IS MET VOETEN GETREDEN NOG GEEN A.O.W. Schotse zwaarddans Gladheid speelde stad en land parten Regering neemt censuurkwestie zeer hoog op MAATREGELEN VAN HET GOUVERNEMENT Nota van regering Israël aan in Bonn Veel kans op sneeuw Agressief plan de Arabische van Liga R.T.C. over Kongo op 20 januari Ontslag - niet eervol Beek voor mr. van Palestijns leger. PARIA PREMIER VAN INDISCHE DEELSTAAT I Maximum ook buiten de kom Botsingen en niemand op tijd Zuid-Afrika boos op Luns DAGBLAD VOOR 3 4 5 N.a.v. hakenkruis-rage: Akkoord tussen India en Pakistan Vorst en sneeuw Overeenkomst tussen Peking en Djakarta? Te laks „Dat nooit meer" Reorganisatie Aanval op trein in Burma Binnenkort Lichtgevende horloges onder warenwet Adenauer: Duitsland kan- niet zonder zij a bondgenoten 100e JAARGANG No. 23264 Uitgave N.V. Uitg. My. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, fContnfftn et» Vaderland DINSDAG 12 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. f 1.—). By contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderliike edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41^tel. no.ji5) Behalve de schorsing van mr. van Beek vooruitlopend op diens ontslag behelzen de maatregelen, door de gou verneur var Nieuw-Guinea genomen, het volgende: j Aan de parketambtenaar W. Kahle heeft de gouverneur mede- 9 gedeeld voornemens te zijn hem een ernstige schriftelijke onte vredenheidsbetuiging te geven. De parketambtenaren W. Kahle en A. G. C. Winia zullen naar een andere tak van gouvernementsdienst worden overgeplaatst. Ten aanzien van de residenten van West-Nieuw-Guinea en Hol- landia, die uitsluitend controle op correspondentie van subver sieve personen toelieten, heeft de gouverneur schriftelijk van zijn ontevredenheid doen blijken. Deze ambtenaren blijven echter zijn volle vertrouwen genieten. Politie- en P.T.T.-ambtenaren, van wie gebleken is dat zij in enig opzicht in gebreke zijn gebleven, krijgen een duidelijke waarschuwing. De gouverneur zal in een algemeen rondschrijven aan alle dien sten de ernst van de feiten onder het oog brengen. De Israëlische diplomatieke verte genwoordiging in West-Duitsland heeft maandag op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn een no ta overhandigd, waarin uiting wordt gegeven aan de verontwaardiging on der de Joden, die de golf van anti semitisme in West-Duitsland en ver schillende andere landen heeft teweeg gebracht. De school in Linz (Oostenrijk) waar Adolf Hitler zijn lager onderwijs ge noot. is beklad met een aantal haken kruisen. Tegelijkertijd werd het ge bouw van de Joodse gemeente aan de overzijde, eveneens onder handen ge nomen. India cn Pakistan hebben maandag te Nieuw Delhi een akkoord gete kend waarbij de geschillen tussen de twee landen over hun grens in de Pewdsjaab worder geregeld. In de herfst hadden India en Pa kistan reeds overeenstemming be reikt over geschillen over de grenzen in het oosten. In afwachting van de vaststelling van de definitieve grens en de uit wisseling van gebied moeten beide partijen hun veiligheidstroepen in het achterland houden. Onbekenden hebben hakenkruisen aangebracht op de woning van gene raal Hans Speidel. de West-Duitse op perbevelhebber van de Navo-land- strijdkrachten in midden-Europa. Hij woont in de omgeving van Fontaine- bleau in Frankrijk. Zondagavond arresteerde een West- berlijnse politieman een 57-jarige man die,, enigermate beschonken, bij het binnengaan van een café de rechter arm hief en „Heil Hitier" riep. De man werd voor een verhoor mee genomen en weer vrijgelaten toen bleek dat hij Jood was. Sidney Erich Holm, een Zuid-Afri kaan, die in de jongste oorlog werkte voor een Nazi-radiostation, heeft een autobiografie geschreven, waarin hij het Nazi-Duitsland zijn doeleinden en leiders prijst. Holm werd in 1946 tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens verraad tegen Zuid-Afrika maar werd na achttien maanden vrijgelaten. Hij MENSJIKOV, de Russische ambas sadeur in de V.S., heeft namens Kroestjev ,,een boodschap van goede wil en de beste wensen voor het nieuwe jaar" aan Eisenhower ge bracht. VOOR HET EERST sinds 1957 is de daling van de vraag naar kolen tot staan gekomen. Dit zegt de Hoge Autoriteit van de K.S.G. in haar voorlopige program voor het eerste kwartaal van 1960. LEDEN VAN ondernemersorganisa ties die bij de raad van bestuur bouwbedrijf zijn aangesloten, mogen geen werken voor Rijkswaterstaat meer aannemen wanneer daarop de oude arbitrageregelingen niet van toepassing zijn. MAANDAGMORGEN is te Nice het eerste internationale symposion over het onderzoek van de ruimte begon nen. Tweehonderd geleerden nemen er aan deel. OP EEN onbewaakte overweg te Putten is gisteren de 73-jarige S. Bontenbal door een sneltrein gegre pen en gedood. HET AMERIKAANSE opperste ge rechtshof heeft een verzoek van Ca ryl Cb '.ssman tot herziening van zijn proces afgewezen. Zijn executie is, zoals gemeld, op 19 februari a.s. be paald. 4 Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste- J renavond 23.15 uur: J Nu en dan opklaringen, maar i plaatselijk, voornamelijk in de t kustgebieden ook sneeuw. Over- J wegend matige wind uit uiteen- J J lopende richtingen. Lichte vorst 4 4 tot temperaturen om het vries- i punt nabij de kust, J Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: 4 Opklaringen en hier en daar sneeuw. Lichte, veranderlijke wind. Overwegend lichte vorst. J Vandaag: zon onder 16.54 uur. 4 Morgen: zon ot 8.44 uur, maan i onder 7.49 uur. i De advocaat-gene raal mr. W. van Beek, die in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de onwettige censuur op Nieuw- Guinea, wordt uit 's lands dienst ontslagen zonder het predicaat „eervol". Tegen een aantal andere ambte naren zijn eveneens maatregelen genomen, maar tegen geen van hen wordt een straf vervolging ingesteld. Dit blijkt uit ei officiële bekendma king te Hollandia en uit een brief die staats secretaris Bot aan de Eerste en Tweede Ka mer heeft gezonden. bekleedt een belangrijke functie op I maiige minister van Zaken Over- het nationale bureau voor onderwijs zee, mr. Helders, op een uitdrukke^ en sociale wetenschap in Pretoria. 1 lijk gedaan verzoek om inlichtingen De 91-jarige Hermann von Horster uit Thalingburen/Ditmarschen is de oudste postbode in de Bondsrepu bliek. Gedurende dertig jaren be zorgt hij de post voor de 125 dorpe lingen. Elke dag maakt hij een ron de van twee uur. Hij beweert, dat hij aan zijn werk een goede gezond heid te danken heeft. Na de tweede bespreking met de Chinese ambassadeur in Djakarta, Huang Cheng, heeft maandag de In donesische minister van Buitenlandse Zaken, SoebandHo verklaard, dat China en Indonesië besloten hebben deze maand te beschouwen als streef datum voor het uitwisselen van ratifi catie-documenten inzake een verdrag over de status van Chinezen in Indo nesië. Dezen zouden een dubbele na tionaliteit krijgen. De minister is later op de dag naar de buitendistrictei: op Java vertrok ken, waar hij zich persoonlijk op de hoogte zal stellen van de resultaten van het decreet, dat vestiging van bui tenlandse kleinhandelaren op het Ja vaanse platteland verbiedt. op zijn minst onvolledig heeft inge licht. In de brief van de staatssecretaris wordt gezegd, dat de com- missie-Witsen-Elias onweerlegbaar heeft aangetoond, dat in Nieuw-Guinea een ernstige schending van de grondrechten heeft plaatsgevonden. De regering, aldus de brief, wenst geenszins de ogen te sluiten voor de vaak uitzonderlijk moeilijke omstandigheden waaronder gewerkt moest worden, maar zij veroordeelt niettemin ten scherp ste het feit, dat vooral in de jaren 1956 en 1958 het briefgeheim met voeten is getreden. Herhaling van deze misstand, al dus de brief van de staatssecretaris, moet voor de toekomst in elk geval onmogelijk worden gemaakt. De re gering zal niet dulden, dat de grond rechten welke de ruggegraat vormen van de democratische levenswijze, welke Nederland de Papoea's tracht bij te brengen, worden aangetast. De gouverneur is uitgenodigd zijn bij zondere zorg te geven aan het her stel van de aangetaste waarden. De regering heeft gemeend zwaar te moeten laten wegen, dat twee achtereenvolgende procureurs-gene raal, mr. W. Beun en mr. P. Okma, thans niet langer in dienst van het gouvernement, de onwettige toepas sing van de censuur hebben bevor derd c.q. oogluikend toegestaan. Ook kan dé regering niet voorbij gaan aan het feit, dat de vorige gou verneur van Nederlands-Nieuw-Gui- nea, dr. J. van Baal, op een gege ven moment onwettige censuur op de post van de Wisselmeren oogluikend heeft toegestaan, en onvoldoende heeft gecontroleerd, of de gegeven opdracht tot beëindiging van de briefcensuur werd opgevolgd. Te vens moet de regering het dr. van Baal aanrekenen, dat hij de toen- Bij d, overweging van de tegen be paalde personen te nemen maatre gelen heeft de regering dan ook in aanmerking genomen, dat dr. J. van Baal, en de gewezen procureurs generaal, als hoogste gezagsdragers van de Kroon in het gebied, in de eerste plaats gehouden waren het recht hoog te houden. Indien deze ge wezen ambtsdragers hun plicht had den verstaan, zou de onwettige brief censuur nimmer uitgegroeid zijn tot een zó grove schending van een der grondrechten. Mr. ir. C. van Beek ,,als centrale figuur in deze aangelegenheid te be schouwen", kan als advocaat-gene raal niet in 's lands dienst gehand haafd blijven, aldus de brief. „Uit het rapport van de commissie is met voldoende zekerheid gebleken, dat hij de werkelijke leider van het, hij het parket berustende, inlichtingen werk was. Op gezag van mr. van Beek werden reeds in 1953 brieven onrechtmatig geopend. Als verzwarende omstandigheid moet de regering hem aanrekenen, dat de uitoefening van de onwet tige censuur zich niet heeft beperkt tot personen, verdacht van subver sieve acties, doch zich ook heeft uit gestrekt tot personen, die boven elke verdenking staan. De regering heeft gemeend, dat in afwijking van het advies van de commissie in dit geval niet vol staan kan worden met een eervol ontslag uit 's lands dienst wegens ongeschiktheid, doch dat mr. van Beek ontslag zal zijn te verlenen zon der het predikaat eervol. Zij is verder van oordeel, dat in een aan subversieve activiteiten zo danig blootgesteld gebied als Ned.- Nieuw-Guinea, een behoorlijk wer kende inlichtingendienst niet zal kun nen werden gemist. Met het oog daarop heeft zij intussen een deskun dige belast met de taak op kortste termijn te adviseren over de reor ganisatie van het bestaande inlich tingenapparaat aldaar. De regering kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de gehele ap paratuur van het recht in Neder lands-N .euw-Guinea „nadere beschou wing behoeft". Tenslotte zegt zij, dat op het departement van binnenland se zaken de laatste hand is gelegd aan een wetsontwerp tot partiële herziening van de bewindsregeling. Deze zal de instelling van een Nieuw-Guinearaad mogelijk maken. De vorst heeft zich na een kort stondige dooiperiode vastgezet op het gehele Europese vasteland ten noor den van 45 graden noorderbreedte. De lucht die de noordelijke kustge bieden van ons land binnenstroomt legt een deel van haar route af over zee. Daar ontwikkelen zich gemak kelijk sneeuwbuien, welke zich dan boven land kunnen ontlasten. Boven dien heeft zich boven de Noordzee een kleine depressie gevormd, die naar het zuiden trekt en dinsdag vooraj in de kustgebieden van Hol land en Zeeland sneeuw zal veroor zaken. Het secretariaat van de Arabische Liga heeft voor 8 februari een hijeen- komst op hoog niveau uitgeschreven, waar de Palestijnse kwestie zal wor den behandeld. Onder andere zou de vorming worden voorgesteld van een „Palestijns leger" dat tot taak krijgt „Israël weer terug te brengen in han den van het Palestijnse volk". In eerste instantie was besloten de bijeenkomst te houden op het niveau van regeringsleiders, maar door de moeilijkheden die hieraan verbonden zijn is men tenslotte genoodzaakt geweest de ministers van Buitenland se Zaken der aangesloten landen bij een te roepen. Hoewel de aangesloten regeringen nog niet hebben geantwoord op de kortgeleden verzonden uitnodigingen, zal Irak hoogstwaarschijnlijk niet Voor het eerst in de geschiede nis van het onafhankelijke India is eer. paria gekozen tot premier van een deelstaat. Dit gebeurde op een conferentie van de con grespartij in Hyderabad, waar de 38-jarige Damadaram Sanjivajja werd aangewezen tot premier van de staat Andhra. Volgens het oude Indische kasten-systeem was elke paria voorbeschikt zijn hele leven te werken in een nederige functie als straatveger, wasserijbedien- de of grafdelver. Als een lid van een hogere kaste een paria aan raakte, moest de „hogere" zich zuiveren door een bad in de „hei lige rivier" de Ganges en door besprenkeling door een priester. Het kasten-systeem werd in 1947 afgeschaft, maar verdween slechts langzaam in de praktijk. De industrialisatie en de trek naar de steden was daarbij een gunstige factor. De nieuwgekozen premier ver wacht niet, dat zijn afkomst een grote belemmering zal zijn bij het uitoefenen van zijn ambt. Hij zei te hopen, dat zijn benoeming een gunstige uitwerking zal hebben op het lot van zijn kaste-geno- ten. deelnemen. Omdat Tunesië de Liga boycot wordt ook van dit land geen delegatie verwacht. De redenen voor het bijeenroepen van de „Palestijnse conferentie" lig gen in de vrees van de Liga voor een vergroting van de emigratie van Jo den naar Israël, in de plannen welke in Israël zijn gemaakt voor de nor malisatie van de Jordaan en in de Israëlische campagne tegen het be heer van het Suezkanaal door Egypte. De spanningen tussen Israël en de Arabische wereld zijn de laatste maan den aanzienlijk toegenomen. De Belgische regering heeft beslo ten de ronde-tafelconferentie over Belgisch Kongo op 20 januari te laten beginnen. Zoals bekend zal aan deze conferentie worden deelgenomen door vertegenwoordigers van de Kongo lese partijen, de Belgische regering en het Belgische parlement. De openingszitting zal worden voorgezeten door premier Eyskens. Men verwacht dat de conferentie lan ger dan een week zal duren. Ver scheidene Kongolese partijleiders zijn ai in Brussel. Aan riet oegin van de „Schot land voor sport"-campagnedie in ons land gehouden wordt, is in Amsterdam een persconfe rentie gehouden, waaraan o.a. door twee Edinburghse politie mannen in vol ornaat werd mee gewerkt. Op de foto zien we de piper" en de „piper-major" tijdens de uitvoering van een zwaarddans. (Eigen bericht) De minister van Waterstaat krijgt binnenkort een advies van de Com missie Veiligheid Wegverkeer, be treffende het instellen van maxi mumsnelheden op wegen, die buiten bebouwde kommen liggen. Het advies van de commissie zou neerkomen op de volgende aanbeve lingen: 120 km voor de grote autowegen met gescheiden rijbanen; 90 km op de grote wegen zonder gescheiden rijbanen; 80 km voor alle andere wegen. Alleen mensen met een gril lig gevoel voor humor hebben maandagmorgen plezier gehad. De rest zei zachtjes lelijke woorden en raapte bezeerde le dematen bijeen. Half Neder land kwam te laat op het werk en op alle vaderlandse wegen maakten auto's en fietsers de merkwaardigste capriolen. Ook in eigen contreien kwamen we niets tekort. Gelukkig echter gebeurden er geen ongelukken met dodelijke afloop. Het bleef bij hachelijke glijpartijen, die op en kele plaatsen voor de betrokkenen lichte verwondingen ten gevolge hadden. De B.B.A.-diensten raakten vol ledig in de knoop. Bussen kwamen dwars over de weg te staan en be reikten soms met uren vertraging hun plaats van bestemming. Op de Zeeuwseweg, vlak bij de grens tussen Brabant en Zeeland, gingen vier vrachtauto's met aan hangwagen aan het schuiven, waar door een geduchte verkeersopstop ping ontstond. In Raamsdonk gleed een vrachtauto van de firma v. d. Sluis de haven in. De bestuurder was uit de wagen gesprongen en in het water terecht gekomen. Hij kon de auto, die hem prompt ach terna kwam, nog juist ontwijken en zich in veiligheid brengen. Een tweede inzittende was al eerder van de auto gesprongen en kreeg geen nat pak. In Zeeuwsch-Vlaanderen hadden de Z.V.T.M.-bussen vee] vertra ging. Het gevolg hiervan was o.a. dat een aantal reizigers hun aan sluiting naar Breda misten. In Sluiskil vond een gecompli ceerde aanrijding plaats. De twaalfjarige H. de V. uit Sas van Gent, die per fiets naar school reed, kwam te Sluiskil zo ongeluk kig te vallen dat hij naar het zie kenhuis moest worden overge bracht. Tussen Sluiskil en Axel bleef een auto die met boter geladen was precies boven een sloot hangen. Op verschillende dijkwegen in west-Brabant ondervonden de pen delbussen grote moeilijkheden. En in Breda zat men ook met proble men. De zandstrooiers konden daar aanvankelijk niet van start gaan omdat de mannen die ze besturen moesten door de gladheid waren opgehouden In het buitenland beleefde men evenmin veel plezier aan het weer. Zweden werd geteisterd door sneeuwstormen die het hele ver keer in de war brachten en acht mensenlevens eisten. Op de Oostzee raakten door het noodweer twee Duitse vrachtboten in moeilijkheden. i De express van Rangoon naar Moul mein in Burma, is gederailleerd bij de explosie van een landmijn welke door saboteurs in de spoorbaan was aan- gbracht. Het politie-escorte heeft een gevecht van ruim een uur geleverd te gen een grote groep bandieten die de ontspoorde trein aanvielen en de pas sagiers beroofden. Dertien personen, onder wie twee Burmese regerings- funktionarissen, vonden de dood. De keuringsdienst van waren te Amsterdam gaat nog steeds voort met het verrichten van metingen in de ve le horiogezaken van de hoofdstad. Metingen met name van de radio actieve stralingen, die in winkels, waar veel stralingsbronnen aanwezig zijn, de toelaatbare drempel over schrijden. Ook de straling van een enkele hor loge kan die grens passeren. Zo heeft het laboratorium der rijksverdedi gingsorganisatie te Rijswijk van het eerste „Amsterdamse" horloge, dat het heeft onderzocht, vastgesteld, dat de lichtbron inderdaad een ernstig stra lende dosis strontium-90 bevat. Op vrij korte termijn is een Ko ninklijk Besluit te verwachten waar door de artikelen in kwestie geheel onder de bepalingen vande waren wet komen te vallen. Elk verzet tegen de aanvallen op de vrijheid door het Oosten zou te vergeefs zijn zonder de hulp van de Westelijke mogendheden en vooral van Amerika. Dit heeft bondskanse lier Adenauer verklaard in de West- berlijnse Kamer van Afgevaardig den, die ter gelegenheid van zijn be zoek aan Berlijn in buitengewone zit ting was bijeengekomen. De bondskanselier is van mening, dat premier Kroestjev van de Sovjet- Unie met een wijziging van het sta tuut voor Berlijn slechts zijn eigen belang op het oog heeft. ,,Wij wen sen vrede, maar ook vrijheid", zei hij. „Het nationaal-socialistische voorbeeld toont ons welk gevaar een volk in slavernij voor de wereld in houdt". De bondskanselier was van oor deel. dat alle voorstellen welke in dertijd op de mislukte conferentie van Buitenlandse Zaken te Genève waren gedaan, nu van de baan zijn. De regering van Zuid-Afrika heeft formeel bij Nederland geprotesteerd tegen een verklaring van minister Luns over rassenscheiding in Zuid- Afrika. Het protest is gericht tegen een verklaring van dc Nederlandse re gering. die op tien november 1959 door het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken werd uitgegeven en waarin werd gezegd dat de apart heidspolitiek van Zuid-Afrika „niet te verenigen is met de zin voor ge rechtigheid in het Koninkrijk der Nederlanden". In de nota wordt gezegd dat de verklaring van minister Luns „slechts een ongunstige invloed kan hebben op dc vriendschappelijke be trekkingen" tussen de beide landen.

de Stem | 1960 | | pagina 1