DIJK DOORGEBROKEN: 10000 AMSTERDAMMERS DAKLOOS Ijskoud water overweldigt deel van Amsterdam-noord Gat van 70 meter in dijk Noorder IJ-polder Rusland krimpt leger sterk in Ook onderhoud huizen beïnvloedt de huurprijs 90 INVENTUM horend TELEFOONPALEN Puzzelpot blijft staan Geen doden te betreuren Verdere scheuring Frans kabinet? Weer inbraak ia Amsterdamse juwelierszaak INYENTÜML^^ I 8 erie DAGBLAD VOOR ZEELAND Lagere temperatuur TE KOOP C. v. d. VELDEN Zuid-Holland wil spoed met brug Haringvliet Bankroof in Londen Nieuw verschrikkelijk wapen Peking saboteert uitwijzing Chinezen op West-Java Nuttige expositie in Bouwcentrum 11 (OR U I ons in de est 3, waar ig van 26 n, het aller- kstel, de ader gebre- er-telefoon- met accu. klein, ge- Volmaakte De baby an 12 ver toestellen f 270.— ien met W noch sir John verderop in de rek wordt afgc- de monnik hen de plek brengt, moet liggen, is meer op. ,,Ver- Iraigh, die daar zit," roept Sir uit. 100e JAARGANG No. 23266 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 Hjnen). Postgiro 278841 Voor God. Kontfiffin en Vaderland VRIJDAG 15 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlilke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 QOSTBURO, Nieuwstraa^t 41, tel. no. Gistermorgen tegen zeven uur is op de grens van Amslerdam.noord en Zaandam een dijk bezweken. Door het steeds groter wordende gat begon water uit het zijka naal H, een arm van bet Noordzeekanaal, de achter de «lijk gelegen polder binnen te stromen. In die polder, de Noorder IJ-polder, ligt het Tuindorp Oostzaan, een van de noordelijkst gelegen delen van Amsterdam benoorden het IJ- Zoveel water Het gat in dc dijk groeide met het uur. Om acht uur was het 25 meter, om negen uur 30 meter en om elf uur 70 meter breed. In de loop van de middag is de dijk toen nog maar weinig verder afgebrokkeld. Vrijwel onmiddellijk is men begonnen met pogin gen om het afkalven te beperken. Het bleef bij pogingen. Men had daarbij met de moeilijkheid te kampen, dat het gat vanaf het wa ter door de enorme zuiging tot op slechts honderd meter kon wor den benaderd. Die zuiging is te verklaren uit het feit, dat het wa- terverschil tussen het Noordzeekanaal en het moaiveld van het ondergelopen terrein 3l/2 meter is. De dijk stond onder toezicht van de provinciale waterstaat. stroomde binnen, «lat «lil Tuindorp drie uur later, rond tien uur, onder water kwam te staan. Het noodlot verraste duizenden bewoners. Tegen acht uur wist nog bijna niemand wat er dreigde Enkele uren later was de evacuatie van tienduizend mensen uit het getroffen ge bied, waarin 2750 huizen staan, in volle gang. In de vinnige kou begon de buren hulp. Later zag men politiemannen en personeel van andere gemeente diensten met hoge lleslaarzen aan door het vrij sterk stromende water lopen. Zij brachten vrouwen, kinde ren en ouden van dagen naar de vale gemeentebussen, die op het nog droge gedeelte stonden opgesteld om mensen op te nemen. Tal van auto's kregen echter water in de motorkap en konden niet verder. De marine kwam met vletten. Be- Er zijn, omdat -iet water slechts langzaam wies, geen slachtoffers. Wel moet men aannemen, dat lang DE MINISTERS van buitenlandse zaken van de V.S., Frankrijk, West- Duitsland en Engeland zijn van plan midden april bijeen te komen om de Westelijke opvattingen aangaande de topconferentie tussen Oost en West met elkaar in overeenstefnming te brengen. EEN VANDAAL heeft, zo is gisteren ontdekt, elf schilderijen in het kloos ter van het Escoriaal bij Madrid met een scherp voorwerp beschadigd. Op twee na kunnen dc doeken gemakke lijk gerepareerd worden. JACOB MALIK, de Russische am bassadeur te Londen die van zijn functie ontheven is, zal na zijn terug keer in de Sovjet-Unie de functie van onderminister van buitenlandse zaken op zich nemen. EMIR ABDELKARIM, de held van de Riff-oorlog, die te Cairo twintig jaar in ballingschap verbleef is door koning Mohamed V van Marokko uit genodigd naar Marokko terug te ke ren. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt en op de l J meeste plaatsen droog- weer. 2 J Zwakke tot matige oostelijke 2 wind. Lagere overdagtemperatu- ren dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: 2 Zwaar bewolkt tot betrokken. I 2 Sneeuwbuien met tussenpozen. 2 2 Nevelig. Het verkeer ondervindt 2 over het gehele land moeilijkhe- 2 den door de sneeuw. Vandaag: zon onder 16.58 uur. 1 Maan op 18.57 uur. 2 Morgen: zon op 8.42 uur. Maan 2 2 onder 9.34 uur. 2 niet ai het vee in veiligheid is ge bracht. De materiële schade is nog niet te overzien. Gas en elektriciteit zijn uitgevallen. Er bestaat een gro te mogelijkheid, dat mede ten ge volge van de vorst een onherstelbare schade aan de onderwatergelopen huizen zal worden toegebracht. Oorzaak onbekend Omtrent dc oor: aak van de breuk tast men nog in het duister. De pro cureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaajjer. heeft een justitieel onderzoek gelast. De mogelijkheid bestaat, dat de hevige zuiging bij het passeren van zeeschepen de oor zaak van de breuk is. In de nog donkere ochtend, in felle sneeuwjachten, waadden honderden mensen door het ijs koude water. Boeren probeerden hun vee naar de spekgladde dij ken te jagen. (Advertentie) SLOPERIJ Parallelweg 111 BERGEN OP ZOOM - Tel. 01640-4605 Bij de behandeling van de begrO' ting van Zuid-Holland voor 1960 heeft het Statenlid de neer Chr. van Hof wegen (P.v.d.A.) een motie inge diend welke mede is ondertekend door alle fractieleiders. In deze mo tie worden gedeputeerden uitgeno digd om bij de minister van Verkeer en Waterstaat met grote kracht aan te dringen op een versnelde uitvoe ring van de voorgenomen brugver- binding over he. Haringvliet. Het tempo van uitvoering zou zodanig moeten zijn, dat vrijwel onmiddellijk na het gereedkomen van de Greve- lingendam de Haringvlietbrug gereed zou zijn. De motie werd met 31 tegen 4 stemmen aangenomen. scherming Burgerbevolking assis teerde. Het Rode Kruis en Leger der Heils. waren als steeds paraat. En langzaam steeg het water ver der. Tot één meter, tot anderhalve meter diep in de middag, waarmee, naar verwachting, het hoogste peil zal zijn bereikt. Op de bovenverdieping Honderden bewoners zochten de bovenverdieping van hun huizen op. Een verblijf daar, in de vlijmende kou, terwijl de sneeuw naargeestig neerdwarrelde op een onafzienbare watervlakte, was echter allesbehalve aanlokkelijk. En velen waren dan ook uitermate dankbaar, toen zij konden worden geëvacueerd, meestal eerst naar de kantines van de nabij gelegen N.D.S.M., waar 6000 men sen tijdelijk konden worden onder gebracht. Toch waren er ook tien tallen, veelal ouden van dagen, die weigerden hun woning te verlaten Zij zijn verstoken van gas en elek triciteit. Er is jeen licht en geen water. Velen hebben zelfs geen voed sel en zullen ongetwijfeld in ernstige moeilijkheden komen. Helpende handen Niet zodra was de omvang van de ramp bekend, of van alle kanten werd hulp aangeboden. In een bank in het Londense East End is woensdagnacht ingebroken. De dieven gingen er vandoor met ruim 1 miljoen gulden. Naar verluidt hebben zij lopers ge bruikt om in het bankgebouw te kun nen komen. Er is in jaren niet zo'n grote bankroof in Londen gepleegd. Dc puzzelpot is wéér blijven slaan, beste puzzelvrienden. Een pot om van te watertanden. Vol gende week zal die pot trouwens nog veel groter zijn. Misschien wej 25 of 30 duizend gulden. En dat niet alleen. Ais er vol gende week weer geen foutloze oplossing binnenkomt, gaat er VIERDUIZEND GULDEN naar dc inzender (s) van de beste prestatie. De premie van f 2500 gaat deze week naar mevr. van Oeveren, Vredenburchsingel 24 te Breda, da. De Sovjet-minister-president Kroestjev, heeft gisteren op een bijeenkomst van de Opperste Sovjet meegedeeld, dat de Sov jet-strijdkrachten met 1.200.000 man zullen worden ingekrom- hen. Hij voegde er tegelijk aan toe, dat Moskou genoeg kern en raketwapens zal hebben om een eventuele aanvaller van de aardbodem weg te vagen. Hij gaf te verstaan, dat hij dit punt als argument zal gebruiken op de aanstaande topconferentie. Kroestjev deelde voorts mede, dat de Sovjet-Unie een nieuw, onvoorstel baar wapen in voorbereiding heeft. Dit wapen bevindt zich thans nog in de dossiers van de geleerden. Het militaire potentieel van de Sov jet-Unie zal in geen enkel opzicht worden verzwakt zei hij. De strijdkrachten zijn voor een groot deel overgegaan op raket-kernwapens Het Sovjet-leger heeft thans een gro tere vuurkracht dan welk ander leger ooit heeft gehad. De regering stelt voor de strijd krachten eenzijdig te beperken. Hij zei, dat de Sovjet-Unie in de afgelopen vier jaar haar strijdkrach ten reeds had beperkt met 2.140.000 tot 3.623.000 man De Sovjet-Unie zal niet overgaan tot hervatting van de proeven als het Westen geen nieuwe kernwapenproe ven neemt. Malinowski, minister van defensie, maakte bekend, dat Rusland thans operationele raketten heeft die prak tisch onbegrensde afstanden kunnen afleggen en die onderweg niet ge raakt kunnen woeden. Deze raketten kunnen elk doel op vijandelijk gebied treffen met een lading waarvan de kracht gelijk is aari die van twee mil joen ton gewone bommen van het ty pe, dat in d^ tweede wereldoorlog ge bruikt werd. Degradatie Aan de vooravond van deze zitting van de Opperste Sovjet, heeft het Kremlin Aleksei Kirisjenko, lid van het partij-presidium en secretaris van het centrale comité van de partij naar Rostov gestuurd om daar regionaal partijsecretaris te worden. Hij gold als een protégé van de Russische pre mier. Waarnemers beschouwen dit voor Kiritsjenko als een grote degra datie. De Opperste Sovjet heeft ook nog het besluit bekrachtigd tot opheffing van het ministerie van binnenlandse zaken, waardoor het centrale toezicht op de MVD wordt gedecentraliseerd. Dat komt nu ook aan de ministeries van binnenlandse zaken van de ver schillende unie-republieken. Reacties In Westduitse regeringskringen werd de bekendmaking van Kroestjev over de vermindering der Russische strijdkrachten verwelkomd. Maar men zou er, (zoals ook elders te verstaan werd gegeven) de voorkeur aan geven als deze vermindering tot stand kwam binnen het kader van controleerbare overeenkomsten. Londen en Parijs achten de aan kondiging van Kroestjev wel specta culair, maar men vraagt zich daar toch wel af, of de inkrimping echt zoveel om het lijf heeft. Het Zweedse. Zwitserse en Engelse Rode Kruis boden hun diensten aan, die echter niet behoefden te worden geaccepteerd. Het Jeugd Rode Kruis stuurde 500 kinderen speelgoed en spelmateriaal. Een hotel-touringcom- binatie met 24 hotels In Valkenburg wil, indien nodig, uit het overstroom de gebied, terstond met eigen bus sen duizend mensen komen ophalen. Amsterdam heeft dit aanbod nog in beraad. Gisteren zijn ook de eerste geld- schenkingen al binnengekomen op postgiro nummer 768 van het Fonds Watersnood Amsterdam. Onder de giften was er een van 10.000 gulden van de Caritaspool. Als gevolg van het heengaan van minister Pinay zijn gisteren in Pa rijs twee belangrijke politieke verga deringen gehouden. De ministers in het kabinet-Debré, die lid zijn van de onafhankelijke partij, waarvan Pinay de leider is, hebben beraad slaagd, evenals de christen-democra tische ministers. De christen-demo craten de volksrepublikeinen vormen de derde partij in Frankrijk. Er is nog niets bekendgemaakt over het resultaat van de besprekingen, maar waarnemers in Parijs menen, dat twee onafhankelijke ministers Max Flechet (buitenlandse economi sche zaken) en V; lery d'Estaing (on derminister voor financiën), spoe dig het voorbeeld van Pinay zullen volgen en ontslag zullen nemen. (Pi nay had de wens geuit, dat zijn ver trek niet automatisch gevolgd zou worden door het heengaan van zijn politieke vrienden in het kabinet). Koersdaling De Parijse effectenbeurs heeft gis teren met een algemene koersdaling voor Franse aandelen gereageerd op de reorganisatie in het Franse kabi net. Ondanks het feit dat uit de aan wijzingen der laatste dagen reeds kon worden afgeleid welke bestuiten ten aanzien van het kabinet zouden wor den genomen, bleek men in beurs- kringen zodanig teleurgesteld, dat het in vrijwel alle sectoren tot liqui daties kwam. Er is overigens geen sprake van nervositeit en het volume der om zetten bleek dan ook betrekkelijk matig. De militaire bevelhebber van West- Java, kolonel Kosasih. heeft aan het ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta gerapporteerd, dat Chinees ambassadepersoneel in West-Java obstructie voert tegen het bevel aan alle Chinese handelaars om zich naar de grote steden te begeven. Aanvankelijk verliep het plan naar wens, heeft Kosasih gerapporteerd. 11.332 buitenlandse handelaars, van wie bijna 10.000 Chinezen, zouden uit West-Java geconcentreerd worden in de grote steden. Maar functionarissen van de cora- munistisch-Chinese ambassade in Djakarta begonnen na enige tijd lei ding te geven aan een weloverwogen programma van verzet tegen de re geringsmaatregelen. De houding van een aantal Chinezen veranderde plot seling en er ontstonden moeilijkhe den. De ambassadefunctionarissen hebben verschillende Chinezen bewo gen geen gehoor te geven aan de op drachten welke zij van de militaire autoriteiten ontvangen. In verband hiermee heeft de mili taire bevelhebber een bevel tot uit wijzing uit zijn gebied uitgevaar digd tegen alle Chinese functionaris sen. Het water sloeg weer eens toe. Dit keer werd het Tuindorp Oost zaan geteisterd. Hierboven enkele beelden van de ramp daar, beelden, die bij velen van ons herinneringen zullen opwekken aan andere bange rampdagen, nu zeven jaar geleden (Van onze verslaggever) Al te vaak is totnutoe bij dis cussies over de huurvorming eenzijdig de nadruk gelegd op de factor van de bouwkosten. Men vergat dat ook de onder houdskosten van een woning een belangrijke invloed hebben op de huurprijs. Althans, die in vloed werd op zijn minst onder schat. De tentoonstelling „Huis aan Huis", die gisteren in het bouwcen trum te Rotterdam is geopend en eerst op 21 mei wordt gesloten, toont duidelijk aan dat er aan het onderhoud van ons vaderlandse wo- ningbezit, aan de doelmatigheid daarvan nog heel wat kan worden Verbeterd, met als gevolg opvoering van de produktiviteit en gunstige consequenties voor de huurprijs. Het feit, dat men tot voor kort maar weinig aandacht besteedde aan de on- derhoudsfactor verklaart, waarom er zo weinig statistisch materiaal over bestaat. Het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, dat men toch niet kan beschuldigen van een tekort aan waardering voor sta tistieken, heeft er nog geen gedetail leerde gegevens over. Het heeft wat men noemt, d'e zaak nog in studie. Desondanks is bekend, dat in 1958 van de 1500 miljoen gulden die in de woningbouw werden geïnvesteerd, er 400 miljoen aan het onderhoudswerk werden besteed. Van de 100.000 werk nemers die dat zelfde jaar bij de wo ningbouw waren betrokken, verdien den er zeker 40.000 een boterham in de onderhoudssector. Groot en klein Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, zal het Bouwcentrum hebben gedacht. Vandaar deze ten toonstelling, uiterst instructief waar aan een groot aantal instellingen hun medewerking gaven. De expositie is - «r zowel voor deskundigen als voor leken de moeite waard. Ze laat zien hoe men vochtwerende muren moet bouwen maar ze geeft de huisvrouw ook advies over liet boe nen van vloeren en het tegengaan van verstoppingen in een afvoerleiding. Want alleen door aan het grote én het kleine aandacht te geven komt men tot een maximum aan efficiency. De schade, die het vocht in onze huizen veroorzaakt stelt eigenaars en huurders voor grote uitgaven. Goed koop materiaal is op de duur kost baarder dan kwaliteitswerk. Onkunde en gebrek aan vakmanschap kosten extra geld. Sleclüc voorbereiding van een karwei heeft tot resultaat, dat het meer tijd vraagt dan verantwoord is. En zo kunnen we door gaan. Aan al deze zaken wordt op de ten toonstelling aandacht gegeven. Wat anders pagina's aar. uitleg zou vergen wordt nu door lichtjes, lintjes en cij fers direct aanschouwelijk gemaakt. De expositie is voor bouwers van woningen (architecten, aannemers en arbeiders) interessant. Zij kunnen veel doen om het toekomstige onderhoud van de huizen te beperken en te ver gemakkelijken. Zij is echter ook de moeitg waard voor beheerders en be woners van huizen, die de resultaten van oordeelkundig en doelmatig on derhoudswerk gewaar worden in hun portemonnee. Gisterenochtend omstreeks half vijf is wederom een inbraak ge pleegd in een Amsterdamse juwe lierszaak, ditmaal in de Leidse- straat. De dader heeft de winkelruit vernield en uit de etalage een aan tal gouden ringen en briljanten ge stolen tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 28.000. Van de dief ontbreekt elk spoor. De politie neemt aan met slechts een dader te doen te hebben, omdat een voorbijganger omstreeks die tijd ter plaatse maar één man heeft opgemerkt. (Advertentie) Biemriscne 07 50 heteluchtkachel

de Stem | 1960 | | pagina 1