liet vriespunt, 2 elders lichte vorst. I Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: 2 1 Lichte tot matige noordoosten- 2 wind. Over het algemeen weinig 2 bewolkt met heldere hemel. I 2 Koud weer. Maximumtemperatu- 2 ren van 3 graden aan de kust 2 tot 10 graden in hoog België. 2 Vandaag: zon onder 16.59 uur, j maan op 21.02 uur. 2 Morgen: zon oi 8.41 uur, zon on- E der 17.01 uur. Maan op 21.10 uur, maan onder 10.01 uur. 2 Maandag: zon op 8.40 uur, maan 2 onder 10.28 uur. Frankrijk In Frankrijk zijn zes personen in de afgelopen 24 uur door bevriezing om het leven gekomen. Ook hier on dervond het verkeer veel last van de weersomstandigheden. Een jonge vrouw uit 'n ingesneeuwd zuid-Frans dorpje, die op het punt stond te be vallen. is per hefschroefvliegtuig naar een kraamkliniek te Brioude overgebracht. Engeland In Engeland hebben politie en sneeuwploegen urenlang gewerkt om zich een weg door ruim twee meter hoge sneeuwbergen te banen om 60 gestrande voertuigen in de buurt van de plaats Bridlington te bereiken. Onder de voertuigen bevonden zich twee dubbeldeksbussen die vol met kinderen waren. Er waaide een storm van ongeveer negentig kilo meter per uur in deze streek (York shire) Zweden Het zuidelijkste deei van Zweden is geteisterd dooi felle sneeuwstor men, die zeer grote schade hebben aangericht. Langs de kust heeft de door de stormen opgezweepte zee in de dorpen Ystad en Loederup tien tallen strandhuisjes en zomerhuisjes vernield. Op vele plaatsen in het bin nenland zijn de wegen onbegaanbaar geworden. De spoorwegen moesten in zuid-Zweden van elektrische over schakelen op stoomtractie, vele scho len zijn gesloten en duizenden kon den door de sneeuw, die op vele plaatsen tot formidabele wegversper ringen was opgewaaid, gisteren hun werk niet bereiken. Griekenland Stortbuien hebben in het gebied van Agrinion in Griekenland een noodtoestand geschapen. Een hon derdtal huizen is ingestort waardoor achthonderd mensen dakloos zijn ge worden. Het water in de gezwollen rivieren sleurde bruggen mee. Bomen wer den ontworteld en honderden stuks vee verdronken in Thracië en Ma cedonië. Te Kavalla in Macedonië is bij een overstroming een belangrijke hoe veelheid tabak verloren gegaan. En bij ons Het KN.M.I. in De Bildt verwacht lichte tot matige vorst. Dat wil voor de jeugd dus zeggen: ijspret, voor zo ver tenminste sneeuwbuien het ijs plaatselijk niet in te slechte con ditie brengen. Voor de scheepvaart houdt dit ver dere stremmingen in. Reddingsvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht hebben gisteren de laatste zestien mannen gered van de ijsschots „Charlie", waarop sinds mei van het vorige jaar in totaal 27 geleerden en leden van de lucht macht waarnemingen verrichtten in de Noordelijke IJszee. De evacuatie was noodzakelijk geworden doordat de schots afbrokkelde. Het drijven de station bevond zich op 450 mijl ten noorden van Point Barrow, de noordelijkste punt van Alaska. De Amerikaanse luchtmacht heeft in het geheel vijftien vluchten ge maakt om de mannen en het weten schappelijk materiaal in veiligheid te brengen. In België dreef veel ijs op de Maas (tussen Namen en de Franse grens was de scheepvaart volledig gestremd). De bootdienst Staveren- Enkhuizen is gestaakt. Sinds het begin van de kou- en sneeuwperiodë zijn in Europa al hon derd mensen omgekomen, wier dood aan de weersomstandigheden gewe ten wordt. De meeste slachtoffers worden gemeld uit Duitsland, name lijk 28. De cijfers in andere landen waren: Engeland 5. Italië 8, Dene marken 13, Spanje 8, België, Noor wegen en Zwitserland eik 7, Finland 3. Frankrijk 6. Het waren mensen die omkwamen door bevriezing, on gelukken door de gladheid en ver drinking. En nergens schijnt een einde van de kou-periode in zicht te zijn. Met ingang van 19 januari a.s. zijn bij algemene maatregel van bestuur de zilveren dubbeltjes buiten omloop gesteld. Dit deelt het ministerie van finan ciën mede. Het zinken dubbeltje werd reeds in 1953 uit de circulatie genomen. Op dat tijdstip was de hoe veelheid nikkelen dubbeltjes als ge volg van de nikkelschaarste nog te gering om in de bestaande behoefte aan 10-centstukken te voorzien, Daar om werd toen besloten de in het muntdepot aanwezige zilveren dubbel tjes als een reserve achter de hand te houden. Op deze reservevoorraad is na 1953 herhaaldelijk ten behoeve van de pasmuntcirculatie een beroep gedaan. Nu eer dergelijk beroep niet meer nodig is, kan ook tot het buiten omloop stellen van de zilveren 10- centstukken worden overgegaan. Met het zilveren dubbeltje ver dwijnt de laatste vooroorlogse munt uit de geldcirculatie. Tot 20 mei 1960 bestaat gelegenheid tot inwisselen van deze munt bij alle postkantoren, bij en hulpkantoren der posterijen en poststations. De Nederlandsche Bank deelt me de, dat de door haar in omloop ge brachte bankbiljetten van f 1.000, mo del 1945, en van f 50, model 1945, zullen worden ingetrokken. De bank roept houders van de bil jetten op om deze vóór 16 juli 1960 ter verwisseling bij haar aan te bie den. Bedoelde bankbiljetten zijn ge dateerd 7 mei 045 en dragen de handtekening van mr. L. J. A. Trip en van mr. J. Westerman Holstijn. In Garmisch (Duitsland) is deze „ijsfabriek in de natuur" te zien, die 's winters het werk van de me chanische ijsfabrieken overneemt. Over een houten raamwerk wordt langzaam water gegoten, dat prompt bevriest. Op den duur vormen zich ijspegels, die, afgebroken en in stuk ken gehakt, in de ijskastjes ver dwijnen. Goedkoper kan het al niet! Een half miljoen mensen in Los Angeles is aangetast door een ziek te. die waarschijnlijk Aziatische griep is. Deze griep werd reeds eer der geconstateerd in plaatsen in de omgeving. De griepepidemie die reeds enkele dagen heerst in de Westduitse deel staat Hessen is nu doorgedrongen tot in Beieren. In de Beierse stad Ge- münden werden 250 ziektegevallen gemeld en een dode tengevolge van de griep. Gisterenmorgen is de elfjarige Aresia Krul dood in de slaapkamer van haar ouderlijk huis aan de Van Ravesteinstraat in Den Haag aan getroffen. In de slaapkamer hing een sterke gaslucht. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de bewoners eergisteren bij het gemeentelijk gasbedrijf een klacht hadden ingediend over onvoldoende gastoevoer in hun perceel. Om ne gen uur gisterenavond had een gas fitter van het gemeentelijk gasbe drijf dit euvel verholpen. Na een kwartier had hij de gasmeter, die zich in de slaapkamer van het slachtoffer bevindt, nog gecontro leerd op een eventueel lek. Het vermoeden bestaat nu. dat er daarna een breuk is ontstaan in de leiding tussen de gasmeter en de hoofdafsluiter, die zich onder het trottoir bevindt. De recherche en het gerechtelijk laboratorium zetten het onderzoek voort. Het slachtoffertje was het enige kind van de familie Krul. De Opperste Sovjet is gisteren op nieuw in gezamenlijke zitting bijeen gekomen. Het voorstel tot inkrim ping van de Russische strijdkrach ten met 1,2 miljoen man, waarvan wij gisteren melding maakten, werd goedgekeurd. De belangrijkste spreker was gisteren Andrei Gromyko, maar ook zijn rede was een anticlimax, zoals deze hele tweede dag. Hij nodigde de regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk uit aan de ontwapening mee te helpen door ook de troepensterkte te ver minderen. Bij Leningrad De eerste secretaris van de afde ling Leningrad. Spiridnov, heeft ge zegd. dat in zijn gebied actief wordt meegewerkt aan de produktie van de buitengewone wapens, waarover Kroestjev donderdag heeft gespro ken. Over de aard dezer allernieuwste wapens ronde. De Ruim 750 uiterst linkse studenten hebben zich gisterenavond (12 uur voor het vertrek van Kisji) bij het Tokiose vliegveld verzameld en ge dreigd premier Kisji te verhinderen naar Amerika te vertrekken voor het sluiten van een nieuw veilig heidsakkoord op dinsdag a.s. De stu denten willen zo nodig geweld ge bruiken. De politie beraamt maat regelen. Spoedig raakten beide partijen slaags. Er werden 70 arrestaties verricht. De politie van Hamburg heeft een goed geoutilleerde geheime drukke rij van de verboden Westduitse com munistische partij ontdekt. Enkele duizenden exemplaren van de „Noordduitse Echo", een uiter aard verboden communistisch blad, werden in beslag genomen. Een persoon is gearresteerd. doen tal van gissingen de Amerikaanse kerngeleerde Ralph E. Lapp heeft de veronderstel ling geuit, dat de Russen bezig zijn een „satelliet-waterstofbom" te ma ken, die in een baan in de ruimte zou kunnen worden gebracht en naar willekeur kgn worden gelanceerd of teruggehaald. Lapp verklaarde dat een dergelijke bom een „psycholo gisch terreurwapen" zou zijn. De militaire commentator Atsoesji Oi, medewerker van een Japans blad, is echter van mening dat dit nieuwe onvoorstelbare wapen een krachtig verdovend biologisch middel is waar door een vijand tijdelijk wordt ver lamd. (Advertentie) (Van onze sportredacteur) De winter is nu pas goed in het land Ieder jaar opnieuw komt dat aan het licht, als de KNVB z'n traditionele communiqué uit geeft: „Voor aanstaande zater dag en zondag zijn alle voor die" dagen vastgestelde competitie wedstrijden afgelast". Tegelij kertijd volgen dan de Kon. Hoc key- en Korfbalbonden, bene vens het N.H.V. met een zelfde mededeling. Vrijdagochtend bereikten ons deze berichten, hetgeen betekent, dat dit weekeinde aile veidsporten (voorlo pig!) naar de ijskast zijn overge heveld. Een soortgelijk besluit hing reeds min of meer in de lucht, omdat sneeuw en vorst de terreinen onbespeelbaar hadden gemaakt. Misschien zou het mogelijk zijn geweest op enkele vel den „betaald voetbal" te laten door gaan, maar achteraf bekeken is het toch een verstandige maatregel der genoemde bonden, temeer omdat iedereen nu de gelegenheid krijgt zich aan de aloude vaderlandse schaats sport te goed te doen. Enalles op zijn tijd. Tenslotte nog dit: het bestuur van de KNVB heeft beslist dat alle competitiewedstrijden, vastgesteld voor vandaag en morgen één week Vandaag gaat de 40e auto-, motor en rijwielsalon te Brussel open. Ook enkele Nederlandse fabrikanten van automobielen, motoren, bromfietsen en rijwielen zijn op deze salon met hun produkten aanwezig. Op de Belgische en Luxemburgse markt blijkt een tendentie tot struc tuurwijziging aanwezig te zijn, voor al op het gebied van de duurzame gebruiksgoederen o.a. voor de ge noemde produkten. In het kader van de Benelux en in groter verband van de Euromarkt, valt een groeiende be langstelling van grossiers en detail listen te constateren voor directe im port van het buitenlandse produkt. Vele buitenlandse fabrikanten, waar onder ook de Nederlandse, gaan daarom langzaam maar zeker over tot het opbouwen van een eigen ver kooporganisatie. direct aansluitend op hun reeds bestaande binnenlandse verkoop-politiek. Na natmkenrl? onderzoek door de KEURINGSDIENST van WAREN ia gebleken, dat alle Prisma horloges ten volle voldoen aan de gestelde veiligheidseisen. Een mooi en goed horloge (envolkomen veilig) worden verschoven, naar aanstaan de zaterdag en zondag 23 en 24 januari dus. Toto De KNVB-toto, evenals de STEM- toto blijven ongewijzigd, zodat deel neming in de bekende periode van inzending de komende dagen open blijft. Een extra kans voor hen, die deze week om de een of andere reden verstek lieten gaan. Bij de vele autoriteiten die van hun belangstelling blijk gaven, bevond zich ook H.M. de Koningin, die we hier op de plaats van de ramp zien. De eerste dag had zij zich van uur tot uur te Soestdijk op de hoogte laten stellen van de toestand na de dijkdoorbraak, gisteren schrok zij niet terug voor een tocht te water.... Zij onderhield zich voorts met vele geëvacueerden. Het gat in de dijk bij het Amsterdamse tuindorp Oostzaan, oor zaak van een overstroming, die meer dan tienduizend mensen tij delijk dakloos maakte, is gedicht. Vrijdagmiddag om half vier scheidde een dunne strook zand de uitgestrekte watervlakte van het water in het kanaal. Vandaag zullen vijf zuigers beginnen met het leegpompen van de polder. Acht miljoen liter water moet worden geloosd. Men schat dat het karwei een week zal vergen. Koningin Juliana heeft gisteren een jezoek gebracht aan het getroffen ge bied. Zij voer met een motorbootje door de overstroomde straten van Oostzaan en bezocht de evacuatiecen tra, waar een aantal van de getroffe nen zijn ondergebracht. De meeste ge- evacueerden hebben gelukkig onder dak kunnen vinden bij particulieren in de hoofdstad. Enkele honderden personen zijn on- ie-gebracht op het s.s. „Zuiderkruis" m in een Amsterdamse jeugdherberg. Het Amsterdamse gemeentebe stuur ontvangt uit alle delen van het land telegrammen, waarin hulpverlening wordt aangeboden. Zo hebben bijvoorbeeld de geza menlijke gemeentebesturen van Schouwen-Duiveland een werk- yioment tijdens de dichting: grote grijpers storten zand in het flat van de dijkbreuje. ploeg van tien man ter beschik king gesteld voor het schoonmaak- en opruimingswerk in de polder. Zeventig man personeel van het 462ste bataljon pontonniers uit Kei- zersveer doorkruisten gisteren met tien vletten het ondergelopen tuin dorp om te helpen bij de evacuatie van enkele honderden mensen die zich nog in de huizen bevonden. Som mige getroffenen weigerden hun wo ningen te veriaten. hoewel ze daar toe dringend gesommeerd waren. Soepel De Amsterdamse gemeenteraad is gisteren in spoedzitting bijeen ge weest om zich over de te nemen maat regelen te beraden. De Raad was van mening, dat de oorzaak van de dijk breuk, hangende het onderzoek van de justitie, bulten bespreking kon blijven, maar drong wel aan op een soepele regeling bij de schadevergoe ding. Burgemeester van Hall deelde mee, dat dank zij het medeleven van de Amsterdammers slechts 500 ge troffenen niet bij particulieren konden worden ondergebracht. De provincie Noord-Holland heeft toezicht op de betrokken polders, maar de Noorder IJpolder staat onder toezicht van een bestuur waarvan Amsterdam de belangrijkste ingeland is. Men heeft nog steeds geen vermoe den van de oorzaak van de dijkbreuk. Medeleven Koningin Juliana gaf bij haar be zoek aan het getroffen gebied blijk van veel medeleven met de evacuees. Ze onderhield zich o.a. met een vrouw wier zesjarig dochtertje in het tijde lijk onderkomen ernstig ziek was ge worden en mot spoed naar het zieken huis moest worden overgebracht. Prinses Wilhelmina heeft in een te legram van haar medeleven doen blij ken. Veel bewoners van Amsterdam en Zaandam volgden gisteren met span ning het werk van de grote drijvende kraan, die enorme zandmassa's uit de lichters in het kanaal tilde en in het dijkgat wierp. Even was er stagnatie maar deze bleek gelukkig van weinig betekenis. Zelfs als het ondergelopen Oostzaan in record-tijc' wordt drooggemalen, zal de schade toch nog enorm blijken. Ook de vorst kan nog veei kwaad doen aan de ondergelopen huizen. Vrijdagochtend heeft de rijks politie te water het eerste slacht offer van de overstroming te Amsterdam aangetroffen. Het was de 84-jarige mevrouw Scha- gen. Men vond haar in haar eigen ondergelopen woning aan de Orionstraat. De politie neemt aan, dat zij verdronken is.

de Stem | 1960 | | pagina 1