nden SOEKARNO VOLKOMEN DICTATOR Twee scholen.....geen school zich tegen N.S. wapenen de winter Geen schade vergoed voor Nederlander „Het leven begint bij....70" Duitse maatregelen tegen anti-semitisme Eén miljoen bromfietsen ar Pinay nog niet heen Hij kan zonder meer partijen opheffen alle Nationaal front. Nevil Shute overleden Jongetje te Kruiningen verdronken Treinen moeten op tijd komen Ministeriële lof voor koning Boudewijn Minister zoekt concentratie van gemeenten ras DAGBLAD VOOR ZEELAND GEEN GE JOUW Begin verbreding Gen t-1 er neuzen v' eerst in najaar Proces tegen Indonesië Matige tot lichte vorst: Spoorwegongeluk in Frankrijk Door het ijs gezakt..... Brusselse pyromaan gegrepen ~l It en spran- LUX-vloei-« slag lost het at zo prettig baar plastic! fwasplezierl 3 lor! Hnnl >J' Engels, t wellicht nog be is, meer dan rsisten in Europa de Natuurmethode ven. Elke dag ko- kbrieven van leer- binnen. Hiervan wij slechts deze in. |F. A. Vrensen, emi- schrljft ons uit Canada: :s mij is degene, die <mt, zonder iets van te begrijpen, gelijk m met een doofstom- it was ik uw cursus 'ar voor het genoten ijs. 1 am very thank- eed!' - De brochure [methode ersen van een nieu- can uw hele bestaan ten! Daarom bent zelf verplicht, onze 3 over de Natuur- te lezen. Zonder n zonder enige ver- uwerzijds geeft zij ord op alle vragen, ;r dit unieke onder- eem zou willen stel- reedt de weg naar uwe, boeiende we- albeheersing geeft •ouwen. Vul onder coupon in en stuur erwijld aan ons op. hem vandaag nog bt u binnen enkele et boekje in huis. jir and good luck! HM (SPUI 23-27)^ k over de snelwep vordt.) (EF NPS 1 snden in open en riefkaart. 100e JAARGANG No. 23268 Uitgave N.V. Uitg. Mij Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mi H M L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Kontnuin en Vaderland WOENSDAG 13 JAN. 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderliike edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voot de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN," Usbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nteuwstraat 41, tel. no. 35) SOEKARNO „Word lid van mij.., In ons bericht over de onrust, wel ke er in ontstaan onder het personeel van de B.B.A., werd gezegd, dat de voorzitter van de bedrijfsgroep weg vervoer van St.-Raphael, de heer Mo lenaar, op een vergadering te Oos terhout zou zijn uitgejouwd. De heer Molenaar verzekert ons, dat daarvan geen sprake is geveest. Het was wat men noemt geen gemakkelijke ver gadering. maar de leden hebben hun wensen en bezwaren in behoor lijke vorm geuit. In een aangenomen resolutie werd het beleid van het hoofdbestuur onderschreven, terwijl tevens aandrang tot spoedig onder handelen werd geuit. Dit onderhan delen heeft even gestagneerd door ziekte van de directeur van de B.B.A. Zoals echter reeds gemeld, zullen vandaag besprekingen plaats vinden. Hoewel te Parijs algemeen werd verwacht, dat Pinay, de Franse minister van financiën, zou aftreden, is het gisteren nog niet zo ver gekomen. Antoine Pinay. vader van de nieu we frank", heeft gisteren twee keer een onderhoud gehad met president De Gaulle. Aan journalisten deelde hij mede, dat zij in een zeer rustige atmosfeer gesproken hadden over de „perscampagne" waarvan Pinay het onderwerp was. Een kabinetsverga dering, die gisteren zou worder ge houden, is uitgesteld tot vandaag. (Er bestaat een frnstig verschil van mening tussen Pinay en premier Debré over de igeringspolitiek op het gebied van de economie, de Navo en de Europese instellingen). Later op de dag had De Gaulle een onderhoud met Baumgartner, de pre sident van de bank van Frankrijk, die in vele kringen werd genoemd als mogelijke opvolger van Pinay. Baumgartner zou echter aarzelen over een aanvaarding van deze mi nistersfunctie. Gisterenavond had minister Pinay een onderhoud van drie kwartier met premier Debré. Hij weigerde na af loop daarvan iets mede te delen. President Soekarno van Indonesië heeft gisteren met een decreet de volledige controle gekregen over de Indo nesische politieke partijen. Hij heeft ook de macht gekre gen de partijen op te heffen indien hij dit nodig acht. Bovendien heeft de Indonesische president een mas sale politieke organisatie ingesteld, het „nationale front", waarvan hij zelf de leider zal zijn, en hel opperste staats lichaam waaraan hij verantwoording schuldig zal zijn, het „Volkscongres". 55 Dit parlementaire lichaam zal worden samengesteld uit gekozen hammedaanse Masjoemi, de commu nistische partij en de mohammedaan se Nalidatoel Oelama aldus Reuter uit Djakarta. Alleen de gematigde Indonesische nationale partij zal waarschijnlijk niet getroffen worden door deze maatregel. Het decreet stelt de president staat, na ruggespraak met het op perste gerechtshof, elke partij te ver bieden die tegen de beginselen en de verboden was of niet, heeft gepleegd of gesteund. Volgens de officiële bekendmaking is het de Indonesische politieke par tijen verboden buitenlandse hulp in welke vorm dan ook te ontvangen, zonder goedkeuring van de regering. Zij mogen ook geen vreemdelingen als leden opnemen. Do president heeft thans de vol macht ieder lid van het volkscon gres van zijn zetel vervallen te ver klaren, indien hij niet beantwoordt aan de voorwaarden aan de partijen gesteld. Indien de president verder niet te vreden is over de vertegenwoordi gers, die in de provincies gekozen zijn, heeft hij het recht andere aan te wijzen. 55 vertegenwoordigers van de gewes- doelstellingen van de staat is, een ton lorlon imn liot huidinc nor pmOflt ten, leden van het huidige parlement en leden van „functionele groepen", die zullen worden aangewezen door de president. De Indonesische president heeft in een officiële aankondiging iedere Indonesische burger opgeroepen lid te worden van het „nationale front". De taak van dit front zal zijn mee te werken aan het drieledig doel, dat de regering zich heeft gesteld: 1. De voltooiing van de Indonesische nationale revolutie. 2. Het bereiken van een welschapen cn voorspoedige gemeenschap door algemene ontwikkeling en opbouw. 3. Het brengen van West-Irian (Ne- derlands-Nieuw-Guinea) binnen de Indonesische republiek. Door deze decreten heeft presi dent Soekarno een eind gemaakt aan wat hij als ongeschikt voor Indone sië het vrijgevochten liberalisme" heeft genoemd. Het decreet, dat de president de volmacht geeft de politieke partijen te ontbinden, is een bijzonder harde treffer voor de drie voornaamste po litieke partijen in Indonesië, de mo- programma heeft dat gericht is op veranderingen in deze beginselen en doelstellingen, of verzet, dat officieel (Van onze correspondent) Toen het nieuws over de verbre ding van het kanaal Gent - Terneu- zen en de aanleg der sluizen te Ter- neuzen bekend werd, werd er bij ver meld, dat in het vroege voorjaar van 1960 de aanbestedingen zouden plaats hebben. Naar wy vernemen zijn de plannen thans in een dusdanig sta dium, dat eerst in het najaar van 1960 met het maken van de bouw putten voor de sluizen een aanvang zal worden gemaakt. De civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren, uitspraak doende in het proces, dat de in Monaco woonachtige Nederlander J. v.d. Haas aanhangig had gemaakt te gen de staat Indonesië, zich onbevoegd verklaard kennis te EEN GROEP „Stiljagi" Russi sche nozems is door de politie in Moskou gearresteerd, omdat zij duizenden rock 'n roll- en boogie woogieplaten voor dik geld had ver kocht. TWEE IJSLANDSE vissersboten, met in totaal 58 man aan boord, worden vermist. Men had het laatst contact met de schepen toen ze bij de Amerikaanse kust in een vliegen de storm zaten. AMERIKAANSE geleerden zijn erin geslaagd, warmte rechtstreeks om te zetten in wisselstroom. PRESIDENT GRONCHI van Italië zal van 6 tot 11 februari een bezoek aan Moskou brengen. TIENDUIZEND studenten hebben gisteren in Teheran gedemonstreerd tegen de naar hun mening te zware academische examens. EEN BOEING 707, met 117 passa giers aan boord, is in de recordtijd van 6 uur en 12 minuten van Lon den naar New York gevlogen. PRINS BERNHARD is gisteren in Mexico-stad aangekomen voor een bezoek van tien dagen als gast van de Mexicaanse regering. Verwachting van het K.N.M.I. I 2 tot vanavond, opgemaakt giste- 2 renavond 23.15 uur: Wisselende bewolking met plaat selijk enige sneeuw. Over het al- 2 gemeen zwakke wind en matige tot lichte vorst. 2 Verwachting van het Belgisch 2 2 weerkundig instituut: 2 2 Zwakke tot matige noordenwind. 2 2 Sneeuwbuien. Temperatuur van 2 2 -—5 aan de kust tot 15 in hoog België. Automobilisten dienen re- kening te houden met sneeuwval l 2 in midden- en hoog-België. 2 2 Vandaag: zon onder 16.54 uur, 2 2 maan op 16.59 uur. 2 2 Morgen: zon op 8.44 uur, maan 2 2 onder 8.29 uur. nemen van de vordering van de Nederlander: toewijzing van zijn eis tot schadevergoeding van In donesië van 4.5 miljoen gulden voor zijn aandelen in de door Indonesië genationaliseerde cul tuurmaatschappijen. De rechtbank weigerde de vanwaar- deverklaring van het op 30 december 1957 gelegde conservatoir beslag op het gebouw van de Bank Indonesia aan de Keizersgracht te Amsterdam en hief dit beslag op. Voorts werd eiser veroordeeld tot de kosten van het geding ad 1308. De overwegingen houden o.m. in, dat de rechtbank het door gedaagde (Indonesië) gedane beroep op onbe voegdheid gegrond acht. Onbetwist staat vast, dat gedaagde een souverei- ne staat is en evenzeer dat de feiten waarop eiser zijn vordering doet steu nen. alle betreffen handelen en/of na laten door gedaagde bij de uitvoering van zijn overheidstaak op zijn eigen grondgebied Voorts dat terzake van zulk handelen en/of nalaten een sou- vereine staat nie. tenzij hij zich daartoe vrijwillig bereid mocht tonen waarvan echter in casu geen sprake is aan de rechtsmacht van een hem vreemde rechter kan worden onder worpen. De heer Van der Haas zal van dit von nis in appèl gaan bij het gerechtshof te Amsterdam. Wie de ontspanningszaal van een bejaardencentrum in Hilversum binnenstapt, zou de indruk kunnen krijgen, dat de hoogbejaarde bewo ners van dit centrum aan hun der de jeugd zijn begonnen. „Zo om streeks de zeventig begin je pas echt te leven", zeggen zij tegen de „snotneuzen", die beweren „dat het leven bij veertig begint". Niet minder dan 35 oma's en opa's zijn hier nl. sinds vorig najaar actief lid van een gymnastiekclub en doen eenmaal in de week, onder leiding van een gediplomeerde lerares op gewekt allerlei oefeningen. Een opa, de uitblinker, presteert het zelfs nog om op zijn hoofd te gaan staan! De Britse schrijver Nevil Shute is gisteren na een beroerte in een zie kenhuis te Melbourne overleden. Hij zou zondag 61 jaar geworden zijn. Zijn ware naam was Nevil Shute Norway. Op een van zijn laatste boe ken i. de film „On the Beach" geba seerd, die een beeld geeft van de laatste dagen v&n het menselijk ras na een atoomoorlog. Shute, die in Ealing bij Londen werd geboren, vertrok in 1950 met zijn gezin naar Australië. Enkele van zijn bekendste werken zijn: „A town like Alice", „In the wet", „Round the bend", „Requiem for a wren". „No highway", „The far country" en „Pied Piper". Vóór de laatste wereldoorlog was hij een van Engelands bekendste vliegtuigbouwkundige ingenieurs. Een wagon van een trein, die uit Nancy, in oost-Frankrijk, naar het 31 kilometer verder gelegen Cha- teau-Salins was vertrokken, is juist buiten Nancy uit de rails gelopen en omgeslagen. Hierdoor zijn vier per- sonen gedood en een twintigtal ge- 1 wond. De voorzitter van de Duitse Bondsdag, Gerstenmaier, zal op 20 januari een verklaring afleg gen over de antisemitische inci denten in West-Duitsland. Een woordvoerder van de Christen democraten heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat de agenda commissie van de Bondsdag van me ning is, dat aldus het best uiting kan worden gegeven aan de afkeuring van alle partijen in de Bondsdag. Volgens de woordvoerder zal de Bondsdag later vermoedelijk een re geringsrapport over de incidenten aanhoren cn mogelijk zullen nieuwe wetsvoorstellen worden ingediend. Verder zal de behandeling van het wetsontwerp ter bestrijding van ras- senagitatie worden voortgezet. Incident De enige parlementaire afge vaardigde van de uiterst rechtse rijkspartij (D.R.P.), Schikora, heeft gisteren de vergadering van het parlement van Rijnland-Palts verlaten toen een verklaring te gen het antisemitisme in West- Duitsland werd voorgelezen. Schikora was toestemming gewei gerd de verklaring te beantwoorden waarin gezegd werd dat de regering (Van onze correspondent) Gisterenmiddag half zes is het zes jarig zoontje Eric, van burgemeester A. Schipper te Kruiningen, door het ijs gezakt on verdronken. Het jon getje speelde met andere kinderen op het reeds vrij sterke ijs van de randvijver achter de Nederlands her vormde kerk. Daarbij is hij op een dunne plaats terecht gekomen waar eenden het water lange tijd open hadden gehouden. De vijftienjarige broer van het jongetje slaagde er spoedig in de drenkeling met een hark op het droge te brengen. Kunst matige ademhaling toegepast door dokter Nieuwenhuizen uit Kruiningen mocht echter niet meer baten. niet bereid is machten die de con stitutionele orde in gevaar brengen, de vrije hand te laten. (Op het ogen blik wordt een onderzoek ingesteld naar eventuele anti-constitutionele neigingen van de D.R.P.). De regering van Noord-Rijnland- Westfalen heeft gisteren de antisemi tische incidenten met „afkeer en ont zetting" veroordeeld. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft bepaald, dat twee rechtse or ganisaties, de Liga van Nationale Studenten en de Nationale Jeugd van Duitsland, onconstitutioneel zijn en moeten worden ontbonden. Enkele leden van deze organisaties werden onlangs gearresteerd. Volgens het Westberlijnse blad ..Nacht-Depesche" zijn er ook antise mitische activiteiten voorgekomen in Oost-Duitsland. Vorige week zaterdag zouden er- hakenkruisen gestaan heb ben op een schooi en andere gebou wen in Maagdenburg. Swastika's werden wederom aan getroffen in Andernach, Lüneburg, Loerrach, Frankfort, Limoges en Westonaria (bij Johannesburg). In Bordeaux werden hakenkruisen en anti-joodse leuzen geklad. In Salford bij Manchester wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van een brand in de auto van een jood. Op een joods kerkhof in New York wer den swastika's en Duitse woorden op honderd grafstenen geschilderd. Tot de graven die geschonden werden, behoorde een aantal van militairen die in de jongste wereldoorlog sneu velden. De Brusselse pyromaan, die een jaar lang van zich heeft doen spre ken, is gearresteerd. Het is de 31- jarige schrijver z.ndré Viatour. Hij werd al lang verdacht, maar men had geen bewijs. In de nacht van maandag op dinsdag is hij echter op heterdaad betrapt. De politie werd gewaarschuwd dat iemand een boekhandel was binnen gedrongen. Bij haar komst vluchtte de dader, maar hij kon worden ge grepen. Hij had brand gesticht in de i etalage. Dezelfde avond was brand gesticht in een bioscoop te Schaarbeek, een voorstad van Brussel. Een perso neelslid zag de vluchtende pyro maan. Hij heeft later Viatour ais de dader herkend. De politie is er van overtuigd dat Viatour ook vorige brandstichtingen op zijn geweten heeft. Viatour heeft verscheidene detec tiveromans geschreven, ook één waarin pyromanen voorkomen. Hij woonde bij zijn moeder in Schaer- beek. Ook de moeder is volgens de politie niet bij haar volle verstand. Hiet vooruitzicht op aanhouden de vorst en sneeuwbuien heeft de Spoorwegen ertoe gebracht, zich te wapenen tegen alle mogelijke gevolgen van het winterweer. „Schraaptreinen"propaantanks, elektrische verwarmingselemen ten. briketten, vlammenspuiters en sneeuwruimers zijn de wapens die zij op het ogenblik gereed houden voor de strijd tegen ko ning Winter. Na de „barre" winter van 1956, die van het treinverkeer vooral in fe bruari een chao<- maakte, zijn enkele spoorwegfunctionarissen naar Duits land getogen om daar de elektrische wisselverwarming te bestuderen. Het resultaat van deze studiereis was. dat in het winterseizoen daarop elf belangrijke Nederlandse wisselgroe- oen naar Duits voorbeeld werden verwarmd. Dat aantal is dit jaar litgebreid toi negentien. De elektrische verwarming is wel ,iet meest ideaal, maar ook het meest kostbaar. Eer groot deel van ie 12.000 wissels in Nederland wordt daarom verwarmd met het goedko- oere propaangas. In het winterseizoen '57'58 wei den voor het eerst de zogenaamde handelsfiessen met propaangas in gevoerd. Bij dit systeem worden de verwarmingselementen aan de spoorstaaf bevestigd. Een propaan- fles is na 20 a 24 uur leeg. De gele propaantanks die verleden jaar op de emplacementen Amersfoort, Arn hem, Deventer, Utrecht en Zutphen werden geïnstalleerd, behoeven ech ter pas na een week opnieuw ge vuld te worden Een speciale bedie- ningsgroep van de N.S. rijdt in vorstperioden regelmatig met een tankwagen de emplacementen af om de flessen en tanks weer te vullen. Wanneer het vriest, verstoken de N.S. per etmaal 17.300 kilogram pro paangas. Op het ogenblik kunnen 1500 wis sels op 62 emplacementen worden verwarmd. In totaal 300 wissels worden ver hit met briketten, die in een asbest cementen bakje op de voet van de spoorstaaf worden bevestigd. De bri ketten smeulen ongeveer acht tot twaalf uur achter elkaar. Bij de strijd tegen sneeuw en ijs maken de N.S. verder nog gebruik van 30 sneeuwruimers en 140 vlam menspuiters. Ernstige stagnatie van het trein verkeer wordt niet alleen veroor zaakt door vastgevroren wissels, maar ook door ijzelafzetting op de bovenleidingen. Dit gebeurt voorna melijk wanneer de temperatuur zich om net vriespunt beweegt. Voor het verwijderen van de ijzelafzetting la ten de N.S. zogenaamde „schraap treinen" rijden. In de nachten van zondag op maandag wordt de fre quentie van deze treinen opgevoerd, omdat er dan geen goederenverkeer is en de ijzel vrij spel heeft. Stagnaties, zoals die zich in de strenge winter van 1956 voordeden, zijn in de toekomst naar de mening van de N.S. praktisch niet meer mo gelijk. Overal koud Uit vrijwel alle delen van Europa wordt momenteel winterweer ge meld. De grote verkeersweg tussen Düsseldorf en Keulen is dinsdag ochtend verscheidene uren geblok keerd geweest als gevolg van ket tingbotsingen. Te Remscheid zijn twee trams met elkaar in botsing gekomen waarbij 22 mensen gewond werden, van wie acht ernstig. In de Spaanse badplaats Alicante aan de Middellandse Zee sneeuwde het voor het eerst sinds 34 jaar. Uit alle delen van Oostenrijk wordt zware sneeuwval gemeld. DRIE JAAR gevangenisstraf is voor de Rotterdamse rechtbank geëist te gen de 57-jarige A. v. d. H.. die een huis in brand had trachten te steken omdat hij ruzie had met de hoofd bewoonster. In het Limburgse Eygelshoven heb ben de kinderen extra vakantie: hun oude schoolgebouw werd zo oud en vervallen, dat het gesloten moest worden om ongelukken te voorkomen. De meer dan 250 kin deren zouden dus naar de nieuwe school, die vlak naast de oude staat, moeten, ware het niet, dat daarin geen verwarming is aangebracht aangezien het schoolbestuur en het gemeentebestuur het niet eens kun nen worden over de soort verwar ming: kolen of olie De minister voor Belgische Kongo en Roeanda-Oeroendi, A. de Schrij ver, heeft gisteren voor de betrokken commissies van de Belgische Kamer en Senaat verslag uitgebracht over de reis van koning Boudewijn naar genoemde gebieden. Hij zei, dat het psychologisch effect van de reis uitstekend is geweest. De koning is erin ge slaagd de gemoederen van de blanken en negers te bedaren. De minister verklaarde dat de voogdijcommissie van de V.N. ver moedelijk in februari een bezoek aan Roeanda-Oeroendi zal brengen. Over de komende ronde-tafelcon ferentie in Brussel merkte hij op, dat deze moet resulteren in bepaal de besluiten, die door het Belgische parlement bekrachtigd dienen te worden. Voor de oplossing van het geschil tussen de Baloeba en Loeloea is door de gouverneur-generaal van Belgisch Kongo een commissie in het leven geroepen. In dit verband deelde de heer de Schrijver mee, dat de strijd tussen beide stammen ruim 100 do den heeft geëist. Ongeveer 25.000 Baloeba zouden van hun landerijen verdreven zijn. (Van onze parlementaire verslaggever) Kleine gemeenten, die niet in staat zijn, een voldoende verzorgingsni- veau voor haar inwoners te waar borgen, dan wel niet bereid of bij machte zijn, haar aandee] te leveren in de ontwikkeling van de streek, behoren naar het oordeel van de mi nister, indien daarvoor mogelijkhe den aanwezig zijn, in een groter be sturend geheel te worden opgeno men. Voorts dienen snel groeiende ge meenten, ten aanzien waarvan een komend ruimtegebrek kan worden gezien, zodanig te worden uitgebreid, dat een gezonde ontwikkeling moge lijk is. Aldus minister Toxopeus in zijn memorie van antwoord inzake de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1960 aan de Eerste Kamer. 900.000 000.000 700.000 000.000 500.000 100.000 900 000 200.000 100.000 Koor de btnnehfandse markt Deschikbaor gekomen r r- li eH3lKT 4 f 1 1949 '50 '51 '52 '53 '5.< STAND PER 1 JANUARI '55 '56 '57 '58 '59 '6( [60t09lV.PEL 3 T Aan de hand van het zo juist uit gekomen jaarverslag van de RAI valt op te maken dat op 1 januari 1960 meer dan 1 miljoen bromfiet sen in Nederland op de weg en in de winkels aanwezig waren. Bij deze berekening is uitgegaan van de produktie terwijl voor dt oercentage in mindering ts ge bracht.

de Stem | 1960 | | pagina 1