Walcheren 31 AB Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beve!and Naïef voorstel ren teboekj Raadsleden O.-Kapelle dreigen af te treden Klein kwaad'' voor de politierechter econ. Amsterdamsche Bank Dagblad De Slem Zweedse textielfabriek naar Goes Verkeer eist slachtoffer te Heinkenszand Vijf knapen deden stoer Zierikzee eert gevallen Joden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 JANUARI 1960 Paard op hol Scheepsbeweging rente „Hulst'-doelman geopereerd Lode van Gent houdt lezing Jelle Troelstra sprak voor Z.V.U. Voorlichtingsavond K.A.V. Scheldemonding voor België! St. Ceciliakoor uit St. Jansteen song in Den Haag Te Terneuzen Herindeling van Walcheren Handenen Lippen ruw? PUROL Bevorderingen bij Prov. Waterstaat Hoogwaterstanden BEURS van AMSTERDAM Oplopende koersen AGENDA Vandaag Morgen MIDDELBURG Raadsagenda De raad komt maandagmiddag om twee uur bijeen. De agenda ver meldt naast de punten, waarover wij al eerder berichtten subsidiever zoeken van de stichting 1940-1945, de katholieke reclasseringsvereniging afdeling Middelburg, het tamboers- en pijperskoerps Juliana. B. en w. stellen verder voor het aankoopbe- sluit pand Singelstraat 8 in te trek ken, aangezien er een koper is, die bereid is het pand te restaureren. Er is een voorstel tot grondaankoop aan de Koudekerkseweg van D. Kaljouw. Tenslotte zullen leden be noemd worden van het bestuur van de Burgerlijke Instelling voor de Maatschappelijke Zorg en de advies commissie van de gemeentelijke volkskredietbank. Het paard, staande voor een wagen van de bode J. K. is waarschijnlijk door de schrik op hol geslagen in de Lange Viele richting militair hospi taal. Twee auto's aldaar geparkeerd, werden lich* beschadigd en de der tienjarige L. H van H. uit Middelburg die daar juist op de fiets passeerde, werd omvergereden waarbij hij zijn rechteronderbeen brak en zijn fiets totaal vernield werd. Het paard werd door de vader van de bode, die toe vallig in de buurt was, tot stilstand gebracht, de jongen werd voor behan deling naar het ziekenhuis vervoerd. VLISSINGEN Nieuwe flats voor St. Willibrord Vrijdag zullen weer acht flats door de aannemer Christiaansen overge- dragn worden aan de r.-k. Woning bouwvereniging St. Willibrord. Onder deze acht flats bevindt zich tevens de honderste flat welke door de aan nemer gebouwd wordt in het kader van het plan Oost. Vlissingen aangekomen 11-1. Ned. Maria-S., Eng. Burnwood. 12-1. Lib. Punta Macos. Vlissingen vertrokken 11-1. Ned. Maria-S. 12-1. Lib. Punta Macos. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 11-1. Curasao, Hebe Nobel, Hydra (van Tern.). 12-1. Berend-N., Libra-R., Ittersum, Antares, Mees Cremer, Barbara, Holland (van Hans- weert), Naess Lion, Stamislas. Gepasseerd naar zee (Ned. sche pen). 11-1. Gazelle, Ysel, Coenraad- K., Oosterburgh. 12-1. Nijkerk, Sloter- dijk, Heiloo, Kerkedijk, Bloemgracht, Eagle, Prins Alexander, Meidoorn, Bram. (Advertentie) BIJ VERKOUDHEID, HOESTEN EN NIEZEN teven een paar Pottertjes in de mond sne! verlichting. Duizenden vinden er dagelijks baat bij. Potter's Linia is ge liefd bij rokers, zangers en sprekers. In handig» plotte doosjes d 55 cent ims. x tin niikil n.t. suiiiiin (Advertentie) Stortingen en terugbetalingen zijn niet alleen mogelijk bij het kantoor van uitgifte, doch bij alle 231 kantoren van de waar tevens gaarne alle Inlichtingen worden verstrekt HULST Gisteren is de bekende doelman van v.v, „Hulst" Kees de Smit in het r.-k. ziekenhuis te Sluiskil geopereerd aan een voetbalknie. Hierdoor zal deze doelverdediger wel geruime tijd zijn uitgeschakeld om de blauwgele kleurei. te verdedigen. Voor de voetbalvereniging is dit een grote tegenvaller, juist nu de strijd om de ereplaatsen op zijn grootst is gewor den. Bijeenkomst van J ongerengemeenschap Aanstaande zaterdag staat opnieuw een bijeenkomst voor de Jongeren- gemeenschap op het programma. Deze avond steunt zelfs al op een traditie. Het is de jaarlijkse dansavond van de Jongerengemeenschap, die ongetwij feld zal slagen onder de leiding van C. Bilderbeek en op muziek van een goede band. Na de meer inspannende avonden in de afgelopen maanden zal deze avond, die in de kantine van het Janseniuslyceum wordt gehouden, een welkome afwisseling zijn. In hotel De Graanbeurs zal zater dag 16 januari a.s. Lode van Gent een causerie houden, getiteld „In de greep van het oerwoud". Een en an der zal worden opgeluisterd met kleu- ren-projectie. De r.-k. kunstkring Van den Vos Reinaerde is er in geslaagd Lode van Gent naar Hulst te krijgen. Van Gent, die pas van september 1959 is terug gekeerd uit de binnenlanden van Bel gisch Kongo, vertelt over zijn bele venissen onder de primitieve inboor lingen en wilde dieren. Mede door de techniek zullen de aanwezigen dan ook het gebrul horen van de leeuwen, het geluid van de nijlpaarden en het getrompetter van de olifanten, ter wijl eveneens de zang en de dansen der pygmeeën, de koninklijke trom mels van de Mwami van Ruanda en van de medicijnman te horen zullen zijn. Lode van Gent is een bekend Kon- go-kenner en omdat er de laatste tijd GOES Voor een klein, select gezelschap heeft Jelle Troelstra in de Prins van Oranje gesproken over de noord- Nederlandse meesters uit de vijftiende en de zestiende eeuw. De heer Troelstra liet én in zijn betoog én aan de hand van lichtbeelden zien hoe zich de zelfbewustwording van de mens voltrekt in de overgangstijd van middeleeuwen naar renaissance het geen zijn neerslag vond in de schil derkunst. Dit was de eerste avond van een tweetal lezingen onder auspiciën van de Z.V.U. Primeur voor Alliance Fran^aise Maitre Georges Houssard, advocaat aan het gerechtshof te Parijs, hield in De Korenbeurs een lezing onder de titel „De Advocaat". Het was de eer ste maal dat Maitre Houssard deze le zing in Nederland hield. Nadat hij zijn mening had gegeven over de oprechtheid en de eerlijkheid van de advocaat in het algemeen, be sprak hij de organisatie van de balie te Parijs. Steeds weer wist mr. Hous sard de aandacht van zijn toehoorders, met geestige voorvallen uit zijn prak tijk, vast te houden. Na de pauze sprak Georges Hous sard over de vrouw als beschuldigde en als advocaat. Letvedorp parochieavond k.a. Op de parochieavond, die de K.A. zondag geeft in zaal v.d. Dries, zul- Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7 tel 2377. Rayonredacteur: W. de Leeuw Rayonbeheerder: L. K. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes Westsingel 98. tel 2236. Rayonredacteur: C. Bastianen Rayonbeheerder. J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland t 0.15 pei mm. Voor „Ingezonden Medeaelin ge i" f 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ot minder 0.90 elke regel meer f 0.15 Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp f 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgende j i ltc juto tc uatuin van ant ongewijzigde plaatsingen de derde niet bekend doch dit zaj ver. plaatsing tegen half geld. I <•-. len de Genesiusgezellen uit Ovezan- de op de planken komen. Het stuk, dat zij brengen, heet: De Waarde van het Leven. Heinkenszand Minder aanvoer bij „Samenwerking" Uit de door de weegbrugver. Sa- menwerking opgemaakte balans blijkt dat het afgelopen jaar een be duidend minder aantal kilo's ter we ging werden aangevoerd dan in 1958. Het totale aantal haalde niettemin toch het respectabele cijfer van 7.934.092 kg. Het cijfer voor 1958 was ruim 10.000.000 kg. Deze teruggang was in hoofdzaak een gevolg van het feit dat de sui- kerbietenaanvoer het afgelopen sei zoen teleurstellend is geweest. Was de aanvoer in 1958 7.150.000 kg, 1959 sloot met een totaal van 4.904.000 kg. Van de overige produkten passeer den de weegbrug 1.047.525 kg aard appelen. 568.204 kg uien, 1.414.353 g hooi, stro en graanprodukten. Sehieteoneours sociëteit Soranus De handboogsociëteit Soranus or ganiseerde een goed bezet concours op de liggende wip. Tijdens deze wedstrijd deed zich het merkwaardige feit voor dat reeds in de eerste ronde de hoofdvogel vier maa' werd afgeschoten. Deze tref fers werden geplaatst door A. de Jonge en C. Raas van Wilhelm Teil en P. Koens en C. Bek van Soranus. De verdere uitslagen waren: eerste klep C. Raas, Wilhelm Teil, tweede klep H. Driedijk. Doel naar Hoger derde klep H. Koens Spes Nostra. Zij vogels: A. de Jonge. Soranus en J Rijk, ADLM. De beide onderkal- len waren voor G. van Loo-Corsgeu- ze van Doel naar Hoger en de mees te kleine vogels voor H. Driedijk van de organiserende vereniging. ontspanningsmiddag bejaarden Het comité ouden van dagen orga niseert vandaag in zaal „De Toe last" een ontspanningsmiddag voor de bejaarden. Ovezande nieuw stuk in studie bij st. genesius De r.-k toneelvereniging St. Gene- siusgesellen heeft een nieuw stuk in studie genomen. Na het grote suc ces met het dramatische toneelspel „De waarde van een leven" heeft de toneelvereniging gemeend thans een stuk van een heel ander genre op het repertoire te moeten nemen. De keuze viel op de klucht in drie be drijven „De onbekende Wereld" van Anne Marie Kok en Johan Blaaser in een bezetting van vijf dames en zes heren. De juiste datum van opvoering is moedelijk eind maart zijn. februari of begin op politiek gebied wel een en ander te doen is omtrent dit gebied, ver wacht men veel belangstelling voor deze bijeenkomst. De overplaatsing van de heer De Vries De directeur van het postkantoor alhier, de heer J. de Vries is, zoals wij reeds schreven, in dezelfde func tie benoemd in Terneuzen. De heer de Vries verlaat Hulst echter niet per 1 februari maar per 1 maart °.k. Sas van Gent Nieuwbouw Huishoudschool Aan de Stichting r.-k. huishoud school te Sas van Gent is rijksgoed keuring verleend voor de bouw van een nieuwe school. Dit gebouw is semi-permanent en zal worden opgetrokken volgens het Polynorm-systeem. Maandag 18 januari hoopt men met de werkzaamheden een aanvang te maken. Het bestuur van de stichting heeft een stuk bouwgrond van de gemeen te gekucht op de hoek Hollandiastraat Bolwerk, De bouw van deze school zal voor het huishoudonderwijs een grote ver betering betekenen. Momenteel wordt in diverse lokalen, her en der ver spreid, les gegeven. Men hoopt de school met de aanvang van het nieu we lesjaar in september in gebruik te kunnen nemen. ongeval Bij werkzaamheden op het terrein van de Centrale Suiker Maatschappij is P. G. uit Westdorpe van een 2 me ter 'hoge stelling gegleden. De heer G. liep hierbij een lichte hersenschud ding op en werd na geneeskundige verzorging naar huis vervoerd. ouderavond kaj Zaterdagavond om half acht wordt in het verenigingsgebouw aan de Westkade door de KAJ de jaarlijkse ouderavond gehouden. Het programma zal worden afgewis seld door muziek, zang en toneel ter wijl naast de aalmoezenier nog een spreker het woord za' voeren, Sclioondijke Gemeenteraads- vergadering Donderdagavond komt de raad on der voorzitterschap van waarnemend burgemeester Joh. de Feijter voor het eerst in het nieuwe jaar bijeen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel van b. en w. om het aanbrengen van de verwarmingsin stallatie in het in aanbouw zijnde gemeentelijk gymnastieklokaal te gunnen aan de Fa. Deerens N.V. te Vlissingen voor de som van 7570. Wanneer de raad zich akkoord zal verklaren met het voorstel van b. en w. zal de gemeentelijke subsidie voor de Kruisverenigingen vastge steld worden op 50 procent van de contributie met een maximum van 4 per lid. Het ligt in de bedoeling om de woningen W. 110 en W. 113 gelegen langs de Tragel onbewoonbaar te verklaren. uniforme vuilnisemmers Vermoedelijk zullen eind januari de uniforme vuilnisvaten afgeleverd worden waardoor eindelijk een einde za] komen aan de soms primitieve manier waarop het huisvuil ter ver wijdering werd aangeboden. Zij die reeds in het bezit zijn van uniforme vuilnisvaten zullen deze aan de ge meente kunnen verkopen tegen een nader te taxeren prijs. Met ingang van 1 februari zal door deze verbetering ook alle huisvuil met de reinigingsdienst kunnen wor den medegegeven wat voordien niet het geval was. Stoppeldijk De plaatselijke afdeling van de K.A.V. belegde in het Verenigings gebouw voor haar ieden een zeer interessante voorlichtingsavond over pluimvee en eieren. Voor de pauze werden de dames praktisch geschoold in het maken van heerlijke eier- gerechten en het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met een prach tige kleurenfilm over pluimvee en alles wat daaraan vastzit. Voor een lekker kopje koffie was gezorgd en het werd zodoende naast een leer zame ook een gezellige avond. De opkomst was jammer genoeg met zo groot. Wel waren op deze avond ook tegenwoordig de wijkleidsters van de naburige afdelingen Groenendijk en Lamswaarde. gymnastieklokaal De r.-k. lagere school alhier heeft nu de beschikking gekregen over een eigen gymnastieklokaal. Dit kon be reikt worden door een verbouwing van twee leegstaande leslokalen. De grote daling van het aantal leerlingen gedurende de laatste jaren heeft dus toch nog een enkel goed gevolg gehad. Voorheen moesten de gymnastiek lessen gegeven worden in de grote zaal van het verenigingsgebouw en men moest zich dus op dit terrein wel enige beperking opleggen. kleuteronderwijs In verband met de veel voorkomen de gevallen van geelzucht is de kleuterschool enkele dagen gesloten geweest. Aanvankelijk bestond het plan om de school voor enkele weken te sluiten maar van de zijde van de inspectie schijnt men op het stand punt te hebben gestaan, dat voor het I kleine aantal gezonde kleuters de mogelijkheid aanwezig moet zijn de school te bezoeken. In verband met verbouwing en ver andering van inrichting van de school zijn de kleuters thans ondergebracht in het Verenigingsgebouw. TERNEUZEN pierre gascar voor all. frangaise De Franse auteur Pierre Gascar (pseudoniem voor Pierre Fournier) zal a.s. maandag voor de leden van de Alliance Frangaise te Terneuzen en omgeving in „Hotel Rotterdam" een inleiding houden over „Huma nisme en realiteit in de hedendaag se litteratuur te beginnen bij St. Exupéry". Pierre Gascar is een auteur, wiens werken hoofdzakelijk na de tweede wereldoorlog ontstonden. Met zijn in 1953 verschenen boek „Le temps des Morts" won hij de Prix Gon- court, een zeer begeerde litteratuur- prijs. die jaarlijks in Frankrijk wordt uitgeloofd. (Advertentie) COGNAC Ongekend zacht en fljn van smaak! Cognac fine! Pour vous. VOOR OE HANDEL: H. VAN T00R Jz. VLAARDINGEN Het „Algemeen Handelsblad" is opgeschrikt door een artikel in „V.E.V.-Berichten", het or gaan van het Vlaams Econo misch Verbond, waarin de Ant werpse ir. Gaston Goossens de noden en belangen van de Scheldestroom behandelt in verband met het Deltaplan en met het oog op de grootst mo gelijke bevaarbaarheid van deze vaarweg. Er komt in dit artikel nl. terloops de suggestie voor, dat Nederland en België samen alle kosten van het Deltaplan en zijn gevolgen zouden dragen ..in verhouding van de ter reinwinst". Hij stelt dan', dat aan België de Scheldemonding zou moe ten worden toebedeeld Dit zou moeten gebeuren volgens een lijn ongeveer van Rilland-Bath naar Middelburg, dwars door Zuid- Beveland en Walcheren, wat dus neerkomt op de annexatie van de helft van deze eilanden plus Zeeuwsch-Vlaanderen bij België. Vermoedelijk gaat ir. Goossens uit van de, volkomen onjuiste gedachte, dat het Nederland bij het Deltaplan vooral ook om landaanwinning te doen is. Zijn voorstel lijkt op het eerste gezicht nogal onrustbarend. Wij hebben nochtans gemeend tot de ze publikatie, die al van 30 novem ber jl. dateert, het zwijgen te kun nen doen, omdat haar toch kennelijk geen groot gewicht was toe te schrij ven. Desgevraagd verklaarde ons dr. ir. J. van Veen nog kort voor zijn overlijden het technisch betoog van de Antwerpse ingenieur als niet ern stig te beschouwen. De politieke slag in de lucht, wel ke dienen moet om het technische Scheldeprobleem zijn eenvoudigste oplossing te geven, getuigt alleen maar van naïviteit. De schrijver is op politiek gebied zo argeloos, dat hij geen bezwaren tegen zijn voor stel ziet. dat blijkens de context ook helemaal niet onvriendelijk voor Ne derland bedoeld is. Volgens hem zou de grensverschuiving niets dan een ruilverkaveling op internationaal plan zijn, waarmee Nederland en België een mooi gebaar van inter nationale betekenis zouden kunnen maken. Over soevereiniteitsverwik- kelingen breekt hij zich het hoofd niet. Aangezien hij echter toch wel vermoedt, dat anderen het minder eenvoudig zien, wil hij er nochtans op wijzen, dat de kwestie van de grensverschuiving eigenlijk buiten het bestek van zijn studie valt en er niet noodzakelijk bij betrokken behoeft te worden. Waarom? Men mag zich overigens afvragen, waarom dan de „V.E.V.-Berichten" deze niet noodzakelijke suggestie, welke ongerustheid kon wekken en thans behalve het „Algemeen Han delsblad" ook de Staten van Zee land blijkt te hebben gealarmeerd, publiceerde. Voor een dankbaar publiek van on- Men zou er alleen het akoestisch geveer 400 aanwezigen heeft het a vermogen aan toe willen voegen van capellakoor uit St.-Jansteen in Dili-onze oude grote kerken. De koor- gentia te Den Haag een uitvoering zang werd afgewisseld met goed ge- gegeven. j speelde harpsoli door Leone Noter- Een zeventigtal jeugdige amateur- j mans. vocalisten, goed geproportioneerd over de vier stemregisters verdeeld, deed zich horen in een exclusief klassiek repertoire. De dirigent W. Bartz, de leider van deze groep, is weer een vol bloed muzikant gebleken, die maling heeft aan de conventionele maatslag, en naast een veelvuldig toegepaste kwieke vierkwartsmaatslag, zich daarvan los maakte en zich toen eerder een boetseerder van een zeer soepele materie toonde, dan een koordirigent in de gebruikelijke be tekenis. Dit heeft een spontane musiceer- wijze ten gevolge en doet een prach tige wisselwerking ontstaan tussen de leider en het zeventigtal zangers en zangeressen. Men constateerde dat in niet minder dan een dertigtal kleine motetten, chansons of poly fone en eenstemmige liederen van Josquin des Prez tot Sweelinck en van Heinrich Isaak tot Michael Pre- torius, een en ander nog door een tweetal Gregoriaanse melodieën in geleid, waarvan men de verklanking als voorbeeld aan de meeste kerk koren zou kunnen voorhouden. Met uitzondering van een foutieve inzet, wat uniforme dynamiek en enkele gejaagde tempi die de grens van tekstverstaanbaarheid bijna deden overschrijden, was de totale indruk dat men hier met a-capellazang te doen heeft van een geheel uitzonder lijke klankhoedanigheid, beroepsen sembles niet uitgesloten. Want tegen over individuele stemkwaliteiten van beroepskoren in den lande staat hier een spontane musiceervreugde die door een zuidelijke gloed wordt aan geblazen, waardoor de strenge vorm geving van onze oude meesters een tintelende vibratie verkrijgt, onze eigen Nederlandse muziek in het gunstigste daglicht stellend. De 77-jarige veekoopman A. Bak ker uit 's-Gravenpolder is op Clara's pad te Heinkenszand door een perso nenauto aangereden, hetgeen hem het leven heeft gekost. Vanachter een geparkeerde auto wilde de bejaarde man de rijbaan oversteken. De passerende auto, be stuurd door A. v. L. uit Heinkenszand greep hem en sleurde hem dertig me ter mee. Men constateerde een hersen schudding en gebroken ribben. In het ziekenhuis Oostwal te Goes, waarheen men het slachtoffer per ziekenauto overbracht, is de heer Bakker over leden. De auto werd aan de voorzijde be schadigd en het verkeer ter plaatse ondervond ongeveer twintig minuten vertraging. Men noopte het koor tot een twee tal toegiften. Tijdens de pauze werd het koor uitgenodigd een zanguitvoe ring te komen geven in d parochie Wassenaar. Na een avond te hebben doorge bracht in diverse Terneuzense cafés zouden vijf jongens uit de omgeving terug naar huis gaan. Bij hun laat ste tocht door de Noordstraat en Korte Kerkstraat gedroegen zij zich noga] luidruchtig en een uithangbord van de wapenhandel van der Bent op de hoek Noordstraat - Korte Kerkstraat moest het ontgelden. De wapenhandelaar zette de jongens achterna en zag, dat zij een café taria binnengingen. Hij waarschuw de de politie, die de heren uitnodig de op het bureau te verschijnen. Aanvankelijk waren zij zo onschuldig als een lam maar tenslotte zei de 16-jarige A. B. uit Hulst, dat hij het reclamebord had vernield. Hij mocht beginnen met het betalen van de schade. Van de rest hoort hij later wel. Bij informatie vernamen wjj, dat de redactie van dit orgaan ir. G. Goossens, die directeur van de Antwerpse brandweer is, de opna me niet meende te mogen weige ren van een artikel over zijn tech nische onderzoekingen, waarop hij zich sinds lang ijverig toelegt. Men heeft ook bij „V.E.V.-Berich- ten" niets onaangenaams voor Ne derland in de zin gehad, was er blijkbaar alleen niet op bedacht, dat een apolitieke brandweerdirecteur ooit wel per ongeluk een politiek brandje zou kunnen gaande maken. Dat het hierop is gaan lijken, ligt waarschijnlijk aan de omstandigheid, dat het wonderlijke artikel van ir. Goossens nu juist is verschenen in een periode, waarin nieuwe Belgisch- Nederlandse onderhandelingen over de waterwegenkwesties in voorberei ding zijn. Om die reden zou de ge dachte kunnen opkomen aan enige tactische opzet om daarmee die on derhandelingen te beïnvloeden. Die gedachte kan men echter gerust la ten varen. Er steekt geen enkele an ti-Nederlandse actie of bedoeling achter deze publikatie, waaraan geen politieke betekenis is te hechten en waarvan het technische belang wordt omstreden. Voor een alarmstemming terzake is er dan ook geen reden. Op de hoek van de Grachtweg en de Couweg te Zierikzee zal een monument worden opgericht, ter her innering aan de 22 joden die in de oorlogsjaren uit Zierikzee werden weggevoerd en in concentratiekampen om het leven kwamen. Deze 22 vormden het totaal aantal joden dat voor de oorlog in Zierikzee woonde. De Zierikzeese beeldhouwer Ad Braat kreeg opdracht het ontwerp te maken en kwam hier onlangs mee gereed. Hij ontwierp een driehoekige zuil van ruim twee meter hoogte die zal bestaan uit een betonnen kern, bekleed met hardsteen platen. Bij het ontwerpen van deze semi-abstracte voorsteling is de kunstenaar uitge gaan van het lot dat de 22 Zierikzeeërs in het concentratiekamp ten deel viel. Het menselijk geraamte was zijn uit gangspunt voor de compositie. De twee overige zijden zullen de namen van de slachtoffers en een inscriptie dragen. Bij de doden-herdenking in mei van dit jaar hoopt men het monument te kunnen onthullen. De steenhouwerij van Timmerman en Lakké zullen het ontwerp op aan wijzingen van de kunstenaar uit voeren. De gelden voor het monument werden tijdens een inzameling in de stad Zierikzee in augustus van het vorig jaar verkregen. Het initiatief van de actie is uitgegaan van de burgemeester, mr F. T. Dijckmeester en de heer G. J. Wilbrink, Tijdens de dinsdagavond gehouden behandeling van de gemeentebegroting 1960 der gemeente Oost-Kapelle (Wal cheren) heeft de fractie-voorzitter van de PvdA, de heer A. Don, ern stige kritiek geuit op de houding van G.S. ten aanzien van de gemeentelijke herindeling van Walcheren. De heer Don verklaarde dat G.S. datgene als hun beginsel huldigen wat in hun kraam te pas komt. Hij was voorts van mening, dat men een indruk krijgt .uit de gehele gang van zaken, dat het college van G.S. te ver van de werkelijkheid staat. Het is mede namens mijn frac tiegenoot dat ik u mededeel dat wanneer het voorontwerp van wet gewijzigd wordt, zonder een nieuwe procedure, dus zonder een tweede hearing, wij ons als raadslid terug zullen trekken en onze zetels ter beschikking stel len. De heer Don moest tot deze verklaring komen omdat hij van mening is ,dat de raad be handeld wordt op een wijze die De directie van Armbergs Ak tienbolaget. een Zweedse tex tielfabriek heeft gisteren in de slotbespreking met de gemeente Goes besloten, zich definitief in die stad te vestigen. De nieuwe fabriek zal worden gebouwd op het in zuid aan te leggen indu strieterrein. De opdrachtgevers verstrekten een voorlopig schetsplan aan de architect Weertman te Goes. Deze fabriek zal een oppervlakte krijgen van ca. 800 m2 en op de verdiepingen wordt een kantine ingericht. Er is daar ruimte voor ongeveer honderd werknemers, terwijl voor wat betreft het terrein rekening wordt gehouden met de mo gelijkheid van een dubbele capaciteit. In de voorlopige behuizing hoopt men begin maart onder Nederlandse direc tie met twintig personeelsleden aan de produktie te kunnen beginnen. De toekomstigp directeur heeft zich nader over de woongelegenheid ge oriënteerd en hoopt zich binnenkort in Goes te komer. vestigen. De afzetmogelijkheden worden zeer groot geacht. Zelfs als de groei voor spoedig verloopt verwacht men de eerste drie jaar uitsluitend voor ex port naar de moederbedrijven in Zwe den een volle orderportefeuille te hebben. (Advertentie) De economische politierechter te Middelburg, mr. P. v. Empel, heeft gisteren een aantal kleine gevallen te verwerken gekregen. Eensdeels waren het zaken, die betrekking hadden op gedagvaarden die geen vestigingsver gunning bezaten, anderdeels kwesties zoals het weigeren om te ondertekenen van formulieren en kaarten van het Landbouwschap. De Arnemuidenaar J. M. had zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergunning lammeren doorverkocht op de veemarkt in Rot terdam. De eis van de officier, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop luidde 25, maar de economische politie rechter maakte er 15 van. De han delaar L. D. uit Sirjansland had wel een ventvergunning om groenten en fruit aan de man te brengen, doch voor het drijven van een winkel had hij geen verlof In die winkel verkocht hij verder zwak-alcoholische dranken. De officier eiste tweemaal 10 boete maar de politiei echter bepaalde het vonnis op tien en één gulden. De nog jeugdige kleermaker G. J. L. uit Oud-Vossemeer bezat het Belgisch niet door de beugel kan. De raad wordt zijns inziens volko men gepasseerd. De burgemeester van Oost-Kapelle, de heer Sprenger, zei het betoog van de heer Don in zijn geheel, in grote lijnen te kunnen onderschrijven. De heer Don had voorts de suggestie ge daan over de hoofden van G.S. heen, de minister te verzoeken de betrok ken gemeenteraden te horen, hetgeen de burgemeester een overweging waard vond. Bij de Provinciale Waterstaat In Zeeland zijn de volgende personen bevorderd; tot technisch-ambtenaar M. A. van Dijk te Middelburg, J. J. A. Hamelinck te Terneuzen, A. I. de Koek te Goes en J. Slager te Zierik zee; tot schrijver A de dames J. Verstraate en M. J. van de Vreede te Middelburg; tot kantonnier eerste klas A. D. C. Dingemanse te Zoute- lande en I. A. Schippers te Groede. Morgen, donderdag 14 januari, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hansweert om 3.15 en 15.35 uur, te Terneuzen om 2.40 en 14.57 uur en te Vlissingen om 2.12 en 14.31 uur. Hoofdzakelijk tengevolge van de op nieuw teleurstellende slotkoersen uit Wall Street, waar ook de Nederland se hoofdfondsen lager noteerden, was de stemming gisteren op het Damrak flauw te noemen bij een kalme han del. Toen de verkopen van publieke zijde achter de rug waren, nam de arbitrage op het lagere niveau de stukken uit de markt. Hierdoor vond in alle hoeken van de internationale waarden een goed herstel plaats bij toenemende handel Dat van tijd tot tijd een koersreactie plaats vindt, ge zien de sterk gestegen koersen, is zeer normaal en alleen angstige houders gaan dan, aldus de beurs, tot verko pen over. Aku's ontmoetten een behoorlijke belangstelling en ooenden op 484 doch trokken aan tot 488 op Duitse aan kopen. Philips steeg van 786 tot 791, tegen 803 als vorige slotpriis. Zwitser land had voor deze aandelen belang stelling. In de scheepvaarthoek viel aanvan kelijk aanbod te verwerken waardoor de openingskoersen aan de lage kant waren. In de lokale sector werden aandelen Vlisco enige punten hoger geadvi seerd. 11-1 '60 12-1 '60 98 1/16 98 92 7/8 92 13/16 493 1/2 488 1/8 Ned '59 4 1 /4 Ned. '47 3 1/2 AKU A Hoogovens cA 830 814 Phil ins OB A 803 791 1/2 Unilever eA 774 1/2 762 Kon. Olie A 169.20 166.60 Rrheenveart Unie A 161 1/2 163 A'dam Bk A 347 335 1/2 Kon. Zout cA 691 680 1/2 NA BEURSKOERSEN AKU 488 1/2; Kon. Olie 165.95; Philips 786 1/2; Unilever 761 1/2. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De laatste torpedo. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Schwarz- tvalder Kirsch. TERNEUZEN Luxor 8 uur Zolang er mensen zijn. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Cir cusparade. 's-HEERENHOEK Jeugdhoeve: Th. van Steen voor RKJÖ. vakdiploma om zijn arbeid uit te oefe nen maar dit diploma geldt in Ne derland niet. L. is nu aan een studie voor het middenstandsdiploma bezig, hetgeen niet wegnam, dat de officier L., die er zelf veel op uitgaat, straf baar achtte. Hij eiste tegen hem twee boetes van 40 (één voor het drijven van zijn kieermakersbedrijf en één voor het verkopen van confectie). Mr. van Empel legde slechts voor het eerste geval een boete van 40 op. De landbouwer O. H. B. uit Sluis had zijn land foutiet opgemeten voor de inventarisatie. Eigenlijk had hij maar geschat. Getuige R. J. P. kwam dit nog bevestigen Conform de eis werd B. veroordeeld tot 70 boete. De landbouwers J. de V. te Aagte- kerke en J. W te Domburg werden beiden wegens het niet tekenen van de bijgevoegde kaart bij het invul- formulier voor het Landbouwschap veroordeeld tot 10 boete. De officier HOEDEKENSKERKE 7.30 uur: Begro veronderstelde in zijr, requisitoir, dat wellicht andere benaderingsmethoden 7 30 uur. Fauat van de bureauhouders meer succes gent Kon? Ned. Schouwburg: Do zullen hebben. banier van de koning. GOES P. v. O. 8 uur: O. Thole-Beis- huizen voor ZVH en NRV. Slot Ostende 8 uur: jaarverg. KAK. Grand 8 uur: Hamlet. VLISSINGEN Alhambra 8 uur: Een vrouw van slechte reputatie. MIDDELBURG E'ectro 8 uur: Vrijhe ren van het woud.

de Stem | 1960 | | pagina 2