A. PINAY AFGETREDEN Baumgartner volgt hem op Frankrijk: nr I HEEL EUROPA IN IJZIGE GREEP Op spoor van moordenaar Birmin gham van Soekarno formeert zijn opperste adviesraad Zeer koud „bloedbad onder Woensdrecht dagblad voor zeeland Vader' van de nieuwe frank verliet ontroerd het Elysee Man met sterk karakter Zoomweg en brug Haringvliet Nieuw beroep van Chessman Jager gedood door kogel uit eigen geweer Belangrijk nieuws te wachten, zegt Mikojan Veel bewolking Meeste bisschoppen dienden voorstellen voor Concilie in Heel Engeland wacht in spanning af minder werk, i meer glans: Britten ontslaan Duitsers Tiental doden in Kongo België inviteert 81 Kongolezen voor r.t.c. Mirages voor Indonesië Twee arrestaties na gruwelijke vondst te Wenen 10Oe JAARGANG No. 23265 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mi H M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 14 JAN. 1960 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat~24, tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel._no._35) Minister Antoine Pinay lieefi gisterenmid dag, na afloop van een gesprek niet presi dent De Gaulie, meegedeeld, dat hij zich uit de regering terugtrekt. Pinay was met premier Debré in conflict gekomen over buitenlandse en over econo mische aangelegenheden. Hij had felle kritiek op de regering op economisch ter- op de NAVO en op de Europese rein, instellingen. Wilfrid B'aumgartner, de 57-jarige gouver neur van de Bank van Frankrijk, heeft, na een onderhoud van een uur met president De Gaulle bekendgemaakt, dat hij zich bereid had verklaard, Pinay als hoofd van het ministerie van financiën op te volgen. Hij deed zulks, naar hij zei, „zonder enige vreugde, doch geleid door plichtsgevoel". J5 „De omstandigheden maken dat ik uit de regering treed. Ik blijf ter beschikking van het land, omdat ik wil bijdragen tot het suc ces van het werk, dat tot dusver is verricht. Generaal De Gaulle begrijpt mijn beweegredenen zeer goed. Ik trek me, althans voor het ogenblik, geheel terug uit het politieke leven. In elk geval blijf ik vastbesloten om het herstelwerk dat tot nu toe geschied is te bevorderen en te vergemakkelijken", zo zei de minister van financiën zeer ontroerd, toen hij gisteren het Elysee verliet, waar hij een onderhoud van een kwartier met het staatshoofd had ge had. Pinay wordt wel de „vader" van de nieuwe frank genoemd en de architect van het economisch herstel van Frankrijk. malen bekleedde hij ministerporte- feuilles in de economische en in dustriële sector en daarna werd hij premier. Vroeger was hij geen Gaullist, maar in 1958 was Tij voorstander van de terugkeer van de generaal. Deze benoemde hem tot minister van fi nanciën in het eerste kabinet van de vijfde republiek. In conflict Met Pinay vertrekt een markante persoonlijkheid uit het Franse poli tieke leven sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Het is een man met een sterk karakter, vasthoudend ook als hij eenmaal zijn beslissing genomen heeft en zijn standpunt heeft bepaald. Dat verklaart ook zijn heengaan. Begin 1952 verscheen hij op het eerste plan na talrijke crises van de vierde republiek, die gepaard gin gen met economische en monetaire moeilijkheden. Voor de gemiddelde Fransman heeft I inay toen de waar de van de frank hersteld en een jaar van economische ontspanning teweeg gebracht. Uit deze politiek is ook min of meer de nieuwe frank van dit jaar voortgekomen. De 68-jarige Pinay beheerde voor zijn politieke carrière het bedrijf van zijn familie. Vóór de jongste oorlog werd hij onafhankelijk radicaal af gevaardigde naar de Nationale Ver gadering en vervolgens senaatslid. Na de oorlog vormden de onafhan- kelijken en boeren een gematigd rechtse groepering, waarvan hij spoedig een der leiders werd. Enkele ALEXANDER Soldatov, hoofd van de Amerikaanse afdeling van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot ambassadeur van de Sovjet-Unie in Engeland. Hij volgt Jakob Malik op. ,,DE JEUGD en de toekomst van Europa". Dat is het thema van de jeugddag van de X.R.O., zondag a.s. IN WASHINGTON verwacht men dat bondskanselier Adenauer van West- Duitsland van 14 tot 16 maart a.s. een bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad zal brengen. WEGENS daling van de tempera tuur tot meer d. n veertig graden onder nul troost u! moest gis teren de evacuatie van een aantal Amerikanen, die op een afbrokke lende ijsschots in de Poolzee verblij ven, worden uitgesteld. TWINTIG jaar gevangenisstraf heeft een jongen van zestien j-aar te New York gekregen omdat hij een andere jongen had doodgeschoten. OP 12 februari a.s. zal in Boston de Nederlandse marconist W. van R. voorkomen, die van de moord op Lynn Kaufmann wordt beschuldigd. MOSKOU heeft bekendheid gegeven aan twee Russische uitvindingen: een filmcamera die 33 miljoen foto's per seconde maakt ',,Nog meer dan mijn camera", zei ons een collega), en een machine die muziek leest en ook speelt wat ze leest. Op 30 december, twee dagen voor de officiële invoering van de nieu we frank", het symbool van het eco nomisch herstel van Frankrijk, deed Pinay voor het eerst openlijk mede deling van de verschillen van opvat ting tussen hem en verschillende an dere ministers. Deze verschillen kunnen worden samengevat in deze fundamentele controverse: Pinay, kampioen van het economisch liberalisme", be schuldigde sommige collega's van het overwegen van een terugkeer tot het staatssocialisme en dirigis me". Drie conflicten in de afgelopen we ken spitsten de moeilijkheden toe en luidden het aftreden in. De minister van industrie en han del, Jeanneney, stelde een benzinebe lasting voor en ie oprichting, met deelneming van de staat, van een Frans distributienet om de verkoop van de olie uit de Sahara te verge makkelijken. Pinay verklaarde zich tegen déze staatsinmenging in de na tionale economie. Ook sprak hij zijn afkeuring uit over een belangrijk wetsontwerp van de minister van justitie, Michelet, tot wijziging van het wetboek van koop handel en maatschappijen. Volgens dit ontwerp zou het vierde deel van de bestuursraden der naamloze ven nootschappen met meer dan vijftig I i aandeelhouders, moeten bestaan uit Ilulul&e Pinay achtte drie conflicten met het huidige kabinet kennelijk te veel van het goedeen ging heen arbeidersvertegenwoordigers. Tenslotte zou Pinay een voorstan der van een meer Atlantische en meer Europese politiek zijn. President De Gaulle moest uitein delijk de beslissing nemen in het steeds scherper geworden conflict. Hij heeft dit gedaan ten gunste van de samenwerking in het kabinet. Het schijnt echter niet dat de fundamen tele beginselen van de economische politiek die Pinay heeft ingevoerd, in het geding zullen komen. De nieuwe minister De nieuwe Franse minister van financiën, Wilfrid Baumgartner, behoort tot een bekende protes tantse familie in oost-Frankrijk. Hij werd op 21 mei 1902 in Parijs geboren als zoon van een ver maard chirurg. In 1925 voltooide hij zijn financiële opleiding. en in 1935 directeur-generaal van de fondsen van financiën. In augustus 1943 werd hij door de Duitsers ge arresteerd en naar Buchenwald over gebracht. Na zijr. terugkeer in 1945 vertegenwoordigde hij zijn land bij vele onderhandelingen en in ver scheidene internationale organen. In januari 1949, toen Mauriche Pet- sche minister van financiën was, werd Baumgartner gouverneur van de bank van Frankrijk. Hij is een verwoed liefhebber van de tennissport. In een interview vertelde de nieuwe minister: ,,Ik ben steeds van oordeel ge weest en ik denk nog, dat voor deze post mensen met politieke ervaring geschikter zijn. Maar men heeft mij gezegd, dat het ging om het werk van het her stel van onze waardigheid en van onze financiële en monetaire on afhankelijkheid dat met succes door de heer Antoine Pinay is begonnen en waaraan ik alle me dewerking heb gegeven te be schermen en voort te zetten. Men heeft mij duidelijke verzeke ringen gegeven, met name ten aan zien van de lopende zaken. Binnen de grenzen van mijn krach ten maar met geheel mijn hart zal ik er voor ijveren, dat de continuïteit van de Franse politiek op dit gebied wordt verzekerd". (Van onze parlementaire verslaggever) Naar aanleiding van een medede ling van minister Korthals dat vol gens de huidige plannen de dam in het Volkerak omstreeks 1967 gereed zal zijn, is in een mondelinge be spreking door de commissie van Verkeer en Waterstaat uit de Twee de Kamer de vraag gesteld of ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van vertraging in de uitvoering van de huidige plannen. Men wilde graag weten of de aan besteding der RijKsweg 17 Zeven- bergen-Roosendaa] misschien tot gevolg zal hebben, dat de aanleg van de Zoomweg vertraagd zal worden, of dat het tracé daarvan gewijzigd zal worden. Minister Korthals zette uiteen, dat het zeker niet de bedoeling is om de bouw van de brug over het Haring vliet te vertragen in verband met andere werken. Het is ook niet zo, dat men door de aanleg van Rijks weg 17 die van de Zoomweg zal ver tragen. Hij wilde zich echter niet aan een datum binden. De Zoom- Hij werd hoofd van het kabinet I weg zal zeker niet "tegelijk" niet"de van Paul Reynauc., in 1930 minister brug tot stand komen, van Financiën in het kabinet-Tardieu I decreet de samenstelling bepaald van de „opperste adviesraad" aldus „Antara" Deze raad zal bestaan uit de leden van het zittende parlement, tt President Soekarno heeft bijvoorts 94 vertegenwoordigers van de Indonesische provincies en afzonderlijke bestuursdistric- ten, en 200 vertegenwoordigers van de verschillende groeperin gen onder de bevolking, onder wie 40 boeren, 40 arbeiders en employés uit de industrie, 45 militairen enz. Elk lid van de raad is verplicht, zich akkoord te verklaren met de te rugkeer naar de grondwet van 1945 en met het politieke manifest van de president. De plaatselijke vertegenwoordigen de lichamen zullen tweemaal zoveel leden voor de opperste adviesraad aanwijzen als nodig is en de president doet uit dit aantal een keuze tot het benodigde aantal leden, Ongeivisse toekomst De politieke toekomst van de Ma- sjoemi, de grootste Moslimpartij van Indonesië, ir met de bekendmaking van de „voorwaaiden" welke presi dent Soekarno thans onder zijn nieu we geleide democratie aan politieke Nauweijks 24 uur nadat het opper ste gerechtshof een nieuw verzoek om zijn laatste beslissing inzake Ca ryl Chessman te herzien had afge- wezen, hebben de raadslieden van Chessman bij een districtsrechter te San Francisco een petitie ingediend om de executie af te gelasten. De basis van dit verzoek is een beslis sing van 6 juni 1956 van het opperste gerechtshof, die een vijf jaar geleden uitgevaardigd bevel tot afgelasting van de executie opnieuw van kracht heeft doen worden. Derhalve kan Chessman niet zonder meer op 19 februari in de gaskamer van de San Quentin-gevc ngenis worden ge- executeerd, aldus de raadslieden. Er zaj een speciaal executiebevel nood zakelijk zijn. Zoals bekend is Chessmans execu tie laatstelijk op 19 februari be paald. De Amsterdamse industrieel Paul Deiters is tijdens de jacht veronge lukt. Toelopend op een hert dat hij juist had getroffen en dat hij het ge nadeschot wilde geven, struikelde de heer Deiters. Daarbij ging zijn ge weer af en trof hem de kogel. De jachtopziener die zich dicht in zijn nabijheid bevond, constateerde dat de dood onmiddellijk was ingetreden. Vrijwel overal in Europa ziin mensen omgekomen wier dood ge- J weten wordt aan de kou. gisteren het spoorweg- en weg verkeer in het ongerede geraakt door de toenemende vorst. In Parijs, waarschuwde de politie de automobilisten, niet te snel te rijden met het oog op de gladde wegen. In Berlijn deden zich in dertig uur tijds 178 ongevallen voor op de gladde wegen. Dertig voetgangers, die door de koude bevangen waren, moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Een sneeuwkleed bedekte Duitsland van de Noordzee tot de Alpen. De voornaamsta verbindingsweg van Rome met de Adriatische kust is door sneeuw geblokkeerd. In het Zwitserse plaatsje La Brevine was het gisteren dertig graden Celsius onder nul. De treinenloop in Oostenrijk was zeer onregelmatig door de hevige sneeuwval. De treinen tussen Zagreb en Split (Zuid-Slavië) konden door de sneeuw niet verder. De wegen van Zagreb naar de Adriatische kust waren on begaanbaar door een felle sneeuw storm. Ook in Denemarken ondervond het verkeer vertraging. Verschillende mensen zijn reeds omgekomen tengevolge van de kou en de gladde wegen. In de Spaanse provincie Cuenca werden gisteren morgen de lijken gevonden van twee herders, die doodgevroren waren. Het Spaanse dodencijfer tengevolge van de kou is met hen gestegen tot zes. In Finland zijn twee mensen omge komen door het slippen van een vrachtwagen. Men vreest verder voor het leven van een derde, die vermist wordt op een skitocht. In West-Duitsland zijn achttien De vergadering van de Opperste Sovjet die vanda-g in het Kremlin wordt gehouden, zal ,,van een onge wone belangrijkheid zijn". Dit heeft de eerste vice-premier Anastas Mi- koj-an tegenover een Chileense han delsdelegatie verklaard die een be zoek aan Moskou brengt. ,,De gehele wereld zal horen wat wij te zeggen hebben", aldus Miko jan, die niet zei waarover gesproken gioepenngen stelt, in het ongewisse ZOu worden. In diplomatieke kringen komen te verkeren Ook de commu-1 te Moskou neemt men aan, dat de nistische partij zal alle zeilen moeten I vergadering gewijd zal zijn aan be- b ij zetten om een verbod te ontlopen, I langrijke maatregelen op het gebied zo menen waarnemers te Djakarta. Ivan de ontwapening. 2 Weersverwachting van het KNMI 2 2 tot vanavond, opgemaakt woens- 2 dagavond 23.15 uur: 2 Veel bewolking met plaatselijk sneeuw. Overwegend matige noord oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. 2 Verwachting van het Belgisch 2 2 Weerkundig Instituut: 2 2 Licht bewolkte hemel. Later toe- 2 2 nemende bewolking vanuit het 2 2 oosten, gepaard met sneeuwval. 2 2 Maximum temperaturen van 2 tot 10 graden. Vandaag: zon onder 16.56 uur. Maan op 17.55 uur. Morgen: zon 2 2 op 8.43 uur Maan onder 9.04 uur. 2 En hier is ie dan, Frankrijks baby „nr. 1": Nicholas. Ge ziet zijn trotse moeder, Brigitte Bardot en vader Jacques Charier (telefoto) Negentig procent van alle bisschop pen ter wereld heeft thans zijn voor stellen ingediend bij de voorbereiden de conmmissie van het concilie. De meeste hebben hierbij het Latijn ge bruikt. Alleen de bisschoppen van de Oosterse riten gaven meestal de voorkeur aan het Frans. Het is wel zeke dat op het con cilie het Latijn d' voertaal zal zijn, waardoor de deelnemers gedwongen zullen zijn tot pregnante en korte discussies. Uiterlijk 30 april moeten de katho lieke universiteiten haar voorstellen bij de commissie in Rome hebben in gediend. Dan houdt de voorbereiden de commissie op Ie bestaan en ne men de eigenlijke concilie-commis sies haar taak over. De Engelse politie blijkt een spoor te hebben gevonden van de man die op de avond van 23 december het meisje Ste- phani Baird heeft onthoofd in het hotel van de Y.W.C.A. in Birmingham. Er zijn geheime orders uitgegaan naar de politieposten over het ge hele land met de naam en de per soonsbeschrijving van de gezochte. „Deze man moet dringend gevonden worden" stond in de orders. Hand in hand met deze orders ging een ander bevel: de strengste veiligheidsmaatregelen moeten wor den genomen opdat geen enkele in formatie publiek wordt gemaakt. De landelijke bladen in Londen hebben erin toegestemd alle feiten over de identiteit van de man en zijn laatste doen en laten te ver zwijgen. De politie zei, dat het bekend is, dat de gezochte man zich op 23 de cember in Birmingham bevond en dat hij sindsdien niet naar zijn werk is gegaan en niemand hem in Bir mingham. heeft gezien. Politiemanner van de speciale af deling kwamen in actie. Alle vlieg velden en havens kwamen onder scherpe bewaking. De paspoorten van reizigers die maar enigszins be antwoordden aan de persoonsbe schrijving vai. de man werden onge merkt zorgvuldig onderzocht. Tegelijkertijd werden huiszoe kingen verricht in pensions en lo geerhuizen in vele delen van Enge- land. Rechercheurs mengden zich onder passagiers bij bushalten en spoorwegstations in verschillende steden. Vrachtautochauffeurs wer den ondervraagd over personen die zij een lift hadden gegeven. Engeland wacht af of de moorde naar van Birmingham eindelijk zal worden gevat. En in ons land In ons land zal het vandaag hier en daar sneeuwen. Daarbij zal de vorst overdag licht tot matig blijven. Het KNMI deelt mede: Tussen een boven Noorwegen aan wezig hogedrukgebied en een depres- siegebied in de Middellandse Zee ble ven oostelijke winden koude lucht naar het Noordzeegebied aanvoeren. In ons land waren de windkrachten gisteren niet groot. De temperaturen bleven de gehele dag onder het vries punt. bereikten maximumwaarden van omstreeks 2 graden langs de kust tot min 10 graden op het vliegveld Zuid-Limburg. Plaatselijk viel wat sneeuw, maar de hoeveelheden waren klein. Intussen breidde het Noorse hogedrukgebied zich naar het zuid westen uit, terwijl een frontenstelsel boven Polen en Oost-Duitsland lucht drukdalingen en sneeuw bracht. Verwacht wordt, dat daardoor bij ons de wind noordoostelijk zal worden en tot matig of krachtig zal toenemen. (Van onze verslaggever) Jef Pijnen, een 43-jarige land bouwer uit Woensdrecht en Annie Marcus, een 18-jarige schone uit hetzelfde dorp hebben één nera. melijke liefhebberij: zwemmen. Dat zij zich in de zomer niaanaen intensief met deze sport bezighou den is de gewoonste zaak van de wereld, maar dat zij ook het zee had „De Duintjes" opzoeken, wan neer het kwik van de thermometer ver beneden het vriespunt staat, is merkwaardig. Toch gaat er geen dag voorbij of Jef en Annie trek ken hun baantjes in de Ooster- schelde. De reactie van Jef en Annie? „Ach. zwemmen is nu eenmaal een hobby. Wij geloven, dat het gezond is deze sport altijd te be oefenen. Dus ook in de winter". En daar gaan ze. Het ijs snijdt hun in de benen, tot bloedens toe zelfs, zodat het behalve een koud in zekere zin ook een bloedbad werd voor deze twee dapperen. (Advertentie) De Westduitse ambassade te Lon den wacht orders uit Bonn af betref fende de vraag, of zij al dan niet stappen bij de Britse autoriteiten zal doen betreffende het ontslag, dat Britse zaken DuitSê werknemers zouden hebben verleend in verband met de anti-joodse uitingen, die zich in de Bondsrepubliek hebben voorge daan. Een woordvoerder van de ambas sade weigerde bijzonderheden te ver strekken over het aantal Duitsers, dat zou zijn ontslagen. Evenmin wil de hij de namen noemen der Britse firma's, die. hierbij betrokken zouden zijn. Hij voegde hieraan toe: „Wij hopen terwille van de Brits-Duitse betrekkingen dat deze aangelegen heid een natuurlijke dood zal ster ven". Vernomen wordt dat een Londen- se zaak Duitse goederen uit haar etalages heeft verwijderd en orders aan Duitse firma's heeft ingetrok ken. Handelsonderneming Gerard Roovers - Breda Een groep Loeloeakrijgers heeft dinsdag een Baloebakraal noordelijk van Loeloeaburg overvallen, waarbij tien dorpelingen het leven lieten. De aanvallers, die 24 hutten in brand staken, veroren een man. De Baloe- ba vernielden later bij een vergel- dingsaanval honderd Loeloeahutten. Het totaal aantal doden is sedert het weekeinde tot twintig gestegen. De Belgische regering heeft 81 Kongolese afgevaardigden uitgeno digd voor de Brusselse ronde-tafel conferentie ter bespreking van de toekomst van Kongo, aldus is giste ren officieel bekendgemaakt. Twintig Belgische parlementaire afgevaardig den nemen aan de conferentie deel. In Brusselse politieke kringen voorziet men, dat een van de resul taten van de conferentie de vaststel ling van een definitief rooster voor de verwerving van de Kongolese on afhankelijkheid zal zijn. 5? In kringen van de luchtvaart industrie te Parijs is gezegd, dat binnenkort een beslissing van de Franse regering wordt ver wacht over de vraag of een In donesisch verzoek om de leve ring van Mirage-straaljagers moet worden ingewilligd. Onderhandelingen over de verkoop zijn bijna voltooid maar worden op gehouden door een besluit van de Franse regering over de politieke kant van de zaak aldus genoemde kringen. Frankrijk heeft zich tot dusver ge houden aan de overeenkomst van 1949 die bepaalt, dat geen militaire uitrus ting aan Indonesië mag worden ver kocht, die gebruikt zou kunnen wor den voor een mogelijke aanval op Ne derlands Nieuw-Guinea. De Franse regering zou verstoord zijn door het recente Nederlandse besluit om de Nederlandse luchtmacht met Ameri kaanse Starfighters in plaats van met Mirages uit te rusten. Binnen 24 uur heeft de Weense po litie een afschuwelijk drama opgehel derd. Twee dagen geleden werd zij door een voddenraper gealarmeerd die in een vuilnisbak het rechterbeen van een mens vond. In andere vuilnis emmers ontdekte de politie andere li chaamsdelen. Spoedig wist de politie dat de vermoorde de 18-jarige studen te Ilse Moschner moest zijn. Het spoor leidde naar de portier van de woning waar de vuilnisbakken stonden. Deze bekende. Hij wees bovendien een me deplichtige aan, die inmiddels ook ij gearresteerd.

de Stem | 1960 | | pagina 1